Népsport, 1953. december (9. évfolyam, 240-261. szám)

1953-12-07 / 244. szám

Párbajtőrvívásban Budapest IV. csapata az országos bajnok Szombaton a késő esti órákban fejeződ­tek be az országos vívócsapatbajnokság párbajtőr-számának döntő küzdelmei. A döntő során a Bp. IV (Bp. Lokomotív), a Bp. Il­ (Bp. Haladás), a Bp. I (Bp Honvéd) és Hajdú-Bihar megye vívott körmérkőzést. Érdekes, hogy pont abban a fegyvernem­ben került döntőbe vidék csapat, ahol a legkevesebb esélyt adtak vidéki együttesnek. Hajdú-Bihar válogatottja a döntőben nem okozott eztán csalódást, mert a Bp III és a Bp. I ellen is csak komoly harc után maradt­am­­. Elsősorban lelkes és rámenő harcmodorukért kell megdicsérni a csupa debreceni vívóból álló vidéki együttest. A végeredmény a három fővárosi csa­pat között a jelenlegi erőviszonyoknál megfelelően alakult. A Bp. I ugyanis há­rom emberét volt kénytelen nélkülözni: a sérült Sákovicsot, valamint az öttusa világbajnokságon résztvevő Turákot és Tasn­ádyt. Az első h­ely tary az esélyes Bp. IV és a Bay Bélával erősítő Bp. N­T kö­zött dőlt el. A döntő küzdelmeket egyszerre két fémpáston kezdték el. A mérkőzéseket három találatra vívták, mivel a brüsszeli világbajnokság öttalálatos küzdelme csak kísérlet volt és m­a bizonytalan, hogy a nemzetközi kongresszus elfogadja-e véglegesen ez új szabályt. Az első forduló során a Bp. NIT—Hajdú Bihar és a Bp. IV—Bp. 1 mérkőzéssel kezdődött­ a döntő. Az előbbi nagy kü­z­iptem után, az utóbbi könnyű harcban dőlt el. Bp. II­—Hajdu-Bihar 9:7. Gy: Bakonyi (3), Nagy dr. (3), Kausz (2), Bódi (1), ill. Váry (3), Kósa (2), Lóránt (1), Kiss (1) A győztes csapatban elsősorban Bako­nyi, a vesztesben Váry vívását kell ki­emelni. Bp. IV—Bp. I 11:5. Gy: Rerrich (4), Balthazár (3) Mészöly (3), Szathmáry (1), ill. Hennyey I. (3), Hennyey dr. (1), Mi­sák (1), Demete** (0). Az erősen tartalé­kos Bp. I becsülettel küzdött a ..túlerő** ellen. A második fordulóban a vesztes csapa­tok tartalékoltak a harmadik helyért menő utolsó fordulóra, így mindkét csa­­pattalálkozó künnyű harc után eldőlt. Bp. II­—Bp. I 9:3. Gy: Bay (3), Nagy dr. (2), Marosi (2) Bakonyi (2), ill. Hennyey I. (3), Hennyey dr., Misák és Demeter (0). A győztes csapatban Bay „bemele­gítő“ vívása során jól mutatkozott be. A Bp. I-ben csak Hennyey I. tudott ered­­ményes lenni. Bp. IV—Hajdú Bihar 14:2. Gy: Rerrich (4), Balthazár (4), Sikolya (4), Mészöly (2) ill. Kiss (1), Salai (1), Váry (0), Siósa (0) A nagy győzelmi arány ellenére Hajdú Bihar itt is jól vívott. Hat csörtet 2:2 után vesztettek a debreceni fiatalok. A legnagyobb küzdelem az utolsó for­dulóban volt. A csapatok erre a fordulóra tartalékoltak. Mind a­, első helyért, mind a harmadik helyért folyó küzdelemi érde­kesen alakult és változatos, izgalmas sportot hozott. Bp IV—Bp. IK­ 9:6 Gy: Rerrich (3), Mészöly 13), Balthazár (2), Sikolya (1). 111. Bay (3), Marosi (2), Bakonyi (1), Nagy dr. (Ds. A Bp. III 3:0, 4:1 arányban ve­zetett és sokan már meglepetést vár­tak. A Bp. IV ezután mérkőzésről-mér­­kőzésre javított és izgalmas párharcok után nyerte a bajnokságot. A Rerrich— Bay cser­ére már nem került sor. Rer­rich és Bay ragyogóan vívott. Bp. I—Hajdu-Bihar 9:5. Gy: Hennyey dr. 14­, Hennyey I. (2), Szőcs (2), Misák (11; ill. Váry (2), Kiss (1), Lóránt (1) Sallai (1), Rósa (0). A két csapat igen óvatosan vívott. A legtöbb csörte a vívásidő határáig tartott. A Bp. I első sorban Hennyey dr. váratlanul jó vívá­sával szerezte meg a 3. helyet jelentő győzelmet. Hajdu-Bihar megye csapata Kán Lóránt egyik mérkőzése során megsérült és helyette Sallai állt be. A Bp. I-ben a tőrvívó Szőcs beállítása jó taktikának bizonyult. A Magyar Népköztársaság 1953. évi párbajtőr-csapatbajnoka: Bp. IV (Rer­rich, Balthazár, Mészöly, Sikolya, Szath­­máry, Vajda) 6 p., 2. Bp. III (Bay, Nagy dr., Bakonyi Kausz, Marosi, Bódi) 4 p. 3 Bp. I (Hennyey­­, Hennyey dr. Mi­sák, Szőcs, Demeter) 2 p., 4 Hajdú Bi­har (Váry, Kósa, Lóránt, Kiss, Sallai) 0 p. Csongrád m­egye csapata, is bejutott a kard­csapatbajnokstílj­ti Un­tűjé­be Az országos vívócsapatba­jnokság utolsó napján a kardvívók léptek pástra a Sportcsarnokban. Négy fővárosi és nyolc vidéki együttes küzdött a bajnoki címért. A fővárosi csapatok a Bp. vívócsapat bajnokság helyezettjei voltak: Bp. I (Bp. Honvéd), Bp. II (Bp. Vasas), Bp. III (Ganzvagon) és Bp. IV (Tervhivatal). A selejtező mérkőzések egyszerre hat páston, három­ négyes csoportban kezdőd­tek el. Ebben a fordulóban csak az első csoportban volt küzdelem, ahol Győr megye csapata majdnem meglepetést csinált. Az I. csoport eredményei: Borsod—Győr 9:7. Fej-fej mellet­i küzdelemben győzött csak az egységesebb Borsod. Bp. I—Nóg­rád, Heves 9:1. Bp. I—Győr 8:8 *20:25 ka­pott találat). A Bp. I tartalékosan állt ki csak találat különbséggel tudott győzni. Fü­löp váratlanul három veresé­get szenvedett, ugyanakkor Győr-Sopron csapatában Gosztonyi minden mérkőzését megnyerte. Borsod-Nógrád, Heves 9:1 Ebből a csoportból tehát Bp. I és Borsod megye csapata került a középdöntőbe. A II. csopor­tban simán dőlt el a to­vábbjutás kérdése. Bp. IT—Bács, Szolnok 9:1 Egyedül Pesthy vesztett egy mérkő­zést Benda ellen. Csongrád—Fejér, Veszp­rém 9:2. Bp. II—Fejér, Veszprém 9:1 Csongrád—Bács, Szolnok 9:1. Tovább ment: Bp. II és Csongrád megye. 111. csoport: Bp. III—Baranya 11:5. A Bp. IIT Kovács Pált mihentette ebben a fordulóban. Bp. IV.—Hajdú 9:1. Bp. III. —Hajdú 9:4. Bp. IV.—Baranya 9:0. Ebből a csoportból tehát a két fővárosi csapat jutott tovább. A hat csapatot két hármas csoportra osztották és 2—2 csapat jutott a délutáni döntőbe. . A középdöntő első csoportjában különösen nagy küzdelem alakult ki. A lelkesen harcoló csongrádmegyei együttes a Bp. IV-gyel szemben beverekedte ma­gát a legjobb négy csapat közé. Csongrád—Bp IV 11:5. Magai (3), Mónus (3), Kiss (3), Zsoldos (2), ill. Raj­­csányi (2), Németh (2), Durst (1), Rónay 10). Bp. IV csapata Szilassy nélkül­ állt ki. A csongrádi együttes kitűnő csapat­munkáról tett tanúságot. A számszerű eredmény nem mutatja azonban azt a szoros küzdelmet, amely a páston folyt. Jellemző, hogy Csongrádnak hat 5:4 arányú győzelme volt. Bp. I—Bp. IV 9:0. A Bp. TV a Cson­grád elleni vereség után kedvetlenül vívott. A döntőbe tehát a Bp. I mellett Csongrád jutott be. A második csoportban csak a Bp III—Borsod megye találkozó hozott némi­ izgalmat. Bp. II—Borsod 9:0. Bp III—Borsod 9:6. A Bp. III erre a mér­kőzésre már Kovács Pált is beállította, de így sem volt könnyű számára ez a találkozó. Ebből a csoportból a két bu­dapesti csapat került be a döntőbe. A döntő lapunk zártakor kezdődött. A Bp. Homná­d országos zsúrrsal nyerte a h­adipisztolylövő-csapatbajjnokságot Pécsett vasárnap délelőtt folytatták és fejezték be az 1953. évi hadipisztolylövő egyéni­ csapatbajnokság küzdelmeit. A lő­­teret igen jól előkészítették, az időjárás azonban nem kedvezett. Igen rossz látási viszonyok, erős ködszitál­ás volt az egész verseny tartama alatt. A Bp. Honvéd csapata ennek ellenére jól lőtt, teljesít­ménye új országos csúcs. Az egyéni baj­nokságot szombati teljesítményével Sza­kács Károly nyerte meg, mögötte azon­ban a vasárnapi eredmények alapján megváltozott a helyzet, a kitűnőéül jövő és az érdeme sportolói szintet (7)5(1 kör) jelentősen túlszárnyaló Balogh Ambrus került a második helyre Egyéni bajnokságban: 1. Takács Ká­roly (Bp Honvéd) 69 572, 2. Balogh (Lámpagyári Zalka Máté) 563, 3. Zsig­mond­ Bodó (Bp. Honvéd), 548, 4. Andráska (Bp. Dózsái 542, 5. Pintér (Debreceni Honvéd) 542, 6. Décsey (Bp. Honvéd) 540, 7. Hús (Limpagyári Zalka Máté) 539, 8. Hegedűs (Bp. Honvéd) 535, 9. Gál (Debreceni Honvéd) 535, 10. Gyö­nyörű (Bp. Honvéd) 534. Csapatban:1 1. Bp. Honvéd (Takács 60 572, Décsey 540, Gyönyörű 534. Ham­vai 59/534. Demeter 529­ 298 2709. or­szágos csúcs (régi 2632 kör). 2. Pécsi Honvéd 297 2614. 3. Bp. Dózsa 2605 4. Légierő 298 2526. 5. Bp. Zalka Máté, 6. Debreceni Honvéd. A verseny után a Dózsa György Tiszti Iskolában ünnepélyes díjkiosz­tásra került sor Különösen a váltósúlyban hozott szép küzdelmeket a debreceni kötöttfogású birkózóverseny Debrecenben vasárnap­­ délelőttt az MSzT székházáb­ali élénk érdeklődés mel­lett kezdték m£g a Debr­eceni Lo­komotiv országos kötöttfogású birkózó­versenyét. Élversenyzőink közül Tarr, Németi­­és Györfalvi hiányzott. A legkeményebb «véizecsapás­o­kat a váltód­úlyban láttuk. Itt már három fordulót bonyolítottak le. A pehelysúlyban Pólyák II a 2. percben katonllal győzte 1© a debreceni Szabót. Hódos olimpiai bajnok a légsúlyban csak pontozást s győzelmet ért el Tasnádi (Köb. Lokomotív) elle­n. Nehézsúlyban a fiatal Fülöp szerzett meglepetést: le­győzte Bakkot (Bp. Lokomotív). Nagy érdeklődés előzte meg a kábai Borbély szereplését. A kábai birkózó a vál­tósúly küzdelmei során 1 perc alatt két vállra fektette Bagit (Szolnoki Lokomotív) és pan tolással legyőzte Gombost (Debreceni Honvéd). Ennek a mérkőzésnek érdekes­sége az volt, hogy Borbély 4 perces indu­lásba kény merítette ellenfelét. Ugyan­csak a váltósúlyban szép eredményeket ért el Kassai (Bp. Honvéd). Három mér­­kőzé­se volt eddig és mindhármat meg­nyerte. A verseny lapunk zártakor még tar­tott 1 U­tk a MAGYAR NÉPKÖZTÁRSASÁG MINISZTERTANÁCSA MELLETT MŰKÖDŐ ORSZÁGOS TESTNEVELÉSI ÉS SPORTBIZOTTSÁG LAPJA HÉTFŐ, 1953 DECEMBER 7 Ára: 1 forint IX. ÉVFOLYAM, 214. SZÁM A labdarúgó NB I vasárnapi eredményei: BP. Kinizsi—Bp. Honvéd 0:0 Szegedi Honvéd—Bp. Dózsa 4:1 Salgótarjáni Bányász—Bp. Vasas 3:0 Bp. Vörös Lobogó—Csepeli Vasas 5:4 Sztálin Vasmű—Dorogi Bányász 1:1 Győri Vasas—Vörös Lobogó Sortex 3:1 A labdarúgó NB I-be jutásért: Diósgyőri Vasas—Vasas Izzó 2:1 Szikra Gázművek—Pécsi Lokomotív 3:2 f­ ­­lota 12 találatos szelvénye 49. hét 1. Bp. Kinizsi—Bp. Honvéd x 0:0 2. Szeged—Bp. Dózsa 1 4:1 3. Salgótarján—Bp. Vasas 1 3:0 4. Sztálin Vasmű—Dorog x 1:1 5. Diósgyőr—Izzó 1 2:1 6. Gázművek—Pécsi Lók. 1 3:2 7. Sajószentpéter—Ózd 1 3:1 8. Misk. Honvéd—Misk. Lók. 1 2:1 9. Pereces—Misk. Építők 1 7:1 10. Gödöllő—Kistext 1 3:2 11. Pénzügyőrök—P. Haladás 1 3:0 12. Sopron—Szombath. Dózsa 1 8:3 A labdarúgó AH 1-ért Bp. Vörös Lobogó—Csepeli Vasas 5:4 (2:2) Csepel, 8000 néző. Vezette: Zsolt (Bálla, Grubel). Bp. Vörös Lobogó* Geller — Kovács II. Börzsei Lantos — Kovács I. Zaka­riás — Sándor, Hidegkúti, Palotás, Szol­nok: Molnár. Edző: Bukovi Márton. Cs. Vasas: Tóth I — Kónya, Preiner, Takács —­ Klejbán, Koczián II — Guba, Tóth II, Keszthelyi, Lovász, Kósa. Edző: Marosvári Béla. Góllövő: Palotás (26. perc), Sándor (28. perc), Keszthelyi (33. perc), Kósa (42. perc), Hidegkúti (47. perc), Preiner (öngól, 63. perc) Lovász (80. perc), Molnár (82. perc), Kósa (85. perc). Szögletarány: 7:4 (2:3) a Cs. Vasas javára.. Már kint volt a pályán a két csapat és a játékvezető is, de a­, egyik partjelzőre várni kellett. A Vörös Lobogó lendült először támadásba, de játékosai az első tíz percben kissé könnyen vették a játé­kot. Kevés volt a lövés. A csepeli védelem jól tömörült, szorosan fedezett. Már ekkor kitűnt, hogy Preiner igen jól áll a lábán. A védekezésből olykor-olykor támadásba is tudott lendülni a csepeli csapat. A Vörös Lobogó ezután erősített. Palotás egy hátulról kapott jó labdával kiugrott, kicselezte Takácsot. Tóth I ki­­futott, Palotás azonban mellette 10 méter­­ről bevágta a labdát. 1:0. Villámgyors Palotás—Sándor helyesprés támadást lehe­tett ezután látni. Sándor nagyszerűen ismerte fel a helyzetet, s helyezett lövés­sel érte el a Vörös Lobogó második gólját. 2:0. Kissé lefékezett ezután a textiles csa­pat és a hazaiak támadásai is kezdtek kibontakozni. Keszthelyi volt ezeknek az elindítója. A IV. percben eredményt is értek el a csepeliek: Tóth II fordulásból leadott lövését (feh­ér csak öklözni tudta, pontosan Keszthelyi elé, s a középcsatár belőtte a csepeli gólt. 2:1. Váltakozó tá­madások alakultak ki ezután. Az iram erős volt. A kevés húzásból álló csepeli rohamok gyakran zavarba hozták a Vörös Lo­bogó védőit. Kevéssel a félidő befejezése előtt Guba- Lovász támadás végén a teljesen üresen álló Kásához került a labda, s Rósa be­lőtte. 2:2. A második félidő elején mintaszerű Vö­rös Lobogó-támadás futott a pályán, Mol­nár labdáját Hidegkúti öt méterről a léc mellett belőtte. 3:2. Továbbra is a vendé­gek irányították a játékot, de a csepeliek egy pillanatra sem adták fel a küzdel­met. Izgalmas lett a mérkőzés és sport­szerűtlenségek miatt gyakran kellett a játékvezetőnek megállítania a játékot. Csepeli játékos szerezte a Vörös Lo­bogó negyedek gólját. Lantos szabadrúgásába Preiner olyan­­rosszul nyúlt, bele, hogy a labda Tóth e­reje fölött a hálóba hullott. 4:2. Hidegkútinak egy-két szép technikai megoldása ragadtatta ezután tapsra a textiles csap­at szurkolóit. A kétgólos hát­rány ellenére is lendületesen rohamoztak a csepeliek. A 80. percben Keszthelyi ugratta ki Lovast, é­s méterről erős lö­vést küldött kapura.­ Geller rosszul ugrott a labdára,­­ az a keze között a hálóba jutott. 4:3. A csepeli csapat egyenlítői reményeit hamar els­ervasztota Mohtár gyors gólja. 5:3. Öt perccel a befejezés e­lőtt Guba küldte be szögletről a labdát, Gallér rosszul sült ki,­­ a labda Rósa fejéről jutott a hálóba. 5:1. A hátralévő időben a Vörös Lobogó rpár csak az ered­miány tartására törekedett. . A mérkőzés igen érdekes és váltópa­tos játékot hozott. A csepeliek forma javulása és a Bp. Vö­rös Lobogó­­egy-két­­ játékosának gyen­gébb teljesítménye hozta a ..vízilabda eredményt*4. A Bp. Vörös Lobogó védel­mében Geller bizonytalanul védett, két gólban is ludag volt. Börzsei nyújtotta a három hátvéd közül a legegyenletesebb teljesítményt, keresztezései, közbelépései rendre sikerültek. Kovács I nagy terüle­ten játszott, jól vitte fel a labdát. Sán­­dor kemény párharcokat vívott Takács­csal. Hidegkúti időnkint ízelítőt adott londoni formájából. Palotás sok szép tá­m­adés elindítója volt. A csepeli védelemből Preiner emelke­dett ki, különösen az első félidőben látta el jól feladatát. Klejbán elsősorban a védőmunkában, Koczián II pedig a tá­mad­ások elindításában jeleskedett, atán kint ügyesen, sok helycserével játszott a támadósor Az örökmozgó Keszthelyi sok­szor jelentett veszélyt Geller kapujára. Dicséretet érdemel Kósa kitűnő helyzet­­felismerési készsége. A legtöbb törény, Lovásztól láttuk. Bp. Kinizsi—Bp. Honvéd 0:0­ 0lői­ út, 33.000 néző. Vezette: Dankó (Majetics, Siklósi Gy.). Bp. Kinizsi: Gulyás — Ombódi, Kis­­péter, Dalnoki — Szabó, Dékány — Orosz, Kéri, Mátrai, Mészáros, Fenyvesi. Edző: Sós Károly. Bp. Honvéd: Grosics — Rákóczi, Ló­ránt, Panicskó — Bozsik, Városi — Bu­dai ||, Kocsis, Bal­­­csay, Puskás, Czi­bor. Edző: Kalmár Jenő. Csere: Mészáros, helyeA Csoknyai, 67. perc: Babolcsay helyett Bárfi. Szögletarány: 3:2 (1:1) a Bp. Honvéd javára. A mérkőzés ünnepélyes külsőségek kö­zött kezdődött. A két csapat felsorakozott az A­telátó előtt s innen hangszórón ke­resztül üdvözölték a Bp. Honvéd London­ban diadalmasan szerepelt válogatott já­tékosait. Kispéter, a Bp. Kinizsi csapat­kapitánya virágcsokrot nyújtott át Pus­kás Ferencnek, s utána megölelte egymást a két játékos. A közönség hatalmas taps­sal fejezte ki elismerését az angolok el­l­n olyan remekül szerepelt kiváló labdarú­gók iránt. A mérkőzés elején rögtön kitűnt, hogy a Bp. Kinizsi elsősorban a védőjátékr­a fektet gondot, mert Kéri rögtön kezdés után hátravonult a fedezetek vonalába, s ettől kezdve az élelmezésiek csapata három hát­véddel, három fedezettel és négy csa­tárral játszott. A mérkőzés alatt gyakran előfordult az is, hogy 1­ mezőnyjátékossal védekezett a Bp. Kinizsi, különösen a játékidő első részében, amikor még a Bp. Honvéd vá­logatott játékosai is frissen mozogtak és különösen Puskás meg Czibor vezérleté­vel jónéh­ány lendületes, veszélyes táma­dást vezettek. Mindjárt az első percekben Kocsis elől Szabó mentett, majd egy újabb gólhelyzetet Szabó és Dalnoki hárí­tott. Az első tíz perc után a Bp. Kinizsi is támadásba lendült időnként, de az erőtlen támadásokat a bajnokcsapat jól helyezkedő és időben közbelépő védői mindig megakasztották. A Bp. Honvéd támadása­i azért nem sikerültett, mriért nem játszottak a támadók eléggé kapura­­tűrően Kevés volt ,a lyukraadás, a kapu előtt az élelmezésiek védelmét nem húzták széjjel, úgyhogy legtöbbször a tömörülő védőkbe ütköztek a Bp. Honvéd csatá­rai. Puskás, Czibor és Kocsis lövései hol a védőkbe akadtak, hol a védők zava­rása miatt gyengén sikerültek. Szünet után is sokkal többet támadott a Bp. Honvéd, mint ellenfele, de ek­kor már szemmel láthatólag nem voltak olyan frissek a bajnokcsapat váloga­tott játékosai, mint lenni szoktak, így aztán az élelmezésiek védelmét szinte egyszer sem tudták úgy átjátszani, hogy komoly gólhelyzet alakult volna ki. A 49. percben Ombódi rossz hazaadása után Pus­kás előtt nyílt góllövési alkalom, lö­vése azonban az eléje vetődő Gulyásba akadt és Ombódi a gólvonalról menteni tudott. Néhány perccel később Puskás szép szabadrúgása hajszállal szállt a kapu felé. A félidő közepén egy ideig hullámzó volt a játék, az utolsó húsz percben azon­ban ismét a bajnokcsapat támadott töb­bet, Kocsis elől Dékány mentett. Ekkor történt, hogy Kocsis és Dalnoki összefu­tott, a balhátvéd a karján megsérült­, ki­­vitték, öt perc múlva tért vissza és js­ jobbszélre állt. Mátrát ment hátra jobb­­hátvédnek, Ombódi a hátvédsor balolda­lán játszott tovább. Röviddel a befejezés előtt a­ lelkesen harcoló élelmezésiek két veszélyes támadást vezettek, de ered­ményt egyikből sem tudtak elérni. A bajnokcsapat védelme általában jól játszott. Grófjéi­nak kevés védenivalója akadt. A hátvé­dek megbízhatóan játszottak, különösen Panicskó és Lóránt. A többi játékos el­maradt megszokott formájától, bár vala­­mennyiüknek volt jónéh­ány említésre méltó megmozdulása, átadása, átvétele stb. Különösen sokat mozgott az I. fél­időben Puskás és Czibor, szünet után azonban észrevehetően visszaestek. A Bp. Kinizsiben is a védelem nyi­totta a legjobb teljesítményt. Gulyás meglehetősen sok lövést kapott, főleg a mérkőzés vége felé volt szük­sége bravúros vetődésekre. A hátvédek közül Kispéter emelkedett ki játékával, de Ombódi­ és Dalnoki is megbízhatóan látta el feladatát, sőt a II. félidőben hátvédnek hát rájött Mátrai is. A fedeze­tek fáradhatatlanul harcoltak, ez­úttal Szabó játszott közülük­­— főleg az 1. félidőben — igen jól. A támadósor tag­jai a mezőnyben jól adogattak, a hang előtt azonban tehetetleneknek bizonyul­tak. Az NB I állása December 9, szerdán: Bp. Postás-Szombathely. December 13, vasárnap: Dorog—Bp. Vörös Lobogó, Sztálin Vasmű—Bp. Va­sas, Salgótarján—Bp Honvéd, Bp. Pos­tás—Bp. Dózsa, Szombathely—Bp. Ki­nizsi. December 16, szerda: Szombathely— Bp. Dózsa. December 20, vasárnap: Bp. Honvéd —Sortex, Bp. Vasas—Csepel, Bp. Vörös Lobogó—Sztálin Vasmű, Bp. Dózsa— Dorog. December 26, szombat: Bp. Vasas— Bp. Dózsa 1. FUTv.Lobogó 24 20 2 2 73:26 42 2. Bp. Honvéd 24 18 4 2 82:27 40 3. Bp. Kinizsi 25 11 8 6 37:31 30 4. Bp. Vasas 23 12 3 8 58:35 27 5. Győr 26 8 10 8 41:46 26 6. Bp. Dózsa 22 9 7 6 47:40 25 7. Szeged 26 8 7 11 31:42 23 8. Salgótarján 25 8 6 11 32:46 22 9. Szombathely 23 9 4 10 35:53 22 8­. Dorog 24 7 6 11 36:38 20 11. Csepel 25 6 8 11 49:52 20 12. Sztálin Vasmű 24 5 8 11 29:44 18 13. Bp. Postás 24 3 8 13 17:52 14 14. Sortex 25 1 9 15 20:60 11 EZ VAN MÉG HÁTRA Szegedi Honvéd—Bp. Dózsa 4:1 (0:1) Szeged, 5000 néző V: Szigeti Gy. (Gere, Várnai). Sz. Honvéd: Mészáros — Sípos, Med­­nyánszky, Bodzsár — Baráth, Macsay — Csáki, Machos, Rábái, Cziráki, Rózsa­völgyi. Edző: Kalocsa­y Géza dr. Bp. Dózsa: Fazekas — Rajna, Várhidi Fargang — Borsányi, Gyurik — Samus, Szusza, Virág, Aspirány, Tóth. Edző Jávor Pál. Góllövő: Aspirány (12. perc), Csáki (51. perc), Cziráki (54. perc), Csáki (56. perc), Machos (60. perc). Csere: Aspirány helyett Deák (78. perc). Szögsélarány: 5:2 (2:1) a Bp. Dózsa javára. Aki csak a számszerű­­eredményt nézi, az könnyen azt a következtetést vonhatja le, hogy két teljesen ellentétes félidőből állott a mérkőzés. Valójában azonban nem így állott a helyzet, mert a hazai csapat már az első félidőben is elérhe­tett volna­­11­­ gólt, ha csatárai tetee­­s sorban Rózsavölgyi) nem olyan idege­sek. A szegedi csapat győzelmében jelen­tős része volt annak, hogy a sokáig kórházi ápolás alatt álló Csáki ismét csatasorba állt Az 5 határozottsága révén a szegedi csa­társor — amely­­ az utóbbi hetek folya­­mán egyetlen gólt sem tudott összehozni — most négy szép góllal örvendeztette meg közönségét. A Sz­egedi Honvéd támadásaival indult a mérkőzés, s már az első percben Rózsa­völgyi két biztosnak látszó helyzetet kap­kodott el. Folytatódtak a hazai tám­a­dások és annál nagyobb volt a meglepe­tés, amikor a 12. percben Szusza előre­­vágott labdáját Mednyánszky nem találta el, Aspirány villámgyorsan kiugrott és 10 méterről a bal felső sarokba vágta a labdát. 0:1. Ekkor a Dózsa egy időre fe­lülkerekedett, de aztán ismét a hazaiak vették át a játék irányítását, ám a Dó­zs­a­ védelme egyelőre jól állta az ostra­m­ot. A II. félidőben a Dózsa védelme fok­ról-fokra visszaesett és volt egy tíz perc, amikor egyenesen át­járóháznak­ bizonyult. Ezt a tíz percet, a Szegedi Honvéd ragyogóan kihasználta. Az 51. percben egy lepattant labdát Ró­zsavölgyi szerzett meg, átívelte a másik oldalra és a berohanó Csáki igen éles szögből, hatalmas lövéssel küldte az ellenkező sarokba. 1:1. Három­­perccel ké­sőbb Rábai lyukra tette Cz­irá­kit, ő pom­­pásan átemelte a labdát a kifutó Fazeka­son és ezzel megszerezte a Szegedi Hon­véd a vezetést. 2:1. Alig két perccel később a kiugró Czi­ráki elől Farsang szabálytalanul ’zárta el a kapu felé vezető utat mintegy öl méternyire- A szabadrúgásból Buraik Csáki elé gurította a labdát a jobb­­szélső lapon, bombája a lábak között aka­dály­talan ii süvített a jobb ásó sarok­­ba. *».1. A 69. percben Rózsavölgyi pom­­la,’,s cselekkel! futott el, magas beadását Machos a kapus keze felett fejelte a hálóba. 4:1. A továbbiakban csak Aspi­­rding sérülése és Deák beáikltva volt ismén­y. A Mr.fgidi csapat kapujában Mészáros végig kitűnően vé­delt. A hátvédek közül frodzsá­ volt a legjobb, m­ellette Samus *q­­u­e Labdához sem tudott jutni. A mieik két hátvéd deák a második félidőben javult fel. Bá­nj­ik elejétől végig, Macsali szünet utá­a játszott átlagon felül. A csatársor ki­emelkedő tagja a mozgékony Cziráki volt, de kitűnően játszotta a hátravont közép­határ szerepét Rábai te nagyot lendített a csatárisor átütőerején Csáki is. Mackós­nak és Rózsavölgyinek csak néhány fel­­lobbanása volt. A Bp. Dózsa védelméből csak Fazekast illeti elismerés. Néhány helyzetet szépen tisztázott, labda­­fúgása azonban sok kívánnivalót hagyott maga után. A csatársorban ta­lálhatjuk a csapat legjobbját a mozgékony Aspirány személyében. A többiek mélyen firmá­juk alatt játszották.