Népsport, 1967. szeptember (23. évfolyam, 174-194. szám)

1967-09-11 / 181. szám

A MAGYAR TESTNEVELÉSI ÉS SPORTSZÖVETSÉG LAPJA HÉTFŐ, 1967. SZEPTEMBER 11. ^ Ára. 1 forint is XXIII. ÉVFOLYAM, 181. SZÁM Népstadion, 30 000 néző. V: Biróczky (8). (Katona, Kama­rás dtj.). Ferencváros: Géczi (6) — Novák (7), Mátrai (7), Páncsics (7), Juhász (8), Horváth (6), Szőke (8), Varga (9), Albert (8), Rákosi (9), Katona (7). Edző: Lakat Károly. Bp. Honvéd: Bicskei (6) , Marosi (6), Sípos (6), Láza (6), Tóth Gy. (7), Tussinger (7), Fe­kete (4), Komora (7), Tóth K. (7), Vági (6), Szendrei (5). Edző: Babolcsay György. Góllövő: Varga (7. perc), No­vák (11-esből, 18. p.), Rákosi (26. p.), Rákosa (46. p.), Tóth K. (54. p.), Szőke (76. p.), Varga (78. p.), Albert (11-esiből, 81. p.). Szögletarány: 10:3 (4:3) a Fe­rencváros javára. A nagy lendülettel rohamozó Ferencváros már az első per­cekben veszélyesen támadott. Egy alkalommal Varga óriási kapáslövését Bicskei kiütötte. A 7. percben Rákosi ívelt be szögletet, és Varga magasan fel­ugorva 4 lépésről a késlekedő Bicskei mellett lefejelte a föl­­re a labdát­­ a kapu jobbol­dalába. 1:0. A 18. percben Páncsics reme­ 7:1 (3:0) kal tött előre, szöktette Kata­­j­nát. A balszélső már bent járt a 16-oson belül, és nagy hely­zetben lőni készült, amikor Ma-­­­rosi elgáncsolta. 1-es! A bűn-­­ tetőrúgásból Novák a jobbra mozduló Bicskei mellett a kapu közepe táján a hálóba gurította a labdát. 2:0. Albert fejese a felső kapufát érintve hagyta el a játékteret. A 24. percben Tussinger ka­pott másodszor figyelmeztetést a szabálytalanság miatt. A Honvéd csak néha tudott ki­szabadulni a nagy nyomás alól. A 26. percben Novák a jobb­összekötőbe húzódott Rákosi­nak adta a labdát, aki jobbal visszahúzta, és a sikeres csel után ballal, 10 m-ről védhetet­­lenül a jobb alsó sarokba lőtt. 3:0. Tóth Kálmán lövését Déczi szögletre ütötte, aztán Szőke be­adását Albert jó helyzetben el­hibázta. A 37. percben Katona lövését védte Bicskei. A félidő hajrájá­ban Szendrei szépíthetett volna, de gyatrán mellé lőtt. Vargá­nak volt még egy kapuralövé­se. A II. FÉLIDŐBEN is nagy fölényben játszott a Fe­rencváros. A 46. percben Rákosi 8 m-ről kapura lőtt, Bicskei ki­ütötte a labdát, s Rákosi má­sodszorra a balsarokba talált, 4:0. Az 53. percben Varga gólhely­zetbe hozta Katonát, a balszélső lövése Bicskeiről szögletre pat­tant. Az 54. percben Vági lab­dájával Tóth K. megugrott, s 13 m-ről erőteljes lövéssel a ka­pu jobboldalába zúdította a lab­dát. 4:1. Bicskei Szőke elé ütötte a labdát, de a szélső mellé lőtt Hosszú időn keresztül megle­hetősen lagymatag, unalmas volt a játék. A 75. percben Sző­ke beadása után Albert önzet­lenül Vargához továbbított, de a csatár lövésébe beleléptek. A 76. percben Rákosi labdá­jával Szőke néhány lépést tett, aztán a kiinduló Bicskei mellett 8 m-ről félmagasan a bal sarok­ba helyezett, 5:1. A 78. percben Varga kapott labdát, és 18 m-es lapos, jobbsa­rokba tartó lövésével szemben a késlekedő Bicskei tehetetlennek bizonyult. 6:1.­­ A 81. percben Tóth Gy. a 16-oson belül szabálytalanul vá­lasztotta el a labdától Rákosit A megítélt 11-est Albert értéke­sítette úgy, hogy jobbsarokba helyezett labdája a vetődő Bics­kei kezéről vágódott a hálóba. 7:1. A hátralevő időben tovább rohamozott a bajnokjelölt ★ ★ ★ A várakozásnak megfelelően, vvégig a Ferencváros irányítot­ta a játékot. A zöld-fehérek mindenn tekintetben felülmúl­ták ellenfelüket — főleg tech­nikai képzettségben, mozgé­konyságban, csapatjátékban. A piros-fehérek egy ideig lelke­sen küzdöttek, de aztán csak vergődtek a pályán, kétségbe­esetten védekeztek, de erejü­ket egyre inkább felőrölte az a sok támadás, amelyeknek moz­gatója elsősorban Rákosi, Var­ga, Albert, Juhász és Szőke volt. A góllövés elhárításában az sem segített, hogy az első félidő derekától kezdve Marosi ügyelt Albertra, Tóth Gy. pe­dig Katonára. Noha volt a mér­kőzésnek egy időszaka — a második félidő közepe —, ami­kor a Ferencváros lefékezett mégis végül nagy arányban győzött, visszavágott az egyko­ri 7:2-ért. A Ferencváros közvetlen védelmének tagjaira egyáltalán nem hárult nehéz fel­adat. A hátvédek szinte csak­ azzal törődtek, hogy támadáso­kat indítsanak, szeretniök csak szórványosan kellett. A csapat két erőssége Rákosi és Varga volt. Rákosi bejátszotta az egész pályát, rengeteget szerelt, gó­lokat készített elő, s ő maga is kétszer talált a hálóba. Varga a síkos talajon csillogtatta tech­nikai képzettségét, minden meg­mozdulása veszélyt jelentett a kapura. Juhász is méltó társuk volt. A jobbfedezet kitűnően szervezte a játékot, erőteljes és biztos volt. Albert az irányító szerepkörben önzetlenül ját­szott, Szőke nagyon sok lendüle­tes támadást vezetett. A Bp. Honvéd kapujában Bicskei nehéz lövése­ket is hárított, de nem egyszer bizonytalankodott, például mindkét Varga-gól esetében. A hátvédek megtették, amit tehet­tek, de gyakran képtelenek vol­tak a játékba beavatkozni, mert az előttük játszó csapatrészek­től nem kaptak sok támogatást. Tóth Gy. technikai képzettsége, Tussinger határozottsága, né­hány megelőző szerelése, Komo­ra csupaszív játék felfogása és Tóth Kálmán néhány ügyes hú­zása, megugrása érdemel emlí­tést. Biróczky határozottan, jól bíráskodott. Németh Gyula NB I TARTALÉKBAJNOKSÁG Bp. Honvéd—Ferencváros 1:1 (0:0). Népstadion, 5000 néző. V: Mackó. Bp. Honvéd: Lévai (Erdő­­si) — Vári, Ruzsinszki, Kerekes, Gyurovszki (Kácsor), Zimonyi, Ádám, Pollák, Varga, Kiss (Né­meth), Kalmár. FTC: Takács — Havasi, Bálint, Fori, Perecsá, Meggyes­, Karába, Mezei (Túrás), Branikovics (Vajda), Rátkai, Fenyvesi dr. Egyenlő erők válto­zatos küzdelme, valós eredmény. G: Pollák. Hl. Rátkai. Jó: Zimo­nyi, Ruzsinszki, Lévai, 111. Feny­vesi dr., Filsi, Bálint,­ ­A Hősies küzdelemben pontot szerzett az 56 percen át 10 emberrel játszó Csepel Gólsáporos győzelmet aratott a Ferencváros 0.2°-ről egyenlített a Diósgyőr ♦ Kevesebb helyzetét jobban kihasználta a Pécs ♦ Pont­­osztozkodás Salgótarjánban ♦ Jobban küzdött a Szombathely ♦ Egységesebb csapatjátékával nyert a Szeged Ferencváros-Bp. Honvéd Veretlenül nyerte női csapatunk a budapesti nemzetközi röplabdatornát Vasárnap délelőtt a Sportcsar­nokban szépszámú közönség előtt folytatták a háromnapos nemzetközi női röplabdatorna küzdelmeit, amelyen egyben el­dőlt az elsőség kérdése­­. Elő­­mérkőzésként került sálra a ro­mán—jugoszláv találkozó. ROMÁNIA-JUGOSZLÁVIA 3:0 (2, 8, 9) V.: dr. Bors, Bogyó. Már az el­­ső játszmában eldőlt a mérkőzés sorsa. A jugoszláv lányok ide­ges, kapkodó játéka nem kész­tette nagy erőbedobásra a nagy ütőerővel rendelkező román lá­nyokat. A románok mind a há­lónál, mind a mezőnyben felül­múlták ellenfelüket, és megér­demelten nyerték a mérkőzést. Ezután hatalmas taps kísérte a magyar csapat pályáralépését. Ezúttal ismét jubileumi ünnep­lésnek lehettek tanúi a nézők. Juni Györgynét, Nagy Margitot köszöntötték játékostársai és a szövetség nevében Huszár Já­nos gratulált Juntáénak, aki a 75. válogatottságát ünnepelte. Ezután került sor az elsőséget eldöntő mérkőzésre. Magyarország-Bulgária 3:0 (3, 14, 4,) V.: Tacchi­a (román) Lajos (ma­gyar). Magyarország: Gerhardtné, Juntáé, Nagyné, Dénes­iné, Feke­te, Blaumanné. Cs: Papp M. Ed­ző: Havasi Gyula. Bulgária: Marikova, Stojanova, Radeva, Koleva, Szavova, Nede- Si­kova. Cs: Gálévá, Milánová, Sztinenova, Dragonirova. Edző: Sokovkoszta. A magyarok a közönség lelkes tapsa mellett szinte ellenállha­tatlanok voltak. Dencsiné, Feke­te és Juntáé leütései ellen tehe­tetlenek voltak a bolgárok, akik kezdetben nagyon szétesően. idegesen játszottak. Az első játszmában nem is késztették nagy erőkifejtésre lányainkat. A második játszma azonban lázba hozta a közönséget. Az első percekben nagyon szép, kombi­­natív támadásokat, látványos védéseket mutatott be a magyar csapat és rövidesen 9:2-re ala­kult az eredmény állása. Ekkor egy kis könnyelműség, kienge­dés elegendő volt a bolgároknak, és nagyon ügyes, ejtett labdáik­kal szorossá tették a játszmát, sőt megszerezték a vezetést is k­1.12, majd 12:14-re alakult a játszma a bolgárok javára. A magyar lányok ekkor rákapcsol­tak és tehetetlennek látszó hely­zetekből is mentettek, sáncuk átüthetetlen volt és Gerhardtné pontos leütéseivel megfordítot­ták az eredményt. A harmadik játékrészben a bolgárok elfárad­tak és a magyar lányok szép is­kolajátékukkal biztosan nyerték a játszmát, és ezzel veretlenül a torna győztesei lettek. A magyarok közül a mezőny legjobbja a jubiláló Juntáé volt, de ugyanilyen dicséretet érde­mel Dencsiné és Fekete M. is. A bolgárok közül Stojanova és Radeva nyújtott említésre mél­tó játékot. A torna végeredménye: 1. Ma­gyarország. 2. Románia. 3. Bul­gária. 4. Jugoszlávia. KIKÜLDÖTT MUNKATÁRSUNK JELENTI AZ ÖTTUSA VB-RŐL: J­ól szerepelünk vívásban Lapzártakor: dr. Török Ferenc az egyéni élén Vasárnap reggel 9 órakor, a Rosenland­shak­e-ban felállított 10 páston párbaj­tőrvívással folyta­tódon a XV. öttusa-világbajnok­ság. A hatvan indulót tekintve 59 csörte várt minden résztve­vőre. 1000 pontos teljesítményt 42 egyéni győzelemmel lehetett elérni s egy-egy győzelem 18 pontot ért. Alig kezdődtek meg a mérkő­zések, mikor teljesen váratlan közjáték következett. Móna Istvánt a versenybíró­ság kérette magához. A ma­gyar versenyzővel ismertet­ték azt a kizárási javaslatot, amelyet a lovasversenyek svéd vezetője terjesztett elő. A teljesen érthetetlen és szokatlan eset természete­sen Mónát zavarta meg leg­jobban, de Balczó is halvá­nyabban vívott a várakozás­nál. Török Ferenc dr. viszont szor­galmasan­ gyűjtögette a győzel­meket. Az olaszok (5:4) után az angol (6:3), a lengyel (5:4), a holland (6:3), a finn (8:1) és az ausztrál (5:4) csapatot is legyőz­te együttesünk a rendkívül nagy érdeklődéssel kísért versenyen. Már vagy ötezren, is lehettek a csarnokban, mikor újabb közjáték, újabb óvás következett csapatunk ellen, Móna orvosi kezelése miatt. Az első napi lovaglás után ve­zető svédek a közönség biztatá­sával s néhány vezetőjük sport­szerűtlen gondolkodásával min­denképpen szeretnék megőrizni elsőségüket Délután négy órára jutottak s csapatok a félidőig. Ekkor a magyar és a szov­jet csapat volt veretlen. A magyarok a nyugatnémetek (5:4) és dánok (7:2) ellen arattak új­abb győzelmeket. Rig­­ Ferenc dr., a szombaton 0 pontot lovagolt Onyiscsenko és az olasz Ottaviani állt az élen 19—19 győzelemmel, Zdohnyijkov (szovjet), Maeken (ausztrál), Adler és Kutschke (NDK-beli) Pranyovszki (bolgár) Fukul (japán) követte őket 11 7— 17 győzelemmel, míg Balczó és Móna 15 — 15 győzelemmel a me­zőny közepén foglalt helyet. A „félidő" után Móna Pista magához tért, megnyugodott és ez azonnal kihatott a csapat má­sik két versenyzőjére lel Két fö­lényes győzelem következett ez­után. Balczó, Török, Móna hár­masunk előt­­b a mexikói, majd a japán öttusázókat lépte le egy­aránt 9:0-ra, és ezt a két fölé­nyes győzelmet kedvező előjel­nek tekinthettük, a rangadónak számító m­agyar—szovjet vívó­­csata előtt. A jó sorozat folytatódott, a magyar csapat veretlenségét megőrizve 5:4-re nyert a szovjet együttes ellen. Török Ferié­ket egyszerűen nem lehetett már feltartóztatni. A csehszlovák és osztrák öttu­sázóik ellen egyaránt 7:2-re di­adalmaskodtak, majd újabb ne­héz mérkőzés következett a svéd csapat ellen. Közben egy másik páston nagy meglepetésre a csehszlovákok legyőzték Zdob­­nyikovékat, mi pedig a svédeket (5:4). A magyar győzelmi soro­zat a lovaglás után javítani ké­szülő NDK-beli öttusázók ellen is folytatódott (6:3) és jelentésem időpontjában, amikor még két ellenfél, a svájci és a bolgár csapat vár a mieinkkel való talál­kozásra, csapatunk veretlenü­l egyedül a mezőnyben. Az egyénibe­n pedig a követ­kező a helyzet: Az élen dr. Török Ferenc áll 43 egyéni győzelemmel, azaz már top6 ponton felüli tel­jesítménnyel. Ottaviani, a kiválóan vívó olasz 40, a bolgár Panyovszkónak és Balczónak 36—36 győzelme van, őket Zdobnyilkov és Szaparnisz követi 34—34 győzelemmel, majd az ausztrál Maeken jön 33 győzelemmel. Móna eddig 31 győzelmet szerzett! Toldy Ferenc (Lapzártakor a verseny folyik.) Rúdugró Európa-csú­cs A francia Hervé D'Er­causse ré­gi vágya sikerült vasárnap: 528 cm-es eredményével öt cen­tivel megjavította Nordwig (NDK) tav­aly felállított rúdugró Európa-csúcsát. A LABDARÚGÓ NB I ÁLLÁSA A Népstadionban eddig összesen 17 mérkőzést játszottak. Ott mint pályaválasztó a Ferencváros kilencszer, a Vasas négyszer, az MTK kétszer, a Honvéd és az Újpesti Dózsa pedig egyszer-egyszer szerepelt. Mint vendég: Ferencváros négyszer, Honvéd kétszer, UI. Dózsa, Vasas, Csepel, DVTK, SBTC, Szeged, Tatabánya, Győr, Pécs, Dunaújváros és MTK egyszer-egyszer. A Ferencváros mint pálya­­választó két mérkőzését az MTK Hungária körúti pályáján rendezte meg. A 23. forduló három részletben kerül sorra. Szept. 14-én, csü­törtökön: Csepel—DVTK. Szept. 16-án, szombaton: U. Dózsa —Pécs, Komló —MTK, szept. 17-én, vasárnap: Ferencváros —Vasas (este a Népstadionban), Eger—Szeged, Tatabánya—SBTC, Dunaújváros — Honvéd, Győr—Szombathely. összesen: Otthon: Idegenben: J. Gy.D.V.Gól P. J.Gy.D.V.P. 3. Gy. 1. Ferencváros 22202 4­62:1342 1111 ■ 22 119 2. Újp. Dózsa 22144 462:2332 119 1 119 115 3. Vasas 22134 550:2430 118 1 217 115 4. Győri ETO 22117 452:2629 119 1 119 112 5. Diósgyőr 229 5 839:3723 126 4 216 103 6. Tatabánya 7. Pécsi Dózsa 226 8 829:2820 116 5­, 17­11 217 6 823:3420 126 4­­2169 1 8. Csepel SC 22 510 723:3320 114 5 213 111 9. Szeged 227 6 925:4720 116 4 116 111 10. Bp. Honvéd 227 51036:4019 116 3 215 111 11. MTK 225 8 928:3018 114 5 213 111 12. Salgótarján 227 41127:4218 126 3 315 101 13. Dunaújváros 226 61024:4018 106 2 214 12 14. Komló 216 41127:47169 6 1 213 12___ 15. Szombathely 226 21427:5114 114 1 6 9 112 16. Egri Dózsa 223 51424:5311 103 3 4 9 12 O. V. P. 2­­­20 3 3 13 3 3 13 6 3 10 1 8 7 8 6 5 8 8 7 8 8 9 8 3 4 7 4 4 5 3 4 3 5 2 HB10a@0 Jonaten A Dinamo Minszk labdarúgó­csapata vasárnap este megérke­zett Szombathelyre. ♦ Severimo Rigón,­ az olaszok egykori kerékpáros világbajno­ka, az SC Padovani edzője, táv­iratban nevezte csapatát a kö­zelgő Mecsek Kupára, s a táv­iratba még ezt is belevette: „Az első kupa elnyerése után meg­kíséreljük a másodikat is el­vinni Padovába. Fiatal csapat­tal megyek, és ismét bízóim a győzelemben.”♦ A mentőorvos mondta vasár­nap a nemzetközi motorcsónak­verseny után­ .Jóformán sem­mi dolgom sem akadt a lágy­mányosi parton. Szeretem, ha nemcsak versenyezni, hanem bukni is tudnak a motorcsóna­­kosok, és ha vigyáznak egymás­ra.” Bukás ugyanis bőven akadt a két napban, de sérülés szeren­csére nem.♦ Szűcs Lajos, a Ferencváros válogatottját kérdeztük, mikor láthatjuk újra a pályán. „A sza­­laghúzódásom javul, kedden már megpróbálkozom az edzés­sel. A legközelebbi bajnoki mérkőzésen már én is ott leszek a pályán.”♦ A budapesti háromnapos nem­zetközi női röplabdatorna részt­vevői a vasárnap délutánt város­nézéssel töltötték, majd meg­tekintették a Ferencváros—Bp. Honvéd labdarúgó-mérkőzést, este pedig kollektív hajókirán­duláson vettek részt. Vasárnap Ausztriában, az Attersee-be utazott két csillag­­hajós egységünk. Előbb az oszt­rák bajnokságon vesznek részt, majd idei legnagyobb nemzet­közi viadalukon, a distriei (ke­rületi) bajnokságon állnak rajt­hoz. A két válogatott egység: Tolnay, paritás (BSC) és Goszto­­nyi, Holovits (Bp. Spartacus). ♦ Még kézilabdában is igen rit­ka eredmény született vasárnap Martfűn. Az MMSE a buda­pesti Elektromossal mérte össze erejét. A találkozó döntetlenül végződött. De az eredmény? 22:22! S, hogy még érdekesebbé váljék ez az eredmény, még a félidőben is döntetlen született: NBN­! Vagyis a II. félidő is 11:11 volt! Ez aztán az „igazságos” döntetlen! Szombaton volt a gyeplabda NB I nyitánya, de a listavezető Bp. Építők és a Bp. Postás mérkőzését elhalasztották. A két szakosztály vezetője azonban már megegyezett, az elmaradt mérkőzést jövő szombaton, szeptember 16-án játsszák le. ♦ — Ifjúsági korom óta szinte végig élről nem nyertem hosz­­szútávon versenyt. Végig na­gyon jól bírtam s többször vál­toztattam az iramot — állapí­totta meg 5000 m-es győzelme után Kiss György. Az örömben csak az az üröm, hogy célba­­érés után hirtelen lassított s Kiss István szögesével a sarká­ba lépett. A szög csak hússebet ejtett s remélhetőleg az Eb- döntőig rendbejön. Hétfőn délelőtt utazik Marseil­­lebe a magyar labdarúgó válo­gatott, ahol szerdán este — mint ismeretes — az Olimpique Mar­seille csapatával játszik barátsá­gos mérkőzést. A szövetségi ka­pitány eredetileg úgy tervezte, hogy az osztrákok elleni csapatot szerepelteti, de ez Szűcs sérü­lése miatt aligha valósulhat meg. ♦ Bp. Honvéd—Vikingarnas Hälsingborg a férfi kézilabda EK-ban. Vasárnap Oslóban sor­solták az 1967—68. évi férfi Eu­rópa Kupa mérkőzéseit. A kü­z­­delemsorozatra 22 együttes je­lentkezett. Tíz csapat játék nél­kül került a legjobb 16 közé. A Bp. Honvéd november végéig mérkőzik a svéd bajnokkal. Elő­ször Budapesten, majd Helsing­­borgban játszanak. A Szovjetunió rendezi a jövő évi női kézilabda VB-t. A vi­lágbajnoki címet védő Magyar­­ország mellett a rendező Szov­jetunió, valamint az NSZK se­lejtező nélkül került a nyolcas döntőbe. A többi résztvevő pá­rosítása: Jugoszlávia—Hollandia, Norvégia—Csehszlovákia, Len­gyelország—Dánia, Svédország— Románia és NDK—Bulgária.