Népsport, 1946. október (2. évfolyam, 151-172. szám)

1946-10-02 / 151. szám

1946 OKTÓBE­­ 1. ből, egyik durvaság a másikat éri, Földesi H 11-esből lövi a győriek második gólját. Pados szintén 11-es­­ből egyenlít. A 21. percben Pados szabadrúgása vágódik a hálóba. 3:2. Most Szemes leteriti­­Tóth II-t, a játékvezető kiállítja a soproni csa­tárt. Szinte percenként áll a játék. A 38. percben Tóth II elterül a pá­lyán, nem lehet megállapítani, hogy ki rúgta meg, a DAC-játékosok ráncigálni kezdik a játékvezetőt, mire az lefújja a mérkőzést Jó: Kalocsai, Kőműves és Pados, illetve Tóth I, Fehérvári és Pálls. Székesfehérvári MÁV Előre—Szé­kesfehérvári TC 7:0 (2:0) Székesfehérvár, 1800 néző Vezette: Deák. Sz. MÁV: Magyar — Adorján, Tőke — Dombóvár­, Ignátz, M..r­­hoffer — Bába, Milye, Szenes, Szép Tóth. SzTC: Buda­ — Kiss, Varga II — Végh, Dávid, Falvai — Valentik, Pócza, Varga I, Szegvári, Török. Gyenge kezdés után a 19. percben Szenes fejese jut a hálóba. 1:0. A 35. percben Bába egyéni játék után lő gólt. 2:0. Fordulás után a 14. percben Szenes beadását Tóth érté­kesíti. 3:0. A 18. percben Szép lő gólt, majd a 20. percben Szenes a gólszerző. 5:0. A 28. percben Tóth a mérkőzés hatodik gólját lövi. 6:0. A 31. percben Bába küldi hálóba a labdát. 7:0. Jó: Magyar, Szenes, Bába, ül. Végh és Varga H. MOGÜRT SC—PVSK 2:1­­1:11 Pécs, 2000 néző. Vezette: Soós K. MOGÜRT: Mezőfi — Molnár, Zu­rién — Koltai, Mascher, Hoffer — Pillér, Füstös, Toldi, Jakab, Faragó PVSK: Pozsgai — Balassa Pád­nál — Meggyes, Horváth, Szabó - Sós, Molnár, Hircsi, Buzási, Vezér. A mérkőzés e­lső perceiben heves iramú játék folyik. A nagy harc közben Mascher felvágja Híre­sít. A megadott 11-est Horváth belövi. 1:0. Az első félidő vége felé egyenlíti a MOGÜRT. A 30. percben Füstös hatalmas bombáját Fozsgai nem tudja védeni. 1:1. A mérkőzést el­döntő gól a II. félidő 29. percében, esik, amikor Pillér kicsalja és ki­cselezi a pécsi karnist, s mellette a Siá­óba küldi a labdát. 2:1. A 34. percben megismétlődik a Mascher— Hircsi párjelenet, a megítélt 11-est Horváth azonban a kapus kezébe lövi. Jó: Molnár (a mezőny legjobbja). Füstös ég Jakab, ill. Radnai és Hor­váth. DÉLI CSOPORT: Ganz TE—KPSE 2:2 (2:0) Simor­ U., 300 néző. Vez.: Lázár. GTE: Dénes — Varasdi, Sádé — Újlaki, Pál, Ladányi — Huller, Fridi, Várhegyi, Bartos, Fehér. KPSE: Sütő — Máthé Rátkai — Letűnik, Forzs­g, Sipőc,­­ Mária, Fárszegi, Lőrinc II, Kohut, Lőrinc I. A ZTE már az 1. percben gólt lő. Stridh kiugrik és védhetetlenül a­zelső sarokba rúgja a labdát. Gól után a KPSE támad többet, de csa­­tárai nem válta­koznak lövésre. A 13. percben Várszegi jó helyzetben hibáz. A 30 percben Fehér elfut, beadássát Krich 10 méterről bevágja, 1:0 A 40. percben a kiugró Lőrinc T­t Pál elkaszálja mire Lőrinc negati Pált A játékvezető Lőrincet liállítja. Szünet után a 10 emberrel játszó KPSE támad többet. A 9. percben­­ kezénesetárt játszó Márta klu°Tik is gólt lő, 2:1. Továbbra is a KPSE mara­d fölényben. A 35 percben 1 A­­­inc­s váratlanul szén góllal egyenlít. 2:2. Jó: U­jlaki, Krich és Huller, ill. Máthé Rátkai és Márta. 3. Előre—Kondoros­ TE 7:2 (4:1) Sékésce­tre, 2000 néző. Ves.: Weiner, B. Előre: Palotai — Sághy, Szarvas — Weiner, Fülöp, Vozár — Kincses, Szilasi Feith, Imri, Szák. KOTE: Molnár dr — Gasuba, Zs­­enes — Alföldi Szilágyi, Hanyek — Béh­k, Grozi, Müller, Kartalik, Va­­ach Feith lövi az első gólt. A 15. perc­ben Imri a gólszerző. 2:0. A máso­­dik gól felébreszti a KOTE-csatáro­­kat és a 18. percben Müller lövése nyomán 2:1 az eredmény. Az első­élidő 20. percében Szilasi, majd a 23. percben Feith fejese hoz újabb pólókat. Szünet után a KOTE csak tíz em­­berrel játszik, mert Molnár úr sé­rülése miat nem vállalja a további játékot. Ellaposodik a játék. A 22. percben Imri éles fejese köt ki a vendégcsapat hálójában. A 32. perc­ben 11-esből Szilasi a gólszerző. 6:1. Majd a KOTE jut egy 11-eshez, ezt Istenes értékesíti. 6:2. A 40. percben Imri lövése hoz újabb gólt. 7:2. Mindvégig alacsony színvonalú játék volt. Jó: Vezér (a mezőny legjobbja). Imri és Szilasi, 111. Istenes, Müller és Kartalik. MVSE—Szegedi DMTE 2:1 (1:1) Makó, 1000 néző. Vez.: Sahín II. MVSE: Faragó —­ A. Kiss, Tra­­pán — Szegedi, Réti, Szabó — Boj­tos, Veres, Újvári, Murza, Kiss. Sz. DMTE: Nyári I. — Palatí­nus, Buda II. — Buda I., Szekeres, Hetesi — Nyári m­., Hanti, Majo­ros, Gyuris, Török. A 21. percben Veres lövését a sze­­gedi kapus kiejti és Kiss a hálóba lövi. 1:0. Réti 11-est vét a makói kapu előtt, ebből Szekeres kiegyen­lít. 1:1. A H. félidőben tovább tart a hazai csapat fölénye, de csak Böj­­tön gólja az egyetlen­­esemény. 2:1. Jó: Szabó és Böjtös, ill. Szekeres, Hanti és Hetesi. WoseE—Postás 1:0 (1:0) Attila­ utca, 600 néző. Vezette: Szőke II. WOSE: Havas — Ágoston, Tóth — Márkusz, Szadros, Masszi — La­katos, Bánya­, Bódogh, Vasa, Nagy. Postás: Kárpáti — Csere, Soly­­mossy — Jánosik II., Tóth, Virág — Palágyi dr., Orbán, Knausz, Já­nosik I. ,Kontrohl. Az I. félidőben egyenrangúak az ellenfelek. Szünet után­ a Postás erősen visszaesett. A WoSE ekkor igen nagy fölényben játszott. A ha­zaiak helyen kint tűzijátékot rendez­tek a Postás kanura, de a csatárok lövését nem kísérte szerencse. A győzelmet jelentő gólt az I. félidő 37. percében Vasa átadásából Bódogh szerezte. Jók: Havas, Tóth, Szidros, Massz­, Va­ss és Nagy P., illetve Kárpáti, Csere, Solymosi, Jánosik H. és Knausz. GyTE—Elektromos 2:1 (1:0) Gyula, 1500 néző. Vezette: Zimonyi. GyTE: Puskás — Elekes, Szegedi — É. Nagy, Hak, Papp — Balázs, Vasvári, Gáli, Varga II., Sánta. Elektromos: Bakon — Kapocsi, Török — Gajdos, Marosi, Rózsa — Fényi, Mányik Mező, Deszke, Pá­linkás. A mérkőzés első gólját a hazaiak érik el 11-esből, Vasvári lövéséből. A második félidő hatalmas iram­ban indul. Már az 1. percben Deszka hatalmas lövése a kapufáról a ka­pus hátára, majd innen a hálóba pattan. 1:1. A gyulaiak győztes gólja a II. félidő 28. percében esik, amikor Sánta átadott labdájával Varga elszalad és a kifutó Bakon fölött a­ hálóba ível. 2:1. Jó: Szegedi (a mezőny legjobbja), Sánta és Hack, ill. Kapocsi, Marosi és Gajdos. KMTE—KAC 1:1 (0:0) Kecskemét, 1500 néző. Vezette: Horeczky. KMTE: Tóth — Szénási, Mikló­si — Magyar I., Szabó, Márkli — Uzsoki, Pankotai, Károlyi, Magyar I., Huszfik. KAC: Balogh — Demján, Seres — Lefko, Szabó, Váczi — P. Ko­ ,­vács, Sibella, Berentes, Boros, Ga­­­­rasi. Szép játék, fokozódó küzdelem. Az I. félidő 7. percében Ga­rasi a kapufát találja el. A II. félidő 21.­­ percében Uzsoki góljával a KMTE vezet 1:0. Nyolc perc múlva Se­ 1. Tisza 3 2 1 — 8:2 5 2. B. Bler­ 3 2 1 — 11:5 5 3. Ganz TE 3 2 1 — 8: 5 5 4 Elektromos 3 2 — 1 17: 3 4 5. Gyulai TE 3 2 — 1 7: 5 4 6. Makói VSE 3 1 1 1 5: 6 3 7. KPSE 3 1115:93 8. WOSC 1 1--------1:0 2 9 Kecsk AC 3 — 2 1 4: 5 2 10. B. MÁV 3 1 — 2 3: 7 2 11.Kond. TE 3 1 — 2 6:20 2 12 Kecsk. MTE 3 — 1 2 3: 5 1 13. Sz. DMTE 1-----1­ 1: 2 — 14. Postás 3-----3 1: 6 — NÉPSPORT A válogatott mérkőzés jegyében (Vasárnapi megjegyzések) Bár­milyen izgalmat is okoztak a lelkes Szurkolók körében a bajnoki pontokért folytatott­ küzdelmek, még a legvérmesebb szurkolók is a válogatott mérkőzés felé tetkmnettek félszemmel. Valóságos Válogatott örökrangadó a vasárnapi, osztrák-ma­gyar... A nácizmus műtroszos világa idején Bécs—Budapest helyettesítette ezeket a találkozókat, de a közönség szemében, akkor is osztrák-magyar volt. Ennek­­a válogatott találkozónak volt utolsó erőpróbája a vasárnapi forduló. 44 Nem vagyunk irigy természetű emberek s ezért nem irigyeljük a szövetségi kapitányt. Főleg az Újpest miatt nem. Az újpesti fiúk bágyadtan­­an mozogtak s valljuk be, majdnem kikaptak vasárnap. Ha Deák el nem rontja a „meccslabdáját", akkor talán a forduló legnagyobb meg­­lepetése születik, amely meglepetést kelt Pesten éppen úgy, mint Istan­­bulban ... Persze a könnyen és könnyelműen ítélő közönség körében mindjárt készen volt az ítélet: föl­búj­tál­ a török portyát. Ez igazság­talan megjegyzés. A török labdarúgás valóban nem ér fel a magyarral, az Újpest veretlensége azonban mégis olyan nagy teljesítmény, amelyet nem tudott sem a Sparta, sem a Sunderland véghezvinni. Ne feledkez­zünk meg arról se, hogy hosszadalmas, kalandos és fáradságos utazás után érkezett az Újpest Istanbulba, hogy­­ kilenc nap alatt öt erős mérkőzést játsszék. Ha ehhez még hozzászámítjuk a Visszautazást, akkor már nem is szabad csodálkoznunk azon, hogy a súlyban kissé meg­gyarapodott újpestiek nem pattantak a frisseségtől. Az Újpest törökországi dicsőségét, fontos kultúrküldetésének értékét nem rontotta le a SzAC Barátság elleni gyengébb játék. Inkább idehaza játsszék gyengébben egy magyar csapat s ne külföldön. Egy-egy pontvesztés idehaza­­ a családban marad. Inkább örüljünk annak, hogy sok jó csapatunk van s a SzAO Barátság ellen is elég egy kis halványabb forma a pontvesztéshez. Még csak a bajnokság elején vagyunk s már nincs pont veszteség nélküli csapat! A Vasas, úgy látszik, közeledik a legjobb összeállítása felé. Néhány ponton még erősítésre szorul a csapat, de mintha a szivét megtalálta volna. Kitűnő mérkőzést vívott a Kispesttel s noha sokkal jobban kez­dett, mint veretlen ellenfele, a végén már örülhetett a két pontnak. Mindkét csapat jó formában van, kettőjük találkozása csak jó mérkő­zést eredményezhetett. Kár, hogy a köteles izgalom mellett egy-két játé­kos túllőtt a célon. A játékvezetőt akkor sem szabad ráncigállni, ha meggyőződésünk, hogy hibásan ítélkezett. Az ilyen jeleneteket minden eszközzel meg kell akadályozni. ■k A Pereces nem igazolta Vasas-verő formáját, de a Dorog sem nagyon mutogatta oroszlánkörmeit, pedig a Ferencváros elég sokáig adott erre alkalmat. A zöld-fehérek olyan álmosan kezdtek, mintha nem is az Újpest, hanem, ők érkeztek volna éppen Ictanbulból. A smszt­zerlényi közönség főképpen az előmérkőzés jó játékával és izgalmaival vigaszta­lódott, míg aztán jött a Fradi végső negyedórája s ez némileg helyre, billentette a fradiéták lelki egyensúlyát.­­ Három izgalmas döntetlen is akadt a fordulóban. Szombathelyen a Szeged meg tudta őrizni veretlenségét s vesztett pontok tekintetében az Újpesttel együtt áll a legjobban. A győn döntetlen a Szolnokra nézve hízelgő, a soroksári pedig a Debrecenre nézve.­­ Említsük meg meg az MTK nehéz győzelmét a Testvériség ellen, aztán fordítsuk tekintetünket a válogatott felé s állapítsuk meg, hogy a kilátások nem éppen kedvezők. Az Újpest, a kapitány főreménysége, nagyon Basiktas-szerűen játszott. Lesz-e ebből vasár­napig válogatott forma ? ... ­ Változás lehetséges ! — mondja Gallowich Tibor szövetségi kapitány Hogyan került be Nagymarosi és Deák a válogatottba? Mike a jobbszélső! Feszült érdeklődés előzte meg az osztrákok ellen kiálló válogatott tizenegy összeállítását. Gallowich Tibor szövetségi kapitány már három héttel ezelőtt megkezdte a nagy mérkőzés előkészülteit. A rosták azonban nem nyújtottak világos képet, annál is inkább, mert az Újpest csapata távol volt. A vasárnapi mérkőzések után a kapitány összeállította az október 6-án kiálló válogatottat. A csapat nagyjából a közvélemény csapata, mégis sok meglepetést hozott. Az osztrákok ellen sok a törleszteni való, hiszen a legutóbbi bécsi 3:2-es vereségért kell visszavágni Teljesen felkészült, jól összedolgozott együt­tesnek kell felvennie a küzdelmet vasárnap az Üllői­ úti pálya gyepén. Várjon teljes mértékben sikerül-e az összeállítás? Erről beszéltünk Gallowich Tibor szövetségi kapitánnyal . — Milyen elgondolások alapján született meg a válogatott csapat? — kérdezzük. — Mindenki láthatta az eddigi NB I mérkőzéseken, hogy a színvonal dolgában gyengén állunk. Azt vártuk, hogy a hazaérkező Újpest majd feloldja ezt a feszültséget és olyan játékot produkál, amely teljes mértékben eloszlatja majd az aggo­dalmakat. Sajnos, ez nem következett be. A SzAC elleni eredmény azt mutatja, hogy az Újpest is a lábában érzi a rövid idő alatt lejátszott öt mérkőzést és a fáradságos uta­zást. Az első félidőben az Újpest, nem azt nyújtotta, amelyet joggal vártunk tőle. Az utolsó percben aztán már újra fel-felcsillant az Újpest klasszisa. A kapitány most részletesen m­egindokolja csapatát. — A kapus teljejztesénes nem van sok választásom. Tóti K­arja n­incs rendben .Henni orrcsonttörése óta nem védett. A szolnoki Horváth változatlanul tartja jó formáját. Vasárnap sem kapott gólt. Most elérkezett az idő, hogy végre felhúzza a címeres mezt. A hátvédhármasban Rudas helye vitán felül áll. Ő talán most a legjobb formában lévő válogatott. Bíró már nem mai gyerek, viszont tapaszta­ttsága olyan nagy, hogy nem nélkülözhetjük, a ravasz osztrákok ellen. Egyedül Onódy is, aki szóba jöhetett volna. Mellette Szól Rudassal való összeszokottsága, is. Remélem­, Szűcs Sanyit sem fogja zavarni az, hogy újra középhátvé­det játszik. Sok gondot adott a kapitánynak a két fedezet kijelölése. — Lakat eddig minden mérkőzésen — mondja a kapitány — meg­állta a helyét. Kár, hogy a Ferencváros különböző helyeken szerepelteti, de azt hiszem, a csatársorban való játéka csak használt passzolási kész­ségének. Horváth Karcsi nem váltotta be azokat a reményeket, amelye­ket a török portya után vártam tőle. Igaz, ő sem játszott a saját helyén. Sajnos, az egyesületek össze-vissza dobálják a játékosokat. Nagymarosi egészen ragyogóan játszott. Előre rettegek azon­ban, ha rágondolok a könnyelmi­sködéseire. Bozsik volt még öt komoly jelölt, ő kitűnően játszott vasárnap is a Vasas ellen. A győri Kovács I.-et is meghívtam a szerdai játékra. AZ N­B II HETI VÁLOGATOTTJA Kozma (Miskolci MTE) —, Molnár MOGÜRT, Szegedi (Gyu­lai TE) — Kőfalvi (Nagyk. MTK), Szabó (Kecskeméti AC), Vozár (B. Előre) — Fehér Sal KSE, Füstös MOGÜRT, Siske (Salgóbányai FC), Füzi MTSE, Tóth GSE. A második csapat: Kordás (Debreceni MTE) — Kiss Sal. BTC, Gál (Ny. MaPISz), — Szépföldi EMTK, Marosi (Elek­tromos), Horváth (Kaposvári MTE) — Varga CSC, Bihari EMTK, Szenes (Székesi. MÁV), Laczkó SalBTC, Horváth (Nagy­­kanizsai MTK). Gallowich Tibor legutóbb megírta, hogy Deák a két passzoló összekötő, Zsengelér és Szusza, között valóság­gal kiesik a játékból. A kapitány az elmúlt évben is megpróbálkozott már ezzel. Sikertelenül. Deáknak nem ment. És most mégis ... — Vasárnapi játéka után csak Deákra eshetett a választásom — jelenti ki Gallowich Tibor. — Bízom benn©, hogy a magyar gólkirály a válogatott mezben­­ ugyanúgy megállja a helyét, mint vasárnap. Talán most si­kerül majd neki beil­leszkednie a két újpesti gólzsák közé. Ez nemcsak Deákon, hanem Szuszán és Zsengelléren is múlik. Ennek a két játékosnak kell Deák robbanékotcyságát és gólerejét ki­­használni. Zsengelér vasárnap megsérült, Kreisz dr. főorvos szerint csak sza­kított Seb van az arcán, amely egy­két nap alatt rendbejön. •­ Remélem,­­Ábel sérülése múló természetű és nem zavarja a játék­ban. Ha valami mégis közbejönne, akkor Puskás lenne a balösszekötő és Vezér a balszélső. SinSza beállí­tása sem lehetett vitás. Neki is ott a helye a csapatban bár a SzAC el­len rajta is a fáradtság jelei mutat­koztak. — Ki lesz a jobbszélső? — Miike. Már hetekkel ezelőtt ő volt a tippem. Kértem is erre a Fe­rencvárost és Mikét. A múlt hétfőn Mike megígérte, hogy jobb­szélsőt játszik, szerdán azon­ban kijelen­­tette, honn mégsem vállalja. Most azután a Ferencváros—Dorog mér­­kőzéséét, amikor Mike állt a­ jobb­­szélre, olyan erővel és lendülettel tört a kapura, hogy egymaga eldön­tötte a mérkőzés sorsát. Utána ki­jelentette nekem: -Belátom, hogy csak jobbszél­­sőt szabad játszanom." Ettől függetlenül kapitányi jogkör­­öm­nél fogva kötelezni fogom arra Mikéi, hogy jobbszélsőt játsszék. Remélem, ezzel megoldódik a jobb­­szélső válság. Nem lehetett kétséges Puskás beállítása sem. — Végeredményben — fejezte be indokolását a kapitány — azt hi­szem, a jelenleg legjobb formában lévő játékosokból állítottam össze a válogatottat. Bár —ismétlem — szerdán még változás lehetséges. Várszegi János FR ANCIA ORSZÁG | A francia labdarúgóbajnokság va­sárnapi eredményei: Metz—Stade Francais 1:1, Sete— Marseille 1:1, Lilié—Bordeaux 4:1, Le Havre—Montpellier 2:0, Relms— Nancy 1:0, Strassbourg—Roüba'x 1:1, Lens—Rennes 5:1, Rouen—St. Étterme 3:0. Cannes—Toulouse 3:2, Red Star—Racing 2:1. A hetedik forduló után a Stras­­bourg vezet 12 ponttal, 2. Roubaix 11, S—4. Relms és Lilié 10—10, 5. Rouen 9 pont. Ax NB H-ben ax Sssxes elmaradt nx5rk<5- régeket november lo-íg minden körülmények között le kell játszani. bella szabadrúgásból egyenlít 1:1. A 39. percben Pankotai a megadott 11-est kapu fölé lövi. Az eredmény igazságos. Jó: Magyar H., Tóth, Szabó és Miklósi, ill. Seres, Sebella és Boros. Tisza—Békéscsabai MÁV 4:0 (1:0) Szeged, 600 néző. Vez.: Pintér. Tisza.: Papp — Sebők, Patkó I. — Balogi, Vörös H., Parcó Hs. — Ba­kos, Borbély H., Benőcs, Kovács, Fáskerti. B. MÁV: Uhrin — Hankó, Bán­hegyi — Zengő Laczó I., Kozma — Kovács, Laczó H., Virág, Huszár, Adami. Lanyha iramú mérkőzésen a ha­zai csapat fölényesen győzött. A szegedi csatárok egy egész sereg gólhelyzetet hagytak ki. A H. fél­időben a B. MÁV al­ig jött át a fő­vonalon. Góllövő: Balogi (2) és Bö­méry (2). Jó: Sebők és Balogi, ill. Bánhegyi és Virág. Romániai hírek Markos megvált a CFR-től és a kolozsvári Dermagamt edzője lett. A bajnokság legutóbbi eredményei: CFR (Temesvár)—Craiova 4:1, CFR (Bukarest)—Jiul 2:1, Carmen— Prahova 6:1, Universitatea—Juven­­tus 3:2, Vasas—UDR 1:0. (Érdekes a Vasas összeállítása: Boldizsár — Demeter, Farmathy — Szaniszló Et, Börzsei, Bálint — Ferenczi, Kovács IV, Váczi, Bodola, Fülöp.) A táblázat állása: 1. ITA 8 p., 2. CFR (Temesvár) 7 p., 3. Vasas 6 p., 4. Carmen 6 p., 5. CFR (Bukarest) 6 p., 6. Ciobanus 8 p TEHISZ ütő, labda, húrozás, teniszcipő nagy választékban: STRAUB SPORT Bp, V, JaxSet Attilo­uboa Ifi Tec 185-2. 3