Népsport, 1954. március (10. évfolyam, 43-64. szám)

1954-03-25 / 60. szám

Közel hatvan külföldi vívó indul a felszabadulási versenyen A vívók ápril­is 8-a és 11-e között sorra­­kerülő felszabadulási versenye igen nagyszabásúnak ígérkezik. Tíz ország mintegy 66 versenyzője indul a minden fegyvernemben lebonyolításra kerülő egyéni versenyeken. Az eddigi bejelenté­sek alapján a következő országok vívói fogják képviseltetni magukat: Olasz­ország, Franciaország, Lengyelország, Csehszlovákia, Románia, NDK, Ausztria, Belgium, Svájc és Luxembourg. Az is­mertebb külföldi vívóik közül a francia Hemmel, Müller, Huet és Lavagne, az olasz Bergamini, Di Rosa, E. Marigiarotti, M. Mangiarotti, Pavesi, Pace és Camber, valamint a svájci Zapelli­­ indulására is számítani lehet. A férfi tőr, női tőr, párbajtőr és kard sorrendben lebonyolításra kerülő nagy nemzetközi verseny színhelye a Sport­csarnok lesz. Összeállították a VB-re utazó asztalitenisz válogatott csapatot A Londonban megrendelésre kerülő aszta­lit­e­n­is­z - v­i­l­á­gba­j­n­o­ks­á­g­r­a összeá­llí­tották a válogatott csapatot. Ezek sze­rint Magyarország hat férfi és öt női versenyzővel vesz­ részt a bajnokságban. A VB re utazó válogatott csapat tagjai a következők. Férfiak: Sidó Ferenc, Sze­pessi Kálmán, Gyetvai Elemér, Sebők Miklós, Földy László és Árvai László. A nők: Gervainé Farkas Gizella, Kóczián É­va, Simonné Alm­ási Ágnes, Kerekesné Sólyom Ilona és Simon Gizella. . A válogatottak előreláthatólag vasár­nap este az Arlberg-expresszei indulnak el Budapestről.. Ausztrián, Svájcon, Franciaországon és Belgiumon át Hol­landiába utaznak, s április 3-án és 4-én Hágában rész­t vesznek­­a holland nemzet­közi bajnokságon. Innen 5-én repülőgé­pen mennek tovább Londonba, a világ­­bajnokság színhelyére. A világba­jnokság után 17-én Párizsba utaznak válogatott­jaink, s ott, 10-e és 21-e között nemzet­közi versenyen vesznek részt. A­ tervek szerint a csapat április 2€-án reggel ér­kezdik vissza Budapestre. Pénteken érkezik haza a magyar szakszervezeti sportküldöttség Párizsból (Párizs, március 24.) Hétfőn * „1‘Hu­­mnan­té** szerkeszt­őségében tartották­­meg hagyományos nemz­etköz­i mezei ver­seny dí­­ ki­osztó ünnepségét. Ennek so­rán Marod Cachin, a .,1‘H­um­anité** nagy tiszteletben álló idős igazgatóne igen ,meleg szavakkal skösszönte meg a külföldi sportolóknak, hogy részvételük­kel is­­kifejezzék együttérzésüket a fra­n­c*,« munkásosztály iránt. Hangsúlyozta­, hogy az eddigii versenyek köz­ül a vasár­napi volt a legeredményesebb és a leg­sikeresebb. Beszéde után kiosztotta a szovjet versenyzőiknek, majd a többik­ csapat tagjainak a díjakat. Valamennyi résztve­vő ka­pott díjat. Hétfőn az esti órákban a szovjet spor­tolók és a népi demokratikus orsz­ágok küldöttségei a Francia-Szovjet Társaság fogadásán vettek részt. A ré­intvevők nagyon jó baráti hangulatban töltöttek el né­ hány órát. A fogadás során beszél­gettem Emil Zátopekkel. A csehszlovák olimpiai bajnok elmondta, hogy brazí­liai szereplése óta igen alaposan készül az ifj­­idényre. Csak másfél héttel a pá­rizsi verseny előtt csökkentett kissé a­, edzésein. Meghűlése miatt azután az el­múlt héten alig tudott edzeni, de erőn­léte máris olyan, jó, hogy az edzési kiesés hatását a versenyen nem érezte meg. Kedden városnézés szerepelt a mű so­­ron­ A szerdán a magyar követségen tett látogatást a magyar szakszervezeti kül­döttség. Az­ atléták nem feledkeznek el az edzésekről sem, minden reggel ed­zést tartanak a­ szálló közelében fekvő parkban. A vasárnapi egyesületi meze­­bajnokságokon mind indulni skarmak. A magyar küldöttség csütörtökön reggel repülőgépen indul Prágába, onnan vona­ton utazik tovább és pénteken reggel ér­kezdik meg Budapestre. Kelen János Újtsbb két szovjet világcsúcs súlyemelésben (Moszkva, március 24). Moszkva súly­emelő-bajnoksága során egy világcsúcs és négy szovjet súlyemelő-csúcs szüle­tett. A légsúlyú Vilkovszkij szakításban 98,5 kg-os eredménnyel fél kilóval túl­szárnyalta honfitársa, Udodov világ- és szovjet csúcsát A nehézsúlyú Medve­­gyev megjavította Kucenko országos csúcsát az összetettben és a lökésben. Az új csúcsok 450 kg és 175.5 kg Ugyancsak országos csúcsot javított a nehézsúlyú Novikov a nyomásban 146.5 kg os teljesítménnyel. A váltósúlyú Kirszon a kievi­ versenyen a nyomásban 106.7 kg-ra javította a világcsúcsot. Eedig is ő tartotta a világcsúcsot Nagy érdeklődés mellett zajlott le a jégkorong Szovjet Kupa döntője a CDSzA és a Moszkvai Krilja Szovjetov között. Az első mérkőzés döntetlenül, 3:3 (0:1, 2:1, 1:1) arányban végződött. A mérkő­zésen a Krilja Szovjetov már 2:0 arány­ba­n vezetett. A 2x10 perces hosszabbítás nem hozott változást, s így a mérkőzést hétfőn megismé­tlték. A második mér­kőzésen a CDSzA 3:2 arányban győzött és megnyerte a Szovjet Kupát. A lengyel Legfelső Testnevelési Bi­zottság meghívására kedden szovjet ví­vók utaztak Varsóba, ahol barátságos versenyeket vívnak a lengyel vívókkal. A moszkvai Dinamó-stadion tenisz­­csarnokában rendezték meg a szovjet fedettpálya teniszbajnokságot. A fiatal leningrádi Bojcov nagy küzdelem után a negyeddöntőben legyőzte a ha­szoros bajnokot, B. Novikovot (3:6, 6:8, 10:8, 6:4, 6:2). Meglepetésnek számít a ta­valyi bajnoknő, Csuvirina veresége is. A döntő eredményei. Férfi egyes: Andrejev—Fridi­and 7:5, 6:1, 6:1. Női egyes: Be­rnenko—Csuvirina 8:6, 6:0. Férfi páros: Andrejev, Bene-Geiman— Kizevetter, Bojcov 7:5, 6:4, 6:3. Női pá­ros: Belonenko, Szevasztvanova—Kuz­­mina, Csuvirina 6:2, 5:7, 6:2. Vegyes­páros: Verosnyikova, Kizevetter—Vjak­, Kivi 6:1, 6:2. A Szovjetunióban tartózkodó bolgár férfi és női válogatott kosárlabda-csa­pat hétfőn Leningrádba érkezett. Itt több mérkőzést játszanak a leningrádi sportolókkal. A bolgár sportolók a to­vábbiak so­rán a grúz, litván és észt kosárlabdázókkal mérik össze tudásu­kat. A bolgár válogatottak leningrádi első szereplésére kedden kepült sor. Ellenfelük Lenin­grád női, illetőleg férfi válogatottja volt. Mindkét mérkőzésen hatalmas küzdelem folyt és a hazai vá­logatottak győzelmével végződött. A férfiak 69:63 arányban, a nők pedig 57:35 arányban győztek a bolgárok ellen Arhangelszk sportolói az elmúlt na­pokban üdvözölték a körükben megjelent Borisz Silkov világ-, Európa- és szovjet bajnokot és Szófia Kond­akova női gyors­­korcsolyázó világcsúcstartót. Az ünnepé­lyesen feldíszített stadionban számos néző meleg ünneplésben részesítette a város­ból származó két híres sportolót, akik bemutatót tartottak. A verseny után a város fiatalsága zsúfolásig megtöltötte a színház nézőterét, ahol Silkov tartott elő­adást a sapporói, a davosi és az oslói versenyeken szerzett tapasztalatairól. Nagy érdeklődés mellett fejeződött be a moszkvai Dinamó-s­adionban a szov­jet—lengyel műkorcsolyázó-viadal. A szovjet­­ versenyzők biztosan győztek. Férfiak: 1. Zaharov (sz) 149.1 pont, 2. Szimnatovszkij (sz) 147.7, 3. Szimoc­a (1) 147.2, 4. Perszijancev (sz) 140.9. Nők: 1. Liharjeva (sz) 157.3, 2. Bogdanova (sz) 151.8, 3. Granatkina (sz) 151, 4. Jan­­kowska (1) 146.9 Páros: 1. Geraszimova —Kiszeljov (sz) 84.8, 2. Belenyka—Moszk­­vin (sz) 82.4. Bursche-Lindner—Osad­­nik (1) 76.8. Sz. S. Kun László országos csúcsot ért el med­ező-repülésben Az 1954. évi országos zárttéri model­lező-re­pülő bajnokságot vasárnap tartották meg Debrecenben a Kossuth Lajos Tudo­mányegyetem cs­ornokában. A bajnoksá­gon Budapest, Debrecen, Pécs, Kapos­vár, Székesfehérvár, Nyáregyháza össze­sen hatvan modellezője 115 modellen in­dult. A helyiség kiválóan megfelelt a kö­vetelmé­nyeknek. A 25 méter magas ku­pola csarnok­ban jó eredmények születtek. Még a bajnoki küzdelmek elkezdése előtt Kun László (Budapest) csúcskísérletet tett: föld­i indítású zárt törzsű gépével 10:38-as időt ért el és ezzel megdöntötte­ Egri Anital 9:24-es országos csúcseredmé­nyét. Bajnoki számok. Kézi indítású géposz­tály: 1. Várszegi (Budapest) 11:12, 2. Ró­zer (Bp.) 11:02, 3. Egyed (Bp.) 10:30. Földi indítású géposztály: 1. Egri (Bp.) 10:05, 2. Kun (Bp.) 9:19, 3. Morvai (Bp.). Csa­patsbaw 1. Budapest 3880.5 pe­. Botvinnik gyalogelőnyével szakadt félbe a sakkvilágbajnoki döntő negyedik játszmája A Botvinnik és Szmiszlov közötti sakk­világbajnoki párosmérkőzés negyedik játszmájában Botvinnik világbajnok ke­zelte a világos bábokat. Elfogadott vezér­esel után világos a vezérszárnyon, sötét a király szárnyon gyengítette meg ellen­fele állását. Szmiszlov a 16. lépésben gya­logolt áldozott a c-vonalon, hogy bástyá­jét nyílt vonalhoz juttassa. Botvinnik pontosan védekezett és megtartotta gya­logelőnyét, királyát pedig mesterséges sáncolással hozta biztonságba. A játszma az alábbi állásban maradt függőben: világos (Botvinnik): Kh1, Vf1, Bg1, Bg4, Fd2, Fc4, gy: a5, b3, d5, e4, f2, f3, h2; sötét (Szmiszlov): Kh8, Vhf6, Bd6, Be8, Fe7, Hf6, gy: a6, b4, e5, f4, g6, h7. Vilá­gosnak tehát gyalogelőnye és futópárja vimé 1 ' "" a magyar népköztársaság minisztertanácsa mellett működő O­R­S Z Á G­O­S TESTNEVELÉSI ÉS SPORTBIZOTTSÁG LAPJA CSÜTÖRTÖK, 1954 MÁRCIUS 25 Ára: (»Q fillér__________________X. ÉVFOLYAM, 60. SZÁM Nagy fölénnyel nyert a MÁVAC férfi kosárlabda­­csapata, a két női rangadón a Bp. Vörös Meteor­­ és a Tervhivatal győzött ,4 labdatrafft* IVB fM-ban is kiírják a spotrissívrást?fj£ versenyt Svéd ökölvívók is jönnek a budapesti nemzetközi versenyre Mit láttunk a sívilágbajnokságon (I. közlemény) Hat mérkőzést játszottak szerdán válogatott labarúgóink az osztrákok elleni készülődés jegyében Az osztrák csapatok elleni válogatott mérkőzésekre készülő labdarúgóink szer­dán délután edz­ő m­érkőzéseket játszot­tak. Hat előkészületi mérkőzés került A­ válogatott­(G­yöngyösi Gyöngyösön ünnepélyes keretek között fogadták az A-válogatott tagjait. A­ Sztá­lin téren lelkes tömeg várakozott a csa­patra. Pataki László a helyi pártbizott­ság, Szabó István a városi­­tanács, s a gyöngyösi dolgozók nevében üdvözölte a válogatottakat. A pályára már a kora délutáni órák­ban megindult a no­várni óriás. Már jóval a mérkőzés kezdete előtt zsúfolásig meg­telt az ízlésesen feldíszített nézőtér. Ennyi néző még egyszer sem gyűlt össze a Ki­nizsi-pályán. Azok, akik nem jutottak be, részben a pálya körül lévő fákról szurkol­ták végig a m­­rkő­ést, s gyönyörköd­tek válogatottjaink játékában. Kezdés előtt Gráf Mihály, a Kinizsi SE elnöke mondott beszédet, majd Harangozó játék­vezető sípjelére, 8000 néző előtt így állt fel a két csapat. A­ vál­ogatott: Faragó — Buzánszky, Kárpáti, Lantos — Bozsik, Zakariás — Tóth II. Kocsis Hidegkúti, Puskás Czi­­bor. (Grosics és Budai II sérülés miatt nem játszhatott.) Gyöngyösi Kinizsi: Nagy M — Hárs­falvi, Szentmihályi, Hám — Bánhidi, Bajukovszky — Nagy II, Hernádi, Benei, Szű­cs, Ivádi. Nagy kedvvel kezdtek a válogatottak,­­ egymásután szőtték szebbnél-szebb tá­ma­d­ásai­kat. Sűrűn potyogtak a gólok. Kocsis, majd Hidegkúti gólja után a ha­zaiak is sióhoz jutottak: Ivádi jó hely­zetben fölé-, Hernádi pedig mellélőtt. A közönség sokszor megtapsolta a váloga­tott nagyszerű helycseréd, gyors, ötletes támadásait, s a szép technikai megoldá­sokat. A félidő utolsó negyedórájában a lelkes hazaiak nem tudták megakadá­lyozni az újabb gólokat. Kocsis, Kocsis sorra, közülük öt vidéken, egy pedig a fővárosban. A mérkőzésekről az aláb­biakban számolunk be. Kinizsi 20:0 (0:0) Tóth 11, Hidegkúti, majd Puskás gól­jaival 3:0 ra alakult az­ első félidő ered­ménye. Szünetben mindkét csapat cserélt. Az A - válogatottban Kárpáti helyett Lóránt lett a középhátvéd, Czibor helyett Hi­degkúti lett a balszélső, Kocsis lett a középcsatár, s Mackós a jobbösszekötő. A Kinizsiiben Látó, Hédör, Fenyvesi és Sütő kapott helyet. A II. félidőben még jobban játszott a?, A-válogatott. Nagyon sok lyuk ráadás, gyere, korszerű támadás futott a pályán. Feltűnt, hogy Mackos milyen kitűnően illeszkedett be a játékba. Mackós két gólja után Hidegkúti és Kocsis talált a hálóba, majd ismét Mackós növelte a gól­aik számát, 16:0! A mérkőzés legszebb gólja a 73. percben esett: Puskás szög­­letrúgása, után a 16-oson álló Bozsik ka­pásból hatalmas lövéssel szerezte meg a tizenhetedik gólt.. A Kinizsi változatla­nul nagy akarással harcolt, játékosai nem ismertek elveszett labdát, de így sem boldogultak a sokkal nagyobb tudású válogatottakkal szemben. A gyöngyösi kapus ugyancsak nagy munkában volt,­­ egy egész sereg szép védésével bizonyí­totta be tehetségét. A hajrában erősítettek a válogatottak. Machos és Puskás két-két gólt lőtt még ,­ így a végeredmény 20:0 lett. A Gyöngyösi Kinizsi nem képviselt nagy játékerőt, ennek ellenére is meglehetett azonban állapítani, hogy a­­nagy kedvvel játszó válogatottak általában igen bízta­­tóan mozogtak, különösen Machos és Ló­ránt. A hazaiak közül Nagy M., Szent­­mihályi, Ivádi és Hédor játéka érdemel említést. ll-válogatott—Nagybátonyi Bányász 8:1 (4:1) Nagybátony, 3500 néző. Vezette: Bács­kai. B-válogatott: Henni (Oláh) — Kovács M, Börzsei. Farsang (Ombódi) — Kovács I, Bányai (Gyurik) — Sándor, Dobó (As­­pirány), Szilágyi I Virág (Palotás), Tóth. N. Bányász, Ludas (Kozma) — Vallus, Szalontai ( Héthy), Horváth — Bernáth (Bogácsi), Héthy (Tari) — Csicsely (Vö­rös), Rigó, Vigh, Csépe, Bártfai (Zsíros). A délelőtti esőtől kissé felázott a talaj, s az első félidőben meglehetősen csúszós volt. Az első gól­t a 15. másodpercben a hazaiak szerezték meg Csépe révén, utána hatalmas fölénybe került a B-válogatott. Sze­­bnél-szebb támadásokat láthatott a közönség, különösen a Sándor, Dobó­szárny volt elemében. Ennek a kettősnek úgyszólván minden megmozdulása gól ve­szélyt jelentett a hazaiak kapujára. A vá­logatott­ védelme igen jól állt a lábán s a nagybátonyi csapat mindössze két há­­rom alkalommal tudott valamirevaló tá­madást összehozni az első félidőben. Szünet után közel félórán keresztül so­kat engedett az iramból a B-válogatott. A játéknak ebben a szakaszában sok volt a tologatás, a hátrafelé adogatás s a Héthy­vel megerősödött hazai hátvédhár­­mas sokszor idejében tudott közbelépni. A válogatott csatársor tagjai nem­ váltogat­ták a szárnyakat. Valamivel halványabb teljesítményt­ nyújtott a nagyok védelme is, de ezt a nagybátonyi csapat csak há­rom szöglet erejéig tudta kihasználni. Az utolsó negyedórában ismét lendületbe jött a B-válogatott támadósora s ezúttal ily a jobbszárny volt a veszélyesebb. Szilágyi 7 a 30. percben a Héthy­vel történt össze­csapás során megsérült, s helyére Henni állt be. A B válogatott góljait Sándor (3), Palotás (2), Szilágyi I (2), és Dobó lőtte, lógatott, együttes fölénye most már nyo­m­asz­tóvá vált,­­ végig egy­ kapu­ra ját­szottak. A Labdarúgás iskola játékát ron­tatták be ebben az­ időszakban a váloga­tottak. A harmad góljait Illovszky (2), Lovász (2) és Deák szerezte. A mérkőzés befejeztével a szurkolók lelkesen ünnepelték a valóban nagysze­rűen játszó III. válogatott keret tagjait. IV. válogatott— Esztergomi Vasas 4:1 (2:1) Esztergom, 2000 néző. V: Bokor. IV. válogatott: Palotai — Rákóczi, Teleki, Sólyom — Kirádi, Dékány — Bab­­lena, Csuberda, Csáki, Keszthelyi, Teket. Esztergomi Vasas: Vastag (Szabó) — Mirkovics, Mihál­yfi, Sípos (Jakab) — Korvinek, Schmieder — Kerekes, Süttő, Gábriel, Bankó, Kertész. A mérkőzés előtt virágcsokrokat kap­tak a válogatottak. Erős szél fújt, amikor elkezdődött a játék. A válogatottak főleg magas labdákkal játszottak. Az esztergo­­­iak lelkesen küzdöttek, s eredményesen akadályozták meg a gólratörési kísérlete­ket. Csuberda lőtte az első­­gólt a 16. perc­ben, de két perc múlva Kertész egyenlí­tett. Túl sokat pepecseltek ekkor a válo­gatottak, nem tudták széthúzni a jól tö­mörülő esztergomi védelmet. A 37. perc­ben esett a válogatottak második gólja Keszthelyi lövéséből. A második félidőben több változás volt mindkét csapatban. A válogatottban Ba­konyi lett a balhátvéd, Csernai a jobb fedezet, Babolcsay a középcsatár, Vasas a balösszekötő és Kovács IV a balszélső. Ebben az összetételben sokkal lendülete­­sebben mozgott a csapat, lapos adogatá­sokkal, helycserés támadásokkal igyekez­tek megközelíteni ellenfelük kapuját, de a csatárok most is túl sokáig tartogatták maguknál a labdát, keveset és pontatla­nul lőttek, így csak két gól esett ebben a félidőben a 61­. percben Babolcsay, a 81.-ben pediig Csuberda révén, 4:1. 111. válogatott- Pusztavánl­i Bányász 15:0 (5 : 0, 5: 6, 5: 0) Mór, 3000 néző. V: Hangyási. III. válogatott: Geller — Kalmár, Kis­­péter, Takács — Borsányi, Bundzsák — Egresi, Samus, Deák, Bárfi, Illovszky. P. Bányász: Horák — Tálos, Praveczki, Pák — Szalóki, Négele — Szabó, Balá­­zsik, Iván-Kovács, Gróf, Róth. Óriási érdeklődés előzte meg a magyar ML válogatott móri mérkőzését. A hét­köznap ellenére is mintegy 3060 néző gyűlt össze a pályán. A szörnyező falvakból is sokan jöttek el. A mérkőzést kedves kis ünnepség előzte meg: úttörő lányok virág­csokorral kedveskedtek a válogatott játé­kosoknak. Jótavajú pályán, kellemes időben kez­dődött el a játék. A válogat­ottek nagy kedvvel és igyekezettel mozogtak. Az első perctől kezdve gyors, ötletes lyukra futásos támadások bontakoztak ki. A gólsorozat­­azonban váratott még magára, sőt két ízben is a válogatott csapat ka­pusa­­kerül­t igen veszélyes helyzetbe. Ne­gyedóra eltelte után Deák nyitotta meg a gól­ok sorát, utána hamarosan még kétszer lőtt a hálóba, majd Samus i­s ,is­mét Deák volt eredményes. A második harmad­ban továbbira is ötletesen, jól játszott a válogatott. A haz­ai szurkolók nem egyszer tapssal jutalmazták a vá­logat­ottak jó játékát. Ebben a játékrész­ben az volt feltűnő, hogy a válogatott csatárok nagyszerűen megértették egy m­'S't,­­ átadásaik rendre fontosak vol­tak. Deák lőtte a hatodik gólt, majd Samus, Bárfi, Illovszky és ismét Deák labdája hullt a­ hálóba. A harmadik harmadban a válogatott csapatban he­lyet kapott Komáromi, Kontha, Fürjes, Lovász és Fekete II. Nem játszott eb­ben a játékrészben: Gellér, Kalmár, Eg­­­­resi, Samué és Bárfi. A felfrissített vá­ l. válogatott— Bp. Petőfi VTSK 15:0 (9:0) Népliget, V: Nagy F. V. válogató­­: Horváth — Fábián, Ullmann, Kotász — Halmai, Pel­er — Papp, Fejes Pális, Vile Zsál, Bédi. Petőfi VTSK: Bélán — Kovács, Kere­kes, Berta — Jánosik Péli — Baló, Ku­lik, Galló, Bíró, Nedoba. A mérkőzés folyamán egy percig sem látszott, hogy az V. válogatott tagjai most játszanak együtt először. A támadó­sor már az első percekben nagyszerű össz­­játékkal lepte meg a közönséget, s mint­egy negyedórás játék után már négy gólt helyezett el a tanácsháziak kapujába. Sorrendben: Vilezsál, Papp, Vilezsál, majd Fejes révén. A VTSK védelme egyszerűen tehetetlen volt a válogatottak pontos, gyors, tervszerűe­n felépített támadásaival szemben. A félidő utolsó negyedórájában Pális, Fejes, Vitezsál, Papp, majd ismét Pális góljával alakult 9:0-ra az eredmény. Fordulás után a válogatottban Csepregi lett a­ kapus, Kakuszi a középhátvéd, Du­dás a balhátvéd, Vilezsál a jobbösszekötő. Gondos a balösszekötő és Kolesánszky a balszélső. A válogatottak a II. félidő­ben már lényegesen körülményesebben­­játszottak. Kevesebb volt a helycsere, kevesebb a kapuralövés. Ekkor Papp (4), Vilezsil és Gondos volt a gólszerző. Mindent egybevetve az V. válogatott első edzőmérkőzése jól sikerült. A csapat tagjai szinte kivétel nélkül megfelelő tel­­jesítményt nyűj­tetteik* B Urnái, Pek­er, Fejes, Papp és Vitezsál játéka így is ki­­tűnt. Utánpótlás válogatott— Petőfibányai Bányász » :­­ (7 :2) Petőfibánya, 2000 néző. V: Tóth. Utánpótlás: Gulyás — Mátrai, Várhidi, Sárosi — Szojo­a, Dávid — Szovjek, Csordás, Szigeti (Diósgyőr), Szolnok, Macsali. Petőfibánya: Stefán — Csernus, Pa­raszt, Szabó — Moós, Drobni — Székely, Takács, Gondos Szlavek, Abelovszki. Petőfi­bányán ünnepélyesen fogadták az Utánpótlás-válogatottat. A bányász-zene­kar szórakoztatta a mérkőzés előtt a nagy­számú nézősereget. A válogatott az első félidőben igen szépen játszott, főleg csa­társára vezetett sok helycserés, korszerű támadást. A mérkőzés ebben a játékrész­ben jóiramú­­játékot hozott, főleg Csordás és Szolnok gólratörő játékának tapsolt so­kat a lelkes nézősereg­ A gólokat ekkor Macsali (10. perc), Csordás (11. perc), Csernus (öngól, 12. perc), Szovják (13. perc) Abelovszki (14. perc), Abelovszki (16. perc), Szigeti (20. perc), Csordás (38. perc), Csordás (41. perc). Szünet után mindkét csapat változta­­tott. A válogatottban Csordás helyett Bená­csics, Gulyás helyett Balogh, Várhidi helyett Portörő, Sárosi helyett Schlazárik, Szolnok helyett Koós, a hazaiaknál pe­dig Székely helyett Bódi, Takács helyett Máthé állt be. Ekkor már nem ment­ a válogatottnak úgy a játék, mint az első félidőben, a fedezetek sokszor rá­vitték a labdát a csatársorra s a kitűnő erőben levő hazai csapat is erősíteni tudott,­­so­kat támadott. A válogatott ebben a fél­időben könnyedén játszott. A gólokat ek­kor Bencsics (57. perc), és Abelovszki (64. perc) lőtték. Jó: Várhidi, Szojka, Csordás, Szolnok, ill. Stefán, Drobni, Szlavek. Kocsis a sokkal magasabb Kispéter elől is elfejelte a labdát... A Bp. Honvéd—Bp. Kinizsi mérkőzésről készült képünkön Kocsis és Kispéter harcát látju­k a labdáért. Az érdekes kép azt mutatja, hogy a ruganyosságnak, a felugrás időpontjának milyen döntő sze­repe van a fejelésben. Kocsics még a nála jóval magasabb Kispéter elöl is el tudta fejelni a labdát. Tanulságos a ké­pen az is, hogy Kocsis oldalirányba is mintaszerűen — homlokkal — fejel. A két játékos között a háttérben Budai II. LEGÚJABB Botvinnik nyerte a sakkvilágbajnoki döntő negyedik játszmáját Szerdán fejezték be a moszkvai Csaj­­kovszkij-hatlg verseny­teremben a Bot­vinnik—Szmiszlov sakk­világbajnoki dön­tő negyedik játszmáját. A függőállásban, mint ismeretes Botvinniknek gyalog­­e­rnye és futópárja volt. Szmiszlovnak sikerült két gyalog ellenében tisztet nyernie, a tisztelőny azonban kevésnek bizonyult a három gyalog erejével szem­ben és a 61. lépésben Botvinnik meg­­szerezte a győzelmet. A párosmérkőzés állása: Botvinnik 3.5, Szmiszlov 0.5 pont. Külföldi hírek és eredmények A tornász VB-re készülő csehszlovák versenyzők válogató versenyt tartottak Prágában. A nők csoportjában nagy meglepetésre Brdicsková (72 30) meg­előzte Bosakovát (72 25). A férfiak cso­portjában Danis sérülése miatt a ver­senyt feladta. 1. Prokok 109 30, 2. Ru­­zsicska 108.70. Az angol labdarúgó-kupa elődöntőjére szombaton kerül sor. A döntőbe jutá­sért a következő négy csapat játszik: Machesterben: Preston North End­ •Sheffield Wednesday, Birminghamben. West Bromwich Albion—Port Vale. A két kupa­mérkőzést, valamint az angol baj­­nokság szombati fordulóját, nagy érdek­lődés előzi meg, mert az itt mutatott formák alapján állítják majd össze az április 3-án Skócia ellen kiálló angol válogatottat.