Nemzeti Sport, 1934. szeptember (26. évfolyam, 171-191. szám)

1934-09-10 / 177. szám

KÓ14 Hétfő, 19®4 szeptember k­J. mKMMiOMostLiB&d­ammmsamm A dekatlonban Sievertet sérülése akadályozza a világrekordban, de így is fölé­nyesen győz Sievert (110 gát: 16, diszkosz: 45.03, rúd: 330, gerely: 55.47, 1500 m: 5:55.2). 2. Dahlgren­ (15.8, 3883, 330, 52.60, 4:40.8). 3. Planczky (17, 39.84, 370, 50.19, 7:07.8). 4. Dimza (17.2, 43.53, 320, 46.20, 5:39.6). 5. Uhul (16, 39.99, 289, 48.12, 5:07.2). 6. Eberle (19.8, 38.74, 320, 58.91, 4:46.7). Európa 1934. évi dekatlon­­bajnoka: Sievert német 8103.245 pont, 2. Dahlgren svéd 7770.83. 3. Plawozyk lengyel 7552.345. 4. Dimiza lett 7451.40. 5. Ghul svájci 7347.47. 6. Eberle német 7153.645, 7. Contier olasz 6846.835, 8. Ruchstuhl svájpi 6548.915, 9. Lux olasz 6391.09, 10. Boulanger belga 6368.18. \ Mint említettük Sievertet a rúdugrásnál kellemetlen baleset érte a lábán. Befáslizott lábbal küzdötte végig a hátralevő két szá­ mosseni Schőberl Intel ágyak nappal fotel éllel úgy kapható P 75-é­r­t Schőberl Róberttél I­V., Haris-köz 4 mot, természetesen képességein alul. Mint vártuk, Dimiza a máso­dik napon lecsúszott a második helyről a negyedikre. A második nap eredményei: A pontverseny , harmadik helyét az utolsó napon biztosítottuk be. Ez az előkelő hely örvendetes fok­mérője annak a tudásnak, amelyet a magyar atléták az első atlétikai Európa-bajnokságokon mutattak. Galambos negyedik helye úgy kel­lett ehhez a helyezéshez, mint a falat kenyér. Hiszen negyediknek vártuk őt, de — valljuk be optimiz­mussal Galambos megfelelt ennek a kissé túl vérmes reménynek és a legnehezebb atlétikai ágban járult hozzá pontjaival Magyarország harmadik helyéhez. Nyilatkozatok a maratoniról, a stafétáról és egyebekről Galambos: A végén mentem csak bele, mert a nagy meleg miatt azt hittem, hogy nem is bírom végigfutni a versenyt. Ha tudtam volna, hogy milyen messze vannak előttem a többiek, második is le­hettem volna. Csúnya volt és na­gyon leverő hatást tett rám, ami­kor láttam, hogy Mori összeesik és fetreng a földön. Forgács: Kovács nagyon fá­radt volt Nem hittem, hogy nem fogja bírni. Sir: A 200 előtt olyan fáradt voltam, hogy gondolkoztam a ki­ugráson. Persze a stafétában is éreztem a fáradtságot, de úgy mentem, ahogy tudtam. Nagyon rosszul esett, mikor utána Dombó­vári azt mondta: Kléri és Kaja vesztette el a versenyt... Én előbb váltottam, mint Hornberger, de a németek váltása sokkal jobb volt. Gyenes: Kicsit lassú volt a váltás és én is lassan kezdtem. Ha Kovács helyett pihent ember fut, nyertünk volna. Kovács: Borzasztóan kivoltam Még délelőtt is dolgozott rajtam a fogorvos. Tályogot vágott fel a számban. Szabó: Teljesen kipihentem a fáradtságomat és formába hoztak az előfutamok. Nem is futottam ki magamat egészen. Paizs: Kiért fáradt volt. Sir másfél méterrel verte a németet, de ez az előny eltűnt a váltásnál. Az első váltásnál is szereztek a németek egy métert, a második vál­tás jó volt, a­ harmadik újra rossz. Az időmérés nem stimmelt. A né­metek kat és fél méterrel győztek. Dombóvári: Nincs hármas ed­zésem. Somló: Első ugrásra belép­tem és ez nagyon megzavart. Ezzel az ugrással pedig helyezve lettem volna. Kelen: Fáradt voltam. Táv közben e­gy darabig ment, de az­után egészen­ meghaltam. Hiába akartam, nem bírtam jobban. latifi: Tegnapi futásom után nem hittem volna, hogy elveszthe­tem a versenyt. Vv: Szabó szörnyen megle­pett. Ilyen jól még nem láttam futni őt. Kulcsár István. A záróünnepségen lelkes ünneplésben volt része a magyar csa­patnak — Telefonjelentésünk — Torino, szeptember 9. A versenyek végeztével rögtön­zött záróünnepély következett. El­sőnek­­ a magyar csapat vonult fel zödi melegítő ruhájában Dará­nyi kapitány vezetése alatt. A tri­bün előtt egy sorba állva karfel­emeléssel üdvözölték a közönséget háromszoros huj-huj-hajrát kiált­va és ugyanezt az üdvözlést megis­mételték a másik tribün felé is. Óriási taps és ünneplés jutalmazta a közönség részéről a magyarok „római üdvözletét”. Utánunk a franciák következtek és — miként az utánunk követke­ző általában — ők is követték a magyar példát az üdvözlési mód terén, de elfelejtették a túlsó ol­dalt is köszönteni, mire fütyülés­sel figyelmeztette őket közönség erre a mulasztásra. Általában az üdvözlési mód nagyon befolyásolta a közönség érzelemnyilvánítását. Akik nem emelték fel a kezüket, azok alig kaptak tapsot. A franciák, hollandok, németek, lengyelek, svédek, csehszlovákok, norvégek, észtek, finnek, osztrá­kok és svájciak után jöttek az ola­szok és persze a hazai csapat kapta a legnagyobb tüntetést. A felvonulás végén a nemzetek csoportokban álltak fel, a mega­­fón sorban szállította az első hat helyezetett és ezeknek Edström, a nemzetközi atlétikai szövetség svéd elnöke osztotta ki a díjakat. Nekünk is elég számmal jutott és persze a csapat hangulata ki­fogástalan. El lehet mondani, hogy a gárda megtette köteles­ségét. Holnap reggel 8 óra 55 perc­kor indul a magyar csapat haza, teljes számban. K. I. Rovó 186 cm-t ugrott a Törekvés ver­senyén — Saját tudósítónktól — Vasárnap délelőtt rendezte meg a Törek­vés bihari úti sporttelepén atlétikai verse­nyét. Az eredmények élén az újpesti Rovó 186 cm-es magasugrása áll. Magasugrás I* 1. (5): 1. Rovó UTE 186, 2. Magashegyi MAC 160, 3. Deák BEAC 155. Rovó a 186-ot tisztán ugrotta, sőt harmad­szorra a 190 -is majdnem sikerült. 1506 m (8): 1. Görög UTE 4:08, 2. Eszter­gomi UTE 4:09, 3. Govrik BEAC 4:09, 4. Kása UTE 4:12,­­5. Steffen Törekvés 4:14. Nagyon szép verseny. Az első 400-at 63-as Górok vezeti, szorosan nyomában Esztergomi és Govrik. 800-nál 2,08-al Esztergomi vezet. 1200-nál Görög megugrik­, Govrik utána veti magát, de az egyenesben Görög elhúz és 4 méterrel győz a végén szépen felnyomuló klubtársa Esztergomi előtt, akit követ Gov­rik. Az egész mezőny nagyon szépen futott. 10 m I. o. (3 előfutam, 13 ind.): 1. Minai BBTE 10.9, 2. Jávor BSzKRT 11.2, 3. Balázs BSzKRT 11.3.­­ Balázs erősen kiszáll, de az indító revolvere a vissza­híváskor csütörtököt mondott, így a tá­vot végigfutotta a mezőny. Minai 3 mé­terrel győzött. Súlydobás II. o. (15: 1. Remete UTE 12.91, 2. Dudar Postás 12.65, 3. Nagy Pos­­tás 11.95 8M ml. o. (8): 1. Isteníts MAC 2:00.5, 2. Margó dr. BBTE 2:00.7, 3. Prohászka MTK 2:00.9.,F- 57-es 400-as Isteníts ve­zeti az első kört. A gyors hajrában a szívósabb Isteníts rövid mellszélességgel győz. 10 k m III o. (12): 1. Cseperkás Postás 37.7, 2. Gombos MAC 37.9, 3. Hetényi BEAC 37.9. • 2990 m II. o. (9): 1. Kövecses FTC 5:58.5, 2. Beregi ÚTE 5:56.6, 3. Kővári TSE 6:03. 400 m I. o. (2): 1. Szabó BBTE 51.3, 2. Kalmár UTE 52.6. 290 m gát TI. o. (11, 3 előfutam): 1. Gulyás MAC 27.4, 2. Bérczi FTC 27.6, 3. Kalovits FTC 27.6. Diszkosz II. o. (15) 1. Ssemete UTE 41.78, 2. Deák BEAC 39.76, 3. Dudás Pestta 39.75. 5000 m I. O. (5): 1. Larcai UTE 16:20, 2. Farkas Testvériség 16:21.8, 3. Kunsági ■Postás 16:54,8. Távol II. o. (7) 1. Deák BEAC 6:17, 2. Csató MAC 630, 3. Szabó UTE 607. 308 m II. o. (2): 1. Izsói MTK 9:58, 2. Székely BSzKRT 10:31. 206 m I­. o. (4 előfutam, 17 ind.): 1. Gulyás MAC 23.3, 2. Ribényi MAC 23.4, 3. Nagycenki MAC 23.8. 808—169—299—168—1596—3606 méteres sta­féta A) csömöri: 1. UTE 17:15, 2. BBTE 17:17, 3. UTE B) 17:28.­­ B) csoport: 1. BSzKRT 17:24, 2. BEAC 17:29, 3. Törek­vés 17:44. Szabót Amerikába hívja Beccali — Telefonjelentésünk — Torino, szeptember 9. Szabó Miklós programjában a 800-as győzelem jelentős módosítá­sokat okozott. Most már biztos, hogy nem megy Parisba, hanem, a többiekkel együtt hazatér. Ezzel szemben sokkal nagyobb vonalú műsor kezd kialakulni számára. Beccali, aki az olasz főiskolások élén nemsokára amerikai túrára in­dul, felszólította, hogy tartson vele, Beccalinak ugyanis jól jönne egy európai társ, aki segítségére lenne az amerikaiak várható összedolgo­zásával szemben. Szabó gondolko­­zási időt kért és a jelek szerint valószínűleg a magyar Európa-baj­­nok amerikai kirándulása is nyél­­beütődik. K. I. NEM ÉRVÉNYES az osztrák Leitner hatodik helye a 110 méteres gátfutásban, mert négy gát döntése miatt diszkva­lifikálták, így nem is illeti meg őt a pontversenyben a hatodik­nak járó egy pont. Használt ál a| iskolámmá!! papíráru, iskolacikkek nagy választékban kaphatók Nádor Kálmán kollisbolt|*ban Budapest, IV. Károly­ körút 8 A tavalyi II. osztályú bajnok­ megverte az Ausztriát A Rapid nehéz győzelme a FAC ellen — Tele­fon jelentésünk — Bécs, szeptember 9. A bajnoki forduló nagy meg­lepetése az újonc Favoritner SC győzelme az Austria fölött. A Rapid csak nagy nehezen győzte le a FAC-ot, a mérkőzés 2 perc­cel a befejezés előtt félbeszakadt. Eredmények: Favoritner SC—Austria 2:0 (2:0). Wacker-pálya. Bíró: Zu­­cker, 10.000 néző. Az Austria volt többet támadásban, de a soproni Schöll nagyszerűen védte a Favoritner kapuját, csatárai pedig veszélyesebbek voltak. Ko­­zian és Artimovics lőtte a gólo­kat. Wacker—WSC 2:1 (1:0). Wa­cker-pálya. Bíró: Frankenstein. 1. félidőben a WSC volt jobb, de szünet után feljött a Wacker, amelynek mind a két gólját Walz­­hofer lőtte. A WSC egyetlen gól­ja Graf 11-eséből esett. Rapid—FAC 4:3 (2:2). Hüttel­­dorf. Bíró: Lockwenz. 8000 néző. Befejezés előtt két perccel a bíró 11-est diktált a FAC ellen, mire a FAC-játékosok megroha­mozták. Közben Binder belőtte a 11-est, de a FAC levonult. Hakoah—FC Wien 3:3 (1:0). Hüttelsdorf. Bíró: Beranek. Hor­váth lőtte az FC Wien mind a három gólját, Donnenfeld (2) és Ehrlich II. a Hakoah gólövői, Howorka Ottó. lüP stílusban nyerte az FC Bologna a Közép­­euru­pa Kupát FC St­egii­Admira 5:1 Carti mcssil­ io:i-t is is győzhetted volna az viaszon — Telefonjelentésünk — Bologna, szeptember 9. Tropikus melegben fejeződött be a bolognai Stadion gyepén az 1934. évi Mitropa Kupa. Bologna sokkal biz­tosabban és fölényesebben győzött, mint ahogyan a gólarány mutatja. Meisl kijelentette a meccs után, hogy az eredményben az a legszomorúbb, hogy a Bologna 10:1-re is győzhetett volna. Úgyszólván csak a Bologna volt a pályán. Az Admirának a nagy melegen kívül csak az lehet a ment­sége, hogy Hahnemann a meccs ele­jén megsérült és kénytelen volt a jobbszélen végigsántikálni a mérkő­zést. De vele sem lett volna más az eredmény. A két csapat így állt fel: Bologna: Gianni — Monteglio, Gasperi — Montesanto, Donati, Corsi — Maini, Sansone, Schiavio, Fedullo, Reguzzoni. Admira: Platzer — Pavlicsek, Janda — Urbanek, Hummenberger, Mirschitzka — Vogel II., Hahne­mann, Stoiber, Durspekt, Vogel I. Az Admira kezdettől fogva a­ véde­kezésre rendezkedik be. Ez megy is egy ideig, de a Bologna olyan nagy­szerű futballt játszik, hogy a nézők­nek az a benyomása, mintha még­­egyszer annyi olasz játékos volna a pályán, mint osztrák. A 22. percben Maini lefut, kicsalja még Platzert is és kényelmesen belövi a labdát. 1:0. A 33. percben Montesanto rendsze miatt megítélt 11-esből lövi Vogel I. az osztrákok egyetlen gólját. Reguz­zoni a 31­. és 39. percben lövi a má­sodik és a harmadik olasz gólt. Ál­landó az olaszok fölénye, de Platzer most brilliánsan véd. A 6. percben Fedullo lövi a negyedik gólt. Szünet után Bologna csak tartani akarja az eredményt, nem törekszik újabb gólokra. A 44. percben Reguz­zoni lövi az ötödik gólt. Az olasz csapat egyetlen gyenge pontja a válogatott Schiavio volt. Reguzzonit egyszerűen nem lehetett tartani. Az Admira önfeláldozóan küzdött, de ez kevés volt az ered­ményességhez. Az angol Jewell jól vezette a fair, sima mérkőzést. Meisi nyilatkozata: Minden 20 mé­teren egy másodperccel lassabbak vagyunk az olaszoknál. Nincs más hátra­­tanulni és tanulni.... Kovács dr., Bologna edzője: Biztos voltam kezdettől fogva csapatom végső győzelmében. Azt hiszem, megérdemelten nyertük a kupát. Meccs után Gerő dr., a kupabizott­ság elnöke osztotta ki a győztes csa­pat tagjainak az aranyérmeket és ő adta át Dall’Ara elnöknek a Mitropa Kupát. .. Csehszlovákia Ungvár: UTK—UAC 1:0 (1:0). I. o. bajnoki. Bíró: Heumann. A gól a 9. percben 11-esből esett. Walkovics rúgta. Jó Rónai, Fülöp, illetve Jen­­csik és Molnár. — II. osztályú baj­noki: Munkácsi Spartacus—UMTE 2:0 (1:0). — UTK B)—UAC B) 1:0 (1:0). Munkács: Kassai AC — MSE 3:1 (1:0). Divizia-bajnokság. A II. félidő 35. percében Hajlik MSE felpofozta a bírót s nagy botrány tört ki. A meccset később folytatták. Góllövő: Vitéz, Farkas, Jurenko, illetve Rosen­­berg. A SPARTA KIKAPOTT BRONNBEN. A második csehszlovák forduló meglepetése a Spuh­a súlyos veresége. Eredmények: Slavia —SK Pilsen 8:8 (4:0). Teplitzer FK-Bohr­­mians 3:2 (2:1). Zsidenice—Sparta 4:0 (2:9). Viktória Pilsen—Csehie Karim­ 7:1 (3:0). Proslejov—DFC 1:1 (0:9). POZSONY: Ügeti—Ruttkai FC 2:1 (8:9). Bíró: Novak. A Szigeli nagy fölényben, de balszerencsével játszik. Góllövő: Müller (2), illetve Seidi. ZÓLYOM: Fü­leki TC—ZTE 3:0 (1:9). PÖSTYI­N: Bratislava—PFK 5:2 (1:0). Bíró Tarcsal. Góllövő: Dancsik N­. (3), Soros, Ma­­szarevics, illetve Divis (2). NYITRA: NYAC—KFC 3:0 (0:9). Bíró: Müller. Góllövő: Schneider, Benczi, Staszny. POZSONY: Donaustadt—Húsos 3:1 (6:1). Bíró: Berta. Góllövő: N­iederecker (11-esből), Reinthal, Kaiser, illetve Szatur. — Kábel­gyár—PTE 3:0 (1:0). Bíró: Bucsik. Gól­lölvó: Kaiser, Zrun, Bereczky (öngól). — Virágvölgy—Szenes TK 1:0 (9:0). Bíró: Rauschnitz. Góllövő: Kubrinszky. POZSONY: Makkabi—Malackai SK 7:0 (3:0). Kassa: CSK (Kassa)—CSK (Ungvár) 2:0 (1:0). Ligabajnoki. Bíró: Borilo­­vics (Igló). Felázot pályán, 800 néző előtt megérdemelten győzött a helyi csapat. Góllövő: Dudrik, Hruza. — KSC—Baraki SC 2:0 (1:0). Bajnoki. Bíró: Kalatoni. Mindkét gólt Konitz lőtte. Barátságos mérkőzések TSG kölyök II.—VI. ker. FC Kölyök vegyes 3:2 (1:2). Rákospatak. Bíró: Fekete. A TSC tartalékgárdája jól mozogott az őt első csa­­patbeli játékossal felálló kerületiek ellen. Góllövő: Dudinszki, Kusch és Hegedűs, illet­ve Szabó és Rej. RAFC ifi—RAC ifi 2:0 (1:0). Nagyu­écs Klein bíró 3—3 játékost kiállított.