Nemzeti Sport, 1932. november (24. évfolyam, 213-233. szám)

1932-11-02 / 213. szám

10 Lázár MTK—Orosházi FC 3:1 (1:1). Mező­­berény. Bíró: Podani dr. Az MTK k­is szerencsével nagyobb arányban is győzhetett volna. Góllövő: Lé­nárt OFC, illetve Puskás (2) és Koszmaim II. MTK. — Textil II. MTK II. 1:0 (1:0). Délnyugati alszövetség Pécsi alosztály NSE-PEAC 2:2 (1:0). Nagymá­nyok. Bíró: Krebsz. Sáros, nehéz talajon zajlott le a meccs. Az ered­mény igazságos. Góllövő: Kovács, Z. Berg NSE, Veréb, Halas és Birn­­bauer (11-esből) PEAC. PSC—DPAC 2:2 (1:0). Pécs. Bíró: Léhner dr. Egyenrangú ellenfelek.­­ Góllövő: Balogh, Kovács PSC, illetve Horváth N­. (2) DPAC. PAC-Mohácsi TE 2:0 (2:0). Pécs. Bíró: Frontich. Gyenge nívójú mér­kőzés, megérdemelt PAC-győzelem­mel. Mindkét gólt Svara rúgta. DVAC—LSE 4:0 (3:0). Siklós. — Bíró: Csik. A feljavult DVAC köny­­nyen nyerte a meccset. Góllövő: Kántor, Kántor, Kujtor és Fü­hrer. PVSK—TSE 2:1 (0:0). Szekszárd. — Bíró, v. Adorján. Heves harc után dőlt el a fontos mérkőzés a szeren­csésebb és nagyobb rutinnal rendel­kező vasutascsapat javára. Bedeko­­vics góljával vezet a PVSK, utána egy tizenegyest kihagy a TSE, majd hamarosan Teszelszky egyenlít. A győzelmet jelentő gólt Puszpán be­adásából Bedekovics szerzi. Bajai alosztály JTE—Bátaszéki TC 3:1 (2:1). Jánoshalma. Bíró: Láng. Jó csa­tárjátékkal nyerte a JTE. Gól­lövő: Újvári I., Irsai, Kiss, illetve vitéz Lencsés. KAC—Bajai Turul SE 2:0 (2:0). Kiskunhalas. Bíró: Mol­nár. Az egységesebb KAC bizto­san verte a sokszoros bajnokot. Góllövő: Sonkó és Kecskés. RSC—Kiskőrösi Petőfi TE 4:1 (2:0). Bácsalmás. Bíró: Krausz. A sáros talajon csak egy félidőn át bírtak futballozni a játékosok, a második félidőbeli játék már nem volt futball. A KPTE két 11-est nem tudott érvényesíteni. Góllövő: Gáspár, Lajkó I., Ru­dics (2)1, illetve Hirschler. Bácska—BMTE 3:1 (3:1). Baja. Bíró: Rosenfeld. Szép küz­delemben a gólképesebb csapat győzött. Góllövő: Blum, Váradi, illetve Wuity. KFC—Kiskunhalasi NSK 5:0 (3:0). Kalocsa. Bíró: Benkő. Ál­landó fölény mellett győzött a KFC. Kaposvári alosztály: KPAC—Nagykanizsai Zrínyi TE 4:3 (1:1). Kaposvár. Bíró: Blázsik. Nagy küzdelem után nyert csak a helyi csapat. Góllövő: Schwarczen­­berg (2), Kővágó, Tadics (11-esből), illetve Antal, Goldberger és Poór. — Borbélyok—Törekvés 1:0, KPAC II.—Leventék 4:1. SzAK—Simontornyai BTC 1:1 (1:0). Szigetvár. Bíró: Diamant. Túl­­erélyes játék, 1. félidőben a SzAK, a II.-ban az SBTC játszott jobban. Góllövő: Turbéki I., illetve Róth. D. VOGE—KRSC 1:0 (1:0). Domb­­bóvár. Bíró: Makai. Alacsony nívójú mérkőzés. A gólt kavarodásból Fra­­zon szerezte. — D­­rg.—Szekszárdi gimn. 3:3 (2:2). NTE—Barcsi SK 4:0 (2:0). Nagy­kanizsa. Bíró: Spitzer. Góllövő: Farkas (2), Szollár és Jakubecz. ÉLASz-CsAF MLSz Közép kerülete 2:1 (1:1) Salgótarján. Bíró: Hartmann. Észak: Kasztl — Vics, Felföldi —­ Jancsi, Kripkó, Takács IV. — Novo­­szeleszky, Koisch, Márkus, Rigó, Zsengellér. Közép kerület: Luspán — Zadro­­bilek, Hodri — Zderahován, Remmik, Stronga — Galbács, Szirák, Por­­hoczky, Schönfeld, Schleicher. Kölcsönös üdvözlés után indul a meccs. Észak csapata rögtön fölény­be kerül, de gólt csak a 30. percben tud szerezni Novoszel­szky beadásá­ból Koisch, 1:0. Továbbra is a hazai csapat diktálja a játékot, a vendég­csapat mégis egyenlít. Schönfeld szerzi góljukat. 1:1. Szünet után sem változik a helyzet, Észak csapata szemmel láthatólag jobb, a góllövés azonban nem megy a csatároknak. A döntő gólt a 13. percben Rigó lövi ugyancsak Novoszelszky beadásából. 2:1. A győztes csapatban Vics, Fel­földi, Jancsi, Takács IV., Novo­szel­szky, Rigó és Márkus játszott jól, a vesztesben Luspán, Zadrobilek és Galbács tüntette ki magát. Előtte: LSE, SBTC, PRVSE vegyes—Salgó-serleg válogatott 6:0 (2:0­). Bíró: Takács. Góllövő: Hu­szár (3), Dancsuk (2) és Petre. Egyéb vidéki eredmények Karcag, K. MOVE—KSC 2:2 (2:0). Barátságos. Bíró: Szigeti. Góllövő: Csányi, Markó MOVE, Varró és Patonai (11-esből) KSC. Kunszentmárton: KTE vegyes— Homoki SC 2:0 (1:0). Barátságos. Bíró: Werner. Mindkét gólt Urbán lőtte. Öcsöd: Kunszentmártoni diákok— ÚTE 7:0 (4:0). Barátságos. Bíró: Kántor. Góllövő: Hütter (2), Berta, Csizi, Kovács, Weisz és Veres. Zalaegerszeg: ZT­E—MOVE ZSE 2:0 (2:0). Ser­egmérkőzés. Bíró: Kiss. Góllövő: Marczinka I­. és Sza­­bics. A meccs a 11. félidő 15. percé­ben félbeszakadt. Cegléd: C. MOVE—Rákosi Vasutas 4:4 (3:3). Barátságos. Bíró, Virág. Góllövő: Szüle, Kovács (2), Sinkó MOVE, Somogyi (2), Virág I. és Virág II. Élvezetes, szép mérkőzés. Szeged: Törekvés—Összetartás 1:0 (1:0). — Összetartás II.—Törekvés II. 4:2 (2:1). — SzAK II.—Postás II. 5:3 (3:1). — MSE II—SzVSE II. 3:2 (0:1). — Bg—Fk. 3:1 (2:0). — FI—Tk. 0:0. Miskolc, Attila, MÁK vegyes— DVTK 10:1 (4:0). Barátságos. Bíró, v. Szűcs. A vegyes csapat feltűnően jól, a DVTK feltűnően rosszul ját­szott. Góllövő: Miskolci (3), Virág (3), Szabó II., Szabó III., Magyar, Csajka, illetve Padányi. — DAC— MVSC 1:0 (1:0). Barátságos. Bíró: Kovács. A gólt Lakatos lőtte. — MILL-eredmények: Kinizsi—BSC 3:1 (1:1), MMTE—Széchenyi 3:0 (1:0), Előre—DVTK 3:1 (0:1), DVTK— Vasas 5:0 (2:0), MÁK II—BSC II. 14:0 (10:0). Eger: MESE—Tanítóképző, Fk. vegyes 4:1 (2:0). Csurgó: Barak FC (Nagykanizsa) —DVSC 3:2 (2:1). Barátságos. Nagykanizsa. Ifj. bajnokság: Ék­szerész—Teleki 2:2 (2:0). — Egyet­értés—Kiskanizsa 1:1 (1:1). Szombathely: Előre—Büki TE 7:0 (4:0). Serlegmérk­őzés. — Sz. fk.— Szentgotthárdi diák vál. 15:0 (6:0). Győr: Fk.—Tanítóképző 2:1 (1:0). Bíró: Fuchs. kellemeset a hasznossal. Azaz két­szeresen kihasználta azt az idejét a Fűzfői AK csapata, amelyet Pesten töltött. Ott kell kezdeni, hogy a nyugati kerület II. osztályában ve­reség nélkül vezet a fűzfői csapat. A csapat edzője Bihari, a régi idők híres, nevezetes kapusa. Mikor a vezetőség a szép őszi teljesítmény jutalmául felhozta a csapatot a vá­logatott mérkőzésre, Bihari keresz­tülvitte, hogy a Ferencváros gya­korlótársául elfogadja a jeles fűzfői gárdát. Bihari be akarta mutatni csapatának a stílust és a kondíciót, amely még a vidékiekből hiányzik. Szóval tanulni jöttek, hogy délután a válogatott mérkőzésen tovább szívják magukba a tapasztalatokat. Igazi, sportszerű jutalom egy lelkes futballcsapat számára. Dicséri a vezetők bölcs gondolkozását, dicséri a csapat jó szellemét. Remélhetőleg a fűzfői legénység sokat tanult a vasárnapi kirándulásból. Legalább is délelőtt a mérkőzésükön és délután az amatőrök játékából. Mert a „nagy csapat“ játékánál inkább haza kel­lett volna őket vinni. De sürgősen. Az Újpest ma tartja rendes edzé­sét. Utána baráti uzsonnára gyűlnek össze a játékosok és a vezetők. Az orkánszerű széllel Anti­­bes-ban csak a francia csapat tudott megbirkózni Cote d’Azur—Magyar profi B­ válogatott 3:2 1:1 Bágyadtan játszott a magyar együttes — Saját tudósítónktól — Trieszttől pompás bankeren bú­csúztunk s még az esti gyorssal el­indultunk Antibes felé. A nizzai pályaudvaron Lyka, Havlik, Stolz­­hart és Schubert személyében négy magyar fiú üdvözölt bennünket, majd gyönyörű napsütésben befu­tottunk Antibes-ba. Kitűnő szállás , kitűnő házigazda fogadott ben­nünket. (Hirschi úr svájci exválo­gatott!) Estére befutott Matten, a bíró, de megérkezett Rimer, a FIFA és az FFFA elnöke is. Másnap dél­után fél kettőkor autókon mentünk ki a remek stadionba, ahol a dísz­páholyokat hamarosan megtöltötték a város és a környék kivonult elő­kelőségei. Üdvözlések, zászlócsere után Mattea bíró sípjelére így állt fel a két csapat: Cote d’Azur—Magyar B) 3:2 (1:1). Cote d’Azur: Roux — Caron, Nagy — Delavalle, Pohan, Cler — Duteil, Tommasi, Bier, Cruz, Belkó. . Magyar B): Hári — Szemere, Vágó (Vanicsek) — Kárpáti N­., Lutz, Belcsik — Markos, Teleki, Jávor, Titkos, Kohut. Az ellenfél csapatában tehát 2 magyar (Nagy és Belkó), egy oszt­rák (Pohan) és 3 olasz( Delavalle, Tommasi és Bier) játszott. A ma­gyar csapatban Markosnak inhúzó­dása van, Teleki pedig mirigyfáj­­dalmakról panaszkodott. A kezdés pillanatától kezdve or­kánszerű szél dühöng, ezért mind­járt kiadjuk a jelszót: laposan ját­szani! A sorsolásnál nem kedvez a szerencse s így szél ellen kell fel­­állnunk. Kezdünk, támadunk, de Nagy felszabadít, majd szabadrúgást ítél ellenünk a bíró. Cruz bombája azon­ban célt téveszt. A mieink — a fi­gyelmeztetés ellenére — magasan játszanak s az ellenfél fölénybe ke­rül. Belkó, majd Duteil vezet ve­szélyes támadást. Felszabadulunk , ekkor Jávor lövését Roux nagy­szerűen védi. A játék egyre élén­­kebb. Bier lövésénél Hori kénytelen közbelépni. Belkó szökik, a ma­gyar védelem gánccsal akaszt, a szabadrúgásból Pohan fölé fejel. A 25. percben Pohan Cruz elé­résre játszik, s az összekötő hatalmas lövése a széltől is támogatva utat talál a hálóba. 1:0. Kohut veszélyes szökése után lö­vésszerű beadása a kapufáról ki­pattan s Teleki nyugodtan teszi a hálóba az egyenlítő gólt. 1:1. 30. perc: Pár perc múlva Kohut egy ösz­­szecsapásnál megsérül, kiáll, he­lyébe Titkos megy balszélsőnek, míg az ő helyét Laky foglalja el. Változatos, hullámzó játék közben több kornert kihasználatlanul hagy a magyar csapat. Szünet után úgy látszik, hogy a Magyar B­ gó­lokkal nyeri a meccset. A szél ugyanis változatlan erővel dühöng s most minket segít. Ennek ellené­re a farneia csapat lendül táma­dásba és Rier kitörését Szemere csak hajszálra szereli. A 10. perc­ben Duteil Riernek centerez, aki Tommasinak adja a labdát. Az összekötő balra, Belkóhoz játszik, s a magyar szélső lövése gólt jelent. 2:1. Újra és újra Duteil vezeti a tá­madásokat, a magyar csapat na­gyobbrészt védekezésre szorítkozik. Markos oldalán még akad néha kezdeményezés, a balszárny azon­ban egyáltalán nem jut labdához. Pohan fejjel kimagaslik a mezőny­ből, a magyar belsők nem tudnak vele mit kezdeni. A 28. percben Duteil újra megfut, kikerüli Vá­gót s Tommasinak ad, aki után hiába iramodik Lutz, mert Tom­masi élesen bead s Bier gond nélkül továbbítja a labdát a meglepett Hári háló­jába. 3:1. A magyar csapat csak a 42. percben tér kissé magához, amikor a Titkos gáncsolása miatt megítélt szabadrúgásból Jávor a második magyar gólt fejeli. 3:2. Az utolsó percekben elkeseredett támadásokat vezet a magyar csa­társor, egy kis szerencsével egyen­líthetne is, de — amint az ilyenkor történni szokott — semmi sem si­kerül. A hazai közönség tomboló lelkesedése közepette 3:2 arányban ér véget a játék. A francia csapat és a mezőny legjobb embere Pohan volt. Mel­lette Belkó és Nagy tűnt ki első­sorban. Tommasi, Rier és Cruz pompás lendülettel játszott. Meccs után ünnepi bankettet ad­tak a Hotel d’Isles nagytermében s ennek főeseménye Rímet és Gaur­­bardelt főszerkesztő hatalmas be­széde volt. Néhány nyilatkozat: Rímet, a FIFA enöke: Nagy­szerű játék, melyet akármelyik fél megnyerhetett volna. örülök a mieink győzelmének, bár jól tu­dom, hogy azt csak nagyobb akara­tukkal és lendületükkel érték el. A magyar csapatnak gratulálok kor­rekt játékmodorához. A január 22-i Páris—Budapest mérkőzés mu­tatja majd meg a tényleges erővi­szonyt a franciák és magyarok közt. Fodor Henrik dr.: Csak a fá­radtsággal és a nagy széllel tudom megmagyarázni a csapat gyenge teljesítményét. Mindenki formáján alul játszott. Az ellenfél gyors és tempóbíró volt, széllel, szél ellen egyformán lelkesen küzdött s meg­érdemelte a győzelmet. Mattea bíró kifogástalanul vezette a meccset. Belgium FC Antwerp—Beerschot 4:3. Standard—Berchem 4:2. RC Mali­­nes—RC Gand 3:2. RC Brügge— FC Malines 0:0. Lyra—Daring Brüssel 3:1. Racing Brüsse!— Liersche 1:4. US Gilloise—FC Brügge 5:0. Az US Gilloise 2 ponttal vezet az FC Antwerp előtt. Svájc Basel—Biel 6:2. Lugano—Chaux de Fonds 0:1. Urania—Grasshop­­pers 2:7. Nordstem—Concordia 2:6. Blue Stars—Young Boys 2:4. FC Zürich—Servette 0:1. Lausan­­ne—Aarau 4:1. Az A) csoportban a Grasshop­­pers, a B)-ben a Young Boys az él­lovas. Olaszország A „béke” mérkőzésen az Ambro­­siana vasárnap 6:1-re győzte le Milánóban a Beogradski csapatát. Genovában az északnyugati olasz válogatott csapat 5:1-re győzte le a lengyel válogatott csapatot. Szerda, 1932 november 2. MILL-bajnokság I. osztály Hungária—MTK 1:1 (1:0). A Hungária a mezőnyben sokkal jobb játékot produkált. Góllövő: Kosaras 11-esből (Hungária), ill. Dorogos. Ganz TE—P. Vasutas 2:2 (0:0). Egyenrangú ellenfelek elkeseredett küzdelme. Góllövő: Fischer, Ka­­rátsony (Ganz), ill. Nolipa (2). MÁVAG—Drasche 1:0 (0:0). Torna-utca. Bíró: Bihami. Góllövő: Pilicsik. Végig élénk játék, szeren­csés győzelem. BEAC—VSC 5:3 (5:1). Félbe­szakadt. Lágymányos. Bíró: Klein. A játék az idő rövidsége miatt a II. félidő 35. percében félbesza­kadt. Góllövő: Janicsák (3), Len­gyel, Károlyi, illetve Gál, Szőke NI., Magyar. II. osztály Kéve—BTK 0:0 (2:0). Góllövő: Kovács (2), Barna és Kubics. A Kéve szép játék után biztosan győ­zött. MOVE bajnokság I. osztály BVSC—BEAC 3:1 (2:1). Szőnyi­­út. Bíró: Plesz. Góllövő: Mondo­­vics, Holló és Gőzön, ill. Keresz­tes. Szép játék. VIII. ker. SE—CsEAC 3:2 (2:1). Lágymányos. Bíró: Hor­­váth III. Izgalmas küzdelem. II. osztály Fér. Törekvés—B 13 FC 3:0 (1:0). Soroksári­ út. Bíró: Szik­szai. Megérdemelt győzelem. Gól­lövő: Steidl (öngól), Nagyházi és Szobotka. Pesterzsébeti ISE—BAC 7:1 (K'-0). Állami­ telep. Bíró: Csime­­lik. Könnyű ellenfél volt a BAC. Góllövő: Nehadoma I. (2), Zakó (2), Veder, Martini és Horváth, ill. Tellner. BFC—Diadal h'-2 (0'-1). Lenke­­nt. Bíró: Nagy. Góllövő: Seffer, Túr, Mogyorósi és Csik, ill. Ber­­ner (2). Corinthian-díj Tokodi VSC—Váci SE 5:0 (2­:0). Tokod. Bíró: Meister. Az öt tartalékkal kiálló VSE nem volt komoly ellenfele a TVSC-nek. Gól­lövő: Szemeti (2), Lengyel (2), Kiss. Dorogi AC—Ganz TE 1:0 (1:0). Dorog. Biró, Bálint. Szép, élveze­tes játék után született meg az eredmény. A dorogiak csak erős küzdelem árán győztek­, Góllövő: Szülő. Szövetségi díj BTE—Lapterjesztők 8:1 (1:0). MPSE—SzTE 2:1 (1:1). Ifjúsági bajnokság KTE—BSK 5:0 (2:0). MAFC—KTK 2:1 (0:0). ———— Franciaország Paris: Arsenal—Racing Club 5:2 (3:0). A Parc des Princes átépített pályáján megtartott mérkőzésen az angol profik minden megerőltetés nélkül érték el fölényes győzelmü­ket. Grenoble: FC Sete—Servette (Genf) 1:1 (1:0). Jugoszlávia Splitt Concordia (Zágráb)—Haj­dúk 2:1 (1:0) orsz. bajnoki első mér­kőzése. Meglepetés! Beograd: Jugoszlávia—Szloga 0:0! Zemun: BASK (Belgrád)—Sparta 4:4 (3:3)! V. Becskerek: Borac—Vojvodina 4:3 (3:0). Meglepetés! Radnicski—Jedinsztvo 3:1 (2:1). Kula: Hajdúk—Radnicski 3:2 (1:1). Bácskatopola: JAK—Szuboticai Sport 4:2 (2:1). Barátságos. Vinkovcl: Oszijeki Slavin—Cibálija 3:0 (2:0). Subotica: SzMTC—Villanytelep 0:0. Makkabi—Rapid 4:0 (3:0). — Vikto­­rija—Vasutas 0:0. Sombor: Sombori Sport—SzTK 4:1 (2:1). — Tri Zvezde (Apatin)—Slavia 3:1 (2:1). Novlsad: Vojvodina —Radnicski 4:2 (1:1). Osijek: Graficsar—Elektra 4:0 (1:0). Verbász: VSC—Gradjanski (St. Becse) 1:0 (1:0). Crvenka: Crvenkai SC—VSC 2:1 (2:0). V. Kildnda: Szloga—Delija (Mok­­riu) 2:1 (2:0).