Népsport, 1971. április (27. évfolyam, 77-101. szám)

1971-04-22 / 94. szám

0­0 £ VpKC*0 « Már minden pontnak nagy a jelentősége Húsz gól, 22 ezer néző Sima fordulónak ígérkezett, néhány csapat azonban gondoskodott róla, hogy ne az legyen. Bombameglepetés volt Egerben, a Szőnyi úton, keservesen győzött otthonában a Békéscsaba, a Zalaegerszeg, „barátságos" döntetlen született Pé­csett (bányászcsapatok között) és két fővárosi együttes (az Egyetértés és a Ganz-MÁVAG) pár­harcában. Több mint húszezer néző szórakozott, örült vagy bosszankodott az NB I B 24. fordulójá­nak kilenc mérkőzésén a pesti csapat harcosságból, lelkesedésből és taktikából ki­tűnőre vizsgázott­. Az egri védők, akik a leg­utóbbi 8 .bajnoki mérkőzéséül mindössze egy gólt kaptak, ezúttal joggal tettek , szemrehá­nyást a támadósor tagjainak. Kapussors A vasárnap másik nagy meg­lepetése a tavasszal rendkívül gyengén szereplő MÁV DAC győzelme volt a fővárosi test­vércsapat BVSC ellen. Hatal­mas küzdelmet vívott a­­ két együttes, s a heves harcban első­sorban két játékos, a győri Pá­los és a budapesti Németh tel­jesítménye tűnt ki. Pálos kö­zépcsatárt játszott, sokat moz­gott, kemény volt, rengeteget lőtt kapura és kitűnően fejelt. Hogy ezen a mérkőzésen nem szerzett k­ét-három gólt, az csak a kitűnően védő Németh­­nek tulajdonítható. Kovács Im­re — a csatár edzője — mér­kőzés után csak ennyit mon­dott: „Ha mindig így játsza­na? A BVSC fiatal kapusa ragyo­góan védett. Komoly verseny­ben volt Pálossal a­ mezőny leg­jobbja címért. És milyen a ka­pussors? A 78. percben egy könnyűnek látszó labdát elvé­tett és az ebből kapott góllal­ a BVSC 1:0-ra kikapott. Két egyé­ni teljesítmény, amely egyfor­mán jónak indult, de nem egy­formán jól fejeződött be... Egerszegi gátlások A ZTE-nek az idei tavaszon nem valami jól megy a játék a hazai pályán. Az idegenbeli mérleg jobb (!), m­int a hazai. A hiba a csatárokban van­, hi­szen sem a Ganz-MÁVAG, sem a MÁV DAC kapuját nem tud­ták bevenni, noha a mezőnyben mindkét esetben felülmúlták el­lenfelüket. Most vasárnap a Székesfehér­vári MÁV Előre ellen egy ideig úgy látszott, megtörik a jég: két gólt is lőttek, amikor 2:1-es ál­lásnál 11-eshez jutottak. Tovább növelhették volna az előnyt, ám ekkor felszínre jutottak a gát­lások: másodpercek teltek el anélkül, hogy bárki is vállal­kozott volna a büntetőrúgásra. Végül, nagy nehezen, Vörös Ist­ván, a csapat egyébként kitűnő balhátvédje futott a labdának. Gyengén, félmagasan lőtte a büntetőt, s az a kitűnő évi vérlő Devecseri zsákmánya lett. Mint­ha csak erre várt volna az el­lenfél ... Zavart lett az egész egerszegi csapat, megtáltosodtak a fehérváriak, s csak hajszálon múlt az egyenlítés. A kép a nagy meglepetéssel végződött Eger—BKV Előre mérkőzésen készült. A BKV Előre védője hazaadással tisztáz Tóth T. elől (Molnár X. felvétele) Hidegzuhany Egerben 4090 egri szurkoló a biztos győzelem reményében foglalt helyet vasárnap az egri stadion lelátóján. Az első félidőben va­lóban úgy tűnt, hogy az NB I kapuját döngető B. Dózsa meg is szerzi a két pontot az utolsó BKV Előrétől. Nyugodtan, mondhatni­ kényelmesen játszott az egri csapat. Három biztos helyzetet dolgozott ki, de a nagyszerűen védő Rothermel há­lóját nem sikerült bevenni. Egy ízben ugyan már a kapus is ver­ve volt, tehetetlenül feküdt a gólvonalon, amikor Vigh fejese nyomán a labda a kapufáról pontosan a kezébe pattant! Szünet után nyomasztóvá vált az egriek fölénye, de ahogy telt, múlt az idő, úgy lett mind idegesebb az egri csapat, mind több hiba csúszott játékába. Hiába volt tehát teljesen egy­­oldalú a harc, a 7—8 emberrel Védekező Előre kapuja előtt most már valamire való helyze­tet sem tudtak teremteni a ha­zai csatárok. Megszületett a for­duló legnagyobb meglepetése, a gól nélküli döntetlen, amelyen 3 :3 -1:1 A pályán néha nem várt események történnek. Itt van például a pékújhegyi mérkőzés ... Vajon ki gon­dolta volna, hogy az a Vár­palotai Bányász, amely az utolsó előtti helyen állt, s nem éppen híres eredmé­nyes támadó játékáról, ide­genben (!) egyszeribe há­rom gólt lő! Persze, labda­rúgásban van ilyen ... Igaz, az már ritkábban­­fordul elő, hogy egy mérkőzés a 22. percben még 2:2-re áll, a 86. percben 3:2-re, s a 88. percben aztán 3:3-ra végződik ... Bárhogyan is volt,­tt Várpalotai Bányász értékes pontra tett szert, s ezzel pillanatnyilag elkerült a kiesési zónából. A Kőbányai úton olyan eredmény született, mint amilyenre a szurkolók nagyjából számítottak. És úgy tűnt, mintha a dön­­tetlen-várás a játékosokra is átragadt volna. A VM Egyetértés a bajnokság ka­pujában áll. Azt a bravúrt már­­ nem sikerült végre­hajtania, hogy veretlenül végezzen az élen, az első hely megtartásához azonban idegenben nagyon jó ered­mény a döntetlen is. A Ganz-MÁVAG is örül a pontszerzésnek, hiszen már aligha lesznek kiesési gond­jai. A pécsújhegyi esettel el­lentétben a Kőbányai úton szinte minden a várakozás­nak megfelelően történt.. • ­ Forró lesz a tavasz az utolsó harmadban Túl a baj­nokság kétharmadán mind érdekesebbé válik a küzdelem az NB III-ban. Mindössze két csoportban nincs különösebb izgalom: Délnyuga­ton a Pécsi VSK előnye hat, Nyugaton az Olaj­bányászé­ négy pont, de a többi csoportban még igen forrónak ígérkezik a tavasz. Főleg Észak­keleten Az első tavaszi gól­­ a 414. percb­en Ez évben fennállásának 50. évfordulóját ünnepli a Soproni VSE, amely a múltban elsősor­ban labdarúgócsapata révén ért el nagy sikereket. Az utolsó évtizedben viszont nagyon visz­­szaesett a soproni lila-fehér gárda, amely elődeinek nyomá­ba sem léphet. Az őszi idény hajrájában négy egymás utáni mérkőzésen gól­képtelennek bizonyult az SVSE, de azután az utolsó fordulóban öt gólt ért el. A tavaszi rajt egyenes folytatása volt az őszi­nek. Az első négy mérkőzésen egyetlen gólt sem szereztek a soproni vasutasok. Vasárnap azután jött az a bizonyos ötö­dik. — Ha a csapat hű lesz a hagyományokhoz, akkor ismét hazai góloknak és győzelemnek lehetünk szemtanúi — nyilvá­nította véleményét a mérkőzés előtt egy, a statisztika igazára sokat adó soproni szurkoló. És neki lett igaza! Előbb ha­zai gól született (az első, a ta­vaszi idény 414. percében). Tíz perccel később pedig megsze­rezte az első tavaszi győzelmét a soproni gárda. A statisztikát ezúttal igazol­ták a soproniak. Remélik, hogy most már nem kell újabb öt mérkőzést várniuk a következő SVSE-gólra és győzelemre. Ilyen is van Az Ikarus Alba Regia az őszi idény végén szinte biztos kieső­nek látszott. Ősszel, az első öt forduló után 6—13-as gólkülönb­ség mellett 5 ponttal az utolsó helyen állt. Most tavasszal, ugyanazon ellenfelek ellen, a visszavágó után még veretlen és 7 pontot gyűjtött. (Ezzel a teljesítménnyel tavaszi első!) Pedig az egyik bajnokjelölt, a KOMÉP otthonába is ellátoga­tott! — Mi lehet a javulás titka? Nehéz magyarázatot adni. Hi­szen 1970 januárja óta egyfoly­tában Kalocsay Aba dr. az edző, aki a múltban is, most is, a kemény munka mellett adta le a voksát. A heti ed­zések száma is változatlanul öt. Változás „csak” a játékosál­lományban van. Akik elmentek télen, azok voltak ■ a „jobbak”. Helyettük „gyengébbek” jöttek. De az utóbbiak becsületesebben edzenek... 21:1! Ez a pécsi egyetemisták szen­zációs gólaránya az utolsó há­rom (!) fordulóban: PEAC— Bonyhád 11:0, Szekszárd—PEAC 1:6 és PEAC—Latinca SE 4:0. Remek sorozat! Sokan azt mondják —­ szerencse. Lehet, de tény, hogy a pécsi fiúk alapo­san meglovagolták szerencséjü­ket. Ám vajon „csak” szeren­cse? A Bonyhád a táblázat 4. helyén állt, amikor a nagy ve­reséget rámérték. A szekszárdi vasasok annak idején simán, 2:0-ra győzték le a listavezető PVSK-t. Legfeljebb a sereghajtó Latinca SE­ elleni 4:0-ás győze­lem volt várható. A másik két győzelemhez sokkal többre v­olt szükség. Remek formára, kitűnő csapatjátékra és — egy Fülére! Hogy miért?... A fiatal csatár gólínséges labdarúgásunkban egyedülálló teljesítményt nyúj­tott: a három mérkőzésen 11 (!) gólt lőtt ... Francsics mesterhármasa... Szombathelyen vasárnap. Ny Iil­as helyi rangadóra, az Sz. Dózsa—SZSE mérkőzésre került sor. A szurkolók futballcseme­­gére számítottak és nem is csa­lódtak. Vonzotta őket az is, hogy a tavaszi idényben nagyszerűen szerepelt lila-fehér együttes a negyedik fordulóban is megőriz­te tavaszi veretlenségét. Az SZSE, az őszi idény második he­lyezettje, gyengén kezdte a ta­vaszt: az első négy mérkőzés mérlege egy győzelem, egy dön­tetlen és két vereség volt, így a szurkolók legtöbbje, az Sz. Dó­zsa újabb győzelmét várta. Hogy ez nem így történt, abban döntő szerepet játszott, hogy az SZSE ezúttal jobban felkészült, játékosai gyorsabbak voltak, lel­kesebben küzdöttek, belső hár­masát pedig a Dózsa középpá­lyásai nem tudták tartani. Kü­lönösen remekül „ficánkolt” a balösszekötő Francisics, akinek a győzelemben oroszlánrésze volt, az ő mesterhármasával lett ugyanis 3:0 az eredmény. ( Meglepő fő a harmat­ i is. A címet az alábbi tények támasztják alá: a Nyugati csoportban a Pécsi Ércbányásszal szem­ben már 2 pont előnye van a Dorognak, a Keletiben az élen a Pénzügyőr SE-t a Cegléd váltotta fel. Északon a Volán SC otthonában vesztett pontot a kiesés ellen küzdő Salgótarjáni Kohász ellen, a Kazincbarcika ismét otthonában szenvedett vere­séget. Úgy tűnik, az április az NB II-ben különö­sen szeszélyes... Jól jött a Dorognak A Pécsi Ércbányász néhány hete még három pont előnnyel vezetett, ma már két pont hát­ránnyal a második! Sőt, nem sok hiányzott ahhoz, hogy ez a hátrány vasárnap három pont legyen. Rendkívüli körülmények ala­kították ki a pécsi helyi rang­adó meglepetésszerű 2:2-es vég­eredményét. A mérkőzés első percében az esélytelennek tar­tott PETC remek góllal szerez­te meg a vezetést, és alig egy perc múlva súlyos sérülés mi­att elvesztette legtapasztaltabb játékosát, Hauschl Józsefet.­ Ez­után hiába támadott elszántan a bajnokjelölt, kapkodott, így akár háromgólos vezetést is sze­rezhettek volna a bőrgyáriak. Az egyenlítés is csak a 46. perc végén (hosszabbításban) sikerült, Maczkó játékvezető vitatható ítéletét követően. A második já­­tékrész az elsőhöz hasonlóan kezdődött. Még egy perc sem telt el, a PETC újabb gólt szer­zett. A bajnokjelölt ezután meg­emberelte magát, rendkívüli hév­vel, de a befejezéseknél határo­zottság nélkül támadott és csak egyenlítene sikerült. Ezzel két pon­tra nőtt a pécsiek hátránya a nagy vetélytárs dorogiakkal szemben. Mondták is este Doro­gon. „Ritka forduló volt, hiszen három pontot szereztünk”. Végre igazi csapatjáték Amikor a Bakony Vegyész— Zalaegerszegi Dózsa mérkőzés első percében a Bp. Honvéd egykori csatára, Balogh, futtá­ból védhetetlen bombagólt lőtt, a veszprémi szurkolók még nem gondoltak arra, hogy együtte­sük régen látott csapatjátékkal az első félidőben jól játszó Z. Dózsát 5:0-ás fölényes győzelem­mel fekteti majd kétvállra. A 90. perc után érthető volt a kö­zönség, a vezetők és játékosok öröme. — Végre mindenki dicséretet érdemel — mondta Kuti Ster­­bert edző. Veszprémben valóban régen láttak csapatuktól ilyen jó tel­jesítményt Az eddigi rossz ta­vaszi mérleget, a 7—9-es gólkü­lönbséget 12—9-re javították a veszprémi fiúk. A már veterán­nak számító Balogh, Gazsó, Egy­házi, Búza legjobb napjaikra emlékeztető módon játszottak­, de kitettek magukért a fiatalok is. Veszprémben az utóbbi idő­ben felére csökkent a nézők szá­ma, ha azonban így játszik a B. Vegyész, bizonyára újra többez­res nézősereg buzdítja majd csapatát a remek környezetben fekvő sporttelepen, Barcikól esed Erre bizony nem számítottak Kazincbarcikán, ahol sokan nemcsak a legjogosabb bajnok­­jelöltet, hanem a biztos bajno­kot látták csapatukban az őszi forduló befejezése után. S most, a tavaszi ötödik forduló után elmondhatjuk: nincs még egy bajnokj­elölt az országban, amelynek annyi sok rosszat ho­zott az új tavasz, mint a K. Vegyésznek ... Háromfron­tos előnnyel, 33-9-es remek­­ gól­­különbséggel vezetett a tavaszi idény előtt nagy vetélytársa, a Volánnal szemben, s most 3 pontos hátrányban van, pedig a Volán sem szerzett meg min­den pontot. A barcikaiak azon­ban ebben az idényben mind­össze két pontot gyűjtöttek, nyolcat leadtak. Ez bizony még egy kiesés ellen küzdő együt­tes számára is rossz eredmény lenne. — Nagyon ■ szerencsétlenül rajtoltunk — mondta Nagy György edző. — A Volán­­elleni találkozót elsősorban kapushi­bák miatt vesztettük el. A má­sodik mérkőzésen 00 perc alatt egy lövés ment kapunkra, gól lett belőle. Ugyanakkor a nyír­egyháziak kapusa a mezőny kimagaslóan legjobb embere volt. Az Ikarus elleni mérkőzé­sen néhány játékosunk úgy ve­selkedett, hogy fegyelmeznünk kellett. Az alapvető probléma az volt, hogy túlságosan „be­álltunk” a Volán elleni mérkő­zésre. Ezt elvesztettük, s utána teljesen­ kiborultak a fiúk. Ma már nem­­a bajnokság megnye­rése a cél, hanem az, hogy rend legyen a csapatban ... Mit lehet ehhez hozzátenni? Mit less veled, BEAC? Régi nagy harcok forró lég­köre jutott eszünkbe, amely ezt a pályát minden időkben jellemezte. Mert erről a pályá­ról valamikor az FTC és más élvonalbeli csapat is vereséggel távozott bajnoki találkozó után! Akikor volt ez, amikor Pluhár, Kertész, Szófián, Erhardt, Mar­cinké játszott az ötösfogatban, s amikor tombolt a BEAC-pálya sokezres közönsége egy-egy ha­zai gól után. Aztán szerényebb idők következtek, de a BEAC- szív (s a közönség segítsége)­­, továbbra is legendás maradt sok-sok győzelmet eredménye­zett. Ezek a gondolatok akkor tá­­­­madtak bennünk, amikor leg­utóbb mintegy 300 néző előtt a sátoraljaújhelyiek egyébként igen jó csapata 2:0-ás győze­lemmel tért haza messzi ottho­­­nába. Játék? Legfeljebb Sípos­­ Fe­renc gazdájától láttunk ilyet. Lelkesedés? Legfeljebb az újhelyi együttes részéről mutat­kozott. Lelkesítés? 90 percnyi csend! Azon a pályán, amelyen az egy­kori BEAC szinte extázisba hozta az öreg Buda egykori szurkolóit. Minden a múlté! Vagy inkább így kérdezhetnénk: „minden a múlté?” Valóban csak ennyire futja a kiesés ellen küzdő csa­pat erejéből, lelkesedéséből? Amelynek mezén ma már csak egyetlen betű, az „E” emlékez­tet a régi dicsőségre. A küzdelem és az iram igen, de... Pasarétre vasárnap nagy nap köszöntött. A pálya környékét gépkocsierdő koszorúzta. Ceg­lédről teherautóikkal is érkez­tek, a nézőtéren zászlókat len­gettek a szurkolók, s olyan har­sány buzdítás, hangzavar fogad­ta a csapatokat, hogy a szur­kolók közül néhányan a fülü­ket is befogták. Az volt az ál­talános vélemény: ha a Cegléd győz, megnyeri a bajnokságot­­ is! ( Petri a sípjába fújt, aztán egy félórán át csak azt lehetett lát­ni, hogy a zöld inges hazaiak egy kapura játszanak, mégpedig nagy-nagy igyekezettel, de kap­kodva. Levegőben lógott a gól, a vendégek sokszor szinte va­lamennyien a saját kapujuk előtt sorakoztak fel. És jött az elsői helyzet. Süle csavart lab­­­­dával eltalálta a kapufát, s a berohanó Straub hat méterről m­ellőtte... A Cegléd láthatóan döntetlen­re játszott. A félidőben Lakat Károly ,dr. és Kovács József (az Izzó edzője) is a Pénzügyőr győ­zelmére szavazott. De végül is a Cegléd győzött, mert nagysze­rűen harcolt és védekezett,­­ mert Fortuna is melléje állt. Egy gyors támadás, egy védel­mi hiba 1:0-ás ceglédi győzelmet eredményezett. Megható volt látni a ceglé­diek örömét és sajnálni lehe­tett a bánatos hazaiakat. Miksovszky Zoltánt, a Pénz­ügyőr SE edzőjét nehezen le­hetett szóra bírni. — Mit mondhatok? Néhány játékosunk, például Károly, a vártnál sokkal kevesebbet nyújtott. Idegesek voltunk, ki­maradtak a helyzetek, a cse­réim sem sikerültek ... De a játék képe alapján így sem ér­demeltünk vereséget. Nem adjuk fel, hiszen még tíz mér­kőzés hátra van, s a Ceglédnek nehezebb a sorsolása... Lakat dr. mondta a mérkő­zés után: — A küzdelem, az iram ma­gával ragadó volt. A játék már kevésbé ... Mi is így véljük. Csütörtök, 1971. április 22. A HÉT 11-E AZ NB I B-BEN Rothermel (BKV Előre) — Csinos (Oroszlány), Mészáros'’, (Eger), Láza (Békéscsaba), Tuba (BKV Előre), Lipők (DVSC),, Jellinek (Székesfehérvári MÁV Előre), Szabó (ZTE), Pálos (MÁV DAC), Pasck (Kecskemét), Ka­szás (BVSC). „ 3