Népsport, 1970. május (26. évfolyam, 101-126. szám)

1970-05-31 / 126. szám

Rajt a labdarúgó-világbajnokságon I (mm) I MAI SZÁMUNKBAN. | Népsport X MAGYAR TESTLEVELEM IS S­PORTSZOVETSEG LAPJA VASÁRNAP, 1970. MÁJUS 31. * Ára 1 forint * XXVI. ÉVFOLYAM, 126. SZÁM , Sós Károly Angliában . (3. oldal) Üszok csendes hétköz-P NB I-es labdarúgó-csa-­napjai......................(5. oldal) % 1%a patáink vasárnapjáról (3. oldal) gy­TM Az atlétikai NB I nyitó- A Magyarország-NDK I nya ....... (4. oldal) kerékpárversenyről . (5. oldal) % Csapatunk és Ceampelea vezet a Magyarország—Horn­­ínia női tornaviadal első napja után A kötelező gyakorlatok kisebb vonzereje, vagy a szépnek ígér­kező hétvége volt az ok, nem tudni, de nagyon kevés néző látogatott el a Sportcsarnokba szombaton délután a Magyaror­szág—Románia női válogatott tornaviadalra. Pedig a magyar lányoknak ez az idei első hazai bemutatkozása. És a csapat, le­számítva, hogy a sérült Bánfai még nem állhatott a válogatott rendelkezésére, a legerősebb ösz­­szeállításban szerepelt Lemhényiné Tass Olga, aki két héttel ezelőtt Kolozsvárott pontozóbíróként látta a román csapatot a csehszlovákok ellen szerepelni, csakúgy, mint a többi szakember, Ceampeleáról mesélt. A román bajnoknő az első sze­ren, a lóugrásnál igazolta a jó formájáról érkező híreket. 9.35- ös értékelést kapott, akárcsak Békési Ilona, De Goreac és Apateanu 9.4-es pontszámúval szemben a magyar lányok nem tudtak hasonlót felmutatni,­ így a vendégek az első szeren némi előnyhöz jutottak. Magyarország 46.20, Románia 46.50. Az első felemáskorlát-gyakor­latok után azonban már meg­nyugodhattak a kedélyek. A ro­mán lányok nagyon gyengén kezdtek, végül a csapatered­ményben két 9 pont alatti érték is maradt. A hazaiak megbízha­tóan dolgoztak, Békési itt az összetettben az élre került. Bel­lák gyakorlata volt még jó. Magyarország—Románia 46.35, 45.25. Gerendán egyik csapat sem szerzett sok örömet a nézőknek. Gyengén sikerültek a gyakorla­tok, sok apró hiba, bizonytalan­kodás rontotta az összképet. Igaz, a bírók már a VB jegyé­ben pontoztak, nem néztek el semmit, így történhetett, hogy a gerendán csak a 12.-nek induló Ceampelea jutott túl (Folytatás az 5. oldalon.) Békési Ilona lóugrás közben. (Geleta Pál felvétele) Kelemen 218 cm-rel győzött Szófiában ■ Szófiában szombaton megkez­dődött a Narodna Mladezs nem­­zetközi atlétikai versenye. Az MTI jelentése nagyszerű ma­gyar sikerről számol be. A ma­gasugrásban Kelemen Endre egy centivel megjavította egyéni re­kordját és biztosan győzött. A csúcstartó Major István holtversenyben második lett. (A Major szereplése meglepetés, m­ert a MASZ-tól pénteken ka­­­pott értesülés szerint térdbán- Dalmai miatt eredetileg lemond­ta a részvételt.) Farkas 100 m­­én második lett. A legjobb ered­mények: 100 m: 1. Cuch (lengyel) 10.5, 2. Farkas (magyar) 10.6. 400 m: 1. W. Müller (NDK-beli) 46.9. 5000 m: 1. Eisenberg (NDK-beli) 14.07,2. Magas: 1. Kelemen (magyar) 618 cm, 2. Major (magyar) és Moszpanov (szovjet) 212. Tá­vol: 1. Beer (NDK-beli) 787. Ka­lapács: 1. Supljakov (szovjet) 69.64. Fináczi vezet­ ­ Megkezdődött az Atterseen az osztrák nemzetközi finn dingi vi­torlásbajnokság. A versenyen Fi­­náczy György vezet két futam után, 11.7 ponttal, egy második és egy harmadik helyezésével. A má­sodik helyen az osztrák Raudaschl áll. (MTI) A Fáy utcában könnyű, a Népstadionban keserves hazai győzelem Vasas—Videoton 3:1 (1:0)­ ­­ Harminc percig kényelmes, időnként m­al­­g A­l­más volt a játék • Utána a Vasas aktívabb I mm J lett és Tóth Bálint ügyes góljával vezetést I mm J szerzett • Szünet után is a hazaiak fölé­­nyének jegyében folyt a küzdelmes, de nem túl színvonalas játék • Farkas gólja után Borsányi , Fáy utca, 6000 néző. Vezette: Hévízi (7), (Teuschler, Hegyes). Vasas: Tamás (—) — Fábián (8), Mészöly (8), Váradi (7) — Menczel (6), Müller (7), I­akinger (5) — Molnár (5), Puskás (6), Farkas (6), Tóth B. (7). Edző: Al­bert József. Videoton: Magyar (5) — Ko­vács (7) — Nagy III (7), Borsányi (7), Mester (6), Fejes (6) — Bur­ka (6), Karsai (6) — Wollek (5), Nagy II (7), Csukovics (5). Edző: Kovács Imre. Csere: Burka helyett Hartyán­ (6) , Wollek helyett Józsa (5), (mindkettő a szünetben), Lakin­ger helyett Török (6). (67. p.). Góllövő: Tóth B. (35. p.), Far­kas (56. p.), Borsányi (75. p.), Puskás (84. p.). Szögletarány: 8:3 (3:2) a Vasas javára. Hosszú ideig kényelmes játék folyt a két kapu között, minden különösebb izgalom nélkül. A Vasas kezdeményezett többet, de veszélyt a hazai csatárok sem jelentettek ebben az időszakban. A 13. percben végre Fábián meg­unta a csatárok tehetetlenségét, s 16 m-es nagy lövését vetődve csípte el Magyar. A másik olda­lon egy szöglet Tamást meglep­te, a labda elsuhant a védők mellett, de szerencsére pontosan a kapus ölébe. A 18. percben Wollek ugrott volna ki, Mészöly az utolsó pillanatban húzta el a szélső lábát. A játékvezető a 16-osról végeztetett szabadrú­gást. Ez a sorfalban akadt el. A 23. percben helyzete volt a Vi­deotonnak, Csukovics bal oldali beadását azonban Wollek nem találta el az ötösön. Utána Nagy II lőtt éles szögből a védőkbe. A 25. percben Nagy III megsé­rült és rövid ápolásra szorult. Puskás a lábánál fogva igyeke­zett lehúzni a pályáról, és ezért figyelmeztetést kapott. Néhány perctől eltekintve, unalmas volt a játék. A 33. percben Magyar ügyetlenkedett, egy beadás után védés helyett a labdát rö­viden Tóth elé ütötte, szerencsé­jére azonban a csatár nem talál­ta fel magát, s nem az üres ka­pura lőtte a labdát, hanem a le­sen álló Farkashoz továbbította. A Vasas irányította a játékot, de a csatárok nem boldogultak a kapu előtt. A 34. percben Wol­lek sérült meg, és szorult ápo­lásra. A következő percben Mé­szöly ügyesen lefejelte a labdát a 16-osnál Tóth elé, aki egy lö­vőcsel után tisztára játszotta magát és 16 m­-ről, a kimozduló Magyar mellett, laposan a bal sarokba lőtt! 1:0 A 40. percben Fábián távoli kapura ívelését Magyar a kapu­fa segítségével tisztázta. SZÜNET UTÁN élénkebb lett a játék , a ha­zaiak jóvoltából. Lendülete­sebbé vált a Vasas táv"-adójáté­ka. Előbb Farkas fejelt 6 m-ről mellé, majd Puskás fordulásba leadott lövése kerülte el a ka­put. Az 50. percben Molnár lá­báról szedte le a labdát vetődve Magyar. A vendégek ritkán ju­tottak át a félvonalon, három előretolt csatáruk nem tudott épkézláb támadást kialakítani. Az 56. percben újabb gólt lőtt a Vasas. Menczel a jobbösszekötő helyén kiugratta Farkast, aki 10 m-ről lőtt a kapu bal olda­lába. 2* A 66. percben Farkas bombá­ját ütötte ki Magyar, majd Tóth lövését csípte el vetődve a ven­dégek kapusa. Érett a Vasas gólja, mégis a Videoton volt eredményes. Már a 70. perc­ben Karsainak kecsegtető alkal­ma nyílt a szépítésre, de 8 m-ről az oldalhálóba lőtt. A 75. percben Nagy II, Borsányi volt a labda útja. Borsányi 25 m-ről váratlanul nagy erejű lövést küldött kapura, s a jól eltalált labda nagy erővel vágódott a jobb felső sarokba. 2:1 A gól után még akadt néhány erőtlen próbálkozásuk a vendé­geknek, ám a 84. percben a Vasas növelte góljainak számát. Puskás 16 m-est nem túl erős lövésére Magyar későn vető­dött, s a labda a bal alsó sa­­rokban kötött ki. 3:1 A hátralevő időben is a Vasas támadott, s végeredményben biz­­tosan győzött. ★ ★ A Vasas kapujában Tamás a gólon kivil komoly lövést nem kapott. A hátsó sarok legjobbja Fábián volt, aki igen határozottan, nagy­vonalúan játszott. Átlagon fe­lülit nyújtott Mészöly is, aki sokszor húzódott előre a fejel­­nn. A középpályán Müller sokat volt játékban, többször indított jó ütemben, de akadtak kihagyá­sai is. Menczel szünet után ját­szott hasznosan. A csatároknak csak időszakaik voltak. A fia­tal Tóth teljesítményét illeti el­sősorban dicséret. Ügyesen cse­lezett, s lőtt egy gólt is. A Videoton kapujában Magyar sokszor bi­­zonytalankodott. A védelem leg­jobbja a söprögető Kovács volt, de Nagy III és Borsányi is sok­szor lépett közbe jó ütemben. A középpályások nemigen tud­ták tartani a labdát, s a támadás­indításokkal is adósak maradtak. Elöl a három csatár közül Nagy II volt az, aki nagyon akart, so­kat mozgott, vissza is ment a labdáért, de a kapu előtt ő sem boldogult. A többiek mérsékel­ten játszottak. Várkonyi Sándor NB I. TARTALÉK, A-CSOPORT Vasas —Videoton 4:0 (2:0). Fáy u., 1000 néző. V: Pécsi. Vasas: Mészáros — Radics Z., Köböl, Vaskor, Antal I., Vigh, Antal P. Nell, Zsebrédi (Tóth), Glosszer (Radics J.), Schneider. Videoton: Szabó — Horváth, Szántó Miskei, Tauszmann, Pataki, Bodnár, Tieber (Szalmási), Pemmer, Szol­noki, Viola (Bekő). G: Radics J. (20. Nell, Zsebrédi. Jó: Radics J.) Nell, Vigh, ill. Pataki. Mészöly a Videoton-kapu előterében egy „emelettel” magasabbra ugorva fejeli el a labdát a Videoton játékosai elől. (Geleta Pál­­felvétele) A labdarúgó-világbajnokság nyitánya Mexikó-Szovjetunió Óriási érdeklődés előzi meg a VB ra­tot Hétpecsétes titok a két csapat összeállí­tása : Mexikó elnöke, Gustavo Diaz Ordaz nyitja meg a nagy tornát ♦ Százötezer ember szurkolja majd végig az első összecsapást (Mexico, 1970. május 30.) Ha most bárki megkérdez egy me­xikóit, hogy hol a világ közepe, habozás nélkül válaszol: — Kétségtelenül Mexicóban, uram!... Azaz a Mexikói Köztársaság fővárosában, ahol már 24 órá­nak sem kell eltelnie ahhoz, hogy — május 31-én, budapesti idő szerint 19 órakor— Tschen­­scher játékvezető éles síkSzava jelt adjon a nagy viadal kezde­tére. És akkor már a messze földön híres Azték-stadionban 105 ezer ember szorong majd. Vagy talán még ennél is több. A beszédtéma — szinte min­­den nyelven — azonos: a világ­bajnokság, a világbajnokság esélyei. Esetleg még „konkré­tabban”: mit hoz a VB rajtja, a Mexikó—Szovjetunió mérkő­zés? Mégis huszonketten A rajton kívül a gyakori be­szédtémák között szerepel a FI­FA rendkívüli ülése is, amelyen több érdekes határozatot hoz­tak. Az egyiknek egész Mexikó örül. Nevezetesen: ha az előre bejelentett 22-es keretekből va­laki megsérült, akkor május 30- án, délután 15 óráig a sérült lab­darúgót helyettesíthetik, így a mexikóiaknak nem kell eggyel kevesebb létszámmal harcba bo­csátkozniuk. A sérült Onofrét Marcos Rivas helyettesíti. Ő lesz a hazaiak 22. játékosa. Nézzük most a rendkívüli FIFA-ülés határozatait: 1. Az előzetesen bejelentett 22-es keretekből egy sérült já­tékost helyettesíteni lehet má­jus 30-án, szombaton délután 15 óráig. A cserékről csak szigorú orvosi vizsgálat után lehet szó. 2. Ha a június 21-i világbajno­ki döntőben a két csapat hosz­(Folytatás e 2. oldalon.) ív­­W/ m mm flétfoi­mhamunkban A mexikói labdarúgó­­világbajnokság rajtjáról Beszámoló a vasárnapi labdarúgó fordulóról A Vasas—Slavia KK-mérkőzés előtt Tudósítás a nemzetközi öttusa- és motorcsónak­versenyről, a magyar—román női tornatalálkozóról A külföld sportja