Népsport, 1970. október (26. évfolyam, 230-256. szám)

1970-10-18 / 245. szám

„Hajnali" rangadó a Fáy utcában. ^ ftti­m —■8B—KIW&H Népsport A MAGYAR TESTNEVELÉS­ ÉS SPORTSZÖVETSÉG LAPJA VASÁRNAP, 1970. OKTÓBER 18. Ára 1 forint XXVI. ÉVFOLYAM, 245. SZÁM Szombatom is közörnségsi­ker as m■g&taliÉ®mmsm Tizek bajn­o­kstágá­m A férfiaknál már csak két játékos veretlen ♦ A nőknél Kisházi, Papp Angéla és Magos esélyes az első helyre Az asztalitenisz Tízek bajnok­­ságának második napján az első komoly meglepetést a verseny­­bíróság húzása okozta: minden indulónak egy papírt adtak, amelyből kiderült, hogy — saj­nos — nem készültek el a pla­kettek, s a résztvevők majd később kapják meg a díjakat. Elkészült viszont az erejével Harangi. A vasutas versenyző „vonata két sorompót is ka­pott”, játszmát sem nyert. Bör­­csey elég gyorsan kijavította pénteki kisiklását. Az érdeklődés elsősorban a két nagy esélyes játéka felé irányult. Jónyer csak hatalmas csatában nyert a bátor Kocsis ellen, aki előzőleg Klampárt is „megijesztette”. Beleznay a vártnál simábban vesztette el veretlenségét a Klampárral szemben. Így tehát már csak Klampár és Jónyer volt ve­retlen az egész mezőnyben. Ha néha-néha meg is torpantak — hiszen nem gép az ember — aránylag „kiemelkedve” halad­tak a cél felé. A nők mezőnyében szombaton Magos, Kisházi és Papp szinte egyenlő eséllyel állt asztalhoz. Papp kettő, Magos és Kisházi egy-egy mérkőzést nyert, tehát lényegében nem változott sem­mi. Ezután került sor a sors­döntőnek mondható Kisházi- Magos összecsapásra. A nagy tét miatt, kissé félén­ken játszó Magos az első játsz­mát 4:0-as vezetés után vesztet­te el. Aztán felélénkült, húzoga­­tásait kemény befejező ütések­kel zárta és kiegyenlített. Kis­házi azonban a harmadik játsz­mában ismét kivédte. Mag06 — úgy, hogy végig vezetett — 2­2- re alakította a játszmaarányt. Az ötödik játszmában 10:6-nál (Kisházi javára) fordultak. 13:7, 16:8, majd 21:8 lett! A Kisházi-győzelemmel a hely­zet nem sokat változott, Ma­gos nem tudott megugrani, s így továbbra is mindhárman — Kis­házi, Papp A. és Magos — esé­lyesek az első helyre.. Még csak annyit: meglepetést okozott Hernádi győzelme Juhos ellen, és Izsó jó szereplése. A serdülők versenyéről: a fiúk­nál Juhász öt győzelemmel áll az élen, őt Schillinger és Rajnai követi négy-négy győze­lemmel. A lányoknál Csik szin­tén öt győzelemmel vezet Ru­­zsenszky II előtt Péntek késő esti eredmé­nyek Férfiak: Harangi —­Kocsis 3:2, Tímár—Pignitzky 3:0,Beleznay— Börzsey 3:1. Nők: Kisházi—Lotacher 3:0, Zongor—Petrányi 3:1, Hernádi — Petrányi 3:2, Magos—Juhos 3:1, Izsó—Hernádi 3:1. (Folytatás a 2. oldalon) Jónyer István tenyerest­ált Mai számunkban: A labdarúgó NB I vasárnapi fordulójá­nak esélyei (3. oldal) Mit jelent a Pécsnek — Newcastle (3. oldal) Turizmus ürügyén (5. oldal) A csend rossz előjel (7. oldal) Intim beszélgetés Mó­czárral (7. oldal) A labdarúgó KK-ról (8. oldal) ­AZ ATLÉTIKÁM RANGADÓN az Újpesti Dózsa húszpontos vezetést szerzett csak negyedik kísérletével előz­te meg Fejért A Honvéd aggodalmai bevál­tak, Farkas nem tudott rajthoz állni 100-on, a bemelegítésnél erős fájdalmakat érzett Bátori könnyen hagyta maga mögött a mezőnyt, Rábait azonban Papp be tudta fogni. Még szoros volt a küzdelem, mert akadályon Jóny a hajrában biztosan előzte meg Mátét és a Honvéd 23:21-re vezetett A váltóban a dózsáso­­kat csak a REAC tudta megszo­rítani, s az újpestiek egy pont­tal átvették a vezetést. A fordulópont, az 1500 m következett. Az esélyesebb Honvéd-futók „ifjúsági” iramban cammogtak a BEAC-isták mögött, s erre a taktikára a hajrában ala­posan ráfizettek. Az utolsó kanyar előtt Zemeni élre tört és a célegyenesben kí­vülről Nagy V. is elhúzott Török mellett. Ettől kezdve már csak Dózsa-sikerek következtek. Az újpesti kalapácsvetők fölényes kettős győzelemmel tértek visz­­sza az edzőpályáról. Fügedi bá­tor kezdés után, a hidegben is alig maradt el egyéni csúcsától 400-on és Bátort is kitűnően tartotta magát. A rúdugrásban tovább nőtt a Dózsa előnye és az „i” betűre Pajor tette fel a pontot, amikor távolban utolsó kísérletével legyőzte a vezető Kalocsait. 100 m: 1. Bátori (UD) 10.7, 2. Hajdú (B) 10.9, 3. Papp (H) 10.9, 4. Mihályi­ (B) 11, 5. Rá­bai (UD) 11.1. 400 m: 1. Füge­­di (UD) 47.3, 2. Bátori 47.7, 3. Szatmári (H) 49.3. 1500 m: 1. Nagy V. (UD) 4:03.3, 2. Zemen (UD) 4:03.4, 3. Török (H) 4:03.5, 4. Szabó (H) 4:04.3. 3000 m akadály: 1. Jóny (H) 8:56, 2. (Folytatás a 2. oldalon) Az atlétikai NB 1 hagyomá­nyos férfi rangadója az idén sem tagadta meg magát. Már az első napon sem maradt adós a meglepetésekkel. Az első öt szám után a küzdelem várat­lanul egyoldalúvá vált és az Újpesti Dózsa fölényes vezetés­hez jutott. Sőt, az újpesti atlé­tanőknek is esélyük van a győzelemre a Bp. Honvéd ellen a még nyílt női találkozón. Az utolsó forduló többi via­dala közül a Vasas női csapata már szombaton jelentős lépést tett a végső győzelem felé. A szélcsendes, de már hideg időben egy felnőtt csúcs (Varjú), egy „majdnem" csúcs (Balogh Gy.) és még néhány kitűnő eredmény fémjelezte a hajrá első napját. FÉRFTVIADALOK Vassú 19:72-re javította a súlylökő­­csúcsot! U. Dózsa—Bp. Honvéd 63:43 U. Dózsa—BEAC 70:36 Bp. Honvéd—BEAC 65:41 — Kár volt ilyen későre hagy­ni a rangadót — mondogatták sokan kora délután a Megyeri úti stadionban. Hiába sütött ki néha a nap, már a rajt idején hideg volt, s utána félóránként esett a hőmérő higanyszála. A papírforma jegyében indult a küzdelem, Milassin egy botlás ellenére is biztosan győzött gá­ton. Azután már a súlylökőkör felé irányult a figyelem. Nem hiába készült Varjú Vilmos erre a versenyre. A 19.40-es biztató kezdés után második kísérlete kitűnően sikerült és még le sem vágódott a golyó, máris felkiáltott: Megvan! Érezte, hogy az esedékes csúcsjavítás végre sikerült , egy perccel később már fogadhatta a gratulációkat: 19.71-et, majd az utánmé­­réskor még egy centivel többet mutatott az acél­szalag. Az új Berg-golyó a szabályosnál súlyosabb is volt az eredmény tehát bevonulhat a rekordlis­tára. A nagy örömtől érthető, hogy Varjú a hátralevő kísér­leteinél már nem tudott eléggé összpontosítani. Mögötte Holub Négy év után javított ismét csúcsot szombaton Varjú Vilmos , és már csak 28 centi hiányzik a 20 méteres határhoz (Geleta Pál felvétele) Békés döntetlen Pécs—Tatabánya 0:0 Az első félidőben Rappnak egyetlen védenivalója sem akadt és Rothermelnek is csak egy ízben kellett hárítania • Kezdetben a pécsiek támad­tak többet, de nem voltak igazán veszélyesek Pécs, 4000 néző. Vezette: Zá­vodszky (6), (Borzási, Hévizi). Pécs: Rapp (—) — Hernádi (6), Maurer (4), Konrád I (6), Kincses II (—) — Kocsis (4), Tüske (5) — Bérczési (5), Máté (5), Tóth J. (5), Dunai dr. (5). Ed­ző: Czibulka Mihály dr. Tatabánya: Rothermel (—) — Lévai (5), Kovács I (7), Lacz­­kó (5), Kovácshegyi (5) — Ko­vács II (5), Arany (4), Horváth (5) - Szabó (5), Tóth K. (5), Her­nádi (4). Edző: Lakat Károly dr. Csere: Kincses II helyett Da­­ka (6) a 23. percben, Hernádi helyett Makai (—) a 74. percben, Dunai dr. helyett Rónai (—) a 82. percben. Szögletarány: 13:3 (7:1) a pé­csiek javára. Pécsi támadások vezették be a játékot, két szöglettel. A 4. percben Horváth a Dunai dr.­­ral történt ütközés után a föl­dön maradt. Négy percig ápol­ták a vonal mentén, s csak az­után tért vissza. A bányászcsa­pat elsősorban védekezett. A 11. percben Dunai dr.-tól elpat­tant a labda jó helyzetben, 6 méterre a kaputól. A 20. perc­ben Kincses is lesántikált az alapvonal mögé, majd az orvos jelezte, hogy a hátvéd harckép­telen. A túl korai csere kissé megzavarta a hazai együttest, ezután akadoztak a pécsi tá­madások. Egy-két alkalommal a vendégcsapat is előretört. A 29. percben Horváth letal­palta Mátét, amiért szigorú fi­gyelmeztetést kapott. Már a ha­todik szögletet rúgta a pécsi gárda, de a tatabányai kapu nem forgott komoly veszélyben. Sok volt az apró szabálytalan­ság, s ez gyakran törte meg a játék folyamatosságát. A 37. percben Dunai dr. remekül per­­dített Bérczési elé, de a szélső beadása nem talált hazai csa­tárt. Később Kocsis célozta meg távolról a kaput, de a labda el­kerülte a bal sarkot. Csapkodó játékkal fejeződött be az első félidő. A II. FÉLIDŐ Az 55. percben Konrád felett elszállt az előreívelt labda, Tóth K. húzott vele kapura, de 12 méterről a kapu mellé lőtt. A kezdeti sikertelen pécsi tá­madások után néhány tatabá­nyai előretörés következett, de ezek is elhaltak a pécsi 16-os környékén. A 60. percben Rapptól elpattant a labda, de Tóth K. nem tudta kihasználni ezt a lehetőséget sem. A pécsi csapat fáradtan játszott, össz­­játéka akadozott, de a tatabá­nyai gárda sem küzdött nagy lendülettel. Ezért igen mérsé­kelt volt­ a színvonal. A 78. percben az ezúttal fel­tűnően bizonytalan Maurer kés­lekedett a beavatkozással, Sza­bó kiugrott a labdával, de Rapp kifutott és tisztázott. Később Makai elől mentett szögletre a pécsi kapuvédő. A 84. percben Kocsis lőhetett volna gólt, de a védők közbeléptek és szöglet lett a támadás vége. Az utolsó percekben, Rónai beállása után kissé lendületesebb lett a ha­zai csapat A pécsi kapuban Rappnak csak a máso­dik félidőben akadt két-három védenivalója. A hátvédsorból Hernádi teljesítménye dicsérhe­tő, viszont Maurer ezúttal fel­tűnően bizonytalan és erőtlen volt. A középpályán sem Tüské­nek, sem Kocsisnak nem sike­rült eredményesen szervezni a támadásokat. A csatárok nem­ kaptak elég támogatást, egyi­kük teljesítménye sem érte el a megfelelő szintet A tatabányai kapuban Rothermelt nem tet­ték próbára a pécsi támadók. A védelem tagjait lelkesedésük dicséri. Kovács I volt a legbiz­tosabb pont ebben a sorban. A középpályások a pécsi támadá­sok zavarásáért érdemelnek em­lítést, támadásszervezésük gyen­ge volt. Elöl csak Szabó és Tóth jelentett némi veszélyt Tóth Zoltán NB I TARTAI.ÉKCSOPORT Pécsi Dózsa — Tatabányai Bá­nyász 0:0. Pécs, 100 néző. V: Ig­­nácz. Pécs: Kollár — Gyurina, Udvarácz, Kincses I, Kaszás, Rá­fi, Kardos (Rózsahegyi), Konrád m. Köves, Jánosi, Hadi. Tatabá­nya: Csepecz — Léber, Fenyvesi, Beck, Vizkeleti, Klausz, Zöldi, Mé­száros, Arató, Locker, Koós (Ko­csis). Jő: Kollár, Kaszás, ill. Fenyvesi, Beck, Arató. Az NB I állása Az utolsó oszlopban a jutalom­­pontok az 1970—71. évi bajnok­ságban szerzett pontokkal együtt szerepelnek. 1. O. Dózsa 9 6 2 1 27- 8 22 2. Vasas 9 7 2 2 23-10 20 3. MTK 9 3 5 1 16-10 18 4. Bp. Honv. 9 4 2 3 16-11 17 5. Ferencv. 9 4 1 4 11- 9 17 6. Pécs 10 3 5 2 12- 9 16 7. Csepel 9 3 4 2 9-11 16 8. Diósgyőr 9 4 2 3 12-15 15 9. Salgót. 9 4 2 3 13-15 12 Tatab. 10 3 2 5 12-14 12 11. Haladás 9 4 2 5 15-19 11 Videoton 9 3 2 4 7-11 11 13. Korpió 9 3 2 4 14-18 10 14. Dunaújv. 9 2 2 5 8-19 10 15. Rába ETO 9 3 2 6 8-14 7 16. SZEOL 9 1 1 7 6-16 4