Népsport, 1969. augusztus (25. évfolyam, 173-199. szám)

1969-08-21 / 190. szám

A MAGYAR TESTIVE­VELÉSI ÉS SPORTSZÖVETSÉG LAPJA CSÜTÖRTÖK, 1969. AUGUSZTUS 21. ♦ Á13: 90 fillér ♦ XXV. ÉVFOLYAM, 190. SZÁM Először került Újpestre a kupa Baranyi legyőzte Rodriguezt a nemzetközi teniszbajnokságon A teniszbajnokság első igazi nagy skalpját Baranyi Szabolcs, az Újpesti Dózsa versenyzője tűzte övére. Helyenként jó já­tékkal verte a chileiek legjobb­ját, az évek óta Párizsban élő, az európai viadalokon szereplő Rodriguezt. A mérkőzés előtt két néző be­szélgetését lestük el a díszpá­lyán. „Ez itt balról a chilei” — mondta az egyik. „S ki az el­lenfele?”­­— kérdezte a másik. A válasz amely így hangzott, mosolyt csalt arcunkra: „Azt nem ismerem ...” Később azután Baranyi Szabi bemutatkozott. A kínálkozó alkal­makat kihasználva futott be a hálóhoz, szorgalmasan gyűjtö­gette a pontokat, s csak egy­szer, az első játszma megnye­rése után a másodikban, 4:1-es vezetésekor zökkent ki ritmusá­ból. De még mindig tudott újí­tani és megnyerte a szoros mér­kőzést. Rodriguez még hamarabb leadta „névjegyét”. Az első játszmában, Baranyi 6:5-ös veze­tésénél, a csere előtt egyszerűen hanyag eleganciával átdobta ütőjét a másik térfélre. Hát igen, Rodriguez szerint a tenisz­hez manapság már a cirkusz is hozzátartozik. Reméljük, azért fiataljaink inkább a nagyszerűen időzített elütéseket lesték el a chileitől.­ Gulyás alaposan ránk ijesztett, felborzolta a szurkolók idegeit. A gumilabda ruganyosságával ide-oda pattogó, 22 éves kis Santes a döntő játszmában már 3:0-ra, majd 4:1-re vezetett baj­nokunk ellen. A román ranglista nyolcadik helyezettje minden labdán rajta volt, felpörgetett tenyereseivel már-már győztes­nek tűnt. De azután megtorpant a győzelem kapujában. Igaz vi­szont, hogy Gulyás, bajnokelőd­jéhez, a fénykorában levő As­­bóthoz hasonlóan akkor kap­csolt rá igazán, mikor ellenfele vezetett. Néhány látványos, csaknem el­vetőd­ve ütött tenye­res röptével ezután Gulyás, be­biztosította továbbjutását. * A hármas pályán mindez for­dítva történt. Machán Robi, a Honvéd szőke, nagyszerű páros­játékosa, az első játszmában kemény, határozott játékkal va­lósággal „lemosta” Jegorovot, a szovjet ranglista egyik éllova­sát. A másodikban fej fej mel­letti küzdelem után 5:4-es veze­téshez jutott, s adogatásánál 30:30 volt az eredmény, azaz két labda hiányzott az értékes győ­zelemhez ... A Madhánhoz ha­sonlóan főleg fonák oldalról biz­tosabb és határozottabb, karika­lábú Jegorov a harmadik játsz­mában már biztosan győzött. Az első szovjet teniszezőt, a fiatal Korotkovot különben Varga Gé­zának sikerült kétvállra fektet­nie ezen a versenyen. Az alap­vonalról hallatlanul labdabiztos újpesti versenyző jó játékkal vívta ki sikerét. * Az újra szépszámú, mintegy ezres nézőközönség egyelőre még hullámzott a pályák men­tén. Érthetően a férfiak mérkő­zései felé fordult a nagyobb ér­deklődés. A nőknél legfeljebb az ausztrál Gourley jó játékkal aratott győzelme, Polgár Erzsi váratlan három játszraás küzdel­me, Bardóczy Klára sikere Amos ellenében és Vajda Paula mara­toni hosszúságú csatája keltett érdeklődést. (Folytatás a 7. oldalon.) Az Úszó Európa Kupa előtt a szigeten: W­etzko könnyedsége - élmény! Ünnepnap­­ záróra. Mégis: a margitszigeti Nemzeti Sport­uszoda délutáni napfényben für­dő, csábítóan zöld ötvenesében teljes nagyüzem! A jó öreg kon­tinens idei legnagyobb úszóese­ménye, a hétvégi kettős EK-via­­dalok előtt érthetően máris emelkedett a hangulat. A friss vendégek, a Szovjetunió, az NDK és az NSZK úszónői fá­radhatatlanul szántják a pálya­­feötelekkel szabdalt vizet. Riskó­­ 55.6 Aztán egy kis pihenőhöz jut­nak Grebennyikováék. Négy pá­lyára van szükségük a magyar úszóknak. Fontos kérdést kell eldönteni. Elegendő egyetlen perc, még annyi sem szükséges... 100 m gyors. Lenkei, Borlay, Kucsera, Riskó. A válogató győztese képviseli színeinket szombat-vasárnap Würzburgban a 100 m gyorsban, valamint a két váltóban, hajrá emberként. Ötvennél még Kucsera van az élen, testhosszal vezet. A máso­dik hosszon az egriek sprintere elszántan belevág, s az utolsó métereken biztosítja be a győ­zelmét — 55,6-tal. Az egész tár­saság — a hátúszó Csehvel együtt — elindul kikapcsolódni. Fogazás a műugró állványon és az ötméteres medencében. Az ötvenes ismét a vendégeké. Pénteki számunkban Visszapillantás a labda­rúgó MNK döntőjére + A kajak-kenu EB érté­kelése + Riport a kerékpáros VB- ről Tudósítások hazai és külföldi sportesemények­ről + Totótippek mindenünnen Kapaszkodni kell Wettkó. Az NDK-beliek tizen­öt éves világklasszisának úszása élmény. Nem erőteljes felépíté­sű német típus. Ellenkezőleg: vékony, karcsú, szinte légies. Csodálatosan lebeg a vizen, könnyedén „rázza ki” az ötve­­neken a 28-akat. De minden vé­konysága mellett valami fantasz­tikus erővel dolgozik a lába, akár egy hajócsavar, akkora hullámokat vet maga mögé ... Turóczy Judit — itt bizony ka­(Folytatás a 7. oldalon.) PÉNTEKEN 4-6-iG kérdezhet, tanácsot adhat és kérhet Hívja a 139-02- as telefonszámot! Válaszol: ZSOLT ISTVÁN labdarúgó-játékvezető Nem várt könnyű újpesti győzelem az MNK-döntőben Ifipesti Dózsa—Bp. Honvéd 3:1 (2:0) Szó, ami szó, Angliában, s a legtöbb európai országban bi­zony nagyobb tömegeket vonz a kupadöntő ... Szerda délután a jó idő ellenére is nagy üres foltok tátongtak a Népstadion lelátóin. Az előmérkőzés a Sza­bad Föld Kupáért a Szentgáti MEDOSZ és az Üllői Kossuth TSZ csapatai vívták. A lénye­gesen ügyesebben, tetszetőseb­ben játszó szentegátiak 3:0-ás félidő után 4:1 arányban győz­tek. Még jó néhány perc hi­ányzott a mérkőzés kezdetéig. Az újpesti öltözőben látszólag nagy volt a nyugalom. Baróti edző közölte, hogy Zámbó még érzi sérülését, s ezért pihen, he­lyettese Nagy László lesz. A má­sik öltözőben Preiner edző tak­tikai tanácsokkal látta el Szur­­gentet. — Kozma sérült, nem tud ját­szani, tehát Szurgent kezd ... Biróczki játékvezető sípjelére az alábbi összeállításban kezd­tek a csapatok, 15 000 néző előtt: Újpesti Dózsa: Szentmihályi — Káposzta, Solymosi, Noskó, Bánkuti — Dunai III, Göröcs — Fazekas, Bene, Dunai II, Nagy L. Edző: Baróti Lajos. Bp. Honvéd: Bicskei — Ru­­zsinszki — Kelemen, Tussin­­ger, Marosi, Tajti — Tichy, Komora — Pusztai, Szurgent, Karakas. Edző: Preiner Kál­mán. Csere: Szurgent helyett Tóth K. (a szünetben), Pusztai helyett Vági (az 55. percben), Dunai III helyett Horváth, Fazekas helyett Juhász (a 65. percben). Gólövő: Dunai II (40. perc), Bene (43. p.), Nagy L. (47. p.), Tussinger (83. p.). Szögletarány: 7:5 (6:2) a Dózsa javára. A Dózsa kezdte a játékot, s az első akciókat az újpestiek vezették. Ahogy múltak a per­cek, mindinkább beigazolódott: a négy nappal ezelőtti találko­zó lényegesen izgalmasabb, küz­delmesebb, élvezetesebb játékot hozott. A 15. percben Szurgent beadását Pusztai látványosan, félfordulattal próbálta kapura küldeni, de nem találta el jól a labdát. A 34. percben Bene tört előre, kicselezte Kelement, lőhetett volna, de Ruzsinszkit is ki akarta cselezni, aki végül is leszerelte. A Dózsa támadgatott, s ennek a 40­ . perc hozta meg az első eredményét. Bene lát­ványos csellel ment el a jobb ol­dalon. Az alapvonal közeléből pontosan Dunai II lábára tette a labdát, aki 4 méterről a hálóba lőtt. 1:0 Három perc múlva újabb gólt ért el a Dózsa. Fazekas 16 mé­teres lövése nyomán a védőkön megpattant a labda, Bicskei a felső lécre nyomta, onnan levá­gódott a kapu elé, Bene kényel­mesen odaért és 2 méterről be­lőtte. 2:0 A gól után még Kelemennek volt egy „látványos” megoldása, amikor páros lábbal belépett Nagy Lászlóba, s ezért figyel­meztetést kapott. SZÜNET UTÁN a 47. percben újabb gólt ért el a Dózsa. Fazekas a félpálya tá­járól ugratta ki kitűnő labdával Nagy Lászlót, aki faképnél hagyta a védelmet, elhúzott a kifutó Bicskei mellett is és az üres kapuba vezette a labdát. 3:0 A gól után nem sokkal a Dó­zsa 16-osánál Solymosi Pusz­taival szemben keménykedett. A szélső ápolásra szorult, később le is ment, s Vági jött be a he­lyére. A piros-fehérek támadtak. A Dózsa ekkor már jórészt át­adta a teret ellenfelének, viszont előretolt csatárai révén gyors megugrások után alakított ki veszélyes helyzeteket. Az 57. percben Marosi léc alá tartó fe­jesét bravúrral ütötte ki Szent­mihályi. Támadott a Honvéd, já­téka azonban meg sem közelí­tette a szombatit. A 62. percben Solymosi Benét kétszer is tévesen állítot­ta meg lesen a játékvezetői síp­szó. A 71. percben Tussingert döntő helyzetben szerelte a ka­pu előtt Bánkuti. A 83. percben kapu előtti kavarodás után Tus­singer közelről lőtte a piros-fe­hérek szépítő gólját. 3:1 Az utolsó percek is a Honvé­dé voltak. Karakas lövése, Szentmihályi szerencséjére, a felső léc alsó lapját érintve vá­gódott ki. Csak nagy nehezen tisztázódott a helyzet a lila­fehérek kapuja előtt. A kupadöntőt meglepő biztonsággal nyerte­ az Újpesti Dózsa. Az első félidőben hosszú ideig mérsékelt iramú és színvonalú volt a játék. A haj­rában azonban a Dózsa két gyors góllal tulajdonképpen el is döntötte a találkozó sorsát. Szü­net után ugyan többet kezdemé­nyezett a Honvéd, csapatjátéka azonban erősen akadozott, s helyzeteit ezúttal sem tudta ki­használni. Az Újpesti Dózsa kapuját Szentmihályi nagy biz­tonsággal védte. A négytagú hátvédsorból most is Solymosi játéka emelkedett ki, de nagyon megbízhatóan játszott Bánkuti, s feljavult Noskó is. A fedezetek sok támadást indítottak. Ők és a csatárok is lényegesen job­ban játszottak, mint legutóbb. Bene volt a legveszélyesebb a kapura. Bicskei a második gólban ludas, Ruzsinszki igen jól söprögetett. A hátvédek Marosi és Tajti ve­zérletével sok támadást hárítot­tak, miként Tussinger is. A csapat egyik legjobbja most is Komora volt, annak ellenére, hogy lövései egyáltalán nem si­kerültek. Pusztainak nem ment, s Szurgentnak sem, aki feltű­nően darabosnak bizonyult. Ti­chy most nem tudott vezéregyé­nisége lenni a csapatnak. Ka­­rakasnak a mezőnyben akadtak ügyes cselei. A mérkőzés után a csapatok felsorakoztak, a nagy lelátó előtt a vörös salakon. Kovács József, az MLSZ elnökségi tag­ja átadta Göröcsnek, az újpes­tiek csapatkapitányának a Ma­gyar Népköztársasági Kupát, s a két csapat tagjainak az érme­ket. Göröcs magasba emelte a hatalmas ezüstserleget. A kö­zönség lelkesen tapsolt, kivéve a Honvéd-közönség néhány éret­len fiatalját, akik eléggé el nem ítélhetően becsmérlő kife­jezésekkel illették az újpestie­ket. NYILATKOZATOK Baróti Lajos: Úgy érzem, meg­érdemelten győztünk. Nagyon boldog vagyok. A fiúk kedves születésnapi ajándékkal leptek meg. Káposzta Benő: Végre egy kupa, amiben nem másodikak, hanem győztesek vagyunk. Bene Ferenc: Sokkal nehe­zebb küzdelemre voltam elké­szülve. A Honvéd nem tudta megismételni szombati játékát, mi viszont nagyon sokat javul­tunk. Úgy érzem, frissebbek, lendületesebbek voltunk ellen­felünknél, s akár több gólt is rúghattunk volna. Preiner Kálmán: A gólhelyze­tek kihasználása nélkül nincs eredmény. A mieink a legna­gyobb helyzeteket is kihagyták. Gratulálunk a Dózsának! Jövőre harmadszor is megpróbáljuk, hogy elnyerjük a kupát. Tussinger Antal: Jobb volt a Dózsa. Várkonyi Sándor A piros-fehérek nem tudták megismételni a bajnoki mérkőzésen nyújtott teljesítményüket. • Az újpestiek támadóbb szellemben játszottak, mint szombaton. A 3:0 után már csak a győzelemre vigyáztak a lila-fehérek. A Bp. Honvédban Labdarúgó MNK 1969 A Magyar Kupa védői. 1909-10, 10 — 11, 11-12: MTK. 12-13: FTC. 13—14: MTK. 21—22: FTC. 22—23 és 24-25: MTK. 25 — 26: Kispesti AC. 26 — 27 és 27 — 28: Ferencváros. 29 — 30: Bocskai (Debrecen). 30—31: III. ker. 31—32: Hungária. 32 — 33: Ferencv.. 33 — 34: Soroksár. 34—35: Ferencváros. 40 — 41: Szolnoki MÁV. 41—42, 42 — 43, 43 — 44: Ferencváros. Az MNK védői. 51—52: Bp. Bástya (MTK) 54-55: Vasas. 56—58: Ferencv. 64: Honvéd. 65, 66 és 67: Győri ETO. 68: MTK. Tízszeres védő: Ferencváros. Kilencszeres: MTK. Háromszo­ros: Győri ETO. Egyszeres: KAC, Bocskai. III. ker . Soroksár, Szolnoki MÁV, Bp. Honvéd, Vasas, újpesti Dózsa A pályaválasztó mindenütt a feljebb álló volt. Döntetlen ese­tén az alacsonyabb osztályú, illetve a vendég jutott tovább. Volán Vasas Nagytétény , Ferencv Gyöngyös, Sp. Újp. Dózsa Zagyvapáli, Dunaújv. Máza-Sz. Sz. Haladás Veszpr. V. Tatabánya Vác DVTK izzó MTK Ózd Egyetért. Szám­. MÁV Komló Kiskunf. Bp. Honvéd Hajdú V. Eger Ajkai A. ETO MÁV DAC Csepel Savaria SBTC Pécsi B. Pécsi D. Az 1969. évi nagydöntő 1 Volán 1 / 2:2 I Volán­­ Ferencv. 4:0­­ lu. Dózsa­­U. Dózsa 1 142 (3:1 lu Dózsa (Dunaújv. ( 4­0 _• h­o | Dózsa 1:0 l Haladás \ '2:1 | Haladás (Tatab. | 2 * I 3:0 | MTK 1 Vác ! [2:1 , Uo Im­k | I3S* I50 S (özi 1 - § <40 (űzd 1 Komló | 1:0 3 12:0 I , Honvéd (Honvéd ( f4:0 I 9:0 ( Honvéd I Eger | 8:0 (l'O ' Honvéd (ElO 1 I2:1 (3:0 | Csepel (Csepel [ (•’ ' 5-2 ' .Csepel ( Savaria ( 21 I 2:3 fpé -.s! D (Pécsi D [3:1 (3:1 J