Nemzeti Sport, 1932. augusztus (24. évfolyam, 149-170. szám)

1932-08-08 / 154. szám

10.,­ ­ MiaTiI 0,1 Egy héttel az I. liga őszi bajnoki rajtja előtt (Egyelőre még több egyesületnél bi­zonytalan, hogy milyen mérkőzést játszik a csapat, illetve egyik-másik titkolja még nemzetközi meccsét s csak a hét első napjaiban hozza nyil­vánosságra.) Kedd: Kassa: Bocskai—KAC. Szombat: Berlin: Ferencváros—Tennis Bo­­russia. Hollandiában: a Bocskai első úti­mérkőzése. Kiskunhalas: Kiskunviadal. Vasárnap: Itthon: Újpest—Hungária. Száraz idő esetén a Hungária­ úton, ellenkező esetben Újpesten kerül sorra a mér­kőzés. Lipcse: Ferencváros—Lipcsei ve­gyes vál. Hollandiában: Bocskai vendégjá­téka. Jugoszláviában: Petrovácon a Bé­késcsabai Előre vendégjátéka (?). Kiskunhalas: Kiskunviadal. Igen gyatrán rúg bele. Másrészt Hubáig jut el a labda. De a 38. percben már P. Szabót lökdösik a tizenhatoson belül s a megadott büntetőt a szélső góllá értékesíti. (18:0). A követekező percben megint P. Szabó fut, begurít Avar elé — a­ védelem már megadta ma­gát sorsának — gól. (19:0). A 41. percben is valósággal áll a Bak TK védelme, mikor Jakube a gólba sé­táltatja a labdát. (20:0).­­ NEM VOLT KOMOLY FELADAT Újpest számára még most, a szezon előtt sem legyőzni a Bak TK csapa­tát ilyen arányban. A kék-feketék nem tudtak komoly ellenállást ta­núsítani, mert a csapat egészen gyenge. Az egyetlen Knyazoviczky tűnt ki belőle, de hát ő szélső. Új­pest helyenként igen okosan ját­szott, jól adogatta a labdát, de a csapat még nem tip-top. Sem a csa­társora, sem a halfsora — amely­ben Szalay jobb centerhalfnak bi­zonyult, mint a mirigybántalmak­­kal vesződő Sáros — nem egységes még. Farkas nagyon tetszett a kö­zönségnek, bár mozgásán látszott, hogy izomlázzal játszik. komere után Farkas ad be s há­rom lövés akad el, míg Avar a hálóba talál (5:0). 30. p. Jakube nem tud idejében megválni a lab­dától, így van Szalay is, romlanak a támadások. A Bak TK lefutása végén Bursi kapufát lő, mire Ja­kube elugrik, lefutja a bekkeket s a kicsalt kapus mellett hálóba gurít (6:0). 35. p. Kezdés. Újpest nagy adogatásba kezd, a hatoson belül is megy a tologatás, P. Szabóhoz jut a labda , gól (7:0). 36. p. Egy­két lövést most véd a kapus, de a 41. percben Kis—P. Szabó—Kis összjáték után jobbra gurul a lab­da. Jakube, Augusztinovits és Avar rohan rá. Ricsi lába éri el elsőnek a gól (8:0). Szép Újpest­­támadásokkal ér véget a félidő. NINCS ELLENÁLLÁS, HUL­LANAK A GÓLOK A Bak TK-ban Vajda helyén Skupi, Hóhér helyén pedig Kun ját­szik. Újpest kapuját Huba védi, Sáros helyén Szalay áll fel, balhall pedig Vig lesz. Alig indul el a játék, a kapu kö­zelébe jutott Avar ballal gólt lő. (9:0). Az újpesti balszárny támad, Jakube a kapufától hátraad Avar­nak, aki ismét ballaól küldi hálóba a labdát. (10:0). 3. p. P. Szabó két kornert rúg, a 7. percben meg Far­kas fut el, Avar élré gurít s a bal feső sarokban akad meg a labda. (11:0). A 10. percben Borsányi vágja át P. Szabóhoz a labdát, a szélső félmagasan ad a kapu elé, Jeffinbe pedig sarokkal doplerezi a hálóba a tizenkettedik gólt. (12:0). Igen tetszetős dolog volt, a közön­ség hálás érte. Ligeti, Újpest bekkje is megszólal erre a nézőté­ren: — Hát eddig úgyis olyan tucat­munka volt az egész! Újpest bombáz, az ellenfél alig tud beleszólni a játékba. Avar, P. Szabó, Jakube, majd ismét Avar, Jakube, Kis lövését védi a kapus, míg Farkas kornere után Szalay emeli kapu fölé a labdát. A 21. percben Kis—P. Szabó—Jakube tá­madás végé­n a center közelről lövi be a gólt. (13:0). Valaki megszó­lal: — Erre elég sokáig kellett várni! A következő gól hat perc múlva érik me­g. P. Szabó kornert gurít Vig elé, aki laposan kapura lő. A labda az egyik bekk lábát érintve surran a kapu sarkába. (11:0). 30. p. Farkas kapufát lő, a 32. percben Kis lesből ér el gólt, ami persze nem számít. De számít a kö­vetkező percben elért gól. Farkas, szót fogadva a közönség biztatásá­nak, hatalmas lövést ereszt meg. A kapus csak kiütni tudja Jakube­llé, aki nem hibáz. (15:0). Újpest úgy játszik ellenfelével, mint macska az egérrel. Az ugyancsak elbágyadt egérrel! A 35. percben P. Szabó centerez s Avar befejeli a labdát. (16:0). A 36. percben Far­kas rohan el, igen okosan gurít Avar elé s máris gól. (17:0). Kez­dés után nagy esemény akad. Egy­részt a Bak TK balszélsője, aki ed­dig nem jutott labdához, labdát kap. Cinkottán nem ter­mett babér a Nemzetinek CTK-Nemzeti 1:0 (1:0) Cinkota. Bíró: Nürnberger. CTK: Wurmzer — Szlankó, Mediveczki — Finta, Tóth, Kre­­káce — Erhardt, Mester, Matuz, Kozlár, Szenogradszki. Nemzeti: Vermes (Gallina) — Flóra, Szendrő — Hossó (Vadas), Búza, Belcsik — Kolontár, Vadas (Gergely), Bihami, Horváth, Sze­der. A kitűnő középmagyar csapat megérdemelten győzte le az edzése elején tartó Nemzetit. Az első fél­időben a cinkotai csapat van in­kább támadásban és a Nemzeti csak elvétve jut szóhoz. A második félidőben mindkét csapat kiveszi a részét a támadásokból, de gólt elérni csak a dakotaiak tudnak Matuz révén, aki egyéni játékkal szerzi meg csapatának a győzelmet. Kitűnt a győztes csapatból Kre­kács, Medveczki, Szlavkó, Matuz, Erhardt és Finta. A Nemzeti for­mája még nagyon kezdetleges, mindössze Belcsik, Szeder és Búza tetszett — Nemzeti B)— CTK II. 0:0. ­ Kisebb barátságos mérkőzések PROFIK EGYMÁS ÉS AZ AMATŐ­RÖK ELLEN Drasche KFC—K. összetartás 3:3 (2:1). Tama-u. Bíró: Tomecz. A Draschenak már jobban ment a já­ték, mint az elmúlt héten. Az ered­mény az erőviszonyoknak megfelel. A mérkőzésen mind­három esetben a kőbányai együttes szerzi meg a ve­zetést. Góllövő: Kocsis, Jeckl és Daczkó (Drasche), illetve Szabó, Ju­­rás és Mihalkó II. Kitűnt a Drasche­­ból Mirzsinszky, Dróbh és Jeckl, az összetartásból Sőtér, Szabó és Bá­nyai. Phöbus—Budatétény TE 6:4 (3:3). Budatétény. Bíró: Herzog. Erős­iramú, szép küzdelem után megérde­­demelt győzelem. Góllövő: Mészáros Jos (2), Nagy (2), Kovács (2), illet­ve Erdélyi (3) és Rudolf I. Taxi FC—Etc FC 1:0 (0:0). Er­­zsébet-u. Bíró: Zimmermann. Taxi FC: Spindler — Kovács, Skarka I. — Werner, Grosz, Varga — Rémay HL, Skarka II., Dán, Juhász, Csörgő. — Etc FC: Kósa — Bereczky, Fűrész —­ Szabó, Sipőcz, Geguss — Izsépy, Urbancsik, Létay, Majer, Mézes. Az első félidőben változatos játék. Szü­net után a 9. percben Fűrész faultol­ja Dánt, a megítélt 11-esből Varga megszerzi a győztes gólt. Ez a fél­idő csak 20 percig tartott. A Soroksár—EMTK mérkőzés el­maradt. AMATŐRÖK EGYMÁS KÖZÖTT BMTE—TLK 3:3. Egy félidő. Bu­dafok. Bíró: Pénz. Irreális talajon csak egy félidőt játszottak a csapa­tok. Gólövő: Dudás, Borhy és Posz­­mik BMTE, Vass (2) és Zsidákovits TLK. — BMTE H.—TLK II. 7:0 (3:0). MÁVAG—Vecsési SC 5:0 (2:0). Kőbányai­ út. Bíró: Plesz. A MÁVAG így állt fel: Szift , Krajcsi, Fáczán — Herczeg, Opata, Horváth — Zá­­vodi, Éber, Ivanics, Pintér, Wlado­­vics. A MÁVAG együttese a sáros pályán feltűnő jó játékot produkált. Az első félidőben Wladovics lő gólt, majd Éber bombája jut a vecsési há­lóba. Szünet után a vidékiek dere­kasan küzdenek, de nem tudják meg­akadályozni Ivanics, Závodi (K­l-es­­ből) és újra Ivanics gólját. A Törekvés—ÚTE mérkőzés a ha­talmas zápor miatt elmaradt. Drasche—BAC 5:1 (4:1). Tama­u. Bíró: Guth. A Drasche amatőrök már jó formában vannak. Góllövő: Tracs (3) és Gombarcsik (2), illetve Ker­tész. — Drasche MILL—BAC II. 6:4 (4:1). UMTE—BSzKRT 1:0. Félbesza­kadt. Szent László-tér. Bíró: Gott­­lieb II. A BSzKRT a következő ösz­­szeállításban szenvedte el vereségét: Régi — Belcsik, Borszéki — Kiss, Hahn, Király, Szalai, Berecz, Weisz, Szaller, Takács. A szakadó esőben csak húsz percig játszottak a csapa­tok. A győztes gól már az első perc­ben esett. Belcsik kézzel érinti a lab­dát a 16-oson belül s a 11-est Sebő ért­tékesíti. BSzKRT H.—UMTE II. 4:0 (1:0). BSzKRT ifj.—UMTE ifj. 0:0. Csak húsz percet játszottak a csapatok. BSzKRT MILL—P. Rákóczi 5:3 (4:1). SzNSE—Régi Vasas 6:0 (3:0). Pestszentlőrinc. Bíró, Nagy. A régi Vasas így állt fel: Nyerges — Héja, Király — Welchen, Kánya, Németh — Koffler, Gyurcsó, Jelanek, Benda, Kozák. Mindkét félidőben a lelkesebb SzNSE irányította a játékot és meg­érdemelten nyert Szebehelyi (3), Paksy (2) és Biró góljával. Újra nemzetközi mér­kőzést nyert a Szombat­hely FC, csak döntetlent ért el kaposvári amatőr ellenfelével szemben a Somogy és más vidéki eredmények Nyugati alszövetség Szombathely: Szombathely FC— Fürstenfeldi FC 4:2 (3:1). Nemzetközi mérkőzés. Bíró: Németh. Szombat­hely FC: Eck — Kovács I., Janzsó — Pillér, Vámos, Sárközi — Kovács III., Kovács II., Mészáros, Borbély, Boda. — A Szombathely FC tegnap ismét nemzetközi mér­kőzést játszott. A vendég ezúttal a szomszédos stájer csapat volt. A szombathelyiek most is megállták a helyüket és szép játékkal megérde­melten győztek. A szombathelyiek góljait Borbély lőtte, a vendégcsa­patét pedig Höller és Mayer. Kitűnt a győztes csapatból Janzsó, Vámos, Sárközi és Kovács III., a vesztesből pedig Hütter, Meiszter, Mayer és Kotech. — Előre—Kőszegi Jurisics 6:2 (2:1), Hangya—Sz. MÁV 4:2 (2:2), SzTK—Kossuth 4:0 (2:0). Tatabánya: TSC—Komáromi FC 4:2. Egy félidő. Nemzetközi mérkőzés. A hevesiramú és szépnek ígérkező mér­kőzést az eső miatt félbeszakították. A TSC több tartalékkal állt ki. Gól­lövő: Balina (2), Handel és Jánosi. Keleti alszövetség Nyíregyháza: Sátoraljaújhelyi MÁV —NyKISE 3:1 (2:1). Barátságos. Bí­ró: Wirtschafter. Meglepetés az NyKISE veresége. A vendégcsapat váratlanul lelkesen játszott és meg­érdemelten győzött. Góllövő: Dutkie­­vicz (2), Peleskei, illetve Kádái. Jó: Schulcze, Gál, Urbán és Gergely S. MÁV: Kubicska, Csémi és Csicska NyKI SE. Nyírbátor: NyAFE—NyTVE 5:0 (2:0). Barátságos. Bíró: Glückmann dr. Góllövő: Farkas (3), Hódi és Her­nádi.­ Északi alszövetség Diósgyőr: Füleki TC-DVTK 2:1 (0:1). Nemzetközi: Bíró Poppé. A re­­vánsmérkőzésen Fülek jó benyomást keltett lelkes játékával. A vezető gólt a 43. percben Mitterbach rúgta, szünet után a 8. percben Sztronga egyenlít, majd a 42. percben Mihók II. szerzi meg a vezetést a fülekiek­­nek. Kitűnt a vendégcsapatból a köz­vetlen védelem, Jancsár, Mibók II., Szalay. A DVTK főleg ifjúságiakkal kísérletezett, de az öreg játékosai job­ban szerepeltek. Baross, Neuwirth és Keiss tetszett. Salgótarján: Salgó-serleg csoport vál.—SBTC 2:1 (1:1). Barátságos. — Góllövő: Pipacs (2), illetve Kormos (öngól). P. BVSE vegyes—SAC 3:1 (2:0). Bíró: Balási. Déli alszövetség Elek: ETC—Kunágotai SE 6:0 (5:0). Barátságos. Bíró: Post dr. Góllövő: Strifler (2), Kukla, Brand, Braun és Merk. Gyula: Csabai AK—GyAC 1:0 (0:0). Barátságos. Bíró: Ruhman. Szezon­­eleji játék, a szerencsésebb csapat győzelmével. Góllövő: Bogdán. CsAK n.—GyAC H. 4:4 (1:1). Békéscsaba: Csabai MÁV—Szolnoki MÁV 3:0 (1:0). Vasutas­bajnoki. Bí­ró: Veress. A csabaiak biztosan győz­ték le nagyobb hírű ellenfelüket s ez­zel a vasutasbajnokság döntőjébe ke­rültek. Góllövő: Laczkó 2, Anki. Az utóbbi gólja 40 méteres remek lövés­ből eredt. Ilyen gólt Csabán még nem igen láttak. Tetszett Feczenka, Kelemen, Kiszely, Laczkó, illetve Bu­­jáki, Fajankovics és Kelemen játéka. Szeged: REAC—Móraváros 6:1 (3:0). Barátságos. Bíró: Molnár dr. Az újdonsült elsőosztályú Móravárost könnyen győzte le a REAC. Gól­lövő: Herczegh (3), Soty EV. (2) és Aulich, illetve Csóti. — UTC— SzAK 2:1 (2:0). Barátságos. Bíró: Herczeg. Góllövő: Zsembery I. és III., illetve Vaál. — SzAK II.—UTC II. 3:1 (1:0). Délnyugati alszövetség Kaposvár: Somogy—KPAC 1:1 (1:1). Bíró: Akácz. A Somogy erősen tarta­lékos csapattal, több amatőr játékos­sal kiegészítve a következő összeállí­tásban állt fel: Kosaras — Miklósi, Szilárd — Berecz, Győrffy, Biró — Mészáros, Galambos, Kárpáti, Schwar­­zenberg, Braun. A Somogy nagyon szezoneleji játékot mutatott s a mér­kőzés gyengerívójú volt. Góllövő Ga­lambos, illetve Tadics. — Nyomdász— Fodrászok 1:1 (0:0). Éremmérkőzés KTSE I.—KTSE II. 3:2 (2:1). Zalaegerszeg: MOVE ZSE—ZTE 2:1 (1:0). Osztályozó mérkőzés: Biró, Gray. A ZTE játszott jobb futballt s veresége nem reális. Góllövő: Wei­­land és Szabó II., illetve Láng. Jó: Szabó II., Kubics, Fritsch és Bakány ZSE, Molnár, Füzes, Láng és Novák. Középmagyar alszövetség Dorog: Pilisvörösvári SC—Gyömrői SE 1:0 (0:0). Osztályozó mérkőzés. — Bíró, Meiszter. PSC: Kővári II.— Wieszt, Marsik — Blahó, Kővári I., Schuck — Jánosicz, Spielberger, v. Vörösvári, Mannherz, Wieszt I. — GySE: Raskó — Iván, Rohfeld — Ka­tona, Németh, Stratovita — Nonn, Roji, Csorvási, Palotai, Ferenczy. — Az első mérkőzést a GySE nyerte 3:1 arányban s így a gyömrői csapat ke­rült be az egységes első osztályba. Az első félidőben a GySE a többet támadó fél, míg a másodikban a PSC irányítja a játékot. A győzelmet je­lentő gólt Kővári I. szerezte 11-es­­ből. Jó: Wieszt I., Kővári I., Jano­­sicz, Mannherz PSC, Raskó, Rohfeld, Németh és Roli GySE. Gödöllő: GKSE—GSC 4:2 (0:2). Ba­rátságos. Bíró, Farkas. Góllövő: Ha­lász, Libor és Berze H. (2), illetve Elefánti és Máthé. Dorog: TÜSC-Dorogi AC 3:0 (2:0). Barátságos. Bíró: Pretzner. A tíz em­berrel kiálló dorogi csapat nem tudta megakadályozni a TÜSC győzelmét. Góllövő: Szemethy, Kinézel és Pin­tér. Jó a góllövőkön kívül a győztes csapatban Szkupi, a vesztesben pedig Bárdos, aki a mezőny legjobbja volt. Kecskemét: KTE—KAC 1:1 (0:0). Érem­mérkőzés. Bíró: Engel. Végig izgalmas és túlerélyes mérkőzés. Gól­lövő: Sörényi és Mészáros (öngól). — KAC hajrácsapat—KTE ifj. 5:2 (1:1). — Schiffer—KTE Törekvés 9:0 (4:0). Bukovai lába meghúzódott a cse­peli sáros pályán. A kitűnő center­­half végig játszotta ugyan a máso­dik, csonka félidőt, de utána panasz­kodott fájdalmaira. Az eset nem lát­szik komolynak s valószínű, hogy pár napon belül rendbejön a beteg láb. A keleti alszövetség vasárnap tar­totta évi közgyűlését Ferenczy Ká­roly elnök elnöklésével. Az MLSz-t Nálas Ödön képviselte. A tisztújítás során Ferenczy Károlyt újabb két évre egyhangúlag választották meg elnökké, míg társelnök Peyer Dezső dr. és Kohlmann Ferenc lett. Főtit­kár Schwartz József, pénztáros pe­dig Ökrös István lett. Ezenkívül meg­választották a húsztagú tanácsot is. Hétfő, 1932 augusztus 8. KÜLFÖLDI EÜFDMÉNYFIA Románia Nagyvárad: Crisana—AMTE 2:0 (2:0). Az aradiak nagyon gyengén játszottak. Nagyváradon azt mond­ják, hogy Aradon elfelejtettek fut­ballozni. Temesvár: Ripensia—Glória 3:0 (2:0). Az aradi csapat az elmúlt hé­ten egyesült az aradi Olimpiával, de így megerősítve sem tudott ered­ményt elérni. Góllövő: 8. p: Ciolao 11-esből, 21. p: Hoksáry, 35. p: Raf­­finszky. A temesvári egyesületek, a Ripensia, TMTE és UDR (K­esica) tegnap ülést tartottak s elhatározták, hogy nem fogadják el a kiszabott fel­tételeket és nem vesznek részt az or­szágos bajnokságban. Ezzel szemben mindannyian beneveznek a temesvári I. osztályú bajnokságba. — Katonai vál.—Kinizsi 5:2 (5:1). Beszterce: Somes—Glória 0:0. Lúgos: Colping—Glória (Oravetz) 2:0 (2:0). Facsárd: Lugosi Vulturis—Lugosi MTE 2:1 (2:1). Facsárdi SC—Germa­­nia Lugos 2:1 (1:0). Kupamérkőzések. Ez volt a II. forduló, amelynek alap­ján a kupát a Vulturis nyerte. Németország Berlin: Minerva—Rapid (Wien) 2:1 (2:0). Szombat. Eintracht Frankfurt— Hertha (BSC) 4:2. Észak-Németország: FO St. Pauli— Eimsbüttel 3:1, Vienna Wien—Altona 93 2:1 (1:1). (Szombat.) — Vienna Wien—Arminia Hannover 2:2 (1:0). Nyngat-Németország: Duisburg— Antwerpen városok közötti mérkő­zés 4:0 (3:0). Közép-Németország: Rapid Wien— Preussen Magdeburg 11:1 (7:1), Ring Greiling Drezda—Spvg. Leipzig 2:1. Dél-Németország: Wormatia Worms —Viktória Urberach 2:0, I. FO Nürnberg—Germania-Nürnberg 2:1 (szombat). Wacker München—Schwa­­ben Augsburg 4:0, FC Phorsheim— Stuttgarter FC 3:1 (szombat). Phö­­nix Karlsruhe—Freiburger FC 2:1, FC Mannheim—Sv. Waldhof 2:5, Borussia Neunkirchen—Saarbrücken 3:1. Jugoszlávia Belgrád: BSK—Jugoszlávia 2:1 (0:0). Az országos bajnoki mérkőzé­sek során a BSK Ivánsot vett a múltkori vereségért. Ilyenformán az országos bajnokság III. csoportjában a BSK lett a győztes s legközelebb a döntő mérkőzések során az I. csoport győztesével a horvát bajnok Viktóriával (Zágráb) kerül össze. Csehszlovákia Pozsony: Ligeti—LAFC 3:2 (0:1). A CsAF-MLSz bajnokság döntője. — Makkabca-pálya, 1000 néző. — Biró, Brüll. Zuh­ogott az eső, tócsás volt a pálya. A szerencse döntötte el a mérkőzés sorsát. Egyenlő erejű el­lenfelek küzdelme volt a pályán. A 31. percben Schünfeld a pozsonyiak­nak szerzi meg a vezetést. Szünet után a 11. percben Porubsky egyenlít, majd a 19. percben Müller meg is szerzi a vezetést a Ligeti­nek, hogy aztán három perc múl­va Mayer II. nagy k­iállásból ja­vítson. 3:1. A 36. percben a losonci Szirák is javít. 3:2. így csak e­gy gólos előnnyel megy a Ligeti jövő vasárnap Losoncra, ahol végleg el­dől majd a bajnokság. Ungvár: SK Zilina—Russj 3:2 (0:2). Csehszlovák csupabajnokság döntő mérkőzés. Bíró: Melichar (Pardubitz). Ezzel az eredeménnyel a Bratislava lett a bajnok, miután az SK Russj már nem tudja be­hozni. Az első félidőben még jól játszott az ungvári csapat. A 40. percben Kriess, a 42-ben pedig Kobzár szerzett gólt. Szünet után azonban az ungváriak egészen visz­­szaestek s a zsolnaiak húsz perc alatt három gólt értek el, mégpe­dig kettőt Boksai kapus hibájából. Góllövő: 5. p: Brendl, 12. p: Halmi, 20. p: Brendl. A jövő héten Zsolnán lesz a revánsmérkőzés. Langer Sándor, az NyTVE jóké­­pességű hátvédje Budapestre költö­zött s nem is szándékozik Nyíregy­házára visszatérni. Eddig még nem választott egyesületet, de bizonyos, hogy rövidesen valamelyik fővárosi csapat színeiben jelenik meg a pá­lyán. A Lyka-fiúk gyásza. A Ferencvá­ros kitűnő hallját s a napokban Franciaországba költözött Lykát sú­lyos csapás érte, mert a két futballis­ta édesanyja elhunyt. Lyka ezért nem vett részt, a Ferencváros csepeli ki­rándulásán. Bécsben is esett az eső tegnap és így csak egy mérkőzést, játszottak, azt is csak félig. A FAC barátságos­­alapon 1:0-ra verte a Donaut­.