Népsport, 1972. december (28. évfolyam, 288-312. szám)

1972-12-04 / 291. szám

4 NÉPSPORT LABDARÚGÁS Őszi első:Haladás 2. Szolnoki MTE, 3. MÁV DAC ŐSZI VÉGEREDMÉNY Oroszlány-Debrecen 0:0 Oroszlány, 900 néző. V: Bor­sos. O. Bányász: Kerekes — Né­meth, Máté, Jelinek, Sárosi, Ko­vács, Egyed, Papp, Sallói, Ho­­lánszky, Tombor. Edző: Hári László. DVSC: Szabó II (Kun, a 49. percben) — Kuchta, Vach­­ter, Lipők, Sóvágó, Nagykaposi, Nagy, Erzse, Vásárhelyi, Vacz­­lavik, Sánta. Edző: Nagy János. 27. perc: Nagy beadását Vacz­­lavik a kapu mellé lőtte. 48. perc: Sallói szögletét men­tették a debreceni védők. 49. perc: Szabó II egy tá­madásnál a lábán megsérült. 55. perc: Sóvágó futott fel a jobb­ oldalon, beadását Nagy le­kezelte, tíz méterről lőtt, de Ke­rekes­ szögletre mentett. 60. perc: ezúttal Sárosi vezette fel a labdát a jobb szélen, majd kapu elé ívett, a kapus elvétette és Tambor öt méterről a kapufát találta el. 70. perc: Sallói megrúgta a ka­pust, sárga lapos figyelmeztetést kapott. 78. perc: Papp labdája alig ke­rülte el a vendégek kapuját. 80. perc: Papp érvénytelen gólt szerzett, utána a 16-os vonalon belül buktatták, de a játékvezető sípja néma maradt. 83.­ perc: Tambor buktatásáért Kuchtának is felmutatta a bíró a sárga lapot. Az 1. félidőben enyhe mezőny­fölényben játszott az Oroszlány, de csatárai a kapura nem vol­tak veszélyesek. Szünet után viszont a Debrecen támadott töb­bet, de az ő támadóik sem je­lentettek veszélyt a kapura. Az utolsó húsz percben­­nagy haj­rát vágott ki az O. Bányász, a vendégek védelme azonban jól állt a lábán. Jó: Németh, Je­linek, Kovács, 111, Vachter, Nagy­kaposi, Waczlavik. Balázs János szett, aki nehéz szögből a hálóba talált, 2:0. 78. perc: Rátkai erős lövését Tasnády jó érzékkel hárította, majd Dobó, Szabó lerántásáért sárga lapos figyelmeztetést kapott. 84. perc: Kerekes B. hazaadá­sát Szabó elcsípte, és a labdát a jobb alsó sarokba helyezte, 3:0. 90. perc: Németh bal oldali beadását Szabó a bal sarokba fe­jelte, 4:0. Küzdelmes, nagyon sportszerű mérkőzésen a szombathelyi kö­zéppályások halványabb­­ teljesít­ménye miatt­ csak a mérkőzés két­harmadában játszott elfogadha­tóan a Haladás. Szünet után, 20 percen át a Békéscsaba nagy erő­vel támadott, csatársora azonban „góliszonyban” szenvedett. Jó: Szarka, Szántai, Gyarmati, Sza­bó F., ill. Tasnády, Láza, Dá­vid. Kiss Antal Dimaújváros- Várpalota 1:0 (0:0) Dunaújváros, 1000 néző. V: Al­berti. Dunaújváros: Papp — Am­­bach, rajt, Ruppert, Kerekes, For­­maggini, Som­ogyvári, Székely, Vessző (Tatár, a szünetben), Dom­bóvári, Szarka. Edző: Németh Gyula. Várpalota: Palotai — Sü­­ke, Csapó II, Csapó I, Orbán, Kis­­ber, Bertalan, Szekér (Ocskó, a 70. percben), Kerkai, Rákics,­ Ber­ta. Edző: Terbe Benjámin. 9. perc: Székely 8 m-ről le­adott pattogós lövését Palotai szögletre ütötte. 23. perc: Szarka futtából, 25 m-ről lőtt, Palotai remekül védett. 39. perc: Bertalan labdáját La­­kics kapta, közeli lövését Papp bravúrral védte. 47. perc: kavarodás támadt a Várpalota kapuja előtt, Ambach a jobb összekötő helyéről a jobb alsó sarokba lőtt, 1:0. 52. perc: Dombóvárinak és Kis­­bernek a bíró sárga lapot mutatott fel. 56. perc:­ Székely is sárga lapos figyelmeztetésben részesült. 59. perc: Bertalan megzavarta a Kohász-védőket, nehéz szögből, közelről kapura lőtt, papp bravúr­ral mentett. 68. perc: Papp a 16-oson kívül­re futva lábbal mentett Bertalan elől. 78. perc: Formaggini szögletét Dombóvári kapura fejelte, de Pa­lotai menteni tudott. 89. perc: a mérkőzés negyedik sárga lapos figyelmeztetését Rá­kics kapta. 90. perc: Székely a dunaújváro­si 16-ostól futott fel, de mire lő­nie kellett volna, elfogyott az ere­je. Mindvégig nagy iram, szikrázó játék jellemezte a játékot. A pa­lotaiak védekezésre rendezkedtek be, és csak a második félidőben kezdtek h­atározottan támadni. A Dunaújváros, mindvégig irányítot­ta a játékot és biztosan győzött. Jó: Papp, Ambach, Kerekes, For­maggini, ill. Palotai, Kisber, Ber­talan. * Harcsa Gábor 10 méterről egyből, laposan a jobb alsó sarokba lőtt, 1:0. 25. perc: Török kiugrott a vé­dők közül, kapura tört, Rapcsák bravúros előrevetődéssel, a lábá­ról szedte le a labdát. 34. perc: Rattmann, két csel után, a 11-es pont környékén, óriási helyzetbe került, de kivárt és Herr becsúszó szereléssel, az utolsó pillanatban, mentett előle. 44. perc: Török utánrúgásért sárga lapos figyelmeztetést kapott. 52. perc: Kiss közeli lövését Rapcsák látványosan védte. 67. perc: egy percig­ állt a já­ték, mert Rattmann Krompaszkyt leterítette, a miskolci játékost le­vitték a pályáról s már nem is tért vissza. 75. perc: Molnár L. és Kiss ösz­­szecsaptak, egymást lökdösték, mindketten sárga lapos figyelmez­tetést kaptak.­­ 82. perc: a labda már elhagyta a pályát, amikor Jónás Sárközi után rúgott. A játékvezető Jónást kiállította. 87. perc: most viszont Sárközi — durva belemenésért — „ka­pott” sárga lapot. 88. perc: előbb Sárközi, majd Demkó lőtt kapura, a kipattant labdát Demkó laposan a hálóba juttatta, 2:0. Igen kemény, nagy iramú, de meg­lehetősen alacsony színvonalú, az utolsó percekig nyílt mérkőzés. A nagy lendülettel kezdő MVSC a gól után kissé megtorpant,­­ ekkor azonban jól védekezett. A Volán a szünet után igen­­sokat szabály­talankodott, ezzel saját lendületét is megtörte. A játékvezető igye­kezett kézben tartani a mérkőzést, de ez csak akkor sikerült, amikor sűrűn húzogatta elő a sárga lapot. Az MVSC jobb helyzetkihasználá­sának köszönhette győzelmét. Jó: Rapcsák (a mezőny legjobbja), Molnár, Marosi, ill. Szepesi, Né­meth, Hajdú, Pafulovits Ágoston Szekszárd- Pénzügyőr SE 1:1 (1:0) Pasaréti út, 1600 néző. V: Hé­vízi. Szekszárd: Lipovszky — Szántó, Korer, Kocsis, Simon, Csordás, Freppán, Micskó, Ziel­­bauer (Németh, a 78. percben), Kalász, Török (Bús, a 85. perc­ben). Edző: Kiss János. Pénz­ügyőr: Demján — Mózes, Mu­rát, Kisházi, Oláh, Fonyódi, Jas­­kó (Kajtár, az 58. percben), He­gyezi, Straub (Kovács, az 58. percben), Havasi, Süle. Edző: Miksovszky Zoltán. 10. perc: Havasi nagy helyzet­ben, 12 méterről a kifutó kapust találta el. 20. perc: Micskó „szólózott”, az egész véde­lmet átjátszotta, de éles beadása elsuhant az üres kapu előtt. 26. perc: Straub átadását Sülé — az ötöson — a kapus lábának rúgta. 42. perc: a kiugró Zielbauer jó átadását Török nyolc méterről a jobb felső sarokba emelte, 1:0. 54. perc: szögletrúgás után Straub fejese a felső lécen csat­­­­tant. 63. perc: Lipovszky — öt mé­terre a kaputól — csúnyán bele­­ugrott a kiugró Havasiba. A köz­vetett­ szabadot­­ó pesti csatárok elfüggetlenkedtek. Reklamálásért Zielbauer sárga lapot kapott. 77. perc: Hegy­esi jobb oldali beadásánál Süle jól fejelte visz­­sza a labdát és a befutó Fonyódi ballal egyből a hálóba talált, 1:1. 86. perc: Kalászt a játékvezető — utánrúgásért — kiállította. 93. perc: Hegyesi jó helyzetben nyolc méterről élesen mellé fe­jelt. Végig nagy iramú, időnként kemény összecsapásokkal tarkí­tott mérkőzés. A szekszárdiak ta­pasztalt középpályásai — főleg az első félidőben — ügyesen kombi­náltak. A ket­tős csere után fel­gyorsult a pénzügyőrök játéka, az egyenlítő gólhoz azonban a szekszárdiak fölösleges ideges­kedése is hozzásegítette a pes­tieket. Jó: Kopner, Csordás, Freppán, Zielbauer, Micskó, ill. Mózes, Oláh, Hegyesi és Süle. Béres Péter térről küldött labdája a kapufá­ról pattant vissza a mezőnybe. 46. perc: Szűcs közeli lövését Tv. ,n L. bravúrosan ütötte szög­letre. 56. perc: Szekeres sárga lapos figyelmeztetést kapott. 58. perc: ezúttal Kiss részesült sárga lapos figyelmeztetésben. 81. perc: Gyömörei egyedül tört előre, már a 1­6-oson belül járt, de a bal kapufa mellé lőtt. 85. perc: Buti 18 méteres sza­badrúgása, a rosszul felálló sor­fal mellett, a bal sarokban kö­tött ki, 2:0. 88. perc:­­ Gendur éles lövése a kapufa éléről a gólvonalra, s onnan a mezőnybe pattant. Küzdelmes, kemény mérkő­zést vívott a két csapat. Az eg­riek végigtámadták a találkozó nagy részét, de ezen a napon semmi sem sikerült a csatárok­nak, a jól szervezett vendég vé­delem mindig közbe tudott avat­kozni. A győriek gyors támadá­sokkal kísérleteztek, s ez ered­ményesnek bizonyult, biztosan szerezték meg a két pontot. Jó: Kovács, Buti, Tóth L., ill. Simon, Ambrus Z. Fazekas István Szolnoki RSTE— Ganz-MÁVAG 1:0 (0:0) Szolnok, 2600 néző. V: Teusch­­ler. Szolnok: Gerhát — Rácz, Árvai, Kovács, Géczi (Garics, a szünetben), Papp II, Szatmári, Czir­ák, Mile, Nagy F. Szolnoki. Edző: Thomann Antal. Ganz-MÁVAG: Meyer -- Stammler, Matolcsi (Burai, a 26. percben), Marczell, Monostori, Horváth, Tóth, Nagy II, Kecskés, Fister, Ananiádisz (Varga, a 78. perc­ben). Edző: Mészöly Kálmán. 2. perc: Fister 18 m-ről kül­dött erős lövése hajszállal z­uhant el a léc fölött. 21. perc:, az öt és felesen tel­jesen egyedül álló Szatmári kap­­­­ta a labdát, de fölé lőtt. ■» Az­ esetnél Matolcsi megsérült, és nem is játszott tovább. 30. perc: Kecskés lövése Ger­hát melléről pattant szögletre. 48. perc: Czirnák átkígyózott a védőkön és közelből a bal sa­rokba lőtt, 1:0. 50. perc: a kitörő Kecskés elől Gerhát önfeláldozó vetődés­sel szedte fel a labdát. 71. perc: Nagy II 3 m-ről gyengén lőtt, Gerhát elcsípte a gólba tartó labdát. 85. perc: Nagy F. 10 m-ről le­adott, bal sarokba tartó lövését Meyer bravúrral védte. Végig heves iramú, küzdel­mes mérkőzés, a színvonal azon­ban elmaradt a várakozástól. A szívósan védekező fővárosiak megtörték a hazai csatárok len­dületét. A többet támadó SZM­TE megérdemelte a győzelmet, de a Ganz-MÁVAG-nak is volt hely­zete, s közel állt az egyenlítés­hez Jó: Gerhát, Rácz, Árvái, Czir­ák, ük Meyer, Tóth, Nagy 11, Pataki István 1. Haladás 17 8 6 3 33-17 22 2. Szolnok 17 10 1 6 33-20 21 3. M. DAC 17 8 5 4 21-15 21 4. Dorog 17 8 4 5 31-22 20 5. Ke­ mér 17 7 6 4 25-13 20 1 1. Dunaújv. 17 8 4 5 23-17 20 7. Pénzügy. 17 7 6 4 21-18 20 3. Bp. Sport. 17 7 5 5 27-24 19 9. MÁVAG 17 6 5 6 28-17 17 10. B.­csaba 17 6 4 7 16-20 16 11. Miskolc 17 5 6 6 14-22 1­6 12. Oroszlány 17 5 5 7 19-22 15 13. Szerkszárd 17 4 7 6 20-29 15 14. Eger 17 3 8 6 16-23 1­4 15. Debrecen 17 5 4 8 14-21 14 16. Volán 17 5 3 9 21-29 13 17. Várpalota 17 5 3 9 13-21 13 18. Előre 17 2 6 9 10-30 10 Haladás VSE— Békéscsaba 4:0 (1:0) Szombathely, 6000 néző. V: Müncz. Haladás: Szarka — Kő­halmi, Szántai, Gyarmati, Pék, Németh L., Németh J., Szabó F., Kulcsár, Rátkai, Horváth (Iszak. a 66. percben). Edző: Palicskó Tibor. Békéscsaba: Tasnády — Kvasz, Dobó, Láza, Dávid, Lu­­koviczki ("Lengyel, a szünetben), Veszelka, Kerekes A. (Kerekes B., a szünetben), Kovács, Né­meth, Schneitter. Edző: Pillér Sándor. 5. perc:­ Szabó jobb alsó sa­rokra fejelt labdáját Tasnády­­nak szögletre sikerült nyomnia. 23. perc: bal oldali szögletrú­­gás után Dávid a gólvonalon álló Gyarmatiba vágta a labdát. 26. perc: Németh L. 28 mé­teres, nagy erejű lövését Tasnády ritkán látható bravúrral szöglet­re nyom­­ta. 37. perc: Pék 25 méteres lövé­se utat talált a lábak között a jobb sarokba, 1:0. 69. perc: Gyarmati, villám­gyors elfutás után Szabóhoz jut­ Miskolci VSC­­Volán SC 2:0 (1:0) Miskolc, 2000 néző. V: Kristóf. MVSC: Rapcsák­ — Molnár L., Herr, István, Krompaszky (Molnár I. a 70. percben), Locher, Bucz­­kó, Marosi, Rósa, Demkó, Sárközi. Edző: Szentmarjay Tibor. Volán: Benke — Jónás, Szepesi, Márkus, Rattman, Hajdú, Németh, Molnár, Török (Boda, a 46. percben), Kiss, Takács. Edző: Kiss Jenő. 5. perc:­­Demkó közvetlen a ka­pu torkában fejelt a jobb sarok felé, Benke szépen védett. 10. perc: Krompaszky a bal oldalról ívelt középre, a Volán­­védők elvétették a labdát, és a jó ütemben érkező Marosi mintegy A HÉT SPORTESEMÉNYE­ TÖBB NAPOS Egész héten: Sakkozóink kö­zül Portisch San Antonióban, Bilek Palma de Mallorcán, Ivánka és Verőczi Vranjacka Bánján szerepel. Kedd —vasárnap: kezdő­dik az országos férfi egyéni­­ sakkbajnokság döntője Buda­pesten (befejeződik dec. 23-án). Csütörtök—vasárnap: a Ki­­í­rály Kupa fedettpályás tenisz­viadal négyes döntője Mad­ridban. Péntek — vasárnap: ökölvívó Sipos emlékverseny Budapes­ten. Osztrák nemzetközi asz­talitenisz-bajnokság Bécsben. Szombat — v­asárnap: a női kosárlabda NB I újabb fordu­lója. A férfi röplabda KEK-ért: Kolester Ankara —Csepel talál­kozók Ankarában. A férfi és a női röplabda NB I újabb for­dulója. Tokaj Express párbaj­tőrverseny Budapesten. Nem­zetközi műkorcsolyázó-verseny­­ kezdődik Moszkvában (befeje­ződik dec. 12-én). Nemzet­közi ifjúsági műkorcsolyázó­­verseny Besztercebányán. SZERDA A labdarúgó NB I-ért: Bp. Honvéd—FTC, Videoton — Tatabánya, Rába ETO—ZTE, _______ VM Egyetértés—Komló, Va­sas—SZEOL, MTK-II. Dózsa, Pécsi Dózsa—Csepel, Diós­győr—Salgótarján. A női kosárlabda KEK-ért: MTK — AS Lil­e Budapesten. A jég­korongbajnokságért: FTC — Volán, U. Dózsa—BKV Előre. CSÜTÖRTÖK A női kosárlabda BEK-ért: Ignis Mataro—TFSE. A jég­korong-bajnokságért: BVSC—­ FTC, Volán—U. Dózsa. SZOMBAT A női kézilabda BEK-ért: FTC—SC Leipzig Budapestem. A női röplabda KEK-ért: Schwert­e Rukr —U. Dózsa Schwertében. Ausztria—Ma­gyarország tekeviadal Bécs­ben. A jégkorongbajnoksá­­gért: U. Dózsa—FTC. • VASÁRNAP A labdarúgó NB I-ért: U. Dózsa—Bpr Honvéd, FTC — Va­sas, Csepel —MTK, SZEOL — VM Egyetértés, Komló—Rába ETO, ZTE—Videoton, Salgó­tarján—Pécsi Dózsa, Tatabá­nya— Diósgyőr. A röplabda BEK-ért: I. Dózsa —CSZKA Szófia férfi mérkőzés Budapes­ten és Levszki Szpartak—M­M női találkozó Szófiában. ............... ........................... MÁV DAC-Eger 2:0 (1:0) Eger, 1200 néző. V: Demeter dr. MÁV DAC: Tóth L. — Kiss, Kovács, Nagy, Németh, Máté, Sza­­lóki, Gyömörei, Buti, Lénárt (Vajki, a 20. percben), Szeke­res. Edző: Kovács Imre. Eger: Landi — Kárpáti, Kovács (Mé­száros, a 20. percben), Czeczeli, Ambrus Z., Simon, Patkós, Bán­­kuti, Szűcs, Patvaros (Gendur, a szünetben), Lakatos. Edző: Mak­­i­esz Imre. 2. perc: Bánkút! jobbról ívelt szabadot, a berobbanó Kovács a hálóba fejelt, a játékvezető azon­ban lökés címén nem adta meg a gólt. 6. perc: Bánkút! szabadrúgását Tóth L. vetődve védte. 16. perc: szögletrúgást köve­tően ide-oda pattogott a labda, m­ajd Buti fordulásból leadott lövése után a bal kapufáról per­dült a hálóba, 1:0. 26. perc: Ambrus Z. a lest reklamáló Védők közül kiugrott és a kifutó kapus fölött a léc fölé emelt. 31. perc: Ambrus 7. 16 mé­ NB I B Bp. Spartacus— Kecskemét 3:2 (1:1) Kőér u., 1000 néző. V: Tóth J. Bp. Spartacus: Takács — Idei, Szűcs, Márkusz, Nagy (Szeiber, az 52. percben), Siklósi, Végh, Zöldi, Gábor, Dorogi, Karakas. Edző: Szimcsák István. K. Dózsa: Gór — Oláh, Diószegi, Kreidli, Makkai (Gyorsa, a 72. percben), Z­utz, Os­­kolás (Herbaly, a szünetben), Sza­bó, Padlás, Pasek, Koós. Edző: Piber István. 4. perc: egy visszapattant lab­dát Dorogi egyből rálőtt, a kapus kint állt, s fölötte vágódott a lab­da a hálóba, 1 :1. 30. perc: Padlást a 16-oson be­lül, fellökték, a 11-est Lutz érté­kesítette, 1:1. Közben a reklamáló Nagy sárga lapos figyelmeztetést kapott. 42. perc: Karakast is felvágták a 16-oson belül, de a büntető elma­radt. 44. perc: Nagy kapásból fölé lőtt, közben összecsapott Córral és ápolásra szorult. A tumultus alatt Gábornak is sárga lapot mutatott a bíró. 47. perc: közvetett szabadot rúg­hatott a Bp. Spartacus. Nagy idei­hez adta a labdát, aki a sok láb között a bal alsó sarokba talált, 2:1. 55. perc: Dorogi adott jó labdát Szeibelnek, akinek a lövésével szemben a kapus tehetetlen volt, 3:1. 61. perc: Lutz labdájába Ta­kács csak beleütni tudott — rö­viden —, Szabó berobbant, s a há­lóba lőtt, 3:2. 62. perc: ezúttal Márkusz kapott sárga lapos figyelmeztetést. 76. perc: Lutz megsérült, lesán­­tikált és már nem is tért vissza. 83. perc: Dorogi is megkapta a „sárgát”. 88. perc: oláht durva belemen­és miatt a játékvezető kiállította. Az elmaradt 11-es, valamint a sárga lapok és sérülések alaposan felpaprikázták a hangulatot a pá­lyán és a nézőtéren egyaránt. Fe­szült légkörű, szabálytalanságokkal tarkított mérkőzésen a döntetlen jobban megfelelt volna a játék ké­pének. Jg: Idei, Végh, Karakas, ill. Gór, Diószegi, Luc, Pál László XXVIII. 291. ♦ 1972. december 4. TÖMEGSPORT t­ervezni a hétközmpikra is Nyolcezer lakosú nagyközség Fejér megyében. 1969 októberé­ben döntő változás követke­zett be a helység sportéletében. Az állami gazdaság átvette a sportolók támogatását, munkahe­lyet biztosított számukra, mire Enyingen egyik napról a má­sikra fellendült a sport. 1972 végét írjuk. A labdarú­gó- és az asztalitenisz-csapat az NB III-ba kerülésért harcol, a női kézilabdázók pedig az új év­ben a megyei első osztályban szeretnék folytatni sikersoroza­tukat. Az enyingi lovasok évek óta a legjobbak között vannak. Ezenkívül számottevő eredmé­nyekkel dicsekedhet a sakk- és a természetjáró szakosztály. De: az utánpótlás-nevelés vál­ságban van! „Lenni vagy nem lenni" 1963-ban — nagy harc után — megnyitotta kapuit a Kertészeti és Gépipari Szakközépiskola. Az enyingi fiatalok jól szerepeltek a falusi spartakiád sportverse­nyein, művészi tornacsapatuk a televízió Ki mit tud vetélke­dőjébe is eljutott, de rövid időn belül elfelejtették a nevüket. Vajon miért? — ígérgették, hogy felépítik az új, modern, kétemeletes, kö­zös iskolát, tornateremmel és minden elképzelhető jóval — mondta Nagy László iskolaigaz­gató. — A pécsi tervező inté­zet elkészítette a terveket, a helyet is kijelölték, s aztán nem lett belőle semmi. Ma a „lenni vagy nem lenni” szemléletnél tartunk. A Kertészei és Gép­ipari Szakközépiskola megszűnő­ben van. Seres elvtárs, a me­gyei tanács művelődésügyi osz­tályának vezetője nálunk járta­kor azt mondta: „Enying távla­ti fejlesztési tervében is szere­pel egy középfokú tanintézet, de egyelőre nem dőlt el az iskola jellege.” — A gyerekek­­és a szülők bi­zonytalanságban élnek — foly­tatta az igazgató. — Pedig ná­lunk menedéket találtak a hát­rányos helyzetű gyerekek is. Kevés a pedagógus. Az összes műszaki órát az állami gazda­ság mérnökei adják. Nincs er­kölcsi alapom, hogy az eltávozó nevelőknek azt mondjam: „Ma­radjatok itt, lesz jövőtök!" Szükség­tornaterem — 1963-ban egy csavarhúzónk se volt. Az állami gazdaság se­gítségével építettünk műhelyter­met. Ma ott áll kihasználatla­nul. Folyt a harc, hogy kié legyen a 18x12 méteres, 1 millóó forint értékű szerelőcsarnok? „■ tiétek lesz!" — mondták a mű­velődésügyi osztályon. — Most úgy fest, hogy ne­künk nem lesz rá szükségünk. Az állami gazdaság területén rövidesen elkészül a 120 férő­helyes kollégium a tanyai gye­rekek számára. A gazdasághoz tartozó pusztaiak kis iskolásai helyezik majd el benne, de jó hely a középiskolásoknak is játszóteret is építenek az 1200 négyszögöl területen. — Nagy hasznát veszi majd a község — mondta Nagy Lászl . — Az enyingi gyerekeknek nincs tornatermük! Egy 60—70 négyzet­méter területű szükségtornate­­­rem van, de a födém annyira meggyengült, hogy nem lehet például rudat vagy kötelet erősíteni hozzá. Enyingen öt épületben folyik a tanítás. Az általános iskolá­ban 760, a középiskolában 200 diák tanul. Az épületek megle­hetősen távol esnek egymástól. A pedagógusok kerékpárral vagy gyalog közlekednek az órák kö­zötti szünetekben. Nagy gondot okozott, amikor szóba kerül hogy a jövő tornaterme hol épüljön fel. De hát ez egy kicsit kellemes gond is volt. Aki á-t mondott... A pedagógusok a mozgásterü­leteket igénylik. Valamennyi ed­ző egyben az iskolában is ta­nít. A nevelési értekezleten ar­ról számolt be az egyik tanár­nő, hogy alig néhány hónapja kezdődött el az óvodások és az alsótagozatos általános iskolá­sok számára a gyermektorna , és máris nagy az érdeklődés. Öröm tölti el az apróságokat, a­kkor egy-egy feladatot meg tudnak oldani. Ha az enyingi sportéletről be­­­­­szélünk, akkor egyfelől azt lát­juk, hogy a 8 ezer lakosú nagyközség milyen erőfeszítése­ket tesz azért, hogy a sportban is hallasson magáról. Másfelől viszont azt tapasztaljuk, hogy tehetetlenül vergődik, amikor az utánpótláskérdésről van szó, s emiatt világéletűnek érzi a ma eredményeit. Az enyingi középiskolákból a jelentkezők 66,67 százaléka ju­tott be az egyetemekre. Ez a statisztikai adat még városi (pél­dául székesfehérvári) viszonylat­ban is kiváló! Enyingen szükség van közép­iskolára. E felismerésig minden­ki eljutott. De aki á-t mondott, mondjon b-t is, mert tervez­ni — a hétköznapokra is kell! A bizonytalanság ugyanis hat a termelőmunkára, az emberek hangulatára és­­ a sportra is. K. A. KÉZILABDA MNK-KÖZÉPPONT• Betekverés - Reggeltől estig pattogott a labda vasárnap a Játékcsarnok­ban. A Magyar Népköztársasági Kupában a legjobb négy közé ju­tásért folytak a mérkőzések. So­kat tapsolt a közönség a győri fiúk látványos játéka láttán, de elismerést váltott ki a nemrég még NB II-ben szereplő duna­újvárosi lányok nagyszerű helyt­állása is. December 10-én, vasárnap a kö­vetkező mérkőzéseken dől el a döntőbe jutás: Bp. Honvéd—Rába ETO, Szondy SE —Elektromos (férfiak), Bp. Spartacus—Pécsi Bányász, Goldberger—FTC (nők). FÉRFIAK Bp. Honvéd — Csepel 1 39:22 (16:14). V: Éliás, Farkas. G. Fü­zes 9, Varga 9, Takács 6, Herte­­lendi 4, Sárközi 4, Kocsis P. 8, Tisinger 2, Buday, Kocsis Gy., ill. Macsok 7, Havalda J. 4, Horváth M. 4, Gelsei 3, Czebe, Leirer, Si­ma, Vikor. Az első húsz perc szo­ros volt, később tetszés szerint lőt­te góljait a bajnokcsapat. Rába ETO—Tatabányai Bányász 24:16 (17:8). V: Kiss L., Radnai. G: Böröczki 7, Pelikán 7, Pálmai 5, Samodai 2, Visi 2, Balogh, ill. Bakonyi 5, Káló 3, Simó 3, Kato­na 2, Pánovics 2, Fekete. Pillana­tok alatt 5:1-es vezetést szerzett a győri csapat, majd előnyét erőtel­jes védekezéssel és szellemes táma­dásokkal növelte. A Bányász válo­gatottjainak ezúttal nem ment a játék. Szondy SE—Pécsi Ércbányász 22:15 (9:4). V: Kretskó, Schall. G: Gubányi 5, Koleszár 5, Csiszár 4, Vincze 4, Horváth F. 2, Gyűrűs, Szlávik, ill. Ágoston 5, Kiss 3, Mi­­halovics 3, Harmath 2, Pados, Rei­­ner. Sima győzelem. Az újonc pé­csiek akkor jöttek fel kicsit, ami­kor a válogatott Bartalos helyett a cserekapus védett a Szondyban. Elektromos —Vasas 16:15 (11:10). V: Somhegyi, Szendrőd. G: Vass K. 5, Vass S. 4, Batizi 4, Márkus 2, Koch A., ill. Magyar 6, Ta­vasz 3 Csík 3, Egervári 2, Rit­­vay. Küzdelmes, változatos mér­kőzés. Két bün­tetőt és az utolsó percben nagy egyenlítési alkalmat hagyott ki a Vasas. NŐK FTC —Vasas 9:6 (4:2). V: Be­reczki, Oszlánszki. FTC: ELEK­NÉ — TŐKÉNÉ 3, TAKÁCSNÉ 3, Szőkéné 1, Bajcsevné, Csilla 2, Zsidai. Cs: Agócs. Edző: Elek Gyula. Vasas: BUJDOSÓ — Va­dászná 1, Nádoriné 1, Babos M., Angyal, Fleckné 2, HAJÓS 1. Cs: Tóth, Burghardtné, Werner 1. Edző: Fleck Ottó. Jobban kez­dett az FTC és hamar kétgólos előnyt szerzett. Ezt végig bizto­san tartotta, sőt, növelni is tud­ta. Elekiné volt­ a mérkőzés hőse, sok gólnak látszó lövést hárított. A piros-kékek idegesen játszot­tak, időnként kapkodva lőtték el a labdákat. Kulcsjátékosuk, Fleck­né játékán erősen érződött a ro­mániai mérkőzéssorozat fáradtsá­ga, így tehát az FTC ebben az évben már harmadszor győzte le a bajnokcsapatot! Bp. Spartacus—Tatabányai Bá­nyász 17:11 (9:7). V: Fenyő, Sze­keres. G: Lelkesné 5, Koppányné 3, Balogh 2, Kóczán 2, Nyári 2, Bodáné, Nagyné, Pappné, ill. Né­meth P. 8, Kuzmáné, Sándorné, Szente. A II., félidőben, 11:9-es Spartacus-vezetésnél egymás után két büntetőt hibázott a Tatabánya. A szövetkezetiek elsősorban a csa­patmunkában múlták felül ellen­felüket.” Pécsi Bányász —Debreceni Köz­út 22:16 (11:11). V: Molnár, Sas­­vári. G: Tóth M. 7, Fiszter 5, Faj­­csi­k 4, Pálvölgyiné 4, dr. Várnainé 2, ill. Huszár 9, Balogh 2, Csi­szár 2, Nagy, Móricza, Sípos. Az NB 11-es debreceni csapat dicsé­retesen helytállt. Goldberger—Dunaújvárosi Ko­hász 10:9 (4:4). V: Fliegler, Ha­­nuka. G: Molnár 5, Kazi 2, B­og­­dán 2, Varga M., iill. Kecskemét 3, Papp 3, Balatoni, Varga Zs , Zámbó. Nem sok hiányzott a meglepetéshez: a Goldberger az utolsó perc végén dobta a to­vábbjutást jelentő gólt.