Nemzeti Sport, 1933. június (25. évfolyam, 108-128. szám)

1933-06-30 / 128. szám

Péntek, 1933 Június 30. KÉSZÜLŐDÉSEK AZ ORSZÁGOS AMATŐR DÖNTŐKRE Szombathelyi MÁV: Csapatunk együtt van, talán sike­rül... —­ Telefonjelentésünk — Szombathely, június 29. Szombathelyen nagy örömet vál­tott ki a nyugati IB hétfő esti ha­tározata s most az egész város szurkolva lesi a MÁV további sze­replését. A közönségnek csak az nem tet­szik, hogy a Törekvés elleni mér­kőzést elvitték Győrbe. A játékosgárda kedden tartott könnyebb edzést s ma délelőtt is­mét kint volt a pályán. A csapat összeállítása már elké­szült. Változás nincs, ez a tizenegy utazik el Győrbe: Sas — Iván, Martic — Kras­­csenics, Handler, Pecker —­­ Gazdag, Nagy, Kiss, Faár, Boda. A csapat egyik vezetője így nyi­latkozott a meccsről: *— Négy éve volt utoljára bajnok a MÁV s akkor a döntőig került. Ez most nehéz lesz, mert a Törek­vés veszélyes ellenfél. A csapatunk azonban jól együtt van s talán si­kerül a lehetetlennek látszó fel­adat, a Törekvés legyőzése. D. I. Dunakeszi Magyarság: Kétszer már megvertük * a PVSK-t, talán sikerül har­madszor is! — Saját tudósítónktól. — Hatéves egyesület s már másod­szor játszik az országos bajnok­ságért! Ezzel a karrierjével a Duna­keszi Magyarság méltán büszkélked­het. S most olyan jó sorsolást kapott, hogy könnyen felkerülhet egészen a döntőig. Szörnyen ambicionálják is ezt a dunakesziek. Az első meccs, a PVSK elleni előtt így beszél a klub főtitkára, Szedmák Sándor: — A pécsi vasutasokkal már két­szer találkoztunk a vasutasbajnok­ság során s mind a kétszer simán nyertünk ellene. Hát miért ne nyer­hetnénk harmadszor is? — Igaz, hogy mind a két meccs nálunk volt Dunakeszin. Pécsett most fogunk elő­ször játszani. — Játékosaink az egy Ács kivéte­lével mind rendben vannak. De azért ő is játszik. Összeállításunk ez lesz: Volentics — Varga, Markó — Vadász, Pecker, Bakács — Bretsch, Csomós II., Ács, Zsíros, Fái II. Vasárnap reggel a gyorssal me­gyünk le Pécsre s remélhetőleg a győzelemmel jövünk fel. Törekvés: Nemes még nem trenírozott, de vasárnap játszik Egyéves szünet után a Törekvés gárdája ismét készül az országos bajnokságra. Szerdán volt a heti nagy edzés, amelyen Nemes kivéte­lével, aki vasárnapi kisebb sérülé­sét sínyli , valamennyi játékos megjelent. . Kiadós kétkapus játék volt, amelyet Siegl edző vezetett. Az edzés után a vezetőség így állította össze a Szombathelyi MÁV ellen kiálló csapatot: Szollár — Gergely, Regős I.­­ — Szűcs, Készéi I.,­ Dezső —­­ Nemes, Regős II., Készéi II., Dummer, Hérai. Tartalék: Polgár. Sallay János intéző a következő­ket mondta a mérkőzésről: — A csapat az elmúlt vasárnap a bajnok PVSK ellen jó formát árult el. Tudjuk, hogy az Sz. MÁV nehéz ellenfél lesz, de azért bízunk a fiúkban. A Törekvés egyébként vasárnap reggel 8 órakor indul. A vezetősé­gen kívül legalább száz főnyi szur­kológárda is elkíséri a csapatot. Nemzetközi mér­kőzéssel készült tegnap a PVSK az országos döntőre PVSK—Pólmonostori Spárta 2:2 (2:1) — Telefonjelentésünk — Pécs, június 29. A D. Magyarság elleni orszá­gos döntőmérkőzés előtt álló PVSK csapata ma a Pélmonostori Spártát látta vendégül s azzal játszott nemzetközi mérkőzést. A vasutasok könnyen vették a já­tékot s így történt meg, hogy a mérkőzés 2:2 arányban döntetle­nül végződött. A vasutasok részéről Bendeko­­vics és Puszpán, a vendégek ré­széről Schatzl és Bur­ák volt a góllövő. A PVSK vasárnap az alábbi csapattal áll ki a Magyarság ellen: Szarka — Turmann, Sánta — Koller, Sándor, Wekler — Pozs­­gay, Muskát, Bendekovics, Pusz­pán, Csörsz, H. I. — Mi baja, Tere­­fere úr? — Csak köszön­tem, de nagyon sie­tek.­­— Hát akkor hamar mondja el, mit tud? — A Turay-féle átlépés egye­lőre a közvetítőnek járó jutalékon bukott meg. A Kis-Kalkusz azért került a Hungáriához, mert az Újpest a szabályok értelmében csak decemberben szerepeltethette volna újra és így addig hiába kel­lett volna fizetnie. De azt bizto­san nem tudja. Szerkesztő úr, hogy mi történt a zászlóval? — Milyen zászlóval? — Amit az amatőr-válogatott kapott a norvégektől és am­it a szövetségi kapitány akart haza­vinni. Csak nagy nehezen tudták neki megmagyarázni, hogy a zászló a szövetségé. — És hogyan vigasztalódott a kapitány? — Eltette a kapott virágcsokor szalagját. Azt vitte haza a gyűj­teményébe. — Hallottunk valami virágcso­korról a Hungária—Sparta-mecs­­csel kapcsolatban is. — Ja igen. A művészvilág te­kintélyes számmal képviseltette magát a meccsen. Az egyik pá­holyban Fedák Sári ült, Dénes Oszkár és Halmay Tibor társasá­gában. Fedák Sárinak furcsa gusztusa lehet futball dolgában, mert a nála levő virágcsokrot a félidőben leküldte a Hungária öl­tözőjébe azzal, hogy adják oda a Szabó kapusnak. A csokor nagy derültséget keltett a fiúk közt (akkor még volt kedvük derülni). Az egyik meg is jegyezte: „A művész virágot kapott, — hát bi­zony azt a másodikat beszedni valóban nagy művészet volt!” — Tudja mit, Terefere úr, mi is nagyon sietünk. Jnpt, m­pt! Losonci APC—Ipolysági FC 6:9 (2:0). Bíró: Sponor. 500 néző előtt aratta nagy győzelmét a losonci csa­pat, amely — úgy látszik — kezdi visszanyerni igazi formáját s tudá­sát. Az IFC két tartalékkal játszott, báblahíját pedig a bíró állította ki feleselés miatt. — Füleki TC—Rima­­szombati PS 2:1. Bíró: Diamant. A szerencsésebb csapat győzött. Sül KÜLFÖLDI EREDMÉNYEK Odense (Dánia): FC Wien—Odense 2:2 (2:1). Bécs: Régi válogatottak—Cricketer 5:1 (2:0). Wacker-pálya. 1000 néző. — A régi válogatottak csapatában a Konrád-fivérek nagyszerűen játszot­tak. Kálmán két gólt lőtt, Jenő egyet, Neumann és Wana osztozott a többi gólokon. Kub­an betegsége miatt hiányzott a válogatottak csa­patából. Eszék: Rapid—Slavia 4:2 (1:1). München: Bayern—AS Roma 3:1 (8:0). Csehszlovákia Kassa: Beregszászi FTC—K. Törek­vés 4:0 (2:0). Barátságos Bíró: Kősze­gi. 400 néző előtt, a beregszászi csa­pat pompás játékot mutatva megér­demelt arányban nyeri a mérkőzést. A helyi csapat több tartalékkal állt ki, de ez mit sem von le a vendégek érdemeiből. Strausz révén már a 4. percben esik a vezető gól, majd a 25. percben Kram­mer beállítja a félidő eredményét. Szünet után a 7. perc­ben Fircsák kapásból háromra nö­veli a dugók számát,­­ végül a 15. percben Kovácsy lövése meghozza a végeredményt. A 43. percben a helyi csapat 11-eshez jut, de ezt Czinner fölé lövi. Kitűnt: Strausz, Erba, Ko­vácsy, Fircsák és Vámosi a BFTC- ből, illetve Halai a Törekvésből. — K. Törekvés IX.—KSC II, 4:0 (1:0). Ungvár: UAC-VMTK 2:2 (1:1). — Barátságos. Bíró: Rotbeitscher. A botrányos bajnoki meccs óta most találkozott először a két egyesület, barátságos mérkőzés keretében. 400 néző előtt végig szép és nyílt játé­kot hozott a küzdelem, amely végül is igazságos eredménnyel végződött. Góllövő: Platzer (2), illetve Kahán NI. (11-esből), Böhm (öngól). — UAC B­—SK Román (Ungvár) 5:2 (2:0). Barátságos. Olmütz: TFK—Olmütz 9:0 (5:0). Karlsbad: KFC—Viktória Zsiskov 2:2 (1:1). Pozsony: Bohemians—Bratislava 5:1 (2:0). Románia Bukarest: Venus—Brasovia 3:1 (2:0). Ez a küzdelem a Nemzeti baj­nokságért ment. Brassó: CFR—Sportul Studente (Bukarest) 4:2 (20). Temesvár: Rip­ensi­a—So­­­mi 6:0 (2:0). Megerőltetés nélkül győz a Ripensia. A gólok sorrendje: Dobay, Rafinszky, Bakk­a, Rafinszky, Zom­­bory (1-esből), Dehelean. A Ripensia csoportjában 3 ponttal első lett. Buziás: Vutturii (Temesvár)—Phö­­nix 5:1 (2:0). Fölényes győzelem. Gól­lövő: Berzán (2), Monyák (2), Daum, illetve Schratt. Resica: VDR—Facsádi FC 14:0 (4:0). Góllövő: Heller (9), Czakó (3), Mojse, Kilianovics. Arad: Soimi—Vulturii 2:0 (1:0, 1:0, 0:0). Selejtező mérkőzés. Elkeseredett küzdelem, amely tulajdonképpen 1:0- ra végződött, ekkor azonban meg kel­lett hosszabbítani, mert az első talál­kozásnál a Vulturii győzött 1:0 arányban. Góllövő: Popian (2). — Transsylvania—AVMSC 2:2 (2:1). — Ferdinánd-Kupa. Góllövő: Széky (2), illetve Lesnyi, Mutor. Nagyvárad: MAC—CFR 2:0 (1:0). A NAC oldalán a nagyobb technika, a CFR-nél a nagyobb lelkesedés. Az első gólt a 43. percben Kocsis lövi, majd a második félidő 11. percében Kerekes öngólja hozza meg a máso­dik dugót a NAC-nak. AZ ATTILA TÚR ACSAP­AT .­ a következő: Szemző — Dankó, Kuti — Szabó, Buzássy, Virág — Kovács III., Bán, Zilahi, Mátéffy, Stanzl. Tartalék: Tatár. NEM LESZ NÉMET BOJKOTT AZ OSZTRÁK FUTBALL ELLEN Xandry dr., a DFB ügyvezetője így nyilatkozott az elmaradt oszt­rák—német válogatott meccsel kap­csolatban : — Sajnáljuk az osztrákok lemon­dását és reméljük, hogy rövidesen találunk határnapot a mérkőzés le­játszására. Megtorló intézkedések­re nem is gondolunk. Az osztrák klubcsapatok is nyugodtan játsz­­hatunk tovább is Németországban, akárcsak eddig. A MÁVAG a BSzKRT ellen így áll fel: Szift — Köves, Szigeti — Mayhorz, Opata, Fóczán — Ivanics, Éber, Plávics, Pintér, Antal. Pálinkás is profinak megy . — mondja Horkay, a Turul TE intéző­je. — Bokros sem játszott már va­sárnap, ő is elpályázik állítólag. Mi nem gördítünk akadályt senkinek a távozása elé. Tartalékosak voltunk vasárnap, mégis leléptük a BMTE-t. Az Előre Szegeden legyőzte a REAC-ot s így a bajnoki cím közelébe jutott Előre—REAC 1:0 (0:0) Déli alosztályi döntő. Szeged, 1500 néző. Bíró: Arányi R. Előre: Kucsmik — Mátyás II., Mátyás I. — Csicsely, Szpevár, Nagy — Sajben II., Valentinyi, Sajben I., Milyó, Varga. KEAC: Benedek — Tóth III., Emődi — Karácsonyi dr., Herczeg dr.­ Jávor — Tomka, Feketekovács, Solti, Teleki, Bukoveczky. Az Előre legjobb tizenegyével jelenik meg a pályán. Játszik Baj­­ben* II. is. A REAC-nál új ember áll a balösszekötőben, a csongrádi Teleki személyében. Erős iramban indul a játék s mindjárt szabadrúgás az egyete­misták ellen. Cercsely nagy erővel mellé lő. Változatos játék közben előbb az Előre rúg komért, majd a REAC. Lassan szegedi fölény ala­kul ki, Kucsmik azonban bravú­rosan védi hálóját. A csabaiak fő­leg Varga révén veszélyesek, a jó formában levő szélsőt azonban eléggé elhanyagolják. Kucsmik ki­védi Solti három méterről küldött lövését is Félidőig 5:1 a sarok­rúgások aránya a REAC javára. Szünet után sem változik a hely­zet. Közel félóráig az egyetemisták kimondott fölényben vannak. Az­után feljön az Előre is. A 39. perc­ben kavarodás a szegedi kapu előtt, pattog a labda, majd Sajben I. közelről beszúrja. 1:0. Egyetemi korner még az esemény, más semmi. A játék képe alapján az egye­temi csapat nem érdemelte meg a vereséget. Az egész mérkőzés alatt többet támadott, amit a 8:3-as kor­­nerarány is mutat. Hogy mégis alul maradt, azt jórészt Kucsmik dicső­sége. Kucsmiknak ezen a meccsen lehetett gólt lőni! De jól egészítet­ték ki a védelmi hármast a Mátyás fivérek is. A fedezetsorban Csi­csely tűnt ki, a csatársorban pedig Varga. A REAC-nál a védelemnek nem sok dolga volt. A fedezetsor ellen komolyabb kifogás nem sok lehet, bár Karácsonyi és Herczeg a vé­gén visszaesett. A csatársorban Bukoveczky jeleskedett. Solti és Feketekovács elfogadható volt, Tomka, de főleg Teleki azonban na­gyon gyenge. Ezzel a győzelmével az Előre je­lentős lépéssel közelebb jutott a bajnoki címhez, amennyiben a va­sárnapi revánsmeccsen, Békéscsa­bán bizonyára meg fogja tudni akadályozni a REAC győzelmét, ami a csabaiak alosztályi bajnoki címéhez elegendő. Északon a Pere­ces­­TK a har­madik PTK—MVSC 6:3 (2:1) I. oszt. bajnoki: Pereces. Bíró: Hartmann. Az utolsó északi bajnoki mérkőzé­sen a II. félidő közepéig kiegyensú­lyozott volt a játék, a végén azon­ban fölénybe került a PTK s köny­­nyen szerezte három gólos előnyét. A dugókon Marczinaskó (4), Pre­­sovszky (2), illetve Fancsik (2, egyi­ket 11-esből) és Dóri osztozott. Jól játszott: Motkó, Presivszky, Marczinaskó PTK, Zsiday, Móri, Fan­csik és Dóri MVSC. • A PTK ezzel a győzelmével a har­madik helyen kötött ki. A bajnoki táblázat: 1. SBTC 18 13 2 3 42:2128 2. DVTK 18 10 4 4 51:25 24 3. PTK 18 9 3 6 44:35 21 4. LSE 18 9 2 7 36:22 20 5. PROSE 18­­ 8 3 7 30:41 19 6. DAC 18 8 1 9 28:28 17 7. MVSC 18 8­­ 10 29:33 16 8.SAC 18 7 2 9 29:33 16 9. DVTK 18 3 6 9 28:42 12 10. MÁK 18 2 3 13 27:64 7. 7 Egyéb vidéki eredmények Mohács: MTE—Főherceglaki 9C 2:0 (2:0). Nemzetközi. Az MTK Varga és Kovacsics góljaival nyert. Pécs: PAC—PEAC 4:2 (2:2). Barát­ságos. Bíró: Csik. Mindkét csapat több tartalékot szerepeltetett. Gól­lövő: Keszthelyi (3), Golváth, illetve Czifra (2). — DVAC—PSC 1:0 (1:0). Barátságos. Bíró: Világosi. A gólt Csirke lőtte. — DVAC II.—KPAC II. 3:2 (2:1). Bíró: Krausz. A DVAC II. ezzel a győzelmével a szövetségi díj nyertese lett. Góllövő: Milkovics (3), illetve Horváth (2). Zalaegerszeg: MOVE ZSE—Kapos­vári Turul SE 4:2 (3:1). Barátságos. Bíró: Sziklai. Góllövő: Lakatos (2), Burian (2), illetve Murát és Béres. Miskolc: MVSC ifj.—DVSC ifj. 4:2 (2:2). Ifj. vasutasbajnokság. Bíró: Lissauer. Góllövő: Farkas (2), Ze­lenka, illetve Szabó és Osztrovszky. Debrecen: Csikók—öreg válogatot­tak 6:0 (4:0). Bíró: Torna. Az eső sok játékost elriasztott s így nem sikerült úgy a mérkőzés, mint vár­ható volt. A csikók simán győztek. Négy dugót lőtt Vince III. és kettőt Nagy. Jól játszott a csikóknál Antal, Egri, Pocsai és Vince III., az öre­geknél Rosenfeld, Bobák és Bartha. Hatvan: Mátravidéki II. oszt. vál. —Közép II. oszt. vál. 4:3 (4:1). Bí­ró: Juhász dr. 1500 néző. Az északi csapat fölényesen kezd s már a 4., 6. és a 9. percben Gerendási és Báli (2) három góllal terheli meg Közép hálóját. Utána is Mátravidék marad fölényben. A 34. percben Gerendási újabb gólja jelzi ezt a fölényt. Közép Pápai góljával szépít az eredményen. Szünet után az északi fedezetsor visszaesik s Közép támad. Pápai két góljával 4:3-ra jön fel, de könnyen egyenlíthetett is volna. — Előtte: J. Lehel—HAC vegyes 3:2 (2:1). A Bak TK gyenge szereplése Eszé­ken. Eszéki tudósítónk írja: „A Bak TK kétnapos vendégszereplése nem öregbítette a magyar futball hírne­vét. A sajtó egyhangúlag megálla­pítja, hogy a Bak TK tudása még a vidéki csapatok színvonalához sem ér fel, a közönség pedig akkor nyilvá­nította véleményét, amikor a más­­napi mérkőzés üres tribünök előtt ment végbe. A rossz benyomást csak a Bak TK fair játéka enyhítette, de az is áll, hogy a Slavia könnyűszer­rel még egyszer annyi gólt is lőhe­tett volna. (7:1 volt az eredmény a Slavia javára!) A Hrvatski List közli a Bak TK vezetőjének, Kovácsnak nyilatkozatát, amelyben azt mondja, hogy Budapesten a három nagy csa­patot kivéve, minden csapat ugyan­azt a klasszist képviseli, mint a Bak TK ( ?). A Hrvatski List erre meg­állapítja, hogy ilyen körülmények kö­zött nincs értelme annak, hogy a jö­vőben középcsapatokat Eszékre meg­hívjanak. Szerencsére az eszéki ve­zető emberek nincsenek ilyen rossz véleménnyel a magyar középcsapa­tokról.” (F. L.) A Szombathelyi FC szombaton rendkívüli közgyűlést tart. Itt dön­tenek végérvényesen arról, hogy amatőr, vagy profi alapon működ­jön-e a klub. Elmosta az eső a kaposvári Rá­kóczi jubileumát. A KRSC tegnapra tervezte 10 éves jubileumának ünnep­ségeit, az eső azonban mindent el­mosott. Sopron válogatott csapata vasár­nap a következő összeállításban ját­szik: Berényi — Kőműves, Fekete — Horváth SVSE, Kummert SFAC, Ertinger II. SVSE — Seidl II., Seidl L, Neumann SFAC, Ertinger I. SVSE, Kelemen SFAC. A Vienna győzelme Belgrádban. Szerdán este reflektorfényben került eldöntésre a bécsi Vienna és a belg­rádi Bask közötti labdarúgómérkő­zés, amely a bécsi csapat 5:4 arányú győzelmével végződött 2:2-es félidő után. A belgrádi csapat igen jól tar­totta magát és a Vienna egyenrangú ellenfelének bizonyult. Kispest csapata ma reggel haza érkezik görög túrájáról. Az eredeti terv szerint a kispesti csapatnak teg­nap Athénben a Panatineikos ellen kellett volna mérkőznie, de ezt a ta­lálkozót a görögök szerdán a csü­törtöki athéni községi választások miatt lemondták. A kispestiek szer­dán este ültek vonatra és ma reggel 6 órakor már itthon is lesznek.