Népsport, 1956. február (12. évfolyam, 24-43. szám)

1956-02-06 / 27. szám

-2 1956. február 6. hétfő A labdarúgó Magyar Népköztársasága Kupáért Bp. Vasas—Váci Törekvés 9:1 (7:1). Vác, 500 néző. V: Katona I. Bp. Vasas: Kamarán — Kovács, Kárpáti, Kontyha — Szilágyi II. Herendi — Kaszás, Matesz, Bundssaik, Milosevics, Lelenka. Vác: Soós — Borzák, Sári, Balogh — Boda, Szentpéteri — Mészáros, Steigl, Pflieger, Tauber, Abonyi. A vezetést már az első percben a hazai együttes sz­erezte meg. Utána a játék irányítá­sát a budapesti csapat vette át, rövi­desen kiegyenlített, majd egyre-másra újabb gólokat ért el. Csatársora Bund­­zsáik és Milosevics vezérletével szép. helycseré® támadásokat vezetett és a támadások végén adódó helyzeteket a csatárok ló lövésekkel értékesítették gólokká. A váciak kísérletezéseit a Vasas-védők könnyem hárították. Szü­net után a vendégek már lefékeztek. G: Bundzsák (4), Milosevics (3), Kaszás, Matesz. Hl. Abonyi. Jól játszott a pesti együttesben Kárpáti, Berendi, Brind­­zsák és Milosevics. A váciak közül Sári, Boda és Abonyi játéka dicsér­hető. Bp. Kinizsi —Bp. Szikra 4:0 (3:0). Népliget, 2000 néző. V: Farkas. Bp. Kinizsi: Gulyás — Ombódi, Kispéter, Henni II — Gerendás, Dékány — Kertész, Borsos, Orosz, Láng, Fenyvesi. Bp. Szikra: Harák — Óvári, Rósa, Hruza — Fizi, Pazgyera — Bene, Huber, Aranyosi, Solti, Ivászák. Ami­kor a 10. percben Borsos belőtte az első gólt, a közönség gólzáport várt. Ez azonban nem következett be, mert a Bp. Szakra kitűnően védekezett, ezt időnkint formás támadásokat is veze­tett. Végre a 42. percben Kertész, a 43.-ban Fenyvesi lőtt gólt és így a Kinizsi 3:0-ra fordult az első félidő­ben. Szünet után sem változott a hely­zet. A Szikra Jó­ lapos labdákkal játszott és helyenként a mezőnyben egyenlő ellenfél volt. A 65. percben Orosz II-esből lőtte a mérkőzés utolsó gól­ját. A 70. percben Harák megsérült, s helyette Óvári állt be a kapuba. Jó: Dékány. Kispéter, Kertész, 111. Harák, Óvári, Fizi. Bp. Honvéd —Dombóvári Törekvés 7:0 (3:0). Dombóvár, 2000 néző. V: Budán. Bp. Honvéd: Garamvölgyi — Rákóczi, Palicskó, Csákó — Bányai, Solti — Tö­­röcsik, Csóka, Tóth. D. Szabó, Babol­­csay. D. Törekvés: Mike — Kaposi, Nagy, Horváth — Báli, Kalmár — Li- Inonfai, Takács, Gebhardt, Gelencsér, Máté. Nagy érdeklődés kísérte a válo­gatottjai nélkül kiálló Bp. Honvéd játé­kát A hóval borított pályán élvezetes, szép játék alakult ki. Tóth szerezte meg a vezetést, majd ragyogó támadás után Csóka lőtte a második Honvéd-gólt Egy rossz hazaadást Csóka csípett el — 3:0. A második félidő elején nagy igyekezet­tel támadtak a hazaiak, de a Honvéd védelme biztosan hárított. A 60. perc után sűrűn estek a gólok. Csóka távoli lövése akadt meg a hálóban, majd Tóth, Törőcsik és Solti volt eredményes. A Bp. Honvédben Rákóczi, Tóth, Babolcsay és Bányai játéka emelkedett ki, míg a Tö­rekvésben Mike, Kaposi és Takács nyúj­tott elfogadható teljesítményt. Bp. Vörös Lobogó—Miskolci Törekvés 3:1 (0:1). Miskolc, 4000 néző. V: Köszt­­ner. Bp. Vörös Lobogó: Gellér — Fá­bián, Börzsei, Kovács III — Kovács I, Zakariás — Sándor, Kárász, Palotás, Molnár, Szimcsák I. M. Tör.: Berényi — Bura, Oránszky, Vinnai — Siklósi, Antal — Nagy, Radványi, Fekete I, Fe­kete II, Szam­ák. Igen jó iramú mérkő­zés volt. A hazai csapat az I. félidő egyes szakaszaiban egyenrangú ellen­fél tudott lenni és a 10. percben egy gyors jobboldali támadás végén Fekete II a vezetést is megszerezte. A Bp. Vö­rös Lobogó ebben a játékrészben ké­nyelmesen szőtte támadásait. Szünet után rákapcsolt a vendégcsapat, a 43. percben Szimcsák, az 54. percben Pa­lotás és az 57. percben Kárász góljával a maga javára döntötte el a mérkő­zést. A két utolsó gól akkor esett, ami­kor Vinnai sérülése miatt balszélsőt játszott, Oránszkyt pedig a pályán kí­vül ápolták. A 78. percben­­ Molnár 11-esét Berényi szögletre védte. Szü­net után a Vörös Lobogó nagy techni­kai és taktikai fölényben volt. Jó: Bör­­zsei, Kovács I, Zakariás, Sándor, Szim­­csák I. 111. Berényi, Buna, Oránszky, Radványi. Szegedi Haladás —Turbó 9:0 (3:0). Szeged, 1200 néző. V: Rozsnyay. Hala­dás: Mészáros — Faragó, Bánáti, Vass — Baráth, Zallár — Böjtös, Czi­­rák­i, Szabó, Rábai, Rózsavölgyi. Turbó, Gál — Horváth, Csillár, Jakab — Szabó. Lengyel — Galgóczi, Vitéz, Zsidai, Bíró, Farkas. A hazai csapat végig irányította a játékot és főleg a II. féidőben mutatott jó formát. A ven­dégcsapat lelkesen védekezett, még­sem tudta megakadályozni ellenfele nagyarányú győzelmét. G: Rózsa­völgyi (3), Cziráki (2), Szabó (2), Boj­tos, Baráth (11-esből). Jó: Vass, Czi­­ráki. Rózsavölgyi. 111. Horváth. Lengyel, Galgóczi. Csepeli Vasas —Csorvási Traktor 6:0 (2:0). Csorvás, 1000 néző. V: Tárkány. Csepel: Bakó — Bulla, Mednyánszky, Takács — Keszthelyi, Klejbán — Gon­dos, Berendi, Povázsai, Völgyi, Ughy. Csorvás: Fehér — Góg, Lestyán, Vozár — Takács, Kiskó I — Baráth, Szilágyi, Babja, Kiskó II, Ungur. A fagyos, havas talajon sokat csúszkáltak a játékosok, ennek ellenére végig szép mérkőzést vívott a két csapat. Az I. félidőben a lelkes és helyenként jól játszó Traktor sokáig ellent állt az NB I-es csapat rohamainak. Szünet után már egyre jobban kidomborodott a fővárosi csapat nagyobb tudása. Tá­madást támadásra vezetett, de nagyobb eredményességét megakadályozta a mezőny legjobbjának bizonyuló Fehér. G: Povázsai (3),­­Gondos (2), Völgyi Jól játszott a Csepel együtteséből Keszthelyi, Povázsai, valamint a két szélső, míg a hazai együttesben Fehé­ren kívül Kiskó I, Szilágyi és Ungur nyújtott jó teljesítményt. Pécsi Dózsa —Pécsi Vörös Lobogó 4:1 (3:1). Pécs, 1500 néző. V: Kovács B. Dó­zsa: Krausz — Szöcs, Kocsis, Pozsgai — Lovig, Plock — Kamondi, Lehel, Csupak, Swara, Horváth. Vörös Lobogó: Szomor­i — Fazekas, Marton, Kerca — Vitéz, Szomor II — Hoffeker, Hauschl, Ligeti, Szigeti, Biró. A rossz talajnak tulajdonítható a feltűnően sok hiba mind­két fél részéről. Az I. félidőben az NB I-es csapat nagy fölényben játszott jól tömörülő ellenfele ellen. Csatárai azon­ban nem eléggé húzták szét a mezőnyt, viszont aránylag sokat, de elég pontat­lanul lőttek kapura. A II. félidőben a Dózsa már könnyelműen vette a játé­kot s ekkor a Vörös Lobogó fiataljai nagy becsvággyal küzdve megakadá­lyozták nagyobb arányú vereségüket. G: Lehel (2), Kamondi, Plock, ill. Hof­feker. Jó, Szőcs, Pozsgai, Lovig, Hor­váth, ill. Szomor I, Márton. Salgótarjáni Bányász — Egri Bástya 3:1 (0:0). Eger, 1000 néző. V: Eger­vári. S. Bányász: Oláh I — Sándor, Jancsik, Oláh II — Neuschel, Dávid — Csárki, Vasas, Nagy, Bodon, Jagodics. Eger: Nagy II — Pusztai, Szentmarjay, Tragyszalóki — Báder, Boros — Hamis, Nagy I. Kovács, Bajukovszky, Répás. Élénk iramú, változatos mérkő­zés volt. Az I. félidőben a hazai csapat támadott többet, de a csatárok nem bírtak a kitűnően védő Oláh I-gyel és a jól romboló tarjául hátvéd-hár­massal . Ebben a játékrészben a ven­dégcsapat támadósora a belső játékot erőltette és ezért az egri védelemnek aránylag könnyű dolga akadt. Szünet után megváltozott a játék képe és a bányász csapat most már a szélsőkre alapította­ a támadások kezdeményezé­sét. Ez a megoldás sikerrel is járt, s már a 15. percben megszerezték a vezetést. A lelkes hazai csapatnak a 34. percben sikerült egyenlítenie és a vendégcsapat csak a hajrában tudta kihasználni a győzelmet. G: Bodon (2), Vasas, ill. Nagy I. Jó: Oláh I, Jancsik, Oláh II, Vasas, Bodon. H: Báder, Boros, Nagy I, Kovács. Szombathelyi Törekvés — Székesfehér­vári Bástya 3:1 (2:1). Székesfehérvár, 600 néző. V: Szabó. Szombathely:­­Hor­váth — Nyirő, Tarr, Szőllősi — Kulcsár, Szakály — Varga II. Dombai, Mészáros, Czigány, Kolesánszky. Sz. Bástya: Ti­már — Molnár, Szeles. Dékány — Sa­­marus, Kertai — Markovics, Sárvári, Szegi, Antal, Kollár. Jó iramú mérkőzést hozott a két csapat találkozója. Az NB I-es csapat többet támadott, de a lelke­sen küzdő Bástya mindvégig egyen­rangú ellenfél tudott maradni. A Törek­vés csak a hajrában tudta kiharcolni a győzelmet. G: Dombai (2), Czigány, ill. Szegi. Jó: Nyirő, Kulcsár, Dombai. 111. Timár, Szeles, Kertai. Bp. Dózsa — Balatonboglári Traktor 12:0 (3:0). Balatonboglár, V: Dobszai. Bp. Dózsa: Komáromi — Rajna, Vár­hidi, Farsang — Zalai, Peller — Aspi­­rány, Kiss II, Virág, Szusza, Tóth. B. Traktor: Kovács I — Lovass, Herczeg, Groszmann — Samu I, Gerel — Kiss I, Fodros, Bakó, Somogyi, Muszti. Jó ta­lajú pályán az I. félidőben még jól tar­totta magát a boglári csapat. Szünet után a 70. percben Gerel megsérült, és a 10 emberre olvadt hazai csapat meze­­poppant. Bár a boglár­ együttesnek a védelme a legjobb csapatrésze a ragyo­góan játszó Dózsa-csatársorral szemben tehetetlennek bizonyult a hajrában. G: Szusza (4), Aspirány (2), Kiss (2), Tóth (2), Virág, Herczeg (öngól), Jó: Szusza, Peller, Kiss II, Tóth, ill. Herczeg, Samu I, Gerei. Tatabányai Bányász —Lovászi Bá­nyász 7-0 (4KJ). Lovászi, 800 néző. V: Boda. Tatabánya: Grosics — Farsang, Környei, Kovács I — Guba, Majsán — Szovják, Janos, Kovács IV, Macsali, Dell. Lovászii: Tihanyi — Ullrich, Kon­dikor, Hermiann — Farkas, Pusztai — Neiuwirth, Kozma, Timár, Molnár II, Süket . A jó iramú, sportszerű mér­kőzésen az NB I újonc csapata köny­­nyed játékkal is fölényesen győzött a lelkes lovászi csapat ellen. A tata­bányaiak védelme nem állt nehéz fel­adat előtt, a fedezetek és csatárok so­kat mozogtak, jól futottak lyukra és nagy közönségsikert arattak. Szembe­ötlő volt a vendégcsatárok helyzet­­felismerő leleményessége és livőkész­­sége. G: Kovács IV (3), Macsali (2), Deli, Lahos. Jó: Grosics, Környei, Majtám és a tá­madósor, ill. Tihanyi, Hermalm, Pusztai, Tímár. Bp. Vörös Meteor —Pestimrei Építők 3:0 (2:0). Pestimre. V: Bordás I. Bp. Vö­rös Meteor: Zugéber — Molnár, Nagy­it, Nagy Iván — Illés, Pekker — Cékli, Horváth I, Sántha, Lipták, Bedők. P. Ép.: Hunyadi — Szeiler, Ullmann, Far­kas — Berdó, Bokronyi — Erős, Pro­­hászka, Mohi, Hensz, Szilágyi. Változa­tos, meglepően jó iramú mérkőzést ví­vott a két csapat. A megfiatalított Me­teor nehezen győzte le a lelkes és ke­mény hazaikat. G: Cékli, Sántha, Hor­váth I. Jó: Nagy II. Nagyiván, Pekker, Lipták, ill. Hunyadi, Uilmann, Pro­­hászka. Debreceni Törekvés —Nyíregyházi Épí­tők 3:1 (3:0). Debrecen, 800 néző. V: Bállá Gy. D. Törekvés: Papp I — Mol­nár, Domán, Kovács — Simonyi, Móré — Komlóssy, Zilahi, Fekete, Csüllögh, Papp II. Nyíregyháza: Bakos — Galló, Pokrovenszky, Groholy — Parti, Havacs III — Lendvai, Kovacsics, Pocsai, La­katos, Havacs II. A nyíregyházi csapat különösen a II. félidőben jól tartotta magát. G: Zilahi, Komlóssy, Papp II, ill. Havacs III. Jó: Kovács, Domán, Zilahi, Papp II, ill. Bakos, Pokrovenszky, Gro­holy, Lakatos. Komlói Bányász — Garai Traktor 5:2 (2:1). Gara, 300 néző. V: Onódi. Komló: Magyar — Kanizsai, Gárdos, Kripl — Kohlmann, Polgár — Pótinger, Korom, Szám, Daum, Gelencsér. Gara: Diszl — Karaki, Réti, Dujmov — Pácsi, Erdős — Alatics, Fokos, Tóth, Mikus, Földes. Az I. félidőben teljesen egyenrangú el­lenfél volt a garai csapat. Szünet után kidomborodott a komlóiak jobb erőn­léte és a nagyobb technikai felké­szültség. G: Szám (2), Gelencsér (2), Korom, ill. Tóth, Mikua. Jó: Kanizsai, Kohlmann, Pátinger. Korom, 111. Diszl, Karaki, Pácsi. Pereces! Bányász—Vasas Jászberényi Lehel 2:1 (1:0). Jászberény, 300 néző. V: Horváth. Pereces: Krajnyák — Futó II. Szín: Futó III — Gergely, Svara — Bartus, Ullász, Burghardt, Cseh, Futó V. Jászberény: Lauer — Apter, Fehér, Bucza — Gere, Biró — Gondos, Turó­­czi, Szigeti, Sebestyén, Fülöp. A bá­­nyászcsapat csak nagy küzdelemben tudott győzni a végén erősen támadó hazai csapat ellen. G: Ulász, Burghardt, ill. Szigeti. Jó- Krajnyák, Futó II, Ullász, ill. Bíró, Gondos, Szigeti. Siófoki Bányász—Dégi Traktor 4:4 (2:2). Dég, V: Bebesi. Változatos Iramú, érdekes mérkőzés. A helyzetek alap­ján a döntetlen igazságos. A II. fél­időben a játékvezető a Bányászból Vö­röst, a Traktorból Wielandot és Hu­szárt kiállította. Az I. Bányász jutott tovább. Várpalotai Bányász —Sárvári Kinizsi 4:1 (0:1). Sárvár, V: Kőrös. A nagy lel­kesedéssel játszó megfiatalított hazai csapat 70 percen keresztül fölényben volt, s 1:0-ra vezetett. Az utolsó húsz percben azonban a vendégek, elsősor­ban sokkal jobb állóképességük révén, felülkerekedtek, s biztosan győztek. G: Borbély, Hornyacsek, Kőműves, Flamm, ill. Szabó. Jó: Hornyacsek, Boros, Flamm, Terbe, ill. Szabó, Radványi, Kamondi. Józsefvárosi Szállítók—óbudai Építők 3:0 (0:0). Gyömrői út. V: Beleznay. Szü­net utáni jobb játékával ilyen arányban is megérdemelten nyertek a szállítók. G: Major, Gollek, Estefán. Jó: Danko­­vics, Kertész, Estefán, ill. Nyíri, Bognár. Monori Bástya — Kecskeméti Honvéd 3:2 (1:1). Monor. V: Reményi. A nagy lelkesedéssel játszó monori csa­pat megérdemelten győzte le a techni­­kásabb Honvédet. G: Berényi (2, egyet 11-esből), Dobrovolni, ill. Baranyi, Pé­­celi. Jó: Berényi, Petrovics, Szabó. K.­­ Nagy. Hl. Baranyi, Szalay I, Péceli. Szombathelyi Vasas—Soproni Pamut­ipar 2:1 (1:1). Szombathely. V: Kemény. A hazai csapat mindkét félidőben töb­bet támadott. A II. félidőben 1:1 állás­nál előbb a soproniak, majd a hazai csapat 11-est hibázott. A játékvezető a soproni Gyuráczot és Horváthot sport­szerűtlenségért kiállította. G: Mu­lsics, Kertész (öngól), Hl. Reisner. Jő: Szalai. Koroknál, Kovács, ill. Igaz, Fejes, Szom­mer. Autótaxi —3. sz. Dózsa 1.) (0:0). Sírkert utca. V: Juhás­z-Kiss. A nehéz talaj ellenére a mezőnyben mind­két csapat szépen játszott, a gólhely­,­zetek kihasználásával azonban a­­csat­társorok adósak maradtak. Az Autó­taxi megérdemelte a győzelmet, mert jobb volt. G: Sándor. Jó: Ferencz, Arnstein, Schreiber, Gál I., 111. Gulyás, Steckner, Paltesz. Zagyvapálfalvi Építők —Egri Vasas 2:1 (1:0). Zagyvapálfalva, 300 néző. V: Lámi. Csúszós, jege® talajon, kemény küzdelemben győzött a 9 ifjúsági já­tékossal kiálló hazai csapat. G: László, Godó, ill. Tóth. Jó: Faragó, Havasi II, Hl. Hidasi, Vincze. Szegedi Törekvés — Hódmezővásárhelyi Honvéd 4:2 (3:0). Szeged, 400 néző. V: Szarvas. Mindkét csapat sok hibával játszott. A szegediek jobban kihasz­nálták helyzeteiket. G: Becker (3), Juhász, Hl. Nagy G., Laudisz. Jó: Becker, Vincze. Hajós. 111. Nagy G. Monavszky. Szöregi Törekvés — Hódmezővásár­helyi Építők 4:2 (3:0). Hódmezővásár­hely, 300 néző. V: Ónodi. Élénk iramú mérkőzés, az első félidőben a vendé­gek, szünet után a hazaiak voltak jobbak. A szöregi támadósor több helyzetet teremtett­­: Sebők III (2), Sebők I, Karsai, ill. Juhász, Vass (11-esből). Jó: Sebők III, Sebők I, Szánthó. 111. Salaimon, Vass. Pesterzsébeti Vasas —Hárosifó 5:0 (1:0). Ady Endre n. V: Mezősi. Az erzsé­betiek nemcsak a mezőnyben, hanem a kapu előtt is sokkal jobban feltalálták magukat. G: Bóta (2), Balogh, Kocsis, Jolics (11-esből). Jó: Márta, Rehák, Jo­­lics, Bóta, ill. Szabó I, Szabó II, Rappai. Mosonmagyaróvári Timföld—Nyirádi Szikra 4:1 (2:1). Nyirád, V: Csubi. A vendégcsapat csatársora sokkal gólra­­törőbben játszott. G: Vömbik (2), Né­meth, Csabai, ill. Horváth. Tiszalöki Építők —Debreceni Tatarozó 4:0 (1:0), Tiszalök. V: Fülep K. A hely­zeteit jobban kihasználó hazai csapat még ilyen arányban is megérdemelten győzött. G: Antalóczi III (2), Borbély, Csáki. Jó: Borbély, Tőkés. Antalóczi III, Csáki, ill. Kovács, Tóth, Gerő. Füzesgyarmati SE — Szolnoki Bástya 4:1 (2:1). Füzesgyarmat, 500 néző. V: Zágoni. Sokkal lendületesebb és lelke­sebb volt a hazai csapat. G: Bojtor (2), Tóth (2), ill. Szekeres. Jó: Garamvölgyi, Vitáris, Tóth, Bojtor, Hl. Bege II, Sze­keres. A labdarúgó Dunántúli Kupáért Pápai Vörös Lobogó — Soproni Törek­vés 1:0 (0:0). Pápa, 1200 néző. V: Pillér. Pápa: Kovács — Sas, Nyiga, Molnár — Horváth, Orbán — Besenyei, Vámos I, Vámos II, Szakál, Ivanics. Sopron: Fend­­rick — Ferenc, Peresznyák, Rácz — Kerekes, Lift — Frank, Németh, Turai, Szabó, Vámos. A heves iramú, kemény mérkőzésen csak nehezen győzött a hazai együttes. G: Ivanics. Jó: Nyiga, Horváth, Besenyei, Szakál, 111, Fendrick, Peresznyák, Frank. Veszprémi Vasas—Moson­i Vasas 1:1 (1:1). Mosonmagyaróvár, 500 néző. V: Schmuck. Veszprém: Főczén — Kovács, Répási, Végh — Koronczai, Kiss — Bánhidi, Pereces, Pfénig, Szedlák, Ve­­reczkei. Moson: Botló II — Tasnádi II, Botló I, Kiszelka — Kopf II, Kopf I — Haffner, Rádl, Király, Breler, Ko­­kas. A mosoni csapat többet támadott, de nem egységes csatársora nem tudta áttörni ellenfele kitűnő védelmét. G: Botló I (öngól), Hl. Breier (11-esből). Jó: Kovács, Répási, Végh, Kiss, Pere­ces, ill. Botló I, Kopf I. Kopf II. Breier. Zalaegerszegi Dózsa—Nagykanizsai Bányász 2:1 (1:0). Zalaegerszeg, 1500 néző. V: Horváth B. Z. Dózsa: Barna — Németh, Hetényi, Petrik — Bélák, Ka­tona — Zámbó, Schmidt, Tárnok, Nagy, Farkas. Nagykanizsa: Nagy II — Ba­logh, Zsidó, Kiss-Gaál — Nagy I, Kerkal — Andris, Kovács II, Kovács I, Bencze, Lakatos. A játékidő két­harmadában a hazaiak voltak fölényben, a kanizsaiak csak az utolsó félórában jöttek fel. G: Nagy, Zámbó, ill. Kovács II. Jó: Barna, Hetényi, Bélák, Schmidt. 111. Zsidó, Nagy I. Kerkal. Barátságos labdarúgó-mérkőzések Bp. Törekvés —Bp. Vörös Lobogó II 1:1 (1:0). Szőnyi út. V: Iglói. A Bp. Vö­rös Lobogó II végig egyenrangú ellen­fél volt. G: Kósa, ill. Bödör. Jó: Jéger, Szalai, Dóra, ill. Bödör. Szimcsák II. Sörgyár —Dinamó 1:1 (1:1). Halom u. V: Kaposi. Az eredmény megfelel a já­ték képének. G: Simonit, ill. Szőke. Jó: Balázs, Gelencsér, Pál, 111. Fischer, Ju­hász, Széles. Bp. Spartacus-MÁVAG 3:3 (2:1). Kő­bányai V. V. Zsolt. Az I. félidőben a Spartacus, szünet után a MÁVAG ját­szott jobban. G: Nyári (3), ill. Ruff, Pa­tai, Gregor (11-esből). Jó: Kopző, Szabó, Nyári, ill. Domonkos, Gregor, Ruff. Atlétikai filmbemutató A berni Európa-bajnokságról készí­tett filmet hétfőn délután 15.30 órai kezdettel levetítik az összes fővárosi atlétikai edzők részére a Testnevelési Főiskolán. 10 labdarúgó-mérkőzés szerepel a Totó 7. számú, e heti szelvényén is, s közülük hetet a francia labdarúgó-bajnokságért vív­nak. 1. Pápa —Moson, 2. Sopron —Nagy­kanizsa, 3. Veszprémi Vasas—Zala­egerszeg, 4. Lens—Reims, 5. Troyes — Nice, 6. Monaco —Racing Paris, 7. Sochaux—Marseille, S. Nancy—St. Etienne, 9. Strasbourg—Metz, 10. Lyon —Bordeaux, 11. Bp. Dózsa — Bp. Spartacus, 12. Bp. Vasas—TF (a 11—12. helyen férfi kézilabda-mér­kőzések vannak). Már a hét elején vegye meg Totószelvényeit! Őszintén feltárták a fejlődést gátló hibákat az evezőssport országos értekezletén Kétségtelen, hogy az elmúlt néhány évben valamit előbbre lépett a magyar evezőssport, de korántsem akkorát, amekkorát jól irányított munka esetén léphetett volna. A fejlődést nagyrészt olyan okok gátolták, amelyek sikeres elhárításának előfeltételei adva voltak, a sportág hívei azonban vagy elszalasz­tották a lehetőségeket, vagy nem tulaj­donítottak nagy fontosságot az ügynek. Elsősorban ezeket a kérdéseket érin­tette a IV. országos evezősértekezlet amelyet a napokban tartottak meg az OTSB-ben. A nagy körültekintéssel készített be­számoló során feltárult a sportág hely­zete. Gyurkóczy Károly, az országos társadalmi evezős szövetség edzőbizott­­ságának vezetője beszámolójában sok­oldalúan boncolgatta a sportág számot­tevő kérdéseit. Igen jelentős helyet ka­pott a beszámolóban az evezés népsze­rűsítése körül végzett munka. Számottevő fejlődést­­ mutatott 1955- ben az evezés iránti érdeklődés. Sike­­­rült ér­vényt szerezni a múlt év ha­sonló értekezletén született határozat­nak, amely a népszerűsítést az egyik legfontosabb feladatul írta elő a társa­dalmi szövetségek számára. A múlt idényben végzett, a népszerűsítést célzó munkával jelentősen gyarapodott az új versenyzők száma. Ezt mutatták a be­számoló számadatai is, 1955-ben 728-an indultak versenyeken, közöttük 236 volt nő. Jelentős mértékben fejlődésnek in­dult a vidéki versenyevezés. Győ­rött, Szolnokon, Vácott, Mohácson erősödött az evezőssport, s noha ezeken a helyeken igen sok prob­lémával kellett megküzdeniük, mégis sikerült 1954-hez képest megnégyszerezniük a versenyzők számát. Negyven helyett ma már százhatvan versenyzővel büszkélkedhet a vidéki versenyevezés. Még további fejlődés várható, hiszen Baján és Szegeden is tapasztalható „mozgolódás". A főváros evezőssportjában örvende­tes jelenség, hogy a múlt évben szé­lesebb körben sikerült az ifjúságot be­vonni a versenysportba. Ma már lényegesen kedvezőbb a helyzet az utánpótlás biztosításá­ban, mint a korábbi években volt, s ennek megteremtéséért dicsérhe­­tők azok a szakemberek és társa­dalmi munkások, akik sokat fára­doztak. Meg kell azonban állapítani, hogy a fiatalok a legjobbak közé csak elenyé­szően eset­ mély számban zárkóztak fel. Még ma is az a helyzet, hogy élver­senyzőink zömét általában az idősebb korosztályhoz tartozók alkotják. A beszámoló megállapította, hogy legjobbjaink a múlt év nemzetközi ver­senyein nem azért szerepeltek gyen­gébben, mert kisebb képességekkel rendelkeztek, mint általában a többi nemzet versenyzői, hanem azért, mert felkészítési módjuk és stílusuk elavult. E hibák megszüntetésére az edzőtes­tület megtette a legfontosabb intézke­déseket. Tisztázta a több éven keresz­tül dúló stílusok­at, és ennek hatására új irányú edzések alapjait fektette le. Az országos társadalmi szövetség ta­valyi munkáját vizsgálva eléggé ked­vezőtlen kép tárult a hallgatóság elé. Bár lényegében hatásosan dolgozott az ország evezőssportját összefogó társa­dalmi szerv, mégsem lehet azt állí­tani, hogy valamennyi bizottsága és a bizottságok valamennyi tagja színes­­lélekkel végezte munkáját. A minősítési és az edzőbizottság kivételével egyetlen bizottság sem látta el maradéktalanul feladatát, így csak néhány lelkes társadalmi munkás fáradhatatlanságának tud­ható be az ügyek sikeres intézése. Az országos társadalmi szövetség hibá­jából nem volt meg az együttműködés a budapesti társadalmi szövetséggel. A szakosztályok közötti összhang nem mutatott különösebb javulást 1954 óta. Még mindig meglehetősem feszült a viszony a különböző sport­ körökhöz tartozó élversenyzők között. A feszültséget elsősorban az egyéni érdekek hajhászása váltja ki közöttük. Nem értékelik kellően egymás tel­jesítményét és nem ritkán az ön­teltség jelei mutatkoznak visel­kedésükben. A versenyzőkről szólva meg kell említeni azt is, hogy még mindig nem bánnak megfelelő gonddal hajóikkal és drága sportszereikkel. A tapasz­talat azt mutatta, hogy a víziedzések befejezésével nem tisztítják le hajói­kat, a nagy többség piszkosan teszi be a drága sportszereket a csónak­­házba. Ez a kérdés természetesen fel­veti a gondatlanságot elnéző edzők felelősségét is. Fontos pontként tárgyalta a beszá­moló azt a tűrhetetlen helyzetet, amely szerint a versenyzők és vezetőik le­becsülik az orvosi ellenőrzés jelentő­ségét. A múlt évben csak igen kevesen jelentek meg a kötelező orvosi vizsgálaton, akadt nem egy olyan evezős is, aki évek óta a sport­orvos felé sem nézett. E káros szemlélet — amelyért egy­aránt felelősek a versenyzők és veze­tők — következménye lett, hogy egész­ségügyi okokból 1955-ben három ne­ves versenyzőnek is meg kellett vál­nia a versenyzéstől. A hozzászólók jól egészítették fel a beszámolót. Dillinger Alfréd (budapesti társadalmi szövetség) a túraevezősök kérdését ve­tette fel. Elmondotta, hogy kevés a ver­senyző, bár papíron 146 szakosztályt és mintegy 3600 sportolót tartanak nyilván. A kimutatásban szereplők foglalkoztatá­sáért semmi sem történt, ezért javaslatot tett sportkörök közötti pontszerző verse­nyek rendezésére. Török Zoltán (Bp. Ki­nizsi) a nevelés kérdésével foglalkozott behatóan. Hangoztatta, hogy nemcsak szakmailag, hanem politikailag is felelő­sek az edzők versenyzőik neveléséért, majd az egységes stílus kialakulásának fontosságáról beszélt. Gábor Zsigmond (Bp. Vörös Meteor) az edző-továbbkép­zést, mint a fiatalok szakmai nevelésé­nek egyik lényeges eszközét említette még. Rakk­ay Zsuzsa (Vörös Meteor Cse­mege) fiatal versenyzőtársai nevében mondott köszönetet a sportkörüktől ka­pott támogatásért. Takács János (Bp. Ki­nizsi) javasolta, hogy a jövőben a serdü­lők részére is rendezzenek országos baj­nokságot, vagy ehhez hasonló versenye­ket. Császi Ferenc (Szolnoki Kinizsi) örömmel újságolta, hogy Szolnokon rend­kívül népszerű sportág lett az evezés, és ezt a népszerűséget szeretnék mi­nél jobban kamatoztatni a versenyevezés javára. Dr. Szkladányi László (Mohácsi Bástya) a mohácsi tanács sport iránti ál­dozatosságát említette meg, s elmondta, hogy a tanács újabban „Mohács Kupát” kiírásával örvendeztette meg az evezős­sportot. A további nyolc hozzászóló is hasznos észrevételekkel igyekezett emel­ni az értekezlet sikerét. Az országos értekezlet nyolc határozati pontban foglalta össze a leglényegesebb tennivalókat. Ezek között szerepel a ver­senyzők, az edzők és a versenybírák képzése, s egy új, olyan versenykiírási rend­szer kidolgozása, amely az egyes egységekben kötelezővé teszi majd az I. osztályúak mellett ifjúságiak indítását. Határozott az országos értekezlet az egy­séges stílus bevezetéséről, majd kimond­ták, hogy a jövőben a serdülő lányok ré­szére is rendeznek versenyeket. Remélhető, hogy az őszinte bírálat és önbírálat közelebb visz a kérdések tisz­tázásához, de ez még kevés. A jövőben a cselekedet legyen a döntő. Ha lelkesen végzik majd te­endőiket evezőssportunk hívei, ak­kor az elkövetkező értekezleten bi­zonyára kevesebb hibáról, hiá­nyosságról hallunk majd. Nemzetközi labdarúgó-mérkőzés CWKS (Varsó)—Pesterzsébet válogatott 4:0 (0:0) Ady Endre u. 500 néző. V: Gács. CWKS: Szymkowiak — Slaboszewski, Grzybowski, Wozniak — Strzykalsk.1. Sietkera — Csupa, Brychcy, Kempny, Pohl, Cehelik. Pesterzsébet: Tóth — Tunyogi, Városi, Hanold — Varga, Bihari — Réfi, Tisza, Budai, Bárfi, Kalmár. Végi­g jó iramú és színvonalas mér­kőzést vívott a két csapat. Az első fél­időben is többet támadott a techni­­kásabb és jobb erőben levő lengyel csapat, de csatárainak tudománya csak a 16-osig terjedt. Itt vagy rossz lövé­sekkel fejezték be a támadást, vagy pedig a jól záró erzsébeti védelem tag­jai mindig időben és jól léptek közbe. Négy kedvező helyzet maradt így ki­használatlanul a lengyel csatárok előtt. A hazah csapat támadói a mezőnyben szépen építettek, a kapu előtt azonban ők sem boldogultak a lengyel védők­kel. Szünet után a CWKS-ban Bem védett és Kowal játszott jobbösszekötőt, Pest­erzsébet csapatában pedig Varga he­lyén Dávid szerepelt. A CWKS fokoza­tosan feljött, s elsősorban jobb erőn­léte révén nagy fölénybe került. Külö­nösen az utolsó félórában támadott sokat a lengyel együttes, s ekkor es­tek a gólok is. G: Pohl, Kempny, Csupa, Kowal. Jó: Grzybowski, Strzy­­kalski, Siekera, Brywicy, Kempny, Hl. Bárfi, Városi, Réfi. A CWKS ellenfelét a Pesterzsébeten lakó ismertebb labdarúgókból állították össze. Sokkal helyesebb lett volna, ha a válogatottal a XX. kerületi sportkö­rök legjobbját alkották volna. Merényi József biztosan nyerte a Bp. Vörös Meteor gyorskorcsolyázó-versenyét Vasárnap sem kedvezett az időjárás a Bp. Vörös Meteor gyorskorcsolyázó­­versenyének. Nemcsak hideg volt, ha­nem erős szél is fújt. Ennek ellenére több versenyzőnek sikerült megjavíta­nia egyéni csúcsát. Az elsőosztályúak versenyében Merényi a második na­pon is bebizonyította jó formáját, megnyerte az 5000 méteres futamot és 1500 méteren holtversenyben az első helyen végzett Kovács Árpáddal. To­vábbi fejlődéséről tett tanúságot az ifjúsági Tóth, I. osztály, 1500 m: 1—2. Merényi és Kovács A. 2:26.8, 3. Kovács J. 2:33.2, 4. Kovács I. 2:33.9, 5. Kónya 2:36.7, 6—7. Kiss és Ivánkái 2:40. Kovács Ár­pád és Merényi egy párban futott. Vé­gig fej-fej melletti versenyt vívott a két versenyző. 5000 m: 1. Merényi 9:01, 2. Kónya 9:01.7, 3. Kovács J. 9:07.3, 4. Ivánkai 9:16.8, 5. Kovács Á. 9:17.6, 6. Kovács J. 9:19.5,­­ 7. Kiss 9:32.2. Merényinek Kónya volt a pár­ja. Az első 1000 méteren (1:49) együtt haladtak, majd Kónya vezetett 4000 méterig. Ezután Merényi erősített, be­hozta hátrányát és nagy hajrában si­került megelőznie ellenfelét, összetett verseny: 1. Merényi (Bp. Vörös Lobo­gó) 203.000, 2. Kovács Árpád (Bp. Vö­rös Meteor) 204.893, 3. Kovács József (Bp. V. Lobogó) 206.347, 4. Kónya (Bp. Kinizsi) 208.353, 5. Kovács István (Bp. V. Meteor) 209.117, 6. Ivánkai (Bp. Ki­nizsi) 213.513, 7. Kiss (Bp. V. Meteor) 216.316. II. osztály. 1500 m: 1. Geley 2:39, 2. Laczik 2:41, 3. Pósa 2:41.1, 4. Schroller 2:42.1, 5. Behringer (Bp. Ki­nizsi) 2:44.5. 5000 m: 1. Geley 9:11, 2. Schroller 9:29, 3. Pósa 2:29.6, 4. Laczik 9:40.6. összetett verseny: 1. Geley (Bp. Vörös Meteor) 213.050, 2. Laczik (Bp. Vörös Meteor) 217.410, 3. Pósa (Bp. Vö­rös Meteor) 218.310. 4. Schroller (Bp. Vörös Meteor) 220.133. Ifjúságiak, 3000 m: 1. Tóth 5:24.9, 2. Zamecsnik 5:34.7, 3. Karácsony 5:41.6, 4. Faragó 5:53.1, 5. Kovács P. 5­ 59.4, 6. Parádi 6:04, 7. Maróthy 6:57.5.­ösz­­szetett verseny (1000 és 3000 m után): 1. Tóth (Bp. V. Lobogó) 103.850, 2. Za­mecsnik (Bp. V. Meteor) 111.083, 3. Ka­rácsony (Bp. V. Meteor) 112.283, 4. Faragó (Bp. Kinizsi) 113.900, 5. Kovács P. (Bp. V. Meteor) 115.000,­ 6. Parádi (Bp. V. Meteor) 117.467, 7. Maróthy (Bp. Kinizsi) 129.883. Kezdők, 1000 m: 1. Gléz (Bp. Kini­zsi) 1:54.3, 2. Andrássy (Bp. Kinizsi) 1:55.6, 3. Schillerwein (Bp. V. Meteor) 2:02.6, 4,5. Vass (Bp. Kinizsi) és Ja­kab (Bp. V. Lobogó) 2:08. 6. Holló (Bp. V. Meteor) 2:09. Nők. Ifjúságiak. 1000 m: 1. Vágó (Bp. V. Meteor) 2:21.1, 2. Tóth (Bp. V. Lo­bogó) 2:24.9, 3. Kovács (Bp. V. Meteor) 2:51.3.