Nemzeti Sport, 1935. január (27. évfolyam, 1-22. szám)

1935-01-28 / 20. szám

____________________________________________________swmm Hétfő, 1935 január 28. modern Scheherl fgielágyak nappal fölei fillsi agy Kapható P 75-é­r­t Schöberl Róbertnél IV., Haris-köz 4 scher, Benkó II. — Herbert, Cser­­ge, Lagler — Gotthenz, Német, Érti, Vida III­, Tinelli. Az erősiramú első félidő a mély talajon kissé kikészítette a csapa­tokat és most gyengébb játék fo­lyik. Valetzky rávezésse­ ment a Phöbus-belsők elől. Gotthenz szög­letét Németh fejeli, Juhász rövid­re üti a labdát és Tinelli közelről berúgja. 2:1. — Egyenlíteni! Egyenlíteni! — zúg a vérszemet kapott Pamut­tábor. Herbert meg is hallgatja a ta­nácsot és védhetetlen gólt rúg — csak az a baj, hogy a saját hálójá­ba. A két öngóllal vezet most a Phöbus 3:1-re. A Pamutot elkedv­­teleníti az újabb balszerencse és az, hogy a sok támadásuk közül egy sem végződik eredménnyel. Az utolsó öt percben Solti egyéni já­ték után lő két gólt. A Phöbus csapata egyre jobban formába lendül. A védelem meg­bízható, a halfsorban Sáros máris kitűnő formában van. Péter is áll­ja meg a harcot. A csatársorban Solti a mezőnyben még nem sokat vállal magára, de a kapu előtt ve­szélyes. Szikár viszont a mezőny­ben jó és a kapu előtt tehetetlen. Béky jól ad be, P. Szabó sok ve­szélyes támadást vezetett és Titkos II. is igyekszik. A Pamut méltó ellenfele volt a Phöbusnak, de látszott a fiúkon, hogy ez még csak az első mérkőzé­sük az idén. Mind a két kapus ki­váló, Fischer kicsit könnyelmű, a halfsor ma kihagyott. A csatársor­ban Német nem tud szabadulni a labdától, Vida III. sokat vállal ma­gára, Gotthenz gyors, Kerner jól lő, Bozi erélyes. Általában, ha a csatársor megtanul gólt lőni, na­gyon veszélyes sor lesz. Bányai edző: Jó játék­­jött. A csapat egyre javul, de még mindig van javítani való. Enyedi, a Pamut edzője: Elége­dett vagyok a csapat játékával, de az eredmény túlzott. Ballan­ak a soroksári úr emberei. Soroksár—P. Juta 8:1 (4:0) Soroksár, Bíró: Princz. Sáros, mély talajon tartotta meg a soroksári csapat első edzőmecs­­csét. Soroksár a beteg Dudás nél­kül így állt fel: Kovács — Vadász, Schmidt — Szenes, Kurunczy, Magyar I. — Magyar II. (Kelemen), Zimonyi, Varga, Horváth, Frigyes. P. Juta, Takács — Szécsényi Popper — Hallarik, Ternács, Fá­­bik — Háber, Fegyverneki III., Csajkai, Zsebeházi, Metzner. A P. Juta kezdi a játékot, de az első esemény Frigyes és Varga két lövése. A 3. percben Magyar— Zimonyi összjáték után Varga a 16-os sarkáról a felső sarokba gólt lő. Már most kitűnik, hogy Varga és Frigyes nagyon jó. A P. Juta komért ér el. Varga—Frigyes helycsere után Frigyes 2:0-ra emeli az arányt. A sárba gyakran beleragad a labda. A 20. percben Kelemen szerencsétlenül esik, kö­nyökével van valami, kiáll.­­Be­szállítják a sportszanatóriumba. A felületes vizsgálat eredménye: fi­cam,, vagy törés.) Magyar II. áll a helyére. Nem megy a lapos játék a Soroksárnak s Negyedy edző magas játékra ad utasítást. Az eredmény Frigyes és Varga gólja. A félidő 4:0. Szünet után a P. Juta meg­szerzi a tiszteletgólt Hajdú révén. A Soroksár támad, de a sorban kabarészerű jelenetek alakulnak ki, öt méterre is alig tudják sok­szor elrúgni a labdát. Aztán Ku­runczy átadásával Zimonyi rúg gólt 5:1. Varga remek kapáslövése 6:1. Horváth és Zimonyi állítja be a végeredményt. Varga és Frigyes szépen moz­gott, de az egész csapat biztató kedvvel játszott. A P. Juta igyeke­zett Negyedy edző: Vargában meg­találtuk a centert, aki össze tudja fogni a szárnyakat. Frigyes is tet­szett Kok dr. elnök: Reménykedve nézek a tavasz elé. Ifik erőpróbája Fér. Vasutas—BLASz ifjú­sági válogatott keret 5:3 (1:0, 2:1, 2:2), 3x30 perc. Gyáli­ út. Bíró: Dobrotzky (Izsák, Gudenus br.J. A körleményekhez képest nagy­szerű időben készülődnek a csapa­tok a játékra. A megjelentek szá­ma oly nagy, hogy rövid tanako­dás után Gudenus br. elhatározza, hogy háromharmados lesz a játék, hogy mindenki szóhoz juthasson. Az első harmadban így állnak fel a pannolak• FVSK: Füzesi — Hollósi, Jár­­fás — Honti, Lakatos, Csorszlán — Mazány, Hérics, Jancsi, Vuko­­vics, Csiszár. BLASz ifj. keret: Molnár — Maurer, Varga — Koltai, Janko­­vics, Roder — Schulkó, Csánk, Kreutzer, Eickstein, Tóth. A következő két harmadban még Mészáros, Vörös, Filátz, Sö­rös, Deák, Szendrődi II. és Bückl FVSK, illetve Várdák, Sződi, Pócs, Ribényi, Klein és Felcken­­stein kapott szerepet. A talaj kicsit csúszós, ám azért elég használható. Az FVSK kerül fölénybe, Hérics révén hamarosan vezetéshez is jut. Szünet után Sződi szép fejesgóllal egyenlít. Szendrődi II. révén ismét az FVSK van elől. 2:1. A következő harmadban ismét Szendrődi a gól­szerző. 3:1. Majd Csorszlán lő szép gólt. 4:1. Az ifjúsági gárda mindjobban összekovácsolódik. Egész szép akciókat lehet látni. Eickstein lövése a felső kapufáról pattan be, 4:2. Majd Csorszlán és Klein góljai után 5:3 arányban végződik a biztató játék. Egyéb féltörő meccsek Phöbus B)—RAC 4:1 (1:0). Berlini­ utca. Bíró: Schneider. Phöbus B): Augusztonovics — Vavró, Székely — Péter II., Fab­­riczy, Komáromi — Csere, Vavró, Török, Hajós, Tárnok. A Phöbus B) könnyen győz a tartalékos rákospalotaiak ellen. Góllövő: Török (3), Hajós, illetve Por­­hanszki. Erzsébet—P. Rákóczi 5:3 (2:1). Erzsébet­ utca. Bíró: Fi­­binger. — Sáros, mély talajon, sokszor komikumba fulladó edző­meccset játszott az Erzsébet az amatőrökkel. Az Erzsébet így állt fel: Bereczky I. — Megyeri, Bereczky II. — Major, Boros, Létay — Kerekes, Urbancsik, Se­res, Berecz, Kumilr. — Az első gólt az amatőrök szerzik meg Pienicska révén. Seres két gólja hozza fel a profikat. — Szünet után a profik részéről Berecz mesterhármasa, az amatőrök ré­széről Wéber két gólja hozza meg a végeredményt. A P. Rákóczi egy 11-est kihagyott. Zuglói SE—ZsTE 5:3 (2:2), öv­ utca, Biró, Fézler. A zuglóiak így álltak fel első meccsükre: Spindler — Fe­­renczy, Deli II. — Grü­nbaum, Vati, Schlaffer — Geri, Bakó II, Gáspár II., Fekecs III., Fekecs II. Az első félidőben nem megy jól az elsőosz­­tályú zuglói csapatnak. A ZsTE már 2:0-ra vezet. Szünet után azonban ki­fullad és teljesen beszorul kapujába. A ZSE-nek még sokat kell javulnia a rajtig, a ZsTE derekasan küzdött. A meccs góllövői: Fekecs II. (2), Fe­kecs III., Geri és Gáspár II., illetve Jeney, Hettyey II., Hechtl. — ZsTE vegyes—ZSE vegyes 1:3 (2:1). Szürketaxi FC—Autótaxi 3:3 (3:1). Szőnyi­ út. A profi taxisok Juhász és Takács II. nélkül játszottak. A kis Toki édesatyja elhunyta miatt ma­radt távol. A profik a játék első fe­lében határozott fölényben voltak. Csatársoruk igen sok veszélyes táma­dást vezetett, de az amatőrök jól védekeztek. Szünet után Rémay III. is lemegy a pályáról és az amatőrök most már inkább szóhoz jutnak és a végén egyenlítenek is. Góllövő: Féz­ler IV. (2) és Varga, illetve Benko­­vics, Princz és Takács. A Vasas FC is alapos edzést tartott vasárnap a Béke­ utcában. Az első tavaszi edzésen a profi Vasas összes játékosa megjelent. A csapat köré­ben igen nagy a bizalom, a rajtra valószínűleg erősíteni is fognak. A jövő vasárnap a Juta ellen tervez­nek meccset. A tatai-úti pályán szintén meccsel­­ni akartak. Egy angyalföldi profi vegyes csapat szeretett volna az új­jászervezett MÁV Előre ellen ját­szani, de az utolsó pillanatban a nagy „csemegéből" nem lett semmi A szép számban összeverődött an­gyalföldi szurkolók eleget is búsla­kodtak emiatt. — Kár volt ezt a szép téli vasárnapot így kihagyni! — mondogatták. Óbudán az ÚTE tartott kiadós egy­kapus edzést. Itt rossz volt a pálya, nem lehetett rendesen játszani. A Testvériség pályán nyugalom honolt, az idevalósi csapatok, úgy látszik, nem számítottak a gyors időválto­zásra. Németország Hertha RSC—Minerva „93” 3:1; Tennis Borussia—VFB Panlcow 0:2; Fortuna Leipzig—Polizei Chemnitz 3:3; VFB Leipzig—Wacker Leipzig 4.0; Guts Mut-s Dresden—Su BC Plauen 6:1; Hamburger SV—FC St. Pauli 5:0; Polizei Hamburg—Viktória 4:2; Borussia Hamburg—Arminia Hannover 1:1; Eintracht Braun­­schweig—Hildesheim 4:1; FC Schalke ,.04”—Westfalia Heme 3:0; Preus­­sen Krefeld—VFL Benrath 4:4; Unión Niederrad—Sportfreunde Saar­­brücken 1:1; FC Kaiserslautem— Saar Saarbrücken 1:2; Bor. Neun­­kirchen—Phönix Ludwigshafen 3:1; Kickers Offenbach—FK Pirmasens 5:0; VfB Mühlburg—Freiburger SC 3:1; FC Mannheim 08—VFL Ne­­ckarau 0:2. Stuttgarter SC—Karlsruher FV 4:3 (barátságos). Csehszlovákia Prága: Sparta—DFC 6:1 (3:0), Slavia—Kladno 9:1 (3:1). Belve­­der serlegmérkőzések. Barátságos mérkőzések: CsAFK —Bohemians 2:2, Viktória Pilsen —Teplitzer FK 3:2, DSV Zlatec— VSB Teplitz 12:3. Belgium Raeing Mecheln—TSV Lyra 3:1; Liersche SK—Standard Lüttich 3:1; White Star AC—- FC Mecheln 2:2; Belgice Edegham—Union St. Gilloise 1:2; FC Antverpen—Daring Brüsszel 3:1; Raeing Gént—Berchem Sport 3:2; CS Brügge—Beerschot AC 2:1. A TÉLI KUPA PÁLYÁZATUNK IV. SZÁMÚ SZELVÉNYÉN SZEREPELT MÉRKŐZÉSEK EREDMÉNYEI: 1. Leicester City—Arsenal 1:1 2. Brrtney—Lu­m Town 3:1 3. Bradford City—Stockport County 4:4 4. Sunderland—Everton 1:1 5. Németország—Svájc 4:# S. Torino—Ambrosiana 1:2 1. Vercelli—Juventus 4:1 8. Milen—Rom* 4:4 9. Baeing Fair*—Baeing Strasbourg 1:4 14. SC Nimes—FC Sochaux 4:2 Zsazsa taníttatni akarja a közönséget — Saját tudósítónktól — — Bámulatos, mennyire nem tud­ják és nem értik a szabályokat a játékosok és vezetők! — mondja Izsák mester, a „kölykök atyja”. — Most, hogy ezeket a téli előadásokat és szabálymagyarázatokat tartom a kölyköknek, megértem, miért van az a sok botrány a meccseken. Nem hogy a srácok nem értik a szabályo­kat, de a vezetők is nagyrészt ,,anal­fabéták”. Már most mi történik? A bíró lefújja a játékos szabálytalan­ságát. Az tiltakozik és látja, érzi, hogy a vezetője is, a közönség is neki ad igazat, hát kezd feleselni, „kenni” és máris vége a sportnak és sport­­szerűségnek. Esetleg jön a bíró­­verés ... (— Mit lehet ez ellen tenni?) — Proponálni fogom az MLSz elnökségének, hogy ezentúl a tél folyamán a BT-vel karöltve a játéko­sok, vezetők és a közönség számára is tartsunk előadássorozatot a sza­bályokról. Nemcsak a futballistákat, a közönséget is nevelni és oktatni kell. Horatius itt, Horatius ott, Horatius sehol? A huszitáknak van egy válo­gatott csatáruk, aki iránt a téli holtidényben igen nagy kereslet nyilvánult meg. Előbb a Munkácsi SE-be kérte átigazolását, majd a Beregszászi FTC-be. A pozsonyi köz­pont intézőbizottsága legutóbbi ülé­sén az MSE-be való átlépését ismerte el érvényesnek és a BFTC-hez szólót érvénytelenítette. Hogy a zavar még nagyobb legyen, Horatius közben el­fogadta a fülekitek meghívását is és híradásunk pillanatában éppen a Fü­­leki TC vendégszeretetét élvezi. A za­vart még jobban növeli az, hogy Hűsítőn biztosra veszik: Horatius to­vábbra anyaegyesületében, a HSE- ben fog játszani. Valószínűnek lát­szik az, hogy a nyugtalanvérű já­tékos vándorlási lázát egy szövetségi játékos-felfüggesztés fogja lecsillapí­tani. HOGYAN LEHET PASSZÍV GÓL­ARÁNNYAL A HARMADIK HELYEN ÁLLNI? Erről folyik mostanában sok szó az amatőr szövetségben. A WSC csapata ugyanis 14:15-ös passzív gólaránnyal az előkelő harmadik helyen végzett az őszi idényben. — Hogyan csinál­ták ezt? — tettük fel a kérdést Mandik Bélának, a BLASz titkárá­nak, aki egyúttal a WSC-ben is ve­zető szerepet tölt be. — Én, amikor a WSC csapatának az irányítását át­vettem, azt az elvet tartottam szem előtt, amit különben Nádas Ödön két éven át hangoztatott: az első dolog gólt nem kapni . Minálunk is ez a cél. Védelemre rendezkedik be a csa­pat, annál is inkább, mert a csatár­sor gólrúgó tudománya nem valami kiváló. A két összekötő hátul van és segít a fedezeteknek, a középfedezet pedig harmadik bekket játszik, így sikerült elérnünk, hogy 11 meccsen mindössze csak 11 gólt kaptunk, eb­ből hatot a Törekvés ellen. A többi tíz csapat tehát csak 9 dugót tudott rúgni nekünk. A Törekvés ellen is csak az volt a baj, hogy Készeit nem tudták semlegesíteni , így öt gólt rúgott. Tavaszra igyekezni fogunk a csatársor gólképességét is feljavítani és akkor — remélem — nem lesz passzív a gólarányunk. A Kőb­ FC nagy feladat előtt áll, meg kell őrizni első helyét a tavaszra is. Ennek tudatában a csapat szorgosan készül a rajtra. A csatársor Pili személyében nyer erősséget. A fedezetsor azonban gyengül, mivel Végh nem játszhat. Mihalkovics a leg­esélyesebb jelölt a helyére. Serényi és az ULK. Serényinek, a kispestiek népszerű balszélsőjének — eláruljuk —, van egy szívügye — szereti az ULK-t. A IV. osztályú kis újpesti csapat nem dicsekedhet gaz­dag múlttal, csak amolyan szerény, törekvő, mint a többi kis egyesület. A napokban összejövetelt tartott a klub, hogy mentő akciót indítson meg, mert bizony az ULK-nál az a legnagyobb baj, hogy kevés a pénz. Serényi futball­karrierje valamikor innen indult ki és a vígkedélyű bal­szélső, mint ha ULK-ista ezen az összejövetelen is megjelent. Serényi előtt így tehát nem maradt titok az ULK nagy baja és hogy igazolja, hogy ma is épp olyan lelkes ULK-is­ta, mint régen, tizenötéves korában volt, ötven pengővel ajándékozta meg a klubot. Így lesz most az ULK- nek meleg ujjasa! Ugye, néha-néha nem is olyan rideg üzletiek azok a profifutballisták, mint ahogy azt so­kan mondják. I ' JL * J­"’- f­a . Nagy sportélet folyik a győri ál­lami reáliskolában. Legutóbb az inté­zeti gyorskorcsolyázó bajnokságokat rendezték meg az alábbi eredménnyel: I. korosztály (200 m): 1. Meixner II. o., 2. Hajdú I/b, 3. Bencsik I/b. — II. korosztály (400 m): 1. Fráter III/A, 2. Erdély IV/A, 3. Pósa II. — III. korosztály (600 m): 1. Quittner VI. , 2. Paár IV/A, 3. Most VI. — IV. korosztály (800 m): 1. Langmár VII. 2. Szigethy VII., 3. Sebő V. — Nemrégiben tartották meg a Lenner vándordíjas kardcsapatversenyt is. A döntőben a Stemn VIII. o., Horváth VIII. , Meller VII. összeállítású csapat szép küzdelem után 5:4 arányban győzött a Kovács VIII., Bolgár VIII., Kurucz V. összeállítású csapat ellen. A díjakat Szőts László testnevelési ta­nár, old. vívómester osztotta ki buz­dító szavak kíséretében. Döntők Brémában — Távirati jelentésünk — Bréma, január 27. A német fedett teniszpályabaj­nokság döntőit zsúfolt ház előtt játszották le. Férfi egyes döntő: Cramm né­met—Bernard francia 12:14, 6:0, 6:2, 4:6, 8:6. Váratlanul erős, nyílt küzdelemben védte meg Cramm bajnoki címét. Női egyes döntő: Sperling-Krahwinkel dán—Payot svájci 6:4, 6:1. Itt is a védő győzött, de ezút­tal már dán színekben. (Krahwinkel a legjobb német hölgyjátékos volt Aussem mellett.) Férfipáros: Cramm, Henkel II. németek—Bernard, Gentien fran­ciák 6:0, 6:3. Női páros: Sperling-Krahwinkel dán, Horn német,Payot, Fehl­­mann svájciak 6:3, 6:2. Botrányos jelene­tek közt vette át Sonja Henie a hölgyműkor­­csolyázás európabajnoki díját — Távirati jelentésünk — St. Moritz, január 27. Kínos incidens zavarta meg a St. Moritzban megtartott műkor­csolyázó Európa-bajnokságok díj­kiosztó bankettjét. Amikor a hiperelőkelő CVim-szállóban az egy­hangú bírói ítélettel első helyre került Sonja Henienek átnyújtot­ták tiszteletdíját és bajnoki érmét, az aktust fagyos csend fogadta. A jó megjelenés nemcsak a ha­­ball túrók­nál, hanem minden aportembernél fontos SZáMEL GYULA Áriszabó (Viola-utca és Tű­zoltó-utca sa­rk) majd néhány fütty hangzott el. A­ közönség egy része ugyanis nem tudott belenyugodni abba, hogy Sonja, aki kürjében bukott (?), mégis az első helyre került. (A közönség mindig csak a szabadkorcsolyázás után ítél. Pedig a nagyobb hangsúly az iskola­korcsolyázáson van s ebben Henie kétségtelenül verhetetlen ma is. Szerk.) Amikor a másodiknak helyezett osztrák Lieselotte Land­­beck kapta meg a másodiknak járó tiszteletdíjat, hatalmas taps kere­kedett. A díjkiosztás után Jan Kiepura, a világhírű énekes (és újabban filmszínész) tartott nagy beszédet, amelyben kikelt a mű­­bíráskodás jelenlegi rendszere ellen. KOZMETIKA a Nemzeti Sportuszodában Kvarcolás Arcágolás ttb. Sportolóknak Kvarc késelés ♦ Modern női kozmetika