Nemzeti Sport, 1936. június (28. évfolyam, 107-127. szám)

1936-06-07 / 110. szám

2 A TAVASZI TIPPBAJNOKSÁG PÓT­SZELVÉNYE Beküldendő június 13-án délig. (Csak azok küldjék be, akik a­ fő-, re­kord-, vagy a telitalálat-versenyben, avagy a Hatóé tornában holtversenybe kerülnek. Heti verseny nincs!) Phöbus—Young Fellows .....__ | (végső eredmény) Phöbus— Young Fellows ......___| (I. félidő eredménye) Lausanne—Zsidenice -------- |____ Torino—Bern ................ J____ Graeshoppers—Anstria ...... 1____ Postás—BSzKRT .................... .___ Bratislava— Ferencváros ....______ Cs. Komáromi FC—Újpest .._______ Pótverseny: CsTK—SzAC (Bp. am. II. o.' -——•----­ Perutz—VTC (Nyuga,, I. o,' —•----­„ A pályázó neve: Címe; __ . Minden szelvényhez használatlan és ép 10 filléres bélyeget kell mellékelni. A beküldő aláveti magát a pályázati feltételeknek. Budafok negye­dik portya­mérkőzése : döntetlen — Távirati jelentésünk —­­Negyedik portyamérkőzé­sét Rigában játszotta a buda­foki csapat. Erről az alábbi távirati jelentés érkezett la­punkhoz Riga, június 6. Az EK Riga volt soron követ­kező ellenfelünk. 5:5 (3:3) arány­ban végeztünk, összeállításunk. Raskó — Sirály, Bélai —Ig­­lódy, Kapta, Nyilas — Szebehelyi, Palotás, Zilahi, Kovács, Szeder. Szünet után Szebehelyi játszott jobbhátvédet, Mészáros jobbszél­sőt. A jobb technika a mi oldalun­kon volt, de ellenfelünk igen lelke­sen harcolt. Változatos, nyílt já­tékban valamivel mi támadtunk többet. A mi góllövőink: Szebe­helyi, Zilahi, Kovács, Palotás, Mészáros, Magyarvári. A második portya­mérkőzésén győzött a III. ker. FC —» Távirati jelentésünk — . (A III. ker. FC norvég por­tyáján első mérkőzését Oslóban játszotta és egy góllal kikapott. A második mérkőzését pénteken Lar­­vikban játszotta. A mérkőzésről a következő jelentést kaptuk:) Larvik, június 6. Larvikban a városi válogatott ellen játszottunk a második mér­kőzésünket és nagy küzdelem után, megérdemelten győztünk. Csapa­tunk a következő összeállításban játszott: Angyal — Kocsis, Tompa — Steiner, Tóth, Beretvás — Fenyvesi, Kármán, Vadas, Len­csés, Farkas. A 22. percben Feny­vesi egyéni játékából szereztük meg a vezető gólt, de a norvég center rövidesen egyenlített. A második félidőben nagy fölénybe kerültünk, de a norvégok elszántan védekeztek. Röviddel a befejezés előtt aztán Vadasnak sikerült a győztes gólt megszereznie. Komor II. . A BTK három játékosa igazolatlanul távolmaradt az UVASC elleni bajnoki mérkőzésről. A klubfegyelmi ezeket el­tiltotta a játéktól. „A három játékost — mondja Marton vezető — a szövetség által is eltiltatjuk, részben nekik köszön­hetjük, hogy a huszonnyolc éves múlttal rendelkező klub kiesett a III. osztály­ból. Ha ők játszanak, nem kaptunk volna ki 7:0-ra, így pedig rosszabb gólarány­­nyal kiestünk." SpoissdT Vasárnap, 1939 Június 1. Jubilál a KK! Ma indul el a tizedik KK-ért a küzdelem Zürich: Young Fellows—Phöbus Brünn: Zsidenice — FC Lausanne Bern: FC Bern—FC Torino Bécs: Austria—Grashoppers — Saját tudósítónktól — Tizedszer indul el a nagy küz­delem Középeurópa immár klasszi­kussá vált vándordíjáért, a KK- ért. Ebben az évben először kap­csolódik bele a küzdelembe Svájc négy csapattal, még­pedig úgy, hogy a svájci bajnokság első négy helyezettje méri össze erejét a KK szokásos rendszere szerint a má­sik négy ország negyedik repre­zentánsával. Svájc­­eddig csak annyiban vett részt a KK küzdelmében, hogy négy ízben adott otthont megismé­telt KK­ mérkőzésnek. Először Bern látta vendégül 1930-ban Újpestet és az Ambrosianát (2:2 állásnál a sötétség miatt abba kellett hagy­ni a mérkőzést), azután Zürichben volt 1931-ben az „osztrák” döntő a WAC és a Vienna közt. 1934-ben újra Zürich volt a színhelye az Ad­­mira—Napol mérkőzésnek, tavaly pedig Baselbe került a Sparta— Juventus megütközés. A vasárnapi selejtező fordulóban két svájci csapat otthon fogadja elsőnek ellenfelét. Bennünket per­sze a Phöbus zürichi mérkőzése érdekel legjobban. A Young Fel­lows, a Phöbus vasárnapi ellenfele, az elmúlt héten az I. ligabeli Kreuzlingenben járt vendégségben, unalmas játékban Frigerio közép­csatárja nélkül is győzött 3:1-re. A Young Fellows egészen felfor­gatott csapattal állt fel (talán, hogy a Phöbust megtévessze?), Müller válogatott balfedezete jobb­összekötőt játszott és két gól lőtt a háromból. Remekül mozgott Schiepel, a YF válogatott kapusa. A Phöbus komoly ellenfélre ta­lál, hiszen a YF az egész év folya­­inán a svájci bajnoki táblázat élén járt és csak az utolsó fordítóban csúszott le a m­ásodik helyre?” A­ Phöbustól nagyszerű eredmény lenne az, amit mi várunk tőle: 2:2-s döntetlen. Még egygólos veresége is tisztes eredménynek számítana, amit itt­hon feltétlenül behozhatna, és túl is szárnyalhatna. A mérkőzést az olasz Scorsoni vezeti. A másik mérkőzés, amely köze­lebb áll szintén hozzánk, a berni találkozás lesz az FC Bern és az FC Torino közt. Az ebből a párból kikerülő győztes lesz ugyanis Új­pest ellenfele az 1. fordulóban. Az olasz szabályzat szerint ugyan a Torinónak még választási joga le­hetett volna, ha megnyeri az Olasz Kupát, mert mint kupagyőztes nem a selejtező jogán vehetett volna részt a KK-ban, hanem a harmadik helyen nyomban az 1. fordulóba kerülhetett volna. Mint­­hogy azonban az Olasz Kupa küz­delmei eltolódtak (Pünkösdkor ját­szották le csak a középdöntőket), ezért a KK bizottsága maguknak az olaszoknak javaslatára Buda­pesten úgy döntött, hogy Torino most már végleg a negyedik olasz hely jogán vesz részt a KK-ban, akár meg fogja nyerni az Olasz Kupát, akár nem. Ebből az követ­kezik, hogy ha június 11-én Tori­no győz Alessandria ellen az Olasz Kupa döntőjében, akkor megürül az olasz kupagyőztes helye a KK- ban és erre a bajnokság negyedik helyezettje, az Ambrosiana jut be. Ha pedig az Alessandria győz a kupadöntőn, akkor ő lesz a negye­­dik olasz reprezentáns a KK-ban. " A Bern a Torino pár esélyese az olasz csapat, hiszen a Bern csak negyedik tu­dott lenni a svájci bajnokságban. Igaz, hogy a Torinónak hét közben (június 11-én) le kell játszania még a kupadöntőt is, de mi ez egy olasz csapatnak? Minden valószí­nűség szerint tehát a Torinót ta­lálja majd ellenfélként az 1. for­dulóban az Újpest. Ezt a mérkő­zést Iváncsics vezeti. Véleményünk 3:1 Torino javára. A Lausanne Zürickig vasúton ment, onnan repülőgépen utazott Prágába, hogy azután a Brünnig terjedő utat újra vasúton tegye meg. Ennek a párnak sorsa teljesen nyílt. Döntetlent várunk. (1:1.) A Grasshoppers a vasút mellett döntött és — ki is siklott alatta a páris—bécsi gyors. Szerencsére a zürichi futballisták éppen az ét­kező kocsiban tartózkodtak a sze­rencsétlenség idején és így épség­ben maradtak mind. Az Austria sem mehet biz­tosra a Grasshoppers ellen. Komoly gólelőnyre kell szert ten­nie ma Bécsben az Austriának, ha jövő vasárnap a továbbjutás remé­nyével akar kiállni Zürichben a revánsra. Véleményünk 5:2 - es Austria győzelem. AZ E HETI KK-MŰSOR Vasárnap Zürich: Young Fellows—Phö­bus, játékvezető: Scorzoni (Olaszország). Brünn: Zsidenk­e—Lausanne, játékvezető: Frankenstein (Ausz­tria). Mit csinálnak az itthoniak? NB-csapataink legnagyobb része portya meccseket bonyolít le. A Hungária Pozsonyban a Bratisla­va, Újpest Grácban a Sturm, a Fe­rencváros Érsekújvárott az ÉSE ellen játszik. A Szeged, Kerület és a Budafok folytatj­a északi, portyáz­­­ját~A Bácslia£ titokó meccsét ját* ■sza Lengyelo­rszágban. A többi NB- csapat pihen. A profiligában egyetlen bajnoki mérkőzés kerül ma sorra, mégpedig Pécsett, ahol a Baranya-Somogy látja vendégül Nagytétény csapatát. A Baranya- Somogy nagyon bele fog feküdni a mérkőzésbe, mert ha ezt és utol­só meccsét (csütörtö­kön a Mille­náris ellen ugyancsak Pécsett) megnyeri, akkor a profiliga má­sodik helyén köt ki. Az amatőrök majdnem teljes fordulót bonyolí­tanak le. A Pártos-csoportban az SzFC esélyes a WSC, az Elektro­mos a Köb. AC, az MTK az FVSE és a MÁVAG a BMTE ellenében, noha a MÁVAG-nak nem lesz könnyű dolga Budafokon és az EMTK sem mehet egész biztosra ellenfele pályáján. A MAFC—BTC mérkőzés esélyese a BTC lenne, ha a mérkőzés nem a Bertalan­ utcá­­ban kerülne sorra, így azonban a küzdelem nyílt. — A Biró-csoport­­ban az URAK — Postás meccsen lesz a legnagyobb küzdelem. Az URAK a kiesés elkerüléséért küzd, a Postás pedig bajnok szeretne len­ni. Ezen a meccsen minden lehet­séges. A PTESC a BVSC ellen, a TLK a BLK ellen próbálkozik el­kerülni a kiesési zónából. Ezeken a meccseken is nagy harc várható. A harmadik hely kérdését döntheti el a TTE—BSzKRT meccs. Az UTE-nak minden erejét latba kell vetni az MPSC ellen, ha bajnok akar lenni. Ha kikap (és a Postás győz), akkor veszélyben van az első helye. MAFC—BTC, Bertalan-utca, fél 6. Kovács, Köb. AC—Elektromos, Megyeri­­út, fél 6. Vas A. MTK—SS FC, Forinyák-utca, fél 6. Mészáros dr. BMTE—MÁVAG, Budafok, fél 6. Kocsi . ..FVSK—EMTK, Gyáli-út,­­fél 6. Viscsenik. .. r-: Biró-csoport URAK—Postás, URAK-pálya, fél 6. Géberth. TLK—BLK, Béke-utca, fél 6. Széll L. BVSC—PTESC, Szőnyi-út, fél 6. Hertzka. Részletes műsor Profiliga Somogy.—Nagytétény, Pécs, fél 6. (Délnyugatról.) Amatőrbajnokság I. osztály Pártos-csoport: SzFC—VSC, Miklós telep, fél 6. ( Sellei. Új pályásat! (Kiírás a hétfői számunkban) Középeurópa-Kupa és Olimpia Pályázat KK I. forduló, I. rész. (A síelvény beküldendő: június 1­-án délig!) * Budapest: Hungária—Vienna .................................................. ----­Brünn vagy Lausanne, Zsidenice, vagy Lausanne—Alessandria,­­ vagy Ambrosiana ........................................................................................*--------­Prága: Sparta—Young Fellows, vagy Pho­bos ............... —------­--------­Bece: Osztrák minősítő győztese—Róma................................... ..........."--------­Bécs: Admira—Prostejov ................................................................................*--------­Bern, vagy Torino, Bern, vagy Torino—Újpest .............. ——-------­Bologna, Bologna—Austria, vagy Grashoppera ........................... ............*■-------­* Budapest: Ferencváros—Slavia .......... —------*--------­Pótkérdések: (Csak holtverseny esetén vesszük figyelembe) Ferencváros—Slavia I. félidejének eredménye ----------------- ------------------­Hungária—Vienna I. félidejének eredménye .............................. Admira—Prostejov I. félidejének eredménye ........................ —------*--------­A pályázó neve: ................................................................................ ................. A pályázó címe: .............................................................................. ............ Ne felejtsük el a bélyeget mellékelni. A beküldő aláveti magát a pályázati feltételeknek. JEGYZET: A szelvényből június 14-én törlendők azok a csapatok, amelyek nem kerülnek a KK I. fordulójába. — A június 15-i számunkban a törlésekkel jelenik meg ez a szelvény. Bent: Bern—Torino, játék­vezető: Iváncsics (Magyaror­szág). Bécs: Austria—Grashoppers, játékvezető: Pfützner (Cseh­szlovákia). elű éttermében VII.Thököly-út­ (Keletivel szemben) Sportolók találkozó helye Turul TE—BSzKRT, Sport-utca, fél 6. Gellért. MPSC—UTE, Horthy Mik­lós-út (Újpest), fél 6. Lindi. II. osztály Kárpáti-csoport Kelenföld—Drasche, Kelenföld, fél 6. Ifj. Zeitler. BEAC—Köl. FC, Lágymányos, 11. Classen. KAC—Hungária, Kispest, fél 6. Rubint. Stobbe-csoport Pannónia—KTK, Pozsonyi-út, fél 6. Gesmay. MFTR—Autotaxi, Horthy Miklós­­út (Újpest), fél 4. Horányi. III. osztály: Malaky-csoport KTK—ETC, Gyömrői-út, fél 6. Vogel F. NJTC—FSE, Zágrábi-út, fél 6. Mandl. Oprée-csoport VI. ker. SC—PSC, Béke-utca, fél 4. Klein A. Spring­er-csoport I. ker. SC—BIK, Kelenföld, 4. Szécsi. Spárta—Féltén, Nagyszombat-u., fél 6. Zimmermann. ÚTE—Vérhalom, Vörösvári-út, fél 6. Nagy L. IV. osztály Első csoport B. Magyarság—Juta, Tatai-út, fél 6. Várfoki. Harmadik csoport Az Erst—V. ker. Remény, Halom­utca, fél 6. Pleszkó. SzTE—FVSK II., Szemeretelep, fél 6. Silbermann. V .osztály Második csoport HAC—MFTR, öv-utca, 9. Gyulai. UMTE—Compaktor, Szent László­­tér, fél 9. Rudas. Harmadik csoport REAC—SzRTC, Maglódi-út, 10. Palotai. Negyedik csoport Typografia—MÁVAG, Simor-utca, fél 6. Potecz. Ötödik csoport REAC—KFC, Budafoki-út (Fel­­ten-p.), 20.'Palásti. K­'DbJ 1. Az Esti—Dragche, Halom­ utca, fél 4. Schlosser. , Hetedik csoport Tabán—33 FC, Kelenföld, fél 3. Kallós. Előkészítő osztály Negyedik csoport GSE—OSOS, Budafoki­ út, fél 10. Pap J. A PÁLYÁN ELÉRT EREDMÉNY MELLETT tört lándzsát a BLASz fellebbviteli bizottsága, amikor az MLSz hatá­rozata ellenére is 1:1 arányban igazolta az FTC—33FC mérkőzés eredményét. „Tény az — mondja az indokolás —, hogy a SSFC az előírt szabályoknak nem tett eleget, amikor az igazolvány nélküli játékost nem az egész csapattal (és a játékvezetővel együtt) fényképeztette le, de az FTC a mérkőzés előtt nem tiltakozott, sőt beleegyzett, hogy a játékos, amíg a fényképe meg nem érkezik, szerepel­jen. Sportszerűség szempontjából is hátrányos lenne, hogy most újra megmérkőzzék a SSFC az FTC-vel, amikor már biztos kieső. A belügy­miniszteri döntések eddig mindig kiemelték, hogy — ha csak mód van rá — a pályán elért eredményeket őrizzék meg, feltéve, ha valami tudatos félrevezetés nem történt. A jelen esetben pedig erről nincsen szó.” Az FTC azonban — mint értesü­lünk — újra él a panaszemelés jogá­val. Ez esetben pedig az MLSz elnök­sége foglalkozik majd az üggyel. SZEIDLERBŐL, SÁROSIN­AT, SZABADOS Szeidler Sándor, a kitűnő futballbíró már régebben kérte a belügyminisztéri­umtól neve megmagyarosításit. Három nevet jelentett be. Első helyen a Sárost nevét s annyira biztosra vette, hogy ezt megkapja, hogy hosszabb idő óta a sportban már használta ie s ezen a né­ven működött. Most azonban kiderült, hogy a belügyminiszter nem a Sárosi, hanem a Szabados nevet engedélyezte a részére. A BLK az UTE ellen jól bevált csa­patával áll ki a TLK ellen is. A Sparta erősít a KK-ra. Saaz­­tól Radót, Teplitztől Porubszkyt szerezte meg a prágai klub. Ér­dekes, hogy mind a kettő pozso­nyi magyar fiú és mind a kettő egyformán használható a fede­zetsorban és a csatársorban. félett­assa