Nemzeti Sport, 1935. augusztus (27. évfolyam, 150-171. szám)

1935-08-26 / 168. szám

4 zálásával szórakozik. A kritika gyakran jogos. SZÜNETBEN A két csapat közül természete­sen a Nemzeti öltözőjében van na­gyobb lárma. Hircsák a fejét fogja amiatt a nagy helyzet miatt, amit három lépésről mellé fejelt. A Hungária öltözőjében Bírót kezeli Takács mester. A hátvéd egy kavarodásban összeütközött valakivel és a térdén megsérült. Spéci csendesen dörmög magában, de látni rajta, hogy nem veszi tragikusan a meddő játékot. A II. FÉLIDŐ Most jönnek a gólok A Hungária a szünet után is tovább támad. Csikós már az első percben pompásan veti magát közbe, aztán a 4. percben Müllert csúnyán elgáncsolja a Nemzeti­védelem, de a bíró több kisebb el­nézés után ezt is büntetlenül hagy­ja, mire a közönség hevesen tüntet ellene. Egy percig áll is­ a játék. (Gyászszünet a kihalt jó futball­­bírák emlékezetére?) Hungária-korner után egy Nem­zeti-lefutásból majdnem gól lesz, mert Bírónál csak Hircsák hibáz nagyobbat. A bíró elnéz egy Hun­­gária-kornert és csak a reklamálá­sokra és a taccsbíró jelzésére adja meg. Dudás ívelt lövését a 8. perc­ben Csikós helyett a kapufa védi. Aztán végre a bíró is szabad­rúgást ad Hadrévi elgáncsolása miatt (bár 11-est is adhatott vol­na, mert fél méterrel a 16-os vo­nalon belül történt a fault) s ezt Hadrévi a 12. percben ágyú­ként lövi be a balsarokba. 2:0. Egy perc is alig telik bele, ami­kor újra Hadrévit gáncsolják el 25 FUTBALL Andrássy-út 15 méterre a kaputól, a center vállát tapogatva is meg tudja ismételni előbbi bravúrját. Lapos bombáját Csikós csak érinteni tudjal 3d­-ra vezet a Hungária! Szép támadásokat vezet a Hun­gária, a Nemzeti erőszakosan vé­dekezik és a bíró egyik szabályta­lanságot a másik után nézi el. A Hungária mintha beérné há­rom góllal, könnyít az iramon s ennek nyomán a játék fokról-fokra lanyhul, a színvonal rohamosan esik. A Nemzeti élénken támad, lefutásokkal. Ezekben a támadá­sokban több a veszélyes elem, mint a Hungáriáéban, különösen, hogy a kék-fehér csatársorban Cseh mindent elront. A közönség elége­detlenkedik is a Hungária bal­szárnyával. A játék élénkségéről a Nem­zeti támadásai gondoskodnak. Palágyi nagy lövését Szabó szép vetődéssel védi. Molnár lő kapás­ból kapu fölé, aztán Sas ad le jó lövést, de az is magas. A Hungá­ria teljesen visszaesik és a Nem­zeti határozottan fölényben van. A Hungária csatársorban dühöng a meg nem értés. Futballról már jóformán szó sincs, csak a Nem­zeti-csatársor veszélyes, de az vi­szont élhetetlen. A 43. percben Palágyi­ előre­adott labdájával a hajrában cen­tert játszó Molnár elhúz a vetődő Szabó mellett is és­­ akkor vesz­ti el a labdát. A mérkőzés utolsó eseménye egy szép Titkos-elfutás, a balszélső szépen tör kapura. Túli testtel szabályosan el akarja lökni, de a bíró fütyül: szabadrúgás a Hungária ellen. Nyilvánvaló té­vedés, a közönség tüntet és a bíró, aki éppen ekkor jelzi a mérkőzés végét, füttyök és egyebek között vonul le a pályáról. Az öltöző képe szerint a mérkő­zés azok közé a csaták közé tarto­zott, melyek után egyik fél sincs megelégedve. A Hungária a bíró­ról zeng sirámokat, a Nemzeti viszont azon meakulpázik, hogy a két szabadrúgás előtt nem álltak eléggé lelkiismeretesen sorfalat. NYILATKOZATOK: Schaffer: Nagyon rossz volt, nagyon rossz volt... Igaz, hogy ez a bíró valósággal szétszaggatta a játékot. Kisfalvi dr.: Talán amiatt nem lőttünk több gólt, hogy túlságosan Csőkabát Trenchcoat Ballon é& viharluUMU Legolcsóbb a készítőnél BÁLVÁNY-U. 3 Márton és Szász forszíroztuk a belső játékot. Azért a fölényünk több volt, mint három gól. Mándi: Ez után rendezzenek ankétet a bírák. Molnár Ottó: Ha nincs­ az a két szabadrúgás, nem tudom, mi lett volna. (Egy hang az öltöző mélyé­ből­ .Egynull”.) Flóra: Mi igazán nem erőszakos­kodtunk, csak talán kívülről lát­szott így. Nagyon is vigyáztunk egymásra. A Hungária jobban játszott, a Nemzeti jobban küzdött A Hungária első meccse elé nagy várakozással tekintett a kékfehérek tábora. Az új edző munkájának eredményeit akarta látni máris a tábor türelmetlen része, de ezek számára idéznünk kell Kisfalvi dr. igazgatónak a meccs előtt elhang­zott megjegyzését: " Az új edző munkája csak két­­három hónap múlva fog jelentkezni.­A Hungária teljesítménye valóban nem volt több, a szokásos szezon eleji telje­sítményeknél, de annyit meg kell állapítani, hogy a csatárok lövőké­pessége mintha javu­lt volna. Had­révi nemcsak szabadrúgásaival, d­e a játék közben nehéz helyzetből kül­dött lövéseivel tekintélyt tudott magának szerezni. M­iller is hatá­rozottan fejlődött e téren. Egyéb­ként türelemmel kell várnunk a ja­vulást, sőt a jó formákat is, mert ezzel a csapat nagyrészt adós ma­radt. A közvetlen védelemiben csak Szabó mozgott megbízhatóan. A két bekk, főleg Mándi sok hibát vétett. A fedezetsor volt a csapat legegy­ségesebb része. Főleg Sebes volt élénk, de szünet után ez a sor visszahanyatlott. A csatársorban a két „lövőn” kívül Sas ügyeskedett, a jobbszárny sokkal többet muta­tott a válogatott balszárnynál, amelyben Cseh a csapat leggyen­gébb emberének mutatkozott. A Nemzeti többet nyújtott, mint amennyit hirtelen „beugrása" után várni lehetett volna tőle. A csapat csatársora (az ősz Wébertől el­tekintve), kissé zöld, s dicséret­­reméltó lendületét nem tudta megfelelően hasznosítani. Sok jó helyeztet hagyot ki a fekete-fe­hér kvintett. A fedezetsor már valamivel, érettebb. Szorgalmas, fiatal játékosokból áll, akik kö­zül Balog tűnt ki nyugalmával és Túli­a keménységével. A két hátvéd régi kipróbált harcos, Flóra a baloldalon is jól meg­állta a helyét. Szorongatott hely­zetekben azonban mindkét bekk segítségül hívta — néha túlzott mértékben is — testi erejét. Csi­kós személyében a kapuban állt a Nemzeti legjobb játékosa. Ki­tűnő mozgású, jószemű kapus, aki néhány nehéz lövést hárított bravúrosan. Lindh bíró még a szezon eleji igényekhez képest is gyengén, rossz meglátásokkal, fogyatékos hozzáértéssel vezette a mérkő­zést. Modern SCHQ1ERL foteláov nappal fosét éllel agp A jelenkor legcélszerűbb bútora, az egy kézmozdulattal sezlonra, illetve ágyra átalakítható Kapható: Schöberl Róbertnál, IV. Haris-köz 4 A lelkes, kissé erélyesen játszó Törekvést csak ne­hezen győzte le a második félidőben erősen feljavult Kispest Kispest- Törekvés 5:2 (2:2) Durva játék, mérsékelt nívó Góllövő: Ferenczy, Serényi (11-esből), Nemes, Sós, Regős J. (öngól), Serényi, Nemes K­ispest, 2000 néző. Birós Biró Sándor A nagy hőségben mintegy 2000 főnyi közönség gyűlik össze a kis­pesti pályán. A szörnyen poros kispesti pályát öntözőautó igyek­szik feljavítani gyér sikerrel. A Törekvés a három tartalék dacára nincs kétségbeesve. Mészáros edző mondja: — Ennyi előnyt adunk a pro­fiknak. A Kispestben Déri izgatott egy kicsit. Hiába hagyta ott az amatőr Törekvést, most mégis szembe­kerül vele. Pontban öt órakor kezdődik a meccs. Kispest: Vági — Szemere, Roz­­gonyi — Havas, Somlai, Rátkai — Újvári, Szabó II., Nemes, Déri, Serényi. Törekvés: Kamarás — Farkas, Regős I. — Szűcs, Keszei I., Dezső — Nemes, Regős II., Ferenczy, Sós, Gere. AZ I. FÉLIDŐ Vezet a Törekvés, majd a két kispesti gólra egyenlít A Kispest kezd gyengén nappal szemben. A Törekvésé az első ka­­puralövés (Regős II.). A Kispest fölényben marad, a Törekvés csak szórványosan támad. A 6. percben Nemes átmegy Rozgonyin, bead, a labdát először Gere lövi, a bőr nekivágódik a kapufának, vissza­pattan. Ferenczy elé esik, aki hiába vetődik el Szemere s hiába igyekszik felkelni az előző vetődéstől még földön lévő Vági — a bal sarokba vágja. 0:1. A váratlan eredmény felvilla­nyozza a Törekvést és átveszi a tá­madó szerepet. Gere magas labdája ad munkát Váginak, majd az ügyes Sós bombáz. A Törekvés védelme önfeláldozóan tisztáz néhány veszé­lyes helyzetet. Itt nagy a tömörü­lés, a Törekvés támadások viszont több rést találnak az ellenkező ka­punál. A 16. perc: az első szöglet. A Törekvés rúgja, Vági lehúzza. A labda fals, a közönség tüntet — ki­cserélik a bőrt. Kispesti kornert nehezen tisztáznak. Szabó II. bom­báz mellé, majd Nemes beadásából Ferenczy fejel mellé — pompás helyzetből. Nagy izgalom. Déri ki­adásával Serényi a kapu felé tart, Farkas szereli, elesnek a korner. Kavarodás támad, de mindig köz­belép az amatőr láb. A 26. perc­ben Kamarásnál a labda, Nemes tá­madja, Regős I. beleugrik, a bíró habozás nélkül 11-est ítél. Heves vitatkozás a pályán, a Törekvés-játékosok egymást csitít­­ják. A büntetőt Serényi beteszi. 1:1. A 30. percben Déri hosszú lab­dát ad Serényinek, aki fut, majd élesen kapu elé ad, Nemes futtában bevágja. 20. Egyre izgatottabb a hangulat. Törekvés-szabadrúgás után Regős II. lő kapura, emberről a kis Sós elé pattan a labda, az összekötő nem resteli ma­gát és nem túl erős lövése ívelten esik a bal felső sa­rokba. 2:2. (34. perc.) Szűcs ballábáról időköziben le­húzta a cipőt, a bíró kiküldi cipőért. Izgalmas kavarodás, rögbiszerű jelenetek a kispesti kapu előtt. Bíró Sándor igyekszik erélyesnek látszani, figyelmezteti Szűcsöt PIHENŐ HELYETT IZGALOM A szünet heves vitáktól hangos. A bíróra panaszkodik mindkét fél. Főleg a Törekvés: a 11-es miatt haragszik. Kispest öltözőjében ideges a hangulat, nem találnak egy törül­közőt még ez is vihart okoz. A II. FÉLIDŐ A II. félidő első eseménye egy hatalmas Regős-lövés, melyet Vági nagy bravúrral kap el. Az 5. perc­ben Újvári szögletet rúg. Veszély- BERETUAS m. fc (Beringer Gyula) SPORT FUTBALL szaküzlete, Vill. József-körút 31/A Telefon Omniánál 335-82 telennek látszik, de a­­labdára Ka­marás és Regős is ugrik, a két védő egymást zavarja. Kamarás fogná a labdát, de Regős I. fejéről a hálóba per­dül. Öngól. 3:2. A 12. percben Déri kapja a lab­dát. Kis cselezés után kiugrasztja Serényit, aki fer­getegesen rohan, futtában hatalmas bombát lő a bal felső sarokba. 4:2. A Törekvés-védelem sakk-matt volt. A 17. percben Sós és Gere helyet cserél. Általában most a Kispest támad. A Sós—Gere cserét visszacsinálják. Óriási Törekvés­helyzet támad most, de eltologat­ják. Nemes ropogós bombája a válasz — ezúttal is fölé. A 28. percben kispesti szabadrúgás: RÉSZLETRE IS OLCSÓ Baross-utca 84 és 36 követtek el tiszteletlenséget velem szemben. A 11-esnél izgatott volt a hangulat, de ezt meg is lehet érteni. BÍRÁLAT Úgy indult a mérkőzés, hogy a Törekvés meglepetést csinál. Végül is kidomborodott a Kispest nagyobb profimúltja. A Törekvés rajtja biztatónak tekinthető, külö­nösen csatársorában látunk nagy lehetőségeket. Kispest­ védelmében csak Vági dicsérhető, akinek néhány szép védése volt. Szemere és a halfsor- Bátran rendelhet sí (SZ@Tom verseny- tg) labdát és kitüntetett futball- és egyéb sportcipőket Mert olcsóbbat és jobbat sehol sem kap. Kérjen árjegyzéket, viszont eladóknak árengedmény. SZABÓ sportüzeme Turkeve bán Havas emelhető még ki, míg a csatársorban Serényi volt a leg­jobb, kívüle Újvári és Nemes mutatott jót. A Törekvésnek a csatársor volt a legjobb része. Ferenczy kivéte­lével valamennyi csatár kielégített. A halfsorból Készei I. emelkedett ki, szélsőhalljai kissé durvák. A két bekk hasznosan működött. Kamarás ellenben nem tudta pótol­ni Szebenyit. 3 IGAZ SZÓ !MEinterja! Óriási siker! „100 zsidó­­sportban“ Solti, Szi­lágy­i Harcsa, Roti, Sarkady, Sziklay Rádióval , minimmm Jókai-tér 10. Telefon: 186-20 Jegyek már kaphatók Hétfő, 1935 augusztus 26. ■KHBBMTWroiMfr’MiiatBlWIHIirrS II— Serényi kapja a labdát, ma­gasan ad be kapu elé, a szem­füles Nemes befejeli. 5:2. Két perc múlva Dezsőt a bíró ismételt faultolás miatt kiállítja. Durva jelenet látható a kispesti kapu előtt: a kőbányai Nemes pá­ros lábbal ugrik be. Majd Serényi rohan, nem hederít a bíró sípjára, belövi a labdát. NYILATKOZATOK: Mayer Béla, Kispest igazgatója: Az I. félidőben gyengén ment a csapatnak, a II.-ban fölényünk gólokban is kifejezésre jutott . Révész dr. Kispest pénztárosa: Az I. félidőben a Törekvés volt jobb. A II. félidőben fogyatékos­ságait sok durvasággal igyekezett pótolni. Serényi: Lelkes volt a Törek­vés, de nem futballozott jól. Mészáros, a Törekvés edzője (ingerülten mondja): A futball megszégyenítése volt ez a bírásko­dás. Ha továbbra is ilyen bírákat kapunk, inkább visszalépünk a bajnokságtól. Déri intéző: Egyenlő ellenfelek küzdelme. Kispest csak a szeren­csének köszönheti győzelmét. Biró Sándor: Dezsőt ki kellett állítanom durva faultja miatt. (Megkérdezzük Bíró Sándort, miért nem állította ki a tisztelet­lenül viselkedő játékosokat). Nem Csehszlovákia DIVIZIÓS BAJNOKSÁG: Pozsony: Pöstyéni FK—Vasas 5:3 (2:2). Bíró: Mihalecz. Góllövő: Possák (3), Divis, Rieger, illetve Fürrst, Luznik. Kut­ka: FC Vrutka—Füleki TC 3:1 (1:1). Bíró: Leuchter. Góllövő: Hochleitner, Seid­­ler, Kozma (11-esből), illetve Iloratius. Érsekújvár: ÉSE—Komáromi FC 3:0 (2:0). Az Attila volt jeles csatára, Csapó nagyon jól mutatkozott be az ÉSE-ben. A gólok közül kettőt ő lőtt, a harmadikat pedig Tóth rúgta. Zsolna: Ligeti—Zsolnai SK* 2:1 (1:0). Kassa: Iglói AC—K. Törekvés 2:0 (0:0). 1500 néző. Az IAC technikailag sokkal fel­készültebb volt. A II. félidő 25. és 29. per­cében Zsaladek szerezte a két gólt. KERÜLETI BAJNOKSÁGÉRT: Pozsony: Testvériség—PTE 3:1 (0:1). Gól­lövő: Pollák (2), Horváth, illetve Simbach. KAC—Baraki SC 5:0 (1:0). Barátságos. Bíró: Klein. Góllövő: Fazekas (2), Jurenkó, Drazsai és Balambér. SPORTERMER 8 legszebb és legolcsóbb tivitelben kaphatók­ LUDWII I. Thék Endre-u. 44 Kísérem —.70 P, Nagy érem —.90 P, Jelvények —.30 P-től, Zászlószög vésve —.16 P-től YerSlín­ék készítése Nagyobb és állandó rende­léseknél engedmény