Nemzeti Sport, 1938. április (30. évfolyam, 64-83. szám)

1938-04-25 / 80. szám

Legegészségesebb nép a magyar lehetne, ha saját, természeti gyógy­kincseit felhasználná. A magyarnak igazán nem szükséges egészségét külföldön keresnie A leggyakoribb be­tegségeket, az epe-, máj-, gyomorbajokat, a bélrenyheségeket megelőzi, gyógyítja pl. a jászkarajenői Mira glaubersós gyógyvíz. Orvosa előírása szerint tartson 4—6 hetes kúrát e forrásvízzel, mely emésztését, vérkerin­gését rendbehozta s valósággal új embert teremt Önből. Örömükben síró magyarok búcsúz­tatták Bécsben diadalmas váloga­tottunkat — Saját tudósítónktól — Bécs, április 24. A magyar csapatot, amikor az öl­tözőben az autóbuszhoz készülődött, rengeteg bécsi magyar vette körül. Akadtak egyesek, akik sírtak is — örömükben. A magyar fiúk hamar felöltöztek. Öltözködés közben igen jó volt a hangulat. Amikor felszálltak az autó­buszba, folytatódott az ünneplés. A magyarok egyenként ölelgették a fiúkat. Majd szétszedték a játéko­sokat különösen Sárosit. Most lát­szott, hogy mennyi magyar él Bécs­ben! Az autóbusz indulásakor a Sta­dionból távozó bécsi közönség sorai közül egyesek fütyülni kezdtek. A magyar fiúk erre a­ nótára gyújtot­tak! ... Az autóbuszban egymásnak gra­tuláltak a fiúk. Titkost dicsérték társai. Titkos így elmélkedett: — Ez igen, így azután lehet ját­szani! Egymásután kaptam a jobb­nál jobb hosszú labdákat. Rohanhat­tam kedvemre. Bezzeg a Hungáriá­ban nem bírok ilyen jól játszani, mert nálunk a blec­sjátékot szerzik. Szűcs így beszélt: — Igyekeztem ráállni Sindelarra, de ő elbújt előlem. Behúzódott a két hátvéd közé. Ide már nem követtem. Dietz dr. így szólt Sár­osihoz„• — Ez a mérkőzés örökké emléke­zetes lesz, mert nagy ellenfelet fek­tettünk két vállra. Sárosi dr. az utolsó gólról így nyi­latkozott: — A kis Biró lövése már bent volt, de a játékvezető még mindig nem fújt s erre én a biztonság ked­véért még jobban a hálóba segítet­tem a labdát. Popovics csak ott adta meg a gólt. Miklósi egy kissé lehangolt: — A „luf" elrontotta az egész já­tékomat. Megállapítják, hogy csak Szalay sérült. Neumer rúgta meg a bal lá­bán a vastag húst. Nem veszélyes az egész. Vasárnap már újra játsz­hat. A pályaudvaron a magyar szur­kolókon kívül Ebersviller dr. és Janisch búcsúztatta a diadalmas gárdát. Szívélyes volt a búcsúzta­tás, de Janisckon különösen lát­szott, hogy nagyon bántja a vere­ség. Ő egyébként ezt mondotta: — A mieink már kiöregedtek s ezért baj volt az erőnléttel. Vsetty Béla dr. biztosította Eber­stalleréket arról, hogy ősszel a magyar szövetség viszonozza majd a figyelmes vendégszeretetet. A pályaudvaron kapták meg a fiúk a vacsoracsomagokat a sör­rel. Este 8 órakor indultak el és 11 órakor érkeznek a Keletin V. J. STIT­T 13 A I I felszerelést F U b­ALL szaküzlet BERETVÁS lustafokF.c! Vili, József-könil 30-32 Rákóczi,torvaroV Csehszlovákia biztosan vette az utolsó VB- akadályt Csehszlovákia— Bulgária 6:0 (1:0) — Telefonjelentésünk — A prágai Sparta-pályán 30.000 néző előtt a magyar Hertzka játék­vezető sípjelére így álltak fel a csa­patok: Csehszlovákia: Planjeslka —­ Burger, Dancsik — Kostyalek, Kreuz, Kolsky — Riha, Simunek, Ludl, Nejedly, Radó. — Bulgária: Maznikof — Nikolof, Balakcsief — Pertof, Stefanof, Gabrovszky — An­­gelof, Lozanof, Ki­lacsef, Pacsed­­zsief, Jordanof. A csehszlovákok ezen a második VB-selejtező mérkőzésen az őszi (szófiai) 1:1 emlékének hatása alatt nagyon belefeküdtek a játékba. A bolgárok az első félidőben méltó és egyenrangú ellenfelek voltak. Az I. félidő egyetlen gólját Simunek sze­rezte a 23. percben. A II. félidőben hamarosan felőrlődtek és kifáradtak az eddig gyors bolgárok és ek­kor már a prágai csatárok is megtalál­ták a góllövő cipőjüket. A gólok így estek: 12. perc Nejedly, 28. perc Ludl, 32. perc Nejedly, a 39. és 44. percben Simunek. A csehszlo­vákok legjobb embere Kreuz közép­fedezet volt, de az egész fedezetsor remekelt. A bolgárok legjobbjai: Maznikof, Gabrofszky és Angelof. Hertzka játékvezetéséről mindkét fél a legnagyobb elismeréssel nyi­latkozott. f RdH-Qu/xtáui MiMáifii AM&tfewcui APfotH&frLlfu Tbw+tuiaiatn, Gazdag szövésű, fia Egy különös asszony különös A mai magyar élet legégetőbb Két francia orvos és nem szerelmi regény, szerelmének története. A lélek kérdéseit veti fel a sz er?ő s WGe^vIis’nemi eszményi, szorako*. ^ szerelem mélységeiből bo??a / . . . «arc orvosnak elsé­tató olvasmány, Ha I ff Ir, I ragyogó művészettel, megdob* I rangú, Hanem Írónak ,­­ , . a lel problémait a s­er?o es a lelek* is a* Könyvében , v, . , kutatás l­e­g m­a­i­b­b eszközeivel bento politikai éleslátással adja benne van ab­an­tizenöt év­ előtti es a M­­­rí­­cia szellem égés? mai Európáról oldja meg azokat meg rá a leleletet charmela Ara 4.50 pengő Ara 5.~ pengő Ara 5.— pengő Ara 3.ÓO pengő SSSff Rafíl Planicska nyomában.. — véli Platzer (mert már öt gólt kapott Sárositól) — Saját tudósítónktól — Bécs, április 24. A magyar­ok nagyon, napion meg akarták nyerni ezt a mérkő­zést. Akik néha oly fölényesen tud­nak beszélni a „lélektelen profikról"­­, végighalgattatatták volna — okulás­ból — válogatott fiaink beszélgeté­sét a mérkőzés előtt. Aki az ő sza­vaikat hallotta, az mind esküdni tu­dott volna győzelmünkre. Amikor egy külső szurkoló a répénz után érdeklődőt Zsengellértől, Gyuszi ba­rátunk így legyintett: — Én adok rá pénzt, csak győz­zünk! Természetesen a humorukat sem veszítették el a fiúk. Erre vall Szű­cs Gyuri megjegyzése: — Azt se bánom, ha csak félgól­lal győzünk, — amúgy lovaspóló­­módra... Rengeteg katona, rendőr volt kint és rengeteg karszalagos rendező. A rend megóvá­sa mégsem sikerült tökéletesen. Amikor a félidőben el­eredt az eső, hirtelen húsz-harminc gyerek ugortt át a korláton, befu­tottak a zöld gyepre, ahol ott állt a labda s a gyerekek — mintha csak valamilyen játszótéren lettek volna — egyszerűen elkezdtek játszani. Gyorsan berohantak a rendezők és levonultatták az önkénteseket. Hogy beszámolónk hű legyen, megállapíthatjuk, hogy ezen a pót­­mérkőzésen nem esett gól, az ered­mény tehát 0:0. Sárosi Gyurka csak gyártotta a gólokat. Egy magyar szurkoló lel­kesen kilátott be. .— Éljen Gyurka! Pedig Hunga­rista vagyok!* A magyar csapat szállása régi „hagyományos” színfoltot nélkülö­zött. Eltűntek a szabad jegy­kérők. Senki sem ostromolta meg a magyar vezetőket. Igaz, hogy alig jött va­laki Budapestről. A játékosok ag­gódtak is, hogy ki fogja biztatni őket? Turay, aki az egész úton ugratta Miklósit, hogy ilyen tudással köte­lessége lenne lemondani, — örömmel csapott Miklósi vállára: — Te úgyis csak lézengeni fogsz a pályán, legalább szurkolj a fiúk­nak.* Amikor Miklósi kézzel fogta meg a labdát a közönség szerint (mellé­kesen rálőtt labda volt!) sok ezren egyszerre kiáltottak fel: —­ Hendsz! Egy magyar szurkoló megje­gyezte:­­— Mi az! Tudtommal már vége van a népszavazásnak. * A mérkőzésen egymás mellett ült Dietz dr. és Iláda, a tartalékkapus. Háda így panaszkodott a mérkőzés után: — Soha többet nem ülök a kapit­tány úr mellé! Én is nagyon szur­kolok, de ahogy ő szurkol,­­ az sok egy tartalékkapusnak!... Kint volt a mérkőzésen Platzer is, a sokszoros válogatott osztrák ka­pus. Dicsérte a játékot, Szabót, Lin­­deb­ort. Aztán a következő dicséretet kockáztatta meg Raftlról : — Mindig mondtam, hogy Raftl eléri Planicskát! — Úgy gondolod? — kérdezték tőle gyanútlanul. — Igen, — folytatta Platzer nyu­godtan — már öt gólt kapott Sáro­sitól. Két gólra megközelítette Pla­nicskát, aki hetet kapott tőle... V. J. ­ A magyarok ügyesen hasz­nálták ki szünet után az osztrák csapat gyenge pontjait — írja a Montagblatt — Telefonjelentésünk — Bécs, április 24. A Neues Wiener Montagblatt bí­rálata így hangzik a bécsi meccsről: — Az I. félidőben a bécsiek győ­zelmi kilátásai igen komolyak vol­tak. Úgy tűnt f le, hogy végre sike­rül megtörni a magyarok hosszú győzelmi sorozatát. A II. félidőben azonban a szerencse az osztrák csa­pat ellen fordult. Andritz sérülése után átcsoportosított az osztrák csa­pat és egyre gyengébben játszott. A magyarok viszont feljavultak és ügyesen használták ki az osztrák csapat gyenge pontjait.­­ Nem volt durva a mérkőzés, de egy-két játékos mind a két olda­lon többször túltette magát a sza­bályokon. Érdekes, hogy Toldi nem volt ezek között. A magyar csapat­ban Szűcs és Bíró­­., az osztrákban Sesta és Neumer volt az, aki néha kíméletlen módon játszott: Boldogfalvy Gergely. SK Bata—Szeged 1:0 (0:0) — Telefonjelentésünk — Borovo, április 24. Nagy közönség előtt, ünnepélyes külsőségek mellett zajlott le a mér­kőzés. Kár, hogy Vértes sérülten állt ki, Harangozó pedig az 1. perc­ben súlyosan megsérült, s így szép játék helyett csak erős küzdelem alakult ki. A győztes gólt a máso­dik félidő 21. percében Schlitter lőtte. K. M. Hétfő, 1938 április 25. Csehszlovákia Divíziós bajnokság Batt­ka: FC Vrutky—SK Tapolcsány 2:0 (1:0). Vezette: Lakatos. Gól­lövő: Boschan, Weszelszky. Nagyszombat: Padid—KSE 3:1 (2:0). Vezette: Dietz. Góllövő: Malatinszky, Bouska, Boltsek, illetve Vitéz. Zólyom: ZTE—Füleki TC 1:1 (1:0). Góllövő: Besina, illetve Juracska. Trencsén: TTS—KFC 4 :2 (3:1). Vezette: Fritz. Góllövő: Löwenbein (3), Petka, illetve Drozdy, Ivicsis. Kerületi bajnokság Pozsony: Ligeti—SzSE 6:0 (4:0). Ve­zette: Rauschnitz. Góllövő: Unger (3), Vinkovics, Schmidt, Strasser. — Admira— MTE 3:2 (1:1). Vezette: Berta. Góllövő: Gregor (2, az egyiket 11-esből), Schus­­ter, illetve Mészáros (2). Ferév: FTC—Donaustadt 4:1 (1:0). Ve­zette: Furmann. Losonc: Bratislava—LAFC 3:3 (2:0). Vezette: Diamant. Ungvár: Zsupa vál.—MLSz vál. 8:3 (4:0). Vezette: Dubrava. Góllövő: Kris (2), Kármán (2), Mózer (2), Füles, Er­dei öngól), illetve Erdei (11-esből), Platzer, Szilágyi. — Zsupa ifj. vál.— MLSz ifj vál. 4:2 1:2. Kassa: Keletszlovenszkói Zsupa vál.— Keletszlovenszkói MLSz vál. 3:2 (0:0). Vezette: Dobrosovszky. 1200 néző, jó mérkőzés, erős küzdelem. Góllövő: Pod­­halszky, Horak, Drab (öngól), illetve Kainz, Pásztor. — MLSz ifj vál.—Zsupa ifj. vál. 1:0 (0:0). Vezette: Spóner. Gól­lövő : Metkó. Körmöcbánya: SK Körmöcbánya— Handle 5:2 (3:2). Rimaszombat: Slovan—Brezno 2:2. — Törekvés—Tamásfalva 1:0 (0:0). Liptószentmiklós: VSK—Alsókubini SK 4 : 3 (2:2). Szucsany: SK Szucsany—Liga Késmárk 3:0. Selmecbánya SAC—SK Márton 5:2 (3:0). Podbrezova: Podbrezova—Slavia (Lo­sonc) 3:3. Vágbeszterce: Spárta—STS Csadsza 6:0 (2:0). Érsekújvár: CsSK Nové Zámky—Besz­tercebánya 5:0 (4:0). Románia Nemzeti Bajnokságért A. ligában Első csoport Bucuresti: Anirsta Tricolor—Olimpia 2:0 (1:0). Braila: Dacia Unirea—AMTE 4:2 (4:1). Nagy meglepetés. Az AMTE ezzel baj­noki reményeit is elvesztette. Góllövői: Weisz, Goldberger, Zimpea (2), illetve Léb, Perneky. Timisoara-Temesvár: Phünix—Kinizsi 1:1 (1:0). Góllövő: Stecz, illetve Bajusz. Arad: Glória—Ripensie 4:1 (2:1). Ha­talmas meglepetés. Góllövő: Honegar (3), Igna, illetve Dobay. B. ligában Bucuresti DVA—Maccabi 4:1 (1:0). Simeria-Piski: CFR—Törekvés 1:1 (1:0). Timisoara Temesvár: TMAC—Victoria 3:0 (1:0). C. ligában Brad: Mira—Munkások 6:4 (3:3). Kerületi bajnokság Timisoara-Temesvár: Csendőrök—Brei­dorf 6:1 (4:0). Jugoszlávia Ligamérkőzések: Belgrád: Gradjanski—BSK 2:0 (1:0). — Jedinstvo—Hajduk 2:2 (2:1). Zágráb: HASK—Slávia 4:1 (2:0). Ljubljana: SK Ljubljana—Jugoslavia 3:0 (2:0). Bajnoki m­érkőzések: Újvidék: Istra—NFK 1:1 (0:1). Eszék: Hajduk—Olimpia 1:1 (1:0). — Slavia—Granicsár 2:1 (2:0). Nagybecskerek: Obilics—Dusán Silny 8:1 (1:1). Borac—ZsSK 4:1 (1:1). Barátságos mérkőzések: Szabadka: SAND—Tis Zvezde 3:3 (2:0). Újvidék: Bácska—NAK 2:2 (1:1). Zombor: ZsAK—Trgovacski 1:0 (0:0). —, Sport—ZAK 60 (2:0). Nagykikinda: Zeljeznicsar—Sloga 5:2 (2:2). Versec: Victoria—Radnieski 2:2 (2:1).­­—I BSE II—Vojvodina 6:0 12:0).