Népsport, 1965. április (21. évfolyam, 64-85. szám)

1965-04-05 / 67. szám

A Debreceni VSC nyerte az NBIB rangadóját A Nyíregyháza biztosan győzte le a Szombathelyi Nyíregyházi Spartacus— Szombathelyi Haladás 3:1 (2:0) Nyíregyháza, 3500 néző. V: Müncz. Nyíregyháza: Pilisük — Divinyi, Siska, Ignéczi — Zsíros, Pongó — K­ozsa, Széles, Kovacsics, Papp, Kaskötő. Edző: Móré János. Szombathely: Szarka — Kántor, Homolyai, Gyarmati — Tóth II, Márkus — Szabó, Iszak, Kovács, Tóth I, Stolcz. Edző: Kemény Ti­bor. 28. perc: Kaskötőt a kaputól mintegy 20 méterre feltartották. A szabadrúgást Széleshez továbbí­totta Kaskötő, akinek húsz mé­terről leadott, erős lövése félma­­gasan, a jobb kapufa mellett vá­gódott a hálóba. 1:0. 31. perc: Kántor lyukat rúgott. Papp tisztán kapta a labdát és 4 méterről a hálóba helyezte. 2:0. 60. perc: Küskötő 25 méterről váratlanul lőtt kapura. Csavart lö­vése a felső kapufáról pattant ki. 66. perc: Széles jól ugratta ki­­ Kovacsicsot, aki a kapujából ki­­■ induló Szarka mellett lőtt a háló­­j­ba. 3:0. 66. perc: Stolcz a bal szélen el­­j­­utott, beadását Iszak négy mé­­­­terről fejelte a hálóba. 3:1. Jó iramú, színvonalas mérkőzés. Az I. félidőben a hazai csapat erő­sen rohamozott, és ekkor sok helyzetet hagyott ki. Szünet után a Haladás támadott többet, de az igen körülményesen játszó szom­bathelyi csatárok nem boldogul­tak a hazai védelemmel. Jó: Sis­ka, Széles, Pongó, Kaskötő, ill.­­ Szarka, Homolya, Márkus, Iszak, már verve volt, de Seprűs dr. fej­jel szögletre mentett. 90. perc: Delci a jobb oldalról ívelt a kapu elé. A rossz ütem­ben felugró Palásti mellett, a tisztán álló Túrás elé került a labda, aki lekezelte azt és a kiinduló Szágert is kicselezte, és az üres kapu jobb oldalába gurí­tott. 1:1. A 85 percen át emberhátrány­ban játszó fővárosi csapat a biz­tonságos védőjáték mellett — kü­lönösen szünet után — több ügyes és veszélyes ellentámadást veze­tett. A Ganz-MÁVAG játékosai gyorsabbaknak bizonyultak, játé­kuk átgondoltabb és folyamato­sabb volt. A hazaiak — bár fö­lényben játszottak, sok rossz át­adásuk volt, támadósoruk pedig szétesően, erőtlenül, körülménye­sen játszott. A játék képe és a helyzetek alapján a Ganz-MÁVAG győzelmet érdemelt volna. Jó: Pa­lásti, Szedlák, Seprűs dr., Balogh, ill. Bod­ó, Borbély, Kovács. Szállítók—Miskolci VSC 1:0 (1:0) Miskolc, 3000 néző. V: Vadas Gy. Szállítók: Kenderesi — Né­meth, Koch, Kemerle — Rixer, Fe­­derics — Bakai, Cserháti, Szalon­­tai, Polgár, Kuszenda. Edző: Sza­bó Géza. MVSC: Miskolczi — Krompaszki, Vertig, Hernádi — Temesvári, Zoller — Pál, Cserjés, Fekete, Kovács, Buczkó. Edző: Szűcs Gyula. 19. perc: Federics előreívelt lab­dáját Szalontai oldalra fejelte, Cserháti 25 m-ről rálőtte és a fél­erős lövés a jobb kapufáról a há­lóba perdült. 1:0. 32. perc: baloldali partdobás után Cserjés hanyattvetődve kö­zépre ívelte a labdát. Kenderesi aláfutott, de Pál 2 m-ről lyukat rúgott. 65. perc: Kovács beadását Ken­deresi kiejtette. Fekete 6 m-ről tisztán állva fölé rúgta. 82. perc: formás MVSC-támadás végén Kromsoaszki labdáját Cser­jés kapásból a felső kapufára lőtte. Az első húsz percben a fővárosi együttes gyors összjátékával tel­jesen megzavarta a hazai csapa­tot és ezt a zavart egy váratlan lövéssel ki tudta használni. Ezután feljött az MVSC, de mind­össze egy helyzet adódott a Szál­lítók kapuja előtt. A második fél­időt végig támadta a hazai csa­pat, ekkor számos gólhelyzete is adódott, de a 800 emberrel véde­kező Szállítók, ha szerencsével is, de megmentette hálóját a góltól. Jó: Kenderesi, Inoch, Kemerle, Federics, Polgár, ill. Krompaszki, Hernádi, Temesvári, Kovács. A Jp. Vegyiművek és a Pécsi Ércbányász jó szereplése a legnagyobb meglepetés az NB IlI-ban ÉSZAKKÖZÉP Ceglédi VSE—Kőbányai Tűzálló 2:0 (1:0). 1500 néző. Kőbányai Lom­bik-Ercsi Kinizsi 1:3 (0:2). 200 né­ző. Lőrinci Fonó—Gázművek 0:1 (0:0). 300 néző. Tököli SK—Kőbá­nyai Sörgyár 1:2 (0:1). 600 néző. Sárisápi Bányász—Rákoscsabai TK 1:0 (0:0). 1000 néző DÉLKELET Jászberényi Vasas—Szegedi Hon­véd 0:0. 200 néző. Kalocsai Honvéd —Orosházi Kinizsi 1:7 (írt­). 600 néző. Csongrádi Petőfi—Kiskunha­lasi MEDOSZ 1:0 (0:0). 600 néző. Makói Vasas—Békéscsabai Honvéd 1:2 (1:1). 700 néző. Hódmezővá­sárhelyi MEDOSZ—Szegedi Építők 0:1 (0:1). 1500 néző Mezőkovács­házi Vasas—Mezőtúri Honvéd 3:0 (1:0). 600 néző. Kiskunfélegyházi Vasas—Kalocsai Kinizsi 2:1 (1:1). 1000 néző. északnyugat Mosoni Vasas—Tokodi Bányász 5:0 (3:0). Joop néző. Szombathelyi Vasas—Veszprémi Vasas 0:2 (0:1) 400 néző. Pápai Vasas—Veszprémi AKÖV 1:2 (0:1). 50­0 néző. Szom­bathelyi Pamutipar—Soproni Tex­tiles 0:1 (0:1). 400 néző. Szombat­­helyi Cipőgyár—Almásfüzitői Tim­föld 2:0 (0:0). 400 néző. Soproni VSE—Sárvári Kinizsi 2:0 (2:0). 600 néző. Kőszegi Textiles—Tatai Hon­véd 3:1 (1:1), 900 néző. Ajkai Bá­nyász—Nyergesu­jfalusi Viscosa 3:1 (0:1), 1000 néző. DÉLNYUGAT Dombóvári Spartacus—Mohácsi TE 2:3 (0:1), 500 néző. Nagykani­zsai VTE—Dom­­bóvári VSE 3:0 (1:0) 1000 néző Pécsi E­C—Sárbogárdi Petőfi 1:0 (1:0) 300 néző. A 70. percben Fekete (PEAC) kiállítva. Pécsi Ércbányász—Nagykanizsai Bányász 6:2 (6:1). 600 néző. Bajai MTE—Szekszárdi Dózsa 0:1 (0:1) 800 néző. Kaposvári Vasas—Keszt­helyi Haladás 0:1 (0:0). 1000 néző. Lovászi Bányász—Nagymányoki Brikett SK. 4:1 (3:0). 600 néző. ÉSZAKKELET Nyíregyházi MSE—Debreceni EAC 0:2 (0:2) 1000 néző. Kisvárdai Vasas—Debreceni Dózsa 2:1 (1:1). 1000 néző. Mátészalkai MEDOSZ— Kazincbarcikai MTK 0:0 3000 néző. Szolnoki Honvéd—Magyar Gör­­dülőcsapágy Művek 0:3 (0:2). 500 néző. Egercsehi Bányász—Miskol­ci EMTE 2:2 (1:0), 400 néző. Nagy­­kállói MEDOSZ—Edelényi Bányász 0:0, 1200 néző. ÉSZAK Hatvani Kinizsi—Petőfibányai Bá­nyász 0:0, 1100 néző. Statisztika Petőfi—Vegyiművek 1:2 (1:1), 400 néző. A 90. percben Vécsi (Statisz­tika) és Spumi (Vegyiművek) ki­állítva. BEAC—Balassagyarmati Dózsa 2:2 (0:1), 500 néző. Gyöngyö­si Honvéd—Hajógyár 4:0 (0:0), 500 néző. BVTK—Sashalmi Elektro­nikus 2:1 (0:1), 800 néző. A 90. percben Tubák (Sashalom) kiállít­va. Mizserfai Bányász—Gyöngyösi Spartacus 4:1 (2:1), 400 néző. 4 Hétfő, 1965. április 5. III. ker. TTVE—Budafoki MTE Kinizsi 0:0 Hévízi út, 2000 néző. V: Fáth. III. ker. TTVE: Dóczii — Gaján, Vörös, Györke — Guth, Orosz — Kooei©, Harisányi, Végh, Rékási, Simon II. Edző: Koródi Rezső. B­M­T­E: 5? zekere® — S­z­ánt­ó, Kisse, Dobos — Gombkötő, Bámkuti II — Pataiki, Bánkút­ I. Kunos, He­­linger, Patai. Edző: Bánáti Rezső. 2. perc: Bánkút I II 30 métere® sarokra tartó lövését Dóczi csak nehézben tudta védeni. 23. perc: Formás támadás után Orosz távoli lövését Szekere® fogta. 38. perc: Helinger összefejelt Vörössel, Helinger szemhéja fel­repedt, három perces ápolás után a balösszekötő a balszélre állt. 55. perc: Harsányi beadásából Rékási közelről a jobb alsó kapufára lőtte a labdát. Jó iramú, de közepes színvo­nalú mérkőzés. A vendégcsapat az első félidőben többet kezde­ményezett és több gólhelyzetet hozott össze, de a „kerületiek” lelkes védelmével szemben, a csatárok rendre kihagyták a kí­nálkozó helyzeteket. Szünet után fokozódott az iram, és a III. ker. támadott valamivel többet. Jő: Dóczi, Vörös, Orosz, Rékási, ill. Kis®, Gombkötő, Bánkuti II, Ku­nos. Ganz-MÁVAG-Győri MÁV DAC M (0:0) Győr, 1500 néző. V: Pusztai. Ganz-MÁVAG: Száger — Várko­­nyi, Palásti, Szedlek — Seprűs dr., Muzslai — Teveli, Balogh, Dinotoulosz, Molnár, Novák. Edző: Vadász Károly. MÁV DAC:­­Bok­ó — Borbély, Kovács, Delci — Ott, Fajkusz — Glaser, Tóth, Sulyok, Túras, Illés. Edző- Gőcze Sándor. 5. perc: a kitűnő helyzetbe ke­rült ülés elől önfeláldozóan men­tő Várkonyi a térdén megsérült, elhagyta a pályát és már nem is tért vissza. 60. perc: Ott rossz átadása után Novák a bal oldalon vezetett tá­madást. Beadása Borbély lábán felperdült, a kimozduló Botló nem érte el, és Molnár 6 méterről az üres kapu bal felső sarkába fe­jelte a labdát. 1:0. 65. és 81. perc: Teveli a közép­­csatár helyén kiugrott, de mind­két esetben nagy helyzetben, a kimozduló Botlóba rúgta a labdát. 75. perc: Túrás ügyetlenkedett el egy helyzetet, majd Borbély 30 méteres hatalmas lövésénél Száger Gulyás Cannes-ban is győzött Gulyás a hírügynökségi je­lentések szerint biztos játékkal, fölényes győzelemmel jutott a döntőbe a Cannes-ban folyó nemzetközi teniszverseny férfi egyesében. Gulyás az elődöntő-­­ ben a dél-afrikai Sanders ellen győzött 6:3, 6:1 arányban. A­­ másik elődöntőben­­az Európá­ban ismeretlen fiatal ausztrál Stubbs meglepetésre három játszmában győzött honfitársa, Fletcher ellen, így a döntőben Gulyás —Stubbs találkozóra ke­rül sor. A férfi páros döntőjében francia győzelem született. A Barclay, Leclercq­ kettős 6:4, 6:3­­ arányban verte a Gulyás, Szik­­szai-párost. A Riviérán tartóz­kodó magyar teniszezők Nizzá­ban folytatják szereplésüket. LEGÚJABB Gulyás a döntőben Stubbs el­len 6:2, 4:6, 6:0, 6:2 arányban nyert. ­ A francia labdarúgó-kupa elődöntőjébe jutásért küzdöttek vasárnap: Stade Francais—Strasbourg 2:1, St. Etienne—Valencienn­es 3:2, Rermes — Nice 5:2, Sedan—Toulon 3:1. Debreceni VSC—Diósgyőri VTK 1:0 (0:0) Debrecen, 10 000 néző. V:­­ Emsberger. DVSC: Németh — Magyar, Nagykaposi, Varsányi — Cseke, Somodi — Fajd, Zi­lahi, Gellér, Gazsó, Cseke. Edző: Szűcs György. DVTK: Tamás — Gál, Szigeti, Kiss — Nyíri, Szu­­csányi — Osváth, Kisuczki, Vá­ri, Deák, Sikora. Edző: Nagy György. 24. perc: Somodi bal sarokba tartó bombáját Tamás szögletre tolta. Németh szedte fel a lab­dát Vári elől, Zilahi lövését véd­te Tamás. 47. perc: Gazsó szabadrúgását­­ a bal felső sarokból tolta szög­letre Tamás. 61. perc: Zilahi jó helyzetben fölé emelt. 66. perc: Cseke labdája a jobbos szék­ít­ő helyére áthúzó­dott Gazsóhoz szállt, aki néhány lépést tet­t a labdával, majd mintegy 3 m-ről élesen a bal alsó sarokba gurított. 1:0. 68. perc: Gazsó ismét a háló­ba lőtte a labdáit, de gólja ér­vénytelen lett, mert előzőleg Z­ilaih­i sz­ab­ál­y­­a­n árukód­o­t­t. A találkozó végig a hazai csa­pat fölényében zajló ért le. A Debrecen irányította a játékot, mégiscsak a legkisebb arány­ban nyert. Elsősorban azért, mert sokat pepecseltek a deb­receni csatárok és nem egy al­kalommal Tamás kitűnően vé­dett. Az erősen feljavult Debre­cen győzelme megérdemelt. A diósgyőriek védekezésre rendez­kedtek be és támadósoruk szét­essen játszott. Jó: Na­gykaposi, Cseke, Somodi, Zilahi, Gazsó, ill. Tamás, Szigeti, Nyiri. Oroszlányi Bányász—Jászberényi Lehel 2:1 (2:0) Oroszlány, 1000 néző. V: Vadas I. Oroszlány *• Fekete — Köteles, Gurszky, Marosvölgyi — Imre, Ma­csali — Csinos, Papp, Pusztai, Popov, Berecz. Edző: Tátrai Sán­dor. Jászberény: Horváth — For­tuna, Buchár, Nagy I — Józsa, Turgonyi — Fekete I, Fekete I, Nagy Ir, Szántai, Fülöp. Edző: Zsolnai János. 17. perc: Csinos éles szögletrú­gását Berecz a tehetetlen kapus mellett 5 m-ről a hálóba fejelte. 1:0.29. perc: Ma csak­ szabadrú­gása után Pusztai Papp elé fejelte a labdát. A jobbösszekötő egyből, élesen lőtt a kapu bal alsó sarká­ba. 2:9 85. perc: Fekete II szöglete után a bányász-védőik röviden szaba­dítottak fel, a labda Fekete I elé került, aki éles szögből a léc alá lőtt. 2:1. Hazai támadásokkal kezdődött a mérkőzés. Az első félidőben nagy mezőnyfölényben játszott az oroszlányi együttes. A vendégek az első negyedóra elteltével véde­kezésre rendezkedtek be. Szünet után visszaesett a hazai együttes és a Jászberény ekkor többet tá­madott, de erejéből csak szépítés­re futotta. Ebben a játékrészben az Oroszlány védelme igen jól működött. Jó: Fekete I, Köteles, Imre, Papp, ill. Fortuna, Buchár, Józsa, Szántai. Dunaújvárosi Kohász—VM Egyetértés 1:1 (0:0) Dunaújváros, 2000 néző. V: Fülöp. Dunaújváros: Zugéber — Takács I, Ligeti, Csepecz — Ma­gasházi, Shina — Für, Jagodics, Korona, Mihály. Török Edző: Jávor Pál. Egyetértés: Laudi — Ficzere, Cseté­nyi, Zimonyi — Bérczi, B­eres — Szing, Sátori, Ge­rencsér, Borsos, Balatoni. Edző: Komorettó Bála. 19. perc: Szing 30 méteres lö­vése nyomán a labda a felső lécről pattant vissza a mezőny­be. 25. perc: Jagodics kiugratta Fürt, a szélső beadását Korona 10 méterről rálőtte, a labda azonban a vetődő Lan­ci­ lábáról kipattant. 27. perc: Berrán tört előre. 30 méteres lövése nyomán a felső lécről perdült fel a labda, és Zugéber szögletre mentett. 52. perc: Mihály bal oldali szöglet­rúgásért Török Für elé csúsztatta, aki vetődve a há­lóba fejelt. 10. 60. perc: Borsost buktatták a hazai védők 25 méterre Zűrében kapujától. A szabadrúgást Berán a rosszul felálló sorfal mellett a bal felső sarokba csavarta. 1:1. Erős széllel és nappal szem­ben­ kezdett a Lazár csapat és az első húsz percben a vendé­gek támadtak­­ abkkor. Majd feljött a Koháisz, és végig nagy fölényben játszott, amit a 12:2-s szögletőarány is híven tükröz. A végig küzdelmes találkozón a vendégcsapat szerencsével sze­­­­rezte meg az egyik pontot. Jó:­­ Zugeber, Takács I. Ligeti, Cse­ I­pecz, Sul­a, Mr. Landi, Csetényi,­­ Berán (a mezőny legjobbja). Meglepő eredmények az asztaliteniszezők felszabadulási emlékversenyén Vasárnap folytatódtak asz­taliteniszben, a felszabadulási emlékverseny küzdelmei. A középdöntőkben több meglepetés született. Faházy legyőzte Pignicnkyt, Holló pe­dig Harcsák­t és Harangit ütötte el a döntőbe jutástól. A nők mezőnyében mindössze Ma­gyemné győzelme hozott meg­\\V\\\\\N^\\\\\VV\V\\\\\\\\\\\^^^ lepetést Vörös ellen, kü­lömben az esélyesek jutottak a legjobb 4 közé. Délután kezd­ték el a döntő­ket. A férfiak mezőnyében ér­demes megemlíteni: 3 BVSC-s került a négyes döntőbe. Ered­mények: Férfiak: Rózsás— Holló 3:1, Faházy—Berczik 3:1. Nők: Földyné—Papp 3:2, Lu­kácsié—Jurikné 3:2. Vitathatatlan siker Mindegyre nagyobb tért hódít hazánkban a munka­helyi testnevelés, amely nem is olyan régen a feledés ho­mályából bukkant elő. Ma már bizonyított: szükség van rá, jó. Mit jelent ez köze­lebbről, milyen eredménye­ket értünk el terjesztésében? — erről érdeklődtünk Kovács Géza testnevelő tanárnál, az MTI illetékes előadójánál. — A munkaközi testneve­lés jelenlegi formájában új szín -sportmozgalmunkban. A felszabadulás előtti Magyar­­országon is próbálkoztak egyes tőkések — például a gumigyárban —, hogy a munkaközi testnevelés beve­zetésével növelj­ék saját hasz­nukat. Fél éves kísérlet volt, sikerrel zárult az ő szem­pontjukból — mégis abba­maradt. — A felszabadulás után egészen más irányzat érvé­nyesült nálunk. Ifjúsági bri­gádok teljesen önmaguktól, spontán kezdték s művelték is a munkaközi testnevelést, rendszerint addig, míg a bri­gád, a közösség együtt volt. Szétválásával a tém­ázás megszűnt. 1952-ben az ipari tanulóknál próbálkoztak a bevezetésével — két évig ment a dolog, aztán meg­szűnt, de tapasztalatszerzés­re nagyszerűen megfelelt. Ettől kezdve a tevékeny pi­hentetés — mert hisz’ erről van lényegében szó — izgal­mas, megoldásra váró prob­léma lett. 1959-ben kapott újabb lendületet, s egy év alatt mintegy ötszáz üzem­ben vezették be, és sikere, szükségessége ma már vitat­hatatlan. A munkaközi test­nevelés szigorúan véve nem torna, nem is használjuk rá ezt a meghatározást. Arról van szó, hogy a monoton, egyhangú munkát végzők szá­mára a torna, és minden egyéb sportág mozgásanya­gából kivesszük a rájuk néz­ve hasznosat, s élünk vele, így válik megelőző egészség, munka- és balesetvédelem­mé a munkaközi testnevelés. Hogy számokat is mondjunk: a MOM 2-s és 4-es ütemé­ben a hiányzás az országos átlagnak megfelelően 3.7 szá­zalék volt. Egy hónapi munkaközi testnevelés után ez a szám leesett 0.5 száza­lékra, és két éven át nem ment később 0.4 százalék fölé. A Szegedi Ruhagyárban dr. Csaja Klára orvos vezette be a munkaközi testnevelést, és végzett felméréseket. A bevezetés után 40—50 száza­lékkal csökkent a neurózisos és neurotikus megbetegedé­sek száma az üzemben . ­ HÉTSZÁZ SPORTOLÓ ! - az egyetem­i díszudvaron ! Debrecenben a Kossuth La- ^ jos Tudományegyetem dísz-­­ udvara egymagában is impo- ^ záns benyomást kelt. A fe- i kete-fehér márványkő alap- ^ zattól 29 méter magasságig ^ szabad a tér — egészen a­­ színes üvegbevonatú kupo- ^ fáig. S e díszudvar köré í gyűrűként fonódik a három ^ emelet szinten található sza­ ^­bad folyosó. Panorám­ikus a látvány fentről, de szinte ^ szédítő a látvány, ha az 4 ember a díszudvar márvány- £ kövein áll.­­ Ez az egyetemi díszudvar ^ két sportágat fogadott már í magába. A mikrofilm bevo­­g­hatú modellek országos baj­­­­nokságának már-már hagyo­­­­mányosan visszatérő „repülő­­­­tere” és „légtere” a diszud­­i var. Ezenkívül a tomasport v. is kapott néhány alkalommal 4 helyet. Többek között grúz­­ tornászok, NDK ifjúsági tor­­­­nászok is szerepeltek a sző- 4­nyeggel beborított „toma- i csarnokban”.­­ Vasárnap délután ismét a ^ tomasport kedvelői vehették­­ birtokukba néhány órára a 4 díszudvart­. Hazánk felszaf­a­­z­dulásának 20. évfordulójáér­­é\\\\V^\\\\\\\\\\\V\\V^\\VKV\V\^^ katonából az egyetem gya­­korló iskolája, a Kossuth La­­­­­os Gyakorló Gimnázium ^ rendezte meg nagyszabású­­ testnevelési ünnepélyét. Két- 2 ezer érdeklődő tapsolt a fia- ^ talok szebbnél szebb torna- 4 gyakorlatainak, hétszáz fia- 1 tál látványosság számba me­ ^ nően szép sportszámainak. A­­ ritmikus botgyakorlatnak ^ csakúgy nagy sikere volt,­­ mint a világítóbuzogány-gya-­­ korlatnak vagy a karika-sza- ^ lag-gyakorlatnak. Láttunk 4 művészi tornát, gálagyakor- ^ latokat, asztalugrást, váltó- 4 versenyt, játékos talaj gya- ^ korlatot és labdagyakorlatot. ^ Tapsolt a közönség Münmich­­ Judit bemutatójának. A ma- J gyár ifjúsági tornászváloga­­t­­ott nemrégiben feltűnt deb- i recend tagja a Kossuth Gim­­­­názium III. osztályának nö- ?­vendéke.­­ Szép volt a testnevelési­­ ünnepély, tömeget mozgatott 2 — méltó volt ahhoz az esz- í­méhez, amellyel ennek a­­ debreceni­­gimnáziumnak­­ sportot kedvelő fiataljai fel­­é szabadulásunk évfordulóját ! köszöntötték! (oltványi) ! Budapesten a nemzetközi ökölvívó-viadal vendégei Vasárnap a vendégvárás je­gyében telt el az ökölvívóknál. A hétfőn kora délután kezdődő nemzetközi viadal külföldi ven­dégei vasárnap érkeztek meg a magyar fővárosba. Az érkezők névsorában újabb változások már nem történtek, így hétfőn Ausztria, Bulgária, Jugoszlávia, az NDK és Románia 25 jól is­mert ökölvívója lép a szorítóba, hogy megküzdjön a magyar ver­senyzőkkel. — Néhány súlycsoportban, így elsősorban lég-, harmat-, kisváltó-, nagyváltó-, félnehéz- és nehézsúlyban nagyon jó mér­kőzésekre van kilátás — mond­ta Énekes, Árpád, a válogatott keret edzője. — A magyarok számára ez a verseny, valamint a két hét múlva kezdődő baj­nokság az Európa-bajnokság fő­próbáját jelenti. A viadal első hivatalos ese­ményeként hétfő reggel kerül sor a mérlegelésre, majd az or­vosi vizsgálatra. Ezek után ké­szítik el a verseny­sorsoláséit. A sorsolást bizonyos mértékig irányítják majd, hogy a külföl­diek az első napon magyar el­lenfel­eke­t ka­p j­arn­­ak. A verse­n­y­­bíróságban, a vezető- és ponto­zóbírák között, természetesen, a külföldi versenyzőkkel érkezett bírák is helyet kapnak. A kora délután kezdődő verseny első napján 40 pár küzdelmét élvez­hetik majd a nézők. A küzdelem egy szőri tóban folyik, tehát ala­posan elhúzódhat. A verseny a magyar ökölví­vás teljes élvonalát a fedélzet­re, azaz a szorítóba szólítja. Mindössze néhány versenyző, így például Schlick, Szabó, és Sebők indulása kétséges. A kül­földi vendég­ők egyébként a késő estte érkező bolgárok kivételé­vel vasárnap délután a Nép­stadionban még a nézők sorai­ban foglaltak helyet, de hétfőn már a küzdőtérre lépnek. Nem lehet vitás, hogy a viadal az utóbbi évek legjobb egyéni ver­senye lesz Budapesten. Csatajelenet Pécsett A meleg tavaszi napfény megcsillant a királyi várak aranykoronáján, a népes udvar­tartás színes ruháinak gyöngy- és drágakődíszein. Hamarosan elkezdődött a csata­jele­ne­t. Fiatal gyalogharcosok ad­ták „életük­et” a királyok és királynőik védelmében, futárok cikáztak a küzdőtéren, bátor lovasok ugrattak és körös­körül ezernyi ember figyelt lé­legzetvisszafojtva. A küzdelem sorra szedte áldozatait, de ami­kor felharsant a győztest ün­neplő harsona, a nagy taps a lovaglás összecsapás legyőzöt­­teit is köszöntötte. Mindez Pécs városának szívé­ben, a Széchenyi téren történt. Középen királyok, lovagok, pán­célos vitézett, gyalogharcosok. Körös-körül vidám, tavaszi ru­hába öltözött emberek és mö­göttük a tér házóriása­, az enyhe szélben lengő nemzeti­színű és vörös záidók! Persze mindez csak játék volt, a húszéves szabadságát ünneplő nagyváros színes, me­leg és igen kedves színfoltja. A megyei sakkszövetség ren­dezte meg a két pécsi legna­gyobb gimnázium korhű" jel­mezekbe öltözetett fiataljaival Baranya 1363 sakkozójának ne­vében ezt a színipompás élő sakkbemutatót, és a játékhoz nem is találhattak volna alkal­­masabb „alakot”, mint a leg­utóbbi sakkolimpia leglátvá­nyosabb játékát, a magyar Por­­tisch és az argentin Eliskases küzdelmét. Felszabadulási úszóverseny Győrött 1959 óta évente rendszeresen rendeznek Győrött felszabadulá­si országos úszóversenyt. A ko­rábbi években erre mindig a város szűkre szabott fedett uszodájában került sor, ahol a kevés férőhely, három rajtköves 25 méteres medence következté­ben szinte az éjszakába nyúló maratoni versenyek folytak. Ez évben szabadban­, a közelmúlt­ban felszínre hozott, termálvíz­zel töltött 8 rajtköves medencé­ben rendezték meg a versenyt, s bár kb. 400 induló volt, két óra alatt befejeződött a nagy­szabású verseny. Az időjárás is a kitűnően dolgozó rendezőknek kedvezett. A melegen tűző nap kellemes, a bársonyos víz erősen csábította az úszósport szerel­meseit. A medencét körülövező emberek arcára örömteli mo­solyt varázsolt a medencében lubickoló fiatalok vidámsága. Amikor véget ért a verseny, né­hány­an a nézők közül is kedvet kaptak egy kis lubickolásra, és a felnőttek néhány percre gyer­mekes örömmel élvezték azt, amit a szabadság biztosított szá­mukra. Felejthetetlen látvány volt. ÚJ SPORTKÖNYVEK Camping külföldön A természetjárás modern for­mái, a turistá­skodás, a táboro­zás különféle változatai ha­zánkban is egyre népszerűbbek. A sportszerű természet- és vi­lágjárás hazai hívei a Sport Ki­adó gondozásában megjelent „Camping külföldön” című zsebkönyvvel praktikus segítsé­get kaptak. A gyakorlatias beosztású könyvecske, amely jól egészíti ki a hazai kemping-lehetősé­gekről már megjelent hasonló kiadványt, részletes útmutatást ad a külföldi utazásokhoz, is­merteti az útlevél, a vízum, a valuta beszerzésének módoza­tait, hasznos tanácsokat ad az utazás előkészítésére, a külföldi kedvezmények felhasználására a különböző országokban meg­honosodott kemping-szokásokra. Sorra veszi Európa szinte min­den országát, ismerteti a kem­pingek pontos hálózatát, útvo­nalat ajánl, kitér a legfonto­sabb fogyasztási cikkek árára, az autós és motoros turisták kedvéért közli minden ország­ban a benzin árát stb. A jól használható zsebköny­vet fényképek, ábráit, térképek egészítik ki.