Sport, 1956. december (1. évfolyam, 6-27. szám)

1956-12-27 / 24. szám

I. évfolyam, 24. szám 1956. december 27. csütörtök Ára: 1 forint Szép Játékhatfpip&s&n­ es, Bp. Honvéd Mrésnábesm E- Távbeszélő-jelentésünk — Karácsony másodnapján nem volt nagy nemzetközi telefon­­forgalom, így aztán alig félórás várakozás után jelentkezett Mi­lánó, ahol a Bp. Honvéd lab­darúgói tartózkodnak. Ostreich­er Emil, a csapat egyik vezetője jött a telefon­hoz. Arra a kérdésünkre, hogy mi volt Brémában, elmondta, hogy a csapat igen szépen ját­szott, játéka nagyon tetszett a közönségnek, sok tapsot kap­tak a Bp. Honvéd játékosai a mérkőzés alatt is és utána is. 2:0-ás félidő után könnyen győztek 4:1-re a Werder Bremen, a jónevű nyugatnémet élvonal­beli együttes ellen. Ebben az összeállításban sze­repelt a Honvéd: Grosics — Dudás, Bányai, Solti — Bozsik, Kotász — Budai, Kocsis, Ma­chos, Puskás, Tichy. Faragó sérült, fején zúzott sebek van­nak, egyelőre nem védhet, mondta Östreicher, de sérült Czibor is. — Ha fejbe nem rúgják Fa­ragót — hangsúlyozta Östrei­cher —, akár három góllal is győzhettünk volna a Bilbao el­len. Azért állt Czibor kapuba, mert már a huszadik percben lerándult. Nem tudott megfele­lően mozogni és így kapott be két gólt. Ha nem lett volna sé­rült, annak ellenére, hogy nem kapus, megakadályozhatta volna mindkét spanyol gólt. Elmondta Ostreicher azt is, hogy az olasz lapok egyöntetűen a Bp. Honvéd rendkívüli balszerencséjéről írnak. A mérkőzés valamennyi szem­tanúja egyet ért abban, hogy a játéktudás és a pillanatnyi for­ma alapján a magyar csapatnak kellett volna győznie. Megtudtuk, hogy a brémai mérkőzés után hétfőn délben érkezett a magyar csapat Milá­nóba és ott töltötte az ünnepe­ket. Beszélgetésünk idején már ebéd után voltak a játékosok, a milánói Internazionale elleni mérkőzésre készülődtek. Nagy küzdelmet vártak ettől a talál­kozótól, mert az „Inter” kitűnő formában van, amit vasárnapi győzelme a Fiorentina ellen is jelzett. Ezzel a győzelemmel az Internazionale az első helyre került. Kalmár Jenő edzővel is beszéltünk, közölte, hogy ebben az összeállításban játszanak dél­után: Grosics — Rákóczi, Bá­nyai, Dudás — Bozsik, Kotász — Budai, Kocsis, Machos, Pus­kás, Tichy. Azután az iránt érdeklőd­tünk: mi lesz ezután, mikor jön­nek haza? Östreicher Emil elmondta, hogy nagyon rossz hangulatban vannak a játékosok a dél-ameri­kai portya körüli huzavona miatt, ele nem fáradtak, han­goztatják és különben is most két hetet Genova mellett, Ra­pallo Nerviben töltenek majd és ott tevékeny pihenővel készül­nek és igyekeznek megtartani, sőt fokozni a sportbeli formáju­kat. Az MLSZ engedélyével sze­retnének játszani, s remélik, hogy végül is megkapják azt. Ismételten kérték a héten is az engedélyt, de még mindig nem érkezett kérésükre válasz. Arra a kérdésünkre, hogy ki jön haza most Milánóból, azt válaszolta Ostreichez, hogy va­lószínűleg csak Machos és Tichy. A többiek részt akarnak venni a dél-amerikai portyán, amely a tervek szerint január közepén kezdődik. Hangsúlyozta Östreicher, hogy a portya után a Honvéd teljes csapata visszatér Magyarországra. Erre vonatkozólag többször is nyilatkoztak a játékosok, s ma­ga is mindent elkövet, hogy 1957 márciusában a csapat már részt vehessen a magyar baj­nokságban. Célzott arra is Öst­reicher Emil, hogy a portyán ügyelni akarnak a játékosok erőnlétére, elég játékos áll ren­delkezésükre, mert esetleg Sán­dor, Szolnok és Lantos is részt vesz a portyán, sőt talán az if­júsági válogatott egyik-másik tagja is. Miért nem volt kellemes karácsonya Marádban a Ferencváros labdarúgó-csapatának? (Belgrád, december 26.) Ne­künk bizony nem volt éppen a legkellemesebb az idei kará­csony. Hat gólt kapott a csapat a Radnicskitól, s ez éppen ele­gendő volt ahhoz, hogy­ a mérkő­zést követő vacsorán keserűnek és avasnak érezzék játékosaink az egyébként szeretettel elibük tálalt bejgli töltelékét: a diót és a mákot... A fiúkat érthetően bosszantotta és bosszantja most is a négy gól különbségű vere­ség, és sehogyan sem értik, miért követte a novoszádi jó játékot Belgrádban vérszegény, időnként egészen gyenge telje­sítmény. Pedig egyszerű ennek a magyarázata, és Sós Károly edzőnek teljes mértékben igaza volt, amikor már a második noviszádi mérkőzést követően ezt mondta: — Az első két jugoszláviai portyamérkőzésen meglepően jól játszottak a fiúk, a jó játék­nak azonban lesz még böjtje is. Mert előbb-utóbb megbosszulja majd magát az a körülmény, hogy közel másfél hónapon át rendszertelenül edzettünk. A labdarúgáshoz nemcsak techni­ka kell, hanem erő is. A hosszú kiesés következtében játéko­saink erőnléte megcsappant, s ennek nemsokára „ki kell jön­nie”. Ki­­is jött. . . Harmadik ju­goszláviai mérkőzésünk után szinte egyöntetű volt a véle­mény mind a Radnicski, mind a Ferencváros vezetőinek körében, hogy technikailag nem volt lé­nyeges különbség a két együttes között, erőnlét tekintetében azonban annál inkább. A Rad­nicski javára . . . Sajnos, a ta­laj is inkább a jó erőben levő jugoszlávoknak kedvezett, mert — nem kis meglepetésünkre — a noviszádi sportteleppel ellen­tétben, itt mély, sáros, agyagos pálya fogadta a csapatot. Ami­kor kiérkeztünk a pályára, Kis­­péter meg is jegyezte: — Haj-haj. Itt „ruha” lesz. Arra azonban nem számítot­tunk, hogy a mérkőzés végén a pálya eredményhirdető tábláján ezt olvashatja majd a több mint tízezer főnyi közönség: használták ki. Nem elfogultság azonban részünkről, amikor megállapítjuk, hogy amíg a mi két gólunk „sakk-matt helyzet­ben” teljesen szabályos volt, addig a jugoszlávok góljai kö­zül az egyik legalább 3 méteres lesből esett. A 49. percben Kertész szépített (4:1), majd Fenyvesinek nyílt alkalma újabb gólszerzésre, de hatal­mas helyzetben hibázott. A mi kapunk előtt viszont nem hagy­ta ki a helyzetet a Radnicski jobbösszekötője, s így lett 5:1. A 60. percben Vilezsál góljával 5:2-re alakult az eredmény. Két perc múlva esett az újabb les­gól, amelyet — mivel a bíró megadott — az utókor mint szabályosat őriz majd meg em­lékezetében . . . így lett a Rad­nicski és a Ferencváros mérkő­zésének végeredménye 6:2 a jugoszláv csapat javára. Most, amikor telefonálok, már készülődünk portyánk újabb állomása felé, Titográdba. Itt szerdán ját­szunk. Utána Szarajevóba me­gyünk, ahol 30-án lép pályára a csapat. Szó van arról, hogy hatodik mérkőzést is játszik a Ferencváros Jugoszláviában. Erre január 3-án Suboticán ke­rülne sor. Közben eljutott hoz­zánk több nyugatnémet klub­csapat meghívása is. Arra kér­nek, hogy Jugoszláviából egye­nesen utazzunk a Német Szövet­ségi Köztársaságba. De nem utazunk. Az MLSZ ugyanis azt kérte, hogy a jugoszláviai por­tya után térjünk haza, s csak azután tegyünk eleget a német meghívásnak. Mondanom sem kell: az MLSZ utasításához tart­juk magunkat. Még csak annyit: mivel az új esztendő beköszöntésekor nem leszünk otthon, ismerőseinknek, sportbarátainknak, szurkolótá­borunknak ezúton kívánunk na­­gyon-nagyon boldog új eszten­dőt. Ónodi Lajos Radnicski—Ferencváros 6:2 (4:0) A mérkőzés előtt Sós bejelen­tette, hogy Szabót is szerepel­teti, mivel a fiatal játékos telje­sen egészséges, semmiféle nyo­mát nem érzi sérülésének. Kö­zölte azt is, hogy Vilezsál is meggyógyult, s így szünet után ő is bekerül a csapatba, így kez­dett a Ferencváros: Ilku I — Buzánszky, Mátrai, Dalnoki — Szabó, Dékány dr. — Kertész, Varga, Orosz, Szigeti, Fenyvesi. A Radnicski nagy játékerőt képvisel. Nemcsak az bizonyít­ja ezt, hogy jelenleg a jugo­szláv bajnokság harmadik he­lyezettje, hanem az is, hogy si­keresen szerepelt a közelmúlt­ban lebonyolított angliai por­tyáján is. Csupa élvonalbeli együttes ellen játszott a jugo­szláv csapat a szigetországban, ahol öt mérkőzése közül kettőt megnyert, kétszer döntetlent ért el és csak egyszer szenvedett vereséget. A Ferencváros ellen is re­mek játékkal rukkolt ki. Az ele­jén valóságos tűzijátékot ren­dezett, s — igaz, hogy védel­münk segédletével — a kilen­cedik percben már 3:0-ra veze­tett. Az első gólt 25 méteres lövésből kapta Ilku, a másodi­kat Dékány rossz hazaadásából, a harmadikat pedig az elbá­mészkodó védők között közvet­len közelről rúgták a hálóba. A három gól után kiegyenlítet­tebbé vált a játék. A Ferenc­város két szélsője révén veszé­lyeztetett, a helyzetek azonban kimaradtak. Ezzel szemben a 37. percben a Radnicski újabb gólt ért el É lesről. 4:0. Szünet után a nehéz talajon meglehetősen idegenül mozgó Szigeti helyére Vilezsál állt be. Ez a félidő eléggé hullámzó volt, s abban különbözött az el­sőtől, hogy a gólhelyzeteket mindkét oldalon egyformán Hatalmas sikere volt a szerdai jégünnepélynek Régen volt már népvándorlás a Millenáris tájékán. Karácsony má­­sodnapján ismét megérhettük. Délelőtt 10 óra tájban feketéllett a Thököly út két oldala a pályá­ra igyekvő járókelőktől, akiket a jégünnepély híre csalt ki­ a me­leg szobából. A népvándorlás eredménye: 3000 néző. Ez a lelkes közönség nagy taps-­­ viharban tört ki, amikor Szollás , László dr., a korcsolyázó szövet-­­ség ideiglenes intéző bizottsága­­ elnökének megnyitó szavai után az ünnepély első résztvevője, Tó­biás Klári kifutott a jégre. A mű­­korcsolyázás egyik reménysége szabadonválasztott gyakorlatát mu­tatta be, majd Siebold Zsuzsa ti­­roli tánca aratott nagy sikert. A Peters, Tölgyesi-kettős argentin tangója, Soma Éva szabadonvá­lasztott gyakorlata, a Badacsonyi-­­ házaspár quick-stepje és Kucha­­­­rovitz Miklós kürje következett­­ ezután a műsorban. A nézősereg lelkesedése fokozatosan lendült bele a tapsolásba és amikor Ju­rák Eszter magyar ruhában be­lépett, akkor már tavalyi formá­ját is elérte. A magyar tánc, amelyet Jurák Eszter eltáncolt, arról tanúskodik, hogy a fiatal versenyző a viszonyokhoz képest jó formában van. Ugyanezt lehet elmondani a Nagy-testvérpárról, amely először szabadgyakorlatát mutatta be. Nagyék műsora máris majdnem teljesen készen van, emeléseik, ugrásaik ,,a helyü­kön” vannak, még az új emelés is, amely a gyakorlat második fi­gurája lett, tökéletesen sikerült. Megérdemelten kapták a nagy tapsot. Ezután Váczy-Hüöschl Györgyi babatánca ragadta magával a né­zőket, majd Rácz Miklós szaba­­don választott gyakorlata, Jurek Eta kürje, a Peters, Tölgyesi-ket­tős ötletes táncbemutatója követ­kezett. Illés Erzsébet táncparódiájának zenéje alaposan megmozgatta a nézőket, de a fiatal versenyzőt is, aki igen ügyes és jól előadott tánccal remekelt. Nagy örömet okozott a Jurek, Kucharovitz­ ket­­tős igen biztató páros futása és Csorna Éva nagyszerű cigánytánca is. A műsor végén a Peters—Töl­gyesi, a Porkoláb—Hajós, a Sztan­­csics—Jelly és Badacsonyi jég tán­cos pár futott együttes bemutatót, hatalmas sikerrel, majd Czakó György lendületesen és szépen előadott kürje után a Nagy­ test­vérpár táncolt el egy remekbe készült csárdást. Olyan nagy si­kerük volt, hogy az egész számot meg kellett ismételniük. A műkorcsolyázók után a jég­­korongozók vették át a szót. A jégkorong-mérkőzés lapunk zárta­kor kezdődött. A Keleti Ágnes december 27-én indul haza Molnár József, a magyar csa­pat olimpiai attaséja december 20-án indult haza Melbourne­­ből. Az attasé már Európában, Frankfurt am Main-ban van, ahonnan Prágán keresztül a hét végén érkezik vonattal haza. Molnár József távbeszélőn kö­zölte, hogy Keleti Ágnes részére nem sikerült erre a gépre he­lyet biztosítani és négyszeres olimpiai bajnoknőnk ezért előre­láthatólag a december 27-én induló repülőgéppel utazik majd haza. Nemzetközi labdarúgó-mérkőzés NSZK—Belgium 4:1 (2:1) Köln, 60 000 néző. Vezette: Blamkihorst (Hollandia). NSZK: Kwiatikowaki — Jusko­­wiak, Köchling — Schlebrows­ki, Wewers, Szymaniak — Waldner, Geiger, Kelbassa, Schröder, Voll­­mar. Belgium: Dresen — Diri­x, Dries — Mees, van Kerkhoven, Martens — Orlans, Vamderwilt, Coppens, Hout, Maysen. Német támadásokkal indult, a belgák nehezen kaptak lábra. A 28. percben Schröder a német csapatnak szerezte meg a veze­tést, a 37. percben Maysen egyenlített. A 42.­­percben Kel­bassa átadásából Voltmar újra a németeknek szerezte meg a vezetést. Szünet után az 58. percben Wewers megsérült, s hat percre kiállt. Az 59. perc­ben Kelbassa, majd a 82. perc­ben Wewers volt eredményes. A nyugatnémet válogatott vég­eredményben megérdemelten győ­zött. Védelmének voltak sebez­hető pontjai, két szélső fedezete azonban nagyszerűen játszott. A támadósor játékában tervszerű­ség volt észlelhető. A belga válogatott játékából hiányzott a folyamatosság. A fe­dezetek nem támogatták eléggé a csatárokat, akik így sokszor magukra maradtak. A két ország válogatottjának ez volt a 10. találkozója. A né­metek hatszor győztek, négyszer pedig vereséget szenvedtek. Az NSZK válogatottnak a legutóbbi világbajnokság óta ez volt a 18. nemzetek­­ közötti mérkőzése, ezek közül azonban a mostani­val együtt mindössze csak öt győzelmet szereztek. Nyilatkozatok Bauwens dr., a német Labda­rúgó szövetség elnöke: Az ered­ménnyel elégedett vagyok. A né­met válogatottat nagyszerű küzdő­szellem jellemezte. Az ország nyugati részéből származó játé­kosok beválogatása kitűnő sakk­húzásnak bizonyult. Helmuth Schön, a német válo­gatott segédedzője: Válogatottunk győzelme a legszebb karácsonyi ajándék volt a német labdarúgó­sport számára. Kari Lotsy (Holland): A FIFA alelnöke: A nyugatnémet labda­­rúgó válogatottal — ha továbbra is így fejlődik — a jövőben is­mét komolyan számolni kell. A kosárlabda Szerdán délelőtt ismét nagy érdeklődés mellett folytatódtak a kosárlabda Téli Kupa küzdel­mei a Sportcsarnokban. A Bp. Honvéd és az FTC lépett először pályára, s a közönség nagy taps­sal köszöntötte a zöld-fehéreket de kijutott a tapsból a többszö­rös bajnok Bp. Honvédnak is. FÉRFI MÉRKŐZÉS. Bp. Honvéd—FTC 108:53 (57:23). V: Körmendy, Cziffra. Bp. Hon­véd: Balogh, Czinkán — Simon I — Bánhegyi, Somogyi. Cs: Pártos, Simon II, Kienitz. Edző: Páder János. FTC: Gulyás, Földy — Temesvári — Laczházi, Ba­ranyai. Cs: Szabóki, Jánosi. Ed­ző: Ki­slik László. Nagy lendü­lettel kezdett mindkét csapat. Hamar megszülettek az első ko­sarak. A védekezésre kevés gon­dot fordítottak a játékosok, így a közönség sok kosarat látha­tott. A Honvéd jobb erőnléte és jobb labdakezelése révén már az elején fölényt harcolt ki, s ez már az I. félidőben 34 pon­tos különbséget eredményezett. Főleg Czinkán és Somogyi ko­­sárratörései jártak sikerrel, az FTC-ből Baranyai és­ Laczházi távoli dobásai sikerültek. Fordu­lás után továbbra is a Honvéd irányította a játékot, az FTC lel­kesen harcolt, de a hajrában tel­jesen kifulladt. Ld: Simon I (25), Czinkán (214), Bánhegyi (22), So­mogyi (20), ül. Temesvári (14), Laczházi 13), Baranyai (9). Jó: Czinkán, Simon I, Bánhegyi, Ba­logh, Somogyi, ill. Gulyás, Lacz­házi, Baranyai. NŐI MÉRKŐZÉSEK Bp. Petőfi—B. Vasutas 61:54 (28:30), V: Csabay, Szabó II. Bp. Petőfi: Sároisdiné, Tölgyesi — Blahóné Téli Kupáért — Bokorné, Nagyné. Cs: Halmai, Paál. Edző: Gyimesi János. BVSC: Nemoda, Veres —­ Bokodiné —­ Bódy, Tarrné. Cs: Lehoczky, For­gács, Babocsai. Edző: Lehoczi, Tibor. Igen izgalmas és változatos küzdelmet vívott a két csapat. A vasutasok kaptak jobban lábra és csaknem állandóan vezettek az I. félidőben. Az eredmény így alakult: 0:4, 7:5, 7:11, 11:19, 19:23 (15. perc), 25:25, 28:23, 28:30. A Petőfi-játékosok sok helyzetet hagytak kihasználatla­nul, a nagy lelkesedéssel küzdő vasutasok ugyanakkor távolról, közelről egyaránt jól dobtak és a büntetődobásokat és jól hajtották végre. A Petőfiből­­Sárpediné még az I. félidőiben a kipontozás sor­sára jutott. Szünet után sem csökkent az iram. Mindkét csapat sokszor vállalkozott kosárratörésre, s ez tetszett a közönségnek. A 3. perctől kezdve állandóan a Petőfi vezetett: 34:31, 41:34, 47:44, 50:46. Három perccel a befejezés előtt — 50:50 állásnál — Paál elfu­tása és Nagyné távoli dobása révén újból elhúzott a Petőfi. Ezután az eredmény így alakult: 54:51, 56:51, 57:54, 61:54. A Pe­tőfiből Bokorné, a BVSC-ből Ba­bocsai és Bódy került a hajrá­ban a kipontozás sorsára. Ld: Blahóné (24), Halmai (16) Nagy­né (13), ill. Bokodiné (12), Babo­csay (12), Veres (10). Jó: Hal­mai, Blahóné, Nagyné, Tölgyesi, ill. Tarrné, Veres, Bokodiné. MAFC—BSE 59:42 (25:18). V: Mészáros, Mercz. Meglepe­tés! A tartalékos műegyetemis­ták végig határtalan lelkesedés­sel, ügyesen adogatva győzték le lélek nélkül játszó ellenfelü­ket. Ld: Paál I (24), Koh I (14), Koh II (10), ill. Schneider (19), Partimé (13). Jó: Paál (a me­zőny legjobbja), Koh I, Haspál, Koh II, 111. Schneider, Pető, Kintlimé.