Nemzeti Sport, 1933. szeptember (25. évfolyam, 173-193. szám)

1933-09-25 / 190. szám

s hétfő, 1933 szeptember 25. Középeurópai Amatőr Kupa mérkőzés Az erőteljesebb játékot mutató Románia megérdemelten győzte le Magyarország amatőr válogatottját Óvás alatt játszőttük le a mérkőzést Románia—Magyar­­ország amatőr válogatott 5:1 (2:1) Bukarest, 16.000 néző. Bíró: Doseff. (A magyar öltözőben Erdős szö­vetségi kapitány tart taktikai meg­beszélést a csapattal. Steczovicz is jelen van, de­ civilben. Még mindig lázas, az orvos nem engedi ját­szani. A román öltözőben több a civil, mint a játékos. Erősen bizakodó a hand­olat.­ Jó időben, a következő összeállí­tásban állnak ki a csapatok a mér­kőzésre . Románia: Zombory — Vogel, Albu — Moravetz, Kotormány, Lakatos — Bindea, Kovács, Sepi, Bodola, Kocsis. Magyarország: Goda — Belcsik, Füstös — Pázmándy, Kliment, Király — Reiter, Odrobinák, Ke­szei II., Zsíros, Barna. Az első percekben mindkét csa­pat részéről tapogatózó a játék. Feltűnően ideges a magyar csapat, különösen a csatársor, a védelem meg bizonytalan. A románok nyu­­godtabbak s már a 8. percben meg­születik vezetőgóljuk. Bindea le­rohan, beadását Kovács fogja, Sepihez játszik, a center stoppol és ellenkező sarokba irányított lövése után hiába veti magát Goda. 1:0. Magyar támadás a válasz, de Reb­­­ert kornerre szerelik, majd Kii­ment lövése kerül fölé. Néhány per­­ces román fölény után Készei lövé­sét­ Albu, csak a kapuvonalról tudja menteni. A román támadásokat főleg Bindea vezeti. A román jobb­szélső három kornert is kierőszakol A kedvetlenül és erőtlenül játszó magyar csapat megérdemelte a ve­reséget, ha nem is ilyen arányban. A csapat legjobbja Keszéi II. volt, de az ő igyekezete hiábavalónak bizonyult a gyenge támogatás mel­lett. A halfsor szürkén játszott, a védelem tehetetlen volt a sok ro­mán támadással szemben. A román csapat legjobb része a csatársor volt. Bindea egészen első­rangú játékot mutatott be, de Ko­vács is nagyon jó volt. Sepi ered­ményességével tüntette ki magát. A fedezetsornak nem volt nehéz dolga. A védelem kitűnően játszott. Zomborynak szerencsés napja volt. Nyilatkozatok: Erdős Zoltán, szövetségi kapi­tány. A csatársor várakozáson alul szerepelt. Steczovits hiányát na­gyon megérezte a csapat. Az ellen­fél többet mutatott a vártnál. A mieink a szokatlan füves pályán sokat csúszkáltak. Radulescu, román szövetségi ka­pitány: A fölényes győzelem elle­nére sem vagyok megelégedve a csapat néhány tagjának mutatott játékával. Kovács, Bindea és Zom­bory volt a román csapat legjobbja. A magyarok a mezőnyben nem voltak sokkal rosszabbak, de na­gyon vérszegény és erőtlen volt minden támadásuk. Stesel Nándor. “ Ajós lábát ben akar járni, ak­kor cipőit Nagy Sándor modern ortopsid* cipésznél készítítsse: V.Aulich­­ucca 3. TELEFON: 257—62 egymás után, de szerencsére nincs belőle komolyabb baj. A 35. perc­ben Sepit szabadon hagyja a ma­gyar védelem, a román center átmegy Bel­­csiken is s helyezett lövését Goda tehetetlenül nézi. 2:0! Egy percen belül két korner a vá­lasz a magyar csapat részéről, a másodiknál Barna nagy lövése ka­varodást okoz, Készeihez kerül a labda s lövése védhetetlenül száll a román kapuba. 2:1. Még Reilernek nyílna alkalma az egyenlítésre, de Zombory nagy szerencsével védi lövését. Fordulás után magyar támadás­sal indul a játék. Albunak kell többször is közbelépni. Román tá­madás következik, amely újabb gólt is jelent nekik. Bindea meg­szalad a szélen, remekül bead Sepihez, aki közelről a hálóba továbbít. 3:1. Utána Reiter vezet támadást, de puha, erőtlen és lassú a belső trió. Ezzel szemben gyorsak és kemé­nyek a románok. Mégis a magyar csapat támad perceken keresztül, de Zomborynak nagy a szerencséje. Majd Godának akad sok védeni­­valója, kap is sok tapsot. A 31. percben megint Bindea szalad el és a 16-os sarkáról leadott nagy lövése meg sem áll a hálóig. 4:1. Bindea újból veszélyes, de Goda a helyén van. A 39. perc hozza a végeredményt. Kocsis keresztlab­dáját Sepi­orszájbon állva kapja és a megállt magyar védelem mellett nyugodtan a hálóba lő. 5:1. Román fölény mellett zárul a já­ték. Az amatőröknél: A BEAC rávert az eddig veretlen Turul TE-re Az MTK legyőzte a Cs. MOVE-t, a VI. ker. FC pontot vett el az URAK-től Botrányos meccsek sorozata az alsóbb osztályokban Pártos-csoport EGY GÓLT LŐTT CSAK AZ MTK, DE AZ RITKA SZÉP VOLT MTK—Cs. MOVE 1:0 (1:0) Hungária-út. Bíró: Gottlieb. MTK: Szuhaji —,Okos, Mészáros — Bondár, Hűvös, Semsei — Bihari, Haluska, Pesti, Sas, Dorogi. Cs. MOVE: Vági — Martin, Ner­­schitz — Berzéti, Jovanovits, Légó — Uitz, Tóth, Stelczer, Faragó, Po­­lákovics. Gyors iramú kezdés után változa­tos játék alakul. A 13. percben Mé­száros hosszan előre adott labdáját Haluska kapásból gyönyörűen továb­bítja a hálóba. Ritka profi gól! Az só : Nincs még együtt a csapat. Dön­tetlent könnyen elérhettünk volna. KÖNNYEN NYERTEK A ZÖLD­FEHÉREK FTC—33 FC 4:1 (3:0) Üllői­ út. Bíró: Tihaméry. FTC: Horváth — Bednarik, Ecsedy — Hazuda, Vértes, Hoffmann — Bédy, Kiss, Pyber, Bihámi, Tamási. „33“ FC: Raffai — Szenczy, Káro­lyi — Kramtner, Dömök, Huszár — Milán, Vászondy, Wéber, Varga, Kiss. Az FTC-játékosok fekete karsza­laggal játszanak. Radványi Pált ■gyászolják. Folytonos FTC-támadá­­sok után az 5. percben Bihami 20 méterről megeresztett váratlan lövé­sével a zöld-fehérek vezetéshez jut­nak. A gól után is támadásban ma­rad a honi csapat és a 7. percben újabb gól esik. A jobbszárny vezet szép támadást, Kiss hátragurít Vér­tesnek, ő még egy driklit csinál, majd a 16-osról lő, s a labda a jobb kapufáról a hálóba pattan. 2:0. Most a 33-as is feljön, de csak egy kornerre futja az erejéből. Ebből Vértes hosszú labdát ad Pybernek, az FTC-center szökni próbál, Wéber a 16-oson akasztani akarja, de rendszer­­ét és Pyber háromra sza­porítja a gólok számát. Állandósul a hazai csapat ostroma, de a 33-as védelem most már jól áll a lábán. Szünet után elevenebb a budaiak játéka. A 3. percben Mélán lefut, h­átragurít Kissnek, s máris 3:1 az eredmény. Ezután romlik a játék­­nívó, sok a csapkodás, a rossz passz, de az FTC fölénye így is megálla­pítható. A 39. percben Kiss, a zöld­fehérek jobbösszekötője akar szökni, Károlyi a 16-oson belül elgáncsolja, 11-es, amelyet Kiss védhetetlenül vág a balsarokba. 4:1. Az FTC megérdemelten nyerte a mérkőzést, mert végig jobb volt el­lenfelénél. Nyilatkozatok: Honigberger, az FTC intézője, 1 Ha a második félidőben is az elsőben mutatott formát játsza a csapat, na­gyon sok góllal nyerünk. Bosnyákovits Károly, a „33“­ FC társelnöke: Szív és lélek nélkül, va­lamint ilyen bíróval nem lehet fut­ballozni. JÓ AZ ERZSÉBETI VÉDELEM, A CSATÁRSOR SZERENCSÉS. EMTK—FVSK 5:1 (3:1). Erzsébet­ utca. Bíró: Bartók. BMTK: Turschl — Fortuna, Ham­burger — Zimmermann, Nagy, Ko­ 1. MÁVAG 3 2 1 — 6:2 5 2. FTC 2 2­ 6:2 4 3. MTK 3 2 — 1 4:2 4 4.33FC 4 2 — 2 5:9­­4 5. BMTK 2 1 1 — 7:3 3 6. BMTE 4 1 1 2 8:6 3 7. Cs. MOVE 4 1 1 2 6:7 3 8. Törekvés 1 1­ 5:1 2 9. FVSK 3 1—2 6:13 2 10. Kelenföld 3 1 — 2 3:7 2 11. WSC 3 — 1­2 1:4 1 12. Elektromos 2—11 0:1 1 JÓFUTBALL felszerelés a legolcsóbb SM8J&JHH5bSÜSI sportüzletében Teréz­ körút­i MTK-nak alkalma lenne újabb gól­szerzésre, de Sas kétszer is biztos helyzetből fölé lő. A Cs. MOVE rit­kán támad, akkor sem veszélyesen. A 44. percben Sas lövését Pesti fekve Oxforddal emeli, a lécről azonban pont Vági kezébe esik a labda.­­ A második félidőt Haluska bomba­szabadrúgása vezeti. Mindkét csatár­sor nagyon vissza­esik és a játék tel­jesen ellaposodik. A 25. percben Do­rogi szabadrúgását a kapufa menti. A Cs. MOVE a végén feljön, de az eredményen nem tud változtatni. Az MTK-ban a közvetlen védelem nagyon jól játszott és a győzelemben nagy része van. A halfsorban, Sem­sei, a csatársorban pedig Haluska volt jó. A Gs. MOVE-ban Vági nagy­szerűen védett. Kívüle csak Ztitzot lehet kiemelni. Nyilatkozatok: Frischer Károly MTK: Sima győ­zelem, ha szerencsénk van, nagyobb arányban győzünk. Hauser Bibuci, a Cs. MOVE edző­ írn­om Románia került a Középeurópai Amatőr Kupa tabellaj­­ának élére A bukaresti győzelem jelenleg az első helyre hozta Romániát, nem kétséges azonban, hogy a profikkal erősen megtűzdelt ro­mán csapattól a zöldasztal mel­lett el fogják venni a pontokat. Most a következő a tabella képe: Románia 5 4 0 1 14: 7 8 Magyarország 6 3 0 3 23:18 6 Csehszlovákia 6 2 0 3 13:15 4 Ausztria 6 2 0 4 11:21 4 vács V. — Mad­ag, Schuck, Koron­czai, Fekete, Kemény. FVSK: Ferenczi — Mártha, Ve­licskó — Honthy, Szoják, Darula — Mazányi, Heries, Füzesi, Hábermann, Csiszár. Tíz percnyi tologatás után Ke­mény elfut és beadását Schuck ka­pásból továbbítja a hálóba. 1:0. — Az FVSK Mazányi révén veszélyez­tet, a szélső beadásnak szánt lab­dája Turschl kezéről bepattan, 1:1. Velicskó kézzel akaszt, a 11-est Mad­ag bevágja. 2:1. A 36. percben Sebnek indít támadást. Kemény kapja a labdát és Koronczai lábáról bent van a harmadik dugó. 3:1. Az utolsó percben Korner az EMTK el­len, Füzesi lő és a biztos gólt Nagy kézzel menti. A 11-est Szoják rúgja, de Tursehl védi. Fordulás után Matlag beadását Koronczai átlépi, de Schuck nem hi­báz. 4:1. Most állandóan a honi csapat támad és a 29. percben Mat­lag szabadrúgását Koronczai befe­jeli. 5:1. Újra büntetőhöz jut az EMTK, Koronczai azonban gyengén helyezi a labdát és Ferenczi sarokra ment. Kitűnt az EMTK közvetlen védel­me és Szoják FVSK. Nyilatkozatok: Malatinszky EMTK: Az öt gól ellenére is rossz volt a csatársor­unk. Liszka FVSK: Az EMTK győzel­me reális, a kihagyott 11-es letörte a csapatot. NEM ÁRTOTT A BMTE-NEK EGY KIS FELFRISSÍTÉS BMTE—Kelenföld 4:0 (3:0) Budafok, Bitó, v. Karsay. BMTE: Nemesek — Winczheim, Beer — Király, Mayer II., Wimmer — Müller, Borhy, Varga, Kardos, Lindmayer. KEC: Simon — Lieber, Varga-Pap — Kund, Német, Szajlai — Barna, Szabó, Görög, Nagy, Bádogos. * A MTE kezd és már az első fél­percben gólt ér el, anélkül, hogy KFC-játékos ért volna a labdához. Varga átadását ugyanis Kardos a hálóba vágja (1:0). A KFC még fel sem ocsúdhatik a gólra, Wimmer máris Vargához passzol, aki éles gólt lő a­ 3. percben (2:0). A BMTE va­lósággal leszorítja ellenfelét. Fedezet­sora élén az ifjúsági Mayer II.-vel ura a mezőnynek. A 32­. percben sza­badrúgásból Kardos megszerzi a harmadik gólt (3:0). A 44. percben Varga-Pap faultja miatt 11-es, amit Borhy fölé lő, utána Német megsérti a bírót, amiért a kiállítás sorsára jut. Fordulás után már egyensúlyozot­­tabb a játék. A KFC 10 emberrel tá­madt ,azonban a csatársor a kapu előtt minden helyzetben ront. A han­gulat rendkívül ideges. Ennek követ­kezménye Varga-Pap és Szajlai ki­állítása. A 44. percben Kardos sza­badrúgását Lindmayer fejjel továb­bítja a hálóba (4:0). Nyilatkozatok: Takács EMTE: Örülök, hogy be­vált az ifjúsági centerhallám. Kovács KFC: Budafokon nehéz holó­­­pontot szerezni. Bíró-csoport NÍVÓTLAN, CSAPKODÓ JÁ­TÉKBAN GYŐZÖTT AZ ERŐ­TELJESEBB UTE UTE III. ker. TVE 3:1 (1:0) Megyeri­ út. Bíró: Hegedűs. UTE: Gulyás — Tornya, Róna I. — Gyárfás, Váradi, Kolozsvári — Ungvári, Kertész, Róna II., Kállai, Sándor. III. ker. TVE: Zoch — Heskó, Paluch — Stettinger, Agendorfer, Sugár — Lencsés, Dinnyés, Bosko­­vitz, Krajina, Lakner. Az óbudaiak már a rajtnál elvesz­tették esélyüket, mert két legjobb­juk, Moschein és Bauer nélkül álltak ki. Kezdés után azonnal az UTE támad és a 30. másodpercben Kállai lövése az óbudai kapuba jut. Az UTE-t feltüzeli a váratlanul gyor­san megszerzett vezetés és állandó ostrom alatt tartja a III. ker. kapu­ját. Az ostrom azonban nem tart sokáig, mert az újpesti csatárok mind erőtlenebbekké válnak s unal­mas csapkodó játékkal végződik a félidő. Fordulás után jobb játékot vár a közönség, ami be is következik. Az 5. percben Kállai szabadrúgásból lőtt bombáját Zach kiejti. Rónai II. luf­­tos, Kertész meg tiszta helyzetből mellé szúr. A 12. percben Sándor megszalad, beadását Zach könnyen elérhetné, de benntragad és a szem­füles Ungvári mellette kettőre emeli a gólok számát. Megjön erre az UTE-kórus hangja, de hiába, mert gyengén játszik a lila-fehér gárda. A 0. percben Gulyás fog egy labdát, Kratina támadja, Gulyás felvágja az óbudai csatárt, a bíró 11-est ítél, amit Kratina értékesít. 2:1. Nagy felzúdulás fogadja a gólt, a bírót szidja az újpesti szurkolótábor. A 39. percben szabadrúgás a Kerület el­len s ebből Ungvári beállítja a vég­eredményt. Az utolsó percben a bíró súlyos hibát vét, az újpestiek követ­nek el szabálytalanságot a kerületiek kapujánál, mégis az óbudaiak ellen ítél 11-est. A kerületi játékosok reklamálására azután megváltoztatja ítéletét a gyengén bíráskodó Hege­dűs. Kitűntek az UTE-ból: Gulyás, Róna Kolozsvári és Kállai, a vesz­tes csapatból pedig Paluch, Zach, Agendorfer és Krajina. N­yilatkoza­tok: Kelecsényi, az UTE intézője: Gyenge napot fogott ki a csapatunk. Lennerth, a III. ker. TVE intézője: Kis szerencsével könnyen döntetlenné tehettük volna a meccs eredményét. NEM NAGYON ÉLVEZETES JÁTÉK VOLT Testvériség—TLK 2:0 (1:0) Amerikai­ út, Bíró: Klein Árpád. Testvériség: Brinkus — Kálózi, Kraisell — Víg, Tamás, Steer — Ottavi, Linke II., Keresztes, Galam­bos, Krepsz. TLK: Németh — Ugróczky, Lend­­ler — Simcsó, Hírger, Makovnik — Vass, Markó, Jager II., Jáger I., Schmidt. Az első percekben Markó szabad­rúgása alig kerüli el a kaput. Majd Jáger II. tesz mellé egy labdát. A Testvériség feljön. A 27. percben nagyszerű támadás gördül a TLK kapuja felé, a tisztán álló Ottavihoz kerül a bőr, de a szélső hatalmas kapufát rúg. Ezután sajnálatos esemény történik. Kálózit rúgás köz­ben oly szerencsétlenül támadják, hogy a lábát töri. A 10 emberrel küzdő vasutasok nem engednek és Linke II. dugót lő. Az utolsó percek­ben Jáger II.-t a bíró kiállítja. Szünet után Krepsz ügyesen leszo­kik, de a kirohanó Németh elhárítja a gólt. Most a TLK szorgalmazza a támadásokat, de a csatársora a kapu előtt nem megy semmire. Kraisell el­esik a 11-es ponton, Jáger I.-nél a labda, de idegességében mellé vágja. Már úgy látszik, hogy nem lesz újabb eredmény, de a 41. percben Keresztes büntetésből mégis gólt szerez. Nyilatkozatok: Kozmossy Testvériség: Ez nem volt futball. Féltek a játékosaim lab­dára menni, különben több góllal győztünk volna. Stohl TLK: Pechünk volt, különö­sen a második félidőben. Jäger II.-t jogtalanul állította ki a bíró, Krai­­sellt kellett volna kiállítani, mert ő ütötte torkon a játékosomat. JOBB VOLT A BEAC BEAC—Turul TE 3:2 (1:1) Lágymányos. Bíró: Szigeti. BEAC: Szigeti — Mester, Zemplényi dr. — Koncycky, Ba­logh, Sághy — Rigler, Novotny, Ivány, Lengyel, Németh. Turul TE: Budai — Barna, Pá­linkás — Zimmermann, Tauzin I., Alexander — Tauzin II., Füzi IV., Farkas, Panzengruber, Eller. Erős iramban indul a játék. Az E-betűs fedezetsor tömi labdával a csatársort, az eredmény azon­ban mindössze egy sarokrúgás. A túloldalon is szabadrúgás követ­kezik, de a labda elszáll Szigeti kapuja fölött. A 13. percben Ivány nagy lövegét Budai pom­pásan védi. Utána Szigeti a 16-oson kívül kézzel fogja meg a labdát , a szabadrúgást Tauzin II. erős lövéssel küldi a hálóba (0:1). A 36 percben Rigler-No­­votny támadás után az összekötő ügyesen Ivány elé gurít, aki kö­zelről kiegyenlít (1:1). A hátra­levő időben inkább a BEAC irá­nyítja a játékot, a Turul csak le­­rohanásokkal kísérletezik, de azok mindenkor nagyon veszélyesek. Fordulás után a BEAC hatal­mas erővel szorongat. A 6. perc­­ben Ivány passzát Lengyel éles lövéssel irányítja a bal alsó sa­rokba (2:1). Rigler pompás tem­póban elfut a védelemtől, de kö­zeli, erős lövését Budai nagysze­­ rű Turul TE 4 3—1 12:8 6 2. Testvériség 3 2 1 — 9:4 5 8. UTE 3 2 1 — 8:4 5 4. URAK 4 1 2 1 6:6 4 5. Postás 2 11 — 9:4 3 6. VI. ker. FC 3 1 1 1 5:6 3 7. BSzKRT 11-------3:1 2 8. BEAC 1 1 — 3:2 2 9. III. ker. TVE 4 1 — 3 7:11 2 10. BSE 2 — 1 1 5:6 1 11. HAC 3 — 1 2 5:8 1 12. TLK 4 ------- 4 2:34 — 7 Szent Lukács óvóark­iidő a rheumás betegek évszá­zados gyógyhelye