Népsport, 1953. március (9. évfolyam, 43-65. szám)

1953-03-30 / 64. szám

Bp. Honvéd— Csepeli Vasas 4:1 (Isi) Csepel, 5000 néző. Vezette: Dankó (Siklósi, Tausz). Gól­lövő: Bozsik, Tóth II, Bárfi, Bárfi, Puskás. Bp. Honvéd: Grosics — Rákóczi, Ló­ránt, Kovács — Bozsik, Bányai — Bu­dai II, Kocsis, Babolcsay, Puskás, Czibor. Edző: Kalmár Jenő. Cs. Vasas: Tóth I — Kónya, Domán, Takács — Preiner, Keszthelyi — Tóth II, Guba, Horváth, Lovász, Bártfai. Edző: Lyka Antal A Honvéd nappal szemben kezd. Az első 10 percb­en tapogatód­zó játék fo­lyik. A Honvéd a 11. percben vezeti az első támadást. Puskás átadását Czibor nyolc méterről fölelövi. A másik oldalon Lovász kerül jó helyzetbe, de húszméte­res lövése elkerüli a kaput. Igen jó az iram, változatos a játék, komoly gól­helyzet azonban egyelőre egyi­k k­apu előtt sem adódik. A 15. percben Puskás szabadrúgását húzza le Tóth I. Ugyan­ebben a percben Keszthelyi 22 méteres szabadrúgása a sorfalban akad el. Fel­jön a Honvéd, Bozsik kétszer is nagy lövést ereszt meg, lövései azonban haj­szálla,f­elkorüdtik a csepeliek kánonját. A 23. percben Rákóczi megsérül, kiáll, s csak három perc múlva tér vissza. Az első 21 perc után fokozatosan a csepe­liek veszik át a játék irányítását A 28. percben a csepeli csapatban Tóth II és Guba helyet cserél. A 29. percben Horváth labdájával Bártfai tör kapura, a védők nem tudják sze­relni a balszélső mintegy 13 méterről alig lő mellé. A 41. percben Takács jó labdával ugratja ki a balösszekötő he­lyén Preinert, ő Lovászhoz játszik, a balösszekötő teljesen tisztán kapja a labdát, de óriási helyzetben a kifutó G rostosba lövi. A 42. percben a csepeli térfél közepén Bozsik szerzi meg a labdát. Egyedül viszi fel, nem támadja sen­ki A csepeli védők hátrálnak, Bo­zsik a kaputól mintegy 20 méternyire hirtelen lövésre szánja el magát és a jól eltalált labda a kissé későn vetődő Tóth I mellett a kapu jobboldalába jut. 1:0 a Bp. Honvéd javára. A 45. p percben egyenlít a Csepel. Prei­­ver labdájával Tóth II középen elfut, kicselezi az eléfutó Grosicsot is, aztán nyugodtan a kapuba sétál a labdával. 1:1. A II. FÉLIDŐ Már az első percben nagy gólhelyze­t nyílik a csepeli csatárok előtt: Bártfai fejjel a fedezetlenül hagyott Lovász elé játszik, s a balösszekötő kapásból, mint­egy hat méterről fölévágja a labdát. A másik oldalon Budai Ts beadását húzza le szép vetődéssel Tóth T. Az 5. perc­ben cserél a Bp. Honvéd: Babolcsay helyére Bárfi áll be. Az 5. percben Tóth II átadását Bárt­fai fejeli kapura, Grosics vetődve véd. A Honvéd mindjobban átveszi a játék irányítását és lassan nyomasztó fölénybe kerül, a csepeli védelem azonban egy­előre jól zár. A 23. percben Horváth 25 méteres óriási lövését Grosics szögletre üti. A 27. percben cserél a Csepeli Va­sas­: Guba lemegy a pályáról, Kása áll be, Tóth II lesz a jobbszélső, Horváth a jobbösszekötő , Kása a középcsatár. A 29. percben szögletrúgás után a cse­peli 16-oson belül Bozsik lábáról leper­dül a labda, pontosan Bárfi elé, s a kö­zé­pcsatár nyolc méterről laposan a jobb alsó sarokba lő. 2:1 a Bp. Honvéd javára. Tovább támad a Honvéd. A 31. percben Bozsik a 16-oson álló Bárfi elé adja a labdát, a középcsatár váratlanul kapura lő, s a labda a meglepett Tóth I mellett laposan a balsarokba vágódik. 3:1. Három perccel később Budai II nagyerejű lövése a kapufáról Puskás elé pattan. Puskás ugyancsak a kapu­fát találja el, a visszapattanó labdát azonban a válogatott balösszekötő öt méterről nagy erővel a jobb sarokba vágja. 4:1. A 411. percben Kása lövése a balkapufa tövéről perdül ki s Gro­sics menteni tud. A hátralévő időben is a Bp. Honvéd támad. Szögletarány: 5:3 (4:1) a Bp. Honvéd javára BÍRÁLAT Hosszú időn keresztül nagyszerű, él­vezetes, gyors iramú volt a játék. A Csepeli Vasas váratlanul ne­héz ellen­félnek bizonyult. Az első félidő egyes idősza­kaiban a Csepeli Vasas egyen­rangú ellenfele volt a bajnokcsapatnak, sőt olykor-olykor szebben, ötletesebben és jobban is játszott. A bajnokcsapat támadósora a játékidőnek ebben a ré­szében eléggé körülményesen játszott, s az ellenfél kapujára csak Puskás Té­vén volt veszélyes. Szünet után meg­vált­­ozott a játék képe. A Bp. Honvéd szembetűnően jobb erőnléte és játéko­sainak nagyobb tudása Tévén nyo­masztó fölénybe került, s szinte kapu­jához szegezte a Cs. Vasast. A csepe­liek ebben a félidőben csak igen rit­kán jutottak át a fél vonalon, s csupán önfeláldozóan játszó védelmüknek kö­szönhetik, hogy ebben a játékrészben a Bp. Honvéd csak három gólt rú­gott. A győztes csapatban Grosics két­­három bravúros védéssel igazolta jó formáját. A hátvéd hármas tagjaira csak az első félidőben hárult igazán nehéz feladat. Mindhárman szinte hiba nélkül játszottak. Lóránt emelkedett ki közülük. A középhátvéd volt a legtöb­bet játékban, keményen rombolt,é­s a közelharcokból rendszerint ő került ki győztesen. Bozsik sokkal jobban ját­szott, mint az elmúlt héten, nagyobb akazással küzdött, sok h­as­ málható lab­­dát ad­ott előre, védőmunkáját is ki­elégítően látta el, s lőtt e­gy nagy gólt is. Bányai sem maradt, sokkal mögötte. Kitűnően szerelt, s átadásai is meg­felelőek voltak. A támadósorban csak Puskás és a szünet után beáll Bárfi játéka érdemel dicséretet. Puskás gyors volt, benne volt a legtöbb átütö° nő, jól evezett, leadásaiba azonban — főleg az első félidőben — hibák csúsztak. Bárfi mindössze 40 percig játszott, s ezalatt két, gólt lőtt A Csepeli Vasaas hátvédh­ármasa óriási munkát végzett. A há­tvédek nagysze­rűen szereltek, szorosan fedeztek, kemé­nyen harcoltak, s kellő gondot fordí­tottak a labda pontos továbbítására is. Takács egy árnyalattal jobban játszott két társánál. Az együttes legjobb csa­patrésze ezúttal is a fedezetnál volt. Keszthelyi és Preiner rengeteg táma­dás­t akasztott meg, mindketten árnyék­ként követték a gond­­a­ikra bízott össze­kötőt, jó ütemben léptek közbe s arra is maradt erejük, hogy támadásokat indítsanak el. A csatársorban Horváth ügyesen kezelte a labdát, szénen készí­tett elő, de kitörésekkel, vagy lövések­kel meg sem próbálkozott. Időnként ügyesen játszott Tóth II és Bártfai is. Salgótarjáni Bányász- Szombathelyi Lak. 4:1 (2:1) Salgótarján, 4500 néző. Vezette: Somogyi (Lengyel, Somodi). Gól­lövő: Szabó, Szandi, Opova, Opova, Dávid. S. Bányász: Oláh — Hegyi, Kiss, Gás­pár — Szojka, Dávid — Bablena, Csu­­berda, Opova, Lahos, Szabó. Edző: Kléber Gábor. Sz. Lokomotív: Varga II — Nyirő,­­ Tarr, Tölgyesi — Kulcsár, Dombai — Szandi, Bella, Varga I, Szakály, Kole­­sánszky. Edző: Bodola Gyula. Kezdés utá­n a hazai csapat irányítja a játékot. A 4. percben jobboldali tá­madás után szögletru­gást erőszakol ki a bányászcsapat. Bablena íveli be a lab­dát, Szabó az ötös sarkánál jó érzék­kel ugrik, fel és f­ejéről­­a kimozduló kapus felett a kapu közepébe száll a labda. 1:0 az S. Bányász javára. A gól után igen élénk játék alakul ki. Né­hány percen keresztül a vendégcsapat támad, a hazai védelem azonban egyelőre nem engedi kibontakozni a tá­madásokat. A 19. percben Kolesánszky alaposan megkavarja a Bányász védel­mét, öt játékost is kicselez és a fede­zetlenül hagyott Szandi elé játszik. A jobbszélső mintegy 14 méterről lö­vést küld a felső sarok felé. Oláh rajta i­an a labdán, de csak érinteni tudja és kezéről a hálóba hull. 1:1. Gyors, érdekes változatos a játék. A szom­bathelyi csatárok sokkal lendületesebbek, és több gólhelyzetet is­ tudnak előkészí­teni, mint a hazaiak. Oláh két ízben is csak nehezen ment. A hazai csapat ré­széről Csuberda próbálkozik lövésekkel, de ezek gyengék és a kapus mind­egyiket védi. A 36. percben baloldali Bányász-támadás végén a balszárnyira húzódó Opova kapja a labdát, s fél­fordulattal, nehéz helyzetből mintegy 8 méterről laposan -a kapu baloldalába lő. 2:1 az S. Bányász javára. A gól után beszorul a vendégcsapat, időnként kilenc emberrel védekezik. SZÜNET UTÁN is a hazai csapat irányítja a játékot, de támadásait túlzottan a belsőkre építi fel, nem húzza szét a mezőnyt,­­ így eredr­ény­telenek maradnak a tá­madások. A 16. percben a 16-oson belül álló Lakoshoz kerül a labda, ő Opova elé játszik, a középcsatár két-három lé­­pést tesz a labdával, s aztán nyolc méterről laposan a kapu bal sarkába lő. 3:1. (Varga II lábbal igyekezett men­teni — sikertelenül.) A gól után a szom­bathelyi csapat átcsoportosítja csatár­sorát. Bella, Varga T. Kolesánszky, Szakály. Szandi összeállításban játszik tovább, Varga II helyére pedig Büki áll be. Mintegy negyedórára elszín­­telenedik a játék, k­ritkák a tervszerű támadások, különösen a vendégcsapat részéről. Az utolsó negyedórában is­mét állandóan a hazai csapat van fö­lényben, lövések az­onban ritkán men­nek a szombathelyi kapura. A 43. perc­ben az előrehúzódó Dávid Csuberddtól­­ kap labdát a 16-os vonalán, egy-két lépés után 12 méterről lő. Jól találja kl a labdát, s az a jobb felső Saroltban köt ki. 4:1. Szöglet arány: 5:4 (3:2) a Sal­g­ótarjánni Bányász javára. BÍRÁLAT Közepes színvonalú mérkőzést láttunk. A hazai csapat nagyobb erőbedobása el ég akarással küzdött. A mérkőzés sor­sát a két csatársor közti különbség döntötte el. Amíg a hazai cs­a­­tá­r­ok­tól —­­különösen az I. félidőben — több alkalommal láttuk tervszerű és jól át­gondolt támadások felépítését, addig a vasutascsapat­­támadósora meglehetősen tervszerűtlenül játszott. Legnagyobb hi­bája azonban ennek a támadósornak az volt, hogy a csatárok inkább egyéni játékra törekedtek. Szünet után már szinte majdnem végiig a hazaiak irányí­tották a játékot és hogyha a szélső­­játékra is jobban törekedtek volna, bi­zonyára még jobb eredményt értek volna el. Mindkét csapatban a védelmek já­tékát lehet dicsérni. A tarjáni hátvéd­hármas és a fedezetpár szinte áttör­het­ellennek bizonyult a szombathelyi csatárok számára. A szombathelyi vé­delem is kitett magáért, de mivel a támadósor nem tudta tartani a labdát, igen nagy munka hárult tagjaira. Az I. Bányász csapatában Oláh, Kiss, Hegyi, Szojka, Dávid és Lakos ját­szott kiemelkedően. Oláhnak sok dolga volt,­­ néhány veszélyes labdát ügye­sen hárított. Kiss volt csapata és a mezőny legjobb játékosa. Végig fáradhatatlanul küzdött, jól helyezke­dett, biztosan szerelt és hibátlanul rú­gott. Hegyi szorgalmas munkát vég­zett, megbízhatóan fogta mind Varga I-et, mind Kolesánsz­ky­t, labdáit rend­szerint jó helyre irányította. Szojka javuló formában játszott, fejjel és láb­bal egyaránt kitűnően bánt a­­labdá­­v­al,­­ a közelharcokban rendszerint felülmaradt. Dávid szereléseivel és pontos átadásaival tűnt ki. Gólja nagy­szerű teljesítmény volt. A fiatal Lahos egyre jobban megszokja az NB I lég­körét, körültek­intően játszik és kor­szerű, hosszú labdákat igyekszik adni társainak. A kapu közelében azonban még kissé bátortalan. A szombathelyi csapatban Tarr, Töl­gyesi, Kulcsár, Dombai és Kolesánszky játékát lehet dicsérni. Tarr­ ra igen nagy feladat hárult. Szinte állandóan játékban tolt, sok nehéz helyzetben tisztázott, fej­jel pedig szinte uralta a mezőnyt a kapu előtt. Tölgyesi megbízhatóan fogta Bablo­­náit, rúgásai erőteljesek voltak, időnként azonban ki-kihagyott. Kulcsár nehezen me­­legedett a játékban, később átlagon felüli teljesítményt nyújtott, néhányszor azon­ban pontatlanul passzolt. Dombai a fej­játékával tűnt ki, sok jó labdát adott csatártá­rsainak. Kolesánszky volt a tá­madósor egyetlen teljes értékű játékosa. Amíg szélsőt játszott, kevés labdát ka­pott, rendszerint neki kellett a labdát megszereznie. A középcsatár helyén lát­tunk tőle néhány kapuratörést, de lövé­sei neki sem sikerültek. A Bp. Honvéd—Rapid, a Bp. Bástya—Austria és 8 NB II-s mérkőzésre tippel­het a Totó e heti szelvényén. Vásárolja meg még a hét elején Totó-szelvényeit, mert április 4-én, szombaton a Sportfogadási osztály kirendeltségei zárva lesz­nek. Biztosítsák a világ ifjúságának a békében való sportolás jogát és lehetőségét! Csermák József olimpiai bajnokunk beszámol a nemzetközi ifjúsági jogvédelmi értekezletről Vasárnap reggel hazaérkezett a Bécs­ben megtartott nemzetközi ifjúsági jog­védelmi értekezleten résztvett magyar küldöttség A küldöttség tagjai között foglalt helyet Csermák József, kalapács­vető olimpiai bajnokunk is. Az értekez­leten — amelyen 71 ország fiatalságá­nak 452 küldötte vett részt — sok szó esett a sportnak, mint az ifjúság egyik nagyon fontos kulturális igényének bizto­sításáról is. Csermák József igen „nép­szerű tagja volt az értekezletnek, a többi küldött meleg szeretettel vette körül és­­n­agy ünneplésben részesítette olimpiai bajnokunkat.­­ A legkülönbözőbb származási foglalkozású és korú fiatalok között meleg, szoros barátság fejlődött ki az értekezlet alatt — mondta Csermák József hazaérkezése után. — Csaknem valamennyi küldöttségben­­volt sport­ember, aktív versenyző, sportvezető, vagy olyan fiatal, aki teljesen tájé­kozott volt hazája fiatalságának sport­lehetőségeiről. A beszámolók és a hozzászólások során ismét kiderült, hogy a nyugati és a többi kapitalista ország fiataljai a legmostohább körül­mények között sportolnak. Az állam nem biztosít számukra megfelelő spor­tolási lehetőséget, egyáltalán nem tá­mogatja a sportot, sőt a sportbevéte­lek jelentős részére is ráteszi a kezét, pályák és más sportlétesítmények épí­téséről egyáltalában nem gondoskodik. A sportban is csak az üzleti érdekek érvényesülnek. Különösen megrendítő volt hallgatni az ázsiai gyarmati és félgyarmati országok küldötteinek be­számolóit fiatalságuk hallatlan nyo­moráról. Ezek a fiatalok nemcsak a sportolásra nem gondolhatnak, hanem állandóan küzdeniük kell a munka­lehetőség biztosításáért,­ elképzelhetet­lenül rosszak a lakásviszonyaik, ifjú­sági szervezeteiket elnyomják, vezetői­ket bebörtönzik. Ezek a fiatalok nagy érdeklődéssel és lelkesen hallgatták meg a szovjet és népi demokratikus országok küldötteit, akik többek kö­zött beszámoltak arról is, hogy álla­muk milyen hatalmas lehetőségeket biztosít az ifjúság sportolására. A Francia­ javaslatra egy külön háromtagú albizottságot választottak a starttal kapcsolatos kérdések tisztázá­sára. Egy olasz és egy holland küldött mellett engem is beválasztottak a bizott­ságba. Az értekezlet alatt mintegy tíz alkalommal ültünk össze, megvitattuk az elhangzott beszámolókat, javaslato­kat. Megbeszéléseink során igen tanul­ságos összehasonlításokat tehettünk a béketábor országaiban, valamint a kapi­talista országokban uralkodó sportviszo­nyok között. Az üléseken tárgyaltak alapján került azután a zárónapon az értekezlet elé az ifjúság sporthoz való jogának biztosításáról szóló határozati javaslat, amelyet az értekezlet a többi határozati javaslattal együtt elfogadott. A csütörtök délelőtti ülésen került sor Csermák József hozzászólására. Csermákot már felszólalása megkezdése előtt mele­gen üdvözölték a kiküldöttek. — Nekünk, ifjú magyar sportolóknak az a törekvésünk, hogy a világ fiatal­jai ne a háborúban, ne a csatatereken, hanem békés sportvetélkedésben mér­jék össze erejüket. Mi, magyar sporto­lók azért is veszünk részt örömmel kü­lönböző nemzetközi találkozókon, mér­kőzéseken, hogy ezeket az alkalmakat is felhasználjuk a baráti együttműkö­dés és a kölcsönös megértés megterem­tésére — mondta többek között. Olimpiai bajnokunk azután beszámolt arról, hogy a magyar népi demokrácia milyen széleskörű sportolási lehetősége­ket biztosít minden magyar fiatal szá­mára. Példaként elmondta saját életét, sportpályafutását, beszélt az épülő új sportlétesítményekről, a magyar ifjúság sportéletéről. Felszólalása végén sok si­kert kívánt az ifjúság jogainak védel­mére összehívott értekezletnek. Csermák azután felolvasta azt az üzene­tet, amelyet fiatal magyar olimpiai baj­nokok, helyezettek és számos fiatal ma­gyar élsportoló intézett az értekezlethez. Az üzenet így hangzik: ,,Kedves barátaink! Szeretettel üdvö­zöljük az ifjúság jogait védő nemzet­közi konferenciát és annak résztve­vőit a Magyar Népköztársaság fiatal sportolói nevében. Mi abban a boldog helyzetben va­gyunk, hogy szabad, virágzó hazánk, dolgozó népünk és kormányunk a sportolás minden lehetőségét bizto­sítja egész ifjúságunk számára. Ennek a szerető gondoskodásnak bizonyíté­kai a már elkészült és az épülőfélben lévő sportstadionok — köztük az ez évben felépülő Népstadion — a sport­létesítmények ezrei és tízezrei, az egész országra kiterjedő sportorvosi szolgálat. Tömegsporttá váltak nálunk olyan sportok is, mint a vívás, a te­nisz, az úszás és az evezés, amelyek a múltban csak a kiváltságosak szó­rakozását szolgálták. Ez volt az alapja annak, hogy országunk, amelynek ösz­­szesen 9 és félmillió lakosa van, a hel­sinki olimpián 16 győzelemmel a meg­tisztelő harmadik helyet foglalta el. Bennünket, ifjú sportolókat a béke ügye és drága hazánk iránti szerete­tünk lelkesít állandóan újabb sikerek elérésére. A mi sportolóink büszkék arra, hogy kiváló eredményeikkel együtt nagyszerű győzelmeket érnek el a békés építőmunka és a tanulás területén is. A sport­­ a béke, a népek közötti barátság megszilárdításának fontos eszköze. A nemzetközi sporttalálkozók­nak komoly szerepe van a népek kö­zötti baráti együttműködés és a köl­csönös megértés továbbfejlesztésében. Sportolóink nagy lelkesedéssel fogad­ták a DIVSz tanácsülésének határoza­tát a IV. Világifjúsági Találkozó meg­rendezéséről. Nagy örömmel várjuk a bukaresti találkozót, ahol ismét alkal­munk lesz baráti küzdelemben össze­mérni erőinket a világ legjobb ifjú sportolóival, de éppen ezért minden erőnkkel támogatjuk a IV. VIT elő­készítési munkáit és országunk több mint félmillió sportolóival együtt lel­kesen készülünk az ifjúság nagy béke­­találkozójára. A magunk és az összes fiatal spor­tolók jókívánságait tolmácsolva azt kí­vánjuk, hogy az ifjúság jogait védő nemzetközi konferencia legyen új győ­zelmek kiindulópontja abban a harc­ban, amelyet a fiatalok milliói vívnak jogaikért, köztük a sportolás jo­gáért is. Ránk, fiatal magyar sportolókra, bizton számíthat mindenki a békéért, az ifjúság jogaiért, a népek független­ségéért vívott harcban.” Csermák József felszólalását és a ma­gyar sportolók üzenetét az értekezlet résztvevői nagy lelkesedéssel fogadták. — Legkedvesebb élményem a záró­­ülésről maradt fenn — mondta Csermák József. — Amikor az értekezlet el­fogadta az ifjúság érdekeiről és követ­teléseiről szóló határozatot, a jelen­ levők nagy ünneplésbe kezdtek. A több­száz küldött helyéről felállva, egymás kezét fogva hosszú-hosszú időn keresz­tül különböző nyelveken, de egy szív­vel és egy lelkesedéssel énekelte a DIVSz-indulót s a szabadságról és béké­ről szóló más dalokat. Szinte nem akart véget érni az ünneplés. Ez a sokáig felejthetetlen jelenet is azt bizonyította, hogy a világ ifjúsága egyre egysége­sebben küzd jogaiért, az esztelen fegy­verkezés, a háborús uszítók ellen és mindenáron kész megvédeni legnagyobb kincsünket: a békét. Amikor elbúcsúz­tunk egymástól, mindnyájan úgy érez­­tük: jó munkát végeztünk és ezzel az értekezlettel is komoly szolgálatot tet­tünk a béke ügyének. Vörös Lobogó Sortex—Szegedi Honvéd 0:0 Soroksár, 3000 néző. Vezette: Páldi (Surmann, Horváth I dr.). Sortex: Zsikla — Szamosi, Nagy II, Lugosi — Hon­tv­ári,­ Siklósi — Zsámboki, Galgóczi, Kárpáti, Sárvári, Óvári. Edző: Steiner János. Sz. Honvéd: Palotai — Sípos, Med­nyánszky, Bodzsár — Baráth, Macsali — Cziráki, Machos, Csáki, Rábai, Rózsa­völgyi. Edző: Kalocsay Géza. Nagy iramban kezdődik a mérkőzés- A Szegedi Honvéd vezeti az eleső ve­szélyes támadást. Az 5. percben Czirákdi jó beadását Csáki elöl az utolsó pil­lanatban menti Nagy II. Az ellen­tám­a­­dás s­orán Zsámboki lő gyengén mellé jó helyzetben. Rövid mezőny­játék után szép támadást vezet a szegedi ötös­­fogat, Rózsavölgyi azonban nem is­meri fel, hogy Machos jobb helyzetben van, mint ő és ahelyett, hogy átadná a labdát,­­rossz helyzetből mellé lő. A Sortex tám­adósora különösen a gyors Zsámboki révén veszélyeztet. Igen sok a rossz átadás. Mindkét oldalon a vé­delmek játszanak jobbam. A 22. perc­ben Zsámboki éles, lapos lövése alig kerüli el­­ a kaput. A túloldalon Csáki lövése suhan ka­pu mellé. Ettől kezdve erősen szorongat a Sortex. Pa­lotainak igen sok a dolga, több meleg helyzetet csak bátor bele­vetődéssel tud tisztázni. A 36. percben Mednyánszky az üres kapuból fejeli ki Galgóczi jó lövését. A 40. percben Zsámboki feje­sét menti a szegedi középhátvéd. A fél­idő hátralévő részében la inkább a Sortex támad, de a szegedi védelem jól áll a lábán. A II. FÉLIDŐ Szünet után nagy erővel támad a Sortex. Sárvári két jó lövése ad munkát Palotainak. Szinte állandóan a szegedi térfélen folyik a játék, a puha soroksári csatárok azonban nemigen jutnak lövés­hez a lelkesen és keményen küzdő szegedi védők mellett. A 15. percben Sípos csak kézzel tudja elhúzni a labdát Óvári elől s így a 16-os vonalról szabadrúgáshoz jut a Sortex. Siklósi élesen kapu fölé vágja a labdát. Igen nagy az iram. Mindkét csapat nagy lelkesedéssel küzd, de kevés tervszerű átgondolt támadást látunk. Lassan feljön a Szegedi Honvéd és több­ször veszélyeztet is. A 18. percben Rózsa­völgyi ront jó helyzetben, majd Csáki lő gyengén mellé, később pedig Cziraki nagy lövése száll a kapu fölé. A 25. percben Machos remekül fut el a félpályáról, két védőt is átjátszik és mintegy 20 mé­terről óriási lövést küld a kapura. Zsikla azonban remek érzékkel kapu fölé tolja a labdát. Újra a Sortex lendül támadásba. A 28. percben Zsámboki elől Palotai ki­futással ment. A 83. percben Rózsa­völgyi helyére Bojtos áll be. Továbbra is a helyi csapat szorongat. Óvári erős lövését fogja a szegedi kapus, majd Galgóczi labdája téveszti el a­ ka­put. Közben a szegediek egy-két le­­rohanása is veszélyt jelent, a sorok­sári védők azonban biztos lábbal tisz­táznak. Szögletarány: 6:1 (4:1) a Sortex ja­vára. BÍRÁLAT Az első perctől kezdve hatalmas iramú volt a küzdelem. 25 percen keresztül fölényben volt a soroksári csapat, tá­madásai tervszerűbbek, á­tgondolta­bbak voltak, mint a szegedieké. A Szegedi Honvéd csatársora nem tudott kibonta­kozni, a csatárok nem tudták tartani a labdát s a soroksári védőknek nem adtak nehéz feladatot. A II. félidőben sem csökkent a nagy iram, sőt a Sor­tex még fokozni is tudott. Különösen az első negyedórában rohamozott nagy lendülettel a Sortex,­­ a soroksáriak gólja szinte a levegőben lógott. A Sze­gedi Honvéd védelme azonban — élén a kitűnően védő Palotaival és Med­­nyánszkyval — önfeláldozóan küzdött és sikerrel hárította el a soroksári csatá­rok góllövés­i kísérleteit.­­Erőnlétből mindkét csapat kitűnően vizsgázott, taktikában azonban a soroksáriak bizo­nyultak jobbnak és így közelebb álltak a győzelemhez is. A Sortex közvetlen védelmében Nagy TI és Lugosi nyújtotta a legjobb tel­jesítményt. Nagy Is­­olt szegedi táma­dást akasztott meg erélyes, jó­­ütemű közbelépéssel. Lugosi is végig fáradhatatlanu­l küzdött, biztosan rúgott és jól szerelt. Zsiklónak a labdarogása végig biztos volt. A fedezetek közül Siklósi teljesítménye emelkedett az át­lag fölé. Siklósi főleg szünet után adott sok használható labdát a csatároknak. A­ csatársorban a­ gyorsmozgású Zsám­boki számos megmozdulása jelentett, ve­szélyt a kapura Rajta kívül még Ker­­­áti tudott, időnként helyzeteket terem­teni. A Szegedi Honvéd védelme óriási munkát végzett Elsősorban Mednyán­­szky emelkedett ki a hátvédek közül, főleg fej játéka volt kitűnő, de a földön is tel­jes értékű harcos voolt. Sípos jól forrta szélsőjét, keményen, bátran küzdött. Pa­­lotai jól fogta a labdákat, hibátlanul helyezkedett, kifutásai is sikerültek. A­ két fedezet­szünet után visszaesett. A csatársorból csak Machos tűnt ki néha­­néha. Bp. Postás—Bp. Kinizsi 1:1 (1:0) Üllől­úrt, 17.000 néző. Vezette: Zsolt (Tölgyesi, Kukonya). Góllövő: Raduly, Mátrai. Bp. Postás: Komáromi — Magyar, Villányi, Kapcsos — Bihari, Kováts — Raduly, Csernai, Szabó Hs, Bene, Ka­­mondi. Edző: Bán Nándor. Bp. Kinizsi: Gulyás — Rudas, Kis­­péter, Dalnoki — Ombódi, Dékány ~ Csányi, Orosz, Mátrai, Mészáros, Feny­vesi. Edző: Sós Károly. Hosszú perceken át hullámzó játék fo­lyik, gólhelyzet egyik kapunál sem ala­kul­­ki. A 12. percben szép baloldali tá­madás végén Fenyvesi nagyszerűen ad be, Mátrai fejese hajszállal a kapufa mellett süvít el. Továbbra is váltakozó a játék, a csatárok hibáin, vagy a védők jó­­közbelépésein akadnak el a támadások a 10-es körül. A 20. percben Kamprich be­adását a kifutó Gulyás nem éri el, a megzavart Csernai azonban a kapu mellé fejel. A Bp. Kinizsi most többet támad. Szöglet után Mészáros alig fejel a kapu mellé, Fenyvesi elöl Magyar hazaad, Orosz lövését szögletre védi Komáromi. A 35. percben egy ellentámadás során Dalnoki hibájából Raduly megszökik és a kifutó Gulyás mellett 10 méterről az üres kapuba gurít. 1:0 a Bp. Postás ja­vára. Továbbra is a Bp. Kinizsi támad többet, Orosz lövését­, majd Kispéter ha­talmas erejű 18 méteres szabadrúgását védi nagyszerűen a Bp. Postás kapusa. A­z utolsó percekben ismét hullámzó a játék. A II. FÉLIDŐBEN a Kinizsiben Csányi helyett Háti a jobbszélső. A Postás lendül támadásba, Kispéter csak hazaadással tud menteni a veszélyes Szabó III elől. Az élelmezésiek csapata lassan feljön,­­ szinte állandóan támad. Lövés azonban igen kevés megy kapura. A 10. percben Kispéter előreível egy labdát, nagy tömörülés támad a Postás kapuja előtt. Orosz, Mátrai fejel kapura. Komáromi kiüti a labdát, majd Ombódi lő, de ezt is mentik a védők. Újból és újból a Bp. Kinizsi tá­mad. A 21. percben Mész­áros lövését az ötösön fogja a kapujából előzően kifutott Komáromi. Ombódi és Há­ri helyet cserél. Az élelmezésiek továbbra is támadnak, a Postás-játékosok igye­keznek húzni az időt. A 30. percben Raduly helyett Koczó áll be. Mészáros beadását csípi el Komáromi, majd szög­letrúgás után Kispéter fejesét fogja. Időnként igen nagy a Bp. Kinizsi nyo­mása, a Postás-játékosok önfeláldozóan védekeznek és­­ a Kinizsi-csatárok meglehetősen sokat hibáznak. A 44. percben Ombódi a jobboldalról, majdnem a szögletzászlótól ívet be szabadrúgást. A labda a jobbkapufa felé száll, az összefutó játékosok közül Mátrai emel­kedik ki és a kifutó kapus fölött 3 mé­terről a kapuba fejeli a labdáit. 1:1. Szögletarány: 6:1 (3:0) a Bp. Kinizsi javára BÍRÁLAT A mérkőzés igen élénk iramú játékot hozott. Már az I. félidőben többet kez­deményezett a Bp. Kinizsi, a II. fél­időben azonban úgyszólván állandóan támadott. A Bp. Postás ekkor szemmel­­láthatólag az eredmény megtartásár­a tö­rekedett. Védekezése sikeres is volt, mert a támadások rendre megakadtak többnyire már a W1-os körzetében és csak az utolsó előtti percben sikerült az élel­mezésiek­nek egyenlíteniük. Mindkét csa­patban elsősorban a védelmek és a fe­dez­etpárok játszottak jól, a támadójá­tékba és a kapura lövésbe egyaránt igen sok hiba csúszott. A Bp. Postásban Komáromi, Magyar, Villányi, Kováts és időnként Raduly nyújtott az átlagosnál­­ jobb teljesít­ményt. Kom­áromi, biztosan fogta a labdát, minden helyzetben. Az egyenlítő gólnál időben kifutott, de nem tudott a­­labdáihoz férkőzni. Magyar és Vil­lányi jól helyezkedett. Mindketten úgy­szólván mindig kellő időben léptek közbe, s rúgásaik, fejeseik is bizto­sak voltak. Kováts az I. félidőben in­kább a támadásból, a II. félidőben in­kább a védekezésből vette ki részét, főleg jó átadásaival iütt ki. Raduly­i gyors volt­, jól adott be és filmfüles­nek bizonyult. A Bp. Kin­izeiben Kispéter, Dékány, Ombódi és időnként Fenyvesi játszott jól. Kispéter a most is megbízhatóan játszó hátvéd hármasból is kiemelkedett kitűnő helyezkedésével, fejeseivel és nagyszerű rúgótechni­ká­jával. Dékány a védekezésben és a támadásban egy­formán dicséretes teljesítményt nyúj­tott. Ombódi főleg jobbszélen játszott jól, igen sok veszélyes támadást veze­tett. Fenyvesi gyorsasága és mozgé­konysága révén többször elment Ma­gyar mellett, kitűnően adott be, de a kapura nem volt elég veszélyes. JÖN! JÖN! Ifjú szívvel új, színes, zenés, magyar fi­lm­víg­játék. Rendezte: Keleti Márton kétszeres Kossuth-díjas, a Magyar Népköztár­saság érdemes művésze. Operatőr: Illés György Kossuth-dí­jas, Nemzetközi Béke-díjas. Főszereplők: Latabár Kálmán Kos­suth-díjas, a Magyar Népköztársa­ság érdemes, művésze, Soós Imi­re, Ferrari Violetta, Szemerdy Endre, Földi Teri f. h., Pécsi Sándor két­szeres Ko­ssuth -díjas, Gózon Gyula, a Magyar Nép­köz­társaság érdemes művésze, Bessenyei Ferenc Kosssmith­­díjas, Alfonso, Rajnai, Sim­kovice, Benkő, Tompa és még sokan mások. .1953 március 30. hétfőn