Nemzeti Sport, 1944. május (36. évfolyam, 83-103. szám)

1944-05-01 / 83. szám

Hétfő, 1944 május 1. Túlszigosra de megérdemel­ten győzött ez Kolozsvár K­olozsvár-Nagyvárad 2:1 (1:0) Góllövő: Füstös, Lóránt Bonyhádi (11-esből) Kolozsvár, 9000 néző. Vezette: K. Nagy Kissé borús időben, óriási érdek­lődés közepette került sor a két csapat találkozására. A NAC már szombaton délelőtt megérkezett Ko­lozsvárra. Délután színházba men­tek a váradi játékosok. — Az összeállítás ugyanaz, ami a Gamma ellen volt, — mondja Rónay edző. Amikor az eredményről kérdez­zük, így felel: — 2:1-re győzünk. A kolozsvári öltözőben idegesek a játékosok. Opata edző látja ezt és ezért bátorítja őket. — Az sem baj, ha vezet a NAC,­­— mondja fiainak. — Játsszatok A taposnak* miatt Már*!­mtmx léthatta a labdát. A 23. percben megint awaxieos a KAC védelme és egyik hibát a másik után követi el. P4U roesrail áll haza. Kóránt fejére kerül a labda, a visszapattanó labdát Sárvári­­tótba­la lövi, a játék­vezető utomban nem adja meg a gólt, mert Sárvári lesről indult el a labdára. A következő percekben erősen rohamoz a NAC. Bodola a 25. percben mintegy 22 lépésről hatalmas lövést, ereszt meg, Márki ököllel csak szögletre tud mente­ni. Bodola szöglete­­ eredménytelen. Egy perccel később Barna ront el egy hely­zetet. A NAC kezd fölénybe kerülni. A 32. percben Bonyhádit szögletre szerelik a ­UIÉSZEI tovább te nyugodtan, akkor meg lehet fordítani az eredményt. Szánttty nem érkezett meg szol­gálatából, ezért Páll játszik közép­hátvédet. A csapatok így állnak fel Kolozsvár: Márki­­— Szántandó TI, Boss — Radnai, Páll, Csákány — Farkas, Kovács IV, Bonyhádi, Füs­tös, Tolnai. Nagyvárad: Vécsey — Mészáros, Onódy — Perényi, Juhász, Deményi­­— Lóránt, Barna, Sárvári, Bodola, Tóth III. AZ I. FSLTO. Az első percekben a NAC vezet néhány támadást, de egyik sem veszélyes. A 3. percben felszabadul a kolozsvári kapu. Farkas vezet támadást, de a hátrahúzódó Tóth Matyi szerel. Egy perc múlva Bony­hádi rohan szabadon, Farkasnak játszik, a szélső jó helyzetből, lö, de Vécsey ment. Nagyváradi ellentámadás végén Barna pauszát Sárvári mellélövi A játék vál­tozatos., Mindkét csapat támad, de a kapu előtt nem bontakoznak ki a csatársorok. A 10. percben Bodola kitör, Kadiuu nyomja és így Maricinak si­kerü­l kifutva mentenie. Ezután ismét Bodola vezet tá­madást de kezez és oda a helyzet. A 32. percben Tóth ill elhúz Radnai mellett, beadását Bodola húsz méterről nagy erő­vel lövi, de Márki nagyszerűen védi a ha­talmas bombát Néhány nagyváradi táma­dást tisztáz a kolozsvári védelem. A csa­tárok általában nem bírnak a nagyszerű védelmekkel. A 20. percben Farkas elfut, pompásan ad be, de bent nincs senki Sem, aki a beadást értékesíthetné A Kolozsvár fokozza az iramot. A nisbrvhradiak­ inkább csak védekeznek és a kapujuk elé tömörülnek.. A 22. percben Füstös 16 fölé, majd Farkas bombalövését védi Vécsey. Márki ment Bodola elől, azután kibonta­kozik a Kolozsvár fölénye. Füstösnek van helyzete, majd a 28. percben Barna J­ahdyset­ből gólt lő. A játékvezető persze nem adja meg a gólt. A 80 percben Farkas lefut, egészen az alapvonalig viszi a labdát, bead, a sal­da Füstös felé száll, hiába nyomja őt Juhész és Mészáros, őt balösszekötő előredőlte lefelé fejeli kapura. A labda élesem, laposan Beáll a bal alsó sarokba, 1:0 a Kolozsvár javára. Vécsey nem védhette a labdát. A gól után a Nagyvárad ezöstör aporom­gat. A Kolozsvár védelme sokszor csak kapkodva tud védekezni. Ónody szögletet Hirdető Service VII., Izabella­ u. 12. új telefonja, a 422 683. Hirdetéseit telefonon is feladhatja harcol ki, majd Sárvári bombalövése fog­­lalkoz tatja a kapust. A 36. percben­­ újabb szöglet veszélyezteti a kolozsvári kaput. Két perc múlva felszabadul a Kolozsvár kapuja. Bonyhádi szög­letet ível be,­­a labda Csákánytól Kovácshoz, majd Farkashoz kerül. A szélső három lépésről kapu mellé lő! Még egy­ helyzetet dol­goznak ki a kolozsváriak de Vécsey a helyén van.­ ­SZÜNETBEN & NAC Öltözőjében Rónai edző a fedeze­teket korholja, mert nem adnak elég pontos labdákat előre. A kolozsváriak öltözőjében bizakodó a hangulat Bony­hádi húzódásról panaszkodik. Ezt kezel­hetik a szünetben. A II FÉLIDŐ A II. félidő 1. percében megered az eső. Hullámzó játék után a 4. percben Tóth III-at szögletre szereli Sza­niszló. Tóth III küldi be a szögletet, Márki kifut rá, de Sárvári előbb éri el a labdát. Sár­vári lövése — a kolozsváriak szerencséjére — mellé megy. Az 5. percben Mészáros szögletre ment Farkas elől. Ezután két NAC-támadás következik. Előbb Barna­, majd Sárvári tör rá, de tám­adásukat nem k­­íséri szerencse . Kolozsvár tartja a fö­lényét, bár a NAC javulóban van. A 20. percben Lóránt jól küld be kö­zépre a jó helyzetben levő Tóth III fe­jére. Páll haza akar adnii Tóth III elől, vagy esetleg Szai Lászlóhoz akar passzolni, Lóránt azonban közbeugrik és jó érzékkel ballal a bal alsó sarokba vágja a labdát. 1:1. váradi védők, ebből azonban Radnai mellé durrant. A 83. percben Sárvári fölé lövése a® élmény. Aztán a KAC támad. Kovács IV és Farkas tör előre, Knody kettőjük közé helyezkedik és a® átállott labda végi­gprofinzik a kesén. Virafk­atd, foofy szándékos volt-* a keve­rés. A Kolozsvár és a közönsége minden­esetre 11-est követel. A játékvezető előbb megkérdezi a partjelzőjét aki mu­tatja, hogy a 16 mofion belül történt a kezezés és erre K. Nagy Pál habozás nélkül megadja a 11-est. Bonyhádi áll a labdának és laposan a bal alsó sar­okb­a lövi. 2:1 a Kolozsvár javára. A váratlan gól terméséé t ezr a nagy üdv­rivalgás fogad­ja a nézőtéren, bár ekkor még nem biztos, hogy ez a gól már a Kolozsvár győzelmét jelenti. A NAC Fgyuuilis nean adja fel és mindkét csajjal hevesen rohamoz. A 42. percben Laidat gyenge lövése n­em­ hoz eredményt. A m­á­­siik oldalon Bonyhádi szöku­k ki és küldi a labdát a ka­pu fotó. Vécsey kifut rája, de nem éri el. Farkas ügyesebb a váradi kapusnál, fejre veszi a labdát, 3 lépésről küldött fejese a­zonbam az üres kapu mellé repül. Az utolsó porcok is váltakozó tá­madások közben teltnek el, de az ered­mény már nem változik. Szögletarány 5:5 (félidőben fél a Kolus­vár Javára-i. A kolozsvári küaörvén b­árhalatlu­l öröcnynám­orban üdvözli levonulás közbe® d­iadalm­as, bajn­ok­jelöltet verő csa­patát. NYILATKOZATOK­­ Opata Zoltán (Kolozsvár): Sze­rencsés volt a győzelmünk. Rótta? F&nme P&nagyvártta­ : A. Játékvezető kiengedte kezéből a játékod. A veres­éget nem érdemel­tük meg. BIERIAI A mérkőzésen nem volt szép já­ték. Aminte ilyenkor­­lenni szokott, a nagy küzdelem a játék szépségé­nek rovására ment. Az iram igen nagy volt, s ez a két csapat kitűnő erőnlétét dicséri. A kolozsváriak — noha a győztes góljukat 11-esből érték el — a győzelmet teljes mér­tékben megérdemelték, mert védel­mük végig kitűnően állta a roha­mokat, de csatársoruk is megál­lta helyét. A nagyváradi csapat mélyen szokott formája alatt játszott. Ez a formahanyatlás már a Gamma elleni mérkőzésen is szemün­­l­átha­tó volt, a kolozsváriak elleni mér­kőzésen pedig egyenesen szembe­szökő volt. Am­il*e #61cm mh% mm­&aW mrQk kftm­deUnót uwitatta, de eziután felnyomítitt * KAC, megpaperezte a félidő egyetlen ágy­ját. A kolozsvári csapat a játéknak eme részében határozottan jobb volt, mint a NAC. Fordulás után nagy erővel tánmiadott a nagyváradi csapat. Látszott, hogy voló­, dénáron egyenlíteni akart. Az­og­yem­lítés után fokozta az iramot a NAC, de a további gólok elmaradtak a kitűnően védekező kolosv­áriakkal szemben. A KAC szerenettóe 11-ese pedig lelkesí­tette a kolozsváriakat és végeredr­ény­­ben megtérdemelten győzött. A küzdelem végig sport­­érfi volt. A kolozsváriak gyorsa­bbak, felksebbek volta­k és ügyesen kihasználták azt az előnyt, hogy svéd­jeik legto­bbjasor sza­badon vehették át a­ Labdát. Ha Tolva­i olyan formában lett volna, mint Far­kas, akkor nem­ Ceák Kil­ essel győzhetett volna a KAC. Egyénileg Mánkinak nem akadt sok dol­ga. l­a­bdiafúgásán­ és­­kifutásain azonban látszott, hogy bizonytalan. A hátvédek közül Vasa a legjobb. Pompásan szerel,­­fejjátéka is kitűnő. Páll az első félidőben ragyo­gó kullancs játékot mutatott, szünet uán kiesé­sbenzai efiott, de az utolsó negyed­órában ismét magára talált. Szanni­sz­­ló II- nek volt a legricihesabb dolga Tóth Ili­nél szemben- de Szan­is­zló II megállta a hedvét. A foci,ez­eteik a védelemben kitűnően működtek, pauszaik azonban sok kíván­ni­­valót hagytak magunk után. A csntársor­­bán Farkas akkor futott el, amikor akart. Jól vezeti a labdát, jót is ad be. Szünet után már ke­tte labdát kapott. Kovács IV a támadások előkészítésében romokért. Bonyhádi nincs formában. Kerékikötője volt a támad­ás­oknak. Füstösnek néhány jó pass­za volt csupán, a védésemben vi­szont sokat segített Tolnai egészen gyenge. Teljesen formán kívül van.­­ A nagyváradi csapatban Vécsey sok esetben remekelt. A gólokat nem védhette. Mészáros kitűnően játszott, Ónódy gyen­gébb volt a szokottnál. Szerelései és­ rú­gásai nem sikerültek a szokott módon. A fedezeteit közül Perényi és Deavónyi mélyen formája alatt játszott. Juhászt pe­dig csupán az első félórában lehetett a pályán látni. Ek­kor néhány jó labdát adott, ha később eltűnt és sokszor észre sem lehetett venni hogy a pályán van. A csatársorban Tóth III egyedül érdemel dicséretet, de ő sem játszotta ki formá­ját. A belsőhán­asnak nem ment a játék. Csupán az első félórában mutatott Barna, Sárvári és Bodola valamit. Látja azt, hogy nem ízlik nekik a kemény kolozsvári vé­delem. Lóránt jóformán egyetlen lefutást sem mutatott. A játékvezető eletrengőan vezette a mérkőzést. Megengedte a kemény játékot, de csak a szabályok en­ged­te határig. A 11-es megadását azonban túl szigorúnak tartjuk, mert ónódy kezezése a labda út­ját nem befolyásolta. izélét a.:apc*&bfeAa ki leheta© bA^nélni. ▲ 0, W(w» ^CHfWBEgl és é M !$€*£­truarrea. A. beküldött labdát «M5bb vitéa Hidf^erkuái, aztán Ma.w*«i, majd BMgtet Titéa HideckuU lövi kapura, de ▼azrr a kapusa, varry Károlyi menti a ki­nő* lualyaatet. HtM nagy helyzet­ben hagy ki a 43. percben. Azután megint Bfcr­mAn­dy rúg 25 méterről szabadot. Ká­rolyi nem tudja megfogni a labdát, Bko­­zsáll emeli be és Ilitte^kuti közvetlen kö­zelről & léc fölé vágja miközben dancsolta is Felföldit és oda a helyzet. SZÜNETBEN m Blakstrara flitMjében a kfla^ryok holy­aMck miatt paaait2fc2lkodnak. — Már ■ójry-uulljra vezethetnénk — mondta Brurwel Fáxm­ámiy tanácsokat md társainak. — A második félidőben nő és allén lapos labdáikkal kell játszanonk — mondja. A DiMAVAG öltözőjében Gliwery cluffk és Toknocskó edző nagyobb lelkesedést kér a fiuktól. — Ebben a félidőben e4­03hM somunk, ha nem jtyö­flak, menthetetlenül kloröni — mondja Glnjery. áj. Elektromos hívei eerrébként ag­gódva bocsátották csapatukat a szünet­­ben az öltözőbe, mert szerintük az egy­­góloa vezetés a hatalmas széllel és a jó DiMÁVAG_gral szemben aligha lesz elé­r­­ség­es. Fűz valahogy fedi le* a* Igrazságok Az első félidőben kétségtelenül sokkal többet támadott az Elektromos, de a csatársora korántsem használta ki ezt a nagy fölényt­ A DiMAVAG pompás vé­­de­me alig­ eng­edte lövéshez az Elektro­­mos-csatárokat. Ezs a gólarány meg is felelt a mutatott téteknek és a két csa­pat között lévő erőbeli különbségnek. A 3. FÉLIDŐ már várható volt, erős DiMÁVAG- t­ám­ad­ások vezetik be a második félidőt. A 8. percben Telesd! bombalövését Ud­­vard! szépea, elvetőd­ve védi. Az 5. perc­ben vitéz Bohus elhagyja a pályát, mert a fülén megsérült. Rákóczi megy a he­lyére. A A percben szögletet ér el a DiMAVAG A 8. percben „szeles góllal'* egyenlít a DiMAVAG. Baloldalról, mintegy SO materről szabadot rúg, Fel­földi. A sveit lövért Udvardi kétfin veszi észre, a szél is rmegz&x varhattai. ld. vetődik, de kezéről bepattan, a jobb alsó sarok­ba. 2:21 A IMMÁVAG négy csatárral is meleg helyzeteket teremt. Mindkét Elektromos­hátvéd sántítva jut­ik. Egy túlhangos nézőt igazoltatnak a lelátón. Az izgalom fokozódik a lelátón és a pályán egy­aránt. Az Elektromos most egy kicsit megnyomja az iramot. Börzsei—Dobos­­támadást Vinyei csak nehezen szereli, majdnem öngól lesz belőle. Rozsák­ Fel­föld­ivel való összecsapás után a gyom­rába kapott rúgástól alig tud menni. A 17. percben visszatér vitéz Bohus és vil­lámgyors gólt szerez a DiMAVAG. Vinyei—Rákóczi—Turbéki a labda útja. Az Elektromos-védelmet becsapja az ívelt és szél által nyomott labda, elszáll a SZÍERDA HímgArth-út: Gamma—Tifanu VASÁRNAP Lettwinsm.: Kinizsi—Ferencváros. Hungária-út: ÍJamiM—Újpest. Csepel: Csepel—BSzKRT. Kispest: Kispest—Elektromos. Debrecen: Debrecen—Tisza. Nagyvárad: Nagyvárad—Szolnok. Diósgyőr: DiMAVAG—Kolozsvár. Újvidék: Újvidék— Sal BTC. férfl­­relőtt­­ e bombajzó TriMM eMar nehéz azögből kapásból védhetetlenül be­­szúrja » bal karokba. 2:2-re vezet a DIMAVAG! Vitéz Bohus jobbösszekötő Dsz. Telefoll a kullancs. A 20. percben újabb *gólt kap az Elektromos. Vitéz Suhai vezette a támadást, beadott labdáját Csepregi kapja, őt elsöpri . Elektromos-vécíelom és a labda balra pattan. A szabadon hagyott Fazekas kényelmesen lő a bal sarokba. Már 4:2-re vezet a DiMAVAG! | Fazekas bombalövését Udvardi szeme­lőre tolja. Ezt Turbéki az előrehúzódó i".földinek adja­ Fel­földi íveltem kapura ,­­e­m labda a bal alsó sarokba hullik. A gólt azonban nem adja meg a játékvezető, mert vitéz Suhai lesre szaladt közben. A­ következő percben Fazekas ló leszáll,­­ ez pedig Turbéki lesállása miatt érvényű­telen, bár a labda Udvaréiról pattant­ig a hálóba Kállai és Dobos helyet cserélt*. A sorozatos DiMÁVAG-támadások a 28. percben újabb — érvényes! — gólba érnek. Vitéz Suhai ezürt hosszú labdával a jobbösszekötő helyén elhúz Dobos, majd a rátámadó Pálinkás mellett és a bal összekötő helyéről ballal védhetetlenül lő a bal­­sarokba 5:2! A­z Elektro«m­›**-н»az á­rok rodg a . kf-vé* kínálkozó h­elyzet-l›e«a is elalusznak. Vitéz Bohus fején a turbó kikötés át vérzett- Fapja nagyon a fejét a­ játékos k helyet cserél v. Suhaival. A kitörő vitéz Hidegkútit c-nfc n&lu'®en tudják szerelni a diósgyőri utódok Pázsinámig játtrzik közép fedezetet. Börzsei a­­jobbfedezet. Fazekas jobboldalról rúugva elsabadrúgá­­sát Turbéki kézzel üti a hálóba. NK­.­* VIDÁM SZÍNHÁZ (setényi, Dajbukát fél 3 és fél 6 sssa. A második félidőben fölényesen győ­zött a Diósgyőr Diósgyőr-Elektromos 5:2 (1:2) . Góllövő : vitéz Suttai, vitéz Hidegkúti, Páz­­mándy, Felföldi, Turbéki, Turbók­, vitéz Subái­­ Latorca­ utca, 1000 néző. Vezette: Dankó A lastorcsa utcai — a kiesés ezedd­ pontjából döntő fontosságú — mér­kőzést meglehetősen erős északi szél várta. Az Elektromos öltözőjében, amikor belépünk, éppen Dobos fek­szik a gyúróp­iacon. — Dobos játszik bálösszekötőt — újságolja Tury szakosztályvezető.— Egyébként az összeállítás változatlan. Hidegkúti, akinek a büntetését felfüggesztették, nagy buzgalommal készülődök.­­ — Győznünk kel, mert... vasfy­­vagy... A diósgyőri játékosok a lelátó mögött melegítenek be. Itt is válto­zatlan a csapat —­­ Úgy állunk fel, ahogy tervez­tük — közli Kőhalmi, a diósgyőriek intézője. — Haza akarjuk, vinni a­­két pontot — teszi hozzá. Pontban fél 2-kor a következő összeállításban állnak fel a csapa­tok: Elektromos: Udvardi— Pálinkás, Kállai — Pázmándy, Börzsei, Budai — Rozsák­, v. Hidegkúti, Marosi, Dobos, Zlonszky. DIMA VÁG: Károlyi — V­ényei, Felföldi — Rákóczi, v. Bohus, Kru­­csei — v. Suhai, Telegdy, Csepreffi, Fazekas, Turbéki. AZ I. FBI,IDŐ A DIMAVAG kezd. Helyenkint viha­rosan fújó széllel szemben játszik a dió­győri csapat. ■ Az első támadás a kapusé. A hatalmas szél szórtban az elektromost segíti A 11 .percben Fel­földi 515 méteres szabadrúgást alaposan fellérá­g, azután megint az Elektromos támad. A 18. percben ▼. Hidegkuti Jó­ teszi ki Rozsálit, akinek beadását Zionszky a kapuba fejeli, de Rozsáli lesállása miatt már előbb fújt a játékvezető. A 13. perc­ben fut az első igazán veszélyes DiMÁV­AG-támadás. Csepregi év Suhai összját­ék után a jobbszélső nagyszerű helyzetet dirtgrozik ki macáinak, de túl­­ságosan hegyes szögből a jobbkapuf­a mellé durrant. A DiMAVAG tovább is szorongat és a 15. percben szögletet ér el. Ezt Suhai irányítja be. Kavarodás tornád, ezalatt a jobbszélső a kapu elé érkezik és közvetlen közelről a kapuba vágja a labdát. 1:0-ra vezet a IMMAVAQ. A 17. percben egyenlít az Elektromos. Pázmándy—Börzsei—­ Hidegkúti pontos adogatás után v. Hidegkúti egy csel után helyezve lő a jobb sarokba, Károlyi egy kissé elaludt. Egyenlített az Elek­­tromos.1:1. Az Elektromos sokat támad, de a diós­győri védelem nem engell rést a­ góllövés­­hez. A DiMAVAG két szemfüles, gyors szélsője révén jut el néha az Elektromos v­édővonaláig. A 27. percben szögletrúg­ás jelzi az Elektromos fölényét, ezt hárítják a diósgyőriek s 25 méteres szabadrúgás lesz belőle. Ezt Pázmándy sorfalba lövi. A 30. percben Zlonszky jó labdát küld be, vitéz Hidegkúti még jobb helyzetben kapja,, kapásból remekült rálövi s a bomba alig valamivel csúszik ki a­­ kapufa mellett. Pompás akció, balszerencsés lövés volt A 33. percben megint Pázmándy lő 25 méterről szabadna írást, ezúttal­ jobban si­kerül, mint pár perccel előbb! A ravaszul, ívelten meglőtt labda a szél hathatós se­gítségével Károlyi kapujának bal felső sarkába fúródik. 2:1-re vezet az Elektromos! A 38. percben Pázmány teremt­­kecseg­tető helyzetet a 16-os vonalnál. Dobosnak tolja ki a labdát, de az lövés helyett cse­lezni kezd és a DiMAVAG-védelem közbe­lép. A DiMÁVAG-ot vitéz Suhai viszi fel, de a 16-os sarkát dancsol­ják. A Fazekas által meglőtt szabadrúgást Tárbel­i alig valamivel a­z első léc fölé vágja. Keveset 3