Nemzeti Sport, 1944. október (36. évfolyam, 191-213. szám)

1944-10-27 / 210. szám

J­­ ........... | ' ­ A Nemzeti Vasas szombaton már Bodoréval megerősödve akar kiállni a DiMÁVAG ellen Ragyogóan sikerült az Újpest nagy edzése, de a Ferencváros is teljes erejével és legjobb tudásával áll készen a vasárnapi rangadóra „Késhegyig" menő harcban edződtek a zöld-fehérek az Újpest elleni örökrangadóra Ferencváros B)— Ferencváros A) 7:5 (6:1) Az örökrangadóra készülődő Ferencvá­ros szerdán délután két kapus edzést tar­tott az Üllői­ úton. Az edzőm­ér­kőzésen a zöld-fehérek­ből, valamint az FTC-ből összeállított vegyescs­apatok álltak szem­­b­en egymással s erről a gyilkosiramú és késhegyig­ menő nagy csatáról az alábbi részt­etetek­ben szá­m­olu­n­k be ol v a®ó­­ n k - r­ak: AZ ELSŐ FÉLIDŐBEN NEM MENT A el AT ÉK AZ A­ CSAPAT CSATÁRAINAK A dolog­ úgy kezdődött, hogy miután idegen egyesületi csapatot nem tudtak biztosítani a ferencvárosi vezetők a szer­dai edzőmérkőzésre, Berkessy­­­edző úgy döntött, hogy két vegyescsapatot­ vonul­tat fel. Ezek összetételében az egyes c­sapat­részek változatlan összeállításban játszottak. Ennek az elvnek szem előtt tartásával a két csapatot így állította öss­ze a®­­edző: Ferencváros A): Henni — Rad­ács, Deb­e *— Sárosi III, Kéri, Nagy II Sipos, Gyulai, Sár­osi dr, Hernádi, Lu­kács Ferencváros B): Csikós — Rudas, Tát­rai — Pákozdy, Csanádi, Szőke — Dal­­los (Nagybánya), Kiss II, Onódy, Gyet­­vai, Nagy III. Mielőtt még az edzés elkezdődött vol­na,, az edző közölte velünk, hogy Lakat szolgálati el­foglaltai­sa miatt rem je­lenhetett meg. Alig kezdődik el a játék, máris szerethetünk, hogy a B­ csapat milyen lelkesedéssel és óriási akarással fekszik bele a küzdelembe. Rudasok játékán lát­szik, hogy itt ma nem­ terem babér az A) csapat csatársorának. Kemény bele­­menések, a lesállások megítélése körül pedig parázs viták támadnak úgy, hogy Berkessy számtalanszor megállítja a já­tékot s meginti a hangoskodókat. A játékosoknak, különösen a B) csapat tagjainak nem sokat használ az edzői fenyítés. Változatlanul folyik a kemény csata és az Onódy által irányított B­ csapat, támadósora — a meglehetősen gyengén működő közvetlen védelemmel szemben — sorra éri el a gólokat. Kü­lönösen Kiss II van elemében. Az első félidőben a gólok a következő sorrendben estek: Kiss II (1:0), Gyulai (1:1), Kiss II (2:1), Gyetvai (0:1), Onódy (4:1), Kiss II (5:1), Kiss II (0:1). JAVÍT AZ A­ CSAPAT, DE NEM ELÉGGÉ Fordulás után Csikós áll be az A­ csapat kapujába és most megkezdődik a nagy csata a kiegyenlítésért. A kitűnő formában lévő Lukács egymásután há­romszor is faképnél hagyja a védelmet és­ lövései nyomán 6:4-re javít az első csapat. Most Sárosi, dr parádés gólja kö­vetkezik és, már csak egy góllal vezet­nek Rudasék. Közben természetesen egy­mást­ követik a nem éppen lélekeme­n jelenetek, először. Nagy Andrist, majd Sárosi Bélát rúgják bokán az ellenfél védői. Még mielőtt Berkessy a mérkő­zést lefújná, Nagy III-nak sikerül gólt lőnie Csikós kapujába s ezzel 7:5-re győzött a B­ csapat. NEM VÁLTOZTAT A FERENCVÁROS Az edz­é­s után Berkessy edző így be­szélt ,sz­erd­eéti talpalytalatairól, valamint a-ó­s­ipe­t ellen kiállló zöld-fehér gárda összeál­ítás­á­ról. — A mai edzőmérkőz­ésen tapasztalt, nem éppen fegyelmezett játékosokhoz illő magatartást nagyon elítélem s a jö­vőben ehhez hasonló esetnek nem szabad többet előfordulnia a Ferencvárosban. Jól tudom, hogy a kirobbanó szenvedé­lyek indítója az egymás elleni harc volt, de éppen ezért, mert egymás ellen ját­szottunk, fokozottabb gonddal kellett volna ügyelniük egymás testi épségére, szem előtt tartva természetesen a vasár­napi ránk nézve igen fontos mérkőzést is. Elhatároztam egyébként, hogy a jö­vőben nem játszik egymás ellen a két csa­pat. — Ami pedig a vasárnapi összeállítást illeti: nem változtatok a csapaton, együtt marad tehát az elmúlt hetek nagy har­caiban jól összekov­ácsol­ód­ott együttes. BE R A UE­R D A VÉLEM­ÉN­Y­E AZ ÚJPEST ELLEN VÁRHATÓ EREDMÉNYRŐL A szokásos heti közös vacso­rá­ra már nyoma sem vol­t, a délutáni nagy izgal­­maikn­ak, a leg­nagyobb barátsággal be­szé­lgettek­­, pár órával ezelőtt még ádá­zan harcoló elenfeleik egymásai. A va­csoránál nagy ünneplésben rés­zesí­tették Berauer ar ügyvezetőt új magas pol­gári megbiza­tása alkalmából. . A jó és bőséges vacsora elfog­v­asztált, utál' az ügyvezető a következőképpen szólt a fiaihoz: — Remélem, azzal mindenki tisztában van, hogy vasárnap, mondhatnám sors­döntő­ mérkőzés előtt áll a Ferencváros Ezt a mérkőzést nekünk két okból is meg kell nyernünk: az első ok az, hogy az elmúlt hetek szép sikerei után ne mondhassák azt ellenfeleink, hogy a Ferencváros sikerei csupán szalmalán­­gok voltak Jól tudom, hogy nem a leg­nagyobb teljesítménynek könyvelték el a Gamma, majd az I. Vasas elleni győzel­münket. Azt hangoztatták u°—an is, hogy a Gamma igen gyenge napot fogott ki, a Nemzeti V­a­sas viszont számos edzés­szegény új játékost dobott be a küzde­lembe. ■— Most tehát itt az alkalom, hogy az újpestiek ellen megmutassátok nem volt véletlen az elmúlt hetek fölértyesen ki­h­arc­olt g­y­őze­lem so­r­o­za­ta. Majd egy kis szünet után így foly­tatta a­z ügyvezető: — Most tehát nem lesz semmiféle ki­fogás. Mind a két csapat a legjobbjait tudja kiállítani, nem lesz egyik csapat sem előnyben már a mérkőzés megkez­dése előtt a másikkal szemben, tehát igazi, egyenlőre fegyverekkel megvívott harcot láthat majd a szurkolók hatalmas tábora. — A másik ok, amiért ferencvárosi győzelmet várok: a csapat megtalálta a szívét. Biztosra veszem, hogy az Újpest ellen is teljes mértékben helyén lesz min­denkinek a szíve! DALLOS A FŐVÁROSBAN SZERETNE JÁTSZANI Mint már az összeállításból is kitűnt, a Ferencváros szerdai edzésén Pallos, a Nagybányai SE kiváló jobbszélsője is megjelent és különösen az első félidőben rem­ek húzásaival vonta magára a fi­gyelmet. — Valamelyik fővárosi csapatban sze­retnék elhelyezkedni — mondta Darlos —, azt hiszem, még hasznára tudnék lenni valamelyik budapesti együttes­nek is. R. L. Elektromos­ pálya ZZZZZZZOZZL Latorca-utca j55S Október 28-án, szombaton délután negyed 3 órakor Nemzeti Vasas­­DiMAVAG hadibajn­oki mérkőzés Újpest nagy edzése jól sikerült, csapata sokat ígérő, bár még mindig tarta­ékos B­odola is a békeutcaiakhoz kerül! Újpest-Nemzeti Vasas 4:1 (1:0) Szünet után nagy fölénybe került az Újpest és biztosan győzte le a Nemzeti Vasast . (A szerda délutáni Újpest-Nemzeti Va­sas barátságos mérkőzés első félidejéről csütörtöki számunkban részletesen beszá­­­m­oltunk. Addig 1:0-ra állt a mérkőzés. Azután még ez történt:) Szép Nemzeti Vasas-támadás folyik a II. félidő 8. percében. Nagy I jó lövését Tihanyi csak ujjheggyel tudja fölé tolni. * (Lassan az Újpest veszi kezébe a játék irányítását. Zsengellér sokkal jobban mozog összekötőben és Szuszával egym másután vezet­i a támadásokat­ Akna­­völgyi kapuja felé.) A 10. percben egy el­ől vágott labdát Zsengellér remekül fejel hátra Szuszának. Szusza habozás nélkül kapásból lő és Aknavölgyi nehezen kaparintja meg a bőrt. Lassan visszaesik a vendégcsapat, csökken az iram. Mezőnyjáték folyik. Az egyetlen esemény, hogy elered az eső. A közönség a lelátóra menekül. A 15. percben Nagy T jó labdával fut­tatja Magvasit, de a kis szélső elügyet­­lenkedi a helyzetet, azután Tóth II csőrrel küldött lövését könnyen védi. Tihanyi. Most többet támad a Nemzeti Vasas, de játéka nem meggyőző. Csak Tóth II veszélyes a kapura. A nagy­váradi balszárny (Sárvári—Tóth III) egészen visszaesett Szű­cs nagyon vi­­gyáz Tóth II-re. A 25. percben szögletet ér el az Új­pest. Pozsonyi küldi be és a szabadon hagyott Dankó a túlsó kapufa, mellett nyugodtan fejel a hálóba. 2:0 az Újpest javára. Az Újpest csatársorának minden meg­mozdulása veszélyes. Pósa, Lóránt és Perényi alapos munkában van. Néhány pillantra felélednek a Sárvár­iék is és azonnal van eredmény. A 30. percben Sárvári szökteti Tóth III-at, ez az alapvonalig fut és szépe­n ível középre. Szűcs kifejeli a labdát, de Sárvári kaparintja meg újra, aki vissza­küldi a ,,feladónak”, azaz Tóth III-nak. Matyi ezúttal is jól centerez. Tóth Ti a tisztán álló Szegedinek fejel hátra. Sze­gedinek még állítani is van ideje, azután a bal felső sarokba küldi csőrrel a bőrt 2:1. A játék újra élénkül és ez főleg a jól működő újpestiek érdeme. A 32. perc­ben Zsengellér remekül hozza fel a lab­dát, Szusza már helyezkedik is. A labda valóban hozzákerül és most már Zsen­gellér helyezkedik. Meg is kapja Szu­szától lyukra a labdát és a következő pillanatban óriási bombát küld Zsengel­lér a kapura. Aknavölgyi nagy bravúr­ral is csak szögletre tud öklözni. A szögletet Dankó íveli be és — akárcsak az első gólt — Várnai ügyes, csúsztatott fejessel küldi a balsarokba a labdát. 3:1 A gól végleg letöri a vendégeket Lát­szik, hogy feladták a további küzdel­met. Az Újpest erős fölénybe kerül. A 38. percben Dankó viszi a labdát, de amikor a tizenhatoson belülre ér, Lóránt túl keményen választja el a labdától A játékvezető 11-est ítél. A büntetőt Po­zsonyi nagy erővel küldi a léc alá. 4:1. Más érdemleges esemény már nem is történik. Szöglet arány 5:4 13:2) a Nemzeti Vasas javára. EGY KIS BÍRÁLAT Úgy indult a mérkőzés, hogy nagy­iramú, komoly játéknak lesz a közönség tanúja. Jóiramú, kiegyensúlyozott játék folyt az első félidőben és bizony a­ ven­dégek többször is veszélyeztették az új­pesti kaput. Sok gólhelyzetet hoztak össze a békeutcai csatárok, de a gól­lövés nem sikerült. Ebben a játékrészben az újpesti védelem kitűnően vizsgázott. Szünet után az Újpestben Zsengellér visszakerült, eredeti helyére és ez egy csapásra megváltoztatta a­ játék képét. Zsengellér­­ Szuszával együtt támadást támadásra vezetett és ebben a játékrész­ben a­emzeti Vasas védelme volt nagy munkában Csak Pósáék érdeme, hogy nem esett több újpesti gól. Végered­ményben a 4:1 igazságosnak mondható. Egyénileg Tihanyi kitűnően védett, de Biró és Szűcs is hiba nélkül végezte el feladatát. A meglepetést mégis­­Gulács jó játéka keltette. Tóth III alig tudott moccanni is mellette. Kirádi mind a védelemben, mind a támadásban értékes volt, Kár­mán inkább a védelemben jeleskedett. A csatársor legjobbja Zsengellér és Szusza A két pompás összekötő között Várnai nagyon ügyesen mozgott Főleg a kapu előtt veszélyes. Pozsonyi nem tud le­szokni a szeleskedésről, pedig nagyon jó formában van. Bodola — amíg játszott — egészen jól mozgott, bár erősen ki­ütközött rajta az edzés, és játékhiány. Sárai volt ennek a sornak egyetlen gyen­gébb pontja. A Nemzeti Vasasban Aknavölgyi nagy­szerűen védett. Pósa és Lóránt kitűnően harcolt. Szegedi és Petényi is jó, csak sokat, és feleslegesen cseleznek. Sárvári­ jól kezdett, de azután egészen eltűnt. Budai és Tóth III alig mutatott vala­mit Magvasi nem szélső. Csak Tóth II — aki jobbszélen is egészen jól moz­gott — és helyenkint Nagy I elégített ki.* A mérkőzés után az újpesti öltözőben azonnal a Ferencváros elleni rangadó összeállítására terelődik a szó. — Sajnos, a nagy mérkőzés előtt két sérültünk van. — mondja Kertész Géza edző. — Ezek Magyar és Balogh II. Magyar húzódással bajlódik. Balogh II pedig torokgyulladással őrzi az ágyat. Rájuk aligha számíthatunk a zöld-fehé­rek ellen. Ráadásul Szabóról sincs még hír Ez bizony súlyos hátrányt jelent nekünk. Három helyen is tartalékkal kell kiállnnunk. Nagymarosiról, Ferenci­­ről és Pendrrcről nem­ is beszélve Azért nem esünk kétségbe. Kellemes meglepe­tés 1x.H Gulács jó játéka és az, hogy Várnái milyen ügyes középcsatárnak bi­zonyult. Az már bizonyos, hogy Várnai helyettesíti Szabót. Balogh II játékáról még nem momdltünk le végleg. Ha még­sem játszhat, akkor Gulács helyettesíti. Balszélsőt — nem lévén más megoldá­sunk — Sázái játszik. Véglegesen azon­ban csak a pénteki edzés után döntök Majerszky János sportigazgató így be­­szél: — Elsősorban nagyon örülök, hogy si­került legyőznünk a Nemzeti Vasast, így legalább nem vethetik a szemünkre. MÁVAG-pálya Kőbányai­ út 45 Október 29-én, vasárnap délután 2 órakor Ganz- Z. Danuvia hadiba­jnoki mérkőzés MOVE-pálya X, H­ungár­ia- kö­z­épk­ö­r­út 6 Október 28-án, szombaton délután negyed 3 órakor Szentlőrinc­mávag hadibajnoki mérkőzés mmm FTC-pályaü­l.JISi-iíll29 Október 29-én, vasárnap délután 2 órakor Ferencváros-Újpest hadi bajnoki mérkőzés Előtte negyed 1 órakor FTC—W­MSE Körzeti Bajnoki mérkőzés Ganz vélemény: 8:0 lett volna a valós eredmény A Ganz hantáján a SzAC ellen ara­tott 5:0 arányú győzelem után érthetően, jó a hangulat, de a nagy győzelmi tor­nak nyoma sincs . Számítottunk a győzelemre — mond­ja Kovács József ügyvezető elnök —, hiszen az edzéseken és az utolsó barát­­ságos mérkőzésen is jól szerepelt a csa­pat. ilyen fölényes győzelemre azonban még a derűlátók sem számítottak. Az bizonyos, hogy a csapatnak, hogy úgy ■mondjam,,, ,,nagyon kijött a lépéseA játék alapján nemcsak az ötgólos gyö­­zelmünk valós, hanem akár 8 :6 is lehe­tett volna, az eredmény, mert még há­rom tiszta gólhelyzetünk volt, de a csatáraink ezeket már nem igyekeztek értékesíteni olyan erényei. Nagyon szép, jól elgondolt támadások kitűnő befeje­zése volt mind az öt gólunk. Csatárso­runk Kubala és Szabó vezérletével pom­pásan működött. Különösen a kis Szabó jó szereplése­­ örvendetes. Nyers is be­váltotta a hozzáfűzött reményeket. Meglátszott ugyan a játékán az edzés­­hiány — a második félidőben görcsösö­­dés miatt egy időre le is ment a pá­lyáról —, de minden mozdulatánál meg­látszott, hogy vérbeli labdarúgó jóalakú, gyors, kitűnően veszi át a labdát és a beadásai is pontosak. A Szentlőrincről ezeket mondja az ügyvezető: — A második gól után összeroppant a SzAC. Úgy vettem, észre, hogy a máso­dik gól után veszekedni is kezdtek a szent­lőrinci fiúk. Ekkor már biztos vol­tam­ a győzelmünkben. A Ganz csütörtökön délután gőzfürdő­ben volt Pénteken még könnyű erőn­léti edzést tart a­ simor utcai csapat és így készül a Z. Danuvia elleni vasárnap sorra kerülő bajnoki találkozóra. hogy mi potyán” jutottunk a két baj­noki ponthoz . Ferencváros ellen még nem várok csodát. Úgy érzem, hogy ez a mérkőzés még a zöld-fehéreké. Egy, vagy két­gólos ferencvárosi győzelmet várok. FO- K­ia­d­óh­i­vata­lunk le­het­őleg kerékpárral rendelkező altisztet keres Jelentkezés: d­. év. 10—12 óra között a kiadóhivatalban Vill., Rökk Szilárd­ u. 4. III. ­ég azért jósolok Fradi-győzelmet, mert két szélsőjüket jobbnak tartó és a mi szélsőinknél. Egyébként azonban sem­­melyik csapat­részben sem vagyunk ná­luk gyengébbek. A Nemzeti Vasas öltözőjében nagy tit­kot tudunk meg vitéz Áronffy Janky Bélától, az egyesület miniszteri biztosá­tól. — Sikerült megegyeznünk Bodolával i­ Pénteken este tehát nemcsak Sárvárit, hanem Bodolát is leigazoljuk. Ezzel az­után be is fejezzük az erősítéseket. A csatársorunkat ezek szerint így kép­zelem el: Tóth II, Sárvári, Budai, Bo­dola, Tóth III. Burger István edző ezeket mondja: — Jó mozgás volt, de a mi nagyvá­radi játékosaink még mindig nagyon el vannak maradva erőnlétben a­ többitől. Pénteken délután egy könnyű erőnléti edzést tartunk. Bízom benne, hogy a DiMAVAG ellen akadályt biztosan vesz­­szük. Elektromos - pálya 85$&K!f$ Latorca utca D^RPBI Október 29-én, vasárnap délután 2 órakor Elektromos— BSzKRT hadibajnoki mérkőzés Előtte 12 órakor Elektromos II—MFTR amatőr i. o. mérkőzés