Nemzeti Sport, 1937. február (29. évfolyam, 22-41. szám)

1937-02-08 / 27. szám

fi dóról szó sem lehetett. A jobb kondi­ció és a szerencse fontos szerepet játszott ezen a mérkőzésen. Emellett az első félidőben az Újpest sokkal okosabban játszott, tisztában volt azzal, hogy ezen a talajon csak csörözött labdákkal lehet boldogulni. Viszont a budaiak passzolgatni akar­ták, ez persze nem vezethetett siker­re. Újpestben kitűnően mozgott a védelem és a fedezetsor. A csatárok közül Kocsis alkalmazkodott leg­jobban a talajhoz. A Budaiban is a közvetlen védelem volt a legjobb csapatrész, de szünet után a csatárok és a fedezetek is elég jól működtek.) A Pamutipar SC tegnap leját­szotta a BVSC ellen őszről elmaradt mérkőzését és győzelmével az első helyre került 7. osztály Bíró-csoport STRÖCK KIÁLLÍTÁSA MIATT 10 EMBERREL JÁTSZOTT A PAMUTIPAR, MÉGIS BIZTOSAN GYŐZÖTT A BVSC ELLEN Pamutipar SC—BVSC 2:0 (2:0) Újpest, Horthy Miklós­ út. Játék­vezető: Hertzka. Pamutipar: Valóczky — Fischer, Bogdán — Balló,­ Stefkó, Vida III. — Ströck, Meriva, Bozi, Loksa II., Kálix. BVSC: Sánc — Sallai, Lőrinczi — Csetneki, Somogyi, Mrovcsák — Rő­­der, Ragács, Lökös, Markó, Bodnár. A mély, sáros talajon a Pamutipar jobb kondíciója révén megérdemelten győzött. Kezdés után a BVSC nagy irammal támad és Markó lövése csak hajszálnyira kerüli el a kaput. A 11. percben a Pamutipar támadása után Bozi eredményes. 1:0. A gól után Ströck és Sallai összeakaszkodik és a játékvezető Ströcköt kiállítja. Két perc múlva szabadrúgás a BVSC el­len, Bozi kitörne, de a tizenhatoson belül a védők felvágják. A megítélt 11-est Meriva értékesíti, 2:0. Szünet után a Pamutipar 10 emberrel i­s fö­lénybe kerül. A játékosok már kissé fáradtak s a góllövés egyik részen sem sikerül. Az utolsó negyedóra a BVSC-é, alkalma is lenne javítani, mert Fischer kezelése miatt 11-eshez jut, de Somogyi fölélövi a büntetőt. Az utolsó percekben csapkodó „vízi­póló” játék mindkét részről. A Pamutipar legjobb része a vé­delem és a fedezetsor Stefkóval és Vida III.-­nal az élen. A csatársor belső hármasa a mély sor ellenére is sokat tologatott és így csak Bozi gólratörő, lendületes játéka érdemel dicséretet. A BVSC legjobb része a közvetlen védelem, Lőrinczi nagysze­rű játékával az élen. A fedettsorból Somogyi, míg a csatársorból a két szélső, különösen Bodnár érdemel di­cséretet. Búza Lajos, Pamutipar SC: Ezen a talajon nem várhattunk jobb játé­kot. Rubányi Vilmos BVSC: A tehetet­len csatársorunk miatt vesztettünk. Barátságos mérkőzések BSzKRT—Hungária 1:0 (1:0). A BSzKRT a „kis“ Hungáriával tartotta tegnap első pályaedzését. A jeges, síkos talajon nagyon bizonytalanul mozgott a két csapat. Az óvatosan mozgó BSzKRT ellen a Hungária Petrás révén ér el gólt. Most erősít a játékba mindjobban belejövő BSzKRT és Berecz, majd Szál­­ler révén két gólt ér el. A­ pálya talaja mind rosszabb lesz, mert a közben ol­vadó hó egész méllyé teszi a talajt és emiatt a pálya játékra alkalmatlan. A második félidő közepén aztán Králl já­tékvezető beszünteti a játékot. TCSC—UTE 3:1 (3:0). Megy­eri­ út Já­tékvezető: Kallós. — TVSC: Barakk — Varga, Berta — Tihanyi (Mézsáros), Skupi (Tarsoly), Kincses — Szergethy, Monoé, Gerendási, Gárdonyi, Turbéky I. — UTE: Szülik — Sándor, Róna I. (Fóris) —­ Gyárfás, Gulyás, Kolozsvári — Ungvári, Horváth II., Darmos, Róna II., Salamon. A lelkes tokodiak megérdemel­­ten győzték le az erőtlenül játszó új­pesti csapatot. A mezőnyben közel egyenrangú a két ellenfél, az UTE a kapu előtt határozatlan volt. Kolozsvári erős hazaadása Szulik felett beesik a hálóba, öngól 1:0. Gerendáéi kitör é­s máris .2:0. A 30. percben Szemethy lő élesen a balsarokba 3:0. A 32. percben Róna I.-et, majd Gulyást és Gárdonyit a játékvezető leküldi. Szünet után a 16. percben Dormos szépít az eredményen, majd ugyanő 11-e­st kihagy. A 24. perc­ben Monoét küldi le a játékvezető. Berta 11-est hibáz. Ez az utolsó lényeges ese­mény. A TVSC-ből Barakk, Berta, a lilák közül Fóris és Gulyás dicsérhető. Szürke taxi—Drasche 3:1 (1:1). Szőnyi­­útc. Játékvezető: Mester. — Szürketaxi: Sarkadi — Andrásaik, Mosonyi — Pán­tozik, Kárpáti, Varga — Darázs, Ta­kács II., M­élesz, Kiszeli, Kovács. Az olvadó hótól átázott pályán komoly já­tékról alig lehetett szó. A kétszer 30 perces edzőmér­­kő­zés a Drasch­o támadá­saival indul és m­ár az első percekben a kapu előtt kacsázó labdából Székely megszerzi az amatőröknek a vezetést. A Taxi lassan magára talál, de csatárainak erejéből egyelőre csak kapu fölé, mellé és kapura lövésre telik. A 25. percben végre nemcsak formás, de eredményes akció gördül végig Kárpáti, Takács II. és Darázs lábán és közelről Takács II. eredményes. Szünet nélkül azonnal for­dulnak a csapatok. Az amatőrök cserél­getnek, de az sem tudja megakadályozni a góllövésbe is belelendülő Taxit és előbb Darázs, majd Mélesz fejesgóljával bizto­sítja a győzelmét. BSzKRT III. oszt.—Hungária vegyes 14:0 (5:0). Ciprus-u. Játékvezető: Králl. Góllövő: Nyilas (5), Weisz (4), Benczik (3), Perger és Jeszenszky. Ganz—WSC 4:1 (2:1), Simor­u. Játékve­zető: Kutrucz. A WSC nem tudta leg­jobb együttesét harcba állítani. Borbély, Ősz és Mátéffy iI hiányzik — mondja Em­ich intéző — szombaton mulatságon voltak. A Ganz Budinszky helyén szere­peltet tartalékot. A jeges, csatakos pá­lyán a Ganz máris figyelemreméltó já­tékot mutatott. A WSC csapatán látszik, hogy nemrég kezdte el az edzéseket. Az első gól Domsitz szabadrúgásából esik 1:0. Utána Ivantzkyt gáncsolják és Dezső 11-esből egyenlít. Később Nagy átadását Grim értékesíti 2:1. Fordulás után is a Ganz játszik jobban. Domsitz labdájá­ból újra Grim szerez gólt, majd Nagy dugója következik 4:1. A Ganzban Kesz­­ler, Grim és Korcsmáros, a WJSC-ben Kautzky játszott kitűnően. Ganz. V. osztály—BOSC 4:0 (1:6), Si­­mor­u. Góllövő: Ladányi (2. mindkettőt 11-esből), Ilánfi és Kaltenecker. Az NJTC—Vili­­ker. KISE mérkőzés a zágrábi úti pálya használhatatlansága miatt elmaradt. Az EMTK—ETO edzőmérkőzés az erzsé­­bet utcai pálya használhatatlansága miatt elmaradt. Délelőtt ugyan még játszottak az ificsapatok, de délutánra annyira fel­engedett a talaj, hogy a vezetők nem merték a játékosokat a vizes-sáros pá­lyára ráengedni. A Testvériség—ZAC mérkőzés a tatai­ét­ pálya használhatatlansága miatt el­maradt. A N­AC—ZSE mérkőzés az öv utcai pá­lya használhatatlansága miatt elmaradt. Az SzFC—KTK mérkőzést a gyömrői­­úti pályán kellett volna lejátszani. • De a játéktér siralmas állapotban volt és mérkőzést játszani nem lehetett rajta. A Postás a SzISE ellen akart a ló­versenytéri pályán edzőmérkőzést játsza­ni. A hirtelen beállott olvadás azonban a pályán lévő, le nem takarított havat felolvasztotta és így a pálya víz alatt állott s nem lehetett rajta játszani. A két csapat együtt átvonult a Millenáris­ra a Ferencváros—Budafok mérkőzést megtekinteni. Vác FC—MTK 1:0.­­Egy félidő.) Simor­­utca. Játékvezető: Weisz Ágoston. A hóval borított és teljesen felázott pályán nem lehetett komoly mérkőzést játszani. A meccs folyamán az MTK támadott többet, a Vác FC veszélyesebb volt. Klopfer kap jó labdát, csűrrel középre ível, László kitör, de Csizmazia önálál­­dozóan ment. A nézőtéren helyet foglaló kék-fehér tartalékok meg is dicsérik a kapust. ..Bravó, Csizma — kiabálják be a pályára — ez nagyon szép volt!*" A dicséret azonban megártott a kapusnak, nem sokkal később ugyanis Klopfer lab­dájából László kapura lő és a gyenge, csúszós lövés Csizmazia kezéről a kapuba kerül 1:0. Az MTK most erősít, de a csúszós talajon nem tud eredményt el­érni. Végül is a játékosok megunják a céltalan é­s meddő játékot és Weisz Ági­hoz szaladnak. „Ági bácsi, fújja le a meccset, elég volt már a játékból!“ Weisz Ágoston végül is enged a „köz­­óhajnak“ és a meccs végét jelzi. A Ferencváros IV­, FTC vegyes—Fer. Kaszinó mérkőzés elmaradt, mert a Mil­lenáris pálya talaját kímélni akarták a Ferencváros bajnoki mérkőzésére. Törekvés—Kalapos 10:1 (6:1). Bihari­ út. Játékvezető: Hágen. — Törekvés: Kiss — Gazdag, Regős 11. — Szűcs, Görög, Dezső — Nemes, Virág, Gregor, Dóri, Gruber. — A körülményekhez képest elég jó talajú pá­lya várja a csapatokat. Ám a Törekvés játékosai nehezen jönnek össze, s végül is tartalékosan állnak fel. A Kalapos tagjai ellenben sokan is vannak és mindenki ját­szani akar. A Törekvés meglepően jól mo­zog, annak ellenére, hogy az első félidőben a Kalapos is jól tartja magát. Szünet után a Törekvés nagy fölénybe kerül, a kapu­hoz szögezi ellenfelét és könnyen éri el a gólokat. A Törekvés csapatán megállapít­ható, hogy őszi formáját tavasszal is tar­tani fogja. *A tartalékok ellenére nagyszerű játékot produkált az együttes és ha a tar­talékok helyén a megfelelő játékosok fog­nak szerepelni, ak­kor előreláthatólag köny­­nyen nyeri a bajnokságot. Góllövő: Dóri (3), Nemes­i(2), Virágh (2), Kiss (11-esből), Gregor és Gere, illetve Breitner. A Vasas profik sem hagyták ki a vasár­napi mozgást. Kiadós kondíció edzést tar­­tottak a régi játékosok és néhány új szer­zemény. A jövő héten már barátságos mér­­kőzést játszik a csapat! 1. Pamut 12 9 1 2 32:11 19 2. Postás 12 8 2 2 41:28 18 3. BSzKRT 12 8 1 3 49:17 17 4. III. K. TVE 12 7 2 3 32:17 16 5. BLK 11 4 4 3 24:22 12 6. GSE 11 5 1 5 36:27 11 7. UTE 12 5 1 6 31:28 11 8. HAC 12 4 2 6 26:34 10 9. B. Vasutas 11 3 3 5 12:20 9 10. Testvériség 12 4 1 7 19:34 9 11. URAK 12 3 3 6 21:43 9 12. ZSE 11 2 2 7 17:33 6 13. Turul TE 12 2 1 9 19:45 5 SPORTTERMÉK LUDVIG Bp. Thél­ E.-u. 44. kaphatók léses árjegyjei­, jelvényei­, dijai, serlegei! S Swi­ff Gyenge a szegedi támadósor Jól tartották magukat a főiskolások Szeged FC—Főiskolai válogatott 1:0 (0:0) Góllövő: Raffai Szeged, Temesvári körút, 350 néző. Játékvez.: Emődi Hiába gondozták hétközött a sze­gedi pálya talaját, vasárnapra mé­gis feneketlen sár borította el a já­tékteret. A borzalmas sárban szép játékról szó sem lehetett. A két csapat: Szeged FC: Pálinkás — Miklósi, Raffai — Gyarmati, Somogyi, Bar­tók — Korányi II., Szőregi, vitéz ördög, Szojka, Nagy. Főiskolások: Simon dr. — Antal, Tóth dr. — Balázs (Kalocsay), Ba­­róti, Pöstyéni (Csonka) — Gonda, Kovács II. (Kovács I.), Tóth II., Vizy (Kovács II.), Magyar. A főiskolások veszélyesek először. A 2. percben Vizy nagy lövése csak centiméterekkel kerüli el a kaput. Három perc múlva Korányi II. bom­báját Simon bravúrral teszi ártal­matlanná. A főiskolások csatársora szebben játszik, mint a Szegedé! A 17. percben a nagy lendülettel roha­mozó Nagy átesik Antal lábán és sérülten lemegy. Csak tíz perc múl­va tér vissza, Korányi kapuralövése szakítja meg a váltosatos játékot, azután fölénybe kerül a szegedi csa­pat, de csak szögleteket tud össze­hozni. Szünet után is folytatódik a Sze­ged f­ölénye. A 15. percben Gyar­mati előremegy középcsatárnak, Ör­dög jobbösszekötő lesz, Szőregi pedig jobbfedezet. A fölény most is tart, de gól nem akar születni. A cseréket visszacsinálják, azután Emődi játék­vezetőnek nézeteltérése támad az állóhellyel. Három perc kell neki, amíg rájön arra, hogy a nézőkkel nem érdemes vitatkozni. A 42. perc­ben tartanak már, amikor 25 méte­res szabadrúgáshoz jut a Szeged. Raffai nagy erővel lövi, az eddig bravúrosan működő Simon elnézi a labdát és kész a gól. 1:0. Szojka zúgat még egy nagyot a főiskolások kapujára, Simon a lécre tolja. Egy-két főiskolás támadás még és vége a játéknak. A körülményekhez képest egészen jó volt a mérkőzés. Ez a találkozó is bebizonyította azt, hogy a Szeged FC-nek komoly csatárproblémái van­nak. Támadósorában csak a két szélső jelent igazi értéket, a belső hármas sürgős feljavításra vár. A védelem egészen kitűnő, a fedezetsorban Gyarmati, Somogyi, Bertók volt a rangsor. A főiskolások kitettek magukért. A játékidő nagyrészében a főiskolá­sok tetszetősebben mozogtak. A vé­delemben Simon és Antal klasszis. A fedezetsorban Baróti és Csonka, elől pedig Kovács II. nyújtott leg­többet. NYILATKOZATOK: Hálmán József, a Szeged intézője: Fair játék. A csatársor körül ko­moly bajok vannak. Fábián József, a főiskolások kapi­tánya: Durvaságmentes mérkőzés. A védelmünk végig, fedezetsorunk a II. félidőben játszott jól. A csatároknak a mély sárban nem ment a tologa­tás. A mérkőzés után a Szeged FC a REAC klubhelyiségében uzsonnára látta vendégül a főiskolásokat. énekes, táncos bohózat Rott, Sziklai és Sándor | BUDAPEST SZENZÁCIÓJA* 1 A sziz­­ és a vén kecske Stefi főszereplésével KOMÉDIA 1 Bajnoki loméria vérkamval, el*­nök! Jégtöré$$el és sárdagasztáss­al Phöbus-Váci Remény 7:0 (4:0) A berlini utcai pályán fél tizen­egykor még csak a pálya egyik fele használható. A másik felén munkások törik a jeget. Az idő azonban halad és ezért sietve be­állítják a fél pályán valamivel túl­ra, mintegy hetven méterre a pót­kaput, úgy, hogy a lerövidített pályán mégis megkezdődhet a mér­kőzés. Mély, cuppogó talajon így állnak fel Bányai edző sípjelére a csapatok: Phöbus: Csikós —­ Wéber, Fe­kete — Gombkötő, Megyeri, Tit­kos II. — Béky, Szikár, Turay II., Tőrös II., P. Szabó. Váci Remény: Moravcsik — Heinzinger, Molnár — Takács, Pál, Virsinger — Cziszler, Ilik, Dénes, Hornyák, Balázs. Nyitányul a jeges kapuelőtéren csúszkáló váci kapus a saját kapu­jába öklözi P. Szabó erős lövését. A kurta pályán egy kapura ját­szik a Phöbus, a kapu mögött pe­dig a munkásoknak még az elnök­ség is segít jeget törni. Egyre na­gyobb teret nyernek így a játék számára. A tribünről Lunczer dr. figyeli vezető társai jégtörését és Barna Sándor elnök új nevet kap tő­le: „A jégtörő Sándor.” A legtöbbet mégis a nap, az ál­dottan melegítő és olvasztó nap­sütés segít. Amikor Turay Béky szögletrúgását besodorja a váci kapuba, utána már kikerül a gyep­ről a pótkapu és a teljes pályán folytatódik a mérkőzés. Sietve ta­karítják el a pályáról a hátisazító felszerelést, még Gaszner Tibor társelnök is cipel lábát a kapu mögé. A vezetőség nagy igyekeze­tét a 31. p.-ben Béky hálálja meg első komoly lefutásával. Átadását P. Szabó a kapu elé emeli és Tu­ray­ első, sikertelen fejese után ballal a bal sarokba pofozza. Az iram enyhén lanyhul, sok lesz a csapkodás és a kapu mögül mind sűrűbben hangzik be a pályára az elnöki dorgálás. Különösen Turay és Béky van „műsoron”. Minden akciójukat bírálat kíséri. Mindkét esetben legtöbbször korholó bírá­lat. Béky komolytalanul, tigrifüle­­sen packáz, Turay viszont komo­lyan és nagyon akarva játszik és követi el a hibáit. Vele szemben nagyobbak is az igények. Solti után nehéz a Phöbusban jól ját­szani középcsatárt! Turay négyre szaporítja a­ gólok számát az egyik remek P. Szabó-beadásból és szü­net nélkül fordulnak a második félidőre. A II. félidőben kezdenek vesze­ Hétfő, 1937 február 8- delmesebbek lenni a Remény ritka lefutásai. Csikós az egyiknél nem nagyon erőlteti meg magát és csak gyönyörködve nézi Hornyák kapura ívelt labdáját. Szerencsé­jére a kapufa ment! Szögletet is rúgnak a váciak, de a 25. percben P. Szabó ötödik gólját nem tud­ják megakadályozni. Fekete és Titkos II. egyesült erővel ront sok helyzetben. A váciak intézője mentegeti fiait, akik néhány nagy helyzetet hagytak ki: — Tegnap táncmulatságunk volt. Bizony meglátszik a fiúkon. Pedig nem is látszik meg. Vé­gig bírják a nehéz talajon az ira­mot. Most egy ijedtség követke­zik. Turayba nagyon beleszáll az egyik váci hátvéd, a kis Suttyó összecsuklik, majd féllábon ki­ugrál a pályáról. Az elnöki hívó szó és a gördülő Phöbus-támadás azonban visszacsalja és nemcsak cselezésre van ereje, de jóvágású bombát is megereszt ballal a jobb­sarokba, hatodik gólnak. — Ne búsulj Suttyó, mire le­­vizsgázol a polgáriból, addig a lábad is meggyógyul — vigasztal­ja Bányai edző. A mérkőzés végén még Béky is nekidurálja magát és amolyan igazi, a régi jó EK-időkre emlé­keztető Béky-gólt lő. Mindenki örül, amikor Bányai lefújja a mérkőzést. A vádak is, a kék­sárgák is, de különösen a gyep, szegény, amelyet fekete sárrá gyúrtak össze. Csak Barna Sándor ballag befelé fejcsóválva és borús hangulatban. — Nem­ tudom­ — mondogatja — elég-e ez a forma a bajnoki mérkőzésekre ? Félméteres víz volt a pályán Keddre maradt a Bocskai—DVSC edzőmérkőzés — Telefonjelentésünk — Debrecen, február 7. Vasárnapra olyan meleg idő kere­kedett Debrecenben, hogy a hatalmas hótömegek délig már nagyobbrészt elolvadtak. A DVSC-pályára tűzték ki a Bocskai—DVSC-mérkőzést, de az elolvadt hó és jég nyomán fél­méteres víz hömpölygött a játék­téren, úgyhogy mérkőzésről szó sem lehetett. A Bocskai megpróbálta át­vinni a mérkőzést a Stadionba — ott már korábban eltakarították a havat és az olvadás nem ártott a pályá­nak —, de a Stadionban sem enged­ték már játszani a csapatokét. A Bocskai játékosai Opata edző vezetésével kiadós kondícióedzést tar­tottak. Egy kapura játszottak, köte­leztek, futottak. Jól megmozgatta Opata a játékosokat. A Bocskai azért nem akar két­­kapus edzés nélkül kiállni az Újpest ellen és kedden a Stadionban le­játszók a DVSC ellen ma elmaradt barátságos mérkőzést. T. L. Amsei Délameri­­kába készül edzőnek — Saját tudósítónktól — A Millenáris-pályán Springer Ferenc megpillantja Amsei Nácit s így szól: — Mi az? Nem utazott még el Délamerikába? — Aztán magya­rázatul­­ hozzáteszi: — Három­négy héttel ezelőtt jelentkezett nálam Amsei s azt mondta, hogy kivándorol Amerikába. Amsei Nácit kölyökjátékosok ve­szik körül. Az FTC kölyökjátéko­­sai. Amsei az edzőjük. Megszólít­juk: — Tényleg ki álcán menni Ame­rikába? — I­­én. Buenos Airesbe készü­lök, haláleset miatt azonban el kel­lett halaszt­om az utamat. Ta­vasszal, vagy majd a nyáron me­gyek ki. — Odakint kamatoztatni akarja a futballtudását is? — Főleg azt. Edző leszek Ar­gentínában. Összeköttetéseim ré­vén sikerül majd kenyérhez jut­nom s azután majd meglátjuk, mi lesz. Kivándorlók! Délamerika nagy! Az ember kevés. Az a kor­látlan lehetőségek világa.„