Nemzeti Sport, 1938. december (30. évfolyam, 234-253. szám)

1938-12-09 / 240. szám

Péntek, 1938 d­ece­nber 9. A­ kapus a Hungáriában: Uram János, a Füleki TC játékosa — Saját tudósítónktól — A kék-fehérek már régebben foglalkoznak a tervvel, hogy Szabó m­ellé új, tehetséges, fiatal kapust szerezzenek. Braun edző, aki an­nak idején a Füleki TC edzője volt, levelezést folytatott régi egyesüle­te fiatal kapusával, Urammal. A levelezést megállapodás követ­te és a fiatal, nagy tehetségű fel­vidéki fiú csütörtökön már Buda­pestre is érkezett és részt vett a Hungária edzéséin. _ Az itthonmaradottak, Mü­ller, Kállai, Négyesi és Sebes álltak az edzőkapu elé és hatalmas lövések­kel tették próbára Uramot. —_ Négy hónapja nem láttam labdát! — mondotta a fiatal ka­pus. —­ Edeidre még kissé bi­­zonytalanul fogom a labdákat... Néhány perc után azonban bele­m­elegedett és nagyszerű dolgokat mutatott be. Különösen a lapos labdákat védte mesterien, a magas lövéseket pedig 20—30 méterre boxálta ki. Tizenegyeseket is rúg­tak neki és a volt füleki kapus itt is jó érzékről tett tanúbizonysá­got. Az edzés végén izomlázról pa­naszkodott, de láthatólag nagyon boldog volt, hogy a Hungáriához kerül. —­ Huszonhárom éves vagyok — kezdte elbeszélni eddigi pályafutá­sát. — Tizenöt éves koromtól vé­dek, három évig dr. Füleki Többen játszottam, többszörös északkeleti válogatott voltam. Uram losonci fiú, most néhány napra hazautazik Losoncra és így a Hungáriának vasárnapra a Nem­zetivel lekötött edzőmé­rkőzésén még nem is vesz részt. Szó van azonban arról, hogy — ha a Hun­gária egyiptomi portyája megvaló­sul — úgy az újonnan szerződte­tett kapuvédő is már a csapattal tart. Braun edző nagy jövőt jósol az új Hungária-kapusnak: —­ Volt néhány mérkőzése az FTC-nek, amit Uram, úgyszólván egyedül nyert meg. Végtelenül bá­tor fiú és nagyszerűen helyezkedik. Ha nálunk újra rendszeres mun­kába, kezd, rövidesen a legnagyobb kapusok sorába léphet, örülök, hogy megszerezhettem a Hungá­riának. Az „új fiú” csendes, szerény gyerek, a kék-fehér játékosok máris megszerették. Müller Judi meg is jegyezte: — Szegény Tóni nem is tudja, hogy milyen erős versenytársat kapott... Mc­Culloch. *­ Sárosi dr. az ideális össze­kötőjátékot játszotta ■— Telefonjelentésünk: — Glasgow, december 7. Este bankettre gyűltek össze a csapatok. Vacsora előtt a magyarok a magyar, a skótok az angol him­nuszt énekelték el. A vacsora igen kedélyes, baráti hangulatban folyt le. Sárosi dr remek játékáról a va- W csillárok V. Vörösmart­y-tér 3 •(Deák t.­u. oldal VII. Erzsébet­­körút 19. MINDEN MÁRKÁS RÁDIÓ csota alatt is sok szó esett. É­rde­­kes véleményt mondott McCulloch, a skót középcsatár. — Sárosi dr az ideális össze­kötőjátékot játszotta: Feleki László. A NEMZETI srm. délután erőnléti edzést tart. Az edzésen részt vesz minden játékos, Pálya és Szalay kivételével. A Hun­gária elleni barátságos mérkőzésre az általunk már közölt összeállításban állnak ki a feketefehérek. Nem tartott tegnap rfiz­ést a Zurló. Va­sárnap a III. osztályú Sportival­­játszik a csapat barátságos márkózást-a tpy ké­­szü­l a Nemzeti ellen. A jövő héten már erősebb edzést tart a csapat- Csak párosán.... Kment ULK vasárnap két­ öncélt rúgott. „Még jó, hogy a csa-­t­ársor hatot rúgott­­ az ellenfélnek", mondják. — Újabb levelet kaptunk a görögöktől — közölte velünk vitéz Kemenesy Sándor, a Ferencváros főtitkára, majd így folytatta: — Ebből kiderül, hogy Görög­országban minden mérkőzésünke­t válogatott csapat ellen játsszuk. A téli portyánk a fenti levél alap­ján most így fest: December 13. Zágráb: HASK­December 25. Athén: Athén vál. December 26. Athén, vagy Py­­reus: Pyreus vál. Január 1. Athén: Görögország vál. Január 6. Szaloniki: Szaloniki vál. — Most már biztos az is, hogy a zágrábi s első athéni mérkőzé­sünk között nem lesz mérkőzésünk. Ezzel szemben ifjabb tárgyaláso­kat folytatunk. Ezek szerint ja­nuár 8-án és 9-én egy vagy két mérkőzést játszunk majd Jugo­szláviában. A görögkeletiek ugyan­is ekkor ünneplikk a karácsonyt s ezzel kapcsolatban jönnek létre ezek a mérkőzések. A mérkőzések színhelye eddig még nem biztos. A portyára elinduló jó játékost leg­­közelebb jelöljük ki, egyelőre csak az biztos, hogy két­­ kísérő utazik a fiúkkal: Tóth Lajos dr. intéző és Hlavay György edző. Beadtuk egyébként a kérvényeket s ezekben a katonajátékosaink részére sza­badságot kérünk a portyára. A portyával biztosítjuk a téli anyagi szükségletünket. Különben öröm­mel látjuk, hogy az egyiptomi portyát, amelyről mi lemondtunk, a Hungária veszi­ át, így mégis csak megy magyar csapat Egyip­tomba. Az. URAK—Testvériség f. hó 11-én le­játszandó bajnoki mérkőzésre a BLASz elnökségi­ szövetségi ellenőrt küld ki. AZ „ISNfcRÉTIEN" ANGLIA B­emutatja F­E­L­E­K­I LÁSZLÓ a folyó évadra angliai tanulmányútra kiküldött belső munkatársunk Arsenal győzelem­­ az én kedvemért (?).♦♦ Ma­gántanuló vagyok a­z Arsenal iskolában London, 1938 december 3. (Az Arsenal 3:1 arányban megverte a Birming­ham csapatát. Az első félidőben a Birmingham jobban játszott, a másodikban az Arsenal félelme­tesen feljött. Az Arsenal góljait Drake, Crayston és Nelson lőtte,­ a Birminghamet Jennings, 11-esből. Lendületes mérkőzés volt.­ Szívesség A hét egyik napján félrehívtam Crayston bará­tomat az Arsenal-pályán, edzés közben. Crayston egyike azoknak az Arsenal-játékosoknak, akikkel szorosabban is összebarátkoztam, mint az magán­tanulói mivoltomból logikusan következne. Sok rokonszenves és méltányolandó tulajdonságán kívül van egy közös tulajdonságunk: mind a ketten nagyon szeretjük a futballt. —­­Kedves Jack — mondtam neki — a magyar fiúk hétfőn reggel érkeznek Fárisból. Szeretném őket egy Arsenal-győzelemmel fogadni. Crayston nevetett. — Én is szeretném őket Arsenall-győzelemmel fogadni. Egyébként pedig megígérte, hogy igyekeznek megtenni nekem ezt a szívességet. Nem kétséges, hogy az Arsenal-gyerekek is unják már egy kicsit a sok döntetlent. Nem elég, hogy hét döntetlent „arattak” ebben az évben, legutóbb Parisban is döntetlenül játszottak. Bernard Joy, az első liga egyetlen amatőrje a másik játékos, akitől ugyanezt a szívességet kérem. Joy remek fiatalember. Ez a hosszú „kullancs” a futball szerelmese. Tanító. Nehézségei vannak az edzés körül. Esténkint jár ki a pályára, akkor fut, boxol, labdázik. Ha vidékre, vagy különösen kül­földre kell utaznia, akkor követel csak igazán nehéz áldozatokat Joytól nagy futballszenvedélye. Ő járt a legrosszabbul a párisi kirándulás alkalmával is. A többiek hétfőn délután jöttek vissza Londonba, vonaton és hajón. Joynak már vasárnap este az esti repülőgéppel vissza kellett jönnie, hogy hétfőn reggel már az iskolában lehessen. Szegény Joynak tehát kétszer is kijutott a kellemetlen repülőút. Egyszóval: többen is megígérték az Arsenalból, hogy végre győznek. Veszélyes ellenfél A Birmingham nem áll valami pompásan — utolsó előtti a bajnoki táblázaton. De, mint néhány­szor volt alkalmam kifejteni, ez nem sokat jelent. Annyira nem jelent sokat, hogy például a Birming­ham volt az a csapat, amely alaposan elverte mind­két vezetőt. Az Evertont 1:0-ra, a Derby County-t 3:0-ra verte el az Arsenal szombati ellenfele. Szép teljesítmény. Az Arsenal például mind a kettőtől kikapott. Most pedig győzött. Ilyen az élet­­— illetve az angol futball. Hogy milyen veszélyes csapat a Birmingham, azt nemcsak a fenti két pompás eredménye mutatja, hanem­­ az első félidő is, amikor igen kellemetlen perceket szerzett az Arsenal-védelemnek s egy izben már mindenki verve volt —­ kivéve a kapufát. De itt még nem tartunk,­­írjuk le először az összeállításokat: Arsenal: Swindin — Compton, Hapgood — Crayston, Joy, Copping — Nelson, L. Jones, Drake, Drury, Bastin. Birmingham: Clack — Trigg, Hughes — Dear­­son, Buller­, Rich­ards — White, Jennings, Phillips, Harris, Brown. A Birminghamnak néhány walesi válogatottja is van: Hughes, Dearson, Richards és Phillips. Richards már 21-szer részesült ebben a megtisztel­tetésben. Izgalmas játék Az Arsenalból Kirchen és Bryn Jones hiányzik, mindkettő sérült. Bryn Jones még a mérkőzés reg­gelén is kipróbálta a lábát, Whittakernek azonban az volt a véleménye, hogy még nem egészséges, így aztán az Arsenal megfelelhet legújabb hagyomá­nyának: csatársora minden héten más és más. Mint mondtam, az első félidőben a Birmingham jobb volt, legalábbis többet támadott s volt egy kapufája is. Az Arsenal gólja igen tanulságosan esett , jellemző Drake-gól volt. Ted barátunk egy összecsapásnál megsérült a fején. Fekve maradt. Jó öreg Whittaker berohant a pályára, a vas-középcsatárt élesztgetni kezdték. Föléledt. A fejért sérült, meg. Be kellett mennie a­­ tribün alá Whittaker orvosi szobájába. Drake korán vissza ak­art jutni a pályára és a közönség elször­­nyedésére vérző fejjel futólépésben rohant be Whittakerrel együtt. Bekötött fejjel jött vissza és egy perc múlva irtózatos gólt lőtt Először nagy lendülettel fejelt egy gólt, amely azonban les miatt érvénytelen volt. Rögtön utána Bastin elcsípett egy rossz Birmingham-passzt, lerohant s a középre adott. Draket ezúttal is fogták, de ő ezúttal nem zavartatta magát, utolérhetetlen lendülettel villám­gyorsan belelőtt a labdába, amely alig láthatóan vágódott a jobb alsó sarokba. A következő pillanat­ban Drakeval együtt valami hárman is hempereg­tek a földön. Drake azonban nem törődött vele ,­ jól kihasználta az előző tizedmásodpercet. Egy perc múlva Copping szabálytalanul vágta el Jenningset. Jennings simán betette a tizenegyest. Sok Arsenal-szurkoló szerette volna, ha ezt a tizen­egyest is Bastin lövik. Nagyobb iram a második félidőben Az első félidő tehát 1:1 arányú döntetlen volt. Az a gyanúm, hogy ha döntetlen maradt volna az eredmény, néhány Arsenal-szurkoló idegbajos lett volna. Ez a rengeteg döntetlen több, mint bosz­­szantó. Az Arsenal döntetlenei rendszerint úgy esnek, hogy az Arsenal vezet (néha két góllal), aztán az ellenfél egyenlít. Az Arsenal második gólja jellemző Crayston-gól volt. Vannak alkalmak, amikor egyszerre megvál­­­tozik az Arsenal összeállítása. Ha az Arsenal az ellenfél kapuja közelében jut szabadrúgáshoz, akkor a jól fejelő magas játékosokból csatárok lesznek. Crayston ilyenkor nem is támadószellemű szélső­fedezet, hanem támadószellemű csatár. Mondhatjuk úgy is: előretolt csatár. A jelen szabadrúgást Hapgood irányította, Crayston pedig simán be­fejelte, mintegy hat méterről, védhetetlenül. A kis Nelson lőtte a harmadik gólt, Leslie Jones okos passzából. A kis jobbszélső meglehetősen nehéz szögből bombázott kapura — neki volt igaza! A mérkőzésnek ebben a felében az Arsenal fölénye néha nyomasztó volt. Feljavult a társaság. A védelem egyszerűen áttörhetetlen volt. A tar­taléksorból előlépett Comptoinnal esetleg rövidesen a válogatott csapatban találkozunk. Hapgood,ez talán már unalmas is dicsérni. Joy remek. Crayston is javul. A csatársor a második félidőben kitűnően játszott. Hogy áll az Arsenal? Ne felejtsük el, hogy egy angol futballklubnak nemcsak egy csapata van. Általában minden klub legalább két csapatot játszat. Az egyiket az első, második, vagy harmadik ligában, a másikat pedig a helyi ligában, amelyben a második csapatok indul­nak. Az Arsenalnak három csapata is van. Az első cspaton kívül a „London Combination” című díjért a második csapatát versenyezteti. A harmadik csa­pata pedig az óvoda, a „Lambert-istálló”, amelyik a Déli Ligában indul. Nézzük, hogy állnak. Az első csapat jelenleg a 10-ik helyen áll, 17 ponttal. A második csapat az első helyen áll 32 ponttal. A harmadik csapat a második helyen áll 21 ponttal. Ez az Arsenal jelenlegi mérlege. A nyolchónapos idényből három hónap múlt el, a hátralévő öt hó­nap alatt még sok minden történhetik. Más... A forduló egyik nagy meglepetése (bár ezzel­­ szóval itt óvatosan kell bánni) az Aston Villa két­gólos győzelme a nagyszerű Charlton fölött. Az első gól olyan furcsa körülmények között esett, hogy a legöregebb szurkolók sem emlékeznek hasonlóra. Az első gól az első félidő tizedik másod­percében, esett. Különössé teszi a gólt, hogy a bal­fedezet, Iverson lőtte. Villámgyors akció volt, egyetlen Charlton-játékos sem nyúlt a labdához. Nem csoda, hogy ez a gól meglepte a Charltont. Igaz, itt drága az idő, ki kell használni minden másod­percet Nem igen van mérkőzés, amelyről ilyesmit lehetne írni: „Az első percekben tapogatózó játék folyik...” A két éllovas közül a Derby County csak dön­tetlenig vitte, nem bírt a Liverpoollal. Skóciában a Celtic 5:4-re verte meg a Hiber­­niant. Jegyezzük fel erről a mérkőzésről, hogy Delmey barátunk, a skót nemzeti válogatott jobb­szélsője igen nagyot játszott, az egyik gólt is ő lőtte.­­A Chelseat verő Everton legjobb csatára | Szép | I M I I oicsó | | axAr, mm 0ra!0ia!0ra!0ra“5. 5