Népsport, 1958. november (14. évfolyam, 219-239. szám)

1958-11-09 / 224. szám

A MAGYAS T­ESI NEVELÉSI ÉS SPORT TANÁCS LAPJA VASÁRNAP, 1958. NOVEMBER 9.­­*• Ára: 00 fillér XIV. ÉVFOLYAM, 224. SZÁM Nagy küzdelemben igazságos eredmény Vasas—Salgótarján 1:1 (1:1) Salgótarján, 5000 néző. Vezette: Kallós (­Katona, Szegedi B.I. Vasas: Kama­rás — Kárpáti, Bundzsák, Sárosi — Herendi, Szilágyi II — Kékesi, Matesz, Csordás, Ihász, Lenkei. Edző: Ilovszky Rudolf. Salgótarján: Cserháti — Sándor, Jancsik, Oláh II — Szojka, Dávid — Bablena, Vasas, Csáki, Bodon, Taliga. Edző: Dunai András. Góllövő: Csordás, Bodon. Szögletarány: 3:0 (2:0) a Salgótarján javára. Borús, esőre hajló időben viszonylag elég jó, de kissé csúszós talajon a Va­sas kezdte a játékot. Az első percek­ben élénk, jó iramú játék alakult ki váltakozó támadásokkal. Mindkét csa­pat csatárai ügyesen szövögették táma­dásaikat az első 10 percben. Feltűnt, hogy a hazai támadósor több, jól indult támadása egymás után leseken akadt el. Az első lövés a 7. percben Szojka ne­véhez fűződött. A következő percben Csordást gáncsolták a 16-os vonalánál. Bundzeák éle® szabadrúgását Cserháti biztos vetődéssel védte. A 11. percben gyors Vasas-támadás után Matesz ki­ugratta Csordást, aki finom csellel vil­lámgyorsan elhúzott az eleső Oláh II mellett majd mintegy 3 méterről éles szögből a bal kapufa mellett rúgta be a labdát. 1:0 a Vasas javára. Kezdés után Csáki éles szabadrúgása rúgott el a bal kapufa mellett. Ezután a Venas láthatólag lefékezni igyekezett az iramot és inkább a hazai csapat táma­dott. A gyakori tarján­ támadások azon­ban nem jártak eredménnyel, mivel a kitűnően játszó Vasas-védelem mindig idejében lépett közbe. A 27. percben Taliga kitűnő­ keresztlabdáját Bodon lőtte a kapura, majd pár perc múlva Szojka bal sarokra tartó, 25 méteres éle® lövé­sét védte Kamarás. Ezekben a percek­ben nagy nyomás nehezedett a Vasas kapujára. Előbb Csáki 5 méterről kül­dött fejese jutott a jobb sarok mellé, majd Vasas fejese adott munkát Kama­rásnak. A 28. percben Kárpáti össze­csapott Vasassal.­­ Kárpáti szemhéja felrepedt. Kárpáti csak öt percnyi ápo­lás u­tán tért vissza a pályára. Határo­zott hazai fölény után a 42. percben esett az egyenlítő gól. Gyors jobboldali támadást Berendi szerelt, majd a kapu­jából kijövő Kamarásnak igyekezett hátra játszani a labdát, leadása azonban rosszul sike­ült, Bodonhoz jutott a lab­da. Bodon azonnal rálőtte. Kamarásról újra visszapattant hozzá, s Bodon má­sodszorra az üresen maradt kapu köze­pébe rúgta. 1:1. SZÜNET UTÁN a 47. percben csaknem újabb gólt ér el a hazai csapat. Csáki mesteri csellel húzott el Sárosi mellett, nyolc méterről küldött lapos lövését azonban Kamarás jó vetődéssel csípte el. Ezután körül­belül a 70. percig kiegyenlítetté vált a játék. Ezt az időszakot a kemény játék jellemezte. Mindkét csapat ellen sok szabadrúgást kellett ítélnie a játék­vezetőnek. A 70 percben Szojka nagy lövését védte Kamarás, a következő percben pedig szép baloldali Vasas sz­­tárráadás végén Matesz lőtt élesen fölé. A 75. perctől ötperces nagy hajrába fogott a tarjáni csapat, de komoly gól­helyzet nem alakult ki. A nagy iram csak az utolsó percekben hagyott kissé alább, amikor a Vasas láthatólag az eredmény tartására és az idő húzására törekedett. A 88. percben Taliga egyéni játék után kecsegtető helyzetbe került, de Kamarás jó ütemű kifutással tisztá­zott. A mérkőzés úgy indult, hogy válto­zatos, színvonalas küzdelmet láthat majd a közönség. Az első negyedóra ebből a szempontból mindenkit ki is elégíthetett. A Vasas azonban a ve­zető gól megszerzése után érthetet­lenül biztonsági játékra igyekezett berendezkedni, s ez azzal a következ­ménnyel járt, hogy saját támadósorá­nak kezdeti lendületét lecsökkentette. Talán ennek tudható be, hogy a mér­kőzés folyamán a csatársor csak rö­vid pillanatokra tudott kibontakozni. A Vasas-csatársor játékát ezúttal a sok rossz leadás jellemezte. Igen ér­dekes, hogy az egész mérkőzés folya­mán alig vállalkozott valaki lövésre a Vasas támadói közül. A salgótarjáni csapat az első perctől kezdve nagy lendülettel harcolt, támadósora jóval egységesebb­­ képet mutatott, mint ellenfeléé, időnkint — különösen a II. félidő második negyedórájától kezdve — határozott fölényt tudott kiharcolni, igazi gólhelyzetet azon­ban az egész mérkőzés folyamán nemigen tudtak kialakítani. A kitű­nően játszó Vasas-védelem inkább arra késztette őket, hogy távoli lövé­sekkel kísérletezzenek. A Vasasban Kamarás néhány nehéz labdát védett, véleményünk szerint azonban a ki­egyenlítő gólnál nem kellett volna el­hagynia kapuját. A hátvédhármas az őszi idény egyik legjobb játékát nyúj­totta. Kárpáti ezúttal csupán egy-két ki­sebb hibát vétett, de biztosan tartotta a veszélyes tarjáni balszárnyat. Bundzsék a mezőny legjobb játékosának bizonyult. Egyszerűen nem lehetett átmenni rajta. A földön és a levegőben is ,,űr" volt. Különösen lendületes fejesei és nagysze­rű szerelései arattak sikert. Sárosi for­mája ismét emelkedőben van. A két fe­dezet közül ezúttal Berendi játszott job­ban. Különösen a II. félidőben tűnt ki kitűnő szereléseivel é­s lelkes játékával. Szilágyi­­i játékában jó és rossz moz­zanatok voltak. A csatársor jól kezdett, de az első negyedóra után az egész sor visszaesett. Talán csak Matesz és Ihász néhány ügyes leadását említhetjük meg. A Salgótarjánban Cserhátinak jóformán csak két veszélye­sebb labdát kellett elhárítania. A hát­véd-hármasból Jancsik játéka emelke­dett ki, aki csírájában fojtotta el a lassú Vasas-csatárok kezdeményezéseit. Sándor és Oláh is az első percek bi­zonytalankodásai után igen feljavult. Meg kell azonban említenünk, hogy jó­val könnyebb dolguk volt, mint a Vasas hátvédeinek. A fedezetp­ár kitűnő játé­kot mutatott. Szojkán egyáltalán nem látszott meg a hosszú kényszerpihenő. Nemcsak kitűnő labdákkal látta el a támadósort, hanem lövésekre is vállal­kozott. Dávid kevés színnel, de annál hasznosabban vette ki a részét a játék­ból, mind a védekezésből, mind a táma­dás segítéséből. Bablena csak néhány jó beadásával vétette magát észre. Vasas ezúttal is kitűnően épített, gyakran változtatta a helyét, de lövések­re ritkán vállalkozott. Csáki javuló for­mában van, bár las­sú laiboclead­ásai néha lefékezték a támadás lendületét Ezúttal Bodon volt a legjobb csatár, aki hol a batasezeMJtd, írói a IC­ UbOSS bekötő helyén tűnt fel. Gyakran lőtt és jól foglalkoztatta társait. Taliga sokat volt játékban, de nehezen birkózott meg Kárpátival. Kallós játékvezető a nagyiramú, sok szabálytalansággal tarkított mérkőzést higgadtan, jól vezette. Tabák Endre Sokkal több gólhelyzete volt a BVSC-nek MVSC-BVSC 2:1 (0:0) Szőnyi út, 7000 néző. V: Nagy I Lajos (Horváth, Ihász). MVSC: Károlyi — Hargita­, Budai, Péter — Zombori, Kovács — Kékesi, Cserta, Nyíri, Lipták, Gyevai. Edző: Balogh Sándor. BVSC:­ Aczél — Kapuczta, Bendek: Rada — Szalay, Bárkányi — Muhar, Csernek Borbély Nagy, Gerencsér. Edző: Moór Ede. Gól­lövő: Gerencsér, Kékesi, Csorba. Szögletarány: 6:4 (4:4) a BVSC javára. Kezdés előtt a két csapat játékosai üdvözölték a díszpáholyban helyet fog­lalt zuglói képviselő- és tanácstag-jelöl­teket. Unalmas játékkal teltek el az első percek. A hazaiak enyhe fölényben ját­szottak, de támadásaik kezdetben nem voltak veszélyesek. Egy alkalommal Aluzár beadását Károlyi jó érzékkel ki­­öklözte a berohanó csatárok elöl. A má­sik kapunál Csorba hagyott ki gólhely­zetet. A vendégek egymás után három szögletet harcoltak ki, de aztán ismét felnyomult a fővárosi csapat és időn­ként nyomasztó fölényben­ játszott. A hét-nyolc emberrel védekező MVSC azonban rendre visszaverte ezeket, a támadásokat. Egy alkalommal, a 32. percben Károlyi az utolsó pillanatban ütötte ki a gólvonalon pattogó labdát. Egy gyors ellentámadás végén Kékesi gólhelyzetben gyatrán mellélőtt. A fél­idő utolsó előtti percében majdnem gólt lőttek a hazaiak, Budai hibájából Bor­bély elfutott. Károlyi azonban nagyszerű érzékkel megmentette kapuját a góltól. SZÜNET UTÁN tovább rohamozott a BVSC, ő a 48. percben gólt ért el. Borbély 5 méterről rálőtte a labdát, amelyet Károlyi a bal kapufára ütött. Gerencsér berohant és közvetlen közelről benyomta a labdát. 0:1. A gól után a vendégek egy ideig felhagytak a túlzott védekezéssel, s néhány veszélyes támadást vezettek. Kékesi egyszer elfutott. Kapuszta a 16-oson belül kézzel akarta visszatar­tani, a szélső azonban tovább futott a labdával és végül szögletre szerelték. Később Lipták lövése akadt el a vé­dőkben Megélénkült a játék. A BVSC egyre­­másra vezette támadásait és egymás után adódtak gólhelyzetei is. A csatárok azonban a legjobb helyzeteket is ki­használatlanul hagyták. E tekintetben Gerencsér, kétezer Csernai és kétszer Borbély járt az élen. A nézőtéren az egyik szurkoló meg is jegyezte: — Ennyi helyzetet nem lehet büntet­lenül kihagyni. És mint később kiderült, igaza lett. A 75. percben Gyetvai egy csel után középre ívelte a labdát, Aczél kiütötte, Kékesi elé került a labda, s a szélső 13 méterről nagy erővel fej­magasságban az üres kapuba vágta. 1:1. Öt perccel később Csorba nagy lendü­lettel indult a kapu felé, 20 m-re volt a kaputól, amikor hirtelen lövésre szán­ta magát, s a nem túlságosan erős, de jól helyezett labda a későn vetődő Aczél kezéről a jobb alsó sarokba per­dült. 2:1 az MVSC javára. Az utolsó percek egyikében még Ge­rencsér elött csúszott el jó helyzetben a labda. Az első félidőbeli játék egyáltalán nem elégítette ki a közönséget. Ebben az időszakban alacsony színvonalú küzdelem folyt a pályán, sok volt a pontatlan átadás, a tervszerűtlen tá­madásvezetés, nagy volt a kapkodás. Feltűnt, hogy mindkét csapat, főleg a vendégek, középen erőltették a tá­­madásvezetést, s a szélsőket elhanya­golták. Némelykor a csatárok, terv­­szerűtlenül, összevissza futkostak, s ezért hiába mozogtak sokat, nem le­hetett nekik jó helyzetben leadni a labdát. Az MVSC végig négy csatá­ral játszott mert Nyíri is a hátvédsor vonalában helyezkedett el és elsősor­ban Csernaira vigyázott. Néha a fe­dezetek is mélyen hátrahúzódtak s ezt a zárt védekezési alakzatot bizony nehéz volt átjátszani. Szünet után ugrásszerűen emelkedett a mérkőzés színvonala. A BVSC gólja után a mis­kolciak nyíltabban játszottak, több támadást vezettek, igaz, hogy közben fellazult a védelmük. Egymás után adódtak a gólhelyzetek a miskolci kapu előtt, de a hazai csatárok a leg­kedvezőbb helyzetben sem tudtak a hálóba találni. Hiába játszott nagy fölényben a BVSC, a mérkőzést két gyors góllal a miskolciak nyerték meg. Az MVSC-bez­ Károlyi higgadtan, kitűnően védett. A hátvédhármasban Budai játszott a le­g­­jobban, bár neki is voltak megingásai. A szélsőhátvédek közül Péter, a fedeze­tek közül Zombori volt a Jobbik. Kovács sokat kényelmes­kedett, könnyen el lehetett választani a labdától. Elől a nagy munkabírású, mozgékony Lipták, s a gyors és ügyesen cselező Gyetvai játszo­tt jól. Kékesi és Csorba nagyon sokat hibázott. Csorba mindenesetre dicséretet érdemel a góljáért. Nyiri hátul hasznosan segített. A BVSC-ben Aczél nagyon határozatlan volt, mind­két gólnál lagymatagon lépett közbe. A hátvédek közül Kapuszta sokszor rom­bolt, s kielégítően játszott Bendek is. Mindkét fedezetnek, Szalaynak és Har­kányinak is voltak jó támadás-indításai. A csatárok közül Nagy rendkívül sokat fáradozott a mezőnyben, adott jó labdá­kat, Murát pedig a balszélen vezetett jó támadásokat. A többiek közül Geren­csér igyekezett leginkább, Csernai és Bo­bély döntő helyzetekben hibázott. Nagy I Lajos játékvezető nagyon nyugodtan, jól bíráskodott. Németh Gyula 1 A labdarúgó KB I állása 1. Vasas 9 4 5 2 11: 3 13 2. MTK 8 5 2 1 13: 4 12 3. U. Dózsa 8 5 1 2 20:11 11 4. Csepel 8 4 2 2 17:9 10 5. Ferencváros 8 4 2 2 16:10 10 6. Salgótarján 9 3 3 3 14:14 9 7. Diósgyőr 8 3 2 3 10: 9 8 8. Bp. Honvéd 7 2 3 2 8:7 7 9. Szombathely 8 2 3 3 9:15 7 10 Miskolc 9 2 3 4 8:15 7 11. BVSC 8 2 2 4 9:16 6 12­ 13. Dorog 8 1 3 4 6:12 5 12­ 13. Tatabánya 8 2 1 5 8:16 5 14. Győr 8 1 4 4 3:12 4 Wroclawban a lengyel 16:4 arányú győlelmét várják . Kiküldött munkatársunk távbeszélő-jelentése. — (Wroclaw, november 8.) Bárcsak mit tennénk olyan helyzetben odahaza, mint a wroclawi ökölvívó-vezetők, mert len­gyel barátaink pénteki megérkezésünk után így panaszkodtak: — Sajnos, csak 8000 nézőt tudunk elhe­lyezni a Hala Ludowában. Szerdán ugyanis három óra alatt elfogytak a je­gyek. 20 000-en lehettek volna a nézők, ha nagyobb sportcsarnokunk lenne . . . Azt hiszem nem szükséges ismétel­getni, hogy Lengyelországban és Wroc­­lawban is az ökölvívás népszerűbb min­den sportágnál, a labdarúgásnál is. En­nek egyik megnyilvánulását tapasztal­hattuk szombaton délután a város peri­fériáján fekvő vagon­gyári tornaterem­ben, ahol nagyon sokan várták az ed­zésre érkező magyar fiúkat és valósá­gos élő „partvonal” vette körül őket, amikor a könnyű mozgásnak számító edzés közben futballoztak is. A hagyomány­okhoz híven igen nagy szeretettel fogadták a magyarokat Wroclawban, ebben a sokat szenvedett és ma óriási ütemben­ újjáéledő város­ban. A lengyel lapok hasábokat szen­telnek a mérkőzés méltatására. A kato­­v­icei Sport című újságban a következő címet olvastuk megdöbbenve az egyik cikk felett: „16:4 . . . 18:2? ... Bízhatunk-e ilyen arányú győzelmünkben?” Egy pil­lanatra nagyon kínosan érintett minket ez a cím, arra gondoltunk, ennyire lebecsülnék itt a magyar ökölvívást? Csak ekkor nyugodtunk meg kissé, amikor lefordították nekünk a cikket és kiderült, hogy a 18:2-e eredmény feltételezése nem a lengyel—magyar, hanem a Poznanban vasárnap sorra kerülő Lengyel B—Norvégia B talál­kozóval függ össze. A 16:4-et azonban valóban a mi mérkőzésünkre vonatkozt­­atja a cikke­t és idézi az 1956 január­jában Now­a Hutában elért ilyen arányú vereségünk emlékét. Az óvatosabb és tegyük hozzá: udva­riasább lengyel „jóslatok” viszont csek 5—6 lengyel versenyző biztos győzelmét várják. Más tippelők viszont, akik között a Lengyel Távirati Iroda szak­­értője, a lengyel Rádió sportbemondója és a wroclawi ökölvívó-szövetség veze­tője szerepel, ezt mondják: — Kukier, Adamski, Grudzien, Drogost, Walasek, Pietrzykowski és Jedrzejewski szerintünk biztosan győz!... Ez tehát 14 biztos pontot jelentene a lengyelek javára, s így a 16:4-es nowa hatai lengyel győzelem emlékét idézők­nek igazuk lehet. Két változás van a lengyel csapatban a Népsport pén­teki számában közölt összeállítással szemben: Pazdzior és Waszewski nem szerepel, Kellner ellen Grudzien, Erdélyi ellen pedig Dampe II lép majd szor­­­tóba. A következő párok küzdenek tehát va­sárnap : Hubier—Tarok, Zawadzki—Nagy J., Adamski—Dubovszky,­­Grudziek—­Kellner, Drogosz—Juhász, Guzinski—Sebők II, Dampc II—Erdélyi, Walasek—Csiszár, Pietrzykowski—Czabajszki, Jedrzejewski— Szabó Lt. A magyar küldöttség vezetői és a ver­senyzők nem bocsátkoznak jóslásokba. Munkácsi Mihály, a MÖSZ elnökségi tagja és Bártfai Béla szövetségi kapi­tány általánosságban beszélnek, amikor azt mondják, hogy nyugodtan néznek a mérkőzés elé, mert nincsenek győzelmi esélyeink. Be­szélgettünk a magyar fiúkkal is. Szabó László csapatkapitány azt mondotta: úgy látja, hogy a vasárnapi mérkőzés előtt jobb a fiúk hangulata, mint a tavalyi mérkőzés előtt volt. Énekes Árpád jó jelnek tekinti, hogy a mi részünkről a délelőtti mérlegelés gond nélkül zajlott le. A Hotel Mono­polban más jeleket is láttunk azon a folyosón, ahol a lengyel versenyzők laknak. Már a kora reggeli órákban sietős léptek, aj­tócsapkod­ás verte fel a csendet és a fürdőkabátos lengyel ver­senyzők szobáról szobára cipelték a mérleget és súlyokat. Azután egy da­rabig csend lett, majd elölről kezdődött az egész. Két óra múlva, amikor a lengyel fiúk most már hivatalosan áll­tak a mérlegre, mindenki hozta ugyan a pályát, de nem sokkal később, ami­kor Sztam lengyel edző mellé leültünk az étteremben és végignéztünk a 10 lengyel versenyzőn, úgy láttuk, hogy egyeseknek elég megviselt az arcuk. Mindebből azt vonhatja le a kisebb­­nagyobb előjelekből is következtető magyar sportújságíró, hogy talán a lengyeleknek nem ment olyan simán a súlyok hozása, mint a mieinknek. Más dologban ugyanis reálisan nézve a mérkőzés elé, nem nagyon reményked­hetünk. Odahaza is bizonyára sokan fellélegez­tek, amikor megtudták, hogy a ragyogó technikájú, rendkívül jól képzett Európá­ba­­­nők, Pazdzior vasárnap nem szerepel ellenünk. Amikor mi megtudtuk ezt a hírt, így volt ez velünk is, de azután kö­zölték, hogy Grudzien, wroclawi ver­senyző, a tavalyi lengyel ifi bajnok in­dul helyette, arra gondoltunk, hogy a wroclawi közönség a város versenyzőjé­nek győzelmét mindenek fölé helyezi majd a biztatásban. A másik új fiú Dampo II lengyel bajnok, a Gdanski Gwardia nagy technikájú üklözője. A közvélemény és a szakvezetők bizalmá­ból került a lengyel válogatottba, amely­nek átlagos életkora 22.9 év, tehát alig egy évvel „fiatalabb” a mi átlagosan 23.8 éves csapatunknál. 16:4-es lengyel győzelemben reményked­nek tehát lengyel sportbarátaink. És ki lenne a két magyar versenyző, aki a mi négy pontunkat megszerzi? Er­re ezt a választ kaptuk: — Nagy József Zawadzkit, Szabó László pedig Jedrzejewskit győzheti le . .. E vélemény után nem sokkal később beszéltünk Horst Hertellel, a mérkőzés NDK-beli semleges bírójával. Hertel töb­bek között arról is beszélt, hogy a len­gyel válogatott, legyőzhette volna nem­régen az NDK vá­logaztottját, ha­ a len­gyel fiúk nem léptek volna túlzott ön­teltséggel a szorítóba. Egy biztos: a magyar fiúk nem öntel­­tek . Fekete Pál Falusi és üzemi sportvezetők kitüntetése A falusi epartakiád eredményes elő­készítéséért és sikeres lebonyolításáért, valamit az üzemi sport fejlesztéséért több mint száz budapesti és vidéki sportvezető részesült elismerésben. A kitüntetéseket és jutalmakat Eperjesi László, a KISZ Központi Bizottságának titkára, az OISB elnöke ünnepélyes kül­sőségek között adta át a KISZ szék­házában. A falusi spartakiád versenyeinek szervezéséért és a sportolók felkészíté­séért az alábbiak részesültek kitünte­tésben. A Magyar Népköztársaság Sportérdem­érmének ezüst fokozatát kapta: Závodszky Sándor, a Szolnok megyei TST elnöke. A Magyar Népköztársaság Sportérdemérme bronz fokozatát kapta: Nagy András, Szolnok megyei KISZ VB gazdasági veze­tője és Nagy János, a Vas megyei ISB elnöke. Ságvári Emlékérmet és tárgyju­talmat kapott: Kincses Ferenc, az MTST főelőadója, Aranykoszorús KISZ-jelvényt és tárgyjutalmat kapott: Szabó József, a Zala megyei TST elnöke, Koczinszki László, a Békés megyei TST főelőadója, Szűcs Márton, a Csongrád megyei TST elnöke, Szitás András, megyei spartakiád rendező bizottsági elnök, Bures Ká­roly, megyei spartakiád rendező bi­zottsági elnökhelyettes, Csáki Irén, a körmendi járási TST elnöke, Mes­terházi Béla, az alsóörsi falusi sportkör elnöke. A Testnevelés és Sport Kiváló Dolgozója kitüntetést és tárgyjutalmat kapott: Takács József, a makói járási TST elnöke, Temesi Lajos, a Somogy megyei TST főelőadója. Gazdag István, a paksi járási KISZ-bizottság titkára. Tóth István, a Vas megyei TST főelőadója. A Testnevelés és Sport Érdemes Dolgozója kitüntetést és tárgyjutalmat kapott. Hor­váth István, a siklósi járási KISZ VB szervező titkára, Juhász Gyula, a sarkadi járási TST elnöke, Schumi Géza, mező­kövesdi testnevelő tanár, Takács Antal, püspökladányi járási KISZ-titkár, Schef­­fer Béla, a bükkszéki sportkör elnöke, Domszki György, a szécsényi járási TST elnöke, Mayer János, Iklad község KISZ- szervezetének titkára, Kerek Béla török­szentmiklósi járási KISZ-titkár, Szabó József, a Szolnok megyei atlétikai szövet­ség titkára, Szabó Gyula, a tapolcai já­rási TST elnöke és Tóth József, a nagy­­kanizsai városi TST tagja. A fentieken kívül 35 sportvezető ajándékot kapott, 10 sportvezető pedig a Falusi Spartakiád Emlékplakettjét kapta. Az üzemi sport fejlesztéséért 36 fő­városi és vidéki ifjúsági sportvezető kapott aranykoszorús KISZ-jelvényt és tárgyjutalmat. Lovaglásban a MAFC, párbajtőrvívásban­­ pisztolylövésben a b­p. Honvéd I. csapata győzött az öttusa-csapatbajnokság első három napján Pénteken délelőtt a Bp. Honvéd Sem­melweis utcai vívótermében a párbaj­­tőrvívással folytatták öttusázóink az öt­tusa csapatbajnokság küzdelmeit. Csütörtökön a lovaglás a késő dél­­utkini órákig elhúzódott, a pálya hossza kérdésében is viták voltak, ezért a versenybíróság csak a pénteki v ivó ver­seny megkezdése előtt ismertette az első számban, a lovaglásban elért hivatalos eredményeket. A Népsport pénteki szá­mában közölt — nem hivatalos — ered­mények pontatlan­oknak bizonyultak. Az első szám eredményei hivatalosan így alakultak: 1. MAFC (Kovácsi, Nagy, Szabó) 3190 pont, 2 Bp. Honvéd 11 3070 p., 3. Bp. Honvéd 1 3020 p., 4. MEDOSZ 2945 p. 5. Csepel 2070 p. A párbajtőrvívás során a versenyzők két kört vívtak. Minden indulónak 2*5 neszét kellett végigigazítenie. Egy győ­zelem értéke 46 pont volt. Az 1000 pon­tos szinthez 21 győzelem kellett. A vívóverseny közepes színvonalú volt. Ebben a nagyon fontos, jól fizető számkén öttusázóink jelentős javulásé­ra, fejlődésére van tehát szükség. Fer­­dinándi és Szaniszló vívása kiemelke­dett a mezőnyből. Ez alkalommal Ko­vácsi megbízhatóan szerepelt, a fiatal Németh is megérdemelten ért el jó eredményt. Nagy, Balczó, Móna és Sza­bó a mezőny egészéhez képest közepes teljesítményt nyújtott. A verseny meg­lepetése Bódi gyenge vívása volt, aki mindössze 10 győzelmet szerzett, s ez csapatának csak 494 pontot jelentett. A Bp. Honvéd­­ másik két versenyzője ,Ferdínándi és Szaniczló­ jó szereplésé­nek köszönheti, hogy a csapat ennek ellenére is megnyerte a vívóversenyt és összetettben megelőzte a Bp. Honvéd K­-t. Párbajtőrvívás: 1 Bp. Honvéd I (Fer­dinándi, Szaniczló, Bódi) 2448 pont, 2 MAFC 2310 p., 3. Csepel 2034 p., 4. Bp Honvéd II 1850 p., 5. MEDOSZ 1528 p A két szám után ez volt a sorrend: 1 MAFC 5550 pont, 2. Bp. Honvéd I 5468 p., 3 Bp. Honvéd 11 4920 p., 4 MEDOSZ 4473 p., 5. Csepel 4104 p. A szombaton délelőtt sorra került pisztolylövésre nehéz körülmények kö­zött készülhettek fel az öttusázók. En­nek ellenére a verseny során elért ered­mények kielégítőek. A két szám után vezető MAFC csa­pata Nagy 0­ pontos eredménye miatt valószínűleg kiesett az elsőségért folyó további küzdelemből. Nagy ugyanis nem volt jelen­­a versenyen a számára kisorsolt időben. Későn érkezett, s így a versenybíróság döntése értel­mében a pisztolylövésben nem vehe­tett részt és ezzel a MAFC csapat® igen sok pontot vesztett és lekerült az össze­tettben is az első helyről. Egyéniben Szabó és Kovácsé lett a legjobban, egyformán 194 körrel, ez csapatuk számára kétszer 980 pontot jelentett. Visontai 192 Ferdínándi 191, Szaniczló 191 kört ért el. A fiatalok kö­zül örvendetes Bretz 187 körös teljesít­­ménye. Csapatban a Bp. Honvéd győzött, a MAFC csapata Nagy 0­ pontjával is a 3. helyre tudott kerülni Kovácsi és Szabó kitűnő versenyeredményével. Pisztolylövés: 1. Bp. Honvéd 2700 pont, 2. Csepel 2300 p , 3. MAFC és a MEDOSZ 1960 p., 5. Bp. Honvéd II 1580 pont A három szám után a bajnokság állása: 1 Bp. Honvéd I 8168 p„ 2. MAFC 7460 p„ 3. Bp. Honvéd 11 6500 p.. 4. MEDOSZ 6433 p„ 5. Csepel 6404 pont. Kisgyörgy Lajosné