Népsport, 1959. május (15. évfolyam, 86-107. szám)

1959-05-31 / 107. szám

A MAGYAR TESTNEVELÉSI ÉS SPORT TANÁCS LAPJA VASÁRXAK 1959. MÁJUS 31. Ára: 60 fillér XV. ÉVFOLYAM, 107. SZÁM izgalmas döntők Isztanbulban Szovjetunió-Magyar­ország 69:60 (36:27) ** Kiküldött munkatársunk távbeszélő-jelentése. — (Isztambul, május 30.) A gondolatnak nem, kell útlevél. Könnyedén közlekedik a láthatatlan országhatáron át. Megadjuk a beutazási engedélyt­ől,kinek, aki az isztanbuli kosárlabda EB kulisszái mögé akar látni. De nem szabad elfáradni vagy leülni egy csapat, egy mérkőzés mellé, mert az EB ezernyi előre meg nem fejthető ér­dekességet kínál. Meg­csúfolja a papírfor­mákat. A belgák váratlan szereplésétől már fel­ocsúdott a sajtó és a közönség, és most a francia csapat a sláger. A törökök meg­lepetést szimatoltak a magyar csapattól is, de a meglepetést az előző mérkőzésen kapták meg, amikor is a csehszlovákok a franciák ellen az első félidőbeli 24:9-es vezetés után még biztosnak látszó mérkő­zést vesztettek el, úgy, hogy a második félidőben tíz percig nem dobtak kosarat. Ez a meglepetés egyébként úgy lett meg­lepetés, hogy senki nem számolt Hulita­­rhaki finn bíróval, akinek sorozatos té­vedései a csehszlovák csapat vereségének egy tekintélyes részét képezték. Ettől kezdve a bírók főszereplőkként léptek elő. A közönség éberen figyelte tényke­désüket, és nemegyszer olyan füttykon­certet kaptak, ami néha még tapsból is tok lett volna. Ilyen ideges hangú előzmények után állt fel a magyar és a szovjet csapat. Amikor megkezdődött a mérkőzés, úgy látszott, hogy ettől a találkozótól inkább a magyarok félnek jobban, és az előre megtervezett nyugalomnak is az első pil­lanatban nyoma veszett. Jobb volt a szovjet csapat Magyar támadással Indult a mérkő­zés. Csak egy büntetőt tudtunk kihar­colni- amit Czinkán kihagyott,­ Bánhegyi azonban nem nyugodott bele, kosárra tört, azonban megakadályozták, a két büntetőt viszont bedobta és az 1. perc­ben 2:0-ra vezetett Magyarország. Nagy tapsct­kán kísérte a magyar csapatot ezekben a pillanatokban, de a szovjet csapat olyan nyugodtan és olyan terv­szerűen játszott, hogy mire széjjelnéz­­tünk, Bocskarjov kiegyenlített. Minas­­vi­s pedig megszerezte a csapatnak a vezetést. 11:4-re vezetett a szovjet csa­pat, amikor a mieink időt kértek. Nagy helyzetek m­arradtak ki a magyarok ré­széről. Simon, majd Czinkán hagyott ki helyzetet és a 7. percben 15:7 mérkő­zés­ állásnál Bencze és Zeiros jött be, hogy felváltsa Simont és Czinkánt. Bán­hegyit őrizték nagyon­ a szovjet játéko­sok, úgyhogy ezekben a percekben Bánhegyi szinte kizárólag csak bünte­tőkből tudott pontot elérni. A 10. perc­ben 19:10-re vezetett már a szovjet csapat és újabb magyar helyzetek ma­radtak kihasználatlanul. Végre egy Greminger—Bánhegyi ek­ete felirangozta a magyar csapatot. Majd Temesvári dobott pontot (21:17). A 12. percben Szemjonov kipontozódott, helyét Kornyejev foglalta el. A ma­gyar csapat időt kért, majd Greminger lement a pályáról és Judik állt be he­lyette. Zubkov és ismét Zubkov követ­kezett, úgyhogy amikor a balkezes kö­­zépjátékoshoz került a labda, a közön­ség már sziszegett... A 16. percben Krumins jött be a pá­lyára, 31:19-re növelte a szovjet csa­pat előnyét. Majd Bencze—Krumins pár­harc következett, amiből a magyar fiú került ki győztesen, de csak az egyik büntetőt dobta be. Kornyejev szerezte meg egymásután a kosárr­ól lepattanó labdákat, méghozzá úgy, hogy a köze­lébe sem lehetett menni­, mert minden megmozdulás személyi gyanús helyze­tet teremtett a magyar csapat számára. 34:24-es állásnál Bocskarjov helyére Muznieks jött be. 34:26-nál Gabányi ha­gyott ki büntetőt. Természetesen ez el­lentámadás sikerült és a félidő befeje­zése előtt egy perccel már tulajdonkép­pen beállították az első félidő végered­ményét. 38:27. A második félidő is nagy küzdelmet hozott. A magyar csapat képtelen volt felzárkózni. Ha dobott is kosarat, az ellentámadásokat egyszerűen nem tudta megakadályozni. Állandóan 9 pont körül mozgott a kü­lönbség. Valdmanis és Zubkov valóság­gal remekeltek. A 6. percben 51:38-as mérkőzés állásnál Krumins kipontozó­dott. Bocskarjov jött be helyette, de alig tett két lépést a pályán, amikor ő is összeszedte az ötödik személyiét, úgy látszott, hogy fordulópontja következik a mérkőzésnek. Simont kecsegtető hely­zetben megakadályozták, ő azonban­ csak az egyik büntetőt dobta be. (51:39). A fordulópont azonban nem követ­kezett be, mert a magyarok nem tudtak elhúzni, nem tudtak erősíteni, a szovjet csapat viszont egymásután, értékes pontokat szerzett. Volt olyan, hogy tíz­szer egymásután nagy helyzetet hagy­tunk ki, utána ellenfélhez továbbították a fiúk a labdát, nem dobták be a bün­tetőket. A 14. percben 63:52 volt az eredmény. Ismét nagy biztatást kapott a magyar csapat, de, sajnos, ez a biz­tatás sem használt, mert a szovjet fiúk óriási harci kedvvel minden labdára rámentek, vetődtek, úsztak a levegőben és kosarat dobtak.­­ A 19. percben Muznieks kipontozó­dott, és ez a sok kipontozódás nem könnyítette meg a magyarok helyzetét. Bencze, miután két, büntetőből egyet­­ bedobott, 9 ponttal csökkentette a két csapat közötti különbséget. Állandóan 8—10 pont körül vezetett a szovjet csapat és ezt csak ritkán le­hetett leszorítani, de a­kkor is csak pillanatokra. A szovjet együttes elle­nünk játszott az eddigiek folyamán a legjobban. Sorsdöntő volt, hogy mind­járt a mérkőzés elején pontosan dob­tak, különösen Zubkov, Bocskarjov és Minasvili. A második félidő folyamán a beállt fiatal­emberek is alaposan meg­terhelték a magyarok kosarát. Ezért nem következhetett be a mérkőzés for­dulópontja a kipontozódásokkal, mert a kipontozódott játékosok helyét elfoglaló cser­élt pontosan olyan jól, ezt Val­p­ov és Petrov személyében még job­ban is játszottak, mint Minasvili és Szemjonov. A szovjet csapatban, annak ellenére, hogy nem dobott sok pontot Waldmanne , nagyon jól játszott. Azt lehet mon­dani, hogy szinte nem is követett el hi­bát. Zubkov produkált még átlagon fe­lülit és utána már nehéz lenne a sor­­rendet megállapítani, mert nagyon jól játszott valamennyi játékos. A mieink nagyon akartak, mert ezen a mérkőzésen sok mindent meg lehe­tett volna nyerni. Volt, aki rosszul kez­dett, de aztán a második félidőben feljött és fordítva. Az egyes szakaszo­kat figyelembe véve Bencze, Bánhegyi és Temesvári ér­demelt dicséretet. A mérkőzés után azonnal megindult a számolgatás. A plusz és a mínusz 1zek röpködtek a levegőben. Mindenki arra volt kíváncsi, vajon mit mutatnak a számok az eredmény sorrendjét ille­tően. A kép egyre tisztább lesz, s né­hány nagy pillanat, sorsdöntő kosár után megtudjuk, hogy kik számoltak jól és kik jósoltak helyesen ... A középdöntők további eredményei: Szovjetunió —Bulgária 66:60 (38:34). V: Skyloiammis (görög), Huhtamarki (froni). Legjobb dobók: Krumins (28), Muznieks (10), Pl. Mircsev (22), Atana­­ezov (1150, F­ackov (12). Váratlanul ha­talmas küzdelmet hozott a találkozó. Szabadban kezdtek, de az eső követ­keztében a teremben kényszerültek a csapatok. 5000 néző azonban feltartott végig. Marcsev kitűnő játéka révén az első félidő nagy részében a bolgárok vezettek, azonban a bolgár középjáté­kost a félidő vége előtt kipontozták, s a helyére beálló Racev nem tudott megbirkózni sem Krumins-val, sem Zubkoval. Franc­iaország — Csehszlovákia 52:46 (20:28). V: Uybuc (török), Huhtamaki (finn). Legjobb dobók: D' Origo (20), Mayeur (8), ill. Lukasik (11), Ted­va (6). Bulgária —Lengyelország 69:57 (33:29). V: Kavcsice (jugoszláv), Pinto (olasz). Legjobb dobók: Ilev (20), Radev (13), Rasitov (1­1), ill. Wieloweski (14). A középdöntő végeredménye: A 9—17. hely­ért: Jugoszlávia—Olaszország 78:76 (38:29), Spanyolország—Ausztria 64:33 (32:14), Törökország—NDK 54:53 (31:20), Jugo­szlávia—Izrael 72:54 (28:29). ■ C-csoport: 1. Jugoszlávia, 2. NDK, 3. Ausztria. D-csoport: 1. Olaszország, 2. Török­ország, 3. Spanyolország. E-csoport: 1. Izrael, 2­. Finnország, 3. Irán. Réti Anna A-csoport: 1. Szovjetunió 3 3 — 213:179 6 2. Magyarország 3 2 1 100:177 5 3. Bulgária 3 12 181:180 4 4. Lengyelország 3 — 3 172:210 3 B csöpört: 1. Franciaaország 3 3 — 179:164 6 2. Csehszlovákia 3 2 1 191:160 5 3. Belgium 3 1 2 191:213 4 4. Románia 3 — 3 187:206 3 Ritkán látott szép mérkőzésen Truman—Körmöczi 6:4 7:5 “ Távbeszélő-jelentésünk.­­­(Párizs, május 30.) A csütörtökön dél­után lejátszott két női egyes elődöntőn látottak a bajnoki címet kissé a védő Körmöczi Zsuzsi javára hangolták a francia főváros sportsajtóját. Talán nem is alaptalanul, hiszen a magyar bajnok­nő igen jó formában, imponáló formá­ban vette a nehéz akadályokat, míg Truman kisasszony a „Nagy Esélyes” jóval könnyebb ellenfelekkel szemben is „bukd­ácsolgatott”. Ennyit az előzmé­nyeikről . .. Szombaton alig néhány perccel múlt csak két óra, mikor a Roland Garros tízezres közönsége nagy tapssal fogadta a női egyes döntőjének két résztvevőjét. Mintha csak Dávid és Góliát harcának lehettek volna szemtanúi a párizsi tenisz­kedvelők. A ISO centiméteres magas, igen jól megtermett angol kislány mellett a mi Körmöczi Zsuzsink ugyanis valóság­gal eltörpült, mikor a kézfogás után a sorsolásra került a sor. A sorsolásnál Körmöczinek kedvezett a szerencse, ő ol­dalt, a napos oldalt választotta, Truman a fogadás jogát kívánta és így mégis Kör­möczi adogatásával kezdődött a döntő. Körmöczi kezdett és rögtön vezetésre is tett szert. Hosszú labdákkal futtatta az alapvonalon egy kissé nehézkesen mozgó ellenfelét, nem engedte befutni a hálóhoz és sikerült el is húznia 3:1-re. 3:1 után Truman kisaszony percei, illetve gémei következtek. Gyengébb fonák oldalát kikerülve rendre nagy­erejű tenyeresekkel indította támadá­sait. E csaknem férfias erővel megütött labdák után, melyek rendszerint az alapvonal tájékán értek földet, azonnal a hálónál termett és halálbiztosan meg­ütött röptékkel fejezte be támadásait. Mint egy tank, olyan félelmetesen vihar­­zott előre a pályán és mivel labdái olyan hosszan, olyan kellemetlenül ug­rottak ki, Körmöczi képtelen volt elütni mellette, az átemelés pedig eleve re­ménytelennek látszott... A nagyszerű küzdelmet hozó, a nagy­szabású francia nemzetközi teniszbajnok­ság döntőjéhez méltó talákozón sokat tapsolt a közönség. Körmöczi, amíg há­tul tudta tartani ellenfelét, határozott fölényt harcolt ki, s rendre gyűjtögette a pontokat. Ám mikor Truman előre­jött a hálóhoz — hol igazán nagyszerű napot kifogva, női játék­ostól ritkán lá­tott dolgokat produkált —, az angol kis­lány javára billent a mérleg serpenyő­je. Körmöczi a második játszmában 3:5- nél fantasztikus hajrába kezdett, szépí­tett is és valóban csak hajszál válasz­totta el a vezetés megszerzésétől, mely­­lyel talán a mérkőzést is megfordíthatta volna ... A 18 éves angol kislány győzelmi so­rozatát tehát még az igazán derekasan küzdő, pompásan játszó Körmöczi Zsu­zsi sem tudta megtörni. Chritine Tru­man így az olasz és a svájci nemzetközi bajnokság után Párizsban is diadalmas­kodott. Körmöczi Zsuzsi is remekelt, világklasszis ellenfelek legyőzésével ju­tott a döntőbe, hol a ,,ma nekem, holnap neked” közmondás igazsága érvénye­sült, melyre 1945 óta csak egy női te­niszező, a „Little Me", a világrangelső Maurecin Conolly tudott rácálfolni két egymás utáni évben aratott párizsi győ­zelmével. A férfi egyes döntőjét Nicola Pietran­­geli a várakozásnak megfelelően kez­deti bizonytalankodás után is biztosan nyerte a ,,sötét ló” szerepét játszó Vermaak ellenében. A közönség sokat bosszankodott a durva hibákban is bő­velkedő mérkőzésen. Míg azután az olasz fiú megemberelte magát és a két utolsó játszmát igen nagy fölénnyel és helyenként már jó játékkal simán nyerte. Férfi egyes döntő: Pietrangeli (olasz) —Vermaak (dél-afrikai) 3:6, 6:3, 6:4, 6:1. Női egyes döntő: Truman (angol)— Körmöczi 6:4, 7:5. Férfi páros elődöntő: Pietrangeli, Sirola (olasz)—Mark, Laver (ausztrál) 2:6,­­6:4, 1:6, 6:3, 6:2, Emer­son, Fraser (ausztrál)—Carmon, Haillet (francia) 6:3, 6:1, 6:3. Női páros elő­döntő: Reynolds, Schuurmann (dél­afrikai)—Müyer, Reltano (ausztrál) 8:6, 9:7, Reyes, Ramirez (mexikói)—Broo­­mer, Truman (angol) 6:1, 6:4, P­o Be Szlanka ismét egy percen belül úszott Szomorkás kis versenyt rendezett a III. ker. TTVE. Az országos I I/B 6. CSE első fordulójában küzdöttek a pontokért a Vörös Meteor, a Spartacus, a Hód­mezővásárhelyi MTE és III. ker. TTVE. Zuhogó eső, árva lelátók, bőrig ázott versenybíróság és mégis... Három egészen elfogadható eredmény. A teljesítmények élén ezúttal ie Szlanka Lászlónak, a Bp. Spartacus 16 éves gyorsúszójának eredménye áll. Szlanka a barátságtalan idő ellenére is belül került az egyperces határon. Igazi, hamisítatlan május végi időjárás esetén ez az eredmény jónéhán­y tized­del jobb lehetett volna. Ugyanez áll a 15 éves Csizmadia Ibolyának a 100 női gyorson elért 1:10.5-ös eredményére is. A III. ker. TTVE úszónője tetszetős könnyed úszás­sal több mint 2 másodpercet javított egyéni csúcsán. A Vörös Meteor főként idősebb, ta­pasztalt versenyzői révén biztosította helyét a lista élén. A III. ker. TTVE csak a női számokban­­indított csapatot. Férfi számok, 100 m gyors: 1. Szlanka (Sp.) 59.9, 2. Kádár (Sp.) 1:00.2, 3. Hor­váth (VM) 1:02.7 1 500 m gyors: 1. Nagy (Hódm.) 21:27.9, 2. Burmeister (Sp.) 21:37.7, 3. Kmetykó (Hódm.) 23:07.2. 100 m hát: 1. Cseke (VM) 1:10.9, 2. Sza­bó (Hódm.) 1:12.6, 3. Seenger (VM) 1:13.8. 4x100 m vegyesváltó: 1. VM 4:46.4, 2. Spartacus 4:57.4, 3. Hódmező­vásárhely 5:02.3. Női számok. 100 m gyors: 1. Csizmadia (III. ker.) 1:10.5, 2. Balázs (VM) 1:12.6, 3. Korányi (III. ker.) 1:13. 200 m mell: 1l. Kovács (Hódm.) 3:17.4, 2. Zimányi (VM) 3:17.8, 3. Tóth (Sp.) 3:19.9. 100 m pillangó: 1. Gebhardt (VM) 1:2®.6, 2. Csizmadia (III. ker.) 1:32.8, 3. Kárai (Hódm.) 1:35.4. 4x100 m gyorsváltó: 1. III. ker. TTVE 5:03.4, 2. VM 5:05.4, 3. Hódm. 5:35. A pontverseny állása: 1 VM 146 pont, 2. Hódm. 116, 3. Spartacus 104, 4. III. ker. TTVE. Jó mérkőzés — biztos győzelem Csepel—Dorog 2:0­­1:01 Csepel, 6000 néző. V: Srankó (Temesv­ári Petri). Csepel: Bakó — Bulla, Kó­­czián I, Takács — Ughy, Klei­bán — Tóth II, Kisutzky, Gondos, Pál, Povánsal. Edző: Jávor Pál. Dorog: Iliku — Bruzánszky, Lakat, Fellegi — Pálmai, Prohoszlka — Kertes, Varga, Monostori II, Andris, Csóri. Edző: Szűcs György. Góllövő: Gon­dos, Kisutzky. Szögletarány: 9:5 (3:4) a Dorog javára. Szakadó esőben kezdődött meg az­ első félidő. Az eső negyedóra után kissé alábbhagyott, de végig esett. Az erősen csúszós pályán az első negyedóra szinte teljesen a csepelieké volt. Állandóa­n tá­­madtak, de veszélyes helyzet nem sok alakult ki. A 7. percben Lakat röviden szabadított fel, labdája Povázsaihoz ke­rült, a szélső néhány lépés után vissza­játszott a 16-oson álló Gondoshoz, aki a hozzágurult labdát nagyszerű lövés­sel, fejmagasságban, vágta be a bal­kapufa mellé. 1:0. Ezután is a Csepel maradt frontban. A 10. percben Lakat elesett, Povázsai tisztán tört kapu felé, de késlekedett a lövéssel, Buzánszky beérte és szögletre szerelte. A 15. percben­ vezette a Do­rog az első veszélyes támadását. Bakó nehezen hárított szögletre. A játék ez­után kiegyenlítődötté vált, de elvesz­tette folyamatosságát. Mindkét oldalon sok hiba fordult elő, mert a síkos ta­lajon minduntalan megcsúsztak a lab­dák, s azok lekezelése nehézségeket okozott a játékosoknak. A 20. percben Pál élee lövését Ilku lábbal védte, a visszapattant labdát a­ bal széles kapu­fára rúgta. A 23. percben Monostori II két lépésről, ügyetlenül a kapu mellé fejelt. Továbbra is kiegyenlített játék folyt a félidő végéig. Közben Gondos lö­vését Ilku lábbal hárította, majd ellen­­támadás során Monostori II váratlan lövése alig jutott Bakó kapuja mellé. A II. FÉLIDŐT Monostori II húszméteres nagy lövése vezette be, melyet Bakó vetődéssel vé­dett. Nagy iramban folytatódott a játék. Az 54 percben Gondos—Povázsai pom­pás adogatás után, a balszélső elhúzott Buzánszky mellett, az alapvonalról éle­sen beadott, előbb Pál, majd Gondos átlépte a labdát és Kisutzky egyet iga­zított rajta, majd nyolc méterről lapo­san a jobb sarokba vágta. 2:0. Dorog ezután sem adta fel, a játék továbbra is kiegyenlített maradt a me­zőnyben. Egy szögletet Monostori II 10 méterről, kapásból rúgott kapura, Bakó biztosan védett. A 60. percben Pál pompás elfutás után Kisutzky elé tálalt, ő közelről fölé lőtt. Néhány dorogi szöglet következett. Cseri jó fejesét véd­te Bakó. Majd a 77. percben ragyogó Kisutzky—Tóth II támadásból a jobb­­szélső felső sarkos bomba­lövését Ilku szögletre hárította. A 85. percben újabb dorogi szögletrúgásból beérkező labdát Monostori II fejelte élesen a kapura, Bakó már verve volt, de Bulla a léc alól visszafejelte a labdát. Változatos játék közben ért véget a mérkőzés. Az esőtől igen síkossá vált gyep lát­hatóan zavarta a játékosokat, ennek ellené­e végig ér­dekes, olykor elég magas színvonalú játékot láthatott a közönség. A Csepel, bár nem tudott határozott mezőfölényt kialakítani, biz­tosan nyerte a mérkőzést, mert köz­vetlen védelme szinte hiba nélkül látta el feladatát, s ezzel megakadályozta, hogy a mezőnyben szemre igen szépen és lendületesen játszó dorogi csatárok gólhelyzetbe kerül­ntek. A hátvédhár­mas tagjai hosszú és pontos labdákat adtak előre, s így a csatársor ezekkel a jól időzített labdákkal gyakran tu­dott kezdeményezni. Megfigyeltük, hogy ezúttal a fedezetektől jóval ke­vesebb használható labdát kapott a tá­madósor. Biztos volt a csepeli győze­lem, habár a támadósora egészében nem nyújtott olyan jó teljesítményt, mint ebben a bajnoki évben megszok­tuk. A dorogi csapat veresége elle­nére is igen jó benyomást keltett. Nem volt gyenge csapatrésze, erőnlétben is kielégítő volt a teljesítménye, hiszen egy pillanatra sem adta fel a küzdel­met. A Csepelben Bakónak nem sok, de néhány nehézé védeni valója volt. Nem hibázott. A hátvédhármas kiemelkedő formában játszott: mind a védekezésben, mind a támadásind­í­t­ásban kitűnőre vizsgázott. A fedezetpár szürkén, játszott, inkább csak a védekezés mun­káját segítette. A támadósor játékában — különösen­­ az első félidőben — hiányzott a folyamatosság. Tóth II, Kisutzky és Pál sok jó megmozdulás mellett feltűnő hibákat is elkövetett, főleg az öss­zjátékban, a másodikban fel­javultak némileg. Gondos volt a sor leg­jobb tagja, aki ezúttal nemcsak az irá­nyításban járt előil, hanem bátran lőtt is. Povázsra az I. fél­időbeli gyenge sze­replése után feltűnően feljavult és a sor rendítője lett. Ilku­ néhány nagyon nehéz labdát vé­dett, a 2. gólnál azonban határozott kifutással esetleg közbeléphetett volna. Buzánszky jó átlagteljesítményt nyújt­­ott, Lakat a csúszós talajon sokszor bizonytalankodott. Fellegi elejétől végig a csapat kiemelkedő játékosa volt. A fedezetek közül Prohászka nyújtott jó teljesítményt, mind a védekezésben, mind a csa­asor támogatásában. A támadókor a mezőnyben tetszetősen ját­szott, azonban a lövésekkel adósak ma­radtak. A jó átlagteljesítmények közül Kertes és Andris játékát emelhetjük ki. Srankó játékvezető jól vezette a mér­kőzést: Tabák Endre Már az első 45 percben eldőlt... Újpesti Dózsa—Vasas 2:0­2:01 Újpesti stadion, 15 000 néző. V: Kaposi (farkas I.­­Vízhányó). Dózsa: Török­ — Rajna, Vártu­di, Győrvári — Színi, Borsányi — Belíceics, Göröcs, Szusza, J­u­­hanszki, Tóth. Edző:­­Balogh István. Vasas: Kovalik — Nagy, Bundzsák Sáros­ — Básfy, Berendi — Raduly, Kékesi, Csordás, Matesz, Lenkei. Edző: L­ovatky Rudolf. Góllövő: Kubai-sziki, Szusza. Szögletarány: 6:4 (2:4) a Vasas javára. Annak ellenére, hogy a Dózsa az idei bajnokságban meglehetősen mérsékelten szerepel, a mérkőzés előtt sokan esélyes­nek védték a hazaiakat. Miért? Bizonyá­ra azért, mert a Dózsa a nevesebb csa­patok ellen gyakran szokott jó játék­kal elöm­kkezni. Most is így történt. Zuhogó esőben, nagyon síkos talajú pályán a Dózsa rohamaival indult a mérkőzés. Egy alkalommal Tóth 30 mé­terről hatalmas lövést zúdított kapura, Kovalik éppen, hogy csak szögletre tudta tolni a léc alá tartó labdát. A lila­fehérek nagy iramot diktáltak, lendüle­tesen szőtték támadásaikat és nagyon sokat lőttek messziről. A 12. percben Göröcs átadásával Kuharszki nagyszerűen kiugrott, egészen a kapuelőtérig futott, s a kimozduló Kovalik mellett az ötös baloldali sarkának közeléből a jobb sa­rokba gurította a labdát. 1:0. Kékesi, majd Kuharszki elöl mentettek a kapusok. Néhány percem keresztül sok volt a rossz átadás, némileg csökkent az iram is, de később megint feljavult a játék. A Vasas szórványos támadásait a Dózsa-védők rendre visszaverték. Csordás nagyon jó lövőhelyzetben so­káig tartotta magánál a labdát, végül szerelték. A 32. percben Bencsics kapott labdát, néhány lépést tett vele, aztán a 16-os oldalvonaláról félmagasan kereszt­be vá­gta. A labda messze elkerülte volna a joboldali kapufát, de Kovalik feleslegesen előrevetődve beleütött, pontosan Szusza elé pattant a labda: a középcsatár hét méterről, senkitől sem zavartatva az üres kapuba helyezte a labdát. 2­-0. Néhányszor próbálkoztak lövéssel a Vasas-csatárok, de a labda lepattant a védőkről. Borsányinak volt még egy jó kiugrása, de Kovalik másodszorra meg­kaparintotta a labdát. SZÜNET UTÁN a Vasa® megváltoztatta hátvédh­ármasá­nak összetételét: Sáros­ és Bundzsák helyet cserélt. Egyre többet­­támadott a Vasas. Egy ízben Török rosszul dobta ki a labdát, Lenkei megszerezte, de mellélőtt. Borsányi lövését védte Kova­lik, Csordásét, majd Kékesiét Török. Né­hány percen keresztül kiegyenlített volt a játék, aztán ismét Vasas-támadások következtek. A 71. percben Matesz lö­vése Töröknek, Bencsicsé pedig Kovalik­­nak adott munkát. A 78. percben egy szögletrúgás után jó helyzet adódott Kékesi előtt, de a jobbösszekötő lábáról leperdült a labda. Szögleteket ért el a Vasas, s a hajrában is támadott, de hely­zetet nem tudott kialakítani. Nagy becsvággyal, rendkívül lelke­sen játszott a Dózsa. Elszántan, eré­lyesen harcoltak a játékosok és az I. félidőben igen jól is játszottak, sokat és fürgén mozogtak, változtatták a helyüket, gyorsan lendültek támadás­ba, a csatárok pedig robbanékony megugrásokkal, ügyes cselekkel jó néhányszor zavarba hozták a Vasas­­védőket. Felismerték, hogy a csúszós talajon nehéz a védők és a kapus dolga. Ezért bátran vállalkoztak messziről is lövésekre. A Vasas az I. félidőben, elsősorban rossz támadó­játéka miatt, képtelen volt kibonta­kozni. A csatárok nem tudták elöl tartani a labdát, nem értették meg egymást, hiányzott belőlük az átütő­erő, s így nemigen tudtak helyzetbe kerülni. Szünet után megváltozott a Játék képe, a Vasas lényegesen felja­vult, jobbára irányította a játékot, bár ez csak meddő mezőnyfölényben nyilvánult meg, mert csatárai sok­szor egymás után kétszer sem tudták pontosan egymáshoz passzolni a lab­dát. Ebben a játékrészben kevés hely­zet adódott a két kapu előtt, a Dózsa már csak arra törekedett, hogy ne kapjon gólt. A Dózsában Török a síkos labdát is nagyon biztosan fogta, szünet után volt néhány dicséretes közbelépése._ A hát­védek derekasan harcoltak, főleg Raj­nának voltak ügyes megmozdulásai. A fedezetek igyekeztek játékukat leegy­szerűsíteni, gyorsan továbbadni a lab­dát. Ezúttal Borsányi volt többet játék­ban, akadtak jó előretörései is. A csa­tárok közül Kuharszki nagyszerűen kez­dett, kitűnően cselezett, gólveszélyes volt, de félóra elteltével elfárad­t, vissza­esett. Göröcsnek és Szuszának voltak jó szöktetései és igen hasznos tagja volt a csapatnak Tóth is. A Vasasban Kovalik a második gólnál durva hibát követett el, de akadt 2—3 jó hárítása is. A hátvédhármas tagjait gyakran átjátszották, Sárosi játszott közülük a legel­fogadha­tóbban. Nagynak még túlságosan nehéz feladatot jelentett a Dózsa-csatárok elleni játék. Bundzsák lassú, kényelmes volt és elkövetett helyezkedési hibákat is. A fedezetek közül a harcos felfogásban küzdő, moz­gékony Herendi harcolt jobban. A csatárok közül senki sem játszott igazán jól, időnként egy-egy Csordás-megugrás, Raduly-ellflutás jelentett veszélyt. Lenkei Szams bltűnően rosszul játszott. Kaposi jól vezette a mérkőzést. Németh Gyula A labdarúgó IVB I állása 1. Csepel 23 13 5 5 51:20 31 2. MTK 22 13 4 5 38:20 30 3. Vasas 23 10 9 4 27:19 29 4. Tatabánya­­22 10 6 6 33:26 26 5. Bp. Honvéd 22 9 7 6 35:23 25 6. U. Dózsa 23 9 7 7 40:31 25 7. Ferencváros 22 9 7 6 30:29 25 8. Salgótarján 23 8 8 7 27:32 24 9. Dorog 23 5 9 9 29:35 19 10. Szombath­y 22 7 7 8 22:31 19 11. Diósgyőr 22 4 8 10 23:32 16 12. BVSC 23 5 5 13­ 20:36 15 13. Miskolc 22 3 9 10 11:37 15 14. Győr 22 3 7 12 13:28 13 * Két büntetőpont levonva. A bajnok a felső vonal felettiek, a két kieső az alsó vonal alattiak közül ke­rül ki. Röplabda NB I Női mérkőzések: Vasas Turbó—Bp. VTSK 3:2 (7, 9, —12, —12, 13). Marczi­bányi tér. BVSC—II. Dózsa 3:1 (7, —5, 10, 11). Szőnyi út. Férfi mérkőzések. Bp. Honvéd—Test­vériség 3:2 (11, -ill. -14, 5, 6). Sző­nyi út. MTK—TF 3:0 (9, 7, 11). Pozso­nyi út. Cseftel—Farkaslyuk 3:1 (6, —13, 12, 14), Pozsonyi út.