Népsport, 1952. október (8. évfolyam, 201-222. szám)

1952-10-28 / 220. szám

A MAGYAR NÉPKÖZTÁRSASÁG MINISZTERTANÁCSA MELLETT MŰKÖDŐ ORSZÁGOS TESTNEVELÉSI ÉS SPORTBIZOTTSÁG LAPJA KEDD, 1952 OKTÓBER 28___________________ARA­BO FILLÉR VIII. ÉVFOLYAM, 220. SZÁM A nyíregyházi atlétikai verseny tapasztalatai Az NB II négy csoportjának állása Minden területen kielégítő az összkép, fokozott lendületű MHK-munkára van azonban szükség a főiskolai és a falusi sportkörökben A SzOT­I nyerte a szabadfogású birkózó-csapatbajnokságot Vasárnap est­e élénk érdeklődés mellett fejezték be az 1953. évi szabadfogású birkóz­ó-cs­apatbaj­no­kság döntőjét. A IV. fordulóban került össze az eddig veret­len két csapat, a SzOT­I és a Honvéd. A rendkívül izgalmas összecsapás 4:4 arányú eredményt hozott. A SzOT­E az­­zal szerezte meg a bajnoki címet, hogy a döntők folyamán azonos számú kétvál­las győzelmeit 10 perc 58 mp-cel rövid­eb­b idő alatt érte el, mint a Honvéd. A bajnokság sorsát eldöntő összecsapás a várakozásnak megfelelően kemény küz­delmeket hozott, ám technikai szem­­pontból: egész, bajnokság sok kívánni­valót hagyott hátra. Kis versenyzőink na­gyon óvatosan küzdöttek, nem alkalmaz­tak fogásokat és csak arra­ törekedtek, hogy a­­legkisebb arányú győzelmüket be­b­iztosí­tsák. Dózsa—SzOT II­I:­ Baranya győzött Horváth ellen. Hor­váth karficamot szenvedett és a 2. percben feladta a küzdelmet. Bencze győzött a 4. percben kétvállal Csendé ellen. Pólyák II vesztett pontozással Hullai­­ ellen. Hullai két átfordítás­ssal szerezte meg a győzelmet. Pólyák I győzött pontozással Fejes ellen. Pólyák is kétszer szőnyegre vitte ellenfedet, majd békában lábfel­szedés után átfordí­totta. Sóvári vesztett pontozással Győr­­falvi ellen. Radics győzött pontozással Körbl ellen. Körbl nagyon zártan ver­­sen­yzett, megintést is kapott. Sólyom győzött pontozással Gáspár ellen és Budavári Á. győzött a 8. percben két­vállas Kósa ellen. SzOT­I—Honvéd 4:4 Kenéz győzött pontozással Páger el­len. Páger a hajrában visszaesett. Ke­néz egyszer átfordította, majd szőnyegre levitte és ezzel meg­szerezte a győzel­met. Rátori győzött a 2. percben kétvállal Méhész ellen. Sátori hátravágással le­vitte ellenfelét és kétvállra kényszerí­tette. Sípos győzött pontozással Viezek el­len. Egyetlen fogást sem tudtak egy­más ellen végrehajtani. Sipos támadó kedve jobban kidomborodott. Gál vesztett pontozással Tóth Gy. el­len. Békában Tóth felülről átfordította Gált. Később Gált figyelmeztették zárt birkózásért, Tóthot pedig szabálytalan versenyzésért. A legkisebb pontarány­ban győzött Tóth. Kinizsi vesztett a 10. percben kétválla­ Kendi ellen. A Honvéd-versenyző erő­sebbnek bizonyult. Egyszer alulról meg­húzta Kinizsit,, majd átfordította ca­pusba kényszerítette. Bállá, vesztett pontozással Gurics ellen. Mindkét versenyzőt megintették zárt birkózásért. Bállá szívósan védekezett, a 13. percben azonban Gurics a sző­nyegre vitte és ezzel megszerezte a győ­zelmet. Németi vesztett pontozással Kovács J. ellen. Kemény, sőt időnként durva mér­kőzés, Kovácsot fejelésért meg is intet­ték. Kovács többet kezdeményezett. Elő­ször Németit hirdették ki győztesnek, a Honvéd azonban megóvta a döntést és az eredményt megváltoztatták: Ko­vács győzött. Kovács Gy. győzött pontozással Nö­vényi ellen. Egyetlen fogást sem hajtot­tak végre. Kovács gyengébben szerepelt, mert sérülten állt fel. Győzelme vitat­ható, mert nem mutatott fölényt. A csapatbajnokság végeredménye: 1. SzOT I 7 pont, 2. Honvéd 7 pont, 3. Dózsa 4, 4. SzOT II 2, 5. Haladás 8 pont. A Kenéz—Páger mérkőzésen készült képünk azt a jelenetet örökíti meg, amikor Kenéz igyekszik betörni Páger hídját. Páger bal karjával nyomja vissza Kenézt, s később sikerült is a fogásból kifordulnia. Elkészült az NB II-be jutásért kiírt osztályozó-mérkőzések sorsolása November 2-án kezdődnek el az osz­tály­ozó-mérkőzések az NB II-be való jutásért. Az OTSB labdarúgó-osztálya mos­t készítette el az osztályozók cso­port-beosztását és kijelölte az egyes ta­lálkozók színhelyét is. Minden csoport­ból az előd két helyezett szerzi meg a jogot az NB II-be való felkerülésre. I.­I.­I. csoport. November 2: Belsped—Esztergomi Vá­sos. Budakalászon: Győri Vörös Meteor —Szombathelyi Honvéd. Cél­ld­ömöl­kön: Zalaegerszegi Bástya—Veszprémi Vasas, Keszthelyen. November 8: Esztergomi Vasas—Győri Vörös Meteor, Almásfüzitőn; Belsped—­­Veszprémi­ Vasas, Székesfehérvárott; Zalaegerszegi Bástya— Szombathelyi Honvéd, Keszthelyen. November 16: Győri Vörös Meteor— Zalaegerszegi Bástya, Göldömöl­kön; Szombathelyi Honvéd—Belsped, Vesz­­prémben: Esztergomi Vasas—Veszprémi Viadal, Érden. November 23: Veszprémi Vasas— Győri Vörös Meteor, Pápán: Belsped— Zalaeger­szegi­­Bástya, Veszprémben­, Szombathelyi Honvéd—Esztergomi Vasas Győrött. November 3®: Zalaegerszegi Bástya- Esztergomi Vasas, Székesfehérvárott; Szombathelyi Honvéd—Veszprémi Vasas, Keszthelyen; Belsped—Győri Vasas, Ta­tabányán. II. csoport. November 2. óbudai Építők—Mátyás fö­di Honvéd Iljusin SK, Dózsa-stadion; Székesf­­ehér­vári I­okomotív— Szekezá­rdi Dózsa, Sárbogárdon; Pécsi Dózsa—Ka­posv­ári Kinizsi, Dombó­várott. November 8: Mátyásföld—Székesfehér­vári Lokomotív. Ercsiben, óbudai Épí­tőik—Kaposvári Kinizsi, Si­monitor­nyán: Pécsi Dózsa—Szekszárdi Dózsa, Szászvá­rott. November 16: Székesfehérvári Lokomo­­tív-Pécsi Dózsa. Simon­tornyán: Szek­szárdi Dózsa—Óbudai Építők, Sárbogár­don; Mátyásföld—Kaposvári Kinizsi, Siófokon. November 23: Kaposvári Kinizsi—Szé­kesfehérvári , Lokomotív, Simon­tornyán; Óbudai Építők—Pécsi Dózsa, Sár­bog­ár­don; Szekszárdi Dózsa—Mátyásföld, Szé­kesf­ehérvárott. November 30: Pécsi Dózsa—Mátyásföld, Simonto­rnyán; Szekszárdi­ Dózsa—Kapos­vári Kinizsi, Nagymányokon­; Óbudai Építők—Székesfehérvári Lokomotív, Er­csibén. III. csoport November 2: Pesterzsébeti Vasas—Pest­megyei Dózte­a, Budapesten; Bajai Vörös Lobogó—Makói Lokomotív, Kiekunf­él­­egyházán; Mezőhegyesi Traktor—Szolnok­i Ki­ni­zsi, S­za­r­v­a­s­o­n.­­ November 8: Pest­ megyei Dózsa— Bajai Vörös Lobogó, Cegléden; Pes­terzsébeti Vasas—Szolnoki Kinizsi, Monoron; Mező­­hegyesi Traktor—Makói Lokomotív, Sz­en­tesen. November 23: Szolnoki Kinizsi—Bajai Vörös Lobogó, Nagykőrösön; Pesterzsébeti, Vasas—Mezőhegyes! Tr­aiktor, Szökne­kon­; Makói Lokomotív—Pestmegyei Dózsa, Kiskunfélegyházán. Novemer 30: Mezőhegyes! Traktor— Pestr­egyei Dózsa, Törökszentmikló­son; Makói Lokomotív—Szolnoki Kinizsi, Szen­tedlen; Pesterzsébeti Vasas— Baj­ai V­ör­ös Lobogó, Cegléden. IV. csoport November 2: Kerámia—Nagybátonyi Bányász, Hatvanban; Lőrinci Vasas— Bor­sodnádasdi Vasas, Mezőkövesden; Kis­­várdai­­Vasas—Debreceni Bástya, Tisza­­lökön. November 8: Nagybátonyi Bányász— Lőrinci Vasas, Aszódon; Kerámia—Deb­receni Bástya, Kisújszálláson; Kievárdai V­as­as—B­o­ród nád­asd­i Vasas, Szerencsen. November 16: Lőrinci Vasas—Kievárdai Vasas, Miskolcon; Borsod nád­asdi Va-­as —Kerámia, Gyöngyösön; Nagybátonyi Bányász—Debreceni Bástya, Füzesabony­ban. November 23: Debreceni Bástya—Lő­ricci Vasas, Füzesabonyban: Kerámia— Élgárdai Vasas, Mezőkövesden; Borsod­­nádasdi Vasas—Nagybá­tón­yi Bányász, Hatvanban. November 30: Kisvárdai Vasas—Nagy­ba­­tónyi Bányász, Miskolcon; Borsodná­­dasdi Vasas—Debreceni Bástya, Szeren­csen; Kerámia—Lótihei Vasas, Aszódon. A diósgyőriek váratlan győzelme után ismét teljesen nyílt a kiesés kérdése Megjegyzések a huszadik forduló mérkőzéseiről Az NB I huszadik fordulójának mér­kőzései küzdelmesek, jó iramúak vol­tak, de színvonal tekintetében általá­ban a várakozás alatt maradtak. Még a Bp. Honvéd—Pécsi Lokomotív és a Bp.­­Bástya—Bp. Vasas mérkőzésen is csak közepes, vagy időnként annál is gyengébb volt a színvonal. A vasárnap sorra kerülő Bp. Bástya—Bp. Honvéd rangadó előtt tehát mindkét együt­tes jóval halványabban játszott a szokottnál. A Bp. Honvéd részéről a csapat össz­játékába csúszott sok hiba, a Bástyában pedig elsősorban a csatárok lövőkészsége terén mutat­­koztak hiányosságok. Váratlanul na­gyot hanyatlott formájában a Salgó­tarjáni Bányász. A tarjániak otthonuk­ban szenvedtek nagyarányú vereséget a formájában felfelé ívelő Cs. Vasas­tól.­­A­­ Diósgyőri Vasas szolgáltatta a forduló egyik meglepetését: idegenben, legyőzte a Postást. A diósgyőriek igen értékes két pontot szereztek, s most már...komoly.­.lehetőségük van a kiesés elkerülésére. A kiesés kérdése ismét teljesen nyílt. A Szombathelyi Loko­motív—Győri Vasas, a Bp. Dózsa—S­ze­g­edi Honvéd és a Dorogi Bányász— p. Kinizsi találkozón is főleg küz­delmes játék folyt. A mérkőzések szín­vonalának hanyatlása annak következ­ménye, hogy a hajrában egyre nagyobb a küzdelem a jobb helyezésért, főleg­ pedig a kiesés elkerüléséért. Ez nyomta rá a bélyegét a huszadik forduló ösz­­szecsapásaira is. Komoly hiba azon­ban, hogy egyes mérkőzéseken a küz­delem hevében egyik-másik játékos ré­széről ismét szándékos durvaság, sza­bálytalanság volt tapasztalható. A Szombathely...Lokomot­ív—Győri V­asas mérkőzésen, R­affai, Pio és­ Papp, a Bp. Kinizsi—Dorogi B.dnyász találkozón pedig Koczó, követett el durvaságokat. Úgy látszik,', hogy egyes sportköri ed­zők, vezető­? még mindig nem végez­, nek játékosok körében­ megfelelő ne­'­velő és fegyelmező munkát,­ s egyes játékvezetők­­"nem veszik elejét kellő eréllyel a játék­ elfajulásának. Minden tényezőnek­ fokozottan együtt kell mű­ködnie ezen­ a téren, hogy ezek a sportszerűtlen és káros jelenségek mielőbb eltűnjenek pályáinkról. eredetileg jobbösszekötőnek beállított Va­dász elsősorban Palotáit, a Bástya hátr­­a­­vont középcsatárát fogta, hogy így aka­dályozza, meg a piros-fehérek támadá­sainak kibontakozását. A­z államvédelmiek csapata azonban hamarosan megtalálta ennek a taktikának ellenszerét: a tá­madások előké­szd­ését ezúttal fokozot­tabb mértékben Hidegkúti vállalta ma­gára .A negyedórás játék után már fel is­ tűnt a Vasas kezdeti fölénye. A Va­sas már kevésbbé­ bizonyult rugalmas­nak taktikai téren, az első félidő vé­géig Lándzsák továbbra is előrehúzódva támogatta a csatársort, és­ Hidegkútit a gyengébb, formában lévő Szilágy) ) is tartotta szemmel. A­ második félidő­ben megváltozott, a helyzet. Hidegkútit most már Bundzsák fogta, méghozzá teljes sikerrel, ekkor viszont a Bástya visszatért eredeti táraadómódszeréhez, s a kitűnően játszó Palotás vezérletével vezette támadásait. A mérkőzést végül is­ a jobb ,j taktikával játszó Bástya nyerte meglehetősen biztosan. A Vasas megtanulhatta: nem ele­gendő a jó taktika kitervezése, szá­­molni kell azzal is, mit válaszol a mi taktikai elgondolásunkra az ellenfél. .Új" kapus a diósgyőri kapuban • Amikor az üllői úti előmérkőzés két csapata kifutott a pályára, a közön­ség szeme végigfutott a játékosokon, kíváncsiak voltak, vájjon a kiesés szem­pontjából nagyjelentőségű találkozón milyen összeállításban áll fel a két csa­pat. Eleinte senkinek sem tűnt, fel, hogy a diósgyőriek kapujában ,,új“ játékos áll. Hubait, a vasgyáriak tartalékkapu­sát "kevesen ismerik a fővárosban, s so­kan azt hitték, hogy ő véd. Az első negyedóra eltelte után, amikor a diós­győriek kapusa két ízben is nagyszerű védéssel mentett, valaki a nézőtéren megszólalt: — Ennek a kapusnak a mozgása ha­sonlít a Tóth Gyuriéhoz. Szünet után terjedt el a hír a néző­téren, hogy a Dr. Vasas új kapusa, Tóth György Amikor a mérkőzés után a csapatok levonultak a játéktérről, a hajdani sokszoros válogatott kapust nagyszerű teljesítményéért lelkesen meg­tapsolta a közönség. Az­ öltözőben az egyik legboldogabb diósgyőri játékos Tóth volt. Boldogan fogadta a gratuláció­kat, s így beszélt: — 1950-ben védtem utoljára NB 1-es mérkőzésen, s akkor — 35 éves korom­ban visszavonultam. Azóta csak Hód­mezővásárhelyen néhány barátságos mér­kőzésen szerepeltem a helyi Dózsában. Jelenleg sport vezetőképző iskolán v­a­­gyok­, s itt alkalmam nyílt egy kis moz­gásra. A Dr. Vasas az elmúlt hét vé­gén igazolt le. Új csapatomban edzé­sen nem vehettem részt. Szabó Pál edző a mérkőzés reggelén végeztetett velem egy kis bemelegítést. Úgy érzem, nem okoztam csalódást. 37 é­ves vag­yok, de egyáltalán nem érzem magam öreg já­tékosnak. Szorgalmasan edzek majd, s addig védd­, ameddig a diósgyőrieknek szükségük lesz rám. Ellenféltől kapott labda Érdekes körülmények között született meg a Dorogi Bányász egyetlen, s egy­ben győzelmet jelentő gólja. Az első félidőben a Kinizsi térfelének közepén bontakozott ki egy dorogi támadás. Varga Aspirányt szöktette. A­ balösszekötő a kö­­zépcsatár helyén­­ vezette a labdá­t. Mol­nár, a balszélső kísérte a támadást, de közben lesre futott. A játékvezető nem állította meg a támadást, mert látta, hogy Molnár jelenléte nem zavarja a Ki­nizsi védőjátékosait, vagyis a dorogi labdarúgó les­állása tétlen. Aspi­­rány egy szöktetés­­ után jobbra, Po­zsonyihoz akarta továbbítani a lab­dát, az azonban a szerelni igyekvő Dalnoki lábfején irányt változtatva a lesen lévő Molnárhoz került, s ő kö­zelről gólba lőtte. A nézők soraiban akadtak olyanok, akiik ,,lest“ kiáltot­tak, de ezeket nyomban fel­világosí­tot­­ák, ellenféltől kapott labda esetében nincs les! Legyen erélyes a játékvezető! Szombathelyen vasárnap csaknem nap sűrű cseppekben esett az eső. A játéktér talaja a lehető legrosszabb volt. A hatalmas tócsákkal borított, mély,­ sáros pályán nagyon kellett a já­tékosoknak vigyázniuk egymás testi épsé­gére. Ez a törekvésük azonban csak az­I. félidőben­­sikerült. Pesti sérülése után mindkét együttesből több játékos megfeledkezett magáról és sp­ort­szerű­t­­lenkedésekre ragadtatta magát. Dankó játékvezetőből hiányzott a kellő erejv, s így inkább C­sak a játékosok józanabb belátásának volt köszönhető, hogy ké­sőbb megszűntek a szándékos szabály­talanságok. A közönség tárgyilagos ré­sze joggal hiányolta Dankó működésé­ből a megfelelő erélyességet, s elítélt© a több ízben durváskodó Raffait, Piót és Pappot. A szurkolók helytelen magatartása A Csepeli Vadae—Salgótarjáni Bá­­nyász mérkőzésen Oláh, a bányászcsa­­pat kapusa igen­ bizonytalanul védett. Először a csepeliek egyenlítő góljánál ügyetlenkedett. Ez a hiba megrendít­­ette az önbizalmát és ettől kezdve so­kat hibázott. A szurkolók egy csoportja — helytelenül — gúnyosan kiáltozott a kapus felé. Ez m­­ég idegesebbé tette a kapust. A félidő végén egy tarjáni szurkoló­­csoport Szemző Gyulát, a csapat edző­jét vonta felelősségre, hogy miért állí­totta be a rossz formában lévő Oláht. Az ilyen magatartás sportszerűtlen ,és helytelen. Nagyon valószínű, hogy ugyan­­­ez­ek a szurkolók tapsoltak legjobban a Bp. Bástya elleni mérkőzésen Oláh ra­gyogó védésének. Az edzőnek semmi oka nem volt, hogy a kapust kihagyja a Cse­­peli Vasas ellen kiálló csapatból. A szurkolók ezzel a viselkedésükkel feltétlenül csak ártottak csapatuknak, mert­ még idegesebbé tették a kapust, s minthogy a kapus bizonytalankodott, a többi védőjátékos is kapkodni kezdett és a csepeli csapat egymásután rúgta góljait. Tanulság: akkor kell inkább biztatni a játékost, amikor valami okból nem megy jól neki a játék. Ez visszaadhatja a játékos nyugalmát. Öntözőgép a kapu mögött A Dr. Vasas—Bp. Postás mérkőzés első perceiben Póta játékvezető észre­vette, hogy Komáromi kapuja mögött egy állványos öntözőgép van, s annak egyik oldala érinti a hálót. Amikor a labda játékon kívülre került, a játék­­vezető szólt a rendezőségnek, hogy az öntöz­­épet távolítsák­­ el a kaputól. •Egy néző bekiáltott a játéktérre: — Mit kicsin­yeskedik ?! Azt hiszi, hogy az öntözőgép zavarja Komáromo­t a védésben! (Folytatás a 2. oldalon.) A Dr. Vasas—Bp. Postás mérkőzésen 2:2 után a Postás óriási erővel támadott s egy ízben majdnem gólt is szerzett. A kép ezt a pillanatot örökíti meg. Szabó III, a Postás jobbösszekötője 15 méterről váratlanul nagy lövést engedett meg, Tóth György már verve volt, s Szőcs sem tudta elrúgni a labdát, de az a balkapufa tövéről visszapattant. Balról: Raduly, Szőcs, Tóth. A Bp. Honvéd négyszöge Annak ellenére, hogy a Bp. Honvéd biztosan nyerte meg a Pécsi Lokomotív elleni mérkőzést, játéka mégis némi csalódást keltett a nézők soraiban. A szokottnál gyengébb játék egyik oka az volt, hogy a Bp. Honvéd máskor oly nagyszerűen működő négyszöge ezútal elmaradt szokott teljesít­mén­yét­ől. Bo­­zsik feltűnően bágyadtan játszott a mér­kőzés elején, s csak szünet után csillog­tatta olykor a tudását. Nem játszott kielégítő formában Puskás és Kocsis sem. Puskás játékából hiányzott a rob­­banékonyság, a kapura törés. Feltűnő volt az is, hogy a két összekötő között nem volt meg a kellő összhang, sok esetben nem értették meg egymás el­gondolását. A két összekötő gyengébb teljesítménye természetesen kihatott az egész csatársor játékára­: nem tudták széthúzni a jól tömörülő pécsi védelmet és mindent belü­l igyekeztek megoldani. A négyszög tagjai közül egyedül Bá­nyai nyújtott végig egyenletes teljesít­ményt. Egy bizonyos: a Bp. Honvéd négyszögének javulásra van szüksége. Két taktika A Bp. Bástya—Bp. Vasas mérkőzésen már az első­­ percekben megfigyelhető volt a vasasok taktikai elgondolása: az