Nemzeti Sport, 1937. július (29. évfolyam, 126-147. szám)

1937-07-05 / 129. szám

8 ba esik. Lesgól vált! Utána Zsengelér ugrik ki, Zöh­­rer kifut eléje, az újpesti csatár a kapust is ki akarja cselezni, de­­ pontosan belelövi a labdát. Balsze­rencse volt ez is... A 21. percben Kocsis beadása után Zsengelér is­­mét tiszta helyzetben van, de újra ront. Szalay nagyon ügyetlenül szögletre fejel egy labdát. A 23. percben Riegler íveli kapu elé a sarokrúgást, az egésien előrehúzódott Sesta ott van az ötösön. Ha nem­­ látnám, nem is hinném el: Sesta hatalmas ugrással az ötösről a jobb sarokba fejeli a labdát. 4:2-re vezet az Austria, Sindelar lövése emberbe akad, pedig Havas nem is volt a kapujá­ban. Az Austria nagy lendülettel támad, az újpestieknél nagy a fe­jetlenség. Zsengellér két pompás dugóval egyenlít A 27. percben az Újpest támad. Tóth viszi le a labdát, beadása is jó, Zsengellér elé­­ pattan a labda, Zsengellér kicsit hátrajátszik, az­után visszahúzza a labdát s 10 méterről laposan védhe­­tetlenül vágja be a labdát, 4:3. A 29. percben az Austria szög­letet szerez. A következő percben ismét Újpest lendül előre. Sesta a félpályaáján Kocsis elé jtászik, a szélső nagyszerűen fut el, okosan mászik középre, Zsengellér is, a kapu is üres s a középcsatár ki­egyenlít, 4:4. (Szép akció hozta me­g a gólt!) Kocsis és Andritz összecsap Kocsis elájul. Hárman viszik le. Egy p­erc múlva talpra áll és visszajön. — Ha, de nehéz tizenkét perc van még hátra! — -sóhajt egy új­pesti sz­urkoló Kis Zoltán páholyá­ban. A 32. percben Zsengellér remek labdát ad ki jobbszélre. Kocsis el­fut, egyedül áll szemben Zöhrer­­rel, de kivár és oda a nagy hely­zet. Szerencséjük van a bécsieknek Ezzel szemben ... a 34. percben Neumer átjátsza Futtót, beadása szabadon találja Nauseht és Nausch a hatosról a sarokba emeli a labdát, 5:4. Az Austria most két szögletet ér el s beszorítja az Újpestet. Sindelar lő mellé. Vincze már alig áll a lábán s Zsengellér sem tud futni. .. s utolsó percekben ereje végső megfeszítésével küzd mind a két csapat, de komoly esemény már nem adódik. Szögletarány 9:1 (4:1) az Austria javára. NYILATKOZATOK: Langfelder Ferenc, az Újpest igazgatója (akinek minden oldalról gratulálnak): Szenzációs játék, de­­ mégis ők győztek. Kenyeres Árpád, az MLSz főtit­kára: Gyönyörű játék volt, az Új­pest szépen játszott. Ha első félidő­beli nyugalmát megtartja, győzött volna. Az Austria csak nagyobb nyu­­galmával nyert. Kiss Zoltán: Néhány szabálytalan­ság is volt partjelzők működésénél. Vincze: Szerencsével nyertek, ne­kem nagy pechem volt. Láng, az Austria vezére: Nem le­het az Austriának mindennap négy gólt rúgni. Nausch: Újpest elsőrangú ellenfél. Biztos vagyok benne, hogy Pesten is nagy játék lesz kis gólkülönbséggel. Sesta: Nem lett volna muszáj négy gólt kapnunk. Akár 5:0-ra is meg­nyerhettük volna a mérkőzést. (Ses­­tának erre a nagyhangú kijelenté­sére maguk az Austria többi játéko­sai is élénken tiltakoznak.) Újpest méltó lett volna a döntetlenre, sőt a győzelemre is Az első félidőben Újpest volt a jobbik csapat. Ezt nemcsak­ az ered­mény igazolta, de elismerték a né­zők is, akiket valósággal fellelkesí­­tetett as újpestiek pompás játéka. Szünet után azonban majdnem meg­ismétlődött a tavalyi Austria—Új­pest mérkőzés, amikor a félidő 1:1-es eredménye és Újpest 2:1-es vezetése után egyetlen negyedóra alatt 5:2-re vezeti az Austria. Az Újpest azon­ban mégis tanult. Akkor a hirte­len bekapott gólok hatása alatt teljesen összeropant, most azonban, hogy 2:1-ről 2:4-re fordult a kocka, össze tudt szedni magát, rákapcsolt és kiegyenlített és ha i:1 után Ko­csis azt az óriási helyzetet ki nem hagyja­, megfordíthatta volna a mér­kőzés sorsát. . Az újpesti balszerencsét egyéb­ként egész sereg kapusa is jelzi. Be­tetőzése volt ennek, amikor Kocsis füstbement helyzete után rögtön le­futott az Austria és Nausch belőtte a döntő gólt. De ez az egygólos vereség nem szégyen, sőt , komoly nemzetközi siker! Négy gólt rúgott annak az Austriának, amely az elmúlt héten 5:1-re verte az olasz bajnokcsapatot, olyan derekas teljesítmény, amely előtt le kell emelni a kalapot. Az egyetlen hiba, amit a liláknak fel­róhatunk, az a fatális­ negyedóra volt, amelyben a védelem a fejét vesztette. De az eredmény így sem igazságos, az Újpest legalább dön­tetlent­ érdemelt volna. A közönség nem a bécsi stadion félelmetes ötvenezre volt. Talán az előmeccset játszó olaszokkal való ösz­­szehasonlítás okozta, hogy a közön­ség annyira szeretetébe fogadta az Újpestet! Tárgyilagosan meg kell állapítanunk, hogy minden szép ma­gyar akciót előzékenyen megtapsol­tak és a mérkőzés végén is lelkesen ünnepelték az Újpestet. Csak az Austria remekül kifutott jó negyed­órája alatt látszott, hogy ez a kö­zönség mégis teljes erővel szurkolt a honi csapatnak és — ha kell — hanggal is besegítené a labdát a magyar kapuba. Minden elismerést megérdemlő gyönyörű játék folyt a bécsi stadionban, igazi propagandája a futballnak! A FEDEZETSOR VOLT A LEGJOBB A KIFO­GÁSTALAN ÚJPEST­BEN Az Újpest csapatában csak di­csérni lehet mindenkit. Teljes szívvel, lelkesedéssel játszott a csapat minden tagja, és ha mégis kiemeljük belőle a fedezetsort és annak élén Szűcsöt, azt csak azért tesszük, mz­ert ez a sor tudta a vé­delem megingása után újra meg­fordítani a mérkőzés sorsát és el­hárítani a súlyos vereséget. A fe­­d­ezetsorban Szűcs volt a legjobb ember. Le nem ment Sindelar nyakáról és hogy ez mennyire fontos volt, azt azok a kikerülhe­tetlen pillanatok mutatták, ami­kor az oszrák középcsatár mégis megszabadult őrzőjétől. Szalay nagy játékintelligenciájáva­l akkor is állta a harcot, amikor sokan meginogtak. Seres nagy lendülete is igen hasznos szolgálatokat tett A két hátvéd közül Joós volt jobb egy árnyalattal. Futó csak a negyedórás rossz periódusban maradt mögötte. Havas a ravasz gólokról nem tehet, de a máso­dik félidő közepén voltak bizony­talan pillanatai. Zsengellér az első félidőben brillírozott, ekkor a legjobb Sá­­rosira emlékeztetett. A második félidőre már nem jutott elég „szuflája”. Veszélyesség szerint Kocsist illeti az elsőség. A gólok előkészítésében nagy része volt és az első percekkel ellentétben a végén már Sestát is többször faképnél hagyta. Tóthnak voltak jó percei, de a hatalmas közön­ség nyomasztólag hatott rá. Vin­cze az első félidőtől kezdve foko­zatosan szürkült, ami a nagy iram és az ő harmonikázó fel­adata mellett nem is csoda. Kál­lai is derekasan küzdött, de sokat lőtt messziről feleslegesen. NAGY CSAPAT AZ AUSTRIA Zöhrer nem volt olyan jó, mint Havas, bravúrokra nem jut tudá­sából. De megbízható, biztos kezű. A védelem legjobb tagja most is Sesta volt, kicsit fölé­nyeskedve, de remekül játszott. Kopetko szürke árnyék mellette, egy-két feltűnő hibát is csinált. A fedezetsorban Andritz volt a legjobb, Adamek a legnyugod­tabb. Mock is megállta a helyét. Szószaporítás már emlegetni Sindelar ravaszságát, tökéletes technikai és taktikai készségét, azokat a meglepő fordulatokat, amelyeket egy-egy egyszerű hú­zással ad a játéknak.. Minden tá­madás tőle indult ki. Minden gól­ban része van. Meglepő jó volt a balszélső Neumer, akit majdnem kitettek Viertel miatt. Lendü­lete szinte mindent elsöprő, méltó párja volt Kocsisnak. Rieglert gyorsaságáért lehet di­csérni, Jerusalemet azért, mert legjobb partnere volt Sindelar­nak a lyukrajátszásban. Az öreg Nausch hatalmas lendülettel ját­szott, két kapás gólja még job­ban emeli játéka értékét. Pfützner elsőrendűen vezette a játékot, itt-ott egy-két hibát ugyan ejtett Újpest kárára, de ebben partjelzői is ludasak. B. Mattanovich Béla. ILYEN BOTRÁNY MÉG NEM VOLT BÉCSBEN! Bécs, július 4. Ritka csúnya jelenetek tarkítot­ták az Admira—Genova mérkő­zést A botránynak elsősorban a durván játszó Admira az oka­, má­sodsorban a mérlegelő Iváncsics, aki nem adott 11-est az Admira javára egy nyilvánvaló szabályta­lanságért, majd 11-est adott egy egészen enyhe helyzet után. A 11-es után úgy verekedtek a pá­lyán, hogy az emberben meghűlt vér. A végén Iváncsics remekül helyezkedve azonnal eltűnt a kijá­ratnál. A folyosón az olasz kapus úgy bokszolt, mint amerikai gengsz­terfilmeken. Az egyik olaszt még a pályán kergették.. A magyarok féltek, hogy Iváncsics játékveze­tésének levét majd az Újpest issza meg. Szerencsére ez nem következett be, sőt a közönség viharosan ünnepelte a példásan fair játékot mutató Újpestet. Az előmérkőzés után ... B. M. B. Csehszlovákia M.-Ostro TC, St. Ostrava—Füleki TC 4:1 (2:1). Ligaselejtező mérkőzés. ks „Ilyen gyönyörű mér­kőzést legalább tíz éve nem láttunk Bécsben" Nagy ünneplésben részesült mérkőzés után az Újpest — Telefonjelentésünk —• Bécs, július 4. este 9 óra. A mérkőzés befejezése után Ebersthaler dr., az ÖFB elnöke belátogatott a lilák öltözőjébe és így gratulált: — Az Újpest fair módon ját­szott! Ilyen gyönyörű mérkőzést legalább tíz éve nem látott Bécs. Beleértve a válogatott mérkőzé­seket is. Remek propagandája volt ez a futballnak! Közben állandóan ünnepüik az Újpestet. A zenészek indulóakt játszanak, majd a fiúk viharos „hoch”-ozások közepette szállnak autóbuszba. A kocsi lassan megy s az egész úton halljuk a dicsérő kiáltásokat. Beszélgetünk a csapattal. Já­­nosy szerint kár, hogy e két re­mek csapat közüli az egyiknek­ ki kell esni. Reméli, hogy nem az Újpest. Szerinte nagyobb volt az Austria szerencséje, mint az Új­pesté. Futó panaszkodik a durva Sestára. Joós Vincze kapufáján kesereg (2:1 után), amely, ha gól lett volna, nagy Újpest-győzelem alakult volna ki. Zsengellér pe­chesnek tartja a II­. félidőt. Kocsis rát ragadta meg, később pedig belefejelt. Gyöngyös, Kistelét.­­TE—GyAK 3:3 (1:1). Vezette: Pollák. Góllövő: Sisák (2), Pálinkás, illetve Koezta, Popelár és Cservánka.. Sátoraljaújhely: S. Levente—Vitányi Levente 5:2 (3:1). Vezette: Fehér B. Gól­­lövő: Klein­ (3), Tarján, Gyömbi, illetve Weisz (2). Szombathely: Kőszegi SE—SzFC II. 3:2 (2:2). Barátságos. Vezette: Asztalos. Pestszentimre: PNTK—Szentliőrindi NSE 11:1 (8:0). Barátságos. Vezette: Panto­csik. Góllövő: Vajcsák (3), Takács II. (3), Juhász (2), Takács I. és Kiss (11-esből), illetve Králik. Siófok: LSE—Féltén 4:3 (3:2). Barátsá­gos. Vezette: Aranyosi. Góllövő: Nagy J. (2), Szuck és Hegedűs, illetve Szabó (öngól), Moseheim és Horváth. Karcag: Karcag—Turkeve 12:1 (8:0). Nagykun-kupa. Vezette: Csaba dr. Gól­lövő: Pintér (5), Körmendi (3), Pongrácz (3), Oláh és Csokay, illetve Nagy. Diósgyőr: DVTK—Budafoki MTE 4:0 (2:0). Barátságos. Vezette: Ma­rót. A 7. percben Turbéki lövését Faragó kiejti és a befutó Sidlik megszerzi a vezetést. A 27. percben Bonyhai I. kiugratja Tóthot, s Tóth eredményes. Szünet után az 5. percben Sós beadását Sidlik vágja a hálóba, majd a 44. percben Kalo­­tai lövi az utolsó gólt. Jó: Szentidai, Felföldi, Bomyhai I. és Sidlik, illetve Faragó, Fehér, Király és Jávor. Gödöllő: dakotai TK—GSK, II. 2:1 (0:0). Barátságos. Vezette: Berecz. Kispest portyázó csapatát nagy izga­lomban tartja, hogy a szövetség leiltotta július 5. ée 1i-ra lekötött mérkőzését. A kispest­iek azonban reménykednek ab­ban, hogy a szövetség addigra, megvál­toztatja döntését s így folytathatják majd portyájukat. Rigában már nagy érdeklődéssel várják Kispest csapa­tát. Közép magyar alszövetség I/B. osztály. ^ GfK—SzMÁ­V II. 2:1 (1:1). Gödöllő. Vezette: Dénes. Gól­lövő: Berze II. és Berze I., illetve Sántha. „Ebbeli Modern futball a grundon — Saját tudósítónktól — A gr­undokok be,beépítik, de azért mindig vannak új grundok, ahol a jövő Orthok, Sárosik, sőt Gyetvayk teremnek. S hogy a gru­n­­dokra is betörnek­ az „új idők új dalai”, azt az alábbi kis történet bizonyítja. Cespel új telepén, a Kertváros­ban járunk. A Szebeni- és Temes­vári-utca sarkán fekvő grundon 10—12 év körüli gyerekek ját­­szottak. Nemcsak úgy össz­e-vissza, mint ahogyan mi játszottunk an­nak idején. Ma már a srácok is rá­jöttek arra, hogy a barátságos mérkőzés nem érdekes. Csak a díj­­mérkőzésnek van vonzereje. Nem baj, hogy mezítláb játszanak, sőt az egyik fél csak nadrágban ját­szik s így „mezük” testszínű. Az sem­ baj, hogy a „pálya” felöleli a talajok minden fajtáját, van füves, homokos, kemény, puha, göröngyös talaj az egy pályán belül. Az sem baj, hogy a kapukait téglák helyettesítik. Az a fő, hogy baj­nokság ez, amelyben résztvesz a Temesvári-, Zsolnai-, Komáromi- és Kassai-utca, a Rákóczi-tér, a Királyerdő és a Legelőtelep. Je­lenleg a Zsolnai-utca vezet egy ponttal a Rákóczi-tér és az Erzsé­bet­ utca előtt. A mérkőzés közben a közönség egyik „éltesebb” tagja (13 éves) sok mindent elmagyaráz. Megtud­juk, hogy a mérkőzések 2x30 per­cesek ,s a csapatok rendszeres tak­tikai iskoláztatásáról nagy mér­kőzésekre járó megfigyelők gon­doskodnak. Ennek bizonyítékát saját fü­lünkkel is halljuk, amikor az inge­rek középcsatárának így kiabál­­t egy apróság: — Ebből! Az már nem is meglepetés, hogy pl. a kis fekete középcsatárt Drukkénak becézik. Megnyugodva hagytuk ott a grundot, mert látuk, hogy Schaf­­fer vére miként nem fajul... Él­veztük a szép hosszú rúgásokat, pedig ezeknek, a gyerekeknek len­ne jogcímük körömpasszokat adni. Mezítláb, körömmel! Hétfő, 1937 július­a. ÉLES Lengyelország­ban súlyosan bukott, kórházba szállították .— Saját tudósítónktól — Varsó, július 4. A Lengyelország körüli verseny a magyar válogatottakra nézve a tragédiák egész sorozatát hozta. A vasárnapi Wlocklawek—Lodz­­szakaszon (112 km) Éles, a leg­esélyesebb magyar versenyző, Lenczyca táján szaltóval oly sze­rencsétlenül bukott, hogy súlyos fej sebével a lodzi kórházba kellett szállítani. Ennek a szakasznak egyébként a lengyel Kapiak volt a győztese, aki 3:32:58-as időt ért el. Szalay 3:44:02-vel a negyedik helyen kö­tött ki. ATLÉTIKA A PESTVIDÉKI KERÜLET bajnokságának második napja Dunakeszin. 200 m: 1. Somogy­­vári DAC 23.4, 2. Nagy Testv. 24.4, 3. Bödök DM 25. — 400 m: 1. Somogvári DAC 52.2, 2. Maurer Testv. 52.6, 3. Preisz DM 52.2. — 1500 m: 1. Farkas Testv. 4:15.2, 2. Seben Testv. 4:16, 3. Fodor PeAC 4:16.2. — 10.000 m: Ger­gely Testv. 35.14, 2. Keszthelyi DM, 3. Maurék­ DTSE. — 110 m gát: 1. Levente BSK 16.6, 2. Konrád MRTSE 19.8. 400 m gát: 1. Szalkay DAC 63.9, 2. Fodor PeAC 66.8. Németh PSC 67.2. — Diszkosz: 1. Remecz MRTSE 43.31, 2. Varró VRE 38.18, 3. Dávid DM 35.62. — Magas: 1. Eördögh PeAC 176, 2. Tamási PeAC 165, 3. Varró VRE 165. — Súly: 1. Varró VRE 13.53, 2. Lendvai PeAC 12.40, 3. Dávid DM 12.32. —Hármas: 1. 12.91, 2. Tamási PeAC 12.08, 3. Szat­mári DAC 11.90. — A gerely­­vetést ma sem tudták befejezni. Helyesbítés — Keményen játszik a Viennna­­védelem. —­ Talán Gyetvayn?! HKH KÖZGYŰLÉS ÉS VERSENY AZ ÉSZAKI ÚSZÓKERÜLETBEN A MUSz északi kerülete vasár­nap délelőtt Győrött tartotta ez­­évi rendes közgyűlését. Délután a medencés uszodában 509 főnyi közönség előtt úszóversenyt rendeztek. Eredmények: 100 m gyors: 1. Angyal TSC 1:05. Egyedül indult. 200 m­ mell: 1. Kiss PUES 3:08, 2. Bettelheim PUES 3:12.6, 3. Kocsis ETO 3:26. 100 m hát: 1. Puskás TSC 1:23.8, 2. Kuthy ETO 1:28. — 400 m gyors: 1. An­gyal TSC 5:26.6, 2. Bolvári TSC 6:04, 3. Mérő ETO 6:25.6. — 3x200 m gyorsstaféta: 1. TSC 8:09.2, 2. PUES 8:53. Ifjúsági számok: 100 m mell: 1. Kiss PUES 1:22.2, 2. Tompos TSC 1:35.2, 3. Epres (Fűzfő) 2:21. 100 m gyors: 1. Lugosi TSC 1:14.6, 2. Kraut TSC 1:18, 3. Baros ETO 1:19.4. Gyermekverseny. 50 m mell: 1. Farkas ETO 39.4, 2. Supka TSC 40.6, 3. Szabó GyAC. 50 m gyors: 1. Nagy TSC 33.6, 2. Farkas ETO 35.2, 3. Moskovits TSC 35.8. 1­3x50 m gyorsstaféta: 1. TSC 1:51.4, 2. ETO 1:54.6, 3. Fűzfő. Hölgy számok. 100 m gyors: 1. Magasvári Rózsi TSC 1:21.4. — 200 m mell: 1. Páll Magda ETO— KISOK 3:31.2, 2. Göller (Fűzfő)­ 3:55. •3x100 m­ vegyes staféta: 1. TSC 5:34, 2. ETO 5:36.4. A verseny után So­pron—Győr ve­gyes vizipóló mérkőzést játszották. A soproniak könnyen 8:3 (2:1) -re győztek. Góllövő: Vécsey (3), Hauer (2) , Lám (2) és Kocsis, illetve Mérő (3) . ETE—Debreceni VSC 5:* (2:#1. Eger. Vezette: Ringelhann dr.*Az első félidőben nagy küzdelem, a másodikban fölénybe kerül a helyi csapat és biztosan gyöz Groez (3), Klein és Vadász góljával. — Az Egerbe kitűzött MESE—JÖSSzE I. B) osztályú bajnoki mérkőzés elmaradt. A JÖSSzE nem jelent meg. Diósgyőr: DAC—Debreceni VSC 8:9 (3:1). Vezette: Nagy (Eger). Góldobó: Kaczanicky (4), Szigeti (2), illetve Fehér (2), Láng. — Az M. Előre—J. Lehel mér­kőzés elmaradt, mert a Jászberény­­ei nem jelentek meg.