Nemzeti Sport, 1938. június (30. évfolyam, 107-126. szám)

1938-06-20 / 119. szám

2 .UGfl Budapest SZOLNOKI MÁV—ERZSÉBET 3:2 (3:1) Soroksár, 3000 néző, vezeti Klein Á. A pálya kerítésén kívül egész ün­nepi autótábor. Bent a nézőtér körül 3000 főnyi közönség izgulva hallgat­ja a magyar—olasz meccset, mint­egy tucatnyi rádió mellett. Az Erzsébet-öltözőben egykedvű a hangulat. A Szolnoki MÁV elszánt. A játékosok így beszélnek: — Ezt a bajnokságot már megnyertük, most nem akarjuk elveszteni. A csapatok így állnak fel: Szolnoki MÁV: Horváth II. — Retkes, Draskóczy — Csabay,­ Sel­­meczi, Bajaki — Szántó, Sárkány, Msntran sporthoz Minden alkalomra TÚRÁN CIPÓT legjobb, legk­ésőbb VI., Fodmaniczky­ u. 49. Telefon: 12-23 53 Ilimre ügyeljünk ! Szakszerű javítás. tieknél Vadász és Steiner nézetelté­rését kell levezetniük a vezetőknek. A II. félidő csatározásokkal in­dul. Erzsébet ötperces fölénye után Kolláth közeli fejese jelzi, hogy a Szolnok veszélyesebbik csapat. A felszabaduló Erzsébet Pálya lövésé­vel veszélyeztet, ezt szépen védi Horváth II. Amott Korom próbál­gat, de lövései nem sikerülnek. Na­­gyott esett az iram az első félidő­höz képest. Az Erzsébet két szögle­tet ér el. Horváth II. könnyen védi mindkettőt. Veszélyes Erzsébet­előretörést Csabai remekül szerel a 24. percben. A csepeli nézők már megindulnak hazafelé. Két szolnoki szöglet következik a 29. percben. A másodikat Kovács szenzációsan húz­za le Kolláth fejéről. Szántó beadá­sát a 32. percben Korom lövi, ponto­san az előtte eleső Kolláthba, aki­ről a vonal mögé megy. Az Erzsébet csatárai túlkombinálják a helyzete­ket. A 38. percben váratlan gólhoz jut az Erzsébet. Szomolányi 30 mé­teres szabadrúgást ível a szolnoki kapu elé. A védelem elbámul és a befutó Pálya befejeli a második er­zsébeti gólt. 3:2. Az Erzsébet erősen támad. Szolnok teljesen beszorul. Csak az utolsó percben szabadul fel a MÁV. Szántó lesállása azonban megakasztja Szolnok előretörését. Szögletarány: 4:4. Kerekes Géza, a Szolnok­i MÁV elnöke: Kijött az igazság. Matdlay István, az Erzsébet inté­zője: A jobb Szolnok megérdemel­ten győzött. Bírálat: A Szolnoki MÁV küzdött is, az Erzsébet csak játszott. A Szolnoki MÁV kissé fáradt benyomást kel­tett, de azért, ha szükség volt, mindig tudott erősíteni. Ezúttal is a fedezetsora volt a legjobb csapatrész, Bujáki az első, Csa­bai a II. félidőben tűnt ki. A csa­társorból Sárkányt kell kiemelni, ő volt a mezőny legjobbja. Szántó és Kolláth is dicséretet érdemel. Az Erzsébetben a közvetlen véde­lem gyenge volt, a fedezetsorban. Steiner, a csatársorban Pálya és Major mutatott elismerésre máltót. Bédi sérülten játszott, Blaskónak voltak jó pillanatai. Klein játékvezetővel mindkét fél meg volt elégedve. SSais! ks ____ ___ fejt alá Tavaszi öltöny,sporthoz és utcára, garan- __ | | 1W1 öröm ajjJ'vSYdl táltaD tisztagyapjú szövetből P mnHDBm»BI Kánikula S­ is\ltartós, könnyű, CC w B Q Cjfo ^ ^ 8” f[j öltönye a lUUy WUUU nemgyűrőd­ill P Strandra, sétára, sporthoz, divatos fazonokban, bármely * nadrághoz viselhető, C______,w IFI* f^tFBiRílLJt"!külön zakó: ez a ---------------------P­rU. ----------- SCHNUR HENRIK ______________________________FÉRFIRUHA CÉGNÉL, RákÓCZI-Út 15. Külön méret utáni szabóság Kolláth, Korom, Horváth , Erzsébet FC: Kovács — Vadász, Nádas — Steiner, Szenes, Szomolá­­nyi — Bédi, Pálya, Blaskó, Major, Tolvaj. A játék kezdete előtt zászlót cse­rél a két csapat vezetője, Faragó Károly az Erzsébet és Kerekes Géza a Szolnoki MÁV részéről. Öt óra negyven perckor kezdi a játékot a Szolnoki MÁV. Úgy hallik, hogyha szolnokiakat nagyobb hangorkán biztatja. Kolláth már az első perc­ben tiszta helyzetből mellé lő. Majd a 4. percben Korom, Szántó, Kolláth összjáték­ végén Sárkány öt lépésről védhetetlen gólt lő. 1:0. Változatos játék után a 9. perc­ben Pálya Mayor elé ad, ez kapás­­ból Blaskó elé tálal és a középcsa­tár kapáslövése hat méterről védhe­tetlen. A Kovács gyönyörű védése arat tap­sot a 13. percben. A 17. percben Bujáki harmincméteres szabadrú­­gást ível, Sárkány belefejel és Ko­vács kezét érintve a gólba vágódik a fejes. 2:1. A tribünön izgalom tör ki, az Er­zsébet kapuja mögötti területet a csendőrök tisztítják meg. A Szolnoki MÁV fölénybe kerül, Blaskó Selme­­czivel összeütközve, megsérül. Sár­kány nagy lövése a 27. percben fel­sőjéről pattan vissza. Szántó fölé­lö­vi a labdát. Horváth I. lövése könnyű védést jelent Kovácsnak. (A rádiókat lezárták a nézőtéren, 1:8 után senki sem kiváncsi már.) Kol­láth—Szántó-akció tapsot érdemel. Blaskó 12 méterről nagy helyzetből mellé bombáz (37. perc). Egy-egy szöglet esik. Majd Sárkány nagy bombája a felső kapufáról pattan vissza (42. perc). Még egy szögletet ér el a Szolnoki MÁV. Azután a 45. perc végén Horváth I. magas előre adását Kolláth be­­fejez. 3:1. Kolláth erősen lesgya­­nús helyzetben volt. Szünetben a Szolnok-öltözőben a játékosok ezt hajtogatják: —• Jobbak vagyunk! Az­erzsébe­ Diósgyőr. DVTK—ALBA REGI­A 3:2 (1:1) GYENGE JÁTÉK Vezette: Maróth. DVTK: Tóth — Szentidai, Fel­földi — Kőhalmi, Bonyhai, Berta — Kalotai, Keszthelyi, Füzér, Bar­na, Magyar. Alba Regia: Mák — Borbás, Kiss — Bakán, Gergely, Raffai II. — Háry, Jámbor, Varga, Szabó, Beré­­nyi. Igazi, szezonvégi mérkőzés. A pá­lyán szólt a hangszóró s a játé­kosok is inkább a párisi mérkőzést hallgatták. A 23. percben­ Füzér fejesét Barna laposan bevágja. 1:0. A 28. percben Varga kapus hiba révén közelről egyenlít. 1:1. Szünet után az 1. percben Füzér 25 méteres lapos bombáját Mák nem tudja védeni. 2:1. A 10. perc­ben Háry elfut, a beadás is jó és Varga közeli lövése a hálóba viszi a labdát. 2:2. A 15. percben Füzér 16 méteres szabadrúgása a bal felső sarokba vágódik. 3:2. Utána is a DVTK támad többet, de Mák ügye­sen véd. A DVTK-ban csak Felföldi és Füzér játszott jól, a fehérvári FUTBALL MAURER I. ferez—körül 4. kijegyzése ingyen dássy eredményes, 8:0. A 40. perc­ben Berta kezel, a 11-est Takács I. értékesíti, 8:1. Jó: Gárdonyi, Gerendássy, Berta, Barak, Sárdi II., illetve Takács I. és Takács II. Mohai Antal TVSC: Ilyen arány­ban is megérdemeltük a győzelmet. — Ergesper Nándor VSE: A 8:1 is reális. Salgótarján: SalBTC—Vác FC 6:2 (0:2) A HAZAIAK CSAK A MÁSODIK FÉLIDŐBEN JÁTSZOTTAK KOMOLYAN 400 néző. Vezette: Fehér F. SalBTC: Géczy—Blaskovics, Vágó II.—Takács IV., Turán, Kecskés— Lukács II., Jákfalvi, Laczkó, Mát­rai, Borsányi. Vác FC: Léderer—A­mszter, Stern­­berg— Gelb, Grabinszky, Budai — Haár, Vermes, László, Magyar, Zap­­pert. Változatos játékkal indul a mér­kőzés. A 32. percben László elfut és a bal sarokba lő. 0:1. A 89. percben Zappert beadását Gelb közelről ér­tékesíti, 0:2. A Sal BTC megijed és rákapcsol. Szünet után felforgatja csapatát, a gólok özöne azonban csak a 28. percben indul meg. Ják­falvi szerzi az elsőt, 1:2. A 30. perc­ben Lukács fejese hozza az egyen­lítést, 2:2. A 34. percben Borsányi, egy perc múlva Jákfalvi, a 37. perc­ben Laczkó, majd újabb egy perc múlva Borsányi eredményes: 6:2. A Sal BTC-ben a szünet után jól játszott a belső hármas, a Vác FC- ben az első félidőben a védelem. Hegyi Zsigmond SalBTC: A má­sodik félidőbeli játékunkkal megér­demelten győztünk. Vermes Béla Vác FC: Tartalékos csapdáiunk a második félidőben ki­fulladt. Vác: Drogisták—V. Reménység 2:2 (2:0) FÉLIDŐNKÉNT VÁLTOZÓ FÖLÉNY Vezette: Gondár. Drogisták: Enyedi—Szerémi, Ke­resztes—Tarr, Hegedűs, Vedres— Csizi, Molnár, Monusz, Barsi, Béres. V. Reménység: Huber—Rá­cz, Pál —Heineczinger, Illik, Köbl I.—Mol­nár, Orbán, Kovács, Virsinger, Ba­­lázs. Vegyen Bergsman csónakot díjmentes varázsn­­ozással King és Archimedes a legjobb csónakmotor új típus­ára P­ort J1XlW Római-parti, Izabella-tér 6 Használt csónakok és motorok igen olcsón 6­adók csapatból Mák, Gergely, Varga és Háry érdemel dicséretet. Teleki Pál DVTK: Szezonvégi játék, az ARAK meglepő jó volt. vitéz Farkasházi (Alba Regia): Reális eredmény. Tokod: TÜSC—VSE 3:1 (6:0) GERENDÁSSY EGYMAGA HAT GÓLT LŐTT 300 néző. Vezette: Nemeskéri. TÜSC: Barak — Berta, Gárdonyi — Sárdi II., Kecskés, Kincses — Eggenhofer, Lékó, Gerendássy, Sárdi I., Jungvirt VSE: Stegbauer — Köbl III., Var­­gadi — Köbl II., Takács II, Illés —­ Somogyi, Takács I., Szerényi, Sze­gő, Varga. Az erősen tartalékos VSE nem volt egyenrangú ellenfél. Már az első percben Eggenhofer lefut és beadását Vargaai élesen lő saját hálójába, 1:0. A 10. percben Geren­dássy kiugrik és a bal felső sarokba bombáz, 2:0. A 12- percben Kecskés kiugratja Lékót s máris 3:0. A 22- percben Sárdi I. átadását Geren­dássy vágja a kapuba, 4:0. A 30- és a 40. percben ismét Gerendássy szerez gólt, 6:0. Szünet után már nem erőlködik a TVSC. A 25. percben Gerendássy, majd a 30. percben ismét Geren- KK PÁLYÁZAT 1938 I. I VI. 94. «síig postára adandó, illetve VI. 25. szombat dél- -----------------------g után 8 óráig szelvénygyűjtő ládánkba bedobandó A -1 helye Heti, illetve lóverseny * -S 1. Genova: Genova—Sparta ....................... • •••••••••• • •• a •»«••• *• - .mmm­m­mm-2. Budapest: Tispest—Rapid (Bukarest) ........................ . p ■ .■ *­­ g ■ Bg 1. Belgrádi RSK—Slavia ................................................................... ——* gj 0 _____ P 4. Milanói Ambrosiana—Kispest ........................................................ g 5. Budapest: Hungária—Juvcntu* .......... * gj 0 __6. Kladno: Kladno—HASK (Zágráb) ••••••••••••••••••••*••••»0 p 7* Temesvár: Ripensia—Milán ........... g 8. Brünn: Zsidenice—Ferencváros ............................................ — • 6 PÓTVERSENY! • I Csak a hetiversenyben, ott is csak holtverseny esetén kerül számításba. A pótmérkőzéseket a számozás sorrendjében vesszük figyelembe, mindaddig, amíg a holtverseny el nem dől. S 1 0 1. Genova—Sparta I. félidejének eredménye ———• — g 0 H 2. Hungária—Juventus I. félidejének eredménye •••••••••• —— g * 8. Zsidenice—Ferencváros I. félidejének eredménye ............. 1 0 g Címe: _____________________ ig A beküldő aláveti magát a pályázati feltételeknek. — Minden szer.vapy* j­­hez ép. forgalomban levő, használatlan 10 filléres, vagy 10 fillér értékű || bélyegeket kell mellékelni nevezési díjként. — Aki hetenként ötnél több || szelvényt küld, az tartozik m­inden szelvény jobb felső sarkába keresztet, és vagy csillagot tenni. ! Reménység támadásokkal indul a játék, de azután a Drogisták lendülnek bele. A 35. percben szén összjáték után Béres szerzi az első gólt, 1:0. A 38. percben Csizi be­adását Mónusz értékesíti, 2:0. Fordulás után a sérült Pál és Molnár helyet cserél. A Reménység igyekszik. A 27. percben Balázs szabadrúgását Virsinger befejeli, 2:1. A 43. percben Orbán 25 mé­teres lövése hozza az egyenlítést, 2:2­. Az eredmény reális. Jó: Béres, Barsi, Mónusz és Molnár, illetve Kőbl I. és Molnár. Levesér Gyula (Drogisták): Az első félidő alapján győzelmet ér­demeltünk. Egy­­ szabályos gólun­kat nem adta meg a játékvezető. — Keményvári József (Remény­­ség): Nehéz, de megérdemelt dön­tetlen. A II.liga állása: 1. Sz. MÁV 26203 3113:34 43 2. Csepel 26202 4104:30 42 3. Erzsébet 26183 5­103:37 39 4. DVTK 26174 5 71:38 38 5. Haladás 26162 8 78:40 34 6. TVSC 26135 8 73:39 31 7. Sal BTC 26143 9 84:57 31 8. Alba Regia 259 318 61:55 21 9. V. Rém. 268 414 46:77 20 10. VSE 267 613 45:76 20 11. Sim BTC 266 317 47:88 15 12. Vác FC 266 317 42:89 15 13. Dregisták 262 510 22:103 9 14. Vasas 15 2 123 22:148 4 KÖZÉPMAGYAR ALSZÖVETSÉG I. osztály Magyarság—Pilsvörösvári SE 5:0 (2:0). Dunakeszi. Vezette: Kecske­méti. Góllövő: Béki, Fényi, Zsíros, Hegedűs és Béki. II. osztály Isaszegi MOVE—VSC TI. 0:0. Vezette: Ladányi. Igazságos eredmény. Fóton az FSE II.—MTK mérkőzés elma­radt, mert a mogyoródiak nem jelentek meg. Nagytétényi ISE—ÉPSE II. 8:0 (3:0). Érd. Vezette: Volck. KSC-Váci SE III. 2:1 (1:1). Kistarcsa. Vezette: Faragó. Góllövő: Csonka, Juhász, D. Remény—Váci Reménység II. 6:0 12:0. Dunakeszi. Vezette: Berecz. Gól­lövő: Rosenthal (8), Klacsán (2) és Lip­­niczky. NYUGATI ALSZÖVETSÉG II. osztályú döntő CVSE—ETO II. (Győr) 2:0 (0:0). Cell­dömölk. Vezette: Keresztényi. Mivel a múlt héten az ETO II. csak 3:2-re győzött, a CVSE kerül a Székesfehérvári MÁV Előré­_i *___ ruu.,... Nem így van ? ? Beszélgetés a nagy meccs fél­idejében: — Én nem értem... Miért vál­toztatott Dietz a győztes csapa­ton? — Ez győztes csapat? Ez vesz­tes csapat... Ifjúsági vasutas bajnokság BVSC-MÁV. Előre 2:0 (1:0). Tatai­ út. Vezette: Ador. Góllövő: Dániel és Vincit- Hétfő, 1938 június 20. Amikor a kapitány a legboldogabb ember (Elutazott az amatőr­­válogatott) Nagy a forgalom vasárnap reg­gel a Nyugati­ pályaudvaron. Az utazó­ rengetegben azért így is fel­tűnik a magyar amatőr-válogatott gárda. Nyugodtak a fiúk, pedig jó­­néhány újonc van közöttük. Páz­­mándy Sanci, az öreg válogatott mondja: — Kilenc új „tag” vár felava­tásra. — A játékosok közül többen már játszottak az északiak ellen. (Páz­­mándy, Régi, Keszei.) Nincsenek nagy véleménnyel róluk, de Régi le­inti a hangoskodókat: — Csupa nagy, 180 centis „pofa” játszik! Focizni nem tudnak, de azért sohasem lehet tudni... Leg­utóbb mindenesetre megvertük őket. Búcsúztatók is vannak. Nagy László, az FTC szakosztályi elnöke Horváth II.-vel beszélget, aztán hoz­zánk fordul: — Nem is tudják, mit jelent a já­tékos számára ez a figyelmesség, ha kijön az ember. Sokkal r­igasz­­kodóbbá válik vezetőjéhez és egye­sületéhez. Az MLSz részéről Ihász, az iroda tisztviselője búcsúztatja a csapatot, Gudenus báró, a kapitány-helyettes a legboldogabb. Érthető­­en lesz élete első hosszabb portyája. — Jónak tartom a csapatot — mondja. — Az összeállítást persze csak a helyszínen fogom­ megejteni, hiszen nem lehet tudni, hogy útköz­ben mi történhetik. Szép szereplést várok a gárdától. Hét óra 15-kor kigördül a vonat. A következő játékosok utaztak Dombóvári ETO, Régi BSzKRT ka­pusok­, Pázmándy (Elektromos) Tóth I­. (ETO) hátvédek, Kiss (Ha­ladás), Garamszegi (Törekvés), Ko­vács (ETO), Hrihányi (ETO) fe­dezetek, Soproni, Szabó (Haladás) Vidor (MTK), Keszei II. (Törek­vés), Horváth II. (FTC), Gazdag (Haladás), Erdős II. (Hubertus) csatárok. Kísérő: Mattyasovszky Kálmán, Gyurkovics Sándor dr. és Gudenus Hugó báró. LOVAS ESPORT Egy heti szünet után a margitszigeti lovaspóló pályán a honvédség tisztelet­­díjának első fordulóját bonyolították le. A helyőrségi vegyescsapat (Toszt Gyula, Bartalis Kálmán, Szentpáli Imre, Mihályi Iván) d:2-2 arányban győzött a két és fél gól előnnyel indult Jászkun huszárok csa­pata ellen (Feuchterr­leben Kornél, Makkay István, Depóid Miklós, Tótváradi Asbóth András). Nagy meglepetésre a ceglédi Ár­pád huszárok csapata (Török Ernő, Mak­kay Attila, Gyurkovits György, Szemző Imre), amely 4 gól előnnyel indult, 7:6 arányban győzött a Bem lovasfilzérekkel szemben. Leegközelebbi játéknap kedden. Sebességmérőjé 81­%