Népsport, 1952. március (48. évfolyam, 44-65. szám)

1952-03-11 / 51. szám

" 21952 MÁRCIUS 11. KEDD Vidéki csapataink — a Dorogi Bányász kivételével — még mindig nincsenek jó formában Megjegyzések a labdarúgó NB I vasárnapi fordulójáról Az N­B I harmadik fordulója után már csak a táblázat élén álló típ. Hon­véd az egyetlen csapat, amely min­den mérkőzését megnyerte. A piros­­fehér együttesen kívül veretlen még a Dorogi Bányász, a Bp. Vasas és a Bp. Dózsa. A harmadik forduló nem hozott különösebb meglepetést, talán csak a típ. Honvéd és a Diósgyőri Vasas aratott a vártnál nagyobb arányú győzelmet. A­ Dorogi Bányász újabb biztos győzelmével bebizonyí­totta, hogy nagyszerűen felkészült a bajnoki idényre. A Bp. Vasas is tartja jó formáját, határozott javulás mutat­kozott a Bp. Kinizsi és a Bp. Dózsa játékán is. A Bp. Bástya csak a szü­net után, akkor is csak időnként ját­szott úgy, mint legutóbb Szegeden. További javulásra van szüksége a Pécsi Lokomotívnak, a Szegedi Honvédnak és a Szombathelyi Lokomotívnak. Fel­tűnően gyenge ered­ményeket ért el eddig a­ Salgótarjáni Bányász és a Győri Vasas. A tarjániak mentségére az hozható fel, hogy a játékosok a for­­mábahozó edzések során a tarjáni pálya rossz állapota miatt nem tudtak kellő pályaedzést tartani. A Győri Vasas kitűnő adottságokkal rendelkező játéko­sokból áll, de még­­mindig nem tudott formába lendülni. Az említett két csa­pat edzőjére még sok temnvaló vér, hogy mielőbb kiküszöböljék a hiányos­ságokat, a fogyatékosságokat. Szembetűnő visszaesés mutatkozott a játékvezetés terén. Az első két for­dulóban egy-egy kivételtől eltekintve igen jól működtek a játékvezetők, a harmadikban viszont csak Bebesi és Hajdú állta meg a helyét. Harangozó Sándor egészben véve nem vezette rosszul a típ. Dózsa—típ. Bástya ta- Idozozót, de a játék hevében néhány Szabálytalanságot elnézett. Annál több hiba csúszott Balla, Bokor, Fehér és Kamarás játékvezetésébe. Balla, Bokor és Fehér döntő hibát vétett. Tévedé­seik erősen befolyásolták az eredmény kialakulását. A fegyelmezettség terén is komoly hibák voltak tapasztalhatók. Az­ első két fordulóban mindössze két játékost állítottakk ki, a harmadikban pedig négyet. Vasárnap a salgótarjáni Kiss, a szegedi Rábai, a pécsi Szőke, vala­mint Bihari (Bp. Postás) jutott a ki­állítás sorsára. Ez azt bizonyítja, hogy a nevelés terén még bőven akad tenni­való. Henni és Puskás magára talált A Bp. Dózsa—Bp. Bástya mérkőzésén a bajnokcsapat csatárai — noha me­zőnyben nem játszottak a szokott módon — sokat lőttek kapura. Ennek egyik oka talán az volt, azt hitték, hogy s­enni nincs a legjobb formájában. A Dózsa­­kapus ugyanis az 1951-es bajnokság őszi mérkőzésein több „potyagólt“ kapott, s legutóbb a Postás egyenlítő gólját is háríthatta volna, ha formában van. A válogatott kapus azonban ezúttal csalódást okozott a piros-fehér csatárok­nak: kitűnően védett. Első jó védései után visszanyerte önbizalmát. Levetkőzte az utóbbi időben mutatkozó legnagyobb hibáját, s most nem ragadt a vonalhoz. A magas beadásokra bátran kijött a ka­puból, kihasználta ruganyosságát ra­gadt a kezéhez a labda, s időnként bra­vúrosan védett. Csepelen különösen Puskásnak ment nagyszerűen a játék. A válogatott bal­összekötő mélyen hátrament a lab­dákért, egymásután kapcsolta ki a cse­peli védőket a játékból, s azután igye­kezett társait gólhelyzetbe hozni. Mind­ezeken felül Puskás a 16-oson kívülről is bátran vállalkozott lövésre. Lövései­nek legtöbbje veszélyesen rúgott kapu­ra. Úgy látszik, hogy Puskás is magára talált. Most már Henninek és Puskás­nak arra kell ügyelnie, hogy további szorgalmas munkával és sportszerű élet­móddal a jó formát állandósítsák, sőt fokozzák. A játékosok ismerjék a szabályokat A Diósgyőri Vasas—Salgótarjáni Bá­nyász mérkőzésen Kakuszi tizenegy­est rúgott. Nagyerejű fél magas lövése Oláh­ról kipattant. Kakuszi ismét rálőtte a labdát, amely most a kapufáról pattant a diósgyőri játékos elé. Harmadszor már nem hib­ízott, Kakuszi­ a hálóba vágta a labdát. Hajdú játékvezető — helyesen — gólt­ ítélt. Oláh és ,at salgó­tarjáni játékosok nagy része hevesen til­takozott az ítélet ellen. Szerintük Ka­kuszi, amikor a kapufáról visszapattant labdába rúgott, kétszeri érintést követett el. A heves vitatkozás percekig tar­tott, mert a tarjáni játékosok nem akar­ták elismerni az ítélet helyességét. Ebből az tűnik ki, hogy a tarjáni játékosok egy része nincs tisztában a szabályok­kal. Kakuszi valóban kétszer érintette a labdát, de csak azután, amikor az Oláhról kipattant. Ilyen esetben pedig már annyiszor érintheti a labdát a já­tékos, ahányszor akarja. Pihent cserejátékosokat a kispadra Az edzők,­­a szakvezetők annak idején nagy lelkesedéssel üdvözölték a szov­jet mintára nálunk is bevezetett csere­játékos-rendszert. Hétről hétre látjuk, hogy milyen helyes a csere lehetősége főleg sérülés esetén. Vasárnap Villányi II, a Bp. Postás játékosa közvetlenül az első csapat mérkőzése előtt a tart­a­­lékcsapatban játszott. Csornai sérülése miatt azonban sor került Villányi játé­kára az első csapatban is. Villányi II gyengén, fáradtam mozgott, erősen meg­látszott rajta, hogy előzőleg már a tar­talékcsapatban játszott. Felmerül a kér­dés: ha a B.I. Postás-vezetők komolyan számítottak Villányi II játékára, akkor szemfülesség, jó lövőkészség jellemzi, s vasárnap ezeket a, jó tulajdonságait két nagyszerű góllal bizonyította be. Külö­nösen akkor játszott kiválóan, amikor Hegedűs beállt és jobbnál jobb labdák­kal hozta helyzetbe a középcsatárt. Mind­két középcsatár igen komoly szerepet játszott a fordulatokban gazdag mérkő­zésen. Egy szabálytalan szabadrúgás A Bp. Kinizsi—Bp. Postás mérkőzés IL félidejében a felezővonal táján szabad­rúgáshoz jutott a Bp. Kinizsi. A sza­badrúgás végrehajtásának módja sza­bálytalan volt. Az történt ugyanis, hogy Lakat, az élelmezésiek jobbszél­­sője a játékvezető sípjele után rögtön elvégezte a szabadrúgást. Nem törődött azzal, hogy a labda még gurult, tehát mozgásban volt. Lakat előreívelt lab­dája Mészárostól Korzóhoz került, aki megszerezte a Bp. Kinizsi győztes gól­ját. A gól előtt kétség­telenül szabály­talanság történt, amiben nemcsak La­kat, hanem elsősorban Balta játékvezető a hibás. „A labdarúgó játékvezetés iskolája“ című könyv 13. bekezdése világosan ki­mondja: ,,A szabadrúgáshoz letett labda nemi lehet mozgásban ...“ A közel álló sorfal A közeli szabadrúgások ellen a kaput eltakaró sorfal általában mimi­g köze­lebb áll a labdához kilenc méternél. Vasárnap a Bp. Dózsa—Bp­. Bástya mérkő­zésen egyszer a piros-fehé­rek, egyszer a lilák sor­fala állt lényegesen köze­lebb a rúgás helyéhez a szabályosnál. A Bp. Bás­tya kapuja előtt Haran­gozó játékvezető egyszer ki is lépte a távolságot, így az eredetileg mintegy hét méterre levő sorfal — nyolc méterre helyezkedett el. A Bp. Dózsa kapuja előtt egyszer talán még hét méterre sem volt a sorfal a leállított labdától. Minél közelebb van a sor­fal a rúgás helyétől, annál kevesebb ember alkothatja, annál jobban takarja a kaputerületet. Az ilyen sor­fal ellenkezik a játéksza­bály­­szellemével, hiszen ez­­ a vétkes csapatnak ked­vez. Játékvezetőinknek min­dent el kell követniök, hogy érvényt szerezzenek a szabálynak: ne álljon közelebb a sorfal a felett labdától a megengedett ki­lenc méternél! Ez azonban nemcsak a játékvezetők, hanem ed­zőink , és labdarúgóink ügye is. Ezen a téren is é­r­v­é­n­y­esí­tsék l­abd­a­r­ú­gói­n­k a szabályos, sportszerű játékra való törekvést: ne álljanak közelebb a labdá­hoz, mint amennyire a sza­bály megengedi! Az edzők pedig gondosan ügyeljenek arra, hogy az edzéseken a szabályos­ távolságot ide­­gezzék be a játékosok. Így fejlődik a távolságbecslési képességük, ami lehetetlenné teszi a felállás terén a tévedéseket. A Bp. Dózsa—Bp. Bástya találkozón Virág a felező­vonal tájáról ugratta ki a balösszekötőbe sodró­dott Deákot. A lila-fehérek középcsatára nagy lendülettel szaladt az előreívelt labdára, mellel maga elé tette, elhúzott Kovács II-től, s a már tehetetlen Gellér mellett a kapu bal sarkába vágta a labdát. Balról: Deák és Kovács II. miért játszatták előzőleg a tartalék­osaika­­bam? Hiba­ volt az is, hogy­ Vil­lányi II-nek nem volt megfelelő meze, más szerelésben jött be a pályára, s ezzel is zavarta a Bp. Postás játé­kát. Több gondot a cserejátékosokra! Két jó középcsatár A győri mérkőzésen kitűnően játszott mindkét középcsatár. Szilágyi I-et Csár­dás egyszerűen nem tudta tartani. A hosszú középcsatár sokszor úgy szágul­dott a győri kapu felé, mintha Csár­dás a pályán sem lett volna. Egy hiá­nyossága azonban volt a játékának: a mérkőzésen leadott 8 komolyabb lövése közül 4 óriási erejű lövése a kapu fölé jutott. A győri csapat legjobbja is a középcsatár volt. Pák­si robbanékonyszíg, Fölényeskedés Dorogon már 3:0-ra vezetett a hazai csapat, szünet, után azonban a szombat­­helyiek majdnem kiegyenlítettek. A mér­kőzés után a szurkolók körében sok szó esett arról, hogy mi volt az oka a csa­pat második félidőbeli visszaesésének. Ez a vélemény alakult ki: a védelem két tagja, Dacsev és Buzánszky fölényes­kedni kezdett, könnyelműen, elbizako­dottan játszott, s ez majdnem megbos­­­szúla magát. A két játékos fölényeske­désének nem örültek a dorogi vezetők, igen örültek viszont annak, hogy a mér­kőzés játékvezetője, Bebesi megdicsérte a dorogiakat fegyelmezett, sportszerű magatartásukért. Ötmutató a 70Y0 11. számú szelvényéhez A párosítások után a csapatok egy­más elleni legutóbb játszott mérkőzései­nek eredményét ismertetjük. Az év­szám után következő első eredmény az elölálló, a második a hátulálló pá­lyáján született. NB I. 1. Kispeden: Bp. Honvéd Dorogi Bá­nyász. 1040/50, 2:0, 7:2; 1050: ő:z, 10:1 (Kispesten); 1051: 6:3, 3:0. Érdekes, hogy a dorogiak már valamennyi vezető csapattól­­pontot, vagy pontokat vettek el, csak a Bp. Honvédtől szenvedtek állandóan vereséget, sőt legtöbbször nagygólarányú vereséget. Most is a B­p. Honvéd győzelme várható. 2. Salgótarjánban: S. Bányász—Bp. Kinizsi. .1049/50, 2:2, 1:2; 1050 ősz: 3:1 (B.pesten); 1961: 3:0, 1:5. A hazai pálya előnye a tarjániiak, a jobb form­a a Bp. Kinizsi mellett szól. 3. Szegeden: Sz. Hon­véd—Győri Va­sas. Vörl: 2:2, 0:1. 1, esetleg X. 4. Szombathelyen: St. Lokomotív— Diósgyőri Vasas. 1950 ősz: 0:0 (Szombat­helyen).­ 1951: 3:1, 1:2. Szombathelyi gy­őzel­­im váltható. 5. Újpesten: Bp. Bástya—Bp. Postás. A Bp. Bástya győzelme szinte bizo­nyosra vehető. 6. Újpesten: Bp. Dózsa Pécsi Loko­motív. A Bp­. Dózsa az esélyesebb. NB II. Keleti csoport 7. Gyöngyösön: Gy. Építők—Ózdi Vasas. Az újonc, gyöngyösiek könnyen pontot szerezhetnek. Az ózdiak Miskolcon az M. Honvédtől 3:0 arányban vereséget szenved­tek. 8. Debrecenben: D. Lokomotív D. Honvéd. 1951: 3:2, 2:1. A helyi rangadó most is nyílt küzdelmet ígér. 3. Nyíregyházán: Ny. Építők—Miskolci Honvéd. Háromesélyes mérkőzés. A miskolciak nagyobb tudását kiegyenlíti a nyíregyháziak pályaelőnye. Közép csoport 1­. A Hévízi-úton: Vörös Lobogó Tex­ti­l­fes­tő—B­p. Gyárépítők. 1919/50: 1:2, 0:3; 1950 ősz: 1:3 (Budafokon); 1953: 1:1, 1:2. A Bp. Gyárépítők valamivel esé­lyesebb, de a Textilfestő győzelme sem lenn­e m­­egl­epe­t­és. 11. Az m­ói­ úton: Kinizsi Dohánygyár —Vasas Elektromos. 1951: 2:3, 2:1. Nyílt mérkőzés. Déli csoport 12. Cegléden: C. Lokomotív—Szolnoki Lokomotív. 1951: 9:0, 0:2. A döntetlen a legvalószínűbb. A póton érkezések közül a Szolnoki Szikra—Vasas Izzó mérkőzés nyílt, a Miskolci Lokomotív legyőzheti a ka­pó­társául Vasast, a Vörös Lobogó Sortex alkalmasint két pontot szerez Veszprém­ben, a Bp. Előre már nehezebb mérkő­zést vív Orosházán.­ A 10. HÉT HIVATALOS EREDMÉNYE Csak egy darab 12 találatos szelvény akadt. Ez, volt a tizenharmadik 12 ta­­l Illatos szelvény 1952-ben. Más években ilyenkor már lényegesen nagyobb szám­ban akadtak 12 találatos szelvények. ■Beérkezett 170.900 és fél drb. kéthasábos szelvénynek megfelelő fogadólap. közte ,TM% drb.- kollektív t­zelvény van, s ez 44.966 és fél drb. két hasábos szelvény­nek felel meg. A szelvények száma teh­át tovább emelkedett. Felosztásra került 200.350 forint 75 fillér, az I. és II. cso­portban egyenként 76.905 forint 22 fillér, a III. csoportban 100.540 forint 30 fil­lér. I. csoport: 11 találatos egy drb., nyereménye 76.905 forint. A nyertes szel­vény: 225.900, Totózó Győr. II. csoport: 11 találatot 38 drb., nyeremény egyen­ként 10,15 forint. A nyertes szelvények száma: 090.255.000.345 910.945 911.890 014.994 017.483 192-984 130.647 189.074 142.688 148.194 159.295 162.293 166.802 167.171 170.562 178.766 180.136 180.523 167.879 293.392 206.586 211.258 918.266 219.253 234.862 283.961 243.919 246.514 234.779 258.943 966.581 263.715 289.505 279.249 629.331 655.251 756.775. III. csoport: 10 talilatos 108 drb., nye­remény egyenként 250 forint. Hójelentés Az elmúlt hideg napokban az ország több részében volt havazás. Hóvastag- Bagok: Parkasgyepü 59 cm, Galyatető 58 cm, Dobogókő, Mátraháza és Diós­győr 40—10 cm­, Jósvafő 20 cm, Lilla­füred 13 cm, Bódvaszilas 10 cm. A Sza­badsághegyen hófoltak, de az északi ol­dalakon még összefüggő, síelésre alkal­mas hi lekérik. A FORDULÓ VÁLOGATOTTJA A harmadik fordulóban általánosság­ban felfelé ívelt a játékosok formája. Különösen az örvendetes, hogy váloga­tott játékosaink közül jónéhány játszott átlagon felül, így aztán ezen a héten nem volt nehéz összeállítani a forduló válogatottjának két csapatát. Kántor, Margittal, Debreczeni, Harkusovszky, Túra, Kárpáti és mások igen jó teljesít­ménnyel sem tudtak egyik csapatba sem bekerülni. A „forduló válogatottja" a héten így fest: Henni (Bp. Dózsa) — Kovács II (Bp. Bástya), Kovács (Bp. Dózsa), Lantos (Bp. Bástya) — Preiner (Csepeli Vasas), Ijestl (Diósgyőri Vasas) — Pozsonyi (Dorogi Bányász), Varga (Dorogi Bányász), Szi­lágyi I (Bp. Vasas), Puskás (Bp. Hon­véd), Sáros I (Bp. Vasas). Tartalékcsapat: Komáromi (Bp. Postás) — Ontbódi (Bp. Kinizsi), Villányi I (Bp. Postás), Balogh II (Bp. Dózsa) — Hozsik (Bp. Honvéd), Zakariás (Bp. Bástya) — Csordás (Bp. Vasas), Csorba (Diósgyőri Vasas), Pacs (Győri Vasas), Szusza (Bp. Dózsa), Czi­­bor (Csepeli Vasas). BESZÉLŐ SZÁMOK Már csak a Bp. Honvéd áll pont veszte­ség nélkül az NB I-ben. Legnehezebbnek látszó ellen­feleivel a Bp. Honvéd csak a hajrában találkozik: a Bp. Vasassal a 10., a Bp. Dózsával a 12. és a Bp. Bás­tyával a 13. fordulóban. A Salgótarjáni Bányász játékosai még mindig nem rúgtak gólt. A tarjániak egyetlen gólját Buzáns­­ky ..szerezte*, öngól volt. A góllövőlistán 3­-3 góllal Kocsis, Lovász, Majercsik, Pális és Szi­lágyi I vezet. Ritkán fordul elő az, hogy egy csap­att egy mérkőzésen két l­e­st hagy ki. történt, most a diósgyőriekkel: Török és Kakuszi rosszul­ r­úgta a 2I-est. Kakuszi javított, mert a másodszor is visszapat­tant labdát végül sikerült gólba kül­denie. 53.000, 58.000, 66.000 — így nőtt a néző­szám az NB I-ben fordulóról-fordulóra. Pillanatnyilag az egy mérkőzésre eső át­lagos nézőszám 8400 fölött van. Tavaly csak 7700 fölött volt. Nincs már olyan csapat az NB I-ben, amely mindhárom mérkőzését, az első perctől az utolsóig ugyanabban az össze­­állításban játszotta. A SzOT három, a Dózsa két első helyet szerzett az országos asztalitenisz-bajnokságban Igen nagy érdeklődés mellett, csaknem zsúfolt nézőtér előtt került sor vasárnap a csepeli sportcsarnokban Magyarország 1952. évi egyéni asztalitenisz-bajnokságá­nak döntő küzdelmeire. A vegyespáros bajnokságot már délelőtt befejezték, este a férfi és női egyes négyes döntőjét, valamint a férfi és női páros döntőit játszatták le. A döntő mérkőzéseit végig­nézték a Maróczy Géza-emlékverseny részvevői közül Kérész, Geller, Petrosz­­jan és Tolus, valamint a szovjet váloga­tott tornászcsapat tagjai is. Először a NŐT PÁROS döntőjét játszották le. Gervainé, Király—Kóczián II Almási 3:1 (13: 19, 20:22, 21:9). A fiatal Kóczián II, Alm­ási-pár a többszörös bajnokpár­­ral szemben is megállta helyét. A má­sodik játszmában 17:14-re vezettek Almá­­siék, de a játszma végét elkapkodták. Ha lehiggadnak, akkor a jövőben még nagyobb ellenállást is tanúsíthatnak a bajnok­ kettőssel szemben. Bajnok: Gervainé Farkas Gizi, Király Baba (SzOT), 2. Kóczián II, Almási (SzOT), 3. Marosvölgyi, Koltainé (SzOT) és Sági, Rozgonyiné (SzOT). A FÉRFI PÁROS döntőjének eredménye: Kóczián, Halász—Sidó, Gyetvai 3:1 (15,21, 19, 17, 13). Az első játszmát végig támadta a Sidó, Gyetvai­ kettős a telje­sen védekezésre beálló Dózsa-pár ellen. A második játszmától kezdve megválto­zott a játék képe. Kócziánék sokkal töb­bet támadtak s igen jól verték keresztül Sidóékat. A negyedik játszmában idege­sen, kapkodva ütött a Hon­véd-ket­tőé. Bajnok: Kóczián József, Halász János (Dózsa), 2. Sidó, Gyetvai (Honvéd), 3. Sebők, Balázs (Dózsa) és Semsei, Varé­­nyi (SzOT). A FÉRFI EGYES döntőjében igen jól szerepelt s a nagy­szerűen védő Sebők. Sidó és Gyetvai legyőzéséivel a második helyre került, Kóczián biztosan, két játszmában fölé­nyesen győzött Sidó ellen. Eredmények: Kóczián—Sebők 3:0 (­16, 32, 8), Sidó— Gyetvai 3:0 (11l, 20, 11), Kócaián—Gyet­vai 3:0 (17, 7, 18), Sebők—Sidó 3:2 (1712,­ 18, 15,211, 13, 13), Sebők—Gyetvai 3:1 (15,23, 18, 11, 19), Kóczián—Sid­ó 3:1 (15, 4, 21,23, 17). Sidó a harmadik játszmá­ban 17:10-re vezetett, Kóczián behozta, sőt már neki volt 20:16-a. Ebben a játszmában felül tudott kerekedni Sidó, de a negyedikben ismét a jó formil­­ban lévő Kóczián bizonyult jobbnak. Bajnok: Kóczián József (Dózsa), 2. Se­­bők (Dózsa), 3. Sidó (Honvéd), 4. Gyet­vai (Honvéd). A NŐI EGYES négyes­ döntőjének eredményei: Gervainé—Király 3:0 (15, 17, 14), Ke­­rekesné—Já­vorné 8:2 (14,21, 14, 13,21, 17, 1­­), Gervainé—Já­vorné 3:2 (12, 13, 11,21, 16,23, 17), K K­erek­esné—Király 3:2 (18,21, 9, 18,21, 13, 23)­. Királynak a döntő játszmában 26:17-je volt. Gervainé—Ke­­rekesné 3:0 (13, 9, 13), Király—Já­vorné 3:0 (12, 1­2, 17). Gervainé a szokottnál gyengébb formában játszott, de így is minden mérkőzésen biztosan győzött. Kerekesné második h­elye meglepetés. Győzelmeit nyugodt hal­ogatásának, jobb idegeinek köszönheti. Jávorné és Király sokszor bizonytalankodott. Bajnok: Gervainé Farkas Giti (SzOT), 2. Kerekesné (SzOT), 3. Király (SzOT), 4. Jávorné (SzOT). Az öt bajnoki számban résztvevő sportegyesületek (SzOT, Honvéd, Dózsa, Haladás, Bástya, MT&B) pontversenyé­ben az 5—3—2—1-es pontozás alapján a következő sorrend alakult ki: 1. SzOT 32 pont, 2. Dózsa II, 3. Honvéd I. A Bányász SE versenyzői szerepeltek a legjobban a SzOT ökölvívóbajnokságán A Sportcsarnokban zsúfolt nézőtér előtt bonyolították le a SzOT 1952. évi egyéni ököl­vívóbajnokságának a dön­tőit. Legeredményesebben a Bányász SE versenyzői szerepeltek: három első, négy második és két harmadik helyet sze­reztek. A döntőben két súlyos bírói té­vedés történt: nagyváltósúlyban Rumami jobb volt, mint a bajnokságot nyert Hollós, a középsúlyban pedig Csiba ér­demelt volna győzelmet Pápai ellen. Légsúly: Hajmás­ival szemben Né­methet fejelésért és fogásért leléptetik. Bajnok: Hajmási (Építők), 2. Németh (Vasas), 3. Sir­oki (Kinizsi). Harmatsúly: Herényi pontozással győz Varga ellen. A tapasztaltabb és keményebb Kerényi győzelme megérde­melt. Bajnok: Kerényi (Bányász), 2. Varga (Vasas), 3. Nagy (Kinizsi). Pehely­súly: Fejes szép küzdelemben pontozással győz Pető ellen. Fejes jobb erőnlétének köszönheti a győzelmét. Bajnok: Fejes (Vörös Lobogó)9 . Pető (Vasas), 3. Sipek (Vasas). Könny­ű­súly: Vajda pontozással győz Dudás ellen. Az első menetben igen sok az ütés-váltás. A második és harmadik menetben Vajda fokozatosan erősít és biztosan győz. Bajnok: Vajda (Lok­omo­­tiv), 2. Dudás (Bányász), 3. Pólyák (Ki­nizsi). Kisváltósúly: Molnár ellen Bálit lelép­tetik, Báli sokat fog és fejel. Bajnok: Molnár (Szikra), 2. Báli (Vasas), 3. Mol­nár 11 (Bányász). Váltósúly: Salamon kiütéssel győz Szekszárdi ellen. Salamon tervszerűen felépített támadásait Szekszárdi nem tudja hárítani, s a második menetben Sal­am­on testre ütött jobbhorgától kiszá­molják. Bajnok: Salamon (Bányász), 2. Szekszárdi (Bányász), 3. Torma III (Vasas). Nagy váltósúly: Hollós győz Humann ellen. Kemény küzdelem. A jobb erőben lévő Stum­ann többet támadott és ke­m­­nyebben ütött, mint ellenfele. Az eredmény súlyos bírói tévedés! Bajnok: Hollós (Kinizsi), 2. Rumann (Vörös Lo­bogó), 3. Németh Z. (Bányász). Középsúly: Pápai pontozással győz Ősibb, ellen. Pápai egyenesekkel és fel­ütésekkel kísérletezik, amit azonban Csiba állandóan keresztül ver. Szerin­tünk Csiba győzött. Bajnok: Pápai (Bá­­nyász), 2. Csiba (Vasas), 3. Csontos (Ki­nizsi). F­ó In­e­h­ézs­idy: S­z­il­v­ás­i pontoz­ással győz a Tóth ellen. Szilvási a k­ezdemé­­nyező, s támadásait legtöbbször sikerrel is fejezi be. Bajnok: Szilvási (Vasas), 2. Tóth (Bányász), 3. Tantos (Lokomo­tív). Nehézsúly: Homol­y a kiütéssel győz Kiss ellen. Homolya kivárja a kellő pil­lanatot és egy gyomorra irányított gyors és kemény jobbhoroggal kiüti el­lenfelét. Bajnok: Homolya (Kinizsi), 2. Kiss (Bányász), 3. Csillag (Vasas). A bajnokság első három helyezettének Horváth József, a SzOT testnevelési és sportosztályának a munkatársa adta át a szép és értékes tiszteletdíjakat. Jól sikerültek vasárnap a mátraházi síversenyek Nagyszerű versenyeket vívtak síelőink vasárnap Mátraházán. Kevés olyan ver­senyző akadt, aki a nap négy verse­nyein'­­ legalább kettőn ne indult volna el, sőt többen három számban is ra­jt­­h­oz álltak. Valamennyi verseny közül a mísl­esi­ki­sverseny­nek kedveztek a leg­jobban a hóviszonyok, s ezért két fu­tamban rendezték meg a versenyt. Ked­vező havon futhattak a sífutók is, mert dél felé, amire már erősen tapadt a lui felszíne, befejezték a versenyt. Az ugrók puha havon kezdtek, eleinte lassú volt a sánc lejtője, de később ■— különösen a Keltex ugróversenyére — már fel­gyorsult a letaposott lejtő. Mező Ber­talan 59 méterrel kezdte, később neki­lendült és 51.5 métert ugrott, de nem „állta“ az ugrást és talajérés után csak nagy ü­ggyel-bajjal tudta elvesztett egyensúlyát visszanyerni. Ugrását bu­kottnak minősítették. Hemrik biztosan ugrott, s nagyszerű ugrásaival vissza­vágott Mezőnek. . A Bp. Bástya ugróversenye (25 ind.): 1. Hemrik (Bp. Honvéd) *22.8 Pont (49.3 m, 44.5 m), 2. Kész (Bp. Előre) 219.4 (41.5, 41.5), 3. Mező (Bp. Honvéd) 211.3 (39, 45.3), 4. Gyuris Tamás (l­p. Honvéd) 292.5 (49.5, 42), 5. Szatmári (VL Keflex) 198 (37.5, 39.5) 6. Boranik (Bp., Bástya) 193.3 (57.5, 3’I.S). Csapatban: 1. Bp. Hon­véd (Heminik, Mező, Gyuris, Kozma, Mohácsi) 934.6, 2. Bp. Előre (Kész, P­i­­roska, Simó, Jakabik, Bódé) 920.5, 3. Bp. Bástya­ (Beranik, Mazány, Csiszár. ’(Keg­­ler, Harangvölgyi) 909.1. A Bp. Bástya UBTC csapatán a fáradtság jelei mutat­koztak. Pásztornak a Bp. Bástya leg­­jobbjának a második ugrása megkezdé­­sekor leesett a léce, emiatt csal­ az első ugrásáért járó pontszámot kapta meg. A csapatgyőzelemtől így elesett az együttes. Ifjúsági ugróverseny (10 Ind.): 7. Kozma Ottó (MÁVAG) 212.7 (36.,),^ 49­, 2—3. holtversenyben Völgyesi (MÁVAG) és Bókay (Bp. Honvéd) 180.8, 4. Gráf (BP. Előre) 112.2, 5. Litkey (Bp. Honvéd) 167.1, 6. Csávás (Bp. Előre) 164.8. ■Ezután került sor a Keltex ,,Vörös Csillag"‘­vándordíjas ugró emlékversenyére. A vándordíjat az az együttes nyeri el véglegesen, amelyik az ötéves terv idő­szaka alatt a legtöbb esetben védi. Holt­verseny esetén a jobb pontszám dönti el a vándordíj sorsát. A kiírás értelmében egyforma értékkel mérik a felnőtt és az­ ifjúsági ugrók teljesítményét. 1. Heminik (Bp. Honvéd) 226.8 (44, 45.5), 2. Pásztor (Bp Bástya) 231.9 (45, 46), 3. Mező (Bp. Honvéd) 210.5 (48.5. 51.5 bu­kott), 4. Piroska (Bp. Előre) 200.9 (40.3, 43), 5. Kész (Bp. Előre) 197.5 (18.5. 46.5 b.), 6. Simó (Bp. Előre) 196.3 (39. 4­.o). Csapatban: 1. Bp. Honvéd (Hemrik, Mező, Gymris, Kozma, Li­tkey) 962.5, 2. Bp. Bástya (Pásztor, Csiszár, Zietzler, Beranik, Mazány) 957.6, 3. Bp. Hőre (Piroska, Kész, Simó, Jaskubik, Bodó) 952.6 4. VL Keltex (Komlós, Fűrész, Rieth, Agárdi, Nagy) 760.1. Ifjúságiak (10 induló): 1. Kozma Ottó (MAVAG) 215.2 (38.5, 40.5), 2. Litkey (Bp. Honvéd) 109.3 (28.5, 34.5). 3 Völgyesi ((MAVAG) 184.9, 4. Bókay (Bp. Honvéd) 173.8, 5. Nagy L. (MAVAG) Vfz.1, 3. Brau­ter (MAVAG) 161.2. Csapatban: 1. MAVAG (Kozma, Völgyesi, Nagy) 506.5. Az ifjúsági ugrók első ízben ugrottak a mátraházi nagysáncról. A Bp. Fáklya műlesiklóversenyét 2 futamban, 33 kapu között futották a 300 méter hosszú és közel 150 m szint, különbségű nagyszerű hóval borított mű­­lesi­klópályán. Eredmények: Férfi felnőtt (57 ind.): 1. Máthé Lajos (Bp. Bástya) 1:20 (38.8, 42.2), 2. Kővári (Bp. Előre) 1:20.2 (39.4, 40.8), 3—4. holt­­versenyben Libik és Szász dr. (Bp. Elő­re) 1:20.6 (40.6, 40. illetve 39.8, 40.8), 5. Zi­mm­eranann (Bp. Előre) 1:24.2 ( 41, 40.2), 6. Míray-Horváthi (Bp. Dózsa) 1:23.2 (42.8, 40.4). Férfi Ifjúsági (18 ind.): 1. Matti( (Bp. Előre) 1:32.2 (44.2, 48), 2. Sághi (Kal­tex) 1:43 (49.4, 53.6), 3. Pásztélyi (Keitex) 1:48.2 (53.4, 54.8), 4. Kozma (MÁVAG) 1:49 (56.6, 52.4), 5. Cebbardt (Bp. Előre) 1:53.4 (55.9, 57.6), 6. Litkey (Bp. Honvéd) 1:59.4 (59.6, 59.5) Női felnőtt (14 ind.): 1. Kőváriné Szendrődi Ildikó (Bp. Előre) 1A'1g (45.4, 454), 2. Doleseh Ivánna (Bp. Hon­véd) 1:47.2 (55.4, 51.8), 3. Bókas Zsuzsa te. k.) 1:46.5 (.'2.9 55­6), 4. Dávid Pi­roska te. k.) 2:26.4, 5. Iszer Marianna (MÁVAG) 2:34.9, 6 Mohácsi Józsefné (Bp. Előre) 2:28.2. Női ifjúsági (5 Ind.): 1. Jausz Ildikó (Bp. Előre) 3:32.6 (1:54­­:28.6). A többi részvevő feladta a versenyt. A Bp. Fáklya futóversenyének vég­eredménye: Férfi felnőtt (12 km): 1. Béták (Bp. Dózsa) 51:54, 2. Kábel (Bp. Dózsa) 55:35, 3. Fonó (Bp. Honvéd) 55:15. Női felnőtt (6 km): 1. Kállai Irén (TE Haladás) 34:37, 2. Kállai Elvira (TE Haladás) 34:58, 3. Döbrösy (TF Ha­ladás) 36:06. A csapat­versenyt a férfi és a női futószámok összesített eredményei alap­ján értékelték. 1. Bp Dózsa 4:15:41, 2. TF Haladás 5:02:13, 3. Bp. Fáklya 5:15:41. TŰZKERESZTSÉG Új magyar film. Szereplők: Bihari József Kossuth-díjas, Kiss Manyi, Makláry Zoltán érdemes művész, Deák Sán­dor, Pápai Klári, Gőzön Gyula érdemes művész és még sokan mások. SZIKRA (prol.), MÁJUS 1 (prol.), TÁTRA P.­erzsébet (prol.).