Nemzeti Sport, 1938. augusztus (30. évfolyam, 149-168. szám)

1938-08-16 / 159. szám

Kedd, 1938 augusztus 16. NB-egyletek vigyázol! Az Elektromos és a Phöbus máris jó! Elektromos-Phöbus 4:3 (2:2) Latorca-utca, 1000 néző. Vezette: Tóth István Az első meglepetés: gyönyörű gyep fogadja a Latorca-utca szép­számú — közel ezerfőnyi — közön­ségét. (Még az állóhelyre is jutott néző.) A fű felfrissítése pompásan sikerült. Azután jön a második számú meglepetés: nagyszerűen van már mind a két csapat,együtt Tóth Pista vezeti a mérkőzést. Az összeállítások az I. félidőben a következők: Elektromos: Bakon — Füzi, Pázmándy — Kiss, Lengyel, Dobro­­vits — Rozsák­, G. Tóth, Szend­­rődi, Linter, Buzássy. Phöbus: Csikós — Wéber, Szilágyi, i— Gombkötő, Szirmai, Titkos II.­­— Béky, Szikár, Solti, Turay II., Tőrös I. Az egyforma klu­bszínek problé­máját úgy oldja meg a két­ csapat, hogy az Elektromosok játszanak kék ingben és sárga nadrágban, a Phöbus pedig sárga inget és kék nadrágot húz fel. A Phöbus kényelmesen kezd. Nyilván abból indul ki, hogy ez csak edzőmérkőzés. De azután az Elektromos olyan „bajnoki” iramot diktál, hogy pillanatok alatt fel­paprikázza a Phöbust i3. Wéber meg is sérül, jó ideig sántít, az A 4. percben már vezetéshez jut Elektromos. Buzássy elviszi Ifi *yj f­ti [?13 *1 gTii g 11 jJt? a j c 3 Rozsáki beadását a bicegő Wéber mellett és közelről védhetetlenül bebombáz. 1:0 az Elektromos javára. A Phöbus látja, hogy ez bizony komoly mérkőzés. A 8. percben Béky beadáát Fűzi Solti elől röviden Szikár elé teszi. Szikár remekül átcikázik a labdával védőkön és a Bakon kifutása után a üresen maradt hálóba helyezi közelről a labdát. 1:1. Ettől kezdve nyílt a játék. Sok a lesbenállás. Szendrődi lesgólt lő, majd Solti lő tiszta helyzetben Bakon kezébe. Azután Csikós kap tapsot, Szikár pedig rúgást. Az összekötő ki is áll. Turay II. nagy helyzetben átemeli a kifutó Bakon fölött a labdát, de új felső fa véd. A 32. percben Béky kitör, Páz­mándy ellöki a 16-os sarkán, 11-es! Solti térdmagasságban a jobb sarokba helyezi. 2:1 a Phöbus javára. A 44. percben szögletből egyen­lít az Elektromos: Rózsák­ szöglet­rúgását Szendrődi először rosszul veszi át fejjel, de újra hozzá kerül a labda és most már biztosan pöcköl be a bal sarokba. 2:2. A II. félidőre az Elektromos három helyen változtat: Füzi helyett Pálinkás játszik, Dobrovits helyére Martonos, Rozsák­ helyére Tőrös áll be. A Phöbusban Barna elnök így beszél: — A II. félidőben Turay II. lett volna a középcsatár. Tőrös II. a balösszekötő és Solti a balszélig. De most Szikár sérülése minden számításomat keresztülhúzta. Tőrös II.-nek Szikár helyére kell beállnia. A­ II. félidőben is eleven iramú, szép akciókban gazdag a játék. Az IORORARC órac­Xr Budapest, vill. tömöu2z 5. percben Tőrös I. kiharcolt labdá­ját Solti kapja és közelről kapásból belövi. 3:2. Remek Elektromos-rohamok kö­vetkeznek. Zúg a taps a nézőtéren. Azután Csikóst is megtapsolják Linter lövésének kivédéséért. A 21. percben Buzássy jobb sarokra tartó lövését Csikós csak kiütni tudja, Linter behelyezi a labdát a kapuba. 3:3. Solti, majd Szendrődi hagy ki nagy helyzetet, azután a 39. perc­ben Tőrös (Elektromos) szögletét G. Tóth kapásból remek lövéssel küldi a hálóba. Jj-S: Az utolsó percekben Szirmai rúgást kap, hátra megy a kiálló Szilágyi helyére hátvédnek és Megyeri jön be öt percre közép­­fedezetnek. A játék után a két edzőtől a következő nyilatkozatokat kaptuk: Tóth István: Igen jól mozgott mind a két csapat, ha figyelembe vesszük az idénykezdetet. Ilyenkor jöhet azonban visszaesés is! Bányai Lajos: Elégedett vagyok a látottakkal. Az eredmény nem fontos. Döntetlen lett volna az igaz­ságos eredmény. Mind a két csapat sok szép támadást vezetett. Az Elektromos csatársor a mezőnyben pompásan épít, a hely­­­zetek kihasználásában azonban még erősen idényeleji a formája. A Phöbus csatársorai mintaszerű lapos kombinációkat mutatott be. Pedig a balszélső probléma nem is nyert még megoldást. A Phöbus csapatának nagy nye­resége Szirmai közéfedezet játéka. Mindent lehoz, a levegőből a föld­ ISOCHROM és ISOPAN finomszemcsés filmek sportfelvételekhez T CffTDAN­ felszerelések mU m DnhL József­ körút - KEGLER 13.­­lel. 1-432-51 £&ket­re. Pompásan osztja el labdáit a belsők és a szárnyak közt. Ponto­san passzol. Nyugodtsága imponáló. Örök vétek, hogy ez a fiú egy évig a tribünről volt kénytelen nézni a meccseket! Solti csak a mezőny­ben igazolta a nagy formájáról szóló híreket, eredményessége még javításra szorul. Szilágyi odaadóan dolgozott. Az Elektromos csapatában Pálinkás valamivel többet ígér, mint Füzi. Martonos helyét nem veszélyezteti Dobrovits. Rozsáli szélsebes, de a labda még nem mindig engedelmeskedik neki. Linter alakban, mozgásban Szófián­­ra emlékeztet. Tehetség, de még sok csiszolásra szorul. Megbízható, jó erőnek ígérkezik a régiek közül erre a bajnoki évre is a Phöbusban Csikós, Wéber, Gombkötő, Szikár, Solti, Turay II., az Elektromosban pedig Bakon, Pázmándy, Kiss, Lengyel, G. Tóth, , Szendrődi, Buzássy. T T MÓRI Szombaton kikaptak, vasár­nap győztek a Taxisok 1:2 és 8:3 — Távirati jelentésünk — Denhelder, aug. 14. Szombaton délután a rotter­dami Xerxes csapatával játszot­tunk és nagy balszerencsével 2:1 (1:1) arányban vereséget szen­vedtünk. A rotterdami Stasse volt a játékvezető. Csapatunk így állt fel: Tóth II. — Miklósi, Aradi — Odry, Tóth I., Varga — Váradi, Takács II., Serfőző, Kiszely, Hódy. Vasárnap Denhelderben egy helyi csapat ellen 5:0-ás félidő után 8:3 arányban fölényesen győztünk. A játékvezető Mieseres volt. Csapatunk összeállítása ez­úttal ez volt: Kutasi — Miklósi, Aradi — Odry, Tóth I., Varga — Váradi, Takács II., Serfőző, Kiszely, Hódy. Szünet után Gruber ját­szott a balszélen. Távisok. A Haladás az országos vasutas bajnok — Saját tudósítónktól — Szombathelyen vasárnap kellett volna lejátszania az országos vas­vasutas bajnokság döntőjének máso­dik mérkőzését a Haladásnak és a Püspökladányi MÁV csapatának. Múlt vasárnap Püspökladányban a Haladás 5:0 arányban győzött. Szombaton későn este a P­ MÁV táv­iratban lemondta a mérkőzést. Ez el­len az eljárás ellen a H­aladás szin­tén táviratban tiltakozott. A P- MÁV ennek ellenére vasárnap nem jelent meg a pályán. Palkó játékvezető kivárta az előírt időt és ezzel a Ha­ladás lett az országos vasutas baj­nok. Varga László, a szombathelyi MÁV üzletvezetőségének igazgatója kiosztotta a vasutas bajnokság érmeit a Haladás játékosai között. Kőműves János, a Haladás elnöke a P. MÁV eljárásáról a következő­ket mondotta tudósítónknak: — A Püspökladányi MÁV ellen azonnal megindítjuk a kártérítési pert. Természetesen ezenkívül felje­lentjük a Vasutas Ligánál is és a legszigorúbb megbüntetését fogjuk kérni. A szombathelyi közönséggel nem lehet­ ilyen játékot űzni. A sport­­szellem felrúgása az ilyen eljárás. A tartalékos Szol­noki MÁV kika­pott az ETO-tól ETO-Sz. MÁV 2:1 (1:1). Szolnok. Vezette: Kecskeméthy. A két csapat így állt fel a barát­ságos mérkőzésre: ETO: Pécsi — Brezányi, Gróf — Farkas, Kovács, Tóth IV. — Nei­­ger, Fekete, Limsperger, Szebehelyi, Tóth III. Sz. MÁV: Horváth II. — Retkes, Draskóczi — Szabó, Selmeczi, Bujáki — Szántó, Pálfia, Csabai, Korom, Horváth I. Szakadó cselen játszanak a csa­patok. Az 5. percben Neiger lesgya­­nús helyzetből elfut és a sarokba lő. 1:0. Tóth III. lövését nehezen védi Horváth II. A 23. percben Neiger bombája ad munkát a szolnoki ka­pusnak. A 26. percben Limperger kapufát lő. A 30. percben Korom labdájával Horváth I. lefut és éles szögből a hálóba lő. 1:1. A II. félidőben Retkes helyén Bar­na játszik, Brezányi megrúgja Hor­­váthot, majdnem botrány tör ki. Az ETO fölénybe kerül. Kovács remek a csapat tengelyében. Neiger beadá­sát Barna kézzel üti le, a 11-est Limperger fölélövi. A 38. percben Fekete lefut, nagy lövése a túlsó sa­rokba kerül. 2:1. Az ETO továbbra is fölényben marad. Jó: Kovács, Pécsi, Brezányi és Lim­perger, illetve Draskóczi, Horváth I. és Horváth II.Selmeczi, Kovács, ETO: Megérdemelten győz­tünk. Wéber, SzMÁV: Tartalékos MÁV küzdött, de az ETO megérdemelten győzött. * Futballedző, 16 évi külföldi gya­korlattal, komoly foglalkozással, egyesületet keres. Jelige: „Itália” a kiadóba. 3 Csak percei voltak a Nem­zetinek, mégis biztosan győzött Nemzeti—WM­FC 2:1 (2:0) Szuhai nélkül nem sokat ér a WMFC támadósora, gyors összekötők is hiányzanak a csapatból Csepel, WMFC-pálya, 1000 néző. Vezette: Szabados Mérkőzés előtt a hangosanbe­­szélőn át Faragó Lóra bejelenti, hogy a WMFC tartalékosait kény­telen kiállani, mert Szuhai sé­rült, Győri még nem játszhat és hiányzik a még ezután szerződte­tendő balösszekötő is. Megpillantjuk Dietz dr. szövet­ségi kapitányt. Gallovich edzővel beszélget. Szabó /., a Csepel jobb­­szélsője felől érdeklődik. Aztán VB-emlékeket idéz fel. — Nem jó a pálya talaja —­­mondja —, de a Uáci pálya még ennél is rosszabb volt. Aztán felsóhajt: — Hej! Ha azok a nyavalyás svédek nem győztek volna 8:0-ra, akkor most világbajnokok va­gyunk. Akkor be mertem volna dobni ellenük a hét tartalékot és az olaszok elen pihent emberek­kel állhattunk volna ki. De már jön a két csapat. Nemzeti: Angyal — Flóra, Tóth II. — Túri, Balog, Szalay — Fenyvesi, Pálya, Kisalagi, Bi­­hámy, Horváth. WMFC: Budavári II. — Bur­ger, Rozgonyi — Keresztes, Gere, Nyilas — Szabó I., Fekete, Rökk, Frigyes, Serényi. A szövetségi kapitány különösen Pólyára kíváncsi. Hamarosan meg­állapítja, hogy tud a fiú, bár sok minden nem sikerül neki. A játék nem „nagy”. A Nemzetinek van­nak jó mozzanatai, d­e nem játszik a gárda teljes valahogy erőbe­dobással. A Csepel küzd, de itt meg a csatársorral vannak bajok. Főleg a belsőkkel. Budavári II-nek néhány bravúrra nyílik alkalma. A 19. percben esik az első gól: Balog szabadrúgására Budavári kifut s Kisalagi fölötte gólba fe­jel. 1:0. (Szép volt!) A szél a Nemzetit segíti. A 30. percben Kisalagi szépen teszi ki Fenyve­sit, Fenyvesi elhúz Nyilas mellett. Lő. Lövése a túlsó kapufa éléről ki­pattan és a befutó Horváth be­vágja. 2:0. A nép Szuhai után „sír”. A Csepel rákapcsol, de csak szögletet ér el. Fenyvesi lőhetne gólt, de lassú és Rozgonyi beéri. Az utolsó percekben élénkül a já­ték. Mindkét oldalon látunk szép dolgokat. Fordulás után így áll fel a két csapat: Nemzeti: Angyal — Flóra, Tóth II. — Túri, Balog, Szalay — Fenyvesi, Pálya, Kisalagi, Molnár, Horváth. WMFC: Budavári II. — Ta­kács, Rozgonyi — Keresztes, Ge­re,­ Nyilas — Szabó I., Rökk, Szu­hai, Frigyes, Serényi. Szuhai sántikálva is teremt két helyzetet, de a 10. percben kiáll. A WMFC fedezetsora most ez: Laky, Gere, Nyilas. A támadósor: Szőke, Szabó I, Keresztes, Rökk, Serényi. Most jobb a játék, több benne a lendület. A Nemzetinek megint van néhány jó perce és néhány pompás támadása. A gól azonban hiányzik. Molnár csak kapufát lő, Horváth üres kapu fölé emel. Se­rényi és Túri között nézeteltérés támad. Serényi ráugrik Túrira, majd Flóra ugrik bele Serényibe. Fenyvesi gólhelyzetben hibáz. Se­rényi szabadrúgása elsuhan a ka­pufa mellett. A 34. percben szépíthetne Serényi, de fölé dur­cs rant. Az utolsó percben vagyunk, amikor Serényi éles beadását Tóth II. élesen saját kapujába fejeli. Öngól. 2:1. Dietz­er: Pályából lesz valami, Tóth II. is jó. A: Csepelben nekem a kis Szőke tetszett. Jobban ad be, mint Szabó.­­ (Véleményünk: A Nemzeti közel sem adott ki magából mindent. Nem erőlködött és így sem igazi iram­, sem igazi játék nem alakul­hatott ki. Volt azonban a fekete­fehéreknek néhány perce, amikor megmutogatták egy k­issé oroszlán­­körmeiket. A csapat legjobb formá­ban Levő tagja: Flóra, Balog, Kisalagi, Szalay és Túri. Kisalagi meglepő jó! Tóth II. ügyes. Pálya az első félidőben néhány remek dolgot csinált. Van benne „lehetőség”. A második félidőben visszaesett. A WMFC igyekezett. Védelme és fedezetsora mind a kétféle válto­zatban elég jó, támadó sorában azonban csak a két­ szélső mutatott valamit. Nagyon hiányzott az egészséges Szuhai és a két gyors, technikás összekötő. Szabados igen jól vezette a mérkőzést.) Elázott a mezőkovács­házi pálya, elmaradt a Szeged FC beme­legítő mérkőzése — Saját tudósítónktól — Szeged, augusztus 14. A Szeged FC-nek vasárnap Mezőkovácsházára kellett volna utaznia barátságos mérkőzésre. A csapat már kinn volt az állomá­son, amikor az utolsó pillanat­ban távirat érkezett Mezőkovács­­házáról s ebben jelezték, hogy a városra zúdult hatalmas eső kö­vetkeztében a pálya félméteres víz alatt áll. A Szeged mit tehe­tett egyebet, visszafordult s ha­zafelé indult. (Azaz mégsem. Délután maguk között rendeztek a fiúk könnyű edzőmérkőzést.) Ugyanígy járt a Szegedi VSE is. Nekik Battonyán lett volna barátságos mérkőzésük, de BKT-tól jött távirat szerint Bat­a­tonyán is víz alatt áll a pálya, így a vasutasok sem utaztak el. B. L. Mátészalka gyászban van Bocskai—MTK 6:2 (1:1) Mátészalka. Vezette: Arandt. Az első félidőben így állt fel a Bocskai: Vörös — Nádas, Janzsó — Orosz, Boros, Békési — Markos, Csó­kas, Pásztó, Veres, Takács. A játék­idő első felében az MTK helyenként szebben támadott, mint a debreceni csapat. Szünet után Elek lett a jobb­­fedezet, Orosz a balfedezet, Békési előrement balszélsőnek és Takács lett a balösszekötő. Az átcsoportosí­tás használt a Bocskainak és szép já­tékkal győzött. Góllövő: Pásztói (2), Markos (2) és Takács (2), illetve Szabó és Székely, Használtautók Barilla Topolino Ford Eifsl Mer Junior Ford Köln Adler Trumpf Opel Kadett Opel Olympia Steyr 100 Hanomag Sturm és más, szebbnél szebb használt autók eladása az Opel-telepen V., Révész­ utca 4.