Nemzeti Sport, 1937. augusztus (29. évfolyam, 148-170. szám)

1937-08-01 / 148. szám

Vasárnap, 19®7 augusztus L ssar 3 is| A svédek várai­mig­lan 16 játékot ------ mutattak, kár, hogy nincsenek a csapatai között! A 200 méteres gyorsúszás ragyogó me­zőnyében Csik távollétében is csak negyedik tudott lenni Olsson A svédek megnyerték a vegyes stafétát­­ Lengyel Árpád rekordformában a hátúszásban — Saját tudósítónktól — Siralmasan festett a tribün a MUSz nemzetközi úszóversenyének első napján a Császáruszodában, amikor az első versenyszám részt­vevői felállottak a rajthoz. Alig párszáz főnyi közönség volt kiván­csi a versenyre, valamint a végén megrendezett városközi vízipóló­­mérkőzésre. Később többen jöttek ugyan ki, de a nézőszám messze elmaradt a várttól és­­ a megérde­melttől. A közönség jó úszóverse­nyeket és kitűnő vízipólómérkőzést láthatott. A svédek korán megérkeztek az uszodába elhelyezkedtek a tribü­nön, az úszók azonban csakhamar lementek az­­ öltözőbe és fegyel­mezetten, csendben várták, mikor kerül rájuk sor. Hat óra felé kezdődött a verseny. 100 m hölgy gyorsúszás: 1. Har­­sányi Vera BSE 1:10.4, 2. Ács Ilona BSE 1:12.4, 3. Bíró Ágnes TFSC 1:15.2. — Ezúttal Harsányi Vera győzött biztos­ fölénnyel. 50 méteres ideje 33.2 mp volt. Ezután változás történt a műsor­ban, előrehozták a 200 méteres gyorsúszást, mert indulni akart Gróf is, akinek később az 1000 méteres úszásban volt „dolga”. Julia, a svéd úszók vezetője borúlátó a verseny előtt:­­ Olsson inkább a 100 métert szereti. Ki fog kapni. Igaza is lett. 200 m gyorsúszás: 1. Gróf Ödön UTE 2:17.8 2. Zólyomi BBTE 2:19.4, 3. Körösi UTE 2:20, 4. Olsson Svédország 2:20.4, 5. Mak­lári MAC 2:24.8, 6. Dienes BEAC 2:25. Nagy Károly indít. A legjob­ban Olsson ugrik el, az elején vezet is Gróf előtt. 50 méternél a svéd ideje 30.4 mp, mögötte egy testhosszal Gróf. Tiszta Arne Borg-stílusban megy Olsson, ma­gasan fekszik a vizen. (Gróf sok­kal simábban úszik.) A második hosszban Gróf kezd erősíteni, 100 méternél a részidő. Olsson: 1:05, Gróf: 1:05.4. Mellettünk Julia sápadtan mondja: — Olsson már fáradt... A következő hosszban Olsson egyre többet ad le amúgyis kicsi előnyéből, rosszul is fordul. Gróf az utolsó hosszban már vezet, a végén biztosan győz. Olsson annyira elkészül erejével, hogy a kitűnő Zólyomi és Körösi is be­hozza, sőt meg is előzi. Az idők elsőrangúak, s még a svédek is örülnek. Olsson ezt mondja: — Nem vártam jobbat magam­tól! Gróf hamar siet az öltözőbe. — Nem igyekeztem nagyon —­­mondja —, mert indulni akarok 1000 méteren is. Zólyominak sokan gratulálnak, de egyben húzzák is, mert a ver­seny előtt reszkető hangon jelen­tette ki: „Nagyon beteg vagyok, tegnap még 39 fokos lázam volt. Induljak? Ne induljak?” 200 m ifjúsági gyors: 1. An­gyal Károly Tatabányai S­C 2:26, 2. Végházi BBTE 2:28.4, 3. Papp György Pécsi AC 2:29.2, 4. Jo­­hansson Svédország 2:30.4. — Johansson túl jól rajtol, kiugrik, de nem hívják vissza. Talán nem is értené meg magyarul... De nincs nagy baj, mert a magyarok rövidesen behozzák. Végházi vezet 100 méternél 1,08 mp-cel. A haj­rában azután a fenti sorrend ala­kul ki. (A második időfutam eredménye: 1. Maklári MAC 2:42,6, 2. Gönczi MAC 2:48,8, 3. Bodó MAC 2:57.) 100 m mellúszás: 1. Ake Julia Svédország 1:15.2, 2. Vágó Imre UTE 1:17.2, 3. Fábián MAC 1:18, 4. Doszpoly BEAC, 5. Rotman Svédország.­­ Derűs jelenetek vannak a rajtnál, mert kétszer is belepotyognak a vízbe az indítás előtt az izgatott versenyzők. Aztán a harmadik rajt sikerül.­Julin és a kis Vágó megy az élre, nagy pillangócsatát vív a két úszó, Julin a végén tartja még kis előnyét Vágó előtt. Nem volt két másodperc köztük. Julin papája örül: — Tud pillangózni a fiam! ... Rotman csak 200-on jó. 100 m hátúszás: 1. Lengyel REAC 1:11.6, 2. Somogyi FTC 1:16.2, 3. Carlsson Svédország 1:16.7. — A 2-es rajtkőtől kezdve így állnak fel: Farkas UTE, Carlsson, Lengyel, Somogyi, Leng­­vári REAC. Somogyi ugrik el leg­jobban, de néhány méter után már Lengyel áll az élre. Az első hossz végén 33.4-es idejével vezet Carls­son előtt. (35.6). A második hosszban a közönség nagy bizta­tása közben Farkas és Somogyi befogja a svédet, Farkas később lemarad és Carlsson biztosíthatja harmadik helyét. Lengyel ezt mondja: — Egy fokkal már jobban megy. Alig várom az új uszodát, amely­ben lehet majd edzést tartani. Carlsson, aki különben fejjel magasabb Lengyelnél (n­agy szél), fejét rázza: — Nem vagyok megelégedve az időmmel. Budapest-kerület 1937. évi 1000 méteres gyorsúszóbaj­noksága: 1. Gróf Ödön UTE 13:224, 2. Péczeli BBTE H:31.2, 3. Schef­­fer UTE 15:09. A negyedik hely­re beérkező Lemhényit szabályta­lan úszás miatt a versenybíróság diszkvalifikálta, így a negyedik Gyóri UTE lett. Gróf a rajtnál kissé bentra­gad, de rögtön az élre vág, egyenletes iramban, előnyét foly­ton­­növelve könnyen győz a végig mögötte úszó Péczeli­llen. Gróf 100-as ideje 1:12.6. 200 m: 2:29.8, Gróf előnye itt már 12 méter Péczeli előtt. 300 m: 3:49.8. 500 m: 5:09.4. 500 m: 6:29. 600 m: 7:52.2, Gróf előnye 40 méter. 700 m: 9:15.2. 800 m: 10:38.4 (hatvan méter az előnye). 900 m: 12:09. Gróf a hajrában még újít is és a közön­ség tapsai mellett éri el a célt. Csapatversenyben: 1. UTE (Gróf, Scheffer, Gyófi) 6 pont. A másodiknak beérkezett Péczeli he­lyezése csapatverseny szempontjá­ból nem számít, miután egyesülete nem képviseltette magát kellő­számú versenyzővel. 200 m hölgy mellúszás: 1. Szi­geti-Varg­a Emőke BSE 3:16.6, 2. Hideg Kató BSE 3:19.2, 3. Szabó Ágnes FTC 3:29.4. 100 méternél Hideg fordul első­nek, ideje 1:37.2, Szigeti két­tized mp-el van mögötte. A má­sodik hosszban Szigeti-Varga nyomul az élre és egyéni rekor­dot úszva veri Hideg Katót. 100, 200, 100 méteres vegyes staféta: 1. Svédország (Carlsson, Rotman, Olsson) 5:11, 2. BEAC A­ (Lengyel, Doszpoly, Kiss) 5:14, 3. MAC (Maklári, Fábián, Gyulay) 5:26. — A hátúszók kezdenek. Jól jön a svéd, de Lengyel belemegy és két másodperccel előbb vált. Lengyel ideje 1:14.2 (50 m: 34.4), Carlsson ideje 1:16.4, Rotman, a svéd mellúszó már 100 méter leúszása után behozza a hátrányát és egy gondolattal Doszpoly előtt fordul. De jön fel a MAC Fábián­ja is. Rotman 2:53.2-t úszik és egy gondolattal előbb üt be, mint Doszpoly, akinek 2:56 az ideje. Kiss a váltásnál kissé bentragad, Olsson 27.2-es 50 méter után 1:01.4-es 100 métert úszva bizto­san veri Kisst, a BEAC hajrá emberét. Sokat tapsolt a közönség Hódi dr. MTK, Hidvéghy MAC, Kovács UTE és László Éva MTK bemutató műugrásainak. Rövid szünet után következett a városközi vízipólómérkőzés, a kapufa környékét kezdi bombáz­ni, de emiatt sok labda célt téveszt. Homonnai messze oldalt vágja ki a labdát, a rossz passzért Kánásy harcol, elnyomják, szabaddobás, ebből Kánásy Némethnek ad át, Németh lövését Nauman védi, Ja­­mesz ismétel és ekkor a labda a messze kiugró Nauman és a felső kapufa között középen cikázik be a kapuba. 3:1 . (4 .56­ mp) . A magyar csapatnak­ a félidő­ hátralevő részében számos gólhelyzete van, de csak egy kapu­ Gyors gól után nyílt csata Budapest—Stockholm 3:1 (1:1) Játékvezető: Tom­a­sek (csehszlovák) Már vészesen sötétedik, amikor Tomasek, a mérkőzés prágai játék­vezetője kölcsönsíppal jelt ad a felállásra. A fekete sapkás svédek a­­ holddal hátban levő kaput választ­ják. Így állnak fel: Budapest: Bródi — Tolnai, Homonnai — Hazai — Török, Németh, Kánásy. Stockholm: Nauman — Ljun­­quist, Julin I. — Anderson. — Julin II., Werner, Lindsen. Üdvözlés után kezdenek, Né­meth éri el a labdát. Hátraadja Homonnainak s máris száll a lab­da előre, Hazai kapja meg, lő a gól. 1:0. Ez gyorsan ment, a 22. másod­percben vagyunk. Nem hagyják magukat a svédek. Lindsen lövé­sét védi Bródi, aztán Julin II. ível a kapufára. Pompásan úsz­­nak ezek a svédek, igen gyors a játék. Julia I. végigússza a pá­lyát, már lehetne, tiszta helyzet­ben, amikor Kánásy az utolsó pillanatban hátulról kiüti a kezé­ből a labdát. Hazai lövését védik, majd a szerencse menti meg a kapun­kat a góltól. Andersson lövésébe Werner beleteszi a kezét és a labda alig valamivel megy mellé. Török lő gólt, de fütty után. Majd kiderül, hogy Lindsen nem ért a svédcsavarhoz. Támadgat a magyar csapat, de a csatároknak nincs szerencséjük, mellé, fölé megy minden labda. Ezzel szem­ben Werner lövését csak szöglet­re tudja védeni Bródi, ezt azon­ban Tomasek nem látja... Magyar támadások közben a derült égből csap le a villám: Julia I. balra dobja ki a labdát, Lindsennek, aki vagy tíz méter­nyire a kaputól hirtelen , élesen lő. A labda a bal kapufáról bevá­gódik a hálóba. 1:1. (5.32 mp.) Rákapcsol a magyar csapat, de ebben a félidőben már nem tud javítani. A második félidő elején magyar támadások gördülnek, de csak a negyedikből lesz gól. Hazai labdá­jával Török szökik, de elnyomják. Szabaddobását Németh a bal sarok­ba csúsztatja, 2:1 (1,22 mp). Válaszul Julin NI. ejt kapufára, majd erős svéd nyomás közben Bródinak ugyancsak gon­dot ad, hogy a labdát, kinek adja ki. Sanyi adja ki előre a labdát, de a svédek felnyomulnak és Wer­ner lő kapura. Egymásután mutat most brilliáns védéseket Nauman. Miután Németh látja, hogy Nau­man a kapu közepén biztosan áll. 5 fát és egy félbemaradt doplert tud elérni a csatársor. Bírálat A jó magyar védelem előtt fiatal, kvalitásos, de gyakorlatlan szélsők segédkeztek Némethnek. Kánásynak volt egypár szemfüles dolga, amiért tapsot kapott. Török pedig a svédek­kel is felvette gyorsaságban a ver­senyt, de a lövésekkel adós maradt. A három védő közül Bródy volt a legjobb. Tolnay jól szerelt, de a passzolással hadilábon áll, Homon­nai pedig néhányszor spórolt az úszással, ezt azonban sérülése magya­rázza. Hazai jól működött elöl és hátul egyaránt. A svéd csapatról legelső impressziónk, gyorsaságuk. Nem is csoda, kitűnő gyorsúszókból állí­tották össze ezt a csapatot. A korábbi svéd állójátéknak semmi nyoma. Helyes úton jár a svéd szövetség, amikor ezekből a fiatalokból akarja kidolgozni csapatát. Nauman kapus valóban világelső. Hosszú karjai, páratlan helyezkedése és rugalmas­sága verte Bródyt. A két Julin­­gyerek tehetséges, Lindsen és Wer­ner gyors. Andersonon­­lehet még legjobban látni a régi svéd játék­modort. Tomasek játékvezető jól vezette a mérkőzést. Nyilatkozatok Julin, a svéd csapat vezetője: Csapatom legjobb embere Nauman volt, mellette Rolf Julin és Lindsen játszott kiemelkedően. Az ered­ménnyel meg vagyok elégedve, ez a csapat igazi játékereje, nem pedig az, amit a prágai eredmény mutat. Ott a hazai bíró megbénította mű­ködésünket. * Beleznai László dr, a MUSz társ­elnöke: A próbaemberek gyengén szerepeltek, ezért lett ilyen szoros az eredmény. A svédekből lesz csapat, gyorsak, fiatalok, modern vízipólót játszanak. Kis Zoltán, a­­ vízipólóbizottság elnöke: A fiatalok még idegesek és rossz passzokat adnak. Feltűnő jók a svédek. Ivády Sándor dr. kapitány: A csapat a vártnál gyengébben játszott és könnyelműen vette a mérkőzést. Tomasek, a játékvezető: Gyors mérkőzés volt. (Csak ennyit mond a csehszlovák, játékvezető,a akit bizo­nyára zavart a prágai mérkőzés­­ eredménye. Mindenesetre diploma­tikus nyilatkozat. A szerk.) Vasárnap 5 órakor kezdenek­ 100 méteren Olsson, 200 mellen Rothman, 200 háton Karlsson a legjobb magyarok ellen és Magyarország — Svédország hivatalos válogatott mérkőzés A vasárnapi verseny a mű­ugrásra való tekintettel már 5 órakor elkezdődik, de nem a mű­ugrás az első szám, hanem az úszószámokkal kezdenek és a mű­ugrásra csak a vizipóló előtt ke­rül a sor. A vasárnapi versenyek sor­rendje: 100 m hölgy hátúszás (Győr­­ffy Irén, Sóthy Boriska, Harsá­nyi Vera, Ács Ilona). Jóslatunk: győz Győrffy 1:25.6 m perces idő­vel. 800 m ifj. gyorsúszás (Mak­­láry, Végházy, Sólyom, Czetti). Jóslatunk: győz Végházy 11:40 mperc körül. 100 m gyorsúszás (Maklári, Kis Zoltán, Körösi, Zólyomi, Die­nes, Boros, Nagy). Jóslatunk: győz Olsson 1:00.6 m perccel, 2. Zólyomi­­1:01, mperccel. 200 m mellúszás­ (Rothman, Doszpoly, Fábián, Török, Leng­­váry). Jóslatunk: győz Rothman 2:52 mperccel. 100 m hölgy gyors (Győrffy, Polgár, Biró, Harsányi, Ács). Jóslatunk: győz Harsányi 6:00 körüli idővel. 200 m hát (Lengváry, Nagy, Karlsson, Székely, Somogyi, Len­gyel). Jóslatunk: győz, ha elin­dul Lengyel 2:42 mperccel, ha nem, Kralsson 2:45 mperccel. 100 m ifj. gyors (Lőrincz, Gönczi, Makláry, Angyal II., Végházy, Papp). Jóslatunk: győz Makláry vagy Angyal 1:04 mperccel. 100 m gyors­ (Gróf, Lengyel, Dienes, Vojtek, Olsson). Jóslat­­unk: győz Gróf 4:58 mperccel. A vízipólómérkőzés az első nap eredménye alapján szép játékot hoz. A svéd csapat jobb a híre­i­nél. A magyar csapat összeállí­tása: Mezei Ferenc — Sárkány, Hazai — Halasy — Bozsi, Né­meth, Brandy. A Szegedi Vasutas SE rendezésé­ben országos vasutas bajnoki vízi­­pólómérkőzéseket játszottak tegnap Szegeden. Eredmények: Debreceni VSC—MÁV Előre (Székesfehérvár) 2:0 (1:0). Vezette: Wannie A. dr. A debreceni csapat jobban játszott és megérdemelten győzött. Góldobó: Pásztor és Galambos. — Szegedi VSE—Szolnoki MÁV 4:0 (1:0). Ve­zette: Wannie A. dr. A honi csapat fölényesen győzött. A gólokat Töl­­cséri (2), Pleplár és Kiss dobta. A pólómérkőzések után 1500 méteres gyorsúszó számot rendeztek: 1. Pleplár (Szeged) 22:50, 2. Major (Debrecen) 25:30, 3. Rieger (Szeged) 26:05. PUES—SzSE 3:1 (1:1). Szombathely, Nyugati II. osztályú bajnoki. Vezette: Tichy dr. Az 5. percben Briszbauer meg­szerzi a Sopron­iaiknak a vezetést, a 7. percben Vajda egyenlít. Szünet után Tölgyesi lövi a soproniak második gól­ját, majd Lamm lövése talál utat a szombathelyiek hálójába. Kitűnt: Vécsei, Tölgyesi, Hauer a PUES-ből, Csiszár és­­ Keresztes az SzSE-ből. A PUES ezzel a győzelemmel felkerült a nyugati I. B­ osztályba. Sopron és Szombathely között város­közi úszósmérkőzés zajlott le tegnap dél­után Szombathelyen. Eredmények: 500 gyors: 1. Hauer (Sopron) 5:57.4, 2. Arsi­n (S) 6:10.6, 3. Kr­ugor és Goldschmid (Sz) 6:24.8.­­ 50 m gyermek mell: 1. Farkno (Sz) 55, 2. Horváth (Sz) 55.2. — 50 hölgy mell: 1. Weinberger Edit 49.6, 2. Hor­váth Olga 51.2, 3. Auerbach Mária 52. — 200 mell: 1. Kiss (S) 3:10.4, 2. Bette­l­­heim (S) 3:12.8, 3. Perlaki (Sz) 3:24. — 100 gyermek mell: 1. Tamásy (Sz) 1:54.4, 2. Sütő (Sz) 2:09, 3. Po­gár (Sz) 2:09. — 100 hát: 1. Koppány (Sz) 1:29, 2. Albert (Sz) 1:35. — 100 ifj. mell: 1. Vucsek (S) 1:37.2, 2. Donáth (Sz) 1:38.8, 3. Freufeld (Sz) 1:39.4. — 100 gyors: 1. Hauer II. (S) 1:11.4, 2. Radnai (Sz) 1:12.4, 3. Erdős (S) 1:15.6. Kazánkovács, esztergályos középfede­zet állást kaphat I. o. vidéki csapatnál. „Fedezet" jeligére a kiadóba.