Népsport, 1962. december (18. évfolyam, 237-256. szám)

1962-12-23 / 252. szám

A MAGYAR TESTNEVELÉSI ÉS SPORT TANÁCS LAPJA VASÁRNAP, 1962. DECEMBER 23. Ára: 60 fillér ^ XVIII. ÉVFOLYAM, 252. SZÁM Három kedves, felejthetetlen hét Japánban AZ ELSŐ LÉPÉS INNSBRUCK PELÉ ^\\\\\\\\\VV\\\\\\\\\\\\\\\\\\VV\\\\\\V\SÍN\\\V\\^^^ A török kosarasok visszavágtak, de­ a Bp. Honvéd jutott tovább az EK-ban Darussefaka—Bp. Honvéd 80:73 (37:32) Sportcsarnok, 1000 néző. V: Marin (Románia), Posvar (Cseh­szlovákia). Lassan gyülekeztek a nézők szombaton délután a Sportcsar­nokban a kosárlabda Európa Kupa visszavágóra. A magyar bajnokcsapat nagy előnye sej­tette a továbbjutást, és ez már csökkentette az érdeklődést. Akik viszont megtekintették a mérkőzést, nem bánták meg, mert ha nem is tapsolhattak ma­gyar győzelemnek, egy jóképes­ségű török együttest ismertek meg. Darusseriaka: Hasim (19), Iren (3) — Nedret (41) — Halit (4), Dursun (3) Cs: Gökmen (5), Sa­vas (5). Edző: Osmann Kermen. Bp. Honvéd: Greminger (6), Czin­­kán (15) — Simon (22) — Temes­vári (14), Judik (6). Cs: Laborcz (4) , Gyulai (4), Vámos (2), Koczka, Rácz. Edző: Balogh József. Lassú iramban kezdődött a ta­lálkozó és nyomban feltűnt, hogy a törökök ezúttal is lelassítják a játékot. Nehezen érték el a csa­patok első kosaraikat. A 4. perc­ben még csak 8:8 volt az ered­mény. A törökök mindkét palánk alatt sok labdát vettek le, ugyan­akkor a Honvéd-játékosok ké­nyelmesen szőtték támadásaikat és lemaradtak a lepattanó lab­dákról i­s. Az isztanbuli együt­tesben különösen a nyurga Ned­ret hívta fel magára a figyelmet, nagyszerű kosaraival. Ezeket felváltva hol bal, hol jobb horog­gal érte el. A magyar csapatból Greminger jól indította Judikot, majd Temesvárit, Czinkán távol­ról betalált és így 18:12-re meg­ugrott a Honvéd. Nem soká tar­tott azonban ez a vezetés, mert két perccel később már a Darus­­sefaka vezetett, 23:18-ra, majd 25:20-ra. A törökök továbbra is a tő­lük szokatlan stílusban, alapo­san megfontolva készítették elő támadásaikat, amelyeket rendre kosárral fejeztek be. Ezután így alakult az eredmény. 14. perc: 25:24, 15. perc: 30:26, 18. perc: 32:28, 19. perc: 36:28, a félidő végére 37:32. SZÜNET UTÁN sem változott a játék képe, a vendégek voltak fölényben és állandóan megtartották előnyü­ket. A Honvédből csak Czinkán és Simon megmozdulásai jelen­tettek kosárveszélyt, de leg­többször túlkombinálták a tá­madásokat és így a helyzetek kihasználatlanok maradtak. 45:40, majd 51:46 után 53:52-re sikerült felzárkóznia a Honvéd­­nak. Már úgy festett, hogy meg­fordul a mérkőzés, de Hasim félpályáról dobott pompás ko­sarával lehűtötte a kedélyeket és eloszlatta a reményeket. Az ezt követő percekben kicsit megélénkült a játék, Czinkán büntetőivel, majd Greminger ügyes kosarával még egyszer vezetéshez jut a magyar csa­pat, de ezzel el is lőtte puska­porát, mert a török közép­játékos révén, aki egymás után öt kettős kosarat dobott, újból az isztanbuliak vették át a ve­zetést és az irányítást. Végeredményben a török bajnokcsapat megérdemelten nyerte a visszavágót. Lelkese­désben, dobókészségben és a lepattanó labdák megszerzésé­ben alaposan felülmúlta a ha­zai csapatot. A Bp. Honvéd szétesően, sok hibával játszott és eléggé félvállról vette a ta­lálkozót, amire nyilván a 33 pontos előny adott okot. Egyénileg Nedret bizonyult a mezőny legjobbjának. Rajta kí­vül Hasim, Halit és Dursun ér­demel dicséretet. A Honvédból Simon, Greminger és Czinkán volt megfelelő. A játékvezetők sokat bizonytalankodtak, és meg­engedték a palánkok alatt a jo­gosulatlan előnyszerzéseket, mű­ködésük azonban nem befolyá­solta az eredmény alakulását. Véglegesen kialakult a Vasas tengerentúli portyájának műsora Mint ismeretes, a Vasas el­vesztette első tengerentúli mérkőzését. Második mérkőzé­sét is Kolumbiában játszotta a piros-kék együttes. December 20-án Madelinben lépett pá­lyára. Erről a mérkőzésről még nem érkezett híradás. Egyéb­ként véglegesen kialakult a Vasas tengerentúli portyájának műsora: december 23-án Kolum­bia fővárosában, Bogotában ját­szik az együttes, 25-én pedig már Costaricában, San Joséban lépnek pályára, három nap múlva ugyanitt mérkőznek. Ja­nuár 6-án Guatemalában szere­pelnek és utána utaznak Mexi­kóba. Itt, Guadalajarában egy tornán vesznek részt, amely január 9-én kezdődik. A tornán három mexikói csapat, a Pal­miras, az Átlas és az Oro Na­tional képviseli a hazai színe­ket. Rajtuk kívül a Vasas és még egy idegen csapat szerepel. Ulrich a 400-as vegyesúszó Budapest-ba­j­nok Az FTC úszóversenyének első napi küzdelmei közé egy Buda­pest-bajnoki számot is iktattak: a 400 méteres férf vegyes­­úszást. Ulrich és Lerfkei egy­szerre ért a célba, fedett uszodai csúccsal, de mivel két bajnok nem lehet, újra úszásra került volna sor. Lenkei azonban visz­­szalépett,­­ így Ulrich lett a bajnok. Meglepően jól kezdett 100 nő, gyorson az óbudai Ko­rényi, de a harmadik hosszra már nem volt ereje. Takács fö­lényesen nyert. Temesvári egy­éves szünet után a második lett. Ismét jól úszott a Miskolc­ról átkerült Kondás. 66 méterig együtt volt Csikánnyal. A vára­kozásnak megfelelően könnyen nyert Egervári Márta 200 m pil­langón, és a formába lendült Ul­­richnak sem okozott­ problémát a 100 m-es mellúszás. Eredmények: 400 m férfi ve­­gyesúszás (Budapest-bajnokság). Bajnok: Ulrich András (Bp. Hon­véd) 5:15.8 (fedett uszodai csúcs), 2. Lenkei (BVSC) 5:15.8, 3. Kosz­­tolánczi (II. Dózsa) 5:19, 4. Ki­­rk­et (Bp. Honvéd) 5:24, 5. Cse­kő (Vörös Meteor) 5:39.8, 6. Sár­kány (Bp. Honvéd) 5:51.6. Férfi számok: 100 m hátúszás: 1 Csákány (FTC) 105, 2. Kon­dás (OSC) 1:07.6, 3. Piskóti (OSC) 1:09.1, 4. Mártonfi (Eger) 1:09.8. 200 m gyors: 1. Bonyár (Pécs) 2:12.2, 2. Gulyás (Debrecen) 2:16. 3. Póka (Pécs) 2:16.7. 4 Gurov­­e (VTSK), 2:24.3.­­ 100 m mell: 1. Ulrich (Bp. Honvéd) 1:13.9, 2. Szölgyéni (Eger) 1:15.3, 3. Kák­osi (Bp. Honvéd) 1:17.2, 4. Sümegi (Bp. Építők) 1:17.7. Női számok. 100 m gyors: 1. Takács (II. Dózsa) 1:04.3, 2. Te­mesvári (FTC) 1:06.3, 3. Korényi (III. ker. TTVE) 1:06.5, 4. Olt (FTC) 1:08.4. 200 m pillangó: 1. Egervári (FTC) 2:45.8, 2. Mada­rász II (FTC) 2:59.9. 200 m hát: 1 Rübner (VM) 2:52.7, 2. Abai-Nemes (Pécs) 3:11. 200 m mell: 1. Répási (FTC) 3:06, 2. Hegedűs (Vasas) 3:11.2. Serdülő számok. Fiúk. 100 m pillangó: 1. Majo­ros (Eger) 1:09.4, 2. Csaba (FTC) 109.5, 3. Oravecz (U. Dózsa) 1:11.8. Lányok. 100 m gyors: 1. Turóczy (BVSC) 1:09.9, 2. Töl­gyesi (BVSC) 1:10.6, 3. Schwalm (FTC) 1:11.1. Gyermek számok. Leányok. 200 m gyors: 1. Élthes (FTC) 2:37.1. 2. Soltász (Vasas) 2:40.6. 100 m mell: 1. Kovács (BVSC) 1:36. 2. Nádori (Bp. Spar­tacus) 1:38.7. A Bp. Honvéd az őszi első u/9. Honvéd—Tatabánya 3:0 (0:0) Kispest, 8000 néző. Vezette: Kaposi (Illés, Vadas J.). Bp. Honvéd: Faragó — Dudás, Marosi, Kozmis — Perecsi, Ko­tász — Katona, Nógrádi, Tichy, Tuschinger, Végh Edző: Lóránt Gyula. Tatabánya: Gelei — Törőcsik, Hetényi, Molnár — Szekeres, Laczkó — Sátori, Lahos, Rapai, Biró, Deli. Edző: Lakat Károly. Góllövő: Tuschinger, Nógrádi, Tichy. Szögletarány: 8:6 (7:2) a Bp. Honvéd javára. . Hideg, csípős, szeles, de nap­sütéses idő és igen csúszós pá­lya fogadta a kifutó csapatokat. A Tatabánya kezdte a játékot. A 4. percben Tichy lövése jelen­tette az első eseményt. A lövést a vetődő Gélei elcsípte. Egy perc múlva viszont a tatabányai csa­tárok előtt nyílt helyzet. Lahos azonban elhamarkodottan, 18 mé­terről a kapu mellé küldte a lab­dát. A 7. percben ismét Lahos elé került a labda a 16-oson be­lül, lövése azonban nagy „kifli­ben” elkerülte Faragó kapuját. Sátori ugyan utolérte a labdát, de beadása után tisztázni tudtak a védők. Az első negyedórában a vendégek kezdeményeztek töb­bet, lövéshez azonban kevésszer jutottak. A csúszós, nehéz tala­jon nem alakult ki különösebben jó játék, s az iram sem volt nagy ebben az időben. A 18. percben Kozmis hazaadását Rapai elcsíp­te, az ötösön azonban csak visz­­szafelé tudta adni a labdát, s így odalett a helyzet. Ezt Vági be­adása követte, Tichy kapásból továbbította kapura, Geléi azon­ban bravúrosan kiütötte a léc alá tartó labdát. A szöglet nyo­mán ismét Geleinek kellett köz­belépnie, a labda Perecsi elé pat­tant, ő azonban mellé lőtt. A 28. percben kitűnő Nógrádi—Tichy— Nógrádi támadás futott a pályán, melynek befejezéseként Gelei csípte el vetődve a labdát. Ez­után feljött a Honvéd, Tuschin­ger jobb felső sarokra tartó feje­sét Gelei ragyogóan nyomta a kapu fölé. A 35. percben Rapai a félpályáról indult el, lefutotta a védőket, közben azonban elég­gé kisodródott, s mintegy öt mé­terről éles szögben leadott lö­vése Faragóról kipattant, s Koz­mis felszabadított. A 37. perc­ben Sátori szabadrúgását Lahos 3 méterről fölé vágta. Az utolsó tíz percben a Honvéd támadott. A II. FÉLIDŐT hazai rohamok vezették be. Az 51. percben Tuschinger ugrott ki, már a 11-es ponton járt, amikor Hetényi az utolsó pilla­natban szerelni tudta. Az 54. percben megszerezte a vezetést a Honvéd. Katona száguldott el a jobbszélen, az alapvonal közeléből adta középre a lab­dát. A befutó Tuschinger kitűnően kezelte le, majd 7 mé­terről a kapu közepébe lőtt. 1:0. Fokozódott az iram s a színvonal is nőtt. A gól után néhány fergeteges Honvéd-ro­ham következett. Tatabányai ellentámadás során Rapait sza­bálytalanul választották el a­ labdától, Lahos 22 méterről lőtte kapura a szabadrúgást, s a nagyerejű, bal alsó sarokra tartó lövést Faragó bravúrosan ütötte ki az alapvonalon túlra. A 63. percben Tuschinger lab­dáját Tichy átengedte Nógrádi­nak, akinek még arra is volt ideje, hogy állítson a labdán, majd nagy nyugalommal, mint­egy 15 méterről a jobb sarok­ba lőtt. 2:0. Ebben a játékrészben a nehéz talaj ellenére is igen szépen, tetszetősen, s kulturáltan ját­szott a Honvéd, támadásai lé­nyegesen veszélyesebbek voltak, mint a vendégeké. A 68. perc­ben viszont a Tatabányának adódott óriási gólhelyzete. He­tényi előrevágott labdájával Ra­pai szélsebesen elfutott, telje­sen egyedül tört kapura, már csak Faragóval állt szemben, de a középcsatár 13 méterről a jobb kapufa mellé lőtte a lab­dát. A 74. percben újból Gelei hálójában táncolt a labda. Nóg­rádi a félpályáról hozta fel a labdát, Tuschingernek továbbí­tott, majd Tichy kapta a labdát, aki kirobbant a védők közül, s 8 m-ről a kapu jobb oldalába lette a Honvéd harmadik gólját. 3:0. A játékvezetői hármas síp­szó után felcsattant a vastaps, a közönség lelkesen ünnepelte a Honvédot. Noha a Játéktér jobban ha­sonlított a jégpályához, mint a labdarúgó-pályához, a mér­kőzés egyes időszakaiban jó­iramú, élvezetes játékot lát­hatott a szurkolótábor. A já­ték képe sokáig azt mutatta, hogy igen szoros eredmény születik. Az első félidőben a bányászcsapat hátsó alakzatait nemigen tudta átjátszani a Honvéd-csatársor, ha ez sike­rült, akkor Gélei lépett közbe, kitűnően. Ekkor a bányász­csapat támadói — noha szám­belileg alulmaradtak a Hon­véd-védelemmel szemben (Biró ugyanis harmadik fedezetet játszott), néhány ügyes akciót vezettek Faragó kapujára, a befejezést azonban rendre el­hibázták. A második 45. percben már nagyot változott a játék képe, s ez leginkább a Honvéd­támadók feljavulásának volt köszönhető. Ebben a játék­részben Tuschinger vezérleté­vel formás, néhány húzásból szőtt, veszélyes támadásokat vezetett a Honvéd. Játékosai a nehéz talajon jobban álltak a lábukon, jobban kezelték a labdát, s főleg gyorsabban, s pontosabban építettek. Hátsó alakzataik pedig az ugyancsak jól játszó Kotász irányításával rendre hárították a bányász­rohamokat. A Bp. Honvéd kul­turáltabb, szellemesebb, s cél­ratörőbb játékával megérde­melten szerezte meg a két bajnoki pontot, s ezáltal az őszi elsőséget is. A Bp. Honvéd­­kapujában Faragó néhányszor ügyesen lépett közbe. A hátvéd­hármasból Marosi egy árnyalat­tal nőtt hátvédtársai fölé, mind­három játékos jól állt a lábán. Határozottan, biztosan rombol­tak. Kotász mind a védekezésből, mind pedig a támadásindítások­ból nagy mértékben kivette a ré­szét, a csúszós talajon is bizto­san mozgott, szellemes cselei rendre sikerültek. A csatársor­ból Tuschingert kell elsősorban kiemelni. A fiatal játékos lendü­letes volt, kitűnő labdákat­ adott társainak, s a kapura is veszélyt jelentett. Rajta kívül Katona tűnt ki. A Tatabányában Gele­inek néhány bravúros védé­se­ is akadt. A­­hátvédhármasnak elsősorban első félidei játéka di­cséretes. Ekkor igen lelkesen, jól romboltak, főleg Hetényi. Ké­sőbb már elvesztették biztonsá­gukat. A fedezetek közül Laczkó végig lelkesen védekezett, előre­­adásai is általában pontosak voltak. Szekeresről ezt csak az első félidőt illetően lehet elmon­dani. A csatárok közül elsősor­ban a gyors és lelkes Sátorit illeti dicséret Biró a védőmun­kában jeleskedett. A többiek mérsékelten játszottak. Kaposi játékvezető jól bírás­kodott. Várkonyi Sándor Az utolsó NB I-es mérkőzés első gólja. Katona — aki a képen nem látható — el­viharzott a jobb­­szélen, beadását a jó ütemben érkező Tuschinger lekezelte, s a kimozduló Géléi mellett a kapu közepébe lőtte a labdát. A képen a labda Tuschinger lábáról útban van a háló felé. Géléi már tehetetlen,­­ ugyancsak elkésett Molnár is, aki a Honvéd-csatár mögött látható bemutatja egyik kedves játé­kát: egy pénzdarabot sarokkal felrúgni és zsebbel elkapni. Nem is olyan egyszerű gyakor­lat. A góllövőlista élcsoportja 15 gólos: Tichy (Honvéd), 13: Bene (U. Dózsa), 8: Maeho© (Vasas), 7: Göröcs (U. Dózsa), Komora (Bp. Honvéd), Neme© (Szeged), 6: Albert (FTC), Bödör (MTK), Pavázcai (Győr). Budapest sakkcsapata 32.5:15.5 arányban győzött Az egyéni eredmények táblázata: 7.5 8.5 8 8.5 Rövidítések: nk. n. m. — nemzetközi nagymester, nk. m. nmzetközi mester, m.­­ mester, mj.­­ mesterjelölt. 1:0. Honfiné —Gos 1:0. Ezzel a forduló végeredménye 8:4 lett, az összesített eredmény pedig 24:12 Budapest javára. Pénteken került sor a negye­dik fordulóra. A varsói csapat megkísérelte, hogy a helyzetén javítson, a budapesti együttes azonban tovább növelte előnyét. A negyedik órában egymás után négy budapesti győzelem követ­kezett, amelyek közül különösen kiemelkedő az ifjúsági Tompa eredménye, aki mind a négy for­dulóban legyőzte ellenfelét. Var­nusz—Sztejn 1:0, Tompa Ole­jarczyk 1:0, Karakasné — Gos 1:0, Szota —Bilekné 0:1. Ezután kö­vetkezett Gawlikowski és Forin­tos döntetlenje, majd Flesch vá­gott vissza Szuksztának. Az öt­órai játékidő leteltekor hat játsz­ma maradt függőben, amelyeket szombaton délelőtt fejeztek be. Ezek során Barcza, ill. Flórián sötéttel vesztett Grabczewski, ill. Witkowski ellen. Lengyel néhány lépésben megnyerte függő állá­sát A. Adamski ellen, ugyanígy dr. Liptay Zabierzanski ellen. J. Adamski nyert Nagy ellen végül Bilek közel kilencórai küzde­lemben győzött Filipowicz ellen. A negyedik forduló eredmé­nye 8.5:3.5 lett, a városközi találkozó összesített vég­eredménye pedig 32.5:15.5 Budapest javára. Balogh László A nemzetközi verseny harma­dik fordulójának függő játszmái a várakozásnak megfelelően vég­ződtek. Eredmények: Barcza — Grabczewski düntetlen, A. Adams­ki— Lengyel 0:1. Sztejn — Varnusz I. II. III. Iv. forduló Bilek nk. n. m. — Filipowicz m. fa fa Vi 1 Barcza nk. u­. m. — Grabczewski m. 1100 Lengyel nk. m.—A. Adamski m. fa 1 1 1 Flórián nk. m.—Witkowski m. fa fa 1 0 Haág nk. m. —Szukszta m. *— 1 fa —• Flesch m.—Szukszta m. 0 — — 1 Forintos m. — Gawlikowski m. 1­­ fa fa Liptay dr. m. —Zabierzanski m. fa 0 fa 1 Varnusz m. —Sztejn mj. 1 lfa 0 1 Tompa mj. — Olejarczyk mj. 1111 Lovas mj.—J. Adamski mj. 0 — — — Nagy mj.—J. Adamski mj. — fa fa 0 Karakasné nk. m. —Litmanowicz m. fa fa 1 — Karakasné nk. m.—Gos I. o. — — — 1 Bilekné m.—Szota I. o. 1 — — 1 Honfiné m.—Szota I. o. — 1 — — Honfiné m.—Gos I. o. — — 1 — labdarúgó NB I eredményei és őszi végeredménye A Népstadionban játszott mérkőzések eredményét kövér szá­mokkal tüntetjük fel. Táblázatunkba valamennyi eredmény csak egyszer került beírásra, mégpedig minden eredmény a vízszintes sorokba, a pályaválasztó szempontjából. Az idegenben játszott mérkőzések ilyenformán a függőleges sorokban találhatók meg, s ezek ter­mészetesen fordítva értendők. 5“ *3 a KU S mto'rír','0 O =0 OJ £? v co a £ £ 8 £ S o § > a £ 1. Bp. Honvéd­­ 2:3 4:1 4:1 3:0 2:0 2:2 6:0 3:2 13 8 3 2 36:17 19 2. U. Dózsa - 5:0 4:0 2:2 4:0 2:2 2:1 13 6 6 1 31:13 18 3. MTK 2:2 — 2:1 3:2 2:1 2:2 2:0 13 6 5 2 19:19 17 4. Szeged 0:0 - 0:0 1:0 2:1 0:2 0:0 2:0 13 6 4 3 10:11 16 5. Győr 2:1 3:0 - 2:2 1:1 1:0 1:0 2:1 13 6 3 4 18:15 15 6. Ferencváros 2:3 2:2 0:1 — 1:0 3:3 3:2 3:0 13 5 4 4 21:18 14 7. Vasas 1:1 1:1 2:1 2:0 - 2:0 1:1 2:1 13 4 5 4 18:16 13 8. Dorog 4:1 0:0 1:0 0:1 3:2 - 1:1 0:0 13 4 5 4 19:17 13 9. Tatabánya 1:2 1:1­­ 3:0 1:0 3:0 13 4 4 5 15:16 12 10. Debrecen 2:2 0:2 2:2 1:1 2:1 1:1 - 1:1 13 2 8 3 13:18 12 11. Komló 0:0 0:2 1:1 3:0 - 3:2 3:3 13 2 7 4 15:19 11 12. Pécs 0:0 0:0 0:1 2:1 1:1 0:0­­ 13 2 6 5 10:18 10 13. Salgótarján 1:3 4:2 1:0 1:1 0:1 - 1:0 13 3 3 7 12:18 9 14. Szombathely 0:6 0:2 0:1 1:4 0:1 1:0­­ 13 1 1 11 9:31 3