Nemzeti Sport, 1941. szeptember (33. évfolyam, 170-190. szám)

1941-09-29 / 189. szám

6 Ki a legény a csárdában?... Két kisegyesü­let pompás küzdelmet vívott a Magyar Kupa mérkőzések első fordul­óján Szép, napsütéses időben bandu­kolunk vasárnap délelőtt a DSE tárna utcai pályája felé, hogy tanúi legyünk a két kőbányai csapat, a KTK és a REAC Magyar Kupa küzdelmének. Vájjon melyik fog a „helyi rangadón” győzni?... A be­járatban Tass Antal, jeles játékve­zetőnk forgatja a Nemzeti Sportot, miközben hamarosan eloszlatja ké­telyünket: — A KTK sokkal jobb, négy-öt dugóval fog győzni ... A két csapat már kint van. A REAC megkoszorúzza a pályán el­helyezett hősi emlékművet, majd kezdéshez állnak fel a csapatok. Pokoli h­amiban indul a játék. Hol az egyik, hol a másik csapat kapuja forog veszélyben. Látszik, hogy ezek a fiúk már a rongylabdá­val szívták magukba a labdarúgás tudományát, úgyszólván mindegyi­kük kitűnően kezeli a labdát, sis nem „szívbajosok’’. Olyan egészsé­ges összecsapásokat lehet látni, ter­mészetesen a sportszerű játék kere­tein belül, hogy egyik-másik nagy csillagunk valószínűleg elfordulna, ha látná... Lassan súlyos nyomás nehezedik a REAC védelmére, összeroppan és a KTK nem áll meg — négy du­góig. A REAC is támad, Nagynál a labda és a kétszázfőnyi közönség rázendíti: — Kopasz, verd rá! ... De „Kopasz” nem „veri rá", gyengén a kapus kezébe gurítja a sokat ígérő labdát. Igaz, a WM- rendszerben játszó KTK-nak olyan védőhármasa van, a volt MTK-ista Pintérrel az élén, hogy bármelyik NB II csapatunk elfogadhatná, a fia­tal Végner kapusról nem is szólva. Kajdácsi, a Kispest jeles hátvédje is ott van a nézők között. Hango­san bekiabál Rózsának: — Csibe, ha nem rúgsz gólt, a jövő héten pihenni fogsz... Úgy látszik „Csibe” nem akar pihenni a jövő héten, mert pompás dugót ragaszt Poór hálójába. Szünet után a REAC is alaposan kiveszi a részét a támadásokból, de balszerencséjére, az utolsó percben megítélt büntetőt a kapufának rúg­ja és ezzel elúszott a „becsületgól”. Végeredményben pompás kis mér­kőzést láttunk. A KTK-val még ta­lálkozni fogunk a Magyar Kupa mérkőzések folyamán. Kitűnően ki­egyensúlyozott kisegyesület és ami a fél szíve van a játékhoz. Köny­­nyen csinálhat egy-két meglepetést... Ny. Van már pályája Zombornak is! Zombor, szeptember 27. Zombor város lakossága nagy megelégedéssel figyeli azokat az erőfeszítéseket, amelyeknek célja, hogy a megyei székhely korszerű, a város sportéletének felllendítésére alkalmas sporttelephez jusson. A zombori stadion építési munká­latai már szépen haladnak előre és a sportpálya már annyira elkészült, hogy a labdarúgómérkőzéseket már hetek óta ott tartják. A nagyarányú tervek további részei még megvaló­sításra várnak. Az eredeti tervek szerint a sport­telepen a már említett labdarúgó­­pályán kívül teniszpályákat és futó­pályát is létesítenek. Úszómedence építése is szerepel a tervek közt. A nagyar­ányú tervek megvalósí­tása azonban sok időt és főleg sok pénzt igényel. Még sok erőfeszítés­re van szükség, hogy a zombori sporttelep tényleg a Bácska legszebb sporttelepe legyen. Az építés jó kezekben van, s így minden remény megvan arra, hogy a terv teljes egészében megvalósul. A sporttelep kiépítésével kapcso­latban egyre többen hangoztatják annak szükségességét, hogy az idő­vel sportligetté fejleszthető sportte­lepet dr. Cserfa Péterről, Zombor polgármesteréről nevezzék el, aki fáradhatatlan ügybuzgósággal dol­gozik a város fejlesztésén. LENKEY IMRE ÉS KUTRUCZ JÁNOS az Edzők Testületének ügyvezetője, ill. főtitkára vasárnap végignézte Szegeden a­ Szeged—NAC NB mérkőzést. A két ellentétes rendszerben játszó csapat bi­zonyára érdekes küzdelmének tapaszta­latairól a két ET vezető október 13-án­­előadás keretében­ fog beszámolni. SmaI Hatalmas küzdelmek és számos meglepetés a Magyar Kupa küzdelmeiben PAETE—Magyar Pamut 5:1 (2:1) Újpest, Horthy Miklós­ út. Vezette: Égner PAETE: Poszt I — Porosz, Poszt II — Steiner, Csáki, Móré I — Volkán II, Gal­­góczi, Kozanek, Muha III, Szalai. M. Pamut: Kovács — Dóra, Garamvöl­­gyi — Balló, Egri, Bebes — Krasznai, Kővári, Jakab, Loksa, Papp. A tartalékos Magyar Pamut lélek nél­kül játszott. A PAETE gyors támadá­sokból érte el góljait. Csak az első fél­időben játszott elfogadhatóan a Magyar Pamut, fordulás után a PAETE végig fö­lényben volt. Góllövő: Galgóczi, Szalai, Csáki, Kozartek és Dóra (öngól), illetve Kővári (11-esből). NSE—„Jó Szerencsét" 4:0 (2:0) Nagybánya. Vezette: Kiss. Az NSE minden megerőltetés nél­kül biztosan győzött. A 6. percben Perneki szerzi meg a vezetést, a 40. percben Neumayer a góllövő, 2:0. Szünet után a 15. percben Dallos II 11-esből növeli a gólarányt, a 40. percben Neumayer lövi a negyedik NSE-gólt. Jó: Ardos, Dallos, Per­neki, ill. Sepsi, Hornyák, Molnár. SssNSE—Hungária 4:4 (3:1) Állami-telep. Vezette: Páld­. SzNSE: Gács — Magyar II, Szebe­helyi II Paksi, Kriszt, Králik — Csömör, Magyar I, Simon, Szebehelyi I, Füzér. 4.­Hungária: Monori — Tóth, Sasvári II — Horváth, Eigner, Willig — Sándor, Szabó, Vilk, Hernek, Petrás. Az első­ perctől az utolsóig óriási küz­delmet vívott a két csapat. Az első fél­időben az SzNSE remekül játszott. For­dulás után az első percben büntetőhöz jut a Hungária, amely letörte a honi csapatot. Góllövő: Simon (3) és Szebe­helyi I, illetve Willig (4). Jó: Paksi, Simon és Magyar II. illetve Sas­vári II, Eigner és Vilk. GyAC—Nagyvárad! Törekvés Itt­­­1:8) Gyula. Vezette: Énekes. A váradi csapat jobb volt, de a GyAC- nak több volt a helyzete. Gól­lövő a szü­net utáni 8. percben Pécs. Az N. Törek­vés a 32. percben egyenlített Nagy ré­vén.. A GyAC sokat panaszkodott a já­tékvezetőre. MPMTE-Dési SE 1:8 (1:8) Marosvásárhely. Vezette: Melczer. A 22. percben Vámos II lövi a gólt. A 40. percben Bakos megsérül, kiáll­s a DSE innen kezdve 10 emberrel játszik. A gólarány nagyobb lehetett volna, de a maros­vásárhelyi csatársor sokat tolo­gatott. Jó: Makkai, Vészi, Vámos II, ill. Maklári, Duka. III. ker. Árpád SE—BSE 3:1 (2:8) Nagyszombat­ utca. Vezette: Polgári. III. ker.: Berthold — Pinkász, Bern­­waller — Straub, Börzsei II, Börzsei I — Andaházi, Vértes, Tavasz, Nyers, He­gedűs. BLK: Rúzsa — Gábor, — Fekete, Bursi, Siroki — Somogyi, Rácz I, Dombai, Jáger, Rácz II. A jobb fedezetsorral rendelkező óbudaiak biztosan verték ki a kupá­ból­ a BLK-t. A BLK tíz emberrel kezdett s csak a 30. percben egészült ki, amikor Dallos beállt. A BLK támadósora széteső volt. A II. félidő 44. percében Feketét a játékvezető kiállította. Góllövő: Hege­dűs. Andaházi és Fekete (öngól), illetve Somogyi. Jó, Berr­waller. Andaházi 18 a fedezetsor, illetve Rúzsa, Bursi, Somogyi és Jáger. Magyar Posztó—Tipográfia 5:8 (2:0) Csepel. Vezette: Gáspár. M. Posztó: Fekete — Salczer, Simon — Vastag, Farkas, Martin — Max, Brüll, Schuck, Welisch, László. Tipográfia: Terényi — Nagy T. Hesz­­berger — Nyers, Kurcsics, Koltavári II — Nagy II, Haluska, Jakab, Eisenber­­ger, Janka. Végig szépiramú, változatos mérkőzés, amelyet a Jobb Magyar Posztó biztosan nyert meg. Góllövő: Nagy (2), Schuck, Wellich és László. Jó: Farkas, Schuck és Nagy, illetve Heerberger, Kurcsics és Eisenberger. Cinkotai TK-Váci SE 3:8 (1:8) Cinkota. Vezette­: Deák. CTK: Schankó — Kolipka, Zörgő — Gaál, Blasz, Kaposvári — Hlavács, Abonyi I, Drozdák, Szabó, K­le. I &B: Wolcz — Takács. Köbl I -c- Mé- R'/.áros, Jászberényi, Köbl H — Kurdi, Balogh, Zentai, Virágh, Vargadi. A CTK mindkét félidőben többet támadott, megérdemelten győzött. Droz­dák (2), Szabó. Jó: Drozdák és Szabó, illetve Köbl II. ZAK—Mezők­ácsházai TE 2:1 (1:1) Zentai 506 néző. Vezette: Rudics. A vendégcsapat játszotta az igazi labdarúgást, a hp'^i cs­ ipat csak nagy­­ménesével győzött. Körösi kapus a mezőny legjobbja volt. Góllövő: Bicskei, Lázár (11-esből), illetve Deák I. Jó: Lázár, illetve Mateisz, Deák II, Szirmai, Deák I. Jászberényi Lehel—-Kistarcsai MOVE 2:1 (1:0) Jászberény, 400 néző. Vezette: Dobó. Erősiramú mérkőzésen megérdemelten győzött a hazai csapat. Góllövő: Rérfi Juhász II (11-esből), illetve Görög (11-esből). Jó: Varga, Erdős és Juhász II, illetve Horváth, Barán II és Görög. ÚTE—Törekvés 3:2 (2:0) Hévizi­ út. Vezette: Mé­cs. Törekvés: Kiss — Lőrinczi, Sie­na — Bulyáki, Róják, Takács — Krausz, Kiss, Pachert, Déri, Dobai. ÚTE: Skalecz — Varga, Lakner — Czigler, Juhász, Maszár —­ Stefkó, Drobni, Győri, Zaubek, Gönczöl. Az OTE a győzelmet megérdemelte, mert lelkesen küzdött és harcolt. A Törekvés többet támadott, mint ellen­fele, de az OTE védelme remekelt. A játékvezető a II. félidő 41. percében a mérkőzést lefújta. Majd amikor tévedé­sére rájött, a csapatokat a pályára vissza­rendelte. A Törekvés azonban nem volt hajlandó a mérkőzést folytatni. Góllövő: Gréti 12( keget II-esből), és Kicjnczél, illetve Pusztai és Kiss (öngól). Jó: Gön­czöl, Győri és Lakner, illetve Déri, Dobai és Róják. PETC—Kaposvári TSE 1:1 (1:8) Pécs. Vezette: Kassai. Erősiramú mérkőzés. Hullámzó játék után igazságos eredmény. Mindkét csapatnak több nagy gólhelyzete volt. Góllövő: Horváth III (11-e­sből), illetve Zentai. Jó: Horváth III, Sípos, illetve Boldog és Horváth , Lévai TE—BTSE­ 1:0 (0:0 Balassagyarmat, 600 néző. Vezette: Hegyi. Izgalmas, heves iramú mérkőzés. Szerencsés győzelem. Góllövő: No­vak. Jó, Halász, Novak, Angyali, ill. Szomor, Löke, Sallói II. Wekerletelepi SC—KAC 2:2 (1:1) Kecskemét. 600 néző. Vezette: Kecs­keméti. Vérbeli kupaküzdelem. A WSC-t csa­k a kitűnően védő Klimcsók men­tette meg a vereségtől. Góllövő: Szőke, Berényi, ill. Jeney, Návai. Jó: Klimcsók (a mezőny legjobbja), Csabai, Csurgó, Kulinyi, ill. Já­vorka, Borbély I, Várszegi. KRAC—PVSK 5:1 (2:0) Kaposvár, 800 néző. Vezette: Vár­hegyi. A helyi csapat biztosan győzött a szétesően játszó pécsiek ellen. Gól­­lövő: Avar, Légrády, Horotán, Forró, Leipán (öngól), ill. Lendvay. SAC—LEAK 2:0 (0:0) Soroksár. Vezette: Kükonya SAP: Kovács — Feili, Waltner — Stumpf, Zimonyi, Fuchs Pfiszter, Szal­­nai, Hochrein, Schneck, Péter. URAK: Szalontai — Pataki, Szebeni — Szabó, Titkos II, Bogácsi — Schneider, Murin, Nagy, Gerencsér, Tárnok. Nagy küzdelemben a gólképesebb csa­társora alapján győzött a SAC. Az URAK jól játszott, végig nyílttá tette a mérkő­zést. Góllövő: Szalinai és Pfiszter. Jó: Szalm­ai, Pfiszter, Schneck és Fuchs, ill. Titkos, Szebeni és Szalontai. Vasas—MAFC 1:1 ,1:0, Bertalan­ utca, 500 néző. Veeztte: Sós MAFC: Dobos — Barcs, Tóth — Ta­kács, Máté, Vágási — Tamási II, Sza­mosi, Matisz, Fischer, Rába. Vasas: Terényi — Forkás, Dormos — Harsányi 1, Magyar, Ádám — Csonka, Harsányi II, Hermann, Sarovetzky, Ko­vács. ... . Az első negyedórában már három góllal vezethetne a Műegyetem, csatárai azon­ban hibáznak. A Vasas csak nehezen lendül játékba. Szünet után a MAFC mindent belead, de csak egyenlíteni tud. Góllövő: Sarovetzky, ill. Matisz. Jó: Dor­mos, Magyar, Ádám és Harsányi II, ill. Dobos, Barcs, Szakács és Máté. FSC—MÁV Előre 0:2 (2:1) Tatai­ út. Vezette: Belányi FSC: Horváth — Bálla, Keim — Sek­uszter, Benkő, Moseheim — Szabó, Bvoracsek, Nobile, Molnár, Takács. M. Előre: Fejes — Aranyos, Tóth — Dankó, M­ihlbacher, Vecsei - Huzalai, Schuch­, Hosszú II, Kaszner, Tóth II. Erőtlen, gyenge játék. Az FSC még több gólt is rúghatott volna. A MÁV Előre tartalékos volt. Góllövő: Dvorcsák (2), Szabó, Nobilek, Molnár, Takács, ill. Kaszner és Tóth III. Tóth I-et a játék­vezető kiállította. Jó: Balla, Sehuszter, Szabó és Nobilek. Haladás—Tatabányai SC 1:0 (0:0) Szombathely, 1000 néző. Vezette: Körösi Az új­­ összeállításban játszó Haladás csatársora gólképtelen volt. Az egyetlen gólt a II. félidő 15. percében Lovász lőtte. Jó: Kovács III, Gazdag, Szabó és Lovász, ill. Konecsni, Nagy, Széles, Pal­­lagh és Székely. V. Unió—Komáromi FC 6:2 (2:1) Várpalota, 1400 néző. Vezette: Horváth Az Unió uralkodott a mezőnyben és biztosan győzött. Főleg a csatársora tűnt ki. Pálffy B II-t durva játékért kiállítot­ták. Góllövő: Hernádi (3) és Szenes (3), ill. Fonód és Tóth. Jó: a hátvédpár, Hernádi, Szenes és Beide, ill. a közvet­len védelem, Janiosár és Retkes. Perecesi TK—Ózd 3:1 (1:1) ózd, 600 néző. Vezette: Székely. A mérkőzés nagyobb részében Al­berti védte az ózd kapuját, mert Róth az­ első félidő 1­­. percében az ujját törte. Javorek a Perecesnek szerzi meg a vezetést. Kálmán egyenlít. Szünet után a Pereces nagy fölényben játszik. A 6- és 26­ percben Jávor lő gólt. Borsányit a játékvezető kiállította. Jó: Nádas, Polcz II. és Jávor, ill. Hodály és Rózsavölgyi. DAC—Pestszenterzsébeti MOVE TK 2:0 (0:0) Dorog. Vezette: Keményvári. Az I. félidőben a vendégcsapat lelkesen védekezett és több szép tá­madást vezetett. Szünet után a DAC feljött és biztosan győzött. Csaplárt durva játékért kiállították. Góllövő: Vízi és Pfluger (11-esből). Jó: Cser­mák és a fedezetsor, ill. Kazár és Takács. Sok­an-USSS elfe­jtetté­kik­ 1941 nyarán az MLSz elhatározta, hogy 16 főre emeli a létszámot az NB I. osztályban. Sokan elfelejtet­ték már, hogy a Nemzeti Sport és az olvasó tábora már sokkal, de sokkal előbb kérte ezt az MLSz-től. Nem akarjuk most felsorakoztatni azokat a cikkeket, amelyekben 10 évvel előbb s azóta is gyakran fej­tettük ki, hogy a 16-os létszámra szükség van, csak egy népszavazás­ra kívánunk most visszapillantani. 1930 karácsonyán írtuk ki ezt a népszavazást s innen kezdve több héten át közöltük a „Szavazó­szel­vény" -t, amelyen ez állt: ,,Véleményem, szerint a Nem­zeti Bajnokság I. osztályába az alábbi 16, a 1l-ba pedig az alábbi 11 csapatot kellene be­­osztani 1930—31 telén más csapatok rúg­ták a labdát Magyarországon, mint ma s így természetesen nagyon sok olyan egyesületre szavaztak az olva­sók, amelyek azóta megszűntek. De nagyon érdekes, hogy olvasóink már akkoriban Kecskemét, Szolnok, Sal­gótarjáni, Győr és Diósgyőr — ak­kor még hivatalosan mellőzött — legjobb csapatát az NB II-be osz­tották s ma Szolnok, Salgótarján és Diósgyőr legjobb csapata az NB I-be­s játszik. 1930—31 telén még az ország trianoni határai álltak fent. A Fel­vidék, a Kárpátalja, az Északerdély és a Bácska egyesületeire tehát nem szavazhattak az olvasók. Népszavazásunkra összesen 12.995 szavazószelvény érkezett be s a sza­vazatok alapján az NB I. osztálya így alakult volna ki (minden szel­vényen 16, illetve 14 csapatot jelöl­hettek meg ,a szavazók): 1. Ferencváros 8432 2. Hungária 8185 3. Újp­est 8020 4. Sabaria 7971 5. Nemzeti 7664 6. II­. ker­. FC 7496 7. Bohn SC 7443 8. Bocskai 7114, 9. Vasas 6789, 10. Somogy 6581, 11. Bástya (a Szeged elődje) 5677, 12. Attila (Miskolc) 5519, 13. Törekvés 5105, 14. Pécs-Baranya 4722, 15. BSzKRT 4421, 16. Tatabányai SC 3911. 1930—31-ben szavazták meg olva­sóink ezt a létszámot és sorrendet, akkor, amikor még nem volt NB, amikor csak ,,Profi Liga” volt s abban is nem 16, hanem csak 12 csapat játszott. A 12 közül is csak négy volt vidéki: Bocskai, Bástya, Pécs-Baranya és Sabaria. Szavazóink ennek ellenére a 16 és NB I-be nyolc vidéki csapatot követettek, mert velünk együtt már ők is lát­ták akkor, hogy a vidék nagyobb bekapcsolódása milyen fellendülést hozhat. Az NB I-t csak­­ jóval később, 1935. év őszén állították fel s ak­kor is nem 16-os, hanem csak 14-es létszámmal. A szavazatok alapján az NB I-re jelölt egyesületek közül azóta hosszabb-rövidebb ideig a kö­vetkezők szerepeltek már az NB I-ben: Ferencváros, Hungária, Új­pest, Nemzeti, 111. ker. FC, Bocs­kai, Szeged (a Bástya utódja), At­tila, Törekvés és BSzKRT. A 16 közül tehát 10. Az NB II-be akkoriban a szavaza­tok alapján a következő egyesüle­tek kerültek volna: 1. Kispest 7503, 2. Budai „11” 6920, 3. Turul 6224, 4. Vác FC 6035, 5. Soroksár 5942, 6. Kecskeméti AC 5360, 7. BSE 5344, 8. Szolnoki MÁV 5330 , 9. Maglód 4491i, 10. Bak TK 3944, 11. Salgótarjáni SE 3334, 12. Győri Egyetértés 2970, 13. Pos­tás 2334, 14. Diósgyőri VTK (a DiMÁVAG régi neve) 1803. A fentiek közül hosszabb-rövidebb ideig az NB 1-ben szerepelt: Kis­­pest, Budai „11'', Turul (Zugló néven), Soroksár, Szolnoki MÁV, Salgótarjáni SE, Győri ETO, Di­MÁVAG.* Mindez még 1930—S1 telén volt. Több, mint tíz évvel később végre megvalósult az NB I 16 os létszáma. Még messze vagyunk az első 16-os év végétől, de már most meg lehet állapítani, hogy a Nemzeti Sport és olvasótábora már tíz évvel ezelőtt a helyes úton járt. ­ Korszerű sportteleppé fejlesztik a Zentai AK pályáját Zenta, szeptember 27. A Zentai AK vezetősége nagy­szabású tervekkel foglalkozik. Jelen­legi pályáját nagy és korszerű sportteleppé szeretné kiépíteni. A tervek szerint a ZAK 400—500 sze­­m­élyes lelátót épít, alatta öltözők­kel, fürdőkkel és irodahelyiségekkel. Azonkívül futópálya is létesülne, úgyhogy a jelenlegi pompás gyep­­szőnyegű pálya a legkényesebb igé­nyeket is kielégítené. A megvalósulás azonban csak ak­kor lehetséges, ha a város ad még területet a pályához és hosszú időre biztosítja a terület ingyenes haszná­latát. Ennek érdekében a ZAK be­advánnyal fordul a városhoz és kül­döttség is járt Guláth György dr polgármesternél. A sportszerető pol­gármester megígérte támogatását és így a nagyszabású tervek valószínű­leg már a következő évben testet is öltenek. fn­t írt ■ ■■ Mester és edző Hozzászoktunk már, hogy a ma­gyar rádió sporthíreiben időnként apró szúrásokat irányoznak az aka­démia által is elfogadott, a közhasz­nálat által is szentesített új magyar sportszavak ellen. Nem a régi ide­gen szót veszik elő, hanem új, más­képzésű magyar szóval igyekeznek versenyt támasztani a már polgár­jogot nyert magyar szónak, így eresztették neki a sarokrúgást a szögletnek, a végküzdelmet a hajrá­nak, a verseny­körutat a portyának, stb., stb. Egyik este tíz óra tájban most ezt hallottuk: ,,Molnár Ignác szövetségi m­est­e­r...“ Úgy látszik, va­gy d­e ö" Bttó kikeldése is meg­indult. Mielőtt azonban a rádió nagy nyilvánosságán keresztül ezzel a legújabb szó-versenytárssal meg­zavarnák a közönség magyar sport­­nyelvérzékét, tisztelettel figyelmez­tetjük az illetékeseket, hogy az edző nem ugyanazt jelenti, mint amit a mester. -Valószínűnek tartjuk, hogy az illető sportbemondót az zavarta meg, hogy van egy mestervizsgáztató bi­zottság, amely mesteri oklevelet ad azoknak az edzőknek, akik a mes­tervizsgát sikerrel leteszik. Ezek az edzők így mesteri képesítéshez jut­nak, a „mester“ azonban képesí­tést jelent, az „edző" foglalko­­z­á­s­t. X. egyesület Y. edzőt szer­ződteti, akinek megvan a mesteri képesítése — és nem, fordítva. Van például edző, akinek nem sikerült elsőrangúan a vizsgája. Az ilyen edző a mestervizsgáztató bizottság­tól segédmesteri és nem mesteri ok­levelet kap. ő tehát nem mester, hanem segédmester. Ezek sze­rint tehát azt kellene mondani, hogy „X. Y. a RÁC segédmestere *“ Azt, hogy „mestere", nem lehet mondani, mert csak „ segédmester". Viszont akár segédmesteri, akár mesteri ké­pesítést kapott, a­k5 az egyesület „edzője". Tomecskó József, a Lam­­part kiváló edzője például nem ment keresztül a mestervizsgán, ő tehát még csak nem is segédmester, nincs meg a mesteri oklevele. Nem mes­tere a Lampartnak, hanem edzője. Edző a foglalkozása, ha ez­­időszerint nincs is meg a mesteri képesítése. Nemcsak fölösleges tehát, hanem, zavaró is, ha az edzőt mesternek akarják elnevezni. Van mestervizs­gáztató bizottság, amely a jelent­kező edzőket — sikeres vizsga ese­tén — mesterré képesíti. Vati vi­szont Edzője Testületé, amely az edzőséggel foglalkozókat támogatja foglalkozásukban, védi érdekeiket, elhelyezkedéshez segíti őket. Molnár Ignác tehát — szövetségi edző! Hétfő, 1941 szeptember 29. Szent Koron­a Kupa döntő Felvidék—Éiszakdunántúl 3:1 (1:0) Diósgyőr, 5000 néző. Vezette: Újvári­né Felvidék: Kövesfalvi — Bán, Kézi -­ Tóth I, Ivánkó, Keszthelyi — Futó II, Somosi, Tóth II, Anocskai, Érsek. Északdunántúl: Bahorecz — Bányik, Szakáll — Tóth II, Kőmives, Soproni I — Soproni II, Csapó, Pintér, Szlávik II, Erdős II. Ivánkó már az első percben remekül kiugratja Anocskait, ez közelről a hálóba lő. 1:0. A lendületesen játszó Északdu­­nántúl felno­mul, de eredményt nem tud elérni. A II. félidő 2. percében Csapó tisztán kapja a labdát s azt a kifutó Kö­vesfalvi mellett belövi. A 10. percben Tóth II kifejeli Baborecz kezéből a lab­dát, Somosi ott teham és közelről meg­szerzi a vezetést. A 16. percben Szakáll és Tóth II közös erőjei felvágják Tóth I-et. A megítélt 11-est Ivánka belövi. Jó: Kövesfalvi, Ivánka, Keszthelyi, Futó II, Érsek, ill. Komiva, Soproni II és Erdős II. Északdunántú­l ifj.—Felvidék ifj. 2:1 (1:8) Győr, 1588 néző. Vezette: Ren­gei. Északdunántúl: Bükki — Salamon II, Györgyi — Horváth I, Lóránt, Salamon I — Fekete, Horváth II, Göcse, Zsolt, Iz­­ák. Felvidék: Károlyi — Stolcz II, Dingor — Czickó, Kies bán, Nepkó — Langár, Prnberszki, Visn­yánszki, Klimek, Kovács II. Végig erősiramú, izgalmas mérkőzésen megérdemelten győzött a nagyobb tudású csapat. A mérkőzés elején az Északdu­­nántúl van fölényben. Utána lelkes já­tékával feljön a Felvidék és kiegyenlí­tett lesz a játék. A 32. percben Czickó a büntető területen belül keze... A meg­ítélt 11-est Zseli a hálóba lövi. 1:0. Szünet után a 10. percben Kovács II elszalad a kifutó Bükki mellett és a hálóba küldi a labdát. 1:1. A második félidő 45. percében Fekete beadása Nepkó öléből a hálóba esik (öngól). 2:1. Jó: Bükki, Lóránt, Salamon II. illetve Károlyi, Stolcz, Nepkó. * A két eredmény alapján jobb gól ará­nyával a Felvidéki kerület lett a Szent Korona Kupa védője. ^ MOVE-KERÜLET I. osztály VIII. kez. SE-BRSC 3:1 (1:1). Rákos­falva. Vezette: Turótzi. Góllövő: Gaáz, Gyűrik és Koja, illetve Hegyes. II osztály Rákoscsaba! MOVE II—Rákoskeresz­­túri MOVE II fi:# (1:f1). Rákoskeresztúr. Vezette: Grosius. Góllövő: Rajnák (2), Horváth (2) és Kléner (2). Parrag­h, az S­FC játékosa az FTC-hez