Nemzeti Sport, 1939. augusztus (31. évfolyam, 151-172. szám)

1939-08-17 / 162. szám

Csütörtök, 1939 augusztus 17. Lipok 19 Kiadós erőnléti edzés után két­szer 35 percet játszott a válo­gatott keret Az „angol taktikás" pirosak 8:4 (2:1)-re győztek a „közép­­európai" fehérek ellen Általánosságban nem megnyugtató a játékosok formája — Saját tudósítónktól . Szerdán délután kellemes fut­­ballidőben gyűlt össze a váloga­tott keret a BSzKRT-pályán. A szövetségi kapitány az elmúlt he­tek eseményei alapján leszűkí­tette keretét 28 játé­­osra. Ezek azonban már valamennyien meg­jelentek ezen a fontos edzésen. Szerda délután ugyanis már sza­bályos, két félidős mérkőzést ví­vott egymással a keretből össze­állított két csapat Az edzés előtt a szövetségi ka­pitány a trétfői edzésről elmaradt három játékost vette keresztkér­dések alá. Ádámmal kapcsolato­san tisztázódott a félreértés. A kapitány megállapította, hogy Ádám vétlenül maradt távol hétfőn. Kiszely igazoló írást ho­zott parancsnokságától, a Nem­zeti Szalagja pedig csak azzal tu­dott védekezni, hogy klubjának vezetői úgy mondották, hogy ezen a hétfői edzésen még nem kell megjelennie. Szalay büntetést fog kapni, Kiszely ügyében pedig még további puhatolózást végez a szövetségi kapitány. Ginzczy Dénes szövetségi kapi­tány Tóth István edzővel folyta­tott megbeszélése alapján a kö­vetkezőképpen állította össze az edzőmérkőzésre a két csapatot: Fehéringesek: Szabó —­ Szebe­­helyi, Bíró — Szalay­I, Szűcs, Dudás — Ádám, Vincze, Zsengel­­lér, Toldi, Gyetvai. Pirosingesek: Tóth — Szalay N, Fekete — Odry, Sós, Balogh N — Váradi, Sárosi Ar., Cseh, Ki­szely, Tóth. A pirosak hátvédjének Királyt jelölte ki eredetileg a kapitány, de Király nem jött ki és így Ská­lás­ ugrott be a helyére. Turay kint volt az edzésen, de a lába nincsen rendben, emiatt nem is vetkőzött le. Bevezető futás és gyaloglás után 25 percig tornagyakorlatok következtek, azután Tóth István vezetése mellett megkezdődött a kétkapus játék. A játék megkezdése előtt Tóth­ Potya negyedórás taktikai megbeszélést tart. A pirosak kul­­lancs-középfedezettel játszanak, a fehér középfedezet mozgó játékra kap utasítást. Amikor megindul a labda, be­kiabál valaki: — Győznek a fehérek 3:1-re! Tetszetős az első félidő, Váradi két gólja a pirosak vezetését jelenti Nyomban kezdés után Zsengel­­lér és Gyetvai veszélyes. A piro­sak szögletet érnek el Váradi tá­madásából. A szögletet Potya jobb helyezkedéssel megismétel­teti, Gyetvai lövése a felső lécet találja, azután Cseh lövése, illetve Szabó tigrisugrása és védése kapja az első nagy tapsot. A piros csatársor azonban so­kat tologat. A 15. percben, ami­kor már másodszor ismételteti meg Potya Gyetvaival a szöglet­rúgást, Tóth a labda mellé üt, Vin­­cze bekotorja, de az edző nem adja meg a gólt. Fürgébb iramú lesz a játék, az akciók szépen gördülnek, de a kapuk előtt még nagyon idény­­eleji a csatárok formája. A 19. percben Váradi nagy helyzetben mellélő. A 20. percben Vincze kiugratja Zsengellért, a piros vé­delem lesz reklamál s leáll, Zsengellér az üres kapuba­­ gurít, 1:0-ra vezetnek a fe­hérek. Cseh nagyszerű labdákkal szök­teti Váradit, de igaz, hogy Biró nem nagyon törődik a szélső le­fogásával. A 27. percben szép jelenet: Zsengellér fejes­ szökte­téséből Gyetvai lerohan, bomba­­lövését Tóth szögletre menti. A 30. perben Cseh és Váradi össz­­játéledből egyenlítenének a piro­sak, de Váradi előzőleg lesen állt. Potya hangja sokszor süvít vé­gig a pályán, amikor gyorsabb akciókra sürgeti a játékosokat. Toldi lövését Tóth vetődve védi, majd a 31. percben Kiszely ki­teszi Tóthot, a szélső elfut­ó beadását Váradi a megtor­panó Szabó mellett, közvet­len közelről benyomja. 1:1. A 32. percben megismétlődik az akció, csak Váradi ezúttal a kö­zépcsatár helyére húzódva lövi a gólt. 2:1-re vezetnek a pirosak. A 35. percben ér véget a fél­idő. Közbeszólás Félidőben párbeszéd a lelátón: — Hétfőn sokkal több gól esett. — Talán Varsóban is harisnyá­ban kellene játszanunk. Elhúznak a pirosak A második félidőben a fehérek kapuját Sziklai védi és Ádám helyett Béky a jobbszélső. A pi­­rosik védelme és fedezetsora ez lesz: Csikós — Odry, Fekete — Sós, Balogh NI, Szalay N. (Tóth helyett pedig a csatársorban Szabó III. lesz a balszélső.) Az 5. percben Zsengellér jó helyzetben Toldihoz, ez tovább Gyetvaihoz ad, Gyetvai lövését Odry kézzel védi. A tizenegyest Zsengellér Csi­kós mellett bombázza be. 2:2. A 13. percben Cseh „firkálós" gólt lő. 3:2 a pirosak javára. A 17. percben a behúzódó Szabó III. a balsarokba helyezett gólt lő. 4:2. A 20. percben Kiszely bom­bája süvít. 5:2. A 21. percben szép akció után Cseh a góllövő. 6:2. A 24. percben Toldi lyukra játssza Zsengellért, 6:3. A 30. percben szépen kidolgozott hely­zetből Sárosi dr. könnyedén gu­rít a balsarokba. 1:3. Rögtön utána rosszul lép Sárosi s egy ideig sántikál. A 33. percben Cseh lefutja a védelmet: 8:3, majd a 35., az utolsó percben Zsengellér szépít. 8:4. — Még nem látok tisztán! — mondotta az edzés végén a szövetségi kapitány. Majd így folytatta: — Bírónak sok volt a szombat­­vasárnapi két varsói mérkőzés. Kisebbfajta húzódása is van, így nem játszhatott teljes erőbedo­bással. Ezért viszont nem lehet­ teljes értékűnek elfogadni a piros csatársor gólözönét. — Milyen összeállításban áll fel a válogatott szombaton este Belgrád válogatottjai ellen? — Még nincs összeállítás. A védelemben ugyan nincs nagy vá­lasztási lehetőség, de azért szom­baton több embert fogok kipró­bálni hátul is. A két félidőben két teljesen különböző csatársor fog felállni a jugoszlávok ellen. Re­mélem, hogy szombaton éjjel már tisztábban fogok látni. Sok a formán kívüli ember Az eddigi erős előkészítő edzés és a gyakorlómérkőzés előtti erőn­léti edzés nyomai meglátszottak a játékosokon. Remélhetőleg az erős munka jótékony hatása majd meglátszik játékosainkon akkor, amikor erre szükség lesz, egyelőre általában fáradtaknak és mere­veknek látszanak. A gyakorlómérkőzésen részt­vevő két csapat „angol" és „kö­zépeurópai" taktikát igyekezett játszani s talán az volt az illeté­kesek elgondolása, hogy a mi úgynevezett „ruganyos középeuró­pai" taktikánk miképpen működik majd az angol rendszerben játszó lengyel csapat ellen. Az eredmény nem éppen biztató a középeurópai rendszer szerint játszó fehérekre nézve, mert a játékidő nagyobb részében a pirosak uralták a me­zőnyt, mivel részben mindig több embert tudtak támadásba dobni, mint a fehérek. Az első félidőben ugyan erősen lötyögött az angol védőrendszer, mert sem Sós, sem a Nemzeti Szalagja nem játszott angol módra. Szünet után a Nem­zeti Baloghja már jobban meg­közelítette a kullancs fogalmát. Meg kell említenünk azt is, hogy néhány játékos nem is erőltette magát, így például Biró Sándor. A gyakorlómérkőzés nem vérre ment s — mint ilyenkor lenni szo­kott — a technikás emberek gyak­ran éltek. Kérdés azonban, hogy egy erélyesen védekező gyors csa­pat ellen Sárosi, Cseh, vagy Zsen­gellér tud-e olyan hosszadalmas labdavezetéseket véghezvinni, mint amilyenek ezúttal gyakran sikerültek. Hiba lenne mélyreha­tóbb taktikai megállapításokat le­vonni ebből a játékból,­­ hogy az angol rendszer jobb, mint a középeurópai, azt rengeteg más mérkőzés bizonyította be, mind­össze a lengyel futball aránylagos fejletlenségének tudatában mer­jük remélni, hogy a varsói mér­kőzés nem lesz ezek között a bi­zonyító mérkőzések között. Az idény kezdete meglátszik az egész vonalon, labdakezelésen, rugóképességen egyaránt. Sok még a habozás, labdacipelés és — ami egyik legbiztosabb jele a bizonytalanságnak­ — sok volt a fölélövés. A kapusok között Szabó kel­tette a legnagyobb benyomást, a hátvédek közül Fekete játszott kielégítően, Biró még félgőzzel sem játszott könnyű sérülése miatt. A középfedezetek közül Balogh jobban játszotta kullancs­szerepét, mint Szűcs támadó kö­zépfedezeti feladatát. Balogh mint szélsőfedezet is jól mozgott. A szélsőfedezetek közül Szalay agilitása említhető, a csatárok közül Váradi, Cseh, Sárosi, Zsen­gellér , Gyetvai, helyenkint Toldi, Kiszely és Tóth Matyi elégített ki. Ádám, sajnos, formán kívül van. Igazi válogatott formát sen­kitől sem láttunk. Remélhetőleg a szombati esti mérkőzés több kérdésre ad majd választ. A BOCSKAI azt kér­i az egyesbírótól, hogy Takács (Gamma FC) játékjogát mindaddig­ füg­gessze fel, amíg a játékos átadásával kap­csolatos anyagi kérdések teljesen nem rendeződtek. A PERECES megfiatalított, csapattal áll ki vasárnap a Sal BTC elleni első NBB-mérkőzésére. Tavaly is a tarjáni fekete-fehérek ellen játszottak először a bányászok és nagy meglepetésre sikerült is legyőzniük a Sál BTC-t. Perecesen bíznak abban, hogy az idén ismét győzelemmel kezdik az idényt. Vasárnap így áll fel a zöld-fehér bá­­nyászcsapat: Molnár — Tátrai, Monostori — Bokros, Halmos, Borsányi — Turbéki, Futó II., Jávor* Pálos I­, Fenyves^ A békeidők boldog romikája VICTORIA V. BALLASCO Nagy sikerrel WILLY FRITSCH mutatja be az útgílat* Horváth, a szolnokiak kapusa még mindig kórház­­ban van — Saját tudósítónktól — Kedden, a Törekvés—Szolnoki MÁV mérkőzésen Horváth, a szolnokiak kapusa összefutott Pa­latínussal. Egy ideig a kapu mö­gött ápolták, mert sérülése nem látszott komolynak. Rövid idő múlva Horváth vissza is ment a pályára. Szünetben azonban rosz­­szul lett a fiatal kapus. Félrebe­szélt és a fejét fájlalta. Kihívták a mentőket és a mentőorvos agy­rázkódást állapított meg. Hor­­váthot bevitték a vasutaskórházba s ott rögtön gondos ápolás alá vették. Szerdán megröntgenezték s megállapították, hogy nem olyan komoly a baj, mint eleinte hit­ték. Szerdán délután már egészen jól érezte magát a fiú. Nyugaton is megindul vasárnap a bajnokság Az első forduló műsora a követ­kező : I. osztály: Győr: DAC—SzFC (Pusztai), GyAC—V. Unió (Fertői), II. ker. SC—Új-Komáromi FC (Er­­nei). — Pápa: PPSC—MÁV Kinizsi (Schramm). — Siófok: LSE—Huber­tus (?). — Székesfehérvár: Előre— FÁK (Pek­inger). — Szombathely: Haladás II.—ETO II. (Kamarell.) II. osztály: Győr: GyTC—BSE (Jáger). GyTSE—ASE (Kulcsár). — Pápa: PPSC II.—TSE (Renger). — Moson: KvSE—Kinizsi II. (Grá­nássy). — Kapuvár: KSE—KvSE (Illés). — Tatabánya: TSC II.—Gy. MTSE (Böröndi). — Celldömölk: CVSE—SzFC II. (Mikóczi). — Kör­mend: KTK—Sotex (Keresztényi). Zalaegerszeg: ZSE—SSSE (Potyi). Szombathely: Haladás III.—SVSE II. (Czeczely.) — Veszprém: VTC— ARAK II. (Szakos). — Hajmáskér: HSE—LSE II. (Tolnai.) — Székesfe­hérvár: Előre II.—MBE (Csáder). Pét: PKSE—MOVE VSE (Balogh). Másodszorra már kitűnően sike­rült a BSzKRT kölyöktoborzója — Saját tudósítónktól — Csiripelő gyerekhadtól volt han­gos kedden a BSzKRT-pálya. Közel négy csapatra való játékos jelent meg a BSzKRT második kölyökto­­borzóján. — Én is kérek szerelést... én is... én is... — hangzott innen-onnan és néhány perc múlva már vígan ker­gette a labdát a legifjabb futbal­lista-nemzedék. Sajnos, csak két csapatot tudott kipróbálni a BSzKRT vezetősége. A másik két csapat játékát elmosta az eső. Majdnem sírva fakadtak a pöttömnyi futballista-palánták és csak akkor vigasztalódtak, amikor meghívást kaptak a jövő keddi ed­zésre. Igen sok tehetséges kölyök akadt a látottak közt. Az egyik BSzKRT- vezető csendesen megjegyezte: — Most már látom, hogy nem kell félnünk a jövőtől. Van itt után­pótlás... Répa nem szerződik a LaFC-hez. A .i ■ les KTC-szélen egyelőre marad a régi egyesületében. Harisnyában két kapura játszott a Ferencváros a szerdai edzésen A Ferencváros szerdán tar­totta második edzését. Ezen is­mét csak kilenc játékos vett részt. A válogatott keret tagjain kívül hiányzott még Tátrai is, mert szolgálatban volt. Az edzés ugyancsak kiadós volt, mintegy másfél óráig tartott. Először gyalogoltak, majd futot­tak egy kört. Ekkor Hlavay így szólt: — Most bele, fussatok egy kört teljes erőből! Mértük az időt. Az bizony elég gyenge volt. 1 perc 17.9 mp. Különböző gyakorlatok után az akasztófára tett labdákat fejel­­gették, majd az edzés végén ha­risnyában kétkapus játékra álltak fel, így: Magasabb lövésűek: Pálinkás — Szoyka, Pósa, Biró II., Sárosi III. Alacsonyabb növésűek: Pauer (a gyúró) — Kiss, Polgár, Ke­mény, Jakab. Biró II. szerezte meg a veze­tést, majd Kemény védelmi hibá­ból egyenlített, mire Hlavay rög­tön megjegyezte: •— úgy látszik, a védelmünk megint jó lesz! Azután Sárosi III., Pósa, Biró II., Jakab, Pósa és újra Jakab lőtt gólt. A 10 perces játékban a „magasak" tehát 5:3 arányban nyertek. Az edzés után Hlavay György ezt mondta: — Előkészületeinket pénteken, illetve vasárnap délelőtt folytat­juk. Tóth Lajostól megkérdeztük: — Még mindig nem szerződte­tett a Ferencváros új játékost? — Még mindig nem. Nem is tudom, hogy szerződtetünk-e és ha igen, akkor kit. Pénteken tartunk ülést... Mire kíváncsi a miniszteri biztos az iskolák futballozása körül Keddi számunkban megírtuk, hogy az MLSz miniszteri biztosa körle­vélben fogja felszólítani a szövetség egyleteit, közöljék vele írásban azo­kat a tapasztalataikat, amelyeket a középiskoláknak a futballal szemben tanúsított magatartásáról észleltek. A körlevelek már szétmentek és azokban a következő kérdéseket tette fel Gidófalvy Pál dr.: — Az ott működő középiskolá­ban az iskola vezetői (igazgató, tanári kar és a testnevelő tanár) miképpen vélekednek a labdarú­gásról ? — Az iskola, illetve iskolák gör­dítenek-e valamilyen akadályt a játékosok kiadatása elé? — Van-e az iskoláknak külön futballcsapatuk, illetve csapataik? — Van-e remény arra, hogy ha az illető városban megszervezik az ifjúsági körzetet, úgy az iskola csapata részt vesz az ifjúsági baj­nokságban ? — Ha az iskola hangulata nem rokonszenves a futballal szemben, miként lehetne ezen segíteni ? — Hány tanulója van az iskolá­nak és ha űzik a futballt, hány játékosa van az iskolának? A miniszteri biztos sürgős vá­laszt kért az egyletektől, hogy a be­érkező feleletek alapján minél ha­marabb megbízható képet adjon a va­lóságos helyzetről és ennek alapján eljárhasson az illetékes tényezőknél.