Népsport, 1970. május (26. évfolyam, 101-126. szám)

1970-05-28 / 123. szám

m ■ _ m Népsport * 0 A MAGYAR TESTNEVELÉSI IS­ZIPORTSZÖVETSÉG LAPJA CSÜTÖRTÖK, 1970. máju­s 28. + Ára: 1 forint XXVI. ÉVFOLYAM, 123. SZÁM | A vártnál biztosabban győzött a Bp. Honvéd az FTC ellen Újpesti Dózsa—Vasas 3:1 (1:0) • Alaposan felforgatott csapatával félórán keresztül alárendelt szerepet játszott a Va­sas • Elkeseredetten védekeztek - szórvá­nyos ellentámadásaik nem jelentettek ve­szélyt a Dózsa kapujára • Nagyszerűen eltalált szabadrúgásból szerezte meg a vezetést a lila­­fehér csapat, és 2:0-ig továbbra is mezőnyfölényben játszott . Ezután visszaestek, a piros-kékek helyzeteik alapján akár a győzelmet is megszerezhették volna . A harmadik Dózsa-gólt nyilvánvaló szabálytalanság előzte meg Megyeri út, 10 000 néző. Ve­zette: Bircsák (5), (Wottava, Petri). Újpesti Dózsa: Szentmihályi (7) — Káposzta (6), Solymosi (7), Zámbó (6), Noskó (7) — Du­nai III (6), Göröcs (7) - Faze­kas (7), Bene (7), Dunai II (6), Nagy L. (6). Edző: Baróti Lajos. Vasas: Tamás (7) — Mészöly (9), Menczel (6), Fábián (7), Lakinger (6), Váradi (7) — Müller (7), Puskás (6) , Török (6), Tóth B. (6), Ladinszki (5). Edző: Albert József. Csere: Ladinszki helyett Far­kas (6) (a szünetben), Török helyett Molnár (5( 65. p.), Nagy helyett Tóth Á. (5). Góllövő: Solymosi (23. p.), Dunai II (53. p.), Tóth B. (57. p.), Dunai II (83. p.). Szögletarány: 8:3 (6:1) az Új­pesti Dózsa javára. Közepes iramú játékkal kez­dődött a mérkőzés, a csatárok nem nagyon erőltették meg ma­gukat. Noskó távoli lövéseire Müller válaszolt, majd a Tamás kezéből kiperdülő labda okozott izgalmat a nézőtéren. A 20. percben egy jobb oldali szöglet­nél Tamás aláfutott a labdának, a mögötte álló Dunai II-et vá­ratlanul érte a nagy lehetőség: öt méterről, gyengén emberbe lőtt. Mindkét csapat szoros em­berfogással védekezett, elég so­k volt a szabálytalanság. A 23. percben Lakinger hátul­ról buktatta Benét. Solymosi vé­gezte el a szabadrúgást, 20 m­­ről olyan erősen csavarva lőtte a labdát a bal felső sarok irá­nyába, hogy az a kapu előtt le­vágódott, s a kapufáról pattant a hálóba. 1:0 Két perc múlva Lakinger — dicséretes módon — fél pályán keresztül „üldözte” a tőle sza­badulni akaró Benét, de aztán hátulról felvágta, amikor a lab­da ott­ sem volt. Ezért viszont ki kellett volna állítani! Dunai II nagyszerűen hátrasarkallt labdáját Nagy L. közelről Ta­másba vágta. A másik, oldalon Tóth B. elöl önfeláldozó előre­­vetődéssel mentett Szentmihályi. Az Újpest játszott fölényben. Váradi rossz átadását Göröcs el­csípte, s 16 m-ről alig lőtt mellé. A nagy lendülettel érkező Fa­zekas bombájába Mészöly bele­dobta magát. Fazekas éles lövé­se Fábiánról vágódott szögletre. A II. FÉLIDŐ is Dózsa-roham­okkal kezdődött. Az 53. percben Puskás 18 m-ről kapusához „hazaadott” labdá­val akart felszabadítani. A szem­füles Dunai Is rácsapott és a kimozduló Tamás mellett a bal sarokba gurított. 2:0 A gól mintha felrázta vol­na a Vasast, bátrabban és veszélyesebben támadott. Pus­kás feje fölött jó helyzetben el­csúszott a labda, majd az 57. percben sikerült a szépítés. Tóth keresztlabdájáról Puskás leké­sett, de utánafutott és az alap­vonal mellől visszaívelt a má­sik oldalra. Tóth megnézte ma­gának a jobb sarkot és 7 m­­ről küldött fejese akadálytalanul jutott a hálóba. 2:1 Szentmihályi „benne volt” a gólban! Továbbra is a Vasas rohamo­zott. A 69. percben Farkas be­adását Molnár előrevetődve fe­jelte a jobb kapufára, s aztán Noskó szabadított fel. Percekig az Újpest térfelén folyt a játék. (Folytatás a 2. oldalon.) D­opping! Móczár és Maracskó eredményét megsemmisítették A Magyar Öttusa Szövetség elnöksége május 26-i ülésén fog­lalkozott az 1970. évi országos bajnokság doppingvizsgálatával és az orvosi vizsgálat eredmé­nyét elfogadva, a következő ha­tározatot hozta: Móczár István (Bp. Honvéd) és Maracskó Tibor (Csepel SC) versenyzőknek a pályán elért eredményét megsemmisítette, mert nevezettek a versenysza­bályok által tiltott nyugtatót használtak. Eredményük meg­semmisítése következtében mindkét versenyző saját klub­csapatát sújtotta. A Magyar öt­tusa Szövetség elnöksége koráb­bi határozatának megfelelően a csapateredményeket is megsem­misítette, így a Magyar Nép­­köztársaság 1970. évi felnőtt öt­tusa-csapatbajnoka az Újpesti Dózsa lett. A labdarúgó NB I állása összesen: Otthon: Idegenben:­ J. Gy. D. V. Gól P. J. Gy. D. V. P. J. Gy. D. V. P A Népstadionban játszott mérkőzések: Ferencváros —Dunaújvá­ros 2:0, Vasas —DVTK 1:1, Ferencváros —SZEOL 4:0, Vasas —Újpesti Dózsa 1:3, Ferencváros — Bp. Honvéd 1:0, Ferencváros —SBTC 2:0 Ferencváros —Haladás 2:1. Vasas —MTK 1:2. Ferencváros — Csepel 1:0. A-csoport 1: 1. Újp. Dózsa 13 11 1 1 37:11 23 77------ 14 64119 2. MTK 13 7 2 4 17:12 16 63127 74129 3. Vasas 13 6 4 3 16:12 16 63127 73319 4. Diósgyőr 13 6 4 3 15:13 16 7 4 3 — 11 6 2 1­3 5 .5. Tatabánya 13 4 4 5 14:15 12 73228 61234 6. Videoton 13 3 2 3 15:25 8 7 2 2 3 6 61—52 7. Rába ETO 13 3 1 9 9:22 7 63—36 7—161 5. Komló 13 2 2 9 12:25 6 62135 7—161 B-csoport: 1. Bp. Honvéd 13 8 2 3 26: 8 18 7 5 1 1 11 6 3 1 2 7 2. Ferencváros 13 7 4 2 16: 8 18 6 6 --­ 12 7 1 4 2.6 3. Csepel 13 6 4 3 17: 5 16 7 3 4 — 10 6 3 — 3 6 4. Pécs 13 6 4 3 18:10 16 74129 62337 5. Dunaújváros 13 4 3 6 14:21 11 63218 71153 6. Haladás 13 3 4 6 12:21 10 63218 7—252 7. Salgótarján 13 2 4 7 13:25 8 62226 7—252 8. Szegedi EOL 13 3 1 9 14:32 7 73137 6------6 — A Statisztika itthon is remekel! Egy héten belül immár máso­dik alkalommal volt női asztali­tenisz-rangadó színhelye, a Sta­tisztika Jurányi utcai tornater­me. A 31. sz. Építők után szer­dán este az FTC látogatott a ta­valyi bajnok otthonába. Akár­csak néhány nappal­­ ezelőtt, ezúttal sem sikerült a vendég­­csapatnak győznie a nagy lendü­letben levő Statisztika-játéko­­sokkal szemben. A hazaiak ha­mar elhúztak (4:1, a mérkőzés felénél 9:4). Ezután újabb Sta­tisztika-győzelmek következtek, különösen Magos és Kisházy volt elemében. Ki­sházy biztosan nyerte az addig egyedül veretlen FTC-s Poór elleni játszmáját 2:0-ra, és ezzel a Statisztika már 13:4 arányú behozhatatlan veze­tést szerzett! A bajnoki címet védő Statisz­tika csapata — lapzártakor — 16:6 arányban vezetett, tehát ezen a rangadón te biztosan győzött. Mai számunkban A labdarúgó NB I, NB I B és NB II szerdai mérkőzései­nek eredményei (2. 3.4. oldal) Az MTS OT elnöke Győr-Sopron me­gyében . (5. oldal) A cselgáncs EB ta­pasztalatai (5. oldal) Önkiszolgáló sportág (6. oldal) A labdarúgó VB tör­ténete . (8. oldal) Bobby Moore elindult Az angol labdarúgó-válogatott csapatkapitányával kapcsolatban felmerült ékszerlopási vádak szerdán végre tisztázódtak és Moore Bogotából elutazott Mexi­­cóba. Az angol válogatott köré­ben a hír nagy örömet váltott ki, bár valamennyien tisztában voltak azzal, hogy a vád nem lehet igaz. Ramsey, az angol vá­logatott szakvezetője Mexicóban kijelentette, hogy a Románia elleni, első VB-mérkőzésen Moore-nak biztos helye van a csapatban. Egeves küzdelemben nyert a Diósgyőr + A Dunaúj­város elvitte a két pontot Szegedről + Szünet előtt * rövidzárlatot kapott a szombathelyi védelem A Videoton rendre kihagyta helyzeteit + Megér­demelten győzött a Csepel ♦ A sírból hozta vissza a két pontot a Tatabánya Bp. Honvéd-Ferencváros 3:0 (2:0) Kispest, 25 000 néző. Vezette: Kaposi (8). (Müncz, Kasza). Bp. Honvéd: Bicskei (8) — Molnár (7), Ruzsinszki (7), Ko­­mora (8), Tajti (6) — Tóth Gy. (7), Tichy (6) — Pusztai (6), Ko­csis (8), Pintér (8), Kozma (5). Edző: Preiner Kálmán. Ferencváros: Géczi (6) — No­­vák (6), Páncsics (8), Vépi (5), Megyesi (6) — Juhász (7), Kó (7) — Szőke (7), Branikovits (6), Al­bert (5), Füsi (6). Edző: Kalocsay Géza dr. Csere: Branikovits helyett Né­meth (6), a szünetben, Pusztai helyett Szurgent (—), a 65. perc­ben, Tichy helyett Vári (—), a 75. percben. Góllövő: Pusztai (16. perc), Pin­tér (17. p.), Pintér (82. p.). Szögletarány: 8:5 (1:3) a Fe­rencváros javára. Még a legöregebb kispesti szurkolók szerint is régen for­dult­ elő, hogy egy órával a mér­kőzés előtt már megtelt a né­zőtér nagy része, mint szer­dán délután. A rendezők kibőví­­­­tették a nézőteret, még a salak­pálya egy részére is padokat helyeztek. Óriási hangorkán fo­gadta a csapatokat. Már az első percekben látot­tak alapján arra lehetett követ­keztetni: nem mindennapos fut­­ballcsata lesz Kispesten. Tichy és Pintér lövése volt az első ese­mény, és a 7. percben kimaradt az első gólhelyzet: Kocsis mes­terien csavarta középre a lab­dát, de Tichy 6 méterről fölé fejelt. Szőke beadását hárította Bicskei. A 16. percben a Honvéd jobb oldalon vezetett támadást, a lab­da a 16-oson belül Vépihez ke­rült, könnyűszerrel elrúghatta volna, de nem találta jól el, óriási hibája után Pusztai rá­csaphatott a labdára, s mire Vé­pi feleszmélt, a csatár 10 méte­res, nagyerejű lövése Novak lá­bát érintve, védhetetlenül vágó­dott a jobb sarokba. 1:0 Még fel sem ocsúdhatott a Ferencváros, s az újabb perc újabb gólt hozott: Kocsis középen kiugratta Pintért. A mokány kis csatár néhány lépésen keresztül vezette, Pán­­csiccsal összeütközött, de a labda nála maradt, 7 mé­terről megcélozta a kapu bal oldalát, s a labda Géczi karjáról a bal kapufa felé pattant, s már áthaladt a gólvonalon, amikor Pusztai még beljebb segítette, 2:0 Remek, izgalmas, gyors, nagy­iramú volt a játék. A Honvéd bátrabban kezdeményezett, csa­patjátéka lendületesebb volt, s a hazai csatárok a kapu előtt is határozottabbnak bizonyultak. A 23. percben Szőke szabadrúgását fölé ütötte Bicskei. Majd Füsi jó helyzetben hosszan szökte­tett. A félidő utolsó 20 percében a ferencvárosiak támadtak többet, de a Honvéd nagyon jól védeke­zett. A 40. percben Kozma les­ről Géczi kezébe perdítette a labdát, majd egy nagyerejű, 18 méteres komora lövést Géczi szögletre hárított. SZÜNET UTÁN sokat változott a játék képe, a színvonal ugyan némileg csök­kent, de a mérkőzés változatla­nul küzdelmes volt. A Ferencvá­ros sokkal többet támadott. Nagy mezőny­fölényét azonban csak a szögletek jelezték. A beívelt labdákat Bicskei sokszor kiök­­lözte vagy lehúzta, a védők pe­dig jó helyezkedéssel akadályoz­ták meg a vendégek góllövését. A 60. percben, egy szögletrúgás után, Albert 13 méteres fejesét Bicskei csak a felső kapufa se­gítségével tudta hárítani. A Honvéd játékából most hi­ányzott a tűz, inkább a bizton­ságra törekedett. A Ferencváros nagyon akart, elkeseredetten tá­madott, de csatár játéka nem tudott kibontakozni. A 68. perc­ben, Szőke nagyszerű beadása után Kű és Füsi sem találta el a kaput Nagy derültséget kel­tett, amikor Géczi 30 méterre kifutott, s háromszor egymás után lábbal szerezte meg a lab­dát, majd végül partra szerelt A hazaiak friss cserejátéko­saik segítségével tartották a fe­rencvárosi támadásokat, sőt újabb gólt rúgtak. A 82. percben Kocsis kitűnő labdát adott Pintérnek, ő a jobbösszekötő helyén kapura tört, Géczi kifutott, vetődött, de a csatár ügyes lövése 10 méter­ről éles szögből is, utat talált a jobb kapufa mellett a hálóba. 3:0 A mérkőzés lefújása u­tán a kö­zönség betódult a pályára­ és melegen ünnepelte csapatát. ★ ★ ★ ★ A Bp. Honvédban Bicskei kitűnően védett, vala­mennyi hátvéd megtette a ma­gáét, különösen a beállósszerűen játszó Komora, aki egy sereg támadást akasztott meg, gyakran fejjel is. A többiek közül első­sorban Kocsis és Pintér dicsér­hető. Kocsis mozgékony­­ volt, rengeteg jó labdát adott társai­nak, Pintér pedig nemcsak csu­paszív játékával, hanem két gól­jával is kitűnt! A többiek is jól játszottak — Kozma kivételével. A Ferencváros kapujában Géczi ezúttal nem volt olyan biztos, mint máskor. A hátvédsorban találjuk a me­zőny egyik legjobb játékosát, Páncsicsot, ahd sokszor szinte egymaga állta a Honvéd-roha­mokat. Juhász és Kű küzdőké­pességben felülmúlta társait, az első félidőben adtak néhány jó labdát is. Elöl csupán Szőke di­csérhető lendületes elfutásaiért, jó beadásaiért. Németh Gyula NB I. TARTALÉK, B-CSOPORT Bp. Hon­véd — Ferencváros 1:1 (1:0). Kispest, Honvéd-pálya, 10 000 néző. V: Kristóf. Honvéd: Lévai — Marosi, Holczhauser, Lukács, Pál (Korponai), Dudás, Fehérvári (Wallenstein), Bódi (Pál), Barna, Varga, Tieber. Fe­rencváros: Kerekes — Martos, Havasi, Megyeri, Eipel (Harangi), Horváth, Katona (Szőke II), Se­­lenka, Tátrai, Rákosi, Bartosik. K. Pál, ül. Bartosik. Jó: Lukács, Tieber, ül. Martos, Havasi. Zsúfolt nézőtér előtt, végig élvezetes, nagy- I R­ ! iramú, gyors, küzdelmes játékban a Bp. | |94k­e­s Honvéd sokkal jobbnak bizonyult • A viharos­­ ÜJf ! hazai támadásokból két perc alatt két gól született • A piros-fehérek az első félidő­ben sokkal bátrabban kezdeményeztek, összjátékuk pontosabb volt • Szünet után nagyon sokat támadott a Ferencváros, de csatárjátékából végig hiányzott a lendület, a gólratörés, s ezért helyzete is alig akadt gólszerző Pusztai labdáztás a hálóban (Geleta Pál felvétele) Magyar siker Bronzérem a teke VB-n Bolzanóban a csapatok ver­senyével kezdődött a tekézők VIII. világbajnoksága. A fér­fiak küzdelme magyar szem­pontból értékes sikerrel zárult, hiszen az együttes a Német SZK, illetve a Német DK csapa­ta mögött a harmadik helyen végzett, azonos eredményt el­érve az NDK válogatottjával. A hírügynökségi jelentések sze­rint a győztes csapat legjobbja Zieher (931 fa) volt, míg az NDK együttesének legeredmé­nyesebb játékosa Seifert és a­­ magyar Rákos József egyaránt 905 fás eredményt ért el. A nők versenyét az esélyes román csa­pat nyerte, a magyar együttes nem jutott az első három közé, eredményéről az MTI nem ka­pott hírt. Férfi csapat világbajnok: Né­met SZK 5304 fa, 2. Német DK 5235 fa, 3. Magyarország 5235 fa. Női csapat világbajnok: Ro­mánia 2485 fa, 2. Német DK 2492 fa, 3. Német SZK 2412 fa, 8. KEGEL, WEtTMEI!­JEK­SCHAPEN'f^nf/A^bg1tf.r^a^r­^.­'|; ’ BO LZ A NO • . ,80 «*.. Vv P^ . .• 4. V y J. *.$•.. ,£j; .