Nemzeti Sport, 1942. március (34. évfolyam, 41-63. szám)

1942-03-29 / 61. szám

|Aufersalb 1842 wArciaa 28. Nagyon örülök, hogy ismét a lá­bamra húzhattam a „cipőt** ”— mondja Takács, a Kispest újdonsült balösszekötője A Kispestnek állandóan van vala­milyen játékosproblémája. Hol kö­­zépcsatára nem volt, hol balszélsője hiányzott, mióta pedig Déri elment a kispesti csapattól, azóta Kispest kisebb megszakításokkal balössze­­kötőválságba jutott. A múlt héten aztán a „suttogók“ megdicsőült arccal újságolták Kispesten: „Van­­már balösszekötőnk.“ Nevet azon­ban ők sem tudtak. Kedden aztán kiderült, hogy az új balösszekötő nem más, mint Ta­kács László, a Bocskai, majd a­­Gamma volt játékosa. Különböző vélemények alakultak­­­ekkor. Volt, aki így vélekedett: ■— Emlékszem még, mikor a Bocskaiban játszott. Hej sokszor megkeserítette az életünket. •— Öreg fiú az már, meg ki is jött a játékból, egy éve nem ját­szott, — szólt más. — Várjuk meg a ■mgyedsést, — szóltak az óvatosak. — Akkor majd eldől, hogy beválik-e ! E héten a szokottnál is több em­ber volt künn a piros-feketék edzé­sén. Pedig a kispesti edzések na­gyon látogatottak! S ekkor azok, kik már előre pál­cát törtek Takács fölött, kellemesen csalódtak. Nem mondjuk azt, hogy váloga­tott formában játszott,­­ de majd­nem. Az első percben lőtt egy gólt 1 tapásból, olyant, hogy a kispestiek­nek leesett az álluk. Aztán még öt követte az elsőt. De nemcsak a­ gólgyártás terén vált ki. Segített elől, hátul, ahol csak kellett. A mér­kőzés után még „panaszkodott": — Itt nem kell az összekötőknek hátramenniök segíteni? — Hát még hova akarsz hátra­menni? — ijedt meg Villányi — Csak nem aláírod a mi kenyerünket is elvenni? Vedd el inkább a sze­gedi hátvédeket! — Hát — majd megpróbálom, — feleli csendesen Takács, aki máris Laci lett a kispesti öltözőben. Majd érdeklődésünkre elkezd be­szélni: — Sokáig pihentettem a csuká­mat, már nagyon hiányát éreztem az utóbbi időben a labdának. Úgy tévestem magam, mint a szárazra vetett hal. Vergődtem. Aztán a múlt héten valaki megemlítette, hogy Kispesten balösszekötő „felvétel" van és jelentkeztem. Hamarosan megegyeztünk és most itt vagyok. — Hát ez bizony nagyon egysze­rű,. Vasárnap már játszik is. — Játszom, bár én szívesen ki­hagynám még ezt a vasárnapot. De a vezetőség kérte, hogy vállaljam a játékot. Búcsúzóul még ezt mondjuk: —• No, reméljük, hogy ha már beállították, akkor majd ott is lesz a szegedi pályán. — Majd tessék megnézni hétfőn a góllövők közt, hogy ott voltam-e ! — szól utánunk. (novetta) AZ UAC pénteken könnyű edzést tartott. Ezen szok a játékosok vettek részt, akik a külön­féle válogatott rostok miatt, az UAC-edzéseken nem felelhettek meg. Pál­fi sérülése r megfryógyíti, úgyhogy az újvidéki csapat a Fradit ver­ei összeállí­tásban léphet pályára a Sal BTC ellen. Két tartalékot is kijelöltek Somlai és Víg­hI személyében. A KOLOZSVÁRI AC vasárnap sorsdöntő mérkőzést játszik a Lamport ellen. Hornan,ként edző pénteken délelőtt Bonyhádival ás Kováccsal ,,lövő­edzést” tartott. Utána ezt mondta az edző: — Remélem, hogy végre sikerül olyan tizenegyet összehoznom, amely a hátralévő fordulókban méltóan képviseli a KAP színeit. * AZ ÁLLÁS NÉLKÜL lévő edzők jelentkezzenek az Edző Testület he­lyiségében több üresedésben lévő edzői állás azonnali betöltésére. A Pécsi VSK húsvét két napján az Eszéki, Hajdúk csapatát látja vendégül. Sátoraljaújhelyen a MÁV SAC így áll fel a BFTC elleni bajnoki mérkőzésre: Furmánn — Ujj, Tiszalczi I — Szolnoki, Wéber, Horgonyi —■ Moldován, Tiszalczi II, Mester, Tóth, Csabai. Az UAC el­leni mérkőzésen sokan megsérültek. Ezért áll fel nagy változtatásokkal a csapat. Várpalotán nagy érdeklődéssel várják az Unió és a székesfehérvári MÁV Előre találkozóját. Amelyik csapat győz, annak van a legnagyobb esélye az I. osztályú bajnokság megnyerésére. Érdekes, hogy tavaly mindkét csapat kiesési gondokkal küzdött,­ most pedig az élcsoportban van. Somborban a régi Mátyás király-úti pályán kerül lejátszásra a 2SB—Hangya mérkőzés, mert az új pályán nem enge­dik meg a játékot, amíg teljesen el nem készül. A BSE így áll fel vasárnap: Csuvardits — Ivankovtos, Haméder — Kovács, Pavletics, Tordi — Janovac, Ziukits, Huber, Háry Rapiscs. Hákosligeten nagy örömet keltett a csa­pat pompás feljavulása. A CO. MOVE elleni győzelem után, a Jászberényi Lehelt is kétvállra fektették a rákosligeti fiúk. A vezetőség nagyon erősen dolgo­zik, hogy a csapat elkerüljön a­­ kiesési zónából. A MA VAG tissta. . NB"-cst­társamntX áll fel s KAC ellen, így: Stiffel. Németh II. Németh L Tőrdei. N*sya g­ verni. 3 A roppant lelkesedéssel játszó IMAVAG megérde­melten győzte le az elbizakodott Szolnokot IMAVAG-Szolnok 2:1 (isi) Góllövő: Szabó, Kolláth, Gál Bihari-utca, 3000 néző. Vezette: Újvári . Sűrű sorokban tódul a tömeg­ a Bihari-Utcai pályára szombaton dél­után. Éppen ezért a negyed 5-re ki­tűzött mérkőzés kezdését közös meg­egyezéssel fél 5-re halasztják. A Szolnok már délelőtt tíz órakor megérkezett a fővárosba. A csapat­ban változás nincs. Az öltözőben Romhányi Ferenc intéző tréfásan mondja: —A szokott csapat, a szülott he­lyezési helyen. Mire Móré János edző megjegyzi: .-tv Csak­ ezután a mérkőzés után ne legyen baj. Félek... A MÁVAG öltözőjében nagy a bi­zakodás. A játékosok nem sokat be­szélnek, de arcukon látszik a nagy akarás. Opata edző csendben biz­tatja a játékosait: — Nyugodtan fiúk, nekünk nincs veszteni valónk, legyen a, Szolnok ideges. A két csapat­ így­ áll fel: Szolnok: Horváth — Csabai, Kis­­péter — Selmeczi, Szűcs, Fazekas —­­Szántó, Kolláth, Laborc, Nagy, Ko­rom. MAVAG: Tihanyi — Varga, Bánfi —­ Opata, Kéri, Siklósi •— Padányi, Gál, Szabó, Muszka­, Kisuczki. AZ I. FÉLIDŐ Pontban fél 5-kor indul a játék. A MAVAG kezd és már az első percben szögletet ér el. Padányi íveli be, Horváth a labda mellé üt és a szolnoki védelem nehezen tisz­táz. Laborcz összefut Tihanyival, szabadot rúg a MAVAG. Szép ado­gatással támad a hazai csapat, de Szabó lövése a kapu mellé megy. A MAVAG támad többet. A 8. perc­ben Kispéter Gál beadását szögletre szereli. A­ ritka szolnoki támadá­sokat Kéri akasztja , meg. Csabai kockázatos szereléssel ment Szabó elöl. Szűcs­i dancsolja Szabót. A szabadrúgást Szabó lövi m­int­­eggy 25 méterről. Sorfal nincs. Szabó nyugodtan fut a labdá­nak és a hatalmas lövés úgy vágódik a jobb felső sarokba, mint a bomba. 1:0-ra vezet a MÁVAG. A 15. percben három átjátsza Vargát, Tihanyi kifut eléje és a szélső mellette kapura küldi a labdát, de az a bal kapufáról a mezőnybe pattan. A 16. percben a kiszökő Laborcot Bánfi a 16-oson szereli. Lassan kezd feljönni a Szolnok, de még mindig álmosan játszik. Laborc nem tud Kéri mellett megmozdulni sem. Sik­lós szökteti Kisuczkit, majd kapura­­lövését Horváth fogja. A 23. perc­ben Laborcs Kolláth összjátékból Kolláth lő k­apura. Szántó ad be, de Tihanyi szögletre véd. Kispéter dan­csolja Padányit, a szögletrúgást Opata kapu fölé küldi. A 26. perc­ben egyenlít a Szolnok. Selmeczi viszi a labdát, átemeli Siklósin Kol­­láthot, a jobbösszekötő egyet cselez és nyolc méterről ballal pontosan a jobbsarokba lövi a labdát. Pompás lövés volt. 1:1. Talán a meleg miatt, de nincs nagy iram. A 30. percben Laborc kifut a jobbszélre, bead Kolláthnak, de Siklósi jókor érkezik és szerel. A 32. percben Korom lesen van. Muszka rengeteget dolgozik, hol elöl, hol hátul látható. Kolláth ma­gasra emelt lába Kéri arcát találja, de nincs komolyabb baj. A 34. perc­ben Nagy jó labdát ad előre, Kol­láth fut rá és 15 méterről helyezett labdája a jobb alsó kapufát találja el, majd Tihanyi rávetéssel meg­kaparintja a labdát. A 36. percben szép MÁVAG-tá­­madásból Szabó ijesztő nagy lövése alig megy kapu fölé. Szolnoki támadás lesen akad ez A közönség elégedetlen a szolno­kiakkal. — Ez az a­ híres Szolnok? — hangzik a lelátóról. Szántó hosszan szökteti Laborcot, Ils é­s kösszecsatás jönmn adja vitása, a labdát. Semmi játék nincs. A 43. percben Kolláth gyenge lövését Ti­hanyi védi. Utána Selmeczi ment Kisuczki elől. Matild Opata szabad­rúgásét Horváth szögletre védi. Ezt nem is rúgják, mert már letelt az idő. SZÜNETBEN a MA VAG öltözőjében nagy a biza­kodás. Opata edző biztatja a játé­kosait további kitartásra. Padányi mondja: — Hiába, nagyon erős mérkő­zés ez. A Szolnok bezárkózik, senkit sem engednek be. Az ajtón keresztül hal­latszik, hogy Móré edző kiabál: — Így nem lehet játszani. Tessék komolyan venni a játékot. A II. FÉLIDŐ Fordulás után a MÁVAG vezet veszélyes támadást Szabó révén, de Horváth kifutva, elrúgja a labdát. A 3. percben Padányi lő és a labdája a jobb­­cápájáról pattan vissza. Nagy erővel támad a MÁVAG, a Szolnok kapkod és csapkod. Ismét a 8. percben ér el gólt a MAVAG. Siklósi labdáját Selmeczi könnyen elrúghatná, de nem teszi. Kisuczki a szögletvonalon elfogja és jól ad be. A labda Gál elé kerül, aki jól megnézi a jobbsarkot és pompás lövésére Horváth hiába dobja magát. A labda a jobbsarokban köt ki, tűs­re vezet a MAVAG. Nagy és Korom helyet cserél, mert Nagy megsérült. Hiába igyek­szik a Szolnok, a MAVAG-védők pompásak. Varga dancsolja Kollá­­thot. A szabadot Fazekas íveli La­borc elé, de ő fölé lő. Szántó lesz a balszélső. Rögtön jó labdát ad, de Korom két lépésről mellé helyez. Idegesek a szolnoki játékosok. Ez­zel, szemben a MÁVAG határtalan lelkesedéssel küzd. A 27. percben Szabó gyengén lő kapura. A Szol­noknál ismét er­edeti összeállításban játszik a csatársor. Sokat , támad­nak, de lövéshez nem jutnak, óriási a küzdelem. Tihanyi Kolláth elől szedi fel a labdát. A 37. percben Kispéter és Nagy helyet cserél. Kis­péter rögtön támadást vezet, ebből Laborcz mellé lő. A MAVAG kilenc emberrel védekezik. Az utolsó perc­ben még egyszer kiszabadul, a fél­pályáig eljut, amikor vége a já­téknak. Szögletarány 4:1 (4:1) a MÁVAG javára. BIKA LAT Az első és az utolsó előtti helye­zett összecsapása óriási meglepetést hozott. Aki azonban a mérkőzést látta, meggyőződhetett arról, hogy­ a MÁVAG derék és lelkes csapata teljesen megérdemelten gyűrte le nagy­ ellenfelét. A 2x45 perc alatt egy percig nem állott úgy a mér­kőzés, hogy a Szolnok fog nyerni. Ha azonban a MAVAG még egy góllal nagyobb arányban győzött volna, az is hűen fejezné ki a győ­zelmét. A MAVAG Muszkát, a középcsa­tárát kissé visszavonta a védekezés­re és így a négy csatárral játszó gépgyári csapat taktikája ellen, a Szolnok védelme nem talált megfe­lelő ellenszert. A MÁVAG csapatá­nak minden tagja óriási lelkesedés­sel küzdött és a legteljesebb dicsé­retet érdemlik a játékosok. Most, hogy a balszerencse elhagyta a csa­patot, a legnagyobbnak is méltó ellenfelei lennének. A Szolnok csapata nagy csalódást keltett. Nyilvánvaló, hogy a mérkő­zésbe nagy elbizakodással mentek bele. Nyomát sem láttuk a játéko­soknál annak a küzdésnek, gyorsa­ságnak és igyekvésnek, amelyeket már hetek óta tapasztaltunk a szol­nokiaknál. Álmosan, lélek nélkül mozogtak az első félidőben, s a má­sodik félidőben is csak a játék vége­­felé igyekeztek. Ekkor azonban ter­mészetesen már semmi sem sikerült aetóka És a­énség jó Intő goda le­het a számukra: nincs előre leját­szott és megnyert mérkőzés. Egyénileg a MÁVAG-Joan Tiha­nyinak nem sok dolga akadt, kevés munkáját jól végezte. A három hát­véd egymást múlta felül. Hihetetlen munkát végzett mindegyik. Mégis Bánfit kell név szerint kiemelnünk. Opata és Siklósi sok támadást akasztott meg és­­ különsen Siklósi jó labdákat adott előre is. A csatár­sorban Muszka a legjobb, óriási munkát végzett, sok támadást indí­tott el. Gál és Szabó mindenütt ott volt, ahol lenniök kellett. Rengete­get dolgoztak. Kisuczki volt a job­bik szélső, de Padányi is megfelelt. A Szolnokban Horváth a gólok­ról nem, tehet, Csabainak és Kispé­­ternek nem volt jó napja. Bár Kis­péter nem játszott rosszul, Szűcs nehezen találta fel magát. A máso­dik félidőben" ő is feljavult. A két fedezet közül Fazekas volt a jobbik, Selmeczi közepes volt. A csatárkor alig hozott össze egy egészséges­ tá­madást. A folytonos csereberélés sem h­aznált ennek a sornak. Kol­láthnak volt néha-néha elgondolása. Szántó a második félidőben, Korom az elsőben volt jobb. Laborcz nem sok vizet zavart. Nagy is csak az első félidőben felelt meg. Igaz, ő megsérült. Újvári működésére az a legjobb jelző, hogy alig lehetett észrevenni, hogy játékvezető is van a pályán. NYILATKOZATOK: Opata Zoltán MÁVAG: Becsülete­sen küzdöttek a fiúk, megérdemel­tük a győzelmet. Romhányi Ferenc Szolnok: A MAVAG megmutatta, hogyan kell lelkesen játszani. A győzelmük telje­sen megérdemelt volt. Az NB I állása 1. Szolnok 21 14 4 3 63:29 32 2. WMFC 19 14 3 2 52:29 31 3. Újpest 20 12 6 2 66:30 30 4. Ferencváros 20 11 2 7 92:46 24 15. Gamma 20 11 2 7 48:38 24 6. Nagyvárad 20 8 7 5 58:34 23 7. Szeged 19 7 8 4 58:32 22 8. Elektromos 20 9 3 8 47:42 21 9. Kispest 20 10 1 9 48:57 21 10. Sal BTC 20 7 6 7 45:48 20 11. DIMAVAG 20 4 8 8 43:47 16 12. Lampart 20 6 2 12 33:61 14 13. Kolozsvár 20 5 3 12 36:57 13 14. Újvidék 20 5 3 12 31:75 13 15. MAVAG 21 2 5 14 26:65 9 16. SzVSE 20 2 3 15 27:83 7 — Szegeden nincs orom, nincs ujjongás, mert biztosak voltunk abban, hogy az igazság győz és a mérkőzés ered­­m­ényét megsemmisítik, — mondotta a WMFC—Szeged-ügyben hozott ha­tározatról Markovics Szilárd, a SzAK ügyvezető elnöke. — Mikor kerül sor a második mérkőzésre? — Ezt még nem tudjuk. Fiai­ Antal fővárosi képviselőnk tárgyal a csepeliekkel. — Mi lesz a csapat a Kispest ellen ?­­— Ezt én is szeretném tudni. Pillanatnyilag az a helyzet, hogy Szabó és Nagy aligha játszhat. Azt tervezzük erre az esetre, hogy Ba­ráti megy hátra jobbhátvédnek, La­dányi jobbfedezet, Báló jobbszélső, Bognár pedig balszélső lesz. Ha Szabó és Nagy mégis játszana, ak­kor, természetesen, marad a rendes csapatunk. ■na —TM BG**a véd, Lenke­ » balhátvéd a BLK-ban. A kitűnő kapus fogműtéten esett át, vasárnapi játéka bizonytalan volt. A hátvédet az elmúlt vasárnapi viselkedése miatt a há­zi fegyelmi eltil­tása, fenyegette, sikerült azonban be­bizonyítania,, hogy a, Hungária elleni játékot már egy héttel előbb lemondta. Az DVTK elleni csapat tehát: Rózsa, — Gábor. Ler­key — Koppány. Fűzi. Gt. — Bánfalvi. Pénzes. Sírok!.­ Jászai I, Szom­­­bori A mérkőzés előtt a hazaiak a Lazió­­&éávssítottaei & weed^pesapetaiak. mmdatta­ fócírtuiti/aJiak adotify WorkcCCg, teAa vt most&feieftoe ifa/avuru, a/t uf Osxfu&fScft játéfőhx. m&t' scrMjegytó^ OHjt­­A •foOAtuik^cC Jarttfd­fevt/t0St Chár ». —" Sminakit más­t is itt lenek Mackó d­eA Szilárd szobrára Markovics Szilárd remek fél­ma­gas óvása következtében a Szol­nok megérdemelten foglalta el a bajnokságban az első helyet. Igaz, hogy a WMFC eggyel kevesebbet játszott, viszont ezzel szemben a Szolnok eggyel több mérkőzést bonyolított le. A szolnoki szurkolók elhatároz­ták, hogy Markovics Szilárdnak hálából szobrot emelnek. A szob­rot a Szolnok pályáján helyezik el. A szobor lovasszobor lesz, a ló azt az óvást fogja jelképezni, ame­lyen Markovics olyim kitartóan lovagolt. A ló éppen eltapos, egy kerékpáros alakot, amelyre a gyen­gébbek kedvéért rávésik a WMFC- felírást. A lovon Markovics fensé­ges kézmozdulattal diktálja éppen ■ az ■ óvás szövegét. A mellékalakok közül kiemelke­dik M. Ernő, áld éppen­ egy asz­talra borulva töpreng azon, hogy fenntartsa-e a kilépését, vagy visz­­szavonja-e a bentmaradását a JT- ben. A társaságában lévő két hölgy éppen a lesállásról tart neki előadást. A WMFC-vezetők szomorúan néznek egy eliramodó disznót, amely helyébe egy bűnbak ug­rott be. Az egyik csepeli vezető a szö­­vetkezőt mondja: — Szobor vagyok, de attól fé­lek, hogy rövidesen fájni fog min­den tagom. A szobrot hamarosan leleplezik. A mellékalakokat már leleplezték. Bök Mnkl. U. i. Most értesülök, hogy a MÁVAG nem hajlandó szállítani a szoborhoz szükséges nyersanyagot. Nagy lehangolt­­ságot keltett Diósgyőrött Penderi eltiltása Penderi hathónapos eltiltása nagy lehangoltságot keltett Diósgyőrött. Az eltiltással kapcsolatban Csapkay edző ezeket mondotta: , , Az igaz, hogy Pendea dancsólt, azonban ez nem volt utánrúgás, még kevésbé nem volt szándékos. Érthe­tetlen számomra a hat hónapi eltil­tás. Penderi eltiltása most a legna­gyobb gondok elé állítja a csapatot. A DiMÁVAG megfellebbezi az íté­letet. ■■wfimm A pécsi DVSC ezzel, a csapattal áll ld az SzFC ellen: Grozdics — Cziffer, L.Pór. — Szalai, Csirke, Gálosi — ■ Hadnai, Szika, Ónodi II, Ónodi I, Keszler. A Pécsi VSK­ összeállítása a KTSE ellen: Kajtár — Kelenfi, Balassa — Simonfai, Csovics, Mozsgai *— Csiszár, Mülller, Sós, Naum­ov, Szabó. A népzenészek labdarúgó csapata min­den kedden és csütörtökön délelőtt szor­galmasan edz a Simor­ utcai pályán. A csütörtöki edzésen 30 játékos jelent meg, két csapatuk játszott egymással- e az edzésein­ megjelent Korányi Béla,a a népzenészek országos elnöke is. A buda­pesti népzenészek április 13-ra tervezik a bemutató mérkőzésüket. Ellenfélnek a debreceni, vagy az újvidéki népzenészek csapatát hívják meg. A REAC a Törekvés ellett így áll fel: Moldován — Régner, István — Pünkösti, Szerényi, Török — Dombori, Juhász, Jeszenszk­i, Kádár, Kürti. A csapatot Varga Jenő testnevelő tanár és Csonka Istvánt­ér vezeti a fővárosba. Finta a Ferencváros tartalékja s ha a zöld-fehér játékosok közül valakit vasár­nap délelőttig valami baj érne, akkor az­ FTC-ből vesznek ki Finta­­ helyére játékost s az illető ebben az esetben, nem vesz részt az FTC délelőtt sorra kerülő bajnoki mérkőzésén. Elsimultak az akadályok a ,,torinóiak" útja elöl. Nagy II, Balogh II és Kónya megkapja­ a kiutazási engedélyt s így a teljes U-csapat utazhat kedden este Torinóba. Az utazók száma különbez, húszra bővül­t: Zhisóczky Andor dr főor­vos is elkíséri a fiatalokat. A BTK nem változtat a múlt héten jól bevált csapatára­. A PSC elleni összeállí­tás tehát: Szántó — Nemess. Povieszló — Schlachta. Horváth. Jelinek — Jakab. Jeck I. Brizsinszky. Drobni, Hemmer II. A 6. Vasutas húsvétkor vidéki portyát szeretne megvalósítani. Gyarmati­. a csapat edzője volt egyesületével,­ v. Szegeddel tárgyal. Ha a megegyezést sikerül, akkor a BVSC húsvétkor m­a ezzgzel csapat ve­dégö­­­lées.