Nemzeti Sport, 1939. február (31. évfolyam, 24-43. szám)

1939-02-27 / 42. szám

Hétfő, 1939 február­ 27. Vasutas bajnokság Tíz emberrel győ­zött a Törekvés Törekvés—Haladás 3:2 (2:0) Bihari­ utca,­ 1000 néző. Vezette: Szigeti László. Szemerkélő esőben így állnak fel a csapatok: Törekvés: Kiss — Lőrinczi, Bejthy — Szűcs, Róják, Molnár — Sirály, Keszei II., Palatinus, Tóth, Dóri. Haladás: Baumann — Kiss úr,­­ Kraszna­ — Pillér, Kiss, Kalotai — Szabó, Gazdag, Mórócz, Forgács II., Lovász. Tapogatózó játék után az első negyedórában némi Haladás-fölény észlelhető. Lassan a Törekvés is feljön és­ akkor eredményes is. A 28. percben Palatínus kitör és 20 méterről hatalmas lövést küld a jobb felső sarokba. (1:0). Két perc múlva Palatinus szökteti Dórit, a balszélső lefut, lapos beadását Sirály közelről besodorja. (2:0). A Haladás is támad. A 36. percben Lovász hatalmas lövése a felső lécet súrolva fut kapu mögé. Szünetig nem történik említésre méltó esemény. Szünet után a 15. percben Lő­rinczi fellöki Móróczot. A tizen­egyest Kiss a jobb sarokba helyezi, 2:1. A 18. percben majdnem bot­rány tör ki, egymást lökdösik a játékosok, Tóth belerúg Gazdagba­, erre a játékvezető leküldi a­­pályá­ról. A 20. percben Mórócz egyedül Ingyen mehet a vasárnapi Ferenc­­városir­udafok és a Hungária - Szolnok kettős bajnoki mérkőzésre akkor, ha 2 darab 1.20 pen­gős színházjegyet vált a Józsefvárosi vagy az Erzsébetvárosi színház pénztáránál,továbbá ha a Vá­rosi színház „Katinka*1 előadásaira 2 darab jegyet 1.60—2.80-ig, vagy 1 drb jegyet 3—5.50 pengőig vásárol. átjátsza a Törekvés védelmét s a kifutó Kiss mellett egyenlít. 2:2. A Törekvés lassan feljön, a 35­ . percben Keszeg I­. 20 méterről szabadrúgást ível a Haladás ka­puja elé s a befutó Palatinus éle­sen befejeli a bőrt. 3:2. A Törekvés gólratörő csatár­sorának köszönheti győzelmét. Egyénileg Lőrinczi, Szűcs, Róják, Keszei II. és Palatinus érdemel dicséretet. A Haladásból Baumann, Kiss dr. Kiss, Szabó és Mórócz emelhető ki. Szigeti László játékvezetőnek­­még nem való ilyen erős mérkőzés. Tasnády József (Törekvés): Ennyivel jobbak voltunk. Kőműves János, a Haladás el­nöke: Döntetlent megérdemeltünk volna. Hahafan Loisy holland futballvezér azt­ kívánta, hogy a magyarok gól­záporral győzzenek. Egy budapesti szurkoló diadalmasan mondta: — Jól kibabráltunk velük! Nemi ráztuk fel a holland futballt! BSzKRT ifj.­BTC Ifj. 6:0 (4:9). Compaetor—Fodrász 4:9 (2:0). Béke-utca. Vezette: Cigány. Góllövő: Poták­ (2), Mo­­sánszky és Horváth (11 -esből). Pannónia­­—Főv. TKör­v. 5:0 (2:9). Váci­ út. Vezette: Varga. Góllövő: Szabó (2), Molnár (2) és Kakas. MASC—FvSC 5:4 (2:2). At­tiila-u. Vezet­te: Tóth III. Góllövő: Pápai (2), Jakab (2) és Német, illetve Serege (2) és Ke- DI'P'DY (2)­Compaetor v.—Főv. TK őr 11- 5:3 (1:3). Hajdu­u­ Vezette: T­erk. Góllövő: Dudar (2), Szabó (2) és Malter, illetve Kemény (2)­ és hinták (2). IIAC—KSSE 1:1 (1:9). Kispest. Vezette: Dallmann. Az eredmény igazságos. Gól­­lövő: Friedvalszky, illetve Urh­egyi. MÁV Előre II.—TSC II. 4:1 (3:0). Tatar­ért. Vezette: Csapó. Góllövő: Siegler, Bog­nár, Vállár és Kálmánfi. illetve Nagy. MFC—GOFC 9:9. URAK-pálya. Vezette: Sándor. BSC—BSK 2:2 (1:9). Budafok. Vezette: Bán. Két ,jó formában levő csapat­ izgal­­mas küzdelme- Góllövő: Nagy, és Papp,­­ illetve Bánki és Hortobágyi. Vidéki eredmények Keleti alszövetség I. osztály: MVTE—Kisváradi KSE 2:1 (1:1). Mátészalka. ■ Vezette: Farkas. A vendégek az első félidőben megle­pően frissen játszanak. A 20. perc­ben Kepes megszerzi a vezetést. 1:0. Egy perccel később Balogh I­II. egyenlít. 1:1. Fordulás után a ho­niak fölényben vannak és Tóth ré­vén gólt szereznek. 2:1. A vendégek nagy hajrába kezdenek, de nem tud­nak az eredményen változtatni. A 44. percben Kovácsot a KKSE-ből kiállította a játékvezető. Jó: Várko­­nyi, Oláh, Jencsi, illetve Neumann, Farszky, Scharf. NyTVE—Karcagi MOVE 6:0 (3:0). Nyíregyháza. Vezette: Palotás. A korai kezdet ellenére igen szép, vál­tozatos volt a játék. Góllövő: Pakot (2), Mester, Biró, Szalai és Juhász 11-esből. Jó: Mester, Szalai, Négyesi III., Biró és Juhász, illetve Barta, Balogh és Oláh. P. MÁV—Mátészalkai TE 2:1 (2:0). Püspökladány. Vezette: Kiss Gábor dr. Idényeleji játék, megérdemelt győzelem. A vezetést a 20. percben Cs. Kovács szerzi meg. A 32. perc­ben Elekes közelről lövi a második dugót. Szünet után fél óráig nagy fölényben van a hazai csapat, majd feljön az MTK és a 36. percben Kárpáti szépít. Jó: Drobny, Vilmos és Elekes, illetve Puskás, Székely és Kárpáti. Nyíregyházi VSC—BSE 5:0 (2:0). Nyírbátor. Vezette: Rédai. Megérde­melt győzelem, de a gólarány túl­ s­zott. Góllövő: Szakács (2), Dudhe­vic, Marton és Margittal. Kitűnt: Marton, Margittal és Szakács, illet­ve Gál, Bodnár és Koródi. II. osztály. Orm­ospusztai MOK—PPSE*, 4:1 (0:1). Putnok. Vezette: Adorján. MYITE—Alsózsolcai ISE 8:2 (3:2). Mis­kolc. Vezette: Szegő. Góllövő: Vargás (3),­­ Wicsner (2). Sch­if­fmaim, Balikó és Ko- I­vács, illetve Kaim és Farkas. Farkaslyuki ÚTE—Királdi BOK 6:0­­ (4:0). Ózd. Vezette: Marosfalvi. Góllövő:­­ Szendrei (3), Magócs (2) és Gál. Déli alszövetség I. osztály BTE—Battonyai TK 2:0 (1:0). — Bék­és. Vezette: Lupták. Idényeleji formák. A BTE sokkal többet táma­dott. A 37. percben Kocsor szerzi az első gólt. Szünet után a 32. percben­­ Csüllög BTE 11-est kapufának lő. A 37. percben Csüllög már a hálóba­­ talál. 2:0. II. osztály K­AC II.—Szentesi MÁV II. 10:0 (2:0). Kecskemét. Vezette: Grulich. Góllövő: Molnár (3), Tóth (3), Kulich (2), Várszegi és Tormási. Egyéb vidéki eredmények : Szigetvár: CFC—BIOK 4:0 (2:0). Barát­­ságos. Rákoshegy: NSC—Rákoshegyi TC 5:1­­ (2:0). Barátságos. Vezette: Virág. Góllö­­vő: Gárd­os (2), Jergler, Gorsa és Pillin­­ger, illetve Márta­ A mezőny legjobbja: Márta. Rákoskeresztúr: RTE—Zuglói AC 3:1 (3:0). Barátságos. Vezette: Sárvári. RTE- fölénnyel indul a mérkőzés, különösen a csapat fedezetsora rem­eked- Az 5. percben Csere lövi az első gólt. A 8. perben Hadi eredményes. A 28. percben Hadi 3:0-ra emeli a gólarányt. A II. félidő 28. percében Bozsár ti­zen ezrest vét, e­zt Szi­lágyi védhetetlenül lövi a felső sarokba. 3:1. Jó: Bozsur, Merz, Hadd, ill. Szabó, Lukhaub, Tóth, Rózsa. — RTE—ZAC II. 3:3 (1:1). Nyugati alszövetség I. osztály: SVSE—II. ker. SC 3:0 (3:0). Sop­ron. Vezette: Patyi. Gyenge játék­­vezetés mellett biztos győzelem. Az első félidőben szép játék. A 7. perc­ben Varga szabadrúgását a kapus Bárdics elé üti s ő kapásból vágja a hálóba. 1:0. A 115. percben Tóth sa­rokrúgását Bakó a hálóba fejeli. 2:0. A 22. percben Horváth sarok­rúgását Bakó a kapufának fejeli, onnan Kauba elé pattan a labda és ő a hálóba küldi. 3:0. Fordulás után a vendégcsapat sorozatos durvaságai miatt elromlik a játék. Jó: Kőmű­ves, Takács, Tóth és Horváth, illet­ve a H. ker. közvetlen védelme és Juhász­­. * FAI­—Komáromi FC 2:1 (1:0). Fűzfő. Vezette: Perlinger. Megérde­melten győzött a játékidő legna­gyobb részében többet támadó hazai csapat. A 35. percben Bukla beadá­sát Winkler a hálóba küldi. 1:0. A második félidő 15. percében Pintér egyéni játék után kiegyenlít. 1:1. A győztes gólt a 34. percben szerzi meg a hazai csapat. Winkler kiadá­sát Kukla továbbítja a léc alá. 2:1. Jó: Ács, Gyurkovics, Lengyel, illet­ve Radics, Paksi, Pintér és Kovács. DAC—SzFC 3:2 (2:1). Szombat­hely. Vezette: Kamerell. A győri csapat megérdemelten győzött, mind­végig jobb volt ellenfelénél. Góllövő: Csap, Börzsönyi (öngól), Paksa,­­­­lletve Hende és Pánczél. Kitűnt: Csap, Horváth és Paksa, illetve Sza­káll, Pánczél és Hende. Kopcsándy SzFC kulcscsonttörést szenvedett. II. osztály MOVE ZSE—Szombathelyi FC II. 1:0 (0:8). Zalaegerszeg. Vezette: Molnár. _Ala­­­­csony színvonalú játék. Góllövő: Gróf. Celldömölkön nem játszották le a CVSE I­II.—ZTE mérkőzést, mert az cserszegiek­­ táviratilag lemondták azt. Északi alszövetség I. osztály Miskolci AFC—GyAK 2:0 (1:0). Gyöngyös. Vezette: Puskás. Nagy­iramú játék folyt mindvégig renge­teg nagy helyzet maradt kihaszná­latlanul. Az I. félidő 6. percében Da­­vidovics és a H. félidő 38. percében Adám lőtt gólt. Jó: Bán, Török, Da­­vidovics és Adám, illetve Hársfalvi, Kovács, Hajnal és Varga. PROSE—Salgóbányai FC 1:0 (0:0) Zagyvapálfalva. Vezette: Halácsi. A PRVSE végig nagy fölényben ját­szott, de puha csatárai sokáig nem bírtak a lelkesen dolgozó Salgó-véde- I­lemmel. A gólt a 12. percben Szarvas szerezte. Jó: Jávor, Cserge és Joó, illetve Tóth II., Katona és Tóth I. DVTK—Baglyasaljai SE 4:0 (1:0). Ózd. Vezette: Maróth. Nagyiramú játék, az ózdiak nem érdemeltek ilyen nagyarányú győzelmet. A gó­lok sorrendje: 13. perc: Tóth, II. félidő 19. perc: Tóth. 39. perc: Tóth, 41. perc: Alberti. Jó: Tóth, Bisztri, Mavercsik, illetve Szabó, Andó és Szebehelyi. flf Vasárnapig nagyot kell javulnia a Kispestnek Kispest -KTC 3:1 (0:0) Kispest. Vezette: Denhoffer. A kispesti nézők megdöbbenve lát­­ják, hogy a profik­ még mindig a kis Olajkárral állanak fel a bal­szélső helyén. A csapatok a követ­kező feállításban lépnek a pályára: Kispest: Boldizsár — Somlai, Rát­­kai — Kajdácsi, Varga dr., Hor­váth — Kincses, Nemes, Páli, Déri. Olajkár II. KTC: Frey — Varga, Albertig — Üveges, Schlakker, Pál — Répa, Lendvai, Trakala, Oberreiter, Mül­­ler. A hűvös, szeles idő mindkét csa­patot gyors játékra kényszeríti. A vendégcsapat az­­első negyedórában sokkal többet támad. Varga dr. megunja a kispesti csatárok meddőt i­ségét és 35 méterről lő­­ Frey ke­zébe. Szünet után a Kispestben Varga dr. és Lan Ali helyet cserél. (Ké­sőbb kiderül, hogy ezzel a cserével sem javult a kispestiek játékereje.) Nemes a 12. percben szabadot rúg, a visszapattanó labdát ugyanő be­fejeli. 1:0. Három perc múlva ha­sonló körülmények. Időzött éri el a kispesti csapat második gólját. A különbség az, hogy Páli lábbal lövi­­ a labdát a hálóba. 2:0. A 30. perc­ben a kispesti védelem kezez.. A ti­zenegyest, Oberreiter beteszi. 2:1. Az 52. (!) percben büntetőhöz jut a Kispest. Olajkár II. értékesíti a 11-est. 3:1. Denhoffer 10 perccel meghosszabbította a második fél­i időt (!). A Kispest csapatában Rátkai,­­ Varga dr. és főleg Nemes érdemel dicséretet, az egész csapatnak azon­ban nagyon sokat kell vasárnapig javulnia. Olajkár II. — jobb híján — megfelelt. A KTC-ben Répa volt a legjobb ember. Szebehelyivel és Kovács L-el egyoldalúan szerződést akar bontani a Budafok — Saját tudósítónktól . Mint­ lapunk más helyén megír­tuk, Szebehelyi és Kovács I. a Bu­dafok két játékosa nem jelent meg csapatuknak az Újpest elleni ba­rátságos mérkőzésén. Fiala Antal a Budafok intézője erre vonatko­zóan a következőket mondotta ne­künk: — Szebehelyi és Kovács I. a múlt héten bejelentette, hogy az Újpest elleni edző­mérkőzésünkön nem vehet részt, mert vasárnap délelőtt cég­csapatukban kell játszaniok. Mi a bejelentést nem vettük tudomásul, többek között, azért sem, mert­­már­cius 5-én a Ferencvárossal játszunk bajnoki mérkőzést és szükségesnek tartottuk, hogy a két játékos ez előtt a fontos bajnoki mérkőzés előtt a mi csapatunkban játsszék. Figyelmeztettük a két játékost a kö­vetkezményekre, ha netán mégis a cégcsapatban játszanának. Szebehe­­lyi és Kovács I. ennek ellenére résztvett a cégmérkőzésen s ki sem jött Újpestre. Ezt nem tűrhetjük. Egyoldalúan szerződést fogunk ve­­lük bontani. Nagyszerűen megerősí­tették a LSE-csatársort SSE—Losonci AFC 6:0 (3:0) Salgótarján. Vezette: Petróczy. LSE: Vécsei — Gáspár, Víg — Maros, Hernádi, Mester — Próba­­játékos (Langár), Tóbiás, Vadas (próbajátékos), Erdélyi, vitéz Majo­ros. LAFC: Káposztási — Talmács, Bukó — Hegedűs, Sulyovszky, Se­bes —­ Molnár, Kukács, Jós, Honti, Tövis. Szitáló esőben folyt le a játék. Gáspár—Vadas—Erdélyi szövény I után az új csatár egyből vágja az első gólt a hálóba. 1:0. A 23. perc­ben Majoros szögletét Vadas továb­bítja a kapuba. 2:0. Nagyszerűen játszik az LSE csatársora. A 42. percben Vadas lövi a harmadik gólt. 3:0. Szünet után a 4. percben Langár szögletét Erdélyi félmagas lövéssel továbbítja a kapuba. 4:0. Majoros lövése a kapufát súrolva megy be a hálóba. 5:0. Erdélyi rúgja az LSE utolsó gólját. Nagy érdeklődés előzte meg az LSE új játékosainak, Vadasnak és Erdélyinek a bemutatkozását. Az első mérkőzés után úgy látszik, hogy lényegesen megerősödött velük a csatársor. Kitűnt: Vécsei, Gáspár, Tóbiás, Vadas és Erdélyi az LSE- ből, Káposztáés,­­ Hegedűs, Tövis, Talmács és Honti a LAFC-ből. MTK ifj—Ganz ifj. 2:1 (1:9). MÁVAG ifj. II—Spárta ifj.. 2:9 (1:9). ~08(fr­ A hajrában egyenlített az Elektromos La.FC— Elektromos 3:3 (1:1) Erzsébet­ utca, 800 néző. Vezette: Noth. La.FC: Berkesi — Vadász, Ná­das — Steiner, Szenes, Szomolányi — Kerekes, Bihari, Blaskó, Tolvaj, Zimonyi. Elektromos: Bakon — Füzi, Pá­­kozdi — Pálinkás, Gajdos, Mátrai —Rozsák­, Pázmándy, Sárdi I., Lo­vas, Tőrös. Az első negyedórában az Elektro­mos támad, de Sárdi I. hibáz, majd csattanó kapufát lő. A 32. percben a hevesen támadó helyi csapat sza­badrúgást ér el. Vadász 30 méte­res bombáját Bakon már csak a hálóból tudja kikotorni. 1:0. Két perc múlva egyenlít az Elektromos­ Sárdi I. védhetetlen, lapos lövésével. 11:1. A II. félidőben az Elektromos Lengyel—Lovas balszárnnyal foly­tatja a játékot. A LaFC-ben Zimo­nyi helyett Pajor játszik. Jó ideig tartalmatlan és érdektelen játék fo­lyik, azután a La­FC élénkül és a 17. percben Tolvaj, majd a 23. perc­ben Blaskó révén két gól előnyre tesz szert. 3:1. Az Elektromos most rákapcsol és­­a 28. percben Sárdi I. bombája, a 29. percben pedig Ró­zsás­ egyéni akciója jelenti a ki­egyenlítő gólokat. 3:3. A hajrá az Elektromosé. . . A mérkőzésen a II. félidő első ne­gyedórájától eltekintve, erős iramú és nívós játék folyt, amely vég­eredményben igazságos eredménnyel zárult. Az Elektromos erőnlétével aligha van baj, mert a hajrában nagyszerűen feljött. Jók: Nádas, Szenes, Szomolányi, Kerekes és Tolvaj, illetve Füzi, Gajdos, Mátrai, Pázmándy és Sárdi I. Selmeczy Lajos La.FC: Nincs belső hármasunk. Tóth István, Elektromos. Erős mérkőzés volt, s a célnak teljesen megfelelt. WSC—WMTIC WMFC vegyes 4:2 (2:9). Wekerletelep. Vezette: Nemes­kéri. Lelke­sein­k játékával győzött a hazai csapat. Góllövő: Kiss (2), Füzesi és Tóth, illetve Rock­i és Monostori (11-esből). EMTK—LaFC II. 4:2 (1:2). Erzsébet-u. Vezette: Friedmann­ Góllövő: Matlapr (2), Kelló és Hrotka, illetve Véber és Csapó. WMTK—WM Martinma 6:3 (2:1). Cse­pel. Veze­tte: Silbernmn®. A WMTK jó játék után biztosan győzött. Góllö­vő: Ji­ger (3), Feh­ér (2) és Szebehelyi (ön­­­gól), illetve Kovács (3, egyet 11-esből). I Hungária SC—UMTE 2:2 (2:1). Kén­u. Vezette: Istenes. Egyenlő erőik küzdelme. Góllövő: Dolezssál és Kosaras, illetve Steckauer és Herber III. Postás II.—MÁVAG II. 3:0 (1:0). A­­ MÁVAG veresége meglepetés. 7 y I­W1-IBPi . , . • ’ c,-« Kenje fel ujjával vékonyan az arcra a Hezolite-Rapid arcápoló, gyorsborotvakrémet és minden to­vábbi várakozás nélkül borotváikon hat. — Nem kell az arcbőrét perce­kig dörzsölni, nem kell türelmetlen­kednie, mert a Hezolíte-Rapid arc­ápoló gyorsborotvakrémmel víz, szappan és ecset nélkül egy perc alatt tökéletesen borotválkozhatik, utána nem pattan fel az arcbőre­­megszűnik az arcbőr száraz felka­­partsága és arca bársonyosan üde lesz. Próbadoboz 24 fillér Eredeti tubus 88 fillér, óriás! tu­bus 2.— P, eredeti doboz P 1,50, óriási doboz P 3.— Kapható minden szaküzletben és a készít). Dr. HOLCZER vegyész illatszer­­tárában, Bpest, VI. Teréz-krt .