Népsport, 1969. november (25. évfolyam, 252-276. szám)

1969-11-08 / 258. szám

MTK-Eger 5:1 (2:0) Hungária krt., 2009 néző. Ve­zette: Katona (9), (Neuber dr., Csernefalvi). MTK: Hajdú (S) — Oborn­il (7), Dunai (7), Keszei (7) — Sa­lánki (8), Csetényi (7) — Tö­rök (7), Takács (S), Szuromi (7), Kunszt (8), Becsei (7). Edző: Kovács Ferenc. Eger: La­mu­ (6) — Kárpáti (6), Kiss (7), Rajna (5) — Tátrai (6), Berán (6) — Tóth (5), Bánkuti (6) , Faliszek (5), Lak­inger (7), Czeczeli (6). Edző: Szusza Fe­renc. Csere: Salánki helyett Koritár (7) . (27. perc), Faliszek helyett Kovács Gy. (7), (a szünetben), Tátrai helyett Fodor (71. perc­ben). Góllövő: Kunszt (2. perc), Kunszt (40. p.), Kovács Gy. (43. p.), Takács (49. p.), Becsei (61. p.), Takács (66. p.). Szögletarány: 7:3 (2:3) az MTK javára. A zord, esős, hűvös időjárás rányomta bélyegét a Hungária körúti pálya arculatára. Az álló­hely teljesen üres volt, a lelátón is kevesen voltak. A zöld gyepet alaposan feláztatta az eső, az öl­tözőben pedig az egriek elég lehangoltan készülődtek. Az MTK-ban Szuromi vállalta a já­tékot. Az MTK lényegesen jobban kezdett és már a 2. percben gólt ért el: Szuromi kiugratta Takácsot, Landi kijutott, az 5-ös és 11-es között összecsaptak, a labda kipattant, a fiatal Kunszt felismerte a kínálkozó gólszer­zési lehetőséget, és 15 méterről úgy ívelt kapura, hogy a labda a felső lécet érintve pattant a hálóba. 1:0 Az egriek támadásvezetését Lakinger kétszer egymás után jó lövéssel fejezte be, de Hajdú résen volt. A másik kapunál Takács kicselezte Kisst, nagy gól­helyzetben, 10 méterről mellé lőtt. Jó és elég változatos volt a játék. A 23. percben Salánki megsérült, s elhagyta a pályát. Az MTK gyorsabb és mozgéko­nyabb volt, jobb volt az össz­­­játéka, csupán az volt érthetet­len, hogy miért játszott balszél­ső nélkül, hiszen Becsei állan­dóan a bal fedezet helyén tanyá­zott. Kunszt szabadrúgását védte a kapus, a másik oldalon pedig Bánkuti lövését. A 40. percben Rajna 10 méter­nyire a kaputól becsúszva sze­relte a kitörő Törököt, de felsza­badítani végül is nem tudott Kunszt rácsapott a labdára és 10 méterről a hálóba helyezte. 2:9 SZÜNET után nyomban gólt ért el a vendég­csapat. Lakinger elfutott a szé­len, bal oldalról beadott és a be­rohanó Kovács Gy. kapásból, 4 méterről, félmagasan a bal sa­rokba vágta a labdát. 2:1 Három perccel később Takács átverekedte magát a védőkön, aztán a kifutó Landi mellett 7 méterről laposan a bal sarokba helyezte a labdát. 3:1 A gól kedvét szegte az Eger­nek, az MTK szinte egykapusa játszott. A 63. percben Becsei parádés egyéni alakítással, három játé­kost is kicselezett, aztán 6 mé­terről a tehetetlen Landi mel­lett a jobb sarokba helyezte a labdát. 4:1 A 60. percben Kiss hibájából Takácshoz került a labda, a csa­tár 15 méterről rálőtte a labdát, amely a bal kapufáról magasan a hálóba pattant. 5:1 Kiss szabadrúgását Hajdú ki­ütötte. Hosszú mezőnyjáték ala­kult ki. A hátralevő időben a minden tekintetben jobb MTK sokat tá­madott, könnyűszerrel irányítot­ta a játékot. Takácsnak volt még egy gólhelyzete, amelyet kihasználatlanul hagyott. & ★ ★ Az MTK kapuját Hajdú higgadtan, jól őrizte, a hátvédek könnyűszer­rel hárították a támadásokat. Oborzil az első félidőben né­hányszor előre is tört. A kö­zéppályások nagy munkabírá­sukkal tűntek ki. A fiatal Ko­ritár és Kunszt is bizonyította tehetségét, Kunszt ráadásul még két gólt is lőtt. Szuromi tartóz­kodó játékfelfogás ellenére is sok jó labdát adott. Takácsnak kitörései, Töröknek pedig be­adásai többször is sikerültek. Becseit a gólja dicséri. Az Egerben Landi nem tehet a gólokról. A hátvédek szünet után többször meginogtak. Kevés használható labdát adtak előre. Tátrai, majd később Bánkuti is elfáradt. Fenntartás nélkül csak Lakin­gert lehet dicsérni, aki több jó labdát adott, és egyénileg is bátran vállalkozott. NYILATKOZATOK Kovács Ferenc: Nemcsak a biztos győzelemnek örülök, ha­nem a fiatalok jó teljesítmé­nyének is. Szusza Ferenc: Az MTK győ­zelméhez nem fért kétség, de a játék képe alapján a gólarány túlzott. Durva védelmi hibák miatt kaptunk ennyi gólt. Németh Gyul* NB I TARTALÉKCSOPORT MTK—Ecser 1:0 (0:0). Kun­czim­a krt. V­ :Szamos­völgyi. MTK: Lanciakor — Szántó, Jenei, Cse­­köt- Pilicskó, Szives, Straub, Ké­kesi. Fehér (Hegedűs­, Tóth, P­app. Er*er: Bulyovszki — Szász, Ku­bai, Bóbita, Boruncsi­k, Cseres, Sí­pos, Pa­­varos, Czeg­lédi, Nagy, Balogh. G: Tóth. Jó: Kékes--.. .Te­rei, Tóth, na. Czeglédi, Bulyovesz­íti. Az MTK sokkal ötletesebben játszott és kitűnt fo­lyamatos összjátékával is • A fiatal Kunszt két gólt rúgott, miként Takács is • Bemutatkozott egy új játékos is: a saját nevelésű Koritár • 3:1 után „összecsuklott" az Egri Dózsa Salgótarján—Dunaújváros 1:0 (1:0) Salgótarján, 3000 néző. Ve­zette: Magyar (9),­­Czirják, Sten­­czeli.­­Salgótarján: Szőkó (S) — Ba­ranyai (7), Ferencz (7), Kmetty (S), Gecse (7) — Szalai (8), Ré­pás (7) — Kriskó (7), Horváth (S), Básti (7), Jeek (S). Edző: Marosvári Béla. Dunaújváros: Aczél (9) — Formaggini (7), Oláh (8), Cse­­pecz (7) — Somogyi (6), Nagy E. (6), Ruppert (7), Simon (7) — Szimacsek (6), Bartók (7), Végh (6). Edző: Palicskó Tibor. Csere: Horváth helyett Ka­jeli (3) a 66. percben, Somogyi he­­lyett Andriska a szünetben (7), Nagy E. helyett Józsi a szünet­ben (6). Góllövő: Szalai (9. p.). Szögletarány: 13:3 (9:2) az SBTC javára. Meglehetősen lagymatag iram­ban indult a játék. A csatárok tehetetlenségét a felfutó Kmetty törte meg. Saját térfedéről az el­lenfél 16-osáig verekedte magát, majd élesen a jobb kapufa mel­lé lőtt. A 3. percben a harmadik szög­letét rúgta a Salgótarján. Bássi beívelt labdáját Kriskó vissza­felé fejelte, a jó érzékkel befu­tó Szalai közelről fejjel a léc alá továbbított. 1:0 A három előretolt dunaújváro­si csatár csak ritkán jött át a salgótarjáni 16-osig. A 13. perc­ben Bartók jó helyzetben maga­san fölé lőtt. A következő perc­ben Szimacsek elhamarkodott egy helyzetet. A salgótarjáni el­lentámadást Básti indította a kö­vetkező percben. Harmincméte­res keresztlabdáját, a bal oldal­ra sodródó Kmetty az ötös sar­káról élesen kapura fejelte, de Aczél nagy bravúrral mentett. A dunaújvárosi térfélen folyt a játék, a salgótarjáni támadók azonban késlekedtek a lövések­kel. A 23. percben kavarodás volt a dunaújvárosi kapu előtt, s a menteni akaró Oláh fejéről a kapu felé tartott a labda­. Aczél azonban bravúrral hárított. A következő percben Jeck fejesét védte a vendégek kapusa. Igen nagy nyomás nehezedett a duna­újvárosi védelemre. A hazai fö­lényt a 25. percben a nyolcadik szöglet is jelezte. A 30. percben Básti—Kriskó adogatás után, Básti két méterről a kapu fölé vágta a labdát. A 40. percben felszabadult a nagy nyomás alól a dunaújváro­si kapu, s pár percig tartani tudták a vendégek a labdát. Egyik támadásuknál Szőke csak bátor kifutással, öklözve tudott menteni Bartók elől. A 42. perc­ben Básti szögletét Baranyai Kriskó elé pofozta, a szélső öt méterről lyukat rúgott. SZENET ÚT A* percekig „állójáték” volt a pá­lyán, csapkodóvá vált a küzde­lem,­­s mindkét oldalon sokat hi­báztak. A 62. percben Szalai a fedezetlenül hagyott Jeck elé ívelt, a szélsőt megzavarta a ki­futó Aczél, s így az üres kapu mellé gurított. A 65. percben há­rom szögletet rúgott a tarjáni csapat, Aczél mindhármat hárí­totta. A 72. percben Szalai el­futott a jobb szélen, középre ívelt, éles beadását Kajdi alig fejelte a léc fölé. A 75. percben hazai támadások közepette majdnem egyenlített a Dunaúj­város. Bartók távoli lövését a felső léc mentette. A 77. perc­ben Szalai szabadrúgása a sor­fal felett a kiugró Básti elé ke­rült, de Aczél ezúttal is mentett. Az utolsó percekben rohamoztak a dunaújvárosiak, a hazai védők azonban biztosan romboltak. * ★ ★ A Salgótarján kapujában Szőkének kevés dol­ga volt, de néhány szép védése így is akadt. A hátvédek végig egyenletesen, jól játszottak. A látványosan szerelő Gecse fej­lődése szembetűnő. Kmetty, mint beállós hibátlanul látta el védő feladatát, s előretörései­vel gyakran veszélyeztette Aczél kapuját. A nagy területen játszó Répás túlzásba vitte a cselezést. Szalai- fedezet létére igen ve­szélyes volt a dunaújvárosi ka­pura. A támadósorban egyedül Jeck nyújtott átlagon felüli tel­jesítményt. A Dunaújvárosban Aczél többször önfeláldozó köz­belépéseivel mentett biztos gól­helyzetekben. A hátvédsor az első félidőben gyakran bizony­talankodott, a másodikra felja­vult. Oláh volt közülük a leg­határozottabb. A középpályán csak Ruppert nyújtott átlagon felülit. Ő is elsősorban a védel­met segítette. Andriska lendüle­tes volt. A csatárok közül az előretolt Bartók volt a legtöb­bet játékban, s lövésekre is vál­lalkozott. NYILATKOZATOK: Marosvári Béla: Úgy indult, hogy könnyedén többgólos győ­zelmet arathatunk. A második félidőben megbosszulta magát az egyénieskedés. Palicskó Tibor: Tartalékos csapatunk játéka csak a máso­dik félidőben elégített ki. Az egész mérkőzést figyelembe vé­ve az eredmény reális. Mátyus László Az első félidőben, remek hazai támadások , SsS- nst után kiegyensúlyozottabbá vált a küzdelem • A Dunaújváros csatárai nem bírtak a jó formában játszó hazai védelemmel újpesti ©óm®—Halba i¥© 1:1 (1:1) Győr, 6000 néző. Vezette: Bircsák (9), (Hévízi, Tófalvi). Újpesti Dózsa: Szentmihályi (8) — Káposzta (7), Solymosi (7), Noskó (6), Bánkuti (7) — Dunai III (7), Görbics (8) — Fazekas (6), Bene (7), Dunai II (6), Zám­­bó (7). Edző: Baróti Lajos. Rába ETO: Tóth dr. (7) — Keglovich (7), Horváth (8), Or­bán (8), Izsáki (8) — Kiss (7), Somogyi (7) — Varga (7), Nagy ("."), Győrfi (3), Korsós (7). Edző: Mészáros József. Góllövő: Bene (16. perc), Györfi (34. perc). Szögletarány: 6:5 (5:2) az Új­pesti Dózsa javára. Nyirkos, hűvös idő köszön­tött szombaton Győrre. Eső azonban csak éjjél esett, akkor is kevés, és így jó talajú pá­lya fogadta a csapatokat. Az újpesti öltözőben Baróti Lajos derűs mosollyal jelentette ki: — Mindenki egészséges és végre legjobb csapatunkkal lép­hetünk pályára. Mészáros József korántsem volt ilyen kellemes hangulat­ban. Stolcz után Varsányit és Magyart is nélkülözni kénytelen. Jó iramban indult a mérkő­zés. A nagy akarással küzdő és jól is játszó győri csapat fö­lényt harcolt ki. A 10. percben nagy gólszerzési lehetőséget mulasztottak el a hazaiak. Du­nai III-tól Győrfi „ellopta” a labdát, majd baloldalról lapo­san középre ívelt, a labda el­suhant a védők között, Nagy jó ütemben ugrott rá, de aztán pár lépés után a kivetődő Szentmi­hályi felett a felső lécre lőtte a labdát. Amit a győriek elmu­lasztottak, azt az újpestiek ki­használták. A 1I. percben az új­pesti térfél közepén Göröcs el­csípte Somogyi rövid átadását. Dunai 11-höz játszott, aki egy­ből, pontosan indította a jobb­oldalon Benét, aki három lépés után a kimozduló Tóth dr. mel­lett a kapuba bombázott. 1:0 A győrieket nem törte le a gól, továbbra is erőteljesen ro­hamozta!­. A 20. percben Győrfi emelt nagy helyzetben a kapu mellé. Ezt az újpestiek öt perc múlva „viszonozták”. Horváth a győri kapu előtt lyukat rúgott, de a meglepett Bene nagy hely­zetből az „égbe” lőtt. Élvezetes, sportszerű, színvonalas játék folyt. A győri csapat hatalmas iramot diktált. Nagy nyomás nehezedett az újpesti védelem­re. A 34. percben Korsós veze­tett támadást. Lapos beadását Győrfi 6 méterről a bal sarok­ba továbbította. 1:1 A 49. percben az újpesti tér­fél közepén Solymosi elvétett egy könnyű labdát. Györfi elfu­tott, a kivetődő Szentmihályi mellett is elhúzta a labdát, mire a kapus lerántotta a csatárt, ll­es! A büntetőt Korsós gyengén küldte a jobb alsó sarok felé és Szentmihályi gyors vetődéssel megszerezte a labdát! SZÜNET UTÁN esett a játék irama és színvo­nala. Kiegyenlítettebb lett a já­ték. Bene nagy lövését Tóth dr. szögletre hárította. Negyedóra elteltével az újpestiek enyhe fölénybe kerültek. Dunai II. nagy bombája zúgott el a léc mellett. A másik kapunál Kiss 25 méteres, nagy erejű lövése a kapufán csattant. A győriek visszaestek és az Újpest sem tudott újítani. Nem volt tűz, lendület a játékban. Az utolsó negyedórában már mindkét együttes az eredmény tartására összpontosított. it is. Az újpesti Dózsa kapujában Szentmihályi javuló formában védett. Több nagysze­­­­rű védést láttunk tőle, és 11-est­­ is hárított. A megerősödött vé­­­­delemre az I. félidőben nagy munka hárult. Ek­kor Solymosi néha megingott, bár sok nehéz helyzetben is tisztázott. Káposz­ta és Bánkuti változó harcot ví­vott a szélsőkkel. A középpályán Göröcs igyekezett leginkább, jól szűrte meg a támadásokat, in­dításai azonban nem mindig si­kerültek. A támadósorban csak Bene néhány megmozdulása je­lentett veszélyt. A többiek, külö­nösen Fazekas és Dunai is mér­sékelt teljesítményt nyújtottak. A Rába ETO kapujában Tóth dr. kezéből többször kiperdült a labda, de akadt bravúros védése is. A vé­delemre csak szünet után hárult komolyabb feladat. Ekkor Orbán és Izsáki egyformán kimagasló­an játszott. Horváth jól semlege­sítette Benét. Kiss nagyszerű megmozdulásai mellett néha ki­kihagyott. A tartalékos támadó­sor meglepően jól játszott, bár sok helyzetet elügyetlenkedtek. Különösen feltűnő volt Győrfi erőtől duzzadó, okos irányító já­téka. NYILATKOZATOK: Baróti Lajos: Az ETO a hely­zetek alapján győzelmet érde­melt volna. A mi csapatunkban a válogatottak nagyon mérsé­kelt teljesítményt nyújtottak. Mészáros József: Magas szín­vonalú első félidő után értékes döntetlent értünk el, bár a hely­zetek alapján győznünk kellett volna. Havasréti Béla NB I. TARTALÉKCSOPORT Rába ETO —Újpesti Dózsa 2:1 (0:9). Győr, 400 néző. V: Se,hűek. Rába ETO: Földes — Hegyi, Váci, Grábice, Pozsgai, Gunyhó, Varga II, Póczik, Pánczlél, Horváth L, Fajkusz OUdvardi). Újpesti Dózsa: Borbély — Komáromi, Nyirö, Szí­ni, Hartyányi, Simon, Nagy J., Hegyi, Kollár, Nagy L., Keilin­er, G. Pozsgai (2), 111. Nagy L. Jő: Földes, Hegyi, Pozisgai, Páncz V, III. Nyirö, Hartyányi, Kollár, Nagy L. Jó iramú, színvonalas I. félidő után visszaestek a csapatok . Az első játékrészben a hatalmas aka­rással játszó győriek sok helyzetet kihagytak . 1:1-es állásnál Korsós 11-esét Szentmihályi kivédte T­atabány­a—Csepel 1:1 (1:0) Tatabánya, 3000 néző. Vezette: Schopp (7), (Vincze dr., Nagy B.). Tatabánya: Rothermel (3) — Lévai (6), Kovács I (7), Laczkó (7), Juhos (7) — Kovács II (6), Monostori (6) — Sántha (6), Csernai (8), Hernádi (6), Sr­­­dinszki (6). Edző: Szűcs György. Csepel: Fater (9) — Vellai (6) , Molnár (7), Kandi (6), Fetó (7) — Faluili (7), Losonczi (6) — Kelemen (3), Varga (7), Kal­már (8), Gondár (6). Edző: Keszthelyi Mihály. Csere: Vellai helyett Rotten­­biller (7) (20. perc), Csernai he­lyett Arany (6) (70. perc). Góllövő: Hernádi (32. p.), Kal­már (59. p.). Szögletarány: 8:5 (4:3) a Tata­bánya javára. A mérkőzés előtt meglátszott mindkét csapat öltözőjében, hogy nem fenyegeti a kiesés ve­szélye egyik csapatot sem. Nyu­godtan készülődtek a játékosok. A tatabányaiaknál Bödecs Jó­zsef, a sportkör elnöke arról be­szélt, hogy szinte valamennyi Tatabánya—Csepel mérkőzés esőben zajlott le. Most is zuhogó esőben vonult pályára a két csapat. A hazaiak kaptak előbb láb­ra. Már az első perc végén óriá­si gólszerzési alkalom nyílott Monostori előtt, aki azonban csetlett-b­ötlött a labdával és Vellai felszabadított. A 8. perc­ben vezette az első komoly el­lentámadást a Csenek Kalmár elől a 16-oson kívülre kifutva, lábbal mentett Rothermel. A 13. percben ismét Kalmár pró­bálkozott, de a tatabányai ka­pus ezúttal is biztosan védett. Feltűnt, hogy rendkívül sok át­adási hiba csúszott mindkét csa­pat játékába a vizes, csúszós talajon. Tatabányai támadások következtek. Hernádi jó átadá­sát azonban Ladinszki kapu mellé lőtte, majd Sánta óriási lövést eresztett meg a 16-osról, a labda a bal felső sarok felé tartott, Fatér azonban ritkán lá­tható bravúrral szögletre ütöt­te a labdát. A 32. percben esett a hazaiak vezető gólja. Csernai a 16-os oldalvonala mellől szabadrúgást ívelt a ka­pu elé. A labda elszállt a já­tékosok feje fölött, és a fede­zetlenül hagyott Hernádi mint­egy 8—10 m-ről élesen a jobb sarokba lőtte a labdát. 1:0 A 35. percben ismét kápráza­tos kapusbravúrt láttunk. Sán­tha 16 m-ről küldött éles, fél­magas lövését Fatér a leve­gőben úszva ütötte szögletre. Ezután csepeli támadások kö­vetkeztek. Kelemen lövését Rothermel ügyesen kiöklözte. A 40. percben Pető tört előre, s a 16-osról nagy lövést eresztett meg. A labda alig kerülte el a kaput. Az idő hátralevő részé­ben inkább a vendégcsapat kez­deményezett. SZÜNET UTÁN mintegy 10 percen keresztül a Csepel próbálkozott, de egyelő­re csak egy szögletet tudott el­érni. Az 55. percben Sántha fu­tott el, a beadása is jól sikerült, Ladinszki azonban élesen kapu fölé lőtte a labdát. Az 57. perc­ben Kalmár ugrott ki a védők közül, már csak Rothermellel állt szemben, de a jól helyezke­dő kapus kiütötte a labdát. Az 59. percben Rottenbiller nagy­szerű labdát adott Kalmár elé, aki villámgyorsan maga m­ögött hagyta a védelmet, s mintegy 10 m-ről, laposan a jobb sarok­ba lőtt. 1:1 Ebben a játékrészben látha­tóan visszaesett a hazai csapat. Ennek oka főként az volt, hogy a csatársor egyáltalán nem tudta tartani a labdát. A csepeliek vi­szont Rottenbiller és Kalmár vezényletével egyre-másra szőt­ték támadásaikat. A hazaiak vé­delme azonban, ha üggyel-bajít,­ is, hárítani tudott. Negyedóra eltelte után éledezett valame­lyest a hazaiak támadójátéka. Ez azonban csak a mezőnyben mutatkozott meg, a kapu előtt változatlanul tehetetlenek voltak a hazai csatárok. A 80. percben Sántha élesen csavart szögletét Fatér a léc alól ütötte ki. A 84. percben ismét Sántha lőtt a vé­dők között, de a labdát nem he­lyezte eléggé, s Fatér biztosan védett. Egy perc múlva Hernádi óriási gólhelyzetet hagyott ki. A kaputól mintegy 18 méternyire, egyedül állva kapta a labdát, de kivárt, s végül a védők fel­szabadítottak. Gyengén játszott a mekül védett hazai csatársor a Fatér­re­ Az MI 1 eredményei — otthon-idegenben alapon Táblázatunkban valamennyi eredmény csak egyszer szerepel a­cember. A magyar —csehszlovák mérkőzés miatt a további műsor mégpedig a pályaválasztó sorában a pályaválasztó szemszögéből, változhat Döntés­e.rm­in Feltüntetjük a további mérkőzések napjait. N­o November. D- De- t változhat- Döntés szerdán. ★ ★ * A Tatabányában Rothermel kitűnően védett, a hátvédsorból Kovács I-et és Ju­host lehet dicsérni. Laczkónak ezúttal nem ment a szokott mó­don. A támadósorban Hernádit illeti dicséret­e gólja miatt. A többiek, főleg Ladinszki, szünet után láthatóan elfáradtak. A Csepelben Fatér remekül védett. Két óriási bravúrt is végrehajtott. A védők­ közül Molnár emelkedett ki, minden közbelépése biztos volt, de megtette a magáét Pető is­. Faludi jól szerelt és pontosan továbbította a labdát. A támadó­­sor lendítője az állandóan és villámgyorsan mozgó Kalmár volt. Jó segítőtársa akadt Rot­­tenbiller és Varga személyében. NYILATKOZATOK Szűcs György: Úgy vélem, hogy a játék képe alapján igazságo­san osztoztunk a pontokon. Keszthelyi Mihály: Az egy pont megszerzésében a remekül védő Faternak oroszlánrés? ■ van. Tari István Vasárnap, 1969. nov. 9. 3