Népsport, 1971. december (27. évfolyam, 285-308. szám)

1971-12-02 / 285. szám

LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS Együtt a nagy hármas az NB 3 B élcsoportjában teljesen beszorult, s amikor a 81. percben megszületett a ZTE második gólja, aligha gondolt valaki arra, hogy a hátralevő ki­lenc percben mekkora pálfordu­­lás következhet be. Tombolt a nézőtér, mert tagadhatatlanul jól játszott, a ZTE­ nem zavarta játékosait a zuhogó eső, a mély talaj, fergetegesen támadott, helyzeteket, dolgozott ki, kapufát lőtt, no meg két gólt. A már biztosnak vélt győzelem bódula­tában a védők elfeledkeztek ar­ról, hogy gólt nemcsak rúgni, hanem kapni is lehet, s egyetlen perc leforgása alatt megtörtént a „csoda”: egy perc alatt két gólt rúgott a Békéscsaba. Kilencven percig tart a mérkő­zés! Ezt annak a csapatnak is il­lik tudni, amelyik biztosan ve­zet, jól játszik ... Mert ellenke­ző esetben olyan hidegzuhany ér­heti, mint amilyent vasárnap a ZTE kapott, s amely ugyan alig egy percig tartott­, de kel­lemetlenebb volt, mint a kilenc­ven percen át zuhogó hideg, őszi eső. A két edző­­ a rangadóról Nagyon készült a Dunaújváros a SZEOL elleni rangadóra. Ve­zetők és játékosok egyaránt tisz­tában voltak vele, itt az utolsó lehetőség. Ha nem sikerül, hat ponttal lemaradva a SZEOL-tól, hárommal vagy néggyel (ezt mérkőzés előtt még nem lehe­tett tudni) a ZTE-től, már kevés lehetőségük lesz a hátrány be­hozására. És­­ sikerült. A nagy harc után megkérdeztük a két edzőt. Ők így látták: Németh Gyula (Dunaújváros): — Van egy nagyon lelkes szur­kolónk, aki ősszel sokszor bí­rálta a csapatot, s a SZEOL el­leni mérkőzés után ezt mondta nekem: ,,mester, négy év óta nem láttam így játszani a Du­naújvárost” . . . Hozzátehetem: nagyon készültünk erre a mér­kőzésre. A mérkőzés kimenete­le szempontjából döntőnek tar­tottam az­­ ellenfél k­ulcsj­átél­o­­sainak a kikapcsolását. Ez tel­jes mértékben­ sikerült. A leg­jobb időben, a második félidő elején esett a második gól, amely végleg megnyugtatta a fiúkat. Nagy Ervin akarta meg­nyesni a szabadot. Csörgő oda­ment hozzá, súgott neki vala­mit (Csörgő észrevett egy kis rést a sorfalon és jobb külső­vel ő (Csörgő) lőtte a labdát, egyenesen a „pipába” ... A mérkőzés elején mintegy há­romszáz szegedi szurkoló éne­kelt, harsogott a lelátón. A mi szurkolóink? . .. Hááát? ... — Most mindenki lelkesen di­cséri a csapatot, amelynek ez­úttal nem volt gyenge pontja! Persze, felmerül a kérdés: mi­ért csak kétszer (Békéscsaba, SZEOL) játszott úgy, ahogy az elvárható lett volna. Tovább dolgozunk, s bízunk benne, hogy még sok örömet szerezhetünk szurkolóinknak. Szű­cs György (Szeged): — Nagy becsvággyal küzdő és na­gyon jól játszó ellenféltől kap­tunk ki. Csapatom nagyon ide­gesen kezdett, s ahogy az már lenni szokott, nekünk semmi sem, sikerült, a kohászcsapatnak pedig minden bejött. A labda­rúgás örök bizonytalansága ez­úttal is érvényesült, mert ami­kor a 11. félidőben a SZEOL já­téka feljavult, egyenlítés helyett két gólt kaptunk. Az első ellen természetesen mindenki bizonyí­tani akar, s a bizonyítás, sport­szerű küzdelemben vendéglá­tóinknak nagyszerűen sikerült. Hozzá kell tennem (nem a vere­ség mentegetésére), hogy a sze­gedi játékosokon idegfáradtság jelei mutatkoznak. Jókor jön ■számunkra a téli pihenő... Rem­ek iramú, kit­űnő színvonalú 90 perc Dunaújvárosban, a D. Kohász — Szegedi EOD rangadón. A szegediek ritkábban jutottak el a dunaújvárosi kapuig, kulcsjátékosaikat mindig sikeresen „blokkolták” a hazai védők. Ahogyan azt a fenti kép is mutatja, Magyar hiába akar őrzőjéül megszabadulni, ez nem sikerül neki (Fotó: Zelman Ferenc) Egy mérkőzés (Békéscsaba-Ózd) kivételével véget értek a küzdelmek az NB I B-ben is. A bajnokság nagy rangadója (és nem várt csattanója) éppen a végére jutott. A két volt NB I-es csapat ugyanis ezen a napon találkozott, s találko­zásuk a dunaújvárosiak részére nagy-nagy örömet, a sze­gediek részére pedig nagy-nagy szomorúságot hozott. Az Ifjú Város csapata remekül küzdött, s nagyszerű győzelmet aratott. Akadt még egy találkozó, amelyről még sokáig beszélni fognak azok, akik látták. Zuhogó esőben, 5000 néző (!) előtt a 81. percben 2:0-ra vezetett otthon a bajnokság egyik esélyese, a ZTE és az utóbbi hetekben belső bajokkal küzdő Békéscsaba megmutatta, hogy mire képes a Vihar­sarok csapata. Egy perc alatt két gólt lőttek Kriskóék, amire példa, ilyen fontos mérkőzésen még nem akadt az egerszegi egyesület történetében. Együtt maradt tehát a nagy hármas (SZEOL, ZTE, Dunaújváros, s mögöttük - óriási meglepe­tésre - ugrásra készen ott áll a debreceniek együttese... így igaz! Tallósi István, a Pécsi Bá­nyász középhátvédje még a baj­noki év kezdete előtt eltávozott Pécsről és a komlói NB I-es csapat edzéseit látogatta. Távo­­zása­ bét óra a rhsgst úr maradt a Pécsi Bányász védelmében, s ezt az ellenfelek legtöbbje ered­ményesen ki is használta. Több­ször szóvá tették a szurkolók a két „testvérklub­’ közötti huza­vonát, de a múlt hét végéig nem volt eredménye a sok mér­­gelődésnek. Miután a Komló dél-amerikai útja rendeződött, Tallósi ügye is elintéződött. Megállapodás született, amely­nek eredményeként a kitűnő kapus már vasárnap „beszállt”. Jelenléte megnyugtatóan hatott a többi védőre és egy kicsit a csatárokat is lelkesítette. Lelkes játékával ez a sor az első fél­időben gyakran teremtett hely­zetet, de a pontatlan lövések miatt a dorogi háló egyszer sem törrént meg. És — amint az már lenni szokott — hiába biztos a védelem, egyszer az is hibázhat. Hibázott is, és a fris­sebb dorogiak ki is használták a hibát, így aztán az is bebi­zonyosodott, a jó védelem még nem minden. A gólt (majdnem mindig) a támadó adja, (s min­dig) a védelem kapja. És még valami bizonyosodott be: egy fecske. .. Ti nem fúziók ? Kecskeméten, a vasárnap dél­utáni csípős északi szélben na­gyon fáztak a nézők, a hideg a felhajtott gallérok alá is be­hatolt. Valószínűleg ennek volt tulajdonítható, hogy a szurkolók a szokottnál is türelmetlenebbül várták a hazai gólokat. . . De, mintha a játékosok lent, a hó­foltos gyepen nem túlságosan izgatták volna magukat. Játsza­doztak, szórakoztak és közben sorra kihagyták a nagy helyze­teket. A 16-os vonal ugyan nemigen látszott a hó miatt, de könnyű volt megállapítani a he­lyét, hiszen azon a „tájon” min­dig elfogyott a hazai csatárok tudománya. — Ti nem fáztok?... — kiál­totta egyszer csak egy öblös hang. Úgy látszott, nem fáztak. Mert a lila-fehérek játékosai még ezután is folytatták lagy­matag­­játékukat. Egészen ad­dig, míg az ellenfél, a győri csapat a 79. percben, egy rajta­ütésszerű támadás végén, meg nem szerezte a vezető gólt. Ezután már valóban nem fá­zott senki sem a pályán és nekigyűrkőztek a kecskemétiek is. Három perc múlva kiegyen­lítettek. Mire egy néző, nem is egé­szen alaptalanul, így szólt a mellette álló szurkolóhoz: — Úgy látszik, Pasekék min­ket és nem az ellenfelet idege­sítették. ?? — Nyolcvan percig hagytak bennünket dideregni, és csak azután akartak minket kien­gesztelni. Ez viszont (1:1 volt az ered­mény) csak félig sikerült... Kál lövés — két gól Kétségtelen, hogy az ózdiaknak igen nagy szükségük lett volna e két pontra. Ennek tudatában lépett pályára a csapat a Bp. Spartacus ellen. A találkozó előtt a vendégek vezetői jelezték, hogy milyen alakzatban veszik fel a küzdelmet. Nos, ezt nem tudták betartani. A hazaiak olyan lendülettel támadtak a 90 perc alatt, hogy a vendégek had­rendje az első perctől kezdve inkább hasonlított az 1—8—2-höz, mint az előre jelzett 4—2—4-hez. Murányi, a Kohász sepregetője a felezővonalról küldte vissza a labdákat. Az ellenfél 16-osán belül gyak­ran 16—18 labdarúgó tömörült. Volt eset, amikor Abuczki, az ózdi hátvéd kétszer is kapura bombázott, de a labda mindkét esetben saját játékostársa hátán csattant. A Spartacus higgadtan, nyu­godtan, önfeláldozóan védeke­zett. Mindössze háromszor jutot­tak el csatárai az ózdiak kapu­jához, ebből kétszer célozták meg Csank hálóját, egyszer szög­letet rúghattak. E minimális le­hetőségből viszont két gólt ér­tek el , és nyertek. Az NB I ciklása 1. U. Dózsa 14 9 4 1 39-13 22 2. Honvéd 14 7 5 2 21-11 19 3. FTC 14 7 4 3 32-16 18 4. SBTC 14 6 6 2 23-14 18 5. Komló 14 5 7 2 17-20 17 6. Vasas 14 6 4 4 23-14 16 7. Tatab. 14 6 4 4 24-20 16 8. Csepel 14 5 5 4 14-16 18 9. Rába ETO 14 3 7 4 13-22 1­3 10. Pécs 14 3 6 5 7-10 12 11. Egyetért. 14 2 7 5 14-18 11 . Videoton 14 4 3 7 14-22 11 13. Haladás 14 3 4 7 16-20 10 14. Eger 14 3 4 7 18-30 10 15. DVTK 14 3 3 8 18-28 9 16. MTK 14 1 3 10 9-28 5 81 + 9 , 90 perc Soha ilyen sikeres őszt még nem mondhatott magáénak a zalaegerszegi csapat, s ezért ért­hető, hogy a zuhogó eső ellené­re is ötezren mentek ki a pályá­ra, bízva abban, hogy kedvenceik fel tudják tenni az „i” betűre a pontot. Hosszú ideig nem is csalódtak a nézők: a Békéscsaba B­p. Honvéd—Újpesti Rózsa Kispest, 4000 néző. Vezette: Zsolt (* * * * *), (Vadas Gy., Szil­­vási). Bp. Honvéd: Bicskei (7) — Ke­lemen (6), Kuzsinszki (7), Tajti (6) , I­likacs (7) — Pál (7), Szűcs (7) , Komora (7) — Csepregi (5), Kocsis (1), Szurgent (5). Edző: Mészáros József. II. Dózsa: Szentmihályi (7) — Noskó (7), Maurer (5), Horváth (6), Juhász P. (5) — Dunai III (6), Zámbó (6) — Fazekas (5), Bene (7), Dunai II (5), Tóth A. (5). Edző: Kovács Imre. Csere: Szurgent helyett Tóth Gy. a 75 percben. Góllövő: Kocsis a 78. percben. Szögletarány: 9:5 (2:2) a Bp. Honvéd javára. Ünnepség vezette be a „nép­­telen” rangadót: Buda István dr., az MLSZ elnökségének tagja kö­szöntötte az utolsó bajnoki mér­kőzését vezető neves játékveze­tőnket, Zsolt Istvánt, virággal és ajándékkal kedveskedve neki. Nagy taps köszöntötte a sport­­pályafutását a zöld gyepen be­fejező sportembert és sokan kí­vánták gondolatban neki, hogy hasonló sikereket érjen el a sze­retett sportág más területén. Óvatos, tapogatózó játékkal kezdődött a mérkőzés. Már az első percekben kitűnt, hogy mindkét csapat alaposan meg­szervezte az ellenfél veszélyes csatárainak őrzését, s ezek a testőrök nemigen hagytak teret és lehetőséget a támadóknak a kibontakozáshoz. A 15. percben Tóth jobb oldalról ívelt be szögletet. A Honvéd kapuja előtt Bene emelkedett a legmagasabb­ra, lefejelte a labdát, amely a leszúrt fűrészporban elakadt, s Ruzsinszki rávetődött. A közép­hátvéd a testével akarta elzár­ni a kapuhoz vezető utat. Ez si­került is neki, de lehetetlen helyzetével meleg pillanatokat teremtett a társak számára, akik közül többen is szerettek volna felszabadítani, de nem fértek hozzá a labdához. Végül Komora rúgta ki a mezőnybe a labdát, öt perc múlva a másik oldalon Kocsis csúszott el nagy helyzet­ben, s így nem tudta értékesíte­ni Csepregi pontos beadását. A 24. percben Fazekas vezette ke­resztbe a labdát, Tóthoz játszott, akinek beadását a 16-oson álló Is© (1:1) két újpesti szöglettel kezdődött, de Bicskei és a Honvéd hátvéd­jei biztosan álltak a lábukon. A bajnokcsapat enyhe mezőny­­fölényben játszott, ám helyze­tet támadói nem tudtak kiala­kítani. Néhány játékos elvesz­tette a fejét, szándékos szabály­talanságok fokozták az amúgy is izzó hangulatot. Kocsis laposan belőtt szögletét Zámbó elvétet­te, s mögötte az egész védelem kővé dermedve nézte a kapu előterében keresztbe elsuhanó labdát. A frissen beállt Tóth Gyula 16 m-es lövése csak cen­timéterekkel kerülte el a jobb alsó sarkot. A 78. percben eldőlt a mér­kőzés sorsa. Noskó a kaputól mintegy 22 m-re beleugrott az előretörő, labdát vezető Szűcs­be. Kocsis végezte el a szabad­rúgást, s nagyszerűen eltalált csavart lövése a kapu jobb ol­dalában kötött ki. Dunai Ts kapásból, ballal, nagy erővel rászúrta. A veszélyesen csavarodó labda a kapufáról vá­gódott ki. Zámbó váratlan bom­bája suhant el a bal sarok mel­lett, majd az egyetlen pillanatra szabadon hagyott Komora esté­ben úgy gurított kapura, hogy a labda a meglepett, térdre­­esett Szentmihályi mellett a bal kapufát találta el. Inkább küzdelmes, mint szép volt a játék. A 40. percben Ko­csis 25 m-es nagy erejű szabad­rúgását Szentmihályi szép vető­déssel öklözte szögletre. A gól szárnyakat adott a ha­zai csapatnak, Tóth Gyulának, majd Pálnak volt kétszer is gólszerzési lehetősége, de nem volt elég pontos az irányzék. A Honvéd birtokolta a labdát, ami­kor Zsolt a mérkőzés végét je­lezte. Az első perctől kezdve érezhető volt, hogy mindkét csapat edzője rendkívüli kö­rültekintéssel készítette fel fiait erre a mérkőzésre. Pon­tosan kiosztották a taktikai feladatokat, előre megkom­ponált volt a hadrend, de a játékosok — kevés kivétel­től eltekintve — nem tud­ták élettel megtölteni a sze­repeket. Óriási küzdelem folyt a pálya középső har­madán, de a támadók csak ritkán tudták áttörni a 16- osok előtt felállított védelmi falakat. A második félidő­ben valamivel többet lát­tunk a játék szépségéből. Talán még élvezetesebb küz­delem alakulhatott volna ki, ha néhány védő hibáját nem szabálytalanságokkal próbálja helyrehozni. A Bp. Honvéd rászolgált a győze­lemre, mert a kritikus per­cekben játékosainak volt ereje lefékezni a bajnokcsa­pat rohamait, és bátorsága ellentámadásokat vezetni. A Bp. Honvédban Bicskeitől láttunk néhány szép védést , és egy-két apróbb hibát. Kelemen sokszor csak szabálytalanságok árán tud­ta megállítani Tóthot. Ruzsinsz­­ki és Lukács egyszerű eszközök­kel, de megbízhatóan rombolt. A középpályások, Szűcs és Komora oroszlánrészt vállaltak a győze­lemből, óriási területen fáradha­tatlanul harcoltak. Kocsis jól osztogatott és gólja nagyszerű csatártelj­esítmény volt. Az V. Dózsában Szentmihályi a második félidő­ben nehéz védések sorozatát mu­tatta be, Noskó különösen az el­ső 45 percben sok támadást ve­zetett, Maurert és Juhász Pé­tert jónéhányszor átjátszották. Dunai III és Zámbó a második félidőben, a döntő pillanatokban nem tudta ellátni a kapocs sze­repét a védelem és a támadó­sor között. Bene rengeteget dol­gozott, vállalta a közelharcokat, csapata motorja volt, de a ka­pura nem tudott elég veszélyes lenni. Fazekast és Dunai II-t nagyon erősen fogták. Borbély Pál ★ * ★ 1:0 A II. FÉLIDŐ Salgótar­ján-Fere­ncváros Salgótarján, 12 000 néző. Ve­zette: Fetri (* *), (Szkokán, Mar­ton). Salgótarján: Magyar (6) — Kmelty (7) — Gecse (6), Horváth (0) , Varga (7), Vertig (6) — Szalai (9), Répás (7), Básti (7) — Kajdi (1) , Jeck (5). Edző: Moór F.de. FTC: Géczi (7) — Novák (6), Bálint (7), Vépi (6), Megyesi (6) — Juhász I. (7), Kű (8)— Szőke I (5), Branikovits (5), Albert (5), Mucha (11). Edző: Csanádi Ferenc. Csere: Kajdi helyett Bartha a 63. percben. Góllövő: Juhász (öngól) a 26. percben, Szőke I (11-esből) az 55. percben. Szögletarány: 6:5 (3:3) a Fe­rencváros javára. Az első percben Szalai tört előre, azonban lövése elsuhant a bal kapufa mellett, majd Hor­váth lapos lövése kerülte el a ferencvárosi kaput. A 4. perc­ben Répás az oldalhálót találta el. Tűr, lendület volt a hazaiak játékában, s szinte lélegzetvétel­hez sem engedték jutni a zöld­­fehéreket. Távoli lövéseik azon­ban rendre célt tévesztettek. Majd kiegyenlítettebbé vált a játék. A 21. percben Szőke be­adása átszállt Kmetty felett, de a jó helyzetben levő Albert nem tudta lekezelni a labdát. A 26. percben Básti a balösszekötő helyén tört kapura, Mucha fel­vágta, körülbelül hat méterrel a 16-os vonala előtt. Szalai lőtte a szabadrúgást, és a labda a sorfal szélén helyezkedő Juhász­ról a bal alsó sarokba hullott, öngól! 1:0 A 31. percben Répás lövése a 1:1 Cl:a­ tömörülő ferencvárosi védőkről Kajdi elé pattant, aki nyolc mé­terről, óriási helyzetben a ki­futó Géczit találta el. A 33. percben Vépi kapott sárga cé­dulát a Jeck ellen elkövetett szabálytalanságáért. A 42. perc­ben egyenlítési alkalmat sza­lasztott el Albert. Juhász a fél­pályáról, a balösszekötő helyéről cselezte be magát a salgótarjáni 16-osra, erős lövését Magyar Al­bert elé ütötte, aki azonban rosszul számította ki a labda pattanásá­t. A II. FÉLIDŐBEN tovább tartott az öldöklő iram, a szikrázó küzdelem, de most már a ferencvárosiak voltak a kezde­ményezők. Az 52. percben Me­gyesi jó beadását Magyar húz­ta le veszélyes helyzetben. Az ellentámadás végén Varga nagy lövését Géczi csak másodszorra tudta megszerezni. Az 55. perc­ben Megyesi játszott Muchához a bal oldalról, aki a 16-oson belül cselezgetni kezdett, majd ami­kor lövéshez készülődött, elhúz­ták a lábát. A megítélt büntetőt Szőke a jobbra vetődő Magyar mellett laposan küldte a bal sa­rokba. 1:1 A ferencvárosiak egyenlítő gól­jára elkeseredett rohamokkal vá­laszoltak a hazaiak. Az 57. perc­ben Básti jobb felső sarokba tar­tó bombáját Géczi bravúrral há­rította, majd Répás lövését védte a ferencvárosi kapus. A 70. perc után elfáradtak a játékosok, ki­sebb lett az iram, a küzdelem azonban változatlan volt. A 89. percben a salgótarjáni 16-os előttről, a jobb oldalról Novak ívelt be szabadrúgást a kapu elő­terébe. Gecse kézzel ütötte el a labdát, 11-es helyett azonban a játékvezető továbbot intett. (Pet­­ri játékvezető a mérkőzés végén azt mondta, hogy nem látta az esetet.) ★ ★ ★ ★ Kellemetlenül nyirkos idő­ben, már-már irreális tala­jon került sor a két együt­tes mérkőzésére. Az ember azt hihette, hogy ilyen tala­jon nem lehet jó labdarú­gást játszani. Nos, a két együttes alaposan cáfolta ezt! Érdekes módon a ha­zaiak játszották a biztonsá­gosabb labdarúgást, külön őrzőt kapott Branikovits és Albert is. Alapfelállásukkal ellentétben — mozgékony­ságuk révén — mégis táma­dóbb szelleművé vált játé­kuk, mint a Ferencvárosé. Különösen az első félidőben óriási lendülettel rohamoz­tak, beszorították a vendég­­csapatot, s ha Kajdi ügye­sebb, akár több gólos veze­tést is szerezhettek volna. A játéknak ebben a részé­ben a talajhoz is jobban alkalmazkodtak a hazaiak. A második félidőben meg­változott a játék képe. Ek­kor már a Ferencváros dik­tálta az iramot, támadott veszélyesebben. Végered­ményben a hetven percen át óriási iramú, a talajhoz képest magas színvonalú mérkőzésen igazságos dön­tetlen született. A Salgótarján kapujában Magyarnak nem volt túl nehéz dolga. A védelemből a magabiztosan sepregető Kmettyt és az Albertét őrző Vargát emelhetjük ki. A mezőny kima­gaslóan legjobb játékosa Szalai volt. Technikája, munkabírása nagyszerűen érvényesült, játék­szervező és védőmunkája egy­aránt kimagasló volt. Répás hasznosan játszott, Básti is so­kat volt játékban, lövései azon­ban kevésbé sikerültek. Kajain meglátszott a hosszú kihagyás. A Ferencváros kapujában Géczi a gólról nem tehet, néhány esetben bravúro­san tisztázott. A védelem leg­jobbja a magára talált Bálint volt, ali időnként tanári módon oldotta meg feladatát. A két kö­zéppályás — Juhász és Kű — is­mét sokat voltak játékban, s ez­úttal védőfeladatukat sem ha­nyagolták el. Különösen Kűt di­csérhetjük fáradhatatlan me­zőnymunkájáért. A ferencvárosi csatársor a mérkőzés egyes sza­kaszaiban passzívan játszott, csak Mucha igyekezett. Rózsa András NB I. tartalékcsoport Ferencváros — Salgótarján 1 :0 (0:0). Salgótarján. V: Bacsó. FTC: Vörös — Nagy, Klatton, Erős, Tátrai, Szőke II, Füsi, Seler­ka (Se­bők), Ebedli (Jerrier), Németh, Bartosik. SBTC: Szőke (Szikora) — Márkus, Sáfrány, Károsztás, Usztóczki, Antal, Berid­án, Tol­di (Bencsók), Bódi, Szabó (Marti), Loch. G: Füsi, Jó: Martos, Szőke II, Németh, 111. Szőke, Sáfrány, Csütörtök, 1971. december 2. )