Népsport, 1970. szeptember (26. évfolyam, 205-229. szám)

1970-09-18 / 219. szám

LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚ Hogyan játszhat a Crvena Zvezd­a Belgrádban ? Megyeri úti észrevételek Tudtuk, hogy a Crvena Zvez­­da nagyszerű csapat, mégis könnyebb újpesti győzelemre­­ számítottunk, mégpedig azért,­­ mert az Újpesti Dózsa jó for­mában van, míg a jugoszlávok a bajnokságban mérsékelten szerepelnek: öt mérkőzésből csak négy pontot szereztek! Miljan Miljanics, a Crvena Zvezda edzője a mérkőzés előtti napon magyarázatot adott arra, hogy ott van a csapatával. " — Megtorpantunk, de csak át­menetileg. A mi együttesünk éveken át bajnokságot nyert. A játékosok kitettek magukért, de néhányan megöregedtek. Éppen ezért elhatároztuk, hogy mérték­tartó módon, de fiatalítunk, ép­pen­­ az újabb sikerek érdeké­ben. Meggyőződésem, hogy két év múlva ismét miénk lesz az elsőség. Amikor szóba került a Dózsa elleni mérkőzés, Milan Miljanics bizakodva beszélt: — Tartalékosan játszunk, mert nem állhat rendelkezésre Pavlics és Karasi, de így is ké­pesek lehetünk a továbbjutás kiharcolására. Szerdán este a Megyeri úton meggyőződhettünk arról, hogy az edző bizakodása nem alapta­lan. Ez a 2:0 bizony csak a keser­­ves küzdelem árán született meg. A mérkőzés nagyobbik részében 0:0 volt az eredmény, s amikor 1:0-ra vezetett a Dó­zsa, arra gondoltunk, ez aligha lesz elég a továbbjutáshoz! Szurkoltunk a második gólért. Sikerült! Miért ilyen keserve­sen? Mert a Crvena Zvezda je­lenlegi formájában és összetéte­lében is remek csapat, nagy tudást képvisel, s olyan erősza­kos, kemény, gyors labdarúgást játszik, amely megfelel a mai­­idők követelményeinek. Kár, hogy a belgrádiak gyakran dur­vaságokra ragadtatták magu­kat, Dzsorics például­­ nemcsak rugdosta Dunai Antalt, hanem megfogta, kézzel is lökdöste, s ezt tették a szélsőhátvédek is. Ilyen körülmények között nem csoda, hogy a Dózsa nehezen tudott kibontakozni. Rossz még gondolni is arra, hogyan játsz­hat a Crvena Zvezda Belgrád­ban, ha a Megyeri úton volt bátorsága durváskodni. A ven­dégek csupán az erélytelen Be­­csirovnak köszönhetik, hogy Antonijevics és Oszlojics végig­­játszhatta a mérkőzést, igaz, Bene is! Persze, a magyar bajnokcsa­pat sokat okulhat a mérkőzés­ből. Például azt, hogy sokkal többet kell mozogni, gyorsab­ban helyezkedni és passzolni, s a gólhelyzeteknek legalább a felét (!) ki kell tudni használni! Ha nem, akkor­ a nemzetközi porondon nem boldogulhatunk! Baráti Lajos a mérkőzés előtt azt mondta: kétgólos győzelem szükséges a továbbjutáshoz. Nos, ez megvan, mégpedig úgy, hogy a jugoszlávok nem rúgtak gólt és ez a magyar bajnokcsapat számára nagyon előnyös. Belgrádban nehéz kilencven perc vár a Dóssá­ra. Mégis bízunk a lila-fehérek to­vábbjutásában, mert­ ha a Crve­na Zvezda bátrabb támadójáté­kot játszik — márpedig a to­vábbjutás érdekében ilyen já­tékfelfogásra kell törekednie —, fellazul a védelme, s akkor Benéék sem fognak tétlenkedni, a támadások befejezése szem­pontjából könnyebb dolguk lesz, mint a Megyeri úton volt. A Dózsa védelmének viszont sok­kal nehezebb! Dzsajics, a világhírű balszélső azt mondta: — Belgrádban óriási küzdelem lesz! Ennek tudatában alaposan felkészül a visszavágóra az Újpesti Dózsa is. . Behozhat­j­a hátrányát a Honvéd! Egy és más A­berdeenből A Bp. Honvéd Aberdeenben már a mérkőzés elején 1:0 arányban vezetett, aztán a ha­zaiak 3 gólt rúgtak, s így két­gólos előnnyel jöhetnek Kis­pestre. "Preiner Kálmántól azt kértük, adjon magyarázatot az 1:3-ra.­­ _ Úgy tűnt, hogy sikerül szép" sikert elérnünk, de­ a ké­sőbbiekben nagyon furcsán ala­kultak a dolgok. Az egyenlítő gólnál, az egyébként jól játszó Komoréról pattant a labda Gra­­ham elé. A második gól nagy lesből esett! A legfurcsább a harmadik volt. Már-már úgy tűnt, hogy 2:1 marad az ered­mény, amikor szabadrúgáshoz jutottak a hazaiak. A bíró, aki régi ismerőse a Honvédnak, hiszen 1965-ben a 2:0 arányban végződött Liverpool a Honvéd KEK-mérkőzést­­ vezette, még rendezte a sorfalunkat, amikor már elrúgták a labdát. A hátul tartózkodó Kocsis elé került a labda, késlekedett a felszabadí­tással, St. Murray rácsapott, s a hálóba lőtt. — Szerintem az Aberdeen 1 gólos győzelme lett volna valós. A mezőnyben a hazaiakkal egyenrangú ellenfelek voltunk. B­ 1-nél módunk nyílt volna az­­egyenlítésre. Pusztait felvágták a 49. percben, a büntetőterületen belül, a szélső estében a jobb kapufát találta el. A tapaszta­latokat hasznosítani fogjuk. A hátrányt be tudjuk hozni. Ha 2:0-ra győzünk, s ez valósnak látszik, akkor továbbjuthatunk.­­ Vasárnap rangadót játszunk a Dózsával, aztán válogatott találkozók következnek, majd 30-án jön a visszavágó. Bízom abban, hogy játékosaink vala­mennyi fronton bizonyítják majd, hogy tudnak és akar­nak küzdeni. Továbbjutást ígérő gól Craiovában ? A Pécsi Dózsa bemutatkozása a nemzetközi kupaküzdelmek­ben a vereség ellenére is sike­resnek mondható. Egy góllal kikapni idegenben, mindenkép­pen szép teljesítménynek szá­mít. A visszavágó mérkőzés szempontjából viszont aranyat ér az egyetlen gólocska, ame­lyet Máté helyezett el a vendé­gek kapujába. A mérkőzéssel kapcsolatban le kell írni, hogy nagy hibát követtek el a pécsi vezetők, amikor 23 órás utazásnak tet­ték ki a csapatot. Ezt körül­tekintőbb szervezéssel, ügye­sebben és okosabban is megold­hatták volna. A hosszú, fárasztó út, bármennyire is festői tája­kon vezetett, kimerítette a tár­saságot. Ez meglátszott a mér­kőzésen nyújtott teljesítményen is. Hernádi például az első fél­időben árnyéka volt önmagá­nak. Igaz, szünet után nagy ta­pasztalata átsegítette a nehéz­ségeken. De a találkozó végére az egész együttes elfáradt. Az összecsapást a hazai csa­társor és a pécsi lila-fehér vé­delem hatalmas küzdelme jelle­mezte. Elég volt azonban két megingás és odaveszett a várat­lan vezető gól után, a remélt még nagyobb siker. Mindent összevetve a Pécsi Dózsa meg­tette a kötelességét és csak olyan minimális hátrányba ke­rült, amely a Mecsek-alján könnyen behozható. Sőt! A Craiova csalódást okozott, nem igazolta hazai hírnevét.­ Főleg Oblomecco, a gólgyáros játszott gyengén, így elmond­ható, hogy a hazaiak győzelmé­hez egy jó adag szerencse is hozzájárult. A pécsiek elégedettek az ered­ménnyel és fogadkoznak, hogy mindent elkövetnek a tovább­jutás érdekében! Kupa a lányoknak! A női labdarúgás a jelek sze­rint csatát nyert nálunk. A szinte napok alatt alakult együttesek már rendszeresen játszanak edzőmérkőzéseket, és néhány vidéki városunkban, sőt, az árvízkárosultak javára ren­dezett pót-SZUR-on a Népsta­dionban is nagy sikerrel szere­peltek amazonjaink. A BLSZ a kezdeti sikerek, érdeklődés lát­tán elhatározta, hogy női lab­darúgó kupamérkőzéseket ren­dez. Az Észak-Budai Vendég­látó Vállalat már fel is ajánlotta erre a célra díszes serlegét. Az első jelentkezők a legrégebben alakult „femina” csapatok vol­tak. A FEMINA FCS, a Szállí­tók, a Vendéglátó FCS, a Tele­fongyár gárdája. Bizonyára nagy érdeklődés mellett kerül­nek majd sorra a kupatalálko­zók, amelyek végleg bebizonyít­ják majd, valóban életképes-e lányaink, asszonyaink labdarú­gása. „ " m n" f' "m!11­0" " ' A nyolcadik hely nyomában A Barátság Kupa tanulságai Útravalóul azt írtuk a Barát­ság Kupára induló ifiválogatott­ról: reméljük, nem okoz csaló­dást. Végül csak a 8. helyre tel­lett erejéből. Ennél többet vár­tunk. A gyenge szereplés kel­lemetlen kérdéseket vet fel. Ho­gyan tudunk majd helytállni az UEFA-torna selejtezőjén, s mi várható a magyar­­ifjúsági labdarúgástól, ha eljut a jövő évi 16-os döntőbe? Balogh Sándor edző higgad­tan értékelt. Nem nagyította a hibákat, de nem is hallgatta el. Éppen a jövő érdekében, na­gyon kritikusan beszélt.­­ A magyar csapat utolsó előt­ti lett. Kérjük, mondja el, mi az oka ennek? _• Érdekesen alakult a torna — válaszolta az edző. — Ha egy kis szerencséje van a csapatnak, akár döntőt is játszhatott vol­na ... De menjünk sorjában. A­ lengyelek ellen kezdtünk, 2:2 lett az eredmény. Utána 3:1-re kikaptunk Bulgáriától, aztán 7:1-re leléptük Kubát. Ezután jött a Románia elleni összecsa­pás. Ha mi nyerünk, az első he­lyért játszottunk volna. Vesztet­tünk 3:1-re. Végül jött a hely­osztó. A rendes játékidőben 1:1 volt az eredmény, a hosszabbí­tásban viszont 2:1-re kikap­tunk. Végeredményben 12:11-es gólaránnyal, 1 győzelemmel, 1 döntetlennel és 3 vereséggel bú­csúztunk a tornától. A gyenge szereplés összetevőiről — rövi­den. Kialakulatlan, tapasztalat­lan csapattal mentünk ki. A já­tékosok közül sen­ki nem ját­szik az NB I-ben, sőt, még NB I B-s és NB II-es­­labdarúgó sincsen az együttesben. Legtöbb­jüknek ez volt az első külföldi útjuk. És még valamit: több já­tékos nem úgy viselkedett, aho­gyan il ők! — Mi volt az általános szak­mai hiba? — Általában mindenki lassú az együttesünkben, kerülik­­ a közelharcot, nem mernek üt­közni. A csatárok annak ellené­re, hogy 12 gólt lőttek, sokat hi­báztak.­ Hasenauer és Szabó, a két kapus, egymást múlta felül­­ a hibázásban. Ez természete­sen kihatott az egész csapat tel­jesítményére. A most szerepeltek közül többen fogyatékosságaik miatt szóba sem jöhetnek az ifi­válogatott kialakításánál. Csakis azok maradnak meg, akik mind emberileg, mind sportbelileg be­csületesen állnak helyt a pályán és a játéktéren kívül. — Ezek a hibák nem Lengyel­­országban „születtek”. A játé­kosok nyilván magukkal hozták azokat otthonról, egyesületük­ből. — Pontosan így van. Saj­nos, az ifjúsági bajnokság sem Budapesten, sem vidéken nem szolgálja a játékosok felkészí­tését a nemzetközi feladatokra. * — Beszéljünk a jövőről. Ki marad meg a most szerepelt együttesből? — Csupán néhányan! A most összeállított keret így fest: Ka­pusok: Kenesei (U. Dózsa) és Németh (BVSC). Hátvédek: Komjáti (Vasas), Pataki (K. Va­sas), Borbély (U. Dózsa), Kon­­rád III (Pécs), Erős (FTC). Kö­zéppályások: Mezősi (Egyetér­tés), Horváth L. (Rába ETO), Kovács B. (Alberttelep). Csa­tárok: Fehérvári (Bp. Honvéd), Kozma II (SZEOL), Gass (DVTK), Váradi (Ózd), Bartók (Dunaújváros), Póczik (Rába ETO).­­Ez a véglegesnek tekint­hető keret számos, tapasztalt NB I-es játékost is magában foglal. Olyanokat, akik képesek arra, hogy a jövőben eredmé­nyesebben szerepeljünk. — Folytassuk a vitát a jövő­ről. Mit kell tenni azért, hogy ne érjen minket hasonló megle­petés? — A bajnokság színvonalának emelése, a jobb válogatás, a ki­­­választottakkal való rendszere­sebb foglalkozás — mind-mind a jövő” feladata. Ha előre aka­runk lépni, széles körben kell javítani a munkát! — Hallhatnánk valamit a leg­közelebbi tennivalókról? — Az osztrákok elleni váloga­tott mérkőzés következik, majd még idén sor kerül a lengyelek elleni két UEFA-selejtezőre. Mi azt javasoltuk, hogy október 28- án Lengyelországban, novem­ber 4-én pedig Budapesten le­gyen a mérkőzés. Gondolom, hogy az új összetételű gárda képes lesz kivívni az UEFA 16- os döntőjébe jutást. Májusig lesz idő egy ütőképes csapat összeko­vácsolására, s akkor talán sike­rül újra jobban szerepelni az UEFA-tornán! Varga Béla Hét csatár , kevés csatár Szerdán a Hungária körúton az SBTC nagyon tisztelte az MTK-t. Talán jobban is, mint kellett volna. Egy sepregető, négy hátvéd s három középpá­lyás szállta meg a salgótarjáni ■kapu előterét. Hogy minél kevesebb gólt kap­janak. Az első félidőben csak egyszer kellett ugyan maga mögé nyúl­nia Szőkének, ám mindezt nem annak köszönhették a vendé­gek, hogy sok védőt tartottak hátul, hanem annak, hogy a kék-fehérek nem tudták ki­használni féltucat gólszerzési le­hetőségüket. Mert mi is volt a helyzet? * Az MTK uralta a pálya két­harmadát. A középpályás Dunai is csatár volt. Úgyszintén Cseté­­nyi is. Sőt, ha Strasszer nem akart hosszabb ideig unatkozni, akkor ő is felment kapura lőni. A vendégek két előretolt csa­tárral próbálkoztak. A középpá­lyás Horváth és Jepli kísérelte meg, hogy közel kerüljön­ az MTK kapujához. Nem igen értek oda. Még kellett volna egy-két társ. Már nem csak Szuromi kapta meg a szokásos testőrt, hanem az új „veszélyes elem”. Kon­tár is. Hja kérem, a Diósgyőr elleni két gól, s a Dózsa elleni játék ugyancsak megnövelte a tekintélyét a csatárnak." Nos, Moór Ede Lászlóra bízta Kor­tár őrzését. László azon­ban nem tudott megbirkózni a feladattal. Ezért az edző ké­sőbb Vertigre bízta Koritárt. Ez ugyan jó húzásnak bizonyult, de ekkor az MTK már vezetett, közel állt a győzelemhez. Ezt végül is be is biztosította, mert az SBTC 0:1, sőt még 0:2 után is a védekezésre összpontosított, ahelyett, hogy megpróbált volna támadni. Az SBTC ezen a mér­kőzésen bátortalanul játszott, magára kényszerítette az MTK támadásait. Hogy ez így tör­tént, abban közrejátszott a há­rom középpályás — Szalai, Ré­pás, Básti — nagyon mérsékelt teljesítménye is. ÁPRILISI „TRÉFA” — szeptemberben a labdarúgó AH Ill-ban Érdekes kezd lenni a labdarúgó NB III. Könnyű ezt megálla­pítani, hiszen 5 forduló után — a 114 csapat közül — mindössze 15 a veretlen, 15 a nyeretlen. Egyetlen a pont nélküli (Miskolci EAFC) és egyetlen a pontot még nem vesztett együttes (Pécsi VSK)­ A táblázatok élcsoportjában (és az „alsóházban” is) állan­dóan változik a helyzet, nagyszerű versengés folyik a helyezé­sekért. Ennek a következménye, hogy a csapatok szinte egymás „hegyén-hátán” vannak. Északkeleten az 1. és 12. között, a Duna­­menti csoportban az 1. és 14. között, Délkeleten az 1. és utolsó előtti között mindössze 4 pont (!) a különbség. Az 1969. évi 2. he­lyezett Lábodi MEDOSZ a 15., az ugyancsak 2. Keszthely és a 4. Dunaújvárosi Papírgyár pedig utolsó, az egyidényes bajnok Tisza Cipőgyár a 14. stb ... újra „éled” (ki tudja már hányadszor) a III. ker. TTVE, a Miskolci Bányász (Pereces), az Olajbányász SE (Nagykanizsa), s újra a sereghajtók között tanyázik a Kecskeméti TE, a Nyerges­újfalu stb. És az is­ nagy meglepetés, hogy a Tűzoltó Dózsa, a Gás­pár SE, az Ikarus Alba Regia szintén az utolsók között áll. Mindez persze ma még nem sokat jelent, hiszen csak az őszi forduló egy­­harmadán jutottunk túl. De a lejátszott 360 mérkőzés azt mutatja, hogy labdarúgásunk negyedik vonalában is történt valami. Mert a küzdelmek kétségtelenül érdekesek, a színvonal és­­ a nézők száma azonban még alacsony, messze van a régitől. Márpedig ez egyáltalán nem közömbös egy bajnokság sikere szempontjából. Győrszentiváni bravúr Az ötödik forduló után, az Északnyugati csoport élén két­pontos előnnyel a Győrszentivá­ni TSZ SE áll. Jó szereplésük az NB III egyik legnagyobb meglepetése. A tsz-együttes ta­vasszal a 14. helyen végzett és 15 mérkőzésen annyi pontot szerzett, mint amennyit most, az első 5 fordulóban! Az évek óta NB III-ban szereplő csapat játékosállománya kiöregedett, számukra soha jobbkor nem jö­hetett v­olna az egyidényes baj­nokság­ új gárdát kellett kiala­kítani, nem kevesebb, mint 6 fiatal játékost kellett beépíteni az együttesbe. A községben nem tulajdoní­tanak nagy jelentőséget az első helynek, legfeljebb azt mond­ják, így nyugodtabban nézhet­nek a közeljövő elé és a kitűnő rajt nagy előny lesz -e a ki­esés (!) elkerülésében. Még egy győrszentiváni „specialitás”: Schillinger Rudolf 7. éve ve­zeti a labdarúgók edzéseit, úgy látszik — az eredmények ezt bizonyítják — hosszú távon is lehet ugyanabban az egyesület­ben edzői tevékenységet foly­tatni! Kőszegi balszerencse Ezt mutatta több mint 10 éven át a kőszegi példa is. Jenkei Ede volt ennyi ideig a kősze­giek szakmai vezetője, tavasz­­szal azonban nagyon gyengén szerepelt a mindig élcsoportban tanyázott textiles gárda, s Jen­kei megvált tőlük. Az őszi idény is rosszul kezdődött, hiszen 360 perc alatt mindössze egyetlen gólra telt az átszervezett csapat erejéből. Pedig a lelkesedéssel nem volt baj (a nagy akarás­ban­­ nemegyszer előfordult, hogy az egyik kőszegi játékos leszerelte a másikat). Legutóbb végre bizonyított a Kőszeg, méghozzá idegenben! Az Ajkai Alumínium kicsit le­becsülte a múlt heti­­sereghaj­tót. A kőszegiek idegenben sem álltak be védekezni, bátran tá­madtak, s az addig mindössze két gólt kapott ajkaiak ellen há­romszor vezettek, végül is — ritka balszerencsével — elvesz­tették az egyik pontot. A 89. percben még 3:2-re vezettek, amikor 30 m-es szabadot rúg­hatott az Ajka. Már csak annyi idő volt, hogy Peternics a lab­dát elrúgja ... A­­ 16 éves kő­szegi kapus a labda mellé ütött, s a ritkán látható potyagól, az utolsó pillanatban a kőszegi há­lóba hullt. /I Bolti* SC utódai A Békéscsabai Agyagipar já­tékosai is akkor a legidegeseb­bek, amikor a 90. perchez köze­lednek. A csabai nagy munkás­kerület, Erzsébethely csapata — a sorsolás szeszélye folytán — az elmúlt hetekben a csoport két legjobbjának volt a vendé­ge. Csongrádon 80 percen át az agyagosoknak állt a mérkőzés. Amikor azonban a 80. percre ugrott az óra mutatója, a lab­da is bekerült a csabai kapuba. S ezzel az egy góllal nyert a Csongrádi Pedig kapufát lőttek, több tiszta helyzetet kihagytak, egyszóval a győzelemre is esé­lyesek voltak a csabaiak ... Kiskunhalason a 87. percben még 2:0-ra vezettek, végül is döntetlenül (!!) végeztek. De ho­gyan? A­ 87. percben a két régi, tapasztalt csabai, Farkas és Arda a félpályánál adogatott egymásnak. Először sikerült, másodszor sem volt baj, har­madszor azonban az egyik hala­si játékos megunta a cicázást, elvette a labdát és — szépített! Amire, nem éppen épületes mó­don a B. Agyagipar csatárai és védői „vitát rendeztek”. Ők vitáztak, a halasiak pedig roha­moztak. A 90. percben Láza II „el a kaputól” jelszóval partra rúgta a labdát. A játékvezető hosszabbított, s ekkor mind a 20 mezőnyjátékos a csabai 16-osnál tolongott. Egymás után három lövés zúdult a B. Agyag kapu­jára, de mindháromszor vissza­került a labda a kapu előte­rébe. Negyedszer is visszajött, a halasi Csányi aztán a jobb sarokba lőtt... Jó kis csapat a csabai mun­kásegyüttes, az egykori híres Bohn SC egyenes ági leszárma­zottja, s játékosai sok mindent örököltek a nagy elődtől. Töb­bek között ügyvédnek is dicsé­retére váló, szónoki tehetséget. Ami nem is volna baj, ha nem a mérkőzésen gyakorolnák­­ — nem is egyszer egymás között — ezt a tehetségüket. Mert, ha nem vitatkoznának, most a táb­lázaton is feljebb állnának. Béres Vaszl­i ..névjegye" Neve Béres László. Pár nap­pal ezelőtt múlt 21 éves, 175 cm magas, súlya 68 kg. A Balassa­gyarmati SE 10-es számú játé­kosa. A félidényes bajnokságban előző csapatának, a B. Dózsá­nak volt a gólkirálya. NB III-as játékost nem szo­kás így bemutatni, most mégis kivételt teszünk: Béres László ugyanis csapata eddig elért 8 góljából hetet szerzett... Vasár­nap rúgott először gólt a csapat más tagja is. Bár a labdarúgás kollektív játék, Béres Lászlónak, illetve további góljainak mégis jelentős szerepe lehet abban, hogy a határszéli csapat végül is hol köt majd ki a tábláza­ton ... Nagy József Péntek, 1970. szeptember 18. )