Nemzeti Sport, 1937. május (29. évfolyam, 84-104. szám)

1937-05-13 / 92. szám

­ssa Cstttartók, 1987 május 18. NB A vidéki csapat alaposan megszorította a kék-fehé­reket Hungária-Haladás 5:3 (2:2) A Hungária csak akkor feküdt bele, amikor már a veresége is lehetséges volt Góllövő: Turay, Kardos, Mórócz, Szabó (Haladás), Cseh, Turay, Gazdag, Cseh Szombathely, 4000 néző. Játékvezető: Barna Béla Szombathely, május 12. (Szombathely nagy lázban várta a Hungáriát, amely a Sabaria időtlen idők óta nem járt a város­ban. A kék-fehérek a szállodában öltöztek mezbe a autókon hajtot­tak ki a pályára.) Amikor belátogatunk a Haladás öltözőjébe, éppen Kiss, a közép­fedezet fekszik a gyúrópadon. Bizonyítgatja, hogy nem ideges. Morvay edző erre megjegyzi: — Mi legyünk idegesek? A Hungária legyen ideges, hiszen a bajnokságáról van szó! A kék-fehérek öltözőjében meg­tudjuk, hogy Dudás játszik. A vérbeli profi játékosnak meg se játszon jó márkás verseny, /Wiv bőrözött, gum­mis ütővel, mert tartós, jó és megbízható Kapható minden szaküzletben !!l! Rája kottyant az, hogy kedden Hadse­reg Kupa-mérkőzésen vett részt. A kék-fehérek öltözőjéből Brüll Al­fréd elnök átlátogat a Haladás öltözőjébe. Indulás előtt megjegy­zi: — Megyek az oroszlánbarlangba. A Haladás öltözőjében ott látjuk Gallovich Tibort is. —• Mit keres itt? — kérdjük Kispest volt edzőjétől. — Sopronban voltam s onnan jöttem át. A Hungária kék-fehércsikos ing­ben és fehér nadrágban, a Haladás zöld-fehércsikos ingben s zöld nad­rágban fut ki. A Hungária éljen­nel, a­ Haladás olimpiai karfeleme­léssel üdvözli a közönséget. Sorso­lás előtt Brüll Alfréd a pályán át­nyújtja a Haladásnak a Hungária kék-fehér selyemzászlóját. A vá­lasztásnál a Hungáriának kedvez a szerencse. A kék-fehérek na­ppal hátban, enyhe szél ellen állnak fel. Hungária: Szabó — Kis, Bíró — Sebes, Turay, Dudás — Sas, Müller, Cseh, Kardos, Titkos. Haladás: Pajor — Iván, Krasz­­nai — Pillér, Kiss, Kopfer — Szabó, Boda, Mórócz, Gazdag, Lo­vász. Az első negyedóra izgalmas játékkal telik el, a Haladás­nak több helyzete van Mórócz indítja el a labdát. A Haladás jobbszárnya nyomban ro­hamoz, Turay csak szögletre tud menteni. Berúgás után Biró rövi­den fejel, kis rendszet vét, a Hungária védelme zavart, Boda ballal mellé lő. (Éles l­övés volt!) Azután újra a Haladás jobbszár­nya vezet támadást, a jobbszélső Szabótól Mórócz kapja a labdát, tisztán áll s ferde szögből alig lő mellé. (Ez volt az első komoly helyzet.) A 4. percben Mórócz pompásan teszi ki Lovászt, de ez az égnek lövi a labdát. A Hungária erőtlen támadásait könnyen szereli a Hala­dás védelme. A 8. percben kissé megembereli magát a Hungá­ria, Cseh és Müller mintaszerű ak­ciót vezet, Cseh a kapu jobb sarkán akarja bepöckölni a labdát, de Pa­jor veti magát s elcsípi a bőrt. A 9. percben újabb Cseh—Müller akció után Kardos ível a kapura, Pajor szögletre üt. Sas viszi most a labdát, Müller kapja, fejjel adja tovább, Titkos fölé rúgja. A 11. percben a Hala­dás balszárnya rohamoz, Gazdag fejesére Szabó (a szélső) fut rá, a labda leperdül a lábáról, Szabó (a kapus)­­kétségbeesetten vetődik s nagynehezen elcsípi a labdát. A 12. percben Müller tisztán áll, de gyengén lő s Pajor vetődéssel megszerzi a bőrt. A 13. percben a szombathelyi Szabót Biró csak szögletre tudja szerelni, berúgás után Gazdag fejese mellé száll. A Hungária elkezdi a gól­gyártást A 15. percben Krasznai és Cseh összecsap. Ártatlannak látszik az eset, a játékvezető túl szigorúan szabadrúgást ítél a Haladás ellen. A kaputól 20 mé­ternyire van a labda s a szombat­­helyi sorfal érthetetlenül nem áll fel. Turay fut neki s lapos lövéssel a bal sa­rokba ragasztja a labdát. Pajor elnézte, vetődéssel alighanem el­fogja. 16. perc, 1:0 a Hungária javára. A közönség szidja a játékveze­tőt. A gólra a Haladás balszárnya igyekszik válaszolni, támad, Ersről szögletre pattan a labda. (Ez már a harmadik Haladás-szöglet.) Be­rúgás után Mórócz kapásból lő, de Szabó véd. Egymásután két meleg helyzet is alakul ki a Hungária kapuja előtt, a 21. percben mégis a kék­­fehérek érnek el újabb gólt. Se­bes a partvonal mentén futtatja Sast, a szélső lemegy majdnem egészen az alapvonalig, kissé be­kanyarodik, majd pompásan beíveli a labdát Kardoshoz. Krasznai közel van, nagy iram­ban támadja Kardost, de úgy lát­szik, megijed saját iramától, az utolsó pillanatban megtorpan, Kardos tisztán marad s négy lé­pésről­ beteszi a labdát a szom­bathelyi kapuba. 2:0-ra vezet a Hungária. A játék most teljesen nyílt lesz. Titkos szerez szögletet, azután Krasznai löki Sast. A játékvezető figyelmezteti is, Lovászt lesen állítja meg a síp. Az egyik part­jelző nagy füttyöt kap. Egyenlít a Haladás! A 30. percben kisebb izgalom, mert Cseh kezel. A játékvezető látja s szabadrúgást ítélt. Gazdag hibájából a Hungária szögletet szerez. Most felülkerekedik a Ha­ladás.­ A 33. percben a szombathelyi balszárny rohamoz, Lovász a 16-os magasságáig sem jut, máris bead. A labda Bodán keresztül Mórócz­­hoz kerül, Biró támadja, Kis is rámegy, majd Szabó is kijön, de elvéti a labdát . Mórócz tíz méterről a háló­ba gurítja a labdát. Hiába nyúl Utána Kis is, Se­bes is. 2:1. A 36. percben a szombathelyi Kiss előrevágott labdájából szöglet születik. Ezt meleg helyzet követi. Gazdag lövése azonban emberbe akad. A Haladást felvillanyozza a siker. A 38. percben Boda Katal­Felkérjük játékosokat és tagokat, hogy f. hó 15-én, szom­baton este 9 órakor a Vilma királyné­ út 8. sz. alatti kert­helyiségben (családtagjaikkal) jelenjenek meg, más bombáját a léc alól vágja ki szögletre Szabó! A 42. percben Müller jobbsarokra tartó labdáját Pajor tolja szögletre. A 43. percben egyenlít a Hala­dás: Kiss ismét remek labdát küld előre a balszárnyhoz, Lovász be­felé húzódik a bőrrel, azután át­vágja a túlsó oldalra, Dudás nincs sehol, Szabó tiszta, s hatalmas bombájával szemben névrokona tehetetlen. Szabó Tóni szidja Dudást, de már késő. 2:2. A szombathelyi Kiss elemében van. Lovászt ismét ragyogóan teszi ki, a szélső tiszta helyzetbe kerül, de a labda leperdül a lábáról. Szünetben a Hungária öltözőjében elég ideges a hangulat. Schaffer Birónak magya­ráz nagy hévvel. A kék-fehér véde­lem valóban sok taktikai hibát köve­tett el az első félidőben. A Haladás játékosai és vezetői örülnek. Morvay biztatja a fiúkat: — Nektek áll a mérkőzés. Csak nyugodtan tovább. Két gyors Hungária­­gól A Hungária nagy lendülettel kezd, mégis a 3. percben a Hala­dás ér el szögletet. Boda szögletét Szabó a jobb felső sarokra csa­varja, a kék-fehérek kapusa csak kiöklözni tudja a labdát. Erős nyo­más alatt v­an a Hungária kapuja, a hátvédek bizonytalankodnak, csak Turay tartja bennük a lelket. A 8. percben hozza össze a Hun­gária az első komoly akciót. Sas viszi a labdát, elfut, Krasznai csak az utolsó pillanatban tudja szerel­ni szögletre. Titkos sarokrúgása túl erős, Sashoz száll a labda, Sas laposan adja vissza középre, Cseh öt lépésről a kaputól, szorongatott helyzetben van, de beleteszi lábfejét a be­­adásba és a labda a hálóban köt ki. Rutingól: 3:2! A 10. percben a Haladás támad remekül. Boda kerül tiszta hely­zetbe, lövését Szabó csak szögletre tudja védeni. Utána Kardos támad, lövése Ivánról pattan szögletre. Újabb szögletet Cseh fejel kapura, Pajor csak a léc alól tudja kiütni Cseh fejesét, a kapu mögé. Ez a szöglet hozza meg a Hungária ne­gyedik gólját. A 12. percben Titkos ívelését ugyanis Turay kapja, 10 méterre áll a kaputól, kapásból megvágja a labdát, jól találja, az éles lövés a lábak között rést talál. 4:2! A Haladás nem adja meg magát. A 14. percben Szabó átmegy a vé­dőkön, átvágja a labdát Lovásznak, ez hátrajátszik Kisshez, a szombat­­helyi középfedezet lyukra teszi Gazdagot, aki kapásból a 16-osról úgy megvágja a labdát, hogy Szabó oda se szagolhat. 4:3! A meccs legszebb gólja volt. A Haladás nyílttá teszi a mérkőzést A szombathelyieket alaposan fel­villanyozta a gól. A 18. percben Szabó beadását Gazdag fölé lövi jó helyzetből. Egyenlíthetett volna a Haladás. A 20. percben a Hungá­ria kapuja előtt folyik a játék, Biró rendszer vét arccal a kapu felé, tipikus rálőtt labda, a játékvezető helyesen nem is ítél büntetőt. A kö­zönség zajong. A lepattanó labdát Mórócz fölé lövi. Majd Kardos ke­rül lövőhelyzetbe, de lövése a felső jobb sarok­ mellett zúg ki. A Hungária az utolsó negyedórában bebiz­tosítja a győzelmet A 34. percben Müller—Sas tá­madást Krasznai fejjel szögletre ment. Sas adja középre a labdát, nagy a tolongás a szombathelyi kapu előtt, Iván ugyanúgy rend­szer vét, mint Bíró az előbb, a játékvezető ezt sem fütyüli le , helyesen. Utána Kardos lő, a szombathelyi kapus kiöklözi a lab­dát, nagy a kavarodás, Cseh szemfüles és 10 lépés,­ről a balsarokba vágja a bőrt. 5:3! A Haladás még mindig küföd. A 35. percben Mórócz kitör, Szabó csak merész kifutással tud men­­­teni. Sas csap össze Kopferrrel, Kopfer szédeleg rövid ideig. Szép Hungária-akció végén Cseh mellé teszi a labdát. Aztán Titkos kerül jó helyzetbe a 40. percben, de félre lő. A 42. percben a szombat­­helyi Szabó jó beadását Boda lövi, a labda felső léc felső éléről pat­tan kapu mögé. Cseh szalad Turay hosszú kiadásával, szögletre szere­lik. A sarokrúgást Müller élesen lövi, Kopfer a kapuvonalon állva menti. A Hungária-játékosok gólt rek­lamálnak. A nézőtérről úgy lát­szott, hogy Kopfer nem állt bent a kapuban. A 45. percben Boda lövését az utolsó pillanatban Tu­ray menti szögletre. Elrúgják. Vége. Szögletarány 9:8 (5:5) a Hun­gária javára. Brüll elnök gratulál a Haladásnak A mérkőzés után a Hungária öl­tözőjében Schaffer ezzel fogadja a fiúkat: — Fiúk, vasárnapig tökéletes pi­henő! Majd emelt hangon hozzáteszi: — De pihenő legyen ám! Takács mester hasonlítja össze a mérkőzésen használt labdát egy normális labdával. Nem vitás, hogy a szombathelyi labda kisebb. A Haladás öltözőjébe belátogat Brüll elnök és melegen gratulál a vezetőknek: — Le a kalappal a csapat telje­sítménye előtt. Aztán a játékosokhoz fordul: —­ Ha tovább is így játsztok, nem eshettek ki! Végük tréfásan a vezetőkhöz for­dul: — Ha Ivánt már megunták, szól­janak nekünk. Tudnánk használni. A hivatalos nyilatkozatok így szólnak: Kisfalvi dr.: — A győzelem reális, bár a Haladás dícséretreméltóan agi­lisan játszott és tud is. A Hungáriát zavarta a kis labda és fáradtak is voltak a fiúk. Schaffer Alfréd: — Nagyon nehéz küzdelem volt. A sok játék meglát­szott a Hungárián. Nagy Mihály szakosztályvezető: — Szerencsével nyert a Hungária. A döntetlent megérdemeltük volna. Palágyi László intéző: — A fut­ballhoz szerencse is kell. A játékve­zető gyengén működött. Morvai edző: — Ha Baumann véd, nem kaptunk volna ki. Gullowich Tibor, mint semleges: — A Haladás a játék alapján egy pontot megérd­emelt volna. A kiesésre semmiesetre sem szolgál rá. s Érdekházasság! Félredobott szerelem! Gyors karrier! Apa-fiú küzd egy nőért! Mindez: EGY GAZDAG EMBER REGÉNYE filmes, izgalmas amerikai UNITED ARTISTS-film Főszereplő : Edward Arnold és Mady Christians RADIUS s/i6, 3/i8, 3/d­O Premier MTI csütörtökön ÁTRIUM VI 6 i/i8, i/sla Kitűnő Haladást győzött le a jól erő­sítő Hungária A Hungária eleinte kissé könnyen vette a mérkőzést, mert nem számí­tott arra, hogy a Haladás ilyen jó. A II. félidőben azután, amikor ko­molyra fordult a helyzet, a Hungária is erősített és még így, fáradtan is volt ereje arra, hogy a mérkőzés sor­sát a maga javára döntse el. Szük­ség esetén a kék-fehérek még na­gyobb erőkifejtésre is képesek lettek volna s ezért a Hungária győzelmét teljesen megérdemeltnek kell ítélni. A Haladás nagyon megtanult fut­ballozni, összeszokott, jó együttes s csak a két csapat játékosai közt fennálló egyéni különbségek biztosí­tották a győzelmet a Hungária szá­mára. De bár a Haladás játékosai UGUSTAV FRÖHLICH hatalmas Hímje • KELLERM­ANN világhírű regénye után Az elsodort város Rendezte: W. TOURJANSKY a világhírű orosz rendező Főszereplők: Brigitte Horney. Frítz Kampers, Rose Stradner, HarryLiedtke í "Premierma t • URÁNIA •