Nemzeti Sport, 1939. június (31. évfolyam, 107-128. szám)

1939-06-30 / 128. szám, Második kiadás

Péntek, 1939 június 30. Nemzeti Bajnokság B) osztály Jól ment a játék a MÁVAG-nak MÁVAG—FTC 3:3 (2:3) Köbányi-út. Vezette: Classen. FTC: Zentai — Waldinger, Vá­radi — Nagy n., Velkei, Czigi — Ortutay, Füstös, Pásztói, Horváth N­., Kormos. MÁVAG: Országh — Varga, Fá­­czán — Seffelin, Kéri, Steinbach ■—• Wendler, Bakó II., Komoretta, Opata, Pilcsik. Mezőnyjáték után a 10. percben Kormos lefut, keresztlabdáját Ortutay kapu elé adja és Pásztói gólt fejel. 1:0. A 20. percben Bakó II. kapura lő, Zentai kezéből a labda kicsiúzik és a befutó Pilcsik a hálóba nyomja a bőrt. 1:1. Az FTC fölénybe kerül. A 33. perc­ben Pilcsik lefut, lő, Zentai kifut, de a labda elkerüli az üresen hagyott kaput. A 34. percben Hor­váth II. kiugratja Kormost, a bal­­szélső éles lövése a sarokban köt ki. 2:1. A 43. percben Wendler szabadrúgását Komorettó élesen be­fejeli. 2:2. Szünet után a 7. percben Komo­rettó lövését Velkei kézzel leüti, a 11-est Kéri behelyezi. Z:S. A játék­vezető sorozatos tévedései miatt a játék eldurvul. A 20. percben Kor­mos szabadrúgását Pásztói Füstös elé emeli s Füstös gólt fejel. 3:3. Jó: Fáczán (a mezőny legjobbja), Varga, Kéri és Komorettó, illetve Waldinger, Ortutay és Horváth II. Jakab Márton MÁVAG: Meg­érdemeltük volna a győzelmet. Nagyszerűen játszottunk. Dimény Lajos FTC: A játékvezető kiengedte kezéből a mérkőzést. Budapesti amatőr mérkőzések L osztály Bíró-csoport MPSC—BLK 2:3 (2:1) Horthy Miklós-út (Újpest). Ve­zette: Németh. MPSC: Löwy — Glázsi, Nagy — Balló, Stefkó, Viola III. — Ströck, Gotthenz, Berger, Németh, Kálix. BLK: Bál — Zuber, Fizer — Kristóf II., Gug, Bursi — Faragó, Prec­la, Knoch, Jáger, Bavlinka. Idényvégi, unalmas játék. Az MPSC valamivel többet támadott. Góllövő: Berger és Ströck (11-es­­ből), illetve Énoch (2). Jó: Nagy, Balló és Vida III., illetve Gug, Fa­ragó és Bavlinka. Rauchmaul Emil MPSC: Idény végi mérkőzés. Bóka Lajos BSK: Ilyen hozzá­nem értő játékvezetést m­ég nem lát­tam. * MTK—HAC 3:2 (1:0) Szőnyi­ út. Vezette: Vass A. MTK: Kárpáti — Burkó, Beregi­­— Péter, Pintér, Liszkai I. — Ne­mes, Vidor, Liszkay II., Laczó, Mérey. HAC: Romhányi — Spankovics, Vajda — Bácskai, Pócs, Koltai — Koppány, Savanyó, Tóth NI., Sár­közi, Csutorás. Végig nagyiramú, izgalmas mér­kőzés. Szünet után a HAC már 2:1-re vezetett, de a hajrában az MTK felülkerekedett. Góllövő: Ne­mes, Vidor és Mérey, illetve Sár­közi és Csutorás. Jó: Beregi, Péter, Pintér és Mérey, illetve, a közvetlen védelem, Pécs és Sárközi. Kalmár Jenő MTK: Megérdemel­ten győztünk. Lengyel József HAC: Határtalan balszerencsénk volt. Unalmas, idényvégi mérkőzés. A 37. percben Badics kapufája az ese­mény. A 44. percben Badics sarok­rúgása érintés nélkül hull a háló­ba. 1:0. Szünet után a 2. percben Keresztes labdáját a kapus beejti. 1:1. Kitűnt: Kucsera, Himmer és Radics, illetve Juhász, Izsó és Já­vor. Kozma Károly TTE: Idényvégi mérkőzés. Osztrogonácz László Testvériség: Mindkét csapaton meglátszott, hogy idényvég van. BRSC—Föv. TKör 4:3 (2:1) Váci­ út. Vezette: Palásti. Föv. TKör: Vajnovszki — Jera­­bek, Gazdácska — Dán, Bolla, Hu­­bert — Zulián, Hirsch, Hegyi, Ju­hász, Lenkei. BRSC: Kapcsos — Oberfrank, Wágner — Stefkó, Horváth, Tamá­sién — Sztancsik, Hufnágel, Klötzi Gaál, Fekete. A minden részében jobb rákos­­falvai csapat megérdemelten győ­zött. A Főv. TKör gyengén játszott. Góllövő: Klötzi (2), Gaál és Huf­­nágel, illetve Hegyi (2) és Juhász (11-esből). Jó: Stefkó, Horváth és Gaál, illetve Bolla, Juhász, és Zulián. Bauer István BRSC: Több góllal kellett volna győznünk. Székely Árpád Föv. TKör: A BRSC megérdemelte a győzelmet. DSE—BSzKRT H. 8:2 (2:0) Tama­u. Vezette: Vogel R. DSE: Katona — Pohádi, Daczkó — Taraszár, Ambrus, Mezei — Jeckl II., Jeckl I., Garázs, Arnics, Szolga. BSzKRT II.: Tóth — Kmetty, Kircz — Pigl­, Szalay, Kisfaludi — v. Rátkay, Berecz, Szaller, Bene, Singer. Hevesiramú, izgalmas mérkőzés, amely csak akkor dőlt el a DSE javára, amikor a villamoscsapat megfogyatkozott. A DSE a győzel­met Jeckl I. gólképességének kö­szönheti. A játékvezető Bereczet és Piglit, illetve Taraszárt kiállította. Góllövő: Jeckl I. (2) és Jeckl II., illetve Bene (2). Pohádi egy 11-est kihagyott. Jó: Daczkó, Ambrus, Mezei és Jeckl I., illetve Kircz, Sza­lay és Bene. Dróth Aladár DSE: Erős küzde­lem után megérdemelten győztünk. Perger Gyula BSzKRT: Jobbak voltunk, csak a kényelmes játék­­vezetés miatt vesztettünk. Pártos-csoport FSC—Magyar Posztó 3:1 (1:1) Csepel. Vezette: Istenes. FSC: Horváth II. — Balla, Heim — Szencsa, Szabó II., Moscheim — Szabó I., Horváth I., Ecker, Hável, Nagy I. Magyar Posztó: Kondrás — Sal­­czer, Tramantini — Simon, Jan­­kovics, Dunai — Terényi, Makk, Kálmán, Nyiki, Tóth II. Élénk, változatos mérkőzés. Az első félidőben a Magyar Posztó, szünet után az FSC támadott többet. Góllövő: Szabó I., Horváth I. és Nagy I., illetve Terényi. Kitűnt: a BUa, Tencsa, Horváth és Szabó I., illetve Jankovics, Tóth H. és Terényi. Mogyorósi Sándor FSC: Győzel­münk megérdemelt. Závori István Magyar Posztó. Védelmünk könnyelműsködése miatt vesztettünk. WSC—SzFC 4:0 (3:0) Miklós-telep. Vezette: Szigeti. WSC: Grolmusz — Horváth, Beják — Gál, Csapó, Schláger — Babocsai, Baranyai, Tóth, Hará­­nyi, Dezső. SzFC: Varga — Muráth, Sze­­csey — Ürmös, Válik, Szalay — Szloboda, Kernács, Bedő, Huszár, Molnár. Az egységesebb WSC megérde­melten győzött a balszerencsével játszó SzFC­­ellen. Az első félidő­ben a WSC fölényben játszik és egymásután lövi a gólokat. Szünet után az SzFC jobban játszik, de a csatárok lövéseiből csak három kapufa születik. Góllövő: Dezső (3), (kettőt 11-esből) és Tóth. Jó: Csapó, Dezső és Tóth, illetve Vá­lik, Bedő. Erlich István VSC: Megérde­meltük a győzelmet. Schütz József SzFC: Nagy bal­­szerencsénk volt. BMTE—KAC 2:0 (1:0) Kispest. Vezette: Faludi. KAC: Gergő — Tátrai, Burián — Semadovits, Zalai, Fürszt — Ka­lap, Bataj, Friedwalszky, Vágó, Molnár. BMTE: Bogár — Nemesek, Zen­tai — Wimmer, Rudas, Poós — Kékesi, Winczheim, Reiser, Konrád, Kardos. Idényvégi, unalmas, csapkodó já­ték. A kevésbé rossz budafokiak könnyen győztek. Egyik csapat sem törekszik a gólszerzésre és csaknem végig komolytalan mezőnyjátékkal telik el a mérkőzés. Góllövő: Wincz­heim és Kardos. Jó: Nemesek, Zen­tai és Winczheim, illetve Zalai, Fürst és Vágó. Király Tibor BMTE: Csapatunk megérdemelten, könnyen győzött. Murádin Gergely KAC: A játék a futball paródiája volt. Ganz—Goldberger SE 1:1 (1:0) Budafoki­ út. Vezette: Tihaméry. Goldberger SE: Bach — Németh, Károlyi — Csurgó, Mezei, Pöstényi dr. — Hajdú, Janza, Bőr II., Ko­vács I., Penderik. Ganz: Gyuris — Potecz, Lassing­­leitner — Ladányi, Simon, Keszler — Huller, Varasdi, F­üzi, Virág, Neubauer. Változatos játék, az első félidő­ben a Goldberger SE volt a jobbik. Szünet után a Ganz kerekedett felül. Góllövő: Füzi, illetve Kovács I. Jó: Potecz, Lassingleitner és Huller, illetve Korányi, Mezei és Penderik. Fodor László Ganz: Igazságos eredmény. Lenkey Imre Goldberger SE. Az első félidőben mi, a második félidő­ben az ellenfél játszott jobban. II. osztály Stobbe-csoport UTE II—MFTR 6:2 (3:0). Megyeri­ út. Vezette: Rónai. Az UTE fölényesen győ­zött. A MFTR ritkán támadott. Góllövő: Nagy (4), Horváth és Jobbágy, illetve Simon és Patek. Jó: Jobbágy és Har­­sányi, illetve Cziegler és Patek. UVASC—TLK 3:2 (1:2). Tatai­ út. Ve­zette: Kőhalmi. Az első félidőben a TLK támadott többet. Szünet u­tán az UVASC felülkerekedett, de csak igen nehezen tudta legyizni lelkes ellenfelét. Góllövő: Székely (2) és Tauser (I­ esből), illetve Seemann (2). NSC—Hargita 0:0- Tatai-út. Vezette: Erényi. Mindvégig durva, kíméletlen já­ték. Erélytelen játékvezetés. A játékve­zető Gárdost, illetve Adonyit és Kerekest kiállította. Az első félidőben Willing (Hargita) megsérült és kiállt. ÚTE—MÁY Előre 4:1 (1:0). Vörösvári­­út. Vezette: Brünner. Lanyha mérkőzés, a szerencsésebb OTE győzött. A MÁV Előre védői sokat hibáztak és az ÚTE csatársora a hibákat ügyesen kihasznál­ta. Góllövő: Maszár (2), Kégl és Gön­­czöl, illetve Máté. PSC-II. ker. SC 1:1 (1:1). Pestújhely. Vezette: Erőss. A lanyha játékot fordu­lás után hatalmas küzdelem váltotta fel. A kerület pompásan védekezett. Góllö­­vés: Koletics III., illetve Mészáros. Mé­szárost a játékvezető kiállította. Kárpáti csoport REAC—Köln. PC 9:0 (4:2). Lágymányos. Vezette: Galambos. Unalmas, gyenge mér­kőzés. Góllövő: Böszörményi (3), Horváth (2), Tóth­ (2), Nagy és Komáromi. Gá­­n­czot, Somogy­várit és Kalteneckert a játékvezető kiállította. Köl. AC—BTC 3:1 (2:0). Fehér­ út. Ve­zette: Ruck. Idényvégi mérkőzés. A Köb. AC könnyen győzött. Góllövő: Csengődi I., Balogh és Csengődi II., illetve Gau­­rénszky. III. osztály Oprée-csoport ZAC—Compactor 4:2 (3:1). Vici-út. Ve­zette: Paulik. Szerencsés győzelem­. Gól­lövő: Hurtek (2), Kelemen és Szilágyi, illetve Novák és Bocánsaki (11-esből)­A T. Előre—PMTK mérkőzés elmaradt, mert a játékvezető nem jelent meg. RÁC—Juta 1:0 (1:0). Fáy­u. Vezette: Németh. A RÁC gólokkal volt jobb, de csatársora balszerencsés volt. Góllövő: Nardas. UMTE—B. Magyarság 4:1 (2:0). Szent László-tér. Vezette: Nemes. Gyenge já­ték. Góllövő: Sebő, Pásztor, Ébert és Kollár, illetve Siegel. A játékvezető Szer­­nádot és Vasst (B. Magyarság) kiállí­totta. BTK-NTC 4:2 (2:1). Pozsonyi-út- Ve­zette: Oc­ernyák. Kemény mérkőzés. Gólvövő: Krizol, Szabolics és Drobni (2, mindkettőt 11-esből), illetve Lázár (2). Pálkertit NTC a játékvezető kiállította. UTSE—Pannónia 3:2 (1:1). Népsziget. Vezette: Lantos. Szerencsés, de megérde­melt győzelem. Góllövő: Filé, Varga és Bakonyi, illetve Silivák (2, mindkettőt 11-esbr­t). Springer-csoport M. Textil—Függetlenség 1:1 (1:1). Aquincum. Vezette: Molnár. Alacsony színvonalú, unalmas mérkőzés­ Góllövő: Pintér, illetve Sepsi- KSC—Kalapos 2:1 (0:0). Gergely-utca- Vezette: Szőke II. A KSC megérdemelten győzött- Góllövő: Grim­ és Raffai, illetve Vesper. UFC—Tipográfia 3:2 (2:0). Simor-utca- Vezette: Boronkay. Erősiramú mérkőzés. A jobb támadósorral rendelkező csapat nyert. Góllövő: Hanik I., Vilosek II. és o­szták, illetve Haluska (2). GSzISE—Gázgyár 2:1 (1:0). Aquincum- Vezette: Szécsi. Hiatalmas iramú, kemény mérkőzés. Góllövő: vitéz Keresztes és Lakatos, illetve Androvics­ Bosssit, illetve Sarl­ai I.-t a játékvezető kiállította. Bozsó egy 11-est nem értékesített. Malaky-csoport SzNSE—FVSK 2:8 (0:2). Gyáli­ út. Ve­­zette: Sárosi­ A II. félidő 42. percében hősiesen küzdött az FVSK a helyenként egykapura játszó SzNSE ellen. Góllövő: Paksi és Fejik­ Az SzRTC—DGSE mérkőzés elmaradt, mert a DGSE nem jelent meg a pályán. IV. osztály Sugár-csoport: BSC—T­I.tv 1:0 (0:0). Nagyszombat-u. Vezette: Boros. Gyenge mérkőzés. A gólt Kőszegi lőtte. P. Remény—Uránia 5:3 (2:1). Szent László-tér. Vezette: Hutter. Gyenge já­ték. Góllövő: Mészáros (3) és Juhász­(2), illetve Kitter (2) és Baranyovszki. Schmidtbauert (Uránia) a játékvezető ki­állította. Fehéry-csoport Fér: Vasutas II.—SzAC II. 3:3 (1:0). Gyári­ út. Vezette: Kiss. K­isss, durva mér­kőzés. Góllevő: Nagy (2) és Pikulik, Hl. Haraszti, Kautzki és Kiss. Nagyot, ill. Hevesit a játékvezető kiállította. V. osztály Harmadik csoport A Szondy—FSC II. mérkőzés elmaradt, m­ert az FSC nem jelent meg­ A Gránit II.—Köb. FC II. mérkőzés elmaradt, mert a Köb. FC nem jelent meg a pályán. Negyedik csoport MAFC III—KAFC 4:3 (2:2), Bertalan­utca. Vezette: Fekete. Góllövő: Komá­romi (2), Bodnár és Fischer, illetve Bit­ter (2, egyet 11-esből) és Farkas. MGVE-bajnokság I. osztály Szent László FC—BTSE-Szabad­­­ság S:1 (1:0), Kvassay­ út. Vezette: Fibinger. Nagy küzdelem után megérdemelten győzött a lelkesen játszó Szent László FC. Góllövő: Enyedi (3), illetve Szobota. Izomrándulás ellen használjon !AflZADWI csukló-és IfcHIW bokavédőt Kapható : MACHER sportüzletében, IV., Városháza utca 8. ZsTE—MSC 1:1 (0:0) Attila-u. Vezette: Potecz II. ZsTE: Báder — Csandal, Stanzl­­— Fézler, Balla, Gajdos — Kor­dás, Mezei, Márkus, Koletics, Fá­bián. MSC: Prazsák — Varga, Ha­raszti — Kristóf, Greif, Polgár — Bodor, Bányai, Bolla, Szilágyi, 3:h­. Igazságos eredmény. Az MSC többet támadott, de csatárainak nem ment a góllövés. Góllövő: Csor­dás, illetve Polgár (11-esből)., Jó: Báder, Bálla, Gajdos, Márkus és Koletics, illetve Prazsák, Varga, Haraszti, Polgár és Szilágyi. Krautheim Károly ZsTE: Sajnos, későn talált magára a csapat. Mikus Lajos MSC: Nagyon gyenge mérkőzés. UTE—Testvériség 1:1 (1:0). Gyöngyösi­ út. Vezette: Mikolovits. UTE: Köböl — Berkovits, Kucse­­ra — Zsoldos, Himmer, Barbaluk — Schaller, Bulanda, Siroki, Ra­­dics, Hollósi. Testvériség: Sátor — Juhász, Acsay — Izsó, Szollár, Lenkeffy — Langmár, Koppány, Jávor, Keresz­tes, Artz. SS 30T asajSC1*"*....* rJovább f ni en tűn­k ! {Zöld Ferenc portya­levele) Megérkeztünk Brünnbe, de in­nen továbbmentünk. Prágába ér­kezésünk után is továbbmentünk, még­hozzá minden különösebb küzdelem nélkül. Jilovistében is tovább kellett mennünk, mert a főkastély zsúfolva volt, sőt to­­vább megyek: az álkastélyban is alig volt hely. Délután egy kis edzést tartot­tunk, gyalogoló, vagyis tovább­­menő edzést. Eredetileg úgy ter­veztük, hogy csak az erdő széléig gyalogolunk, de aztán tovább­mentünk. A vacsora nagyon ízletes volt, de egyesek a rendes adagon to­­vábbmenőleg is szépen fogyasz­tottak. Este nótázni kezdtünk. Termé­szetesen ezt a dalt: Ballag már a vén Fradi, tovább... tovább... • (Eddig tart a levél, a levélíró nem tudott továbbjutni. Majd a Fradi...) KÜLFÖLDI F­EKLDMÉNYEK Capetoum: Angol amatőr válo­gatott—Délafrika válogatott 3:0 (2:0). „ BOROTVÁLKOZZON víz, szappan és ecset nélkül a Herofite.Rapid arcápoló gyorsborotvázó krémmé”. Tapasztalni fogja, hogy egy perc alatt a legérzékenyebb arcbőrt is simára borotvál­­hatja és eltűnik az arcbőr száraz felkapartsága, utána nem pattan fel és nem ég az arcbőre, sőt állandó használatnál az arcbőr bár­­sonyosan sima és üde lesz. Próbadoboz 24 fillér, nagy tubus 88 fillér, nagy doboz P 1.50 — Kapható minden szaké­zletben és dr.HOLCZEEt vegyész illetézertárában, Bu­dapest, V­., Te­réz-kör 18 8. H 1 ■1 0 ' m 1 síp I RAPID Győzött a Nemzeti a dániai Vejlében Nemzeti—Vajle 3: 1 (2:0) — Távirati jelentésünk — Vejle, június 28. Ma itt játszottunk az eredeti portyaterv szerint Vejle csapata ellen. Győztünk 3:1 (2:0) arány­ban. Derült időben, száraz gyepes pályán játszottunk. Az összeállítá­sunk a következő volt: Angyal — Flóra, Tompa — Turi, Balogh, Sza­lay — Soós, Pálya, Mester, Bihamy, Takács (Sztancsik). Nem volt nagy az iram, nem is mozgott valami magas szinten a játék. Győzelmünk nem volt vitás. A 25. percben Szalay 28 méterről leadott váratlan lövése a meglepett kapus mellett a hálóba jutott. A 34. percben szép kombináció után Takács közeli lövése védhetetlen. Szünet után Sztancsik váltotta fel Takácsot. A 16. percben a dá­nok jobbszélsője megszaladt, lövé­sével szemben Angyal tehetetlen volt. A 30. percben szépen szőtt tá­madás után Pálya lövi harmadik gólunkat. Csapatunkban csak a fedezetsor érdemel dicséretet. Molnár. DÉL IFJÚSÁGI BAJNOK­SÁGÁÉRT SzAK ifj.—Békéscsabai MÁV ifj. 4:1 (1:0). Szeged, 300 néző. Vezette: Kiss. A SzAK végig szinte egy kapura játszott. A szegedi kapus a gólon kívül egyetlen komoly lövést sem kapott. A gól is szabadrúgásból és nagy védelmi hibából született. Az I. félidő 26. percében Énekes szerzi az első gólt. Szünet után a 7. perc­ben Lakó egy 11-est értékesít. 2:0. A 20. percben Vági Kiss IV. át­adását vágja be. A 30. percben születik meg Urda lövéséből a csa­bai gól. 3:1. A 44. percben Ma­hala lövi az utolsó gólt. Kitűnt: Széli, Horváth, Énekes és Kiss IV., illetve­­ Szeles, Stefá­­nik, Kiszely és Vyda. ma________varázsolja lakását franguiarofia mt*­***~harangütő-óraDús választéki"óragyár"^" ' """c olcsó ár­ak Kossuth Lajos-n.«