Nemzeti Sport, 1937. június (29. évfolyam, 105-125. szám)

1937-06-07 / 109. szám

12 Bologna nyerte a Bajnokok Tornáját Bologna-Chelsea 4:1 (3:0) — Tele­fon jelentésünk — Paris, június 6. A Bajnokok Tornájának eddigi lefolyásához méltó volt a döntő. Mind sportbelileg, mind anyagilag teljes sikertelenség. Mindössze 15.000 nézője volt a colombes-i dön­tőnek. A játék nem mozgott magas nívón, kíméletlen, sokszor durva volt. Csak az első negyedórában ját­szott jól a Chelsea, a 15. percben balszerencsés gólt kapnak: Barkas hazaadását Reguzzoni elcsípi és az üres kapuba helyezi. Később Bar­kas megsérül és a továbbiakban in­kább csak nézi a játékot. A 22. percben Fedullo passából Busoni lövi az­­ olaszok második gólját. Most a Bologna sokkal jobb. A 30. perc­ben Schiam­­o­ kiteszi Reguzzonit: 3:0. Szünet után újra az angolok kez­denek jobban, de a Bologna vé­delme kiváló. A j­áték eldurvul, Leclercq teljesen szétfütyüli a já­tékot, amely nem nyújt sok élve­zetet. A 27. percben Reguzzoni a Bologna negyedik gólját lövi. A 33. percben Reid szerzi meg az angolok egyetlen gólját. A Bologna gyorsabb volt, Re­guzzoni, Fedullo és Sansone tűnt ki. A Chelseaból Mitchell, Argue és Gibson érdemel dicséretet. gólhelyzetet sem tud összehozni. Las­san felnyomulnak a pécsiek és nyílt lesz a játék. A 35. percben v. Fe­ketekovács még a kapust is kicselezi, de a hálóba tartó labdát a befutó Jánosi még idejében kivágja. A 4­3. percben Liechtenstein lövése Szőtsről kipattan é­s a résenálló Bérczet be­vágja, 1:0. Szünet után a 6. percben Tarján hibáz, Bérezés kiugrik és megszerzi a pécsiek második dugóját, 2:0. A 16. percben Kovács egyedül lefut és a kifutó Szebenyi mellett a hálóba bombáz, 2:1. Nagy küzdelem indul meg ismét, de a 43. percben eldől a meccs sorsa: Darányi sarokrúgást, szépen ível a bajai kapu elé és Bér­ezés élesen a hálóba fejel, 3:11! A hazai csapat csatársora miatt vesztett. A pécsiek kevesebb gólhely­zetből is három dugót tudtak lőni. Jó: Szebenyi, Békefi, Jánosi Dará­nyi, Liechtenstein és Bérezés, illetve Kassai, Jávor dr., Lehel és Kolos. ­ percben Gáspár, a 25. percben Bele­­mányi a dugószerző. A 42. percben Till II. lövi az SzTK gólját. Szünet után nagy fölénybe kerül a KAC.­­ A percben Belemányi, a 31. percben Harmat a góllövő. A 38. percben a játékvezető P. Kiss-t, SzTK kiállít­ja. Ekkor Till 1Is., Lenkey és Török önként elhagyja a játékteret. Az utolsó gólt Virág lövi. . II. Oktál. Cse AK—Kunszentmártoni TE 4 :5 (3:0). Csongrád. Vezette: Rizsányi. Góllövő: Ki­­ri'nyi (3) és Szörfi. Kisteleki TE—KPLE 4:2 (2:0). Kiskun­­dorossma. Vezette: Csányi A. dr. Gól­­­lövő: Gerber NI. (3), Sisak (2) és Pálin­kás, illetve Börcsök és Gyurisz. Középmagyar alszövetség , I. osztály RTK—Szolnoki AK 2:1 (1:1). — Rákoscsaba. Vezette: Kozanek. Szép játékban győzött az RTK. A 8. percben Szabó Hs. beadását Pásztor belövi. 1:0. A 20. percben Balázs I. egyenlít. Szünet után a 40. percben szabadrúgásból Szabó III. eredmé­nyes, 2:1. Jó: Szabó III., Horváth, Király és Szabó II., illetve Kövesdy és Balázs I. RAC—Pilisvörösvári SE 9:0 (4:0). Rákosliget. Vezette: Paulinyi. Az első félidőben még tartotta magát a PSE, de szünet után már nem volt komoly ellenfél. A dugók sorrendje: Első perc Takács, 2. perc Csirics, 30. perc Schramkó II., 36. perc Herz. II. félidő 5. perc Takács (fe­jes), 38. perc Takács, 40. perc Herz, 42. perc Majer, 44. perc Schramkó II. TÜSC—Rákoskeresztúri TE 2:0 (2:0). Tokod. Vezette: Halász. A TÜSC Szemethy, Sárdi I., Tihanyi és Berta nélkül állt fel. Az RTE így is csak védekezett. A 10. perc­ben Kecskés lövi az első dugót. A 30. percben Szkupi fejeli a másodi­kat. Jó: Sárdi II., illetve Paulovics és Matus. Váci SE—BKSC 2:1 (0:1). — Pilimörösvár, 1000 néző. Vezette: Neme­skéri. A VSE óriási küzdelem után, az utolsó lötti percben lőtt góllal szerezte meg a győzelmet. A 10. percben Kővári átadásából Pozsonyi szerzi meg a vezetést. Szünet u­tán folytatódik a nagy iram. A 15. percben Illés kapura ível egy labdát, a kapus elnézi és gól.­ A 35. percben Zoltánffyt (BKSC) a játékvezető talpalásért kiállítja. A 44. percben kavarodás­ból Gömöry szerzi meg a győztes dugót. Jó: Virág, Gömöry, Csörgő, Illés és Takács, illetve Spanberger, Viplacha, Fazekas, Kővári és v. Vörösvári. Sí. MÁV—Dorogi AC 2:1 (2:1). Szolnok. Vezette: Fejér. A 8. perc­ben Kolláth lő szép gólt. A csatár a gól után megsérül, kiáll. A 30. percben Farkas egyenlít. A 42. percben Horváth céloz a hálóba, 2:1. Szünet után visszajön Kolláth, de csak statisztál a jobb szélen. A második félidőben mindkét csatár­sor sok helyzetet kihagyott. Jó: Szántó, Bujáki, Sárkány és Hor­váth, illetve Farkas, Tomanik és Szifferth II­­ I. B) osztály GSK—Váci Törekvés 5:0 (0:0). Gödöllő. Vezette: Voller. Fölé­nyes győzelem. Góllövő: Berze II. (2), Matuz I. (2) és Abonyi. VSE II—Fóti SE 4:0 (3:0). Vác. Vezette: Faragó. Szép já­ték. Góllövő: Köbl (2, egy 11-es­­ből), Jászberényi és Kurdi. FTK—Kisfk­mi SE 8:1 (*:•). Felsőgöd. Ve­zette: Pintér. A technikásabb hazai csa­pat biztosan győz. Góllővő: Riesz, Elek és Hegedd*, illetve Ruska II. GISE—Maglédi TC 7:1 («:*). Cegléd. Ve­zette: PAlfam­­. *elnyert győzött a CISE a fáradt MSC ellen. Góllövő: Nagy (2), Gu­lyás (2), Osgyáni (21 és Oldal. Eötvös SE—Pestszett ti­­rnél MTK 5.( t­l), Ercsi. Vezette: Deák. Könnyű győzelem. Góllövő: Rózsahegyi (21, Móri. Csepeli és Csipri, illetve Takács I. (1J. MSE—Dunaharmazti AC 1:1 (2:1). Mo- Vtor. Vezette: Ladányi. A DAC 10 em­berrel­ kezdett, majd a második félidőben Jánosát is kiállította a játékvezető a vendégcsapatból. Góllövő: Ottero III. (1), Ácsai és Szalay, illetve Jánosa. SI. MÁV I.-Vecsési SC 2:1 (2:1). Szolnok. Vezette: Dénes. A MÁV na­gyobb gólaránnyal is győzhetett volna. Góllövő: Bálflett (2), illetve Káli. II. osztály D. Törekvés—Gyomról SE 7:1 (5:0). Duna- Jiraszti. Vezette: Vajda. Góllövő: Sándor (6) és Réti. APLE—Ceglédi MOVE II. 5:1 (1­0). Abony. 1­000 néző. Vez­ette: Boskovitz. Góllövő: Mol­nár, Ivanovics, Zsemlye, Barna és Cser­halmi XII., illetve Veres. Délnyugati alszövetség I. osztály Alszövetségi döntő: Pécsi VSK—BTSE 3:1 (1:0) Baja. Vezette: Naschitz dr. (Nyugat) PVSK: Szebenyi — Turman, Béke­­fi •— Jánosi, Sándor, Leipál — Da­rányi, Liechtenstein, Bérczes, Balogh, Tóth. BTSE: Szőts — Tarján, Kassai *— Jávor dr., Sági, Lehel — v. Fe­ketekovács, Kovács, Kákonyi, Kolos, Harmat. Az első negyedóra a hazai csapaté, de felforgatott csatársora komoly. Románia Nemzeti Bajnokság A­ ligában Bucuresti: Juventus—AMTE 2:1 (1:1). A jobb fedezetsor döntötte el a mérkőzést. Az AMTE csatársora nagyon gólképtelennek bizonyult. Góllövő: Vajda, Zainescu, illetve Vogl (öngól). Timisoara-Tem­esvár: Kinizsi ILSA —Universitatea 6:1 (4:1). A Kinizsi ezzel a győzelemmel megmenekült a kieséstől. Az „U” három tartalékkal állt ki. Góllövő: Glasz (2), Thirjung (2), Szilárd és Bajusz, illetve Bencea. B) ligában Bucu­resti: Maccabi—Jahn 4:1 (2:1). Brasov-Brassó: Sportul Studentesc —ACFR 1:0 (0:0). Cernauti: Dragos Voda—ZAI? 3:1 (1:1). Braila: DUN­G—Textília 4:0 (2:0). Baia Mare-Nagybánya: I­hönix— Rovine Grivite 6:0 (2:0). Craiova: Crai Jovan—TMAC 1:1 (1:0). Simeria-Piski: CFR—Olimpia 2:1 (0:0). Lugoj-Lugoj: Vulturih—Unirea 6:1 (2:0). Petrosani-Petrozsény: Jiul—Viktó­ria 5:0 (2:0). Sibiu-Nagyszeben: Mures—Soimi 2:1 (2:0). C­­liga Timisoara - Temesvár: Mica— Progresul 1:0­­(0:0). — Elektrica— RMTE 2:2 (1:2). — Olimpia—Poli­­technic 3:1 (1:1). Targu Mures - Marosvásárhely: MSE—CS Blaj 3:0 (1:0). LIGABAJNOKSÁGÉRT Kerületi bajnokok selejtező mérkőzése Cluj-Kolozsvár: KMSC—Glória (Beszterce) 2:0 (1:0). Kerületi bajnokságért Cluj-Kolozsvár: Unirea—Reuniune 6:1 (0:1). — Avram Iancu—Vas­öntöde 1:0 (1:0). Targu Mures-Marosvásárhely: Mo­nopol—­Stop „11” 14:0 (11:0). Barátságos mérkőzés Oradea-Nagyvárad: Crisana—Tö­rekvés 3:2 (2:1). — NAC—Elektrica 5.:1 .(4:01, ^____ ...,A Egyéb vidéki eredmények • Kaposvár. KRACSKISOK 2:2 (1:1). Ba­rátságos. Vezette: Zakáll. Szép mérkőzés. Góllövő: Lőwy, v. Szabó, illetve Krehán és Vörös. Jó: Bíró, Borda és Lőwy, illetve Takács, Kiss és Gábriel. isaa Jugoszlávia LIG­AMIN­ŐSÍTŐ MÉRKŐZÉS DÍJVIDÉK: Vojvodina—Bácska 4:0 (2:0). BELGRÁD: Jledinstvo—Obilics (Krusevác) 8:0 (3:0). ESZÉK: ZsSK (Nagybecskerek) —Elektra 2:2 (1:0). BAJNOKI MÉRKŐZÉSEK SZABADKA: ZsAK—Odsáci SC 2:0 (1:0), — Csantavéri AK— Radnicski 3:0 (1:0). ZENT­A: ZAK — Bácsföldvári AK 8:3 (5:1). ÓBECSE: Gradjanski — Rad­nicski (Zenta (4-­0). K­ULA: Hajduk — Cservenkai EK 1:1 (1:0). BARÁTSÁGOS MÉRKŐZÉS NAGYBECSKEREK: NAK — Borac 3:2 (1:1). UJVERBASZ: VSC — Rapid (Újvidék) 5:3 (3:1). NAGYKIKINDA: ZsAK—Bá­nát SK (Pancsova) 3:2 (1:1). Olaszország Firenze, Genova—Róma 1:0. A Genova ezzel a győzelemmel a KK-ba került. Svájc Az utolsó bajnoki forduló eredmé­nyei: Grasshoppers — Basel 4:0. Rern­a— Chaux de Fonds 3:7. Lu­zern — St. Galion 6:1. Biel—Young Boys 1:1. Lugano — Lausanne 2:1. Nordstein — Young Fellows 2:2. A Young Boys második lett s ez­zel bekerült a KK-ba. Csehszlovákia Kassa: Füleki TC—CSK 1:0 (0:0). Szlov. hiv. bajnokság döntője, 4000 néző. Vezette: Bizik (Ruttka). Az első félidőben sokkal többet támad az FTC, de eredménytelenül. A második félidő 19­ percében Gliesza átadását­ Piláth védhetetlenül lövi a hálóba. Az FTC ezzel a győze­lemmel állami liga selejtezőjébe ju­tott. Magyar Kupa. Kassa: KSC—Baraki SC 4:0 (1:0). Vezette: Spohner. Góllövő: Kainz (2), Bacsó és Pásztor (11-es­­ből). Pozsony: Ligeti—Galántai SE 6:1 (3:1). Országos MLSz bajnoki döntő. Vezette: Janisek. Góllövő: Strasser (2), Haber (2), Kahlmayer (2), illetve Guzik. — Húsos—PTE 5:0 (DO) Nyugati Kupa. Vezette: Bergmann. Góllövő: Balogh I. (2), Balogh II. (2), Pretsch (11-esből). — Dornkappel—MTE 5:0 (2­). Ve­zette: Grünberger. Nyitra: NyAC—Városi Művek (Pozsony) 3:1 (2:0). Nyugati csupa bajnoki.­­ Nagyszombat: Bratislava—Rapid 3:2 (1:2),. Barátságos. Vezette: Basata. Góllövő: Jávor (2), Dan­csik (11-esből), illetve Tomacsek, Kaiser. P­ostyán: PSK—Juventus (Ta­polcsány 0:1 (6:1). Malacka: AC Malacky—Hodonin 4:2 (2:1). Barátságos. Németország "Az orsz­ág­os bajnokság közép­döntőinek eredménye: Berlin: IFC Nürnberg—Hamburger SV 3:2 (1:0) 60.000 néző! Köln: Schalke 04—VFB Stuttgart 4:2 (1:1). 60.000 néző! _ A döntőt 26-án játsszák le. — m* Tartalékos stafétájával is győzött Dunántúl és ezzel 56:52 arányban legyőzte Stájerországot — Telefonjelentésünk — ■* <~ Grác, június 6. Ünnepélyes felvonulás, kölcsö­nös üdvözlések, katonazene és 500 főnyi közönség keretében vívta­­meg idei mérkőzését Stájerország és Dunántúl. A magyar csapatból hiányzott a közvetlenül az eluta­zás előtt lerándult Lengyel, de hatalmas küzdelem után a stafé­tában aratott b­­llszélesség,es győ­zelemmel így is Dunántúlé lett a végső győzelem. 100 m: Szigetvári D 11.1, 2. Stiegler S 11.2, 3. Karl S 11.3, 4 Monostori D 11.5. — Lengyel erősen hiányzott. Magasugrás: 1. Bebesi D 180, 2. Hübl S 175, 3. Simon D 175, 4. Zahlbruckner S 165. 1500 m: 1. Frank S 4:09.6, 2. Háry D 4:10.3, 3. Friede S 4:21.2. A magyar csapatból csak Háry in­dult, aki váratlanul jó eredményt ért el. Súlydobás: 1. Kamputsch S 14:44, stájer rekord, 2­. Rákhely D 14.11, 3. Horváth D 13.42, 4. Tunner S 12.98. Kamputsch nagyon feljavult. 400 m: 1. Schoefft dr. S 52..1, 2. Monostori D 52.2, 3. Verbőczi D 52.3, 4. Laschitz S 53.8. Az első három nagyon szoros versenyt fu­tott. Diszkoszvetés: 1. Józsa D 54.15, 2. Horváth D 41.78, 3. Turner S 41.74, 4. Kamputsch S 39.00. Hor­­váthnak nem ment a diszkoszvetés. Később kiderült, hogy erre a négy centiméterre milyen szükség volt. Távolugrás: 1. Karl S 683, 2. Szigetvári D 675, 3. Vadász D 641, 4. Stiegler S 620. Vadász első ug­rásánál rándulást szenvedett.. Szi­getvári is érezte még a debrecenit. Rúdugrás: 1. Schöberl S 345, 2. Farkas D 335, 3. Meisl S 325, 4. Verbőczi D 325. 800 m: 1. Frank S 2:01, 2. Sien­­kiewitz S 2:01.6, 3. Viola D 2:01.8, 4. Negyedes D 2:04.5. Viola nagyon jó versenyt futott. Gerelyvetés: 1. Zahlbruckner S 59.59, 2. Rákhely D 55.76, 3. Papp D 52.20, 4. Turner S 47.32. 5000 m: 1. Vass D 16:01, 2. Ja­­tákos D 16:02, 3. Haderer S 16:50 .2. Az 5000 méter után 50:40 volt a pontverseny állása és a magyar stafétában a 800-as Violát kellett futtatni, meg a rúdugrástól elcitált Monostorit. 4X100 m: 1. Dunántúl (Monos­tori, Viola, Verbőczi, Szigetvár) 44.8, 2. Stájerország (Stiegler, Karl, St­ohschuhzieder, Stiegler) 44.9. Szigetvári kitűnő futásával mellszélességgel győz Dunántúl. Pontversenyben: 1. Dunántúl 56 pont, 2. Stájerország 52 pont. AMATŐR KUPA-MÉRKŐZÉS HAC—BMTK 4:3 (1:2), ev-u. Vezette: Szöllősi. — EMTK: Tumb­l — Frész, Vark­a — Zirmne­rmann, Elblinger Stark —­ Mad­ag, Tocsik, Faragó, Szépvölgyi, Uitz. — HAC: Ilsik — Spanikovits, Vajda — Nagy, Pócs, Makovszky — Klein I., Ceglédi, Tóth N­., Sárközi, Csutorás. Kezdés után a HAC támad, a 9. percben Csutorás gólt lő. A 22. perc­ben Tocsik egyenlít, majd a 34. percben Matlag révén vezetéshez jut az EMTK. Szünet után a 3. percb­n Sárközi egyen­lít. A 7. percben ugyanő k­ivi a vezető gólt. A 29. percben Tóth II. lő gólt A 28. percben Vajda 11-est vét, ezt Mad­ag értékesíti. MOVE-bajnokság I. osztály: MAFC—­Túrán 4:1 (0:0). Bertai a­n­ntoja. Vezette: Tubicsák. A MAFC szünet után jól­­játszott. Góllövő: Lovas (2), Szűcs és Bota, illetve Batai. A játékvezető Meste (Túrán) kiállította. SzLF—FTSE 0:0. Kvassay-út. Vezette­: Fi­­binger. Igazságos eredmény. A Cs. KAC—Szt. János SE mérkőzés el­maradt, mert a Szt. János SC nem jelent meg. Barátságos mérkőzések Vasas FC—Hunnia FC 4:1 (1:1). Bőke-u. Vezette: Gottlieb. A Vasas szép játék után győzte le a jó erőkből álló Hunnia FC-t. A Vasas szerezte meg a vezetést Tóth lövésé­vel. Paksi egyenlített. Szünet után Simon egymásután három gólt lőtt. Typográfia—VII. ker. Amatőr 6:1 (7:2). Fehér­ út. Vezette: Váradi. Biztos győzelem. Góllövő: Koltavári II. (3), Drotár C2), Há­­bermann, Eisenberger, Kovács és Koltavári I., illetve Greksa. KÉZILABDA I. osztályú férfibajnokság MTE—VÁC 7:7 (4:3). Aréna-út. Vezette: Budavári. Végig izgalmas és változatos küzdelem. Bodor VÁC 7:7 állásnál egy 13-as fc kihagyott. Góldobó: Rózsa (4), Zelk (2) és Rajki, illetve Breuer (3), Stern (2), Serényi és Bodor. II. os­ztályú férfibajnokság : MTE—VÁC 11:4 (4:2). Aréna-út. Vezet­te: Bors E. Góldobó: Drégely (5), Kőmi­­ves (2), Neumann (2), Csillag és Tra­k­­holz, illetve Bátki (2) és Auspitz (2). A VÁC a mérkőzést Drégely jogosulatlan szereplése miatt megóvja. EKASC—MAFC 12:8 (8:5). Bertalan-utca. A MAFC szabálytalanul jelentette be a mér­kőzést s ezért csak barátságos jellege volt a találkozónak. Góldobó: Lukács (4), Pro­­szovics (2), Pietek (2), Reichnitzer (2), Krauer és Rotechild, illetve Takács (4) és Matusek (4). — MAFC ifj.—EKASC ifj. 11:5 (4:2). Vezette: Havas. Biztosan győzött a MAFC. USZAS Két barátságos vízipólómérkő­­zést játszottak vasárnap Szege­den. SzUE—MAC 2:1 (1:0). Já­tékvezető: Weisz. A MAC teljes csapatával állott ki, a SzUE-t a volt szegedi Putnoki és Papp erősítette. Góldobó: Wannie dr. (2), illetve Somóczy. — SzVSE— Orosházi UE 7:2 (4:1). Játék­vezető: Weisz. Góldobó: Petry dr. (3), Gáli (3) és Pleplár, il­letve Tóth dr. (2). A mérkőzések után Hidvéghy műugrásainak tapsolt a közönség. ......­­ . Hétfő, 1937 június 1. Tőr­bajnokság! — Saját tudósítónktól — A tőrbajnokság előmérkőzésén tizenhatan indultak. A benevezet­tek közül csak Homoródi nem vett részt a versenyen. Az előmérkőzést három csoport­ban, egy fordulóban vívták le. Azok közül, akiket a döntőbe vár­tunk, kiesett Dunay és F­ajdu. Helyettük két fiatal, Berzsenyi és Mátéfy került a bajnokság döntő­jébe. A döntő asszói: Ujfalusy—Mátéfy 5:2, Hát­­szeghy—Mátéfy 5:1, Palócz—Ge­­revich 6:4, Hátszegi—Zirczy 8:6, Bay—­Berzsenyi 5:1, Maszlay— Má­téfy 5:0, Ujfalusy—Zirczy 11:10, Zirczy—Mátéfy 5:2, Palócz —Berzsenyi 5:3, Gerevich—Bay 5:4, Zirczy—Maszlay 5:3, Hát­szegi—Gerevich 5:1, Palócz—Má­téfy 5:2, Ujfalusy—Bay 8:6, Ujfalussy—Bay 8:6, Maszlay— Berzsenyi 5:3, Gerevich—Zirczy 7:5, Bay—Palócz 6:4, Zirczy—­ Berzsenyi 5:3, Gerevich—Mátéffy­ 5:1, Maszlay—Palócz 6:4, Bay— Mátéffy 5:0, Ujfalussy—Ber­zsenyi 5:3, Bay—Hátszeghy 5:3. «S31Q3» Kucharski nyerte Münchenben a Hans Braun emlékversenyt — Távirati jelentésünk — München, június 6. 4000 főnyi közönség előtt rendez­­ték Münchenben a legnagyobb né­­met futó, Hans Braun emlékezetére alapított emlékversenyt. A Braun legjobb távjára, 800 méterre kiírt versenyben a lengyel Kucharski győzött mérsékelt iram és nagy hajrá után az osztrák Eichberger és a német Dessecker ellen. — Az eredmények: 800 m: 1. Kucharski 1:55.6, 2. Eichberger 1:55.7, 3. Des­­secker 1:56.2. — 100 m: 1. Borch­­meyer 10.6, 2. Homberger 10.9. —­ 1500 m: 1. Stadler 3.58, 2. Leban osztrák 4:03. — 5000 m: 1. Syring 15:10.6, 2. Noji lengyel 15:15, 3. Os­­tertag. — Súly: 1. Barlund finn 15.51, 2. Konrad 14.41. — Kalapácsi 1. ,ein 54.25. \\ f­- '■ -Wmi :.