Nemzeti Sport, 1934. augusztus (26. évfolyam, 150-170. szám)

1934-08-16 / 160. szám

A 7. percben már megvan a harmadik osztrák gól is. Mü­l­­ler kicselezi Dudást és a ti­zenhatos sarkáról óriási lö­véssel küldi hálóba a labdát. 3:0. Utána Mándi rendszer vét. Sza­badrúgás jár érte, de Cernitz lövé­se Szabóé. A 12. p-ben ismét az osztrákok rohamoznak, de Horváth lesállása miatt oda az akció. A 13. p-ben egészen felforgatják a magyar csapat összeállítását. Az eredménytelen csatársorba elő­rehozzák Dudást, a balfedezetet, Turay helyére áll, ő viszont hátra megy középfedezetnek. Szalay pe­dig a fedezetsor baloldalára húzó­dik. Ugyanakkor ki kell cserélni Serest, mert közben megsérült. Jávor, a tartalékcsatár jön be jobbfedezetnek és mint szükségember elég jól látja el a feladatát. A 15. percben Hassmann meg­szalad, de Mándi az utolsó pilla­natban szereli. Támad, támad a magyar csapat, de erőtlenek ezek a támadások. A 16. percben Du­dásnak van óriási helyzete, de ki­hagyja. Utána Jávor indítja el nagyon jól Markost, a debreceni jobbszélső mesésen száguld a szé­len, Platzer kiszalad elé, Markos gyorsabb, beível Du­dáshoz, aki 8 méterről nagy erővel vágja az üres kapuba a labdát. 3:1­ (18. p.) Remek akció volt! Nagy tapsot kap érte a magyar csapat. A gól után is támadásban marad a ma­gyar csapat, de a csatároknak most sem megy a kapu előtt. So­rozatos magyar támadások után végre a 26. percben újabb magyar gól esik. Teleki Markost szökteti, a debre­ceni jobbszélsőt most sem tudja feltartani az osztrák védelem, pompásan ível Dudás elé, aki jó érzékkel maga elé teszi a labdát, meg­szúrja s a bőr védhetetlenül száll a kapuba. 3:2! Még szebb akció volt, mint az előbbi, még nagyobb tapsot kap­nak érte a magyar fiúk. Utána Teleki játtsza magát tisz­tára, már csak Platzerrel áll szem­ben, de hiába, mert Teleki az osztrák kapusba lövi a labdát. A következő támadásnál Dudás­nak lenne alkalma az egyenlítésre, de Donnenfeld nagy szerrencsével szereli a feltűnően frissen és für­gén mozgó Dudá­st. Folyton támad a magyar csapat. Az osztrák half­­sor teljesen készen van. Markos megint él. Remekül elfut Czernic mellett, Janda sem jelent számára komoly akadályt, beemel Dudáshoz, a­ balösszekötő újra jó helyzetben van, mo­st azonban félrelő. A magyar csapat támad állan­dóan, mégis egy osztrák lefutás gólt eredményez. Horváth Müller­­től kapott labdával kitör, Mándi elől visszajátszik Müllerhez, ez a tisztára szaladt Horváthnak ad vissza, Horváth 2 méterről laposan a kapura lő, Szabó dobja ma­gát, a labda gyenge, mégis kiperdül a kezéből és a hasa alatt hálót ér. Újabb potya­gól volt! 4:2! A kezdésből Turay lő nagyot kapura, de a lövés valamivel mellé megy. Majd Müller bombáz, de Szabó ezt nagy stílusban védi. (Bár a gólnál lett volna ilyen nagy!) Zischek ér el kornert, ezt Szabó újra kornerre védi, amit azután Zischek a kapu mögé irányít. Az osztrákok most néhány percre fel­jönnek. Braun három emberen is átmegy, nagyot lő, de lövése a felső kapufáról pattan vissza. Utána 10 percen keresztül állan­dóan a magyar csapat támad. Dudás kiugrik, de hosszan előre­adott labdája Platzeré. Vinczének kínálkozik óriási helyzete, de kihagyja. Ezzel véget is ér a mér­kőzés, j­iámit Szabó rossz vedítse a vereség fóoka Platzer romén formában Bírálat Esős, szürke idő járta s a játék is inkább szürke volt, mint fényes. Váltakozó támadásokkal telt el mind a két félidő, a magyar csapat éppen úgy kivette részét a támadá­sokból, mint az osztrák, de a mérkő­zést nem a támadások döntötték el, hanem az osztrákok jobb kondíciója, gólratörőbb játék­a. Hiába támadt ugyanannyit a Hungária—Újpest— Bocskai vegyes csapat, mint az osztrák csapat, energia, átütő erő nélküli csatársora nem sokra ment. Még ennek ellenére is könnyen döntetlent érhetett volna el a magyar csa­pat s ez a döntetlen nem is lett volna érdemtelen. Igazságos eredmény lett volna. Mert hiszen Szabó, a magyar kapus két potyagólt szedett be. A magyar csapat elsősorban neki tudhatja be a vereséget. Itt Bécsben nem hisszük, hogy a három csapat­nak nincsen jobb kapusa a most lá­tott Szabónál. A közvetlen védelemből rajta kívül Mándi sem remekelt. Az ilyen nagy mérkőzéseken már nem állja meg a helyét. Lassú. A Hassmann—Horváth-szárny bizony nem egyszer faképnél hagyta. Biró tetszett. Lényegesen kevesebb hibát csinált. Játéka elfogadható. A fedezetsor vajmi keveset muta­tott. Szürkén játszott, sokszor el-el­­tűnt a mezőnyben. Amikor Turay hátrahúzódott, akkor rögtön feljött egy kissé ez a sor is. De addig?... A csatársor gólképtelensége néha nevetségesnek tűnt fel. Erőtlenül mentek előre s a kapu előtt nem sok­ra vitték. Egyénileg Dudás volt a legjobb csatár. Talán ha elejétől kezdve elöl játszik, akkor másként alakul az eredmény, ő volt az egyedüli, aki kitört , aki nem hagyta magát elnyomni a kapu előtt. A két szélső közül Markos bizonyult jobbnak. Gyorsabb volt, Titkos már sokkal ke­vesebbet nyújtott. Vincze el-eltűnt, Teleki technikában ragyogó, de na­gyon puha. Az osztrák csapat Platzer ragyogó formájának köszönheti a győzelmet. A kitűnő kapusnak pom­pás segítőtársa volt Janda. ők ketten néha zsebre vágták az egész magyar csatársort. Donnenfeld nem nyújtot semmi különösebbet. Az osztrák fedezetsor új center­­hallja, Slatochlavek igen tehetséges játékos. Van jövője? A szélső fedezetek elma­radtak mögötte. A csatársorból fel­tűnt Müller, aki pompásan megér­tette Zischeket. A másik oldalon Horváth veszélyesnek bizonyult, mint mindig. Gschweidl öregszik. Csak időnkint csillog elő régi tudása. Frankensteinnek nem volt nehéz dolga. Jól bíráskodott. * A magyar csapat egyébként ma éjjel indul s reggel otthon van. Howorka Ottó. Jobb­an eman vd­tak az osztrákok NYILATKOZATOK Meisl Hugó: Szezon előtt nem várhattunk többet. Az osztrákok megérdemelten nyertek, mert egy­két góllal jobbak voltak. Langfelder: Ettől a csapattól nem lehetett többet várni. Szabó megkapta a maga két „obu­gát” gólját. Az osztrák csatársor a kapu előtt határozottabb volt, ez döntötte el a meccs sorsát. Nagy Jóska, a kitűnő magyar edző: Az osztrákok valamivel job­bak voltak. A magyaroknál a fede­zetsor volt feltűnő gyenge. A csa­társornak nem volt szerencséje a lövésekkel. Mándi: Megnyerhettük volna a meccset. Takács Béla: Egy perccel a be­fejezés előtt két óriási helyzetet hagyott ki a magyar csapat. Sze­rintem a 4:3-as eredmény reáli­sabb lett volna. Markos: A magyar csapatnak még nincs edzésben néhány játé­kosa. Titkos: A jobban együttlevő csapat győzött. Frankenstein: Az osztrákok va­lamivel jobbak voltak. Nekem a magyar csapatból különösen Mar­kos tetszett. Nagyon jó volt Tu­ray is. Platzer: Dudás nagyon jó kis csatár, de Markos sem rossz. Gschweidl: A magyarok közül Markos tetszett legjobban, örülök hogy jövő vasárnap is látni fogom őt. . . Fodor dr.: Az osztrák csapat­nak jobban sikerült a kapu előtt Az egyik gólban Szabó erősen ben­ne volt. Az osztrák csapat legjobb­ja Horváth volt. Schwarz dr.: Az osztrákok job­ban együtt vannak, ez hozta ki a kétgólos győzelmet. ­ Az ULK nem kötött le barátságos mérkőzést az URAK-kal és természe­tesen ezért nem jelent meg vasárnap ellenfele pályáján, ..­­. is­za Csütörtök, 1634 augusztus 18. ) Barátságos mérkőzések BSE—MTK 2:0 (2:0). Mille­náris. Bíró: Schweng. — BSE: Bástyái — Száger, Mónusz — Rigó, Ivánkay dr., Teleky — próbajátékos, Nagy, Székely, Maszarovics, Solt I. — MTK: Csizmadia — Rácz IIL, Kubinyi — Bondár, Hűtős, Mossonyi — Haluska, Szendrő, Kutasi, Sas, Dorogi. — Csak kétszer harminc percet játszottak a csapatok. Solt I. beadását Nagy csak hosz­­szabb előkészület után emeli a hálóba. 1:0. Az MTK szélsői ré­vén próbálkozik, de nem sok si­kerrel. Egy ízben Mónusz menti meg a BSE-kaput a góltól. A fővárosiaknak megy a játék. Egy középre adott labdával Maszaro­vics megfut és szorongatott helyzetből is dugót vág. 2:0. Fordulás után az MTK „frissít”, a csapat fel is javul, de a kapu előtt tehetetlen. Erzsébet—ETO 8:5 (2:2), Erzsébet­­utca. Bíró: Schubert. Az Erzsébet így állt fel: Novák — Papp, Januska — Klein, Kapta, Sikos — Spiesz, Berecz, Vastag, Major. — ETC: Bereczky I­— Megyeri, Bokros — Kromek, Si­mon II., Fób­ák — Uitz, Tompas, Al­­mayer, Kovács. — Mindkét csapat tíz emberrel játszott, mert egy másik mérkőzésen is érdekelve volt néhány játékos. Az enyhe iramú edzőmérkő­zésen a profik közül Vastag és Spiesz, az amatőrök közül Simon, Altmayer és Megyeri tűnt ki. Góllövő: Vastag (4), Sikos, Major (2), Berecz, illetve Altmayer (3), Kovács és Kromek. ZSE—RÁC 3:1 (2:0), öv­ utca. Bíró: Fézler. ZSE: Prammer — Deli II., Ferenczi — Grünbaum, Gáspár, Schletter — Geri, Marjanovics, Ko­vács, Fekecs III., Fekecs IX Gyenge színvonalú mérkőzés, amely csak a második félidő közepe táján mutatott egy kis élénkséget. A ZSE-nek sok­kal jobban kell játszania, ha helyt akar állani az I. osztályban. Góllövő: Fekecs II. (2) és Fekecs III.,­­illetve Gál (11-esből). Turul TE-MÁV Előre 4:5 (1:0). — Gyöngyösi­ út. Bíró: Buda. ÚTE: Bu­dai — Jerabek, Barna — Zimmer­­mann, Stanczel, Pálinkás — Banasz­­kievics, Tauzin II., Farkas, Eller, Fo­dor. MÁV Előre: Demecs I. — Rónai I., Piliszár — Fehér, Izsó, Ziegler — Rónai III., Árvay, Németh, Rónai II., Demecs II. Tartalékos csapatok küz­delme. A TTE szerzi meg a vezetést Farkas két egymásután lőtt góljával. Ziegler révén 2:1-re javít a MÁV. A további gólok: Farkas 3:1, Jerabek 4:1. A MÁV Németh góljával és Bar­na öngóljával 4:3-ra szépíti az ered­ményt.. Jó: Farkas, Pálinkás, ill. Fe­hér, Ziegler. — MÁV Előre ifi­—Tu­rul TE ifj. 2:2 (2:1). 60.000 néző előtt játszotta a Rapid első meccsét Skóciában Glasgow Rangers—Rapid (Bécs) 3:1 (3:0) .— Távirati jelentésünk —* Glasgow, augusztus 14. 60­00 néző gyűlt egybe a bécsi Rapid első skóciai mérkőzésére. Ilyenformán a Rapid nagysze­rűen keres ezen a túrán, hiszen a bevétel fele az övé. Az anyagi siker mellől azonban az erkölcsi siker elmaradt, mert a Rapid 3:1 (3:0) arányban vereséget szenve­dett. Watson bíró sípjelére indult a játék, amelyen a Glasgow Ran­gers, a skót bajnok és a skót kupa védője bebizonyította, hogy máris olyan formában van, mint máskor a bajnoki idény kellős közepén. A 24. percben a center Smith szerezte meg a skótoknak a ve­zető gólt s egy perccel később, a 25. percben a balszélső Nicholson góljával már 2:0-ra állt a mér­kőzés. A 38. percben a bíró 11-est ítél a skótok javára s ezt McAulay beteszi. 3:0. Szünet után a Rapid összeszedi magát, de csak 11-esből tud javí­tani a 14. percben Binder révén. 3:1. Ez a végeredmény. Vidéki eredmények Budaörs: Budaörsi tev.—Szigetszent­­m­iklósi TII 2:2 (1:1). Barátságos. Bu­daörs jobb, de csatársora nem elég erélyes. Góllövő: Albecker II. és Tóth, illetve Baranyai (öngól) és Nagy. Dunavecse: Ráckevei SK—DSE 6:0 (2:0). Barátságos. Bíró: Kolos dr. A lelkes vendégcsapat fölényesen győz. Góllövő: Szebellédi (3), Kalmár (2) és Unterweger. Hódmezővásárhely: HTVE—Szen­tesi MÁV 3:0 (2:0). Barátságos. Bíró, Szíj­jártó. Góllövő:­Székely, Szűcs (2). Nívós mérkőzésben találkozott az új elsőosztályú szentesi MÁV Vásárhe­lyen a vívókkal. Mindkét egyesület már jó formát mutatott. Pásztó: PSE—Gyöngyösi Kereskedői SE 2:1 (0:0). Kecskemét: KAC— Szolnoki MÁV 1:1 (0:0). Barátságos Bíró: Engel. Nagy csatát vívott a két csapat, az eredmény igazságos. Az I. félidőben a KAC a jobb, fordulás után feljön a MÁV is. Góllövő: Korányi III., ill. Kolláth. Kitűnt: Rozsnyai és Korá­nyi III. KAC, Bujáki és Czakó MÁV. Pécs: PETC—PSC 6:1 (3:1). Nend­­vich-serlegmérkőzés. Bíró: Haines. A PSC 25 perc után teljesen összerop­pan és a PETC még több gólt is lő­hetett volna. Góllövő: Tóth (2), Sípos (2), Benzenleitner, Horváth N­., ill. Tóth. Ják, Ják—Vép 2:1 (1:1). Biró: Krutzler. A 2000 lelket számláló kis­község 500 főnyi közönséget vonulta­tott fel a mérkőzésre. Nagyon szép játék után Ják megérdemelten győ­zött. Góllövő: Korponai és Németh, illetve Balikó. Mohács: Bajai Turul—Mohácsi TE 3:0 (1:0). Barátságos. Bíró: Pázmán. Szezoneleji durva mérkőzést vívott a két csapat. A bíró mindkét csapatból kénytelen volt egy-egy játékost ki­állítani. Góllövő: Lehel, Jávor, Schu­­lek. Pálfalva: PBÜSE — Gyöngyösi AK 4:0 (2:0). Barátságos. Bíró: Petróczi. A PBÜSE nagyon szépen játszott és biztosan győzte le az I. osztályba most felkerült GyAK-ot. Góllövő: G Gre­men, Czopóczi, Baki és Martinovics. Jók: Gremen, Martinovics, Csik és Kasztl, illetve Szalay, Bali és Ud­varhelyi. — PBÜSE in—ETC 2:1 (1:1). Keszthely, PEAC—Keszthelyi Tö­rekvés 1:1 (1:1). Barátságos. Bíró: So­mos. A tehetetlen csatársorral ren­delkező K. Törekvés nem tudta le­győzni az erősen tartalékos PEAC csapatát. Gólövő: Kajdi, illetve Stei­­ner. Debrecen: DVSE—DEAC 2:1 (1:0). Rimanóczy-kupadöntő. Bíró:Weisz B. Szépszámú és előkelő közönség előtt játszották le a kupadöntőt. Megjelent a pályán Rimanóczy Béla, a díj ala­pítója is. A Villanygyár az első fél­idő 25. percében Takácsi révén 11-es­ből megszerzi a vezetést. Simon a II. félidő 10. percében egyenlít. A 25. percben Barta Kornerből szerzi az utolsó gólt. Ennél a gólnál a bíró elnézte a helyzetet, mert a labda már kívül volt a vonalon. Jó a győztes csapatban: Ugrincs, Barta, Pocsaji, a DEAC részéről Vécsey, a két hát­véd és Svendor kapus. Kaposvár: Kaposvári RSC—Kapos­vári Nyomdász 0:0. Bíró: Szente. Hódmezővásárhely: Hódmezővásár­helyi vegyes — Szegedi vegyes 4:2 (1:1). A két város mérkőzését a vá­sárhelyi újságírók javára játszották. Nagyon szép közönség elöt pompás játékot mutatott a két csapat. A Sze­ged így állt fel: Tóth — Karácsonyi dr., Tóth II. — Baróthy, Herczegi dr., Lajtos — Borbás, Tóth III., Ba­ráti, Heim, Bukovetzky. — Hódmező­vásárhely: Horkai — Török, Bereg­szászi — Juhász, Héjjá, Gere — Gon­­da, Kovács, Bíró, Szűcs, Retek. Vá­sárhely góljait Szűcs, Bíró, Retek és Gonda, míg a szegediekéit Heim és Tóth II. rúgta. Jó volt: a győztes csapatból Retek, Gonda, Héjjá, Bíró és a közvetlen védelem, a szegediek részéről Bukovetzky, Karácsonyi dr. és Heim. Csehszlovákia A FÜLEKI TC NYERTE SZLOVENSZKÓ ORSZÁGOS BAJ­NOKSÁGÁT Füleki TC—Munkácsi SE 4:3 (3:2). Fülek, 1500 néző. Bíró: Brüll dr. (Po­zsony.) Fülek megérdemelten nyerte Szlovenszkó bajnokságát. Az első fél­idő 18. percében Tóth öngólt vét, majd a 20. percben Platzer révén már két góllal vezet Munkács. Fülek csak a 32. percben szerzi meg az első gólt Fischl révén, de a 35. percben Bicsiste egyenlít, sőt a 44. percben Fischl révén már 3:2 Fülek javára.­­ Szünet után Fülek fölénybe ke­rül. Az 5. percben Galbocs Lukácsnak ad, tőle Fischl kapja a labdát , 4:2. Hajlik I. javít: 4:3. A 23. percben Fülek 11-eshez jut, de Juracsek a ka­pus kezébe rúgja a labdát. Az utolsó percben Munkács egyenlíthetne, de a fülek­ kapus szögletre ment. Jó: Fischl, Felföldi, Gardos, a munkácsiak részéről a két hátvéd, Böhm, Hajek és Szilvássy. EGYÉB EREDMÉNYEK : ■ Ungvár: UAC—UMTE 1:1 (0:1). Barátságos. Bíró: Kösztenbaum. Az UAC Jancsó nélkül állt fel. Jó volt az UMTE védelme és az UAC csa­társora. Benes H. szerzi meg kapus­hibából a vezetést. Hornyák egy 11-est mellé lő. Az UAC Molnár gól­jával egyenlít. — UMTE B)—UAC B) 6:1 (3:0). Barátságos. Bíró: Győrffy. NYÁRI MENETREND érvényes augusztus 31-ig *7.2013.15 ind. Budapest érk. 13.3019.00 8.55 14.35 érk. Wien ind. 12.1517.40 •Vasárnap is közlekedik Menetdíj Budapest—Wien P 40.* oda-vissza____ P 68.­Kombinált menet­térti jegy: egyik út repülőgépen, a másik vasúton, (gyv. III. o.) autóbuszon, vagy hajón P 52.­ Gyv. I. o. jeggyel kombinálva P 62.­­Az autóbusz Váci-utca 1. sz. alól 40 perccel a repülőgép indulása előtt viszi ki az utasokat a repülőtérre Helyfoglalás, felvilágosítás: MALERT, Váci-utca 1. sz. Telefon: 80—8—88 és az Ibusz m­enetjegy irodákban Légipostán levelezzen!