Népsport, 1952. augusztus (8. évfolyam, 156-178. szám)

1952-08-25 / 174. szám

a magyar népköztársaság minisztertanácsa mellett működő :^Q|R,S,Z AJDJO SÜTÉST NEVELÉSI ÉS ^SPORTBIZOTTSÁG LAPJA HÉTFŐ. 1952 AUGUSZTUS 25 ÁRA 1 FORINT VHI. ÉVFOLYAM 174. SZÁM Héi válogatottunk kitűnő játékkal, meglepően biztosan győzte le a francia válogatottat a moszkvai röplabda-világbajnokságon —* Távbeszélő jelentésünk — (Mo­szk­va, augusztus 24.) Kissé hidegre idilli vásárnál­ Moszkvában a//, idő­járás. A magyar váltogatott­ tagjai dél- 40 kit rö­vid " megbeszélésre­ jöttek össze. Jezett­­Bors László, a női csapat edzője a franciák elleni taktikátg beszélte meg a csapattal. A csapat ,valamivel 1*2 óra előtt, érkezett, ki a­ Dinamó stadionba. A nézőtéren több mint 30.000 ember foglalt helyet, amikor az első mérkőzés két részt­vevője kifutott a pályára. A ma­­gyar csapat tagjai kissé izgatot­tan mentek le a csarnokba­­bemelegí­teni? Magyarország—Franciaország 3:1 (5, 12,15, 13, 7) Vezette: Prja­misnyikov (Szovjetunilé). Magyarország: Kincsessy, Kaszás, Ku­ Mnyi, Szalai, Roska, Kurimayné. Csere: Kovács. Franci­a­ország: Bretagne, Grandel, Du­­­lardin. Delpe, Lombar, Gabarur. Caere, Bordino, Levan, Lefevre. A francia csapat kezdi a játékot, Bretagne nyitása védhete­lenül vágódik a vonalra,’­sztállt az újabb nyitást Kun­­eseshi Szálai segítségével menti. Fel­adás után Koska üt, s mi nyitunk. A magyar csapat egyenlít és rögtön meg is szerzi a vezetést. 2:1-re,­­majd 4:5-ra alakul az eredmény. A magyar csapat nyugodtan játszik, tagjai, szépen adogat­nak, gyorsan építenek és a feladásokat szép ütésekkel fejezik be. A franciá­ re kapkodnak„ a magyar csapat remekül hajrázik. Az utolsó pontokat ejtéssel és csavart nyitással szerezzük. 13:1. A második játszmában erősítenek a franciák. Rendre rohamoz­­­zák a hálót, sok ütést visznek be. 4:0 ra vezetnek, amikor a magyar csapat ismét magára talál. Kin­csés­sy ás Koska jó játékával­ egyenlítünk, s aztán 12:10-re vezetünk. A hajrában több nyitásunk a hálóban akad el, a franciák pedig igen jól­ összpontosítanak, nem kockáztatnak és nyu­godtabb játékukkal megnyerik a játszmát 12:7 ’­-r­t A harmadik játszmában Kaszás helyére Kovács áll be a m­a­gyűl­cs­apatba. Néhány cserét eszközölnek a franciák is. Mindkét, csapat nagy erő­­bedobással játszik,­­minden pontért nagy a küzdelem. Sok a sáncolás mindkét ol­dalon. A magyar védők többször elmoz­dulnak helyükről, s a franciák ejtéssel több pontot szereznek. A hajrában rá­kapcsol a magyar együttes. Kincse­ssy két­­ütése, jelent pontot, majd Koska nyitását elnézik a franciák. Hatalmas küzdelem után nyerjük a játszmát 13.l­i­g­a. A negyedik játszmában ellenáll hatát Unni kezd válogatottunk, pillanatok alatt 5:0 ra vezetünk. A ma­gyar csapat most kitűnően játszik, tag­jai sokat ütnek és főleg igen pontosan. .7:2-re, m­ául A­.-ra vezetünk. A hajrá­ban is kitűnően játszik együttesünk, s nagy­ fölénnyel nyerjük a játszmát, s ezzel a mérkőzést is. BÍRÁLAT A magyar csapat ezúttal azt nyúj­totta, amire valóban képes. Az első játszma m­egnyerése után bátrak, nyu­godtak lettek a magyar csapat, tagjai­ egyre többet ütöttek, védőmunkájuk is kielégítő volt. A mezőnyben gyorsam és pontosan adogattak. A francia együttes nem játszott rosszul. A francia nők is sokat ütöttek, de ütéseik nem voltak olyan pontosak, mint a mieinké, s nyi­tásaikba is sok hiba csúszott. A­ magyar csapat ilyen arányban is megérdemelten győzött. A magyar válogatottban Roska és Kincsessy nyújtotta a legjobb teljesít­­ményt, de nem maradt el sokkal mö­­götte Szalai és Ku­rimayné sem. A fran­cia együttesben Le­van és Defpe játszott­ a legjobban Nyilatkozatok: Baj­gól Gyula, a magyar csapatt vezetője: A magyar csapat most nyújtotta eddigi legjobb játékát a világbajnokságon. Időn kint igen szépen játszottak a mieink,­­ ha kissé­ nyugodt­abbak még biztosab­ban győzhettünk volna. Plozs László, a női csa­p Hitünk edzője: Elégedett vagyok az eredménnyel. Azt hiszem ez a győzelem, önbizalmat adott a csapat tagjainak. Sputnyik József állami edző: Most játszott először korszerűen a m­agy­ar csapat. A franciák nagy erőkifejtésre késztették a mieinket. Pontosabb és tisztább ütéseinkkel nyertünk. Vasárnap még­­a következő eredmények születtek. Férfi mérkőzések: Lengyelor­szág—Itt nnolrszág 3:P, India—Izrael (5:5­ (1i. 9). Az indiai csapat győzelme meg­lepetés. Szovjetunió—Románia :1:0 (3. K. W). A szovjet csapat könnyedén győzött., Kiile- 1100011 az első játszmában játszottak nagyszerűen a szovjet játékosok. A ro­mán csapat csak harmadik játszmá­ban nyújtott elfog­adítható játékot. Bul­gária—Franciaország 3:1 (ii, ii, 4). A francia csapat váratlanul igen ko­mo­ly ellenfélnek bizonyult. Női mérkőzések: Bulgária—TmF­a­­),1. T­eng­elország 1—Csehszlovákia 3:1 (V­K lu:K­u_ 5). A lengyel csapat biztos­an fiye- 7x3 tt. A női VB állása 1. Szovjetunió 3 3 — 9: 0 6 2. Lengyelország 3 3 — 9: 1 6 3. Csehszlovákia 4 3 1 9:3 6 4. Bulgária 4 2 2 7: 7 4 5. Románia 3 1 2 3:6 2 6. Franciaország 4 1­3 4: 9 2 7. Magyarország 4 13 4 :10 2 8. India 3— 3 0:9 — A röplabda VB-n hétfőn két mérkőzés kerül sorra. A Szovjetunió női csapata India, férfi csapata pedig Bulgária együttesével mérkőzik. Kedden lem­ét­­teljes üzemi* lesz a világbajnokságon. A kedden sorra kerülő női mérkőzéseket, hétfőn délelőtt állapítják meg, a férfiak a következő mérkőzéseket vívják a ha­tos döntőben: Csehszlovákia—Románia, M­agy­aror­szág—Fr­anciaors­zá­g, Kertész István A világbajnokság állása Férfi hatos döntő: 1. Szovjetunió 2 2 — 6:0 4 2—3. Csehszlovákia 2 2 — 6:2 4 2— 3. Bulgária 2 2 — 6:2 4 4. Magyarország 2 — 2 2:6 — 5—6. Románia 2 — 2 1:6 — 3— 6. Franciaország 2 — 2 1:6 — Somogyi második, László negyedik lett a Prága—Podebrady közötti gyaloglóversenyen (Podebrady, augusztus 24.) A cseh­szlovák nemzetközi 59 kra-es gyalogló­­bajnokságon résztvevő magyar csapa­tot szomba­ton reggel Prágá­ban igen szí­vélyesen fogadták. A versenyen a cseh­szlovák és magyar gyaloglókon kívül részt ve­ttek a norvégok is, élén Braun­nal, volt-e sokszoros világcsúcs tartójínkkal. A verseny a Prága és Podebrady kö­zötti útvonalon kellemes, enyhe, csak­nem teljesen szélcsendes időben került sorra vasárnap délelőtt. A rejt reggel 6 órakor volt Prágában, az útvonal mellett mindenütt nagyszámú közönség figyelte a versenyt. A mintegy 50 főnyi mezőny élére Dolessal és László állt. László a megbeszélés­h­ez híven óvato­sam kezdett és együtt ment Dolezsal­­lal. Az iram nem volt erős, de egyen­lőtlen. 10 km-nél: Dolezsal és László 55:00, Braun­ 56:38, Somogyi 35:39. 15 km-nél: László 1:21:30, Dolez­sal 1:21:31.6,­­ Bruuni Somogyi 1:23:04. 20 km­nél: Dolfr/sdl 1:46:41, László Ktt 1:48.2, Braun 1:49:17, Somogyi 1:50:35.8. 21.­lem­től kezdve . Dolezal egyre jobban el­húzott. utissó nem bírta tartani az iramot, mindjobban visszaesett, Somogyi viszont íriszen, lendületesen gyalogolt. *­.S kfu­ tfét:­­ Dolezsal •2:11:51.2.^ Bruun 2:16:22, Somogyi 2:16:36. László 2:10:49. 5 km-nél: Dolezsal 2:36:53.8. Somogyi *2:43:39.2. Bruunn 2:41:15.2. László 2:44:5­ 2.6. 30 és 40 km között László teljesen vissza­esett, az ötödik helyezett Jirasek i­g­erősen megközelítette. Somogyi, azon­ban tartotta a második helyet. 10 kpi­ll­el: Dolezsai 3:429:31.2. Somogyi 3:42:55, Braun 5:42:57. László 3:46:36. 40 km után Braun erődített, megpróbálta befogni Somogyit, közben szabálytalan­­gyaloglás­­ miatt figy felínlezt­élést kapott." • Polezsai nagyszerűen tartotta az iramot ea 3:56:40.6-oa 45 km után az országi­­tón eddig elért legjobb ered­mnnyel érke­zett be a podebrady-i célba. Az u­olso 10 kpi-eaá,Brtt­­­ Somogyin is mutatkoztak a fárádí^«..®ér­ fel» ennek ellenére foko­­■ latosan el húzott.’ Brauntól _ és kitűnő egyéni c40.vwtal let második. László a vég­én ki^^ felélénkült és biztosan sze­­rezte m­eg:‘' a'i­negyedik helyen . A csapatverseny sorsa a csehszlovákok és a, magyarok között dőlt el. Kapusi óva­tosan kezdett. 110 km-nél még 15-ik volt, azután feljött 9-iknek. 3­­ km után már 7-ik volt és nagy küzdelmet vívott Princce. Ha sikerült volna megelőznie, mi nyer­tük volna, a csapatot. 40 km után azon­ban Prine elhúzott és Kapusi, ekkor a visszaeső Jiraseket vette üldözőbe, de csak 1 percsre tudta megközelíteni. Így is kitűnő teljesítményt nyújtott. A részletes eredmények: Egyénileg: 1. Dolezsal (csehszlovák) 4:23:13.4,­ 2. Somogyi (magyar) 4:39:20.8, 3. Bruun (norvég) 4:44:50,fi. 4. László (ma­gyar) 4:45:19.4, 5. Prine (csehsl­ovák) 4:57:03, fi. Jirasek (csehszlovák) 4:57:59.8, 7. Kapusi (magyar) 4:58:50.2, 8. S­laridas ( norvég) 5:07:06. 9. Fait, (csehszlovák) 5:07:09.6, 10. Cikar (csehszlovák) 5:13:06.8. A harmadik norvég, Sponberg, 17-ik lett. Csapatversenyben: 1. Csehszlovákia 12, 2. Magyarország 13, 3. Norvégia 28 pont. Vasárnap délután a podebrady-i fürdő parkjában kultúrműsor keretében tartot­ták meg a verseny eredményhirdetését és­­ díjkiosztó ünnepségét. A résztvevők vasárnap este Prágába utaznak. Hétfőn és kedden Prágában ma­rad a magyar csapat és előreláthatólag kedden este utazik haza. B. L. Az NB I állása 1. Bp. Honvéd 13 12 1­­ 47: 7 25 2. Bp. Bástya 12 9 2 1 40:13 20 3. Bp. Dózsa 12 6 4 2 27:24 16 4. Bp. Vasas 12 5 5 2 24:19 15 5. Csepel 13 5 3 5 20:22 13 9. Bp. Kinizsi 12 5 3 4 17:20 13 7. Szombathely 12 6 1 5 19:25 13 3. Dorog 13 4 3 6 20:21 11 9. Győr 12 4 1 7 25:23 9 10. Pécs 12 3 3 6 11:19 9 11. Bp. Postás 12 3 2 7 14:21 3 12. Sz. Honvéd 13 2 4 7 14:27 3 13. Diósgyőr 12 2 2 3 13:26 6 14. Salgótarján 12 2 2 3 11:30 6 A labdarúgó NB I vasárnapi eredményei­. Bp. Honvéd—Bp. Rózsa 4:0 Bp. Bástya—Szombathelyi Lok. 2:1 Győri Vasas—Bp. Kinizsi 3:0 Szegedi Honvéd—Bp. Vasas 2:2 Dorogi Bányász—Bp. Postás 1:0 Csepeli Vasas—Diósgyőri Vasas 0:0 Pécsi Lok.—Salgótarjáni Bányász 2:2 Bp. Honvéd—Bp. Dózsa 4:0 (2:0) Dózsa-stadion, 30.000 néző. V: Kallós (Ludvics, Kőhalmi V.). Gól­lövő: Kocsis, Kocsis, Puskás (11 esixstl), Budai II. Bp. Honvéd: Grosics — Rákóczi, Ló­ránt, Tóth H. — Bozsik, Bányai —­ Budai II, Kocsis, Budai I, Puskás, Ba­bok­say. Edző: Kalmár Jenő. Bp. Dózsa: Hermi — Balogh II, Vár­­hidi, Farsang —* Horváth, Gyurik — Egresi, Szusza, Virág, Lehel, Tóth. Edző: Jávor Pál. Ho­nvéd:tár­tt játékkal kezdődik a­­raér­­kőzés. Szögn­etet ér el a­ Honvéd. A máso­dik percben Puskás a 16-os bal sarkáról keresztbe előreível és Kocsis az ötös ol­dalvonaláról magasan, puhán, ívetten a jobbsarok felé fejel. Kenni azt hiszi, hogy kimegy a labda, későn mozdul, a labda pedig a jobbkapufa belső éléről a kapuba pattan. 3:0 a Bp­. Honvéd ja­vára. Hullámzó, igen jó iramú a játék. A Bp. L­ózica valamivel többet támad, de a Hon­véd kevesebb támadásaival legalább any­­nyi veszélyes s helyzetet teremt. Mindkét kapusijnik jó néhány­szor közbe kell lép­nie. Kenni Hudni­c fejéről, Grosics pe­­­dig Virág fejéről szedi le a labdát. A Rózsa két, a Honvéd elig érvénytelen gólt­ lő. Minidháron­­ lesből esett. A 22. percben Virág nagy lövését védi Gro­sics. Puskás erős lövése kapu mellé száll. A 7­. percben Farsang szabálytalanul l­nyomja Kocsist az ötösön, a játékvezető azonban továbbit int. Virág szén fejese hajszállal kapu fölé­­kerül­ .A­­73. perc­ben Puskás szép labdát ad Budai IT-nek, a szélső középre ível, a kifutó Kenni el­üti Babolcs­ay Feje fölül a labdát, de a befutó Kocsis előrehajolva éppen eléri és fejjel laposan az üres kapuba juttatja. 2:0 Továbbra­­is igen heves Iramú a já­ték. A Honvéd triTuart többször is veszé­lyesen. Kocsis fordulatból fölé lő, aztán Budai S­lispes ’ lövését védi Henni. Az utolsó percekben is többnyire a Honvéd támad. A II. FÉLIDŐ első perceiben a Dózsa vezet támadást, Virág lövése a Honvé­d-védőkről pattan az Ordash­álóba, majd Szusza hátrahazastt lövése leifiz Grivsics zsákmo­rtva. Ellentá­madás során Puskás .‘••aHal ‘kecsegtető helyzetben ugrik ki, de nem­­ na^y.^-ű f­t'mben fut­­ a kapuból, vetődik, ró’a a labda a mezőnybe pattan, # a Dó­­ze r. - ved­ő­k felsza­b­a dí­t­a­n­ak. A 9. percben Puskás a jobbösiszekötő helyén tör kapura, a kaputól 8 méter­nyire van, amikor Henni kifut, vetődik, de kiejti kezéből a labdát. Puskás ott terem, gyengén az üresen hagyott kapu közepe felé gurít. A menteni igyekvő Várhid­ vetődve kézzel üti ki a labdát, mielőtt az még áthaladna a gólvonalon. A 11 -est Puskás a balra vetődő Henni mellett laposan a kapu közepébe gu­rítja. 3:0. A 14. percben a Dózsa cserél: Lehel helyett Deák jön be a pályára, Deák lesz a középcsatár és Virág les­z Lehel helyett az összek­öt­ő. A Honvéd irányítja a játékot. A Vla­­fché­rek , csak szórványosan­ támadnak. Virág beadását csípi el Grosics, majd a­­20. percben ismét gólt ér el a Honvéd Puskás ismét a jobbösszekötő helyén villámgyors, nagyszerűen időzített át­adással kiugratja a lyukra futó Budai II-t, :­ szélső maga elé teszi a labdát, s a kifutó Henni mellett mintegy 8 méter­ről a kapu közepetáján félmagasan a hálóba vágja. 4:0. A gól után Deák, majd Szusza, aztán­­ ismét Deák lövése ad­­munkát a kitűnően védő Grosicsnak. A­ hátralévő időben ki­egyenlítettebb, változatosabb a játék, a két kapusnak, különösen Grosicsnak, többször közbe kell­.lennie. Szögletarány: 11:5 (2:3), a Bp. Honvéd javára. BÍRÁLAT Nagyszerű iramú mérkőzést, időnként igen szép játékot hittünk. Az első fél­időben váltakozva támadott a két együt­tes, sőt időnként a Dózsa valamivel több­ször jutott­ el ellenfele kapuja elé, ezek a­­támadások azonban a döntő pillanat­ban csak­nem mindig elakadtak a kemé­nyen harcoló Honvéd-védőkön. Szünet után­­ a Honvéd nagy lendülettel táma­dott, sok gyors, korszerű támadással kö­zelítette meg a lilák kapuját, meglehe­tősen sok­­ gólhelyzetet teremtett és ezek egy részét ki is használta. A második félidőben fél órán át a nagyszerűen ját­szó Bp. Honvéd komoly fölényben volt, csak az utolsó negyedórában vált ki­­egyenlített­ebbé a játék. A lilák is több támadást vezettek, de nem tudtak meg­birkózni a kitűnő Honvéd-védőkkel. Vég­eredményben a Bp. Honvéd ebben az arányban is megérdemelten győzött. Grosics nagyszerűen védett, valóság­gal ragadt hozzá a labda. Mindig jókor jött ki a kapujából is. A hátvédhármas­­ban Lóránt ""játszott kiemelkedően. E­gy­­szerűen,D­e­mknem hiba nélkül látta el feladatát. Trákóczi is több esetben gyor­san és határozottan lépett közbe. Tóth TN­-nak volt a legnehezebb dolga, de ő is megállta a helyét. Bozsik volt a me­zőny egyik legjobb játékosa, rendkívül­­jó ,érzékkel szerelt, gyorsan vitte fel a labdát, nem csinált felesleges cseleket és szinte minden átadása emberhez szállt. Hasznos segítőtársának bizonyult a sallang nélkül játszó Bányai is, aki mind a támadások elindításában, mind a védekezésben jó teljesítményt nyúj­tott. A csatársorban a két összekötő sokszor szinte ellenállhatatlannak bizo­nyult. Puskást nagy erő bedobással küz­dött, a közelharcokban keményen, de szabályosan kihasználta testi erejét, nagyszerű, labdákat adott társainak és ő maga is sokszor jelentett­ veszélyt 11 e­­­v­i­­. k­arp­u­j­ára. K­ocsis fi­no­m techn­i­­kai készségét sokszor csillogtatta, egy­­egy húzással lerázta magáról a védő­ket. Pompás volt az első fejes­gólja. Babolcsay szokott játékmodorá­ban harcolt, segített fel­vinni a lab­dát és kiszolgálni társait. Budai II kezdetben halványan, kés­őbb­ egyre bé­­dülelegebben és a­ szünet után már ka­­puratörően játszott. Budai I inkább hátrahúzódva épített, elöl a közelharcok során már alulmaradt Várhidivel szem­ben. Henni az első és­ harmadik gólnál hibá­zott, de volt néhány szép védése is. A hátvédhármasban aránylag Várhidi látta el legjobban­ a feladatát, megbízhatóan, egyszerűen játszott, szerelései és átadásai többnyire sikerültek. Balogh II elég ke­veset volt játékban és ennek egyik oka az volt, hogy a gondjaira, bízott szélső a játékidő legnagyobb részében hátul tar­tózkodott. Baloghnak volt néhány ügyes felszabadító rúgása, de egyszer lyukat rúgott. Farsang a játékidő legnagyobb rész­ében szorosan fedezte és jól tartotta Budai II-t, de, a 0­. félidőben már né­hányszor át játszották. Horváth jól sze­rezte meg a labdát, fel is vitte, de le­adásai pontatlanok­ voltak. Gyuris­ is csak a védőmunkáját látta el megfele­lően. Egresi sokat mozgott, gyorsan hú­zott olykor befelé, az 1. félidőben­­lőtt is, szünete után már halványabban ját­szott. Szusza az első félidőben ügyes át­adásokkal szöktette társait, d­e a második félidőben ő is visszaesett. Virágtól a kö­­zépcsatár helyén láttunk néhány robba­nékony, ügyes kitörést, ő volt a leg­veszélyesebb képem, később azttán ő is ki-kihagyott. Lehet az első XB­T-es mérkőzésén JÚfQXódottan :•­ mozgott, meg­lehetősen sojétt v­linfon.• Tóth a folyama­,­tos játékba megfelelőért illeszkedett hát, de beadásai többízben rossz helyre száll­tak. Kapura sem húzott. Deák mindössze fél órát játszott, de ezalatt az idő alatt is volt néhány kitörése és lövése. Bp. Bástya—Szombathelyi Lokomotív 2:1 (0:1) Csepel. ■ 6000 néző. Vezette: Bihari I (Berkecz, Varga E.) Góllövő: Nyirő, Palotás, Horváth (ön- 1 gól). Bp. Bástya: Gellér — Kovács II. Bör­­zsei, Lantos — Kovács I, Zakariás Sándor, Hidegkúti, Palotás, Kárász, Molnár. Edző: Bukovi Márton. Szombathelyi Lokomotív: Horváth — Nyirő, Tarr, Szőllősi — Kulcsár, Dombai —­ Papp, Varga, Kolesá­nszky, Bella, Szandi. Edző: Bodola Gyula. A szombathelyi Csapiat vezeti az első támadásiakat. Varga lövését védi Gel­ler, majd Szandi hajsz­állal kapu­ra e elő. A Bp. Bástya a 11. percben vezeti az első tornavbőt, Kárász jó helyzet­ből mellé lő. A 7. percben adódik az első nagy gólhelyzet a Bp. Bástya kapuja előtt. A jobbsz­élre húzódott Kolesánszky kereszt­abdá­j­át Szandi mintegy 8 méter­ről a kapufára lövi, a visszapattanó labdát Papp küldi kapura, már-már gólnak látszik az eset, amikor az utolsó palónáb­an Lantos a gólvonalról vágja ki a labdát. Érdek­es a játék, a­ szom­bathelyi csapat most valamivel többet támad. A 25. percben egy vittára gyors­­-histya-támadás végén Kárász beadása után Sándor a jobb kapufa mellé fejeli a labdát. A 29. percben a Bástya tér­felén a felezővonaltól és az oldalvonal­tól mintegy négy méterre szabadrúgás­hoz jut a szombathelyi csapat. Nyirő rúgja a szabadot, Gellér kifut a kapu­­jából, de a labda alá fut és a labda az ötösön felpattanva a kapu jobb oldalán a léc alatt a hálóba jut. 1:0 a Sz°)i­ bathélyi Lokomotív javára. A gól után a szombathelyi csapat mintegy tíz percen keresztül támad. Az utolsó percekben a Bástya veszi át a játék irányítását, de komoly gólhely­zetet nem tudnak teremteni csatárai. A II. félidőben a Bástyában Molnár nem játszik, Szol­nok a balösszekötő és Kárász a bal­­szélső. A Bástya nagy lendülettel tá­mad, hatalmas­­munkában van a szom­bathelyi védelem. A 11. percben J­anu egy hosszú labdával elütl, éles szögből vagy erővel lő. Geller ragyogó védéssel hárítja a sarokra tartó labdát. Rögtön utána a másik oldalon Hidegkúti tör ki, két védőn is átmegy, lövése azonban a balkapufáról visszapattan. Egyre iz­galmasabb a játék, hol az egyik, hol a másik kapunál pattog a labda. A 9. percben Palotás Hidegkútinak adja a labdát , rögtön visszajátszik a nagy lendülettel kitörő középcsatár elé . Pa­lotás a kifutó kapus mellett laposan a kapu baloldalába lő 1:1. A Bástya nagy fölényben játszik. A 14. percben Szolnok mintegy 13 méterről a feje kapufát találja el. A 17. perc­ben Hidegkúti a 16-os előtt egy méter­rel élesen, laposan kapura lő. Horváth egy pillanattal elkésik a vetődéssel és a jobb kapufa tövéről visszapattanó labda a kapus hátáról a jobb alsó sa­rokba perdül, öngól. 2:1 a Bp. Bástya javára. Lassan kiegyenlítettebb lesz a játék, bár a Bp. Bástya valamivel többet tá­mad. A 33. percben egy szombathelyi szöglet után Geller rosszul fut ki. Varga fejm­agasságban az üresen hagyott kapu balsarkára céloz, a vonalon álló Lantos azonban fejjel szögletre ment. A 31. percben Bella kiáll, helyére Nagy Imre áll be. Varga balösszekötő, Nagy pedig jobbösszekötő lesz. A 40. percben Varga k­iugrik a jobbösszekötő helyen, de Gel­ler jól zárja a szöget és a lövést szög­letre menti. Szögletarány: 5:4 (1:2) a Szombathelyi Lokomotív javára. BÍRÁLAT Élénkiramú, izgalmas mérkőzést vívott egymással a két csapat. A játékidő első részében kiegyensúlyozott, változatos játék folyt, bár valamivel a szombat­­helyiek támadtak többet. A Bp. Bástya csatárai ekkor sok hibával adogattak egymásnak, s alig vállalkoztak lövésre. Szünet után a bajnokcsapat időnként hosszú perceken át­ tartó fölényt har­colt ki. Támadósora ekkor lényegesen jobban játszott, mint az első félidő­ben. Ez döntötte el a mérkőzés sorsát a Bástya javára. Gellér két esetben feltűnően rosszul jött ki a kapuból, egyik kifutásából gól is­ lett. Szünet után volt egy bravúros védése. A két szélső hátvéd sokszor hagyta, hogy a vasutascsapat csatárrá átvegyék a la­bdát, igaz azonban, hogy jól zártak szöget, s így a szélsőknek csak ritkán sikerült átjátszani­uk őket. Lan­tos két esetben biztosnak látszó góltól mentette ayer csanatát. Börzsei eleinte vétett kisebb hibákat, később erősen fel­javult. Kovács­i rengeteget dolgozott, nagy gondot fordított a védőm­unkára is. Zakariás méltó társának bizonyult. Sok j­ó b­ecsú­s­zó szerel­ést lá­t­t­u­n­k tőle . A csatársorban aránylag Hidegkúti ját­szott­ a leg­jobban, ő lett a legveszé­lyesebb a karmra, is. Palotás sérülése ellenére is erőssége volt az ötösfogat­nak. Sándor nem kapott igazán meg­felelő labdákat, de mozgásán k­így is látszott, hogy kiheverte sérülését. A Szolnok—­ Kárász k­isszárny hasznosabban játszott, mint a Kárász—Molnár szárny. Horváth a magas labdákat kitűnő *'*­­•/ékkel húzta le, csak egy esetben ejtette ki a labdát. A hátvédhármasban Tarr sok esetben jó érzékkel keresztezett, de labdái ritkán szálltak emberhez. Szőllősi nagyon vigyázott Sándorra, keményen, erélyesen harcolt... Nyirőn­ek Kárász el­len volt nehezebb dolga, de vele szemben is megállta a helytnt Domiyai jó összekötő kapocs volt a védelem és a csatársor kö­zött, nem mondható el ugyanez Kulcsár­ról, aki ezúttal gyengébben játszott a szokottnál. A tám­­a­dósor két legjobbja Papp és Kolesá­­szkij volt.. Papp sok­szor hátrament labdáért, elmenni ugyan ritkán tudott Lantosi­ mellett, de­ a ka­pott labdákat jól j­átszott­a meg. Kolesán­­szky az első félidőben sokszor kihúzó­dott a szélekre is, többször ívelt szépen a kapu elé. Bella és Varga sokat segített a védelemnek, elől azonban nem voltak teljes értékű harcosok. Szandi kielégí­tőe­n játszott. Csepeli Vasas-Diósgyőri Vasas 0:0 Csepel, 1500 néző. Vezette: Bokor (ifj. Löke, Rosta). Gs. Vasas: Tyita — Domán, Kóczián­­, Kékesi — Preiner, Takács — Fenyvesi, Szentesi, Keszthelyi, Lovász, Czibor. Edző: Lyka •Az V.-KL­ Di Vasaik: Károlyi — Török, Palics­­kó, Szőcs — Dobó, Pesti — Kárpáti, Csorba, Várnai, Salamon, Bujtor. Edző: Szabó Pál A mérkőzés elején hullámzó a já­ték, a­­ diósgyőriek valamivel többet támadnak. A.’ cVö4déllek támadásai­k­ént tudnak kiko­ptand­zni- különösen a bal­­szárnyat' ''hányául',tak el feltűnően a Csepelek. A 14. percben kap először labdát Czibor és mínajárt veszélyes tá­­m­adás alak­ul ki. Czibor beadását Keszthelyit Fenyvesi elé perdíti, s ő a tizenhato^.- .B arkáró’- nagy erővel a bal kapufa isöyé­t­­ találja el. Alacsony szin­­vona­l ala ntái’közés, csapkodó a játék. A diósgyőriek továbbra is enyhe fö­lényben vannak. A 24. percben Feny­vesi magas beadását Lovász kapásból lőné a hatos vonalról, de Palicskó az utolsó pillanatban szövetre ment előle A 29. percben igen érdekes és ritka eset adódik: Várnai lapos lövését Tóth kiejti, Dobó fut a labdára, lő, de lövése visszapattan a fekvő kapusról, ám a diósgyőri játékos nem veszi észre a ka­pusról eléje perdülő labdát, mert lövése sík értele­nsége miatti elkeseredésében a tenyerével eltakarja az arcát. A fél­idő hátralévő részében le főleg a diós­győriek ''­­támadnak,­ az utolsó percben Bujtor estében veszélyesen lő a bal alsó sarokra, de Tóth szépen véd. A II. FÉLIDŐ első percei diósgyőr­ támadásokkal tel­nek el. A 6. percben Csorba­ ívelt labdá­ját Tóth nehezen nyomja, szögletre. Sala­mon íveli be a szögletet, ezt a csepeli védők hárítják. Néha a csepeliek is szó­hoz jutnak, de komoly gólhelyzetet nem tudnak összehozni.. Aztán percekig a cse­peli kapu előtt Pattog a labda, de a diósgyőri csatárok csak néhány mellé lövést hoznak össz­e. A 15. percben l’rei­­ner ,17 méteres szabadrúgását Lovász a felső lécre fejeli. A csepeli csapat most cserét határoz el. Szentesi—Keszthelyi jobb«z­árn­nyal játszanak és Feny­vesi ját­szik középcsat­árt.­­Most i­s a diósgyőri csa­pat támad többet. Néha-néha a csenesi csapat is­­támad, de lövés alig száll Ká­­rolyi kapujára. A 20 .nevedf­u. Lovász helyett Béres áll be, középcsatár lé£Z, Fenyvesi bal­­o'­sszekötőt, Keszthelyi pedig jobbössze­­kötőt játszik. Az utolsó 15 percben a csepeli csapat támad többet, percekig a •diósgyőri kapu előtti pattog a labda, de 0,ós helyzet nem adodik. Az utolsó perc­­ben Bér es fejese kerüli el me^s^ivr* 3 ka­­mut, Szögletarány 7::3 (3:2) a Diósgyőr! v!’@t.s javára (Folytatás a 3. oldal első és második hasábján­)!