Népsport, 1945. május (1. évfolyam, 4-19. szám)

1945-05-21 / 14. szám

1945 május 21. hétfő I. ÉVFOLYAM :: 14. SZÁM­Ú DEMOKRATIKUS SPORTLAP Hét gólt rúkott a Ferencváros, az Újpest is a Vasas Ma dönt az NSB Ma indul Szalay és Olajkár II ügyében harmadik sportpályázatunk A B. Barátság a mezőnyben egyenrangú ellenfél volt Csepel-B. Barátság 4:0­­3:01 A borongás időben elég szépszámú közönség előtt fut­ ki a két csapat, így állnak fel: Csepel: Tihanyi — Rédei, Szabad­kai — Füzsaki, Csurgó, Rákosi — Szentesi, Kaczor, Keszthelyi, Maros,­vári, Gáti. B. Barátság: Nádori — Balla, Ihász — Dvoracsek, Zakariás, Sik­lósi — Rósa, Zsolnai, Gáli, Fürjes, Fodor. Az I. félidőt A csepeliek kezdenek,­­­e a B. Ba­rátság támad az első percekben. Fodor szögletet harcol ki, azután Ihász, majd Zsolnai lő kapura. Gáli lövés a kapu fölé száll. Szépen ját­szanak a budai ,,gyerekek". Kósa beadását elügyetlenkedik a belsők. A Csepel csak a 9. percben jön fel, azután hullámzó lesz a játék. Gáti lő szépen, majd a 13. percben a ki­törő Marosvárit Dvoracsek gán­csolja s az összekötő elbotlik a­­lab­dában. A 14. percben a B. Barátság védői tétováznak, Kaczor kihasz­nálj­a a helyzetet és a kifutó mellett gyengén a jobb sarokba gurít. 1:0 a csepel javára. Védelmi hiba volt. Gáti is, Rósa is szögletet küzd ki. A B. Barátság többet támad, de csatárai penécselnek a kapu előtt. A 24. percben Kaczor nagyszerű helyzetben hibáz,­­ de a következő percben szépen hátragurított labdá­ját öt lépésről a hálóba vágja. 2:0. Két perc múlva Marosvári jut jó helyzetbe, dia mellé lő. Fürjes szép lövését Tihanyi védi. A Csepel most szorongat. Keszthelyi fölé lő, Kaczor jó hely­zetben hibáz, Gáti lövését védi Nádori. A 39. percben Gáti be­adását Nádori elvéti, a labda a föl­dön fekvő Siklósi kezében akad meg. 11-es. A büntetőt Szabadkai élesen a bal sarokba gurítja. 8-9. A Csepel most többet támad. Ma­­rosvári köz­eli bombáját Nádori re­mekül védi. Az utolsó percben Keszthelyi lő gyengén. Szünetben a pályán maradnak a játékosok. Ember József, a B. Barátság ed­zője " azt kéri, hogy pontos labdá­kat adjanak játékosai és lőj­jenek, ne ne­ necseljenek. A csepeliek elége­dettek. A 3. félidő A B. Barátság mindjárt az 1. percben szögletet ér el. A Csepel ezt hamarosan egyenlíti. Fürjes lö­vése, majd szép fejese az esemény. Az utóbbit szögletre tolja a pompá­san védő Tihanyi. A játék hullámzó. A 8. percben Gáti közeli lövését Nádori nem tudja elcsípni, Kaczor ott terem és a kivinnovalra eső lab­dát a hálóba vágja. 4:0. Utána ismét Kaczor lő szépen. Balla szabadrúgása kapu mellett sü­vít el. Fodor beadása kapufáról pat­tan ki. A B. Barátságban Zakariás és Dvoracsek, a Csepelben Kaczor és Keszthelyi helyet cserél egymással. Kaczor mindjárt szépen lő is.­­A 19. percben Gálit jó helyzetben elnyom­ják. Kása beadását és Fürjes lövését védi Tihanyi. Szentesi beadását Ná­dori csípi el. A B. Barátságot téve­sen állítja meg lesen a játékvezető. Nagy fütyülés a „jutalma". A 25. percben Kaczor szép lövését védi Nádori. " Szögletet is "temnek a cse­peliek. Ismét a budaiak jönnek fel. Fodor lövését szögletre tolja Tihanyi, Fodor gyengén lő. A 31. percben a kitörő Gáli lövése a kapusban akad meg. Fürjes lövését is elcsípi Ti­hanyi. Nagyon szorongat a B. Barát­ság, a csepeliek mintha leadnának. Gáli tíz méterről mellé lő. Zakariás lövése is elkerüli a kaput, "újabb Gáli-, majd Zakariás-lövés után a 37. percben Gáli megszökik, beadását Keszthelyi öt lépésről mellé lövi. Fürjes lö, majd Zsolnai. A 43. perc­ben Rósa nyolc méterről bombáz mellé. Nagy a B. Barátság-nyomás. Az utolsó percben Szentesi mégis szögletet harcol ki. Szögletarány: 5:4 (2:1) a B. Ba­rátság javára. Bírálat: A játék az első félidőben, különö­sen annak az első felében, pompás iramú volt. A budaiak a mezőnyben nem voltak rosszabbak ellenfelük­nél, a kapu előtt azonban csődöt mondott a tudományuk. A Csepel csatárai jobban kihasználták helyze­teiket. A Csepel kapuját Tihanyi nagy­szerűen védte. A hátvédek is jól ját­szottak. Különösen Szabadkai játéka volt tetszetős. Csurgó jól semlegesí­tette Gálit. A két szélsőf­edezet mind a védekezésben, mind a támadásban kitűnt. Rákosi pompásan játszott. A támadósorsban a két szélső és Keszt­helyi minden megmozdulása veszélyes volt. Kaczor jól épít, mozgékony és szemfüles. Marosvári kényelmesen, gyengén játszott. Nádori csak egy gólról tehet, ettől eltekintve jól védett. A hátvédek egy kissé lassúak, de kemények és jól rombolnak. Zakariás a közép­fedezet helyén is, meg szélsőfedezet­­ként is jól játszott. Dvoracsek a kö­zér,fedezetszerepben jobb volt. Sik­lósi ezúttal is pompásan játszott, csa­pata legjobb játékosa volt, a csatár­sornak csak a mezőnyben ment a játék. Kósa nem érvényesült Sza­badkai mellett, Zsolnainak sem ment, Gálinak szem mellé, hatóla­g még nincs elég edzése. Fürjes sokat cse­lezget. Fodor­­ gyenge volt. Nyilatkozatok: Jávor Pál, a Csepel edzője: 4:0 után egy kissé leálltunk, gondolva a hétfői mérkőzésre. Ember József, a B. Barátság ed­zője: A mezőnyben jól játszottak, a kapu előtt „meghaltak" fiataljaink. Majd talán holnap ... Csepelen elő­reláthatólag Kemény, Nótás és Papp is szóhoz jut. A pünkösdi „második félidő" nem is ér nagy felfordulást a táblázaton A pünkösdi labdarúgómérkőzések első fordulója lezájott. Az eredmé­nyek általában a papírforma jegyé­ben születtek meg, talán a MAVAG győzelme a P­MTK felett meglepe­tés­. A hétfői visszavágómérkőzések eredményei is a papírformát igazol­ják az eddig látottak­ alapján. Jós­lataink:­­ Ganz—Vasas A Vasas olyan játékkal rukkolt ki vasárnap, amelyet szurkolói már régen vártak. A Ganzt ezzel a csa­patával nem üti meg az I. osztály mértékét. Jóslatunk ismét kiadós Vasas-győzelem, számszerűen 5:1 a Vasas javára. Csepel—Budai Barátság A csepeli munkáscsapat most nagyszerű formában van. Saját ott­honában biztosan kell győzniük a lelkes, de még rutintalan budaiak ellen. Nagy meglepetés volna a cse­peli pontvesztés. Számszerű jósla­tunk: 4:1 a Csepel javára. Kispest—Ferencváros Bajok vannak Kispesten. A 0:13, majd a 0:7 mind erre következtet. Puskás kiállításával most a legjobb kispesti csatár kényszerül pihenőre. A Ferencváros egyre jobbam játékba lendül. Ha nem is fölényes, de biz­tos Fradi-győzelem várható. Jósla­tunk: 4:2 a Ferencváros javára. Újpest—NSC A bajnokságra törő lilák gyenge gólarányukat alaposan megjavítot­ták legutóbb az NSC ellen, most — Újpesten — további javításra törek­szenek. Ez bizonyára sikerül is ne­kik. Jóslatunk: 9:1 a® Újpest ja­vára. PeMTK—MÁVAG Az erzsébeti munkáscsapat az „első félidőt" nagy küzdelem után PÜNKÖSDI SZENZÁCIÓK JBBK SPORTCSARNOKBAN !!! llPllMllEfl Tart­a arlistaműsor — Mindkét nap d. u. 3 és negyed 6-kor, bel­yek elővételben válthatók . az Imki­míi Délután 4 órától Len Hughes and his Swing five tánc elvesztette. Most Erzsébeten minden reménye megvan a sikeres vissza­vágásra. Érzésünk szerint ez sikerül is nekik. Jóslatunk: 3:1 a PeMTK javára. MTK—7. MaDISz Az MTK a bajnoki táblázaton egészen előkelő helyet foglal el. Ha továbbra is tartani akarja helyét, minden pontocskára vigyázniok kell. A küzdőképes zuglóiaktól meglepe­tés is várható. Jóslatunk: 3:3 az MTK javára. Mai műsor I. osztály KISPEST—FERENCVÁROS Kispest, 5. Vezet: Barna B. (Remet®, Dénes) Kispest: MiTick­eníti — Olajkár X., He­rédi — Loóth, Boz­sik N­., Lovász — Eg­resi, Nemes, Mészáros, Pu­fols, Nyers. Ferencváros: Gy.'kóc — Rudiss, Onódi — Sárosi III., Kéri, Irakat — Sípos, Gyu­lai (Mikó), Sárosi dr. Kubala (Hernádi), Nagy IV. GANZ—VASAS Kőbányai­ út. fél 5. Vezeti: Szél I­. (Fehér, Gillányi) Ganz: Mészáros — Szekeres, Radics — Szabó I, Sillé II. Bartalos — Pál, Komá­romi, Badonyi, Fehér, Szabó II. Vasa­s: AknaVölgyi — Nádas, Pósa. — Kertész, Tóth L., Pápai — Hovs®ky, Kovács, Hradszky, Beryi, Junász. PeMTK—MÁVAG Erzsébet utca, fél 5. Vezeti: Chemyák (Klessberster, Kocának) PeMTK: Tóth — Piszmann, Talán — Rehák, Dávid, Temes — Kovács, Hor­­vát. Ixn’?13S, Hrotkó II., Kisuczki. MÁVAG: Bánki — Varga, Adorján — Komarik, Rajou, Kemény — Ruff, Muszka, Manolovics, Gaál, Kürti. ÚJPEST—NSC Attila-Gitca, fél 5. Vezeti: Török (Kertese I., Himmler) Újpest: Tóth — Balogh II, Jalkaic — Schick, Szűcs, Balogh I — Tamás, Szusza, Laborcz, Zaen,Gellér, Sárdi. NSC: Kárpáti — Király, Kojsza — Leiptnik, Szenes, Weindl — Parlágyi, Pá­­lya, Sági, Jergler, Baboc­ai. MTK—Z. MADISZ Latorca­ utca, 5. Vezeti: Sligeti Gy. (Rajtár, Rosta) MTK: Csintalan — Polgár, Bíró — Megyeri, Kovács, Urhegyi — Markos, Botsán,Ár­­ ky, Palatínus, Lukács, Harmat. 7. MaDISz: Németh — Z­ Urb­án II., Zurián I. — Koltai, Moór, Fekecs II — Nagy, Curiszár, Jakab, Fek­ecs III, Faragó. CSEPEL—B. BARATSÁG Csepel. 4. Vezeti: Pozsonyi (Kallós, Bernet) Csepel: Tihanyi — Rédei, Szabadkai — Füzesi, Csurgó, Rákosi — Szentesi, Ka­ctor, Keszthelyi, Marosvári, Gáti. B. Barátság: Nádori — Nótás, Ihász — Zakariás (Papp), Dvoracsek, Siklósa — Kósa, Zsolnai, Gádi, Fürjes, Kemény. Győztes csapatán is változtat az MTK Nagy az öröm az MTK öltözőjé­ben. Játékosok és vezetők ölelgetik egymást. Vágó Zoltán a hétfői visz­­szavágó mérkőzés csapatát próbálja összeállítani.­­• Kapta helyett Megyeri játszik. A csatársorban esetleg helyet kap Szendrődi és Schultz is. Az Elesáro­­mos-pálya talaja, azt hiszem, „job­ban fekszik" a fiuknak, — mondja Vágó. A SZELLEM*** Célunk, tisztább, jobb embert nevelni, egészségesebb szellemet belevinni a sportéletbe. Igen, egészségesebb szellemet, mert ez­zel határozottan bajok vannak. Tudjuk, hogy jutottunk idáig, azok a bűnösök, akik a múltban hivatva lettek volna tanítani, ne­velni és vezetni. A legtöbb sportoló előtt az adott szónak ma semmi súlya nincs. Ez főleg az átigazolások­­ idején tapasztalható. Ilyenkor sok sportoló ajánlkozik, kínálkozik s persze kapni is szeretnének vala­mit. Nem válogatósak. Lehet az állás, pénz, esetleg élelmiszer is. A barátság, klubhűség, önzetlen­ség majdnem ismeretlen valami előttük. Hiába is tiltakoznának, hogy ez nem így van. Sajnos, ez a szomorú igazság, amiért nem is annyira a sportoló ifjúságot okoljuk, hanem azokat, akiknek a múltban kötelességük lett volna a nevelés. Mi. Ötvenesek, szerencsésebb körülmények között nőttünk fel. Jobb tanítóink, jobb vezetőink voltak, akik főleg emberek vol­tak. Pedig abban az időben is ke­gyetlen nyomorúság vett körül mindannyiunkat. A munkás ki­zsákmányolása, kiuzsorázása oly­­mérvű volt, ami a mai fiatalság előtt egyszerűen mesének tűnne fel. Sajnos, ez nem mese, hanem éppen olyan valóság volt, mint a mai romlott szellem, melyből mu­tatóul íme egy-két példa: Sportember. Nevét az egész or­szágban egyformán ismerik. Hosszú évek óta volt egyesületé­ben, melynek most nagyon rosz­­szul megy. A mögötte álló gyár a náci, nyilaspusztítás minden nyomát magán viseli. Összedőlt épület, rommálőtt gépek stb. A sportoló előtt azonban ez mind nem számít. Feledve barátokat, megszokott környezetet, egy tál lencséért otthagyott mindent és elment más klubba, ahelyett, hogy helytállana. A legérdekesebb s egyben a legszomorúbb, hogy a tál lencsét sem kapta meg, azt csak ígérték. Más eset: Az egyik egyesület az újjáépítés előtt tagtoborzó ér­tekezletet hív össze az egyik pá­­­lyára. Az intéző nincs ott a ki­tűzött időre, közlekedési vagy családi bajok folytán, ki tudja azt ma? Ellenben ott van egy másik egyesületi intéző. Most a következő párbeszéd folyik le az intéző és a fiúk között: — Mire vártok? — Az intézőre. — Hányan vagytok? •— Nyolcan. — Ne várjatok rá, már úgy­sem jön, gyertek hozzánk. Az intéző előzőleg már a meg­bízottja útján a fiúk fülébe su­gatta, hogy hetvenezer pengő áll ■ a szakosztály rendelkezésére. Mit részletezzük! Két perc múlva a nyolc fiatalember az intéző egye­sületének tagja lett. Két perc­­ alatt egy nagy egyesület soort­■ szakosztálya esett szét egy blöf­fölő intéző és egy pár gerinctelen ■ sportoló miatt. Kik azok, akik ilyen szellemet vittek bele a magyar sportélet­be?! Megmondjuk. Azok a sporté­l gengszeterek, akik nevelés he­­­­lyett csak azt nézték, hogy a ■ sport, mint üzlet, mennyi profi­­­­tet jelent nekik. Sportifjúságunkat ne okoljuk- Oktassuk, tanítsuk őket, hogy a jövőben más legyen a szellem. (Solti) Nincs pénze! MEGVESZI ÚJ TEXTILHOLMIJÁT IX., VÍ . HÁ­Z-K­ÖRÚT 11. A Csepel megtartotta vezető helyét 1. Csepel 4 3 1 — 29:3 7 2. Újpest 4 3— 1 14:5 6 . MTK 4 3 — 1 15:6 6 4. MÁVAG 4 3 — 1 16:7 6 5. Ferencváros 4 2 1 1 11:4 5 6. Vasas 4 2 1 1*13:8 5 7. PeMTK 4 2 — 2 19:8 4 8. Kispest 4 2 — 2 9:24 4 9.­­ MaDISz 4 112 11:11 3 10. B. Barátság 4 1 — 3 7:16 2 11. Ganz 4 4 4:29 — 12. NSC 4--------4 1:28 — 22 év óta fennálló VELVÁRIT kerékpár üzletemet­­:ún US 1 - t , Wesselényi­ utca 57 alá helyezem át