Népsport, 1975. október (31. évfolyam, 231-257. szám)

1975-10-20 / 248. szám

XXXI. 248. ♦ 1975. október 20 LABDARÚGÁS Magyarország Luxemburg 8:1 (4:0) Vasárnapra javult az idő Szombathelyen, néha kisütött a nap is. A vasi fővárosból egész gépkocsikaravánok indultak Körmendre, mert sokan voltak kíváncsiak az Utánpótlás-Váloga­tottra is. Deltáiban érkeztek vissza a szurkolók, legtöbben azonnal a Haladás-stadionba igyekeztek. A pálya jó álla­potban várta a csapatokat, s mintegy tízezren voltak már a lelátókon, jóval a kezdés előtt. A magyar csapat öltözőjében nyugodtan készülődtek a játé­kosok, amikor kivonultak mele­gíteni, néhány szót váltottunk Báróti Lajos szövetségi kapi­tánnyal. Baróti elmondta, hogy jó játékot és sok gólt vár együttesünktől. Megemlítette. Magyarország: Rothermel — Nagy III, Bálint, Rab, Lukács — Nyilasi, Kovács J, Pintér — Fazekas, Váradi, Nagy L. Luxemburg: Zender — Schmit, Pilot, Hansen, Lahure — Trierweiler, Zuang, Philipp — Langers, Dussier, Braun. Csere: Nagy L. helyett Wollek a 40. percben, Trierweiler helyett Frenghi az 57. percben, Langers helyett Kreck a 74. percben. Góllövő: Pintér a 13. percben, Nyilasi a 21. percben, Nyilasi a 32. percben, Nyilasi a 44. percben, Nyilasi az 57. percben, Nyi­lasi a 67. percben, Wollek a 78. percben, Dussier a 83. percben, Váradi a 84. percben. Sárga lap: Philipp a 38. percben. Szögletarány: 14:1 (5:1) Magyarország javára. A 67. percben Pintér labdáját Nyilasi kárásból, estében to­vábbította a kapu jobb olda­lába. 6:0 A 75. percben tűzijátékot ren­dezett a magyar csapat a vén- Pintér nyitotta meg a gólok sorát A 3. percben Nagy L. két cset után kapura húzott, majd a keresztező Pilot-ba rúgta a labdát, egy perc múlva pedig kecsegtető helyzetben túlvezette a labdát az alapvonalon. A 7. percben Rab lövését hárította Zender. A másik oldalon Braun labdáját ütötte szögletre Rother­mel, majd mindjárt utána ismét a balszélső veszélyeztetett, lab­dáját vetődve ütötte ki Rother­mel. A másik oldalon Váradi 17 m-es szabadrúgása szállt kapu mellé. A 13. percben Fazekas beadása elsuhant Nyilasi mel­lett, Pintér rácsapott a labdára, aztán 10 m-ről ballal, a kapu bal sarkába küldte a labdát. 1:0 A 17. percben Nagy elfutott, középre adását Váradi elől szög­letre mentették a védők. A 18. percben Pintér lövése a bal ka­pufáról pattant ki. Nyilasi-gólok futószalagon A 21. percben Pintér ezúttal a jobb oldalon futott el, jól adta középre a labdát, s Nyilasi ott­ termett és közvetlen közel­ről, mintegy két méterről fel­pörgette a labdát a bal felső sarokba. 2:0 .Állandóan a vendégek kapuja előtt pattogott a labda, Nyilasi jó beadását Váradi vétette el a kapu torkában, majd az előre­törő Kovács J. lövése foglalkoz­tatta Zendert. A 32. percben Kovács J. rossz indítása leperdült a balhátvéd Langersről, Nyilasi rácsapott a labdára, és 14 m-ről a kapu bal oldalába lőtt. 3:0 A 37. percben Nagy vezetett támadást a bal oldalon, Zuang felvágta. A játékost úgy támo­gatták le a pályáról. Nem is tudta folytatni a küzdelmet, he­lyére három perccel később­­ Wollek állt be. A 42. percben Bálint 20 m-es szabadrúgása kerülte el a balsó sarkot. A 43. percben Váradi beadása után Bálint a bal ka­pufát találta el . A 44. percben Fazekas a jobb oldalon végzett szögletrúgást Nyilasi ott­ termett és tíz mé­terről fejelte a labdát a ba sarokba. 4:0 hogy szeretné, ha emlékezetes mérkőzésen búcsúzna az Euró­­pa-bajnokságtól megfiatalított csapatunk. Szokatlanul csen­desen készülődtek a vendégek. Beszéltünk Pilot-val és Braun­nal. A csapatkapitány és a balszélső­ megerősítette, amit előző nap mondott nekünk, úgy érzik, hogy szoros mérkőzést vívnak majd a magyarokkal... Fél kettő előtt néhány perccel vonult ki a két csapat, a há­rom bolgár játékvezető, Dudin, Csukov és Popov vezetésével. A zenekar eljátszotta a két nemzet himnuszát, a csapatka­pitányok, Fazekas és Pilot vá­lasztott, majd elkezdődött a já­ték. Az első percek játékából ar­ra lehetett következtetni, hogy Luxemburg válogatottja jobban megnehezíti majd a magyar csa­pat győzelmét. Az első tíz perc­ben ugyanis a vendégek erejé­ből kezdeményezésre, támadá­sokra, gyors ellenrohamokra is telt. Ezt bizonyítja az is, hogy ebben az időszakban Rother­­melnek háromszor kellett köz­beavatkoznia, s az egyik lövés már-már gólba tartott, amikor a kapusunk szögletre tolta a labdát. Később azonban a lu­xemburgiak egyre bátortalanab­bul játszottak, teljesen átenged­ték a magyar csapatnak a kez­deményezési területet, saját tér­felük közepére húzódtak vissza, rendszerint csak Braun és né­ha Dussier merészkedett előre. A magyar csapat az első perc­től kezdve a játék irányításá­ra, támadó szellemű labdarúgás­ra törekedett. Sokan előre­nyomultak, mozgékony és elég folyamatos volt a csapatjáték. Az első gól után aztán néha felcsattant a taps is, amikor például Nagy III szélvészgyorsan elfutott a partvonal mentén, s beadását Pintér távolról a bal kapufa tövének vágta. A közön­ség és a csapat egyre inkább egymásra talált. Viharos taps köszöntötte a második magyar gólt, amely nem mindennapos támadásból született. A nagy fölény kiharcolását, a támadó szellemű játékot nagy­ban segítette az, hogy a hátsó sorok játékosai közül különö­sen Bálint gyakran előrehúzó­dott, Nyilasi pedig szinte csatár­­szerűen rohamozott, s jöttek a szélsőhátvédek is, főleg Lukács, aki ügyesen kihasználta azt a lehetőséget, hogy szélsője hátra­­húzódással szabad területet biz­tosított számára. 2:0 után a mieink teljesen át­vették a játék irányítását, tet­szés szerint vezették támadá­saikat. Ügyesen kihasználták azokat a területeket, amelye­ket a luxemburgiak hátrahúzó­­dás közben szabadon hagytak. Nyilasi például felfigyelt arra, dégek kapuja előtt, Nagy III, Wollek és Kovács J. is meg­célozta a kaput, de Zendernek ezúttal szerencséje volt és há­rítani tudott. A 78. percben újra a vendégek kapujában volt a labda. Nagy III. viharzott el a jobb oldalon, beadását Wollek 6 m-ről a kapu bal oldalába fejelte. 7:0 Szépítenek a vendégek A 83. percben Braun átadásá­val Dussier kilépett a magyar védők közül, a hátul tartózkodó Fazekas megpróbálta szerelni, de elvitte mellette a labdát, s 12 m-ről a jobb sarokba gurí­tott. 7:1 A 84. percben magyar táma­dás végén Váradi labdája a felső lécről befelé pattant, majd onnan kijött, Wollek a bizton­ság kedvéért a hálóba továbbí­tott. Csukov partjelző már Vá­­radi labdájánál jelezte, hogy az teljes terjedelmével túljutott a gólvonalon. Így a nyolcadik gól Váradi nevéhez fűződik. 8:1 A 89. percben Dussier 4 m­ről estében kapu mellé gurított A közönség vastapssal búcsúz­tatta a levonuló magyarokat, hogy a balhátvéd sorozatosan behúzódik, középen tanyázik, ezért kiment a partvonal köze­lébe, ott futott el, kitűnően ad­ta középre a labdákat, de szük­ség esetén betört középre is. Bálint pedig a pálya középén felnyomult, s onnan irányított. Ahogy múlt az idő, egyre biz­tosabban látni lehetett, hogy csupán a győzelem aránya kér­déses. A luxemburgiak támadókedve fokozatosan alábbhagyott, lát­hatóan minden erejüket arra összpontosították,­­ hogy minél kevesebb gólt kapjanak. S hogy ez a törekvésük nem sikerült, az sok mindennel magyarázha­tó. Leginkább azzal, hogy szerény, mérsékelt tudást kép­viselnek. Szembetűnően kiüt­között taktikai éretlenségük, sokszor ügyetlenül helyezked­tek, időt adtak a labda átvéte­lére, mert túlságosan lazán fog­tak embert és területet is hé­zagosan védtek. Olykor rendkí­vül lassúnak, sokszor körülmé­nyesnek tűntek, s amikor látták, hogy teljesen esélytelenek, el­vesztették a kedvüket is. Dicsé­retükre legyen mondva viszont, hogy végig sportszerűen küzdöt­tek. A magyar válogatottat számos erény mellett többek között az dicséri, hogy még négy gól után is előfordult, hogy a labdára ketten is ráfutottak. Szünet után sem csökkent a lendület, a tá­madókedv, a mieink erős ira­mot diktáltak, változtatták a he­lyüket, bátran vállalkoztak egyé­ni megoldásokra, mozgásos összjátékuk ellenszerét a luxem­burgiak sehogyan sem találták meg. A nagyarányú győzelmet a közönség örömére, jó játék­kal szerezte meg a magyar csa­pat, s az az érzésünk, hogy ezen a napon sokkal nagyobb játékerőt képviselő nemzeti ti­zeneggyel szemben is helyt­álltak volna a mieink. A 8:1-es győzelem után a közönség mél­tán jutalmazta vastapssal a vá­logatottat­ a kapu elé. Minden megmozdu­lása gólveszélyt jelentett, sok kitűnő labdát adott és mesterien kihasználta helyzeteit. Kovács J. sokat volt játék­ban. Igyekezett gyorsan tovább­adni a labdát, sűrűn próbálko­zott lövésekkel, leginkább az dicséri, hogy bátran vállalko­zott tért ölelő szöktetésekre. Pintérről gyakran azt szoktuk mondani, hogy beszáguldozza az egész pályát. Nos, most nemcsak a munkabírásáért érdemel el­ismerést, hanem azért is, mert nagyon ügyesen kombinált, jó labdákat adott, önzetlen volt, gólt rúgott és kettőt is a Be­adásából szereztek társai. Fazekas mozgékony volt, so­kat változtatta a helyét, ilyen­kor mindig területet nyitott Nyi­lasinak, de kihagyott egy hely­zetet, és egészében véve csak közepes teljesítményt nyújtott. Váradi a középcsatár helyén csupán egy-két jó megmozdu­lással vétette magát észre, ak­kor lendült jobban bele, ami­kor bal szélre állt, többször si­kerültek a beadásai, szerzett egy gólt is. Nagy L. nem tudott játékba lendülni, többször leszerelték és sajnos, hamar megsérült. Wollek a válogatott csapat­ban góllal mutatkozott be. Na­gyon akart, nem okozott csaló­dást. A vendégeknél senki sem tűnt ki Zendernek voltak jó védései, de többször ügyetlenkedett, mi­ként a negyedik gól előtt is, amikor határozatlanul, lassan jött ki a kapuból. A hátvédek közül a két szélsőhátvédet gyak­ran átj­átszotték. Pilot lassú volt, még Hansen állította meg a legtöbb támadást. Az apró ter­metű Xrierweiler ügyesen ke­zelte a labdát, de hamar elfá­radt. Zuang próbált legtöbbször felmenni, Philipp lelkesen se­gített hátul. Elöl Dussier ját­szott elfogadhatóan, ő lőtte a gólt. Langers inkább a közép­pályán harcolt, kevés sikerrel. Braun félelmetes kezdés után teljesen elszürkült. Dudin játékvezetőnek könnyű dolga volt, közmegelégedésre bí­ráskodott. Nyilatkozatok Kovács Antal, a Vas megyei pártbizottság első titkára: — örülök, hogy a város vá­logatott mérkőzés színhelye le­hetett. A közönség élvezetes, jó játékot láthatott, kellemes, ese­ménydús élményben volt részük. Páder János, az OTSH elnök­­helyettese: — örvendetes, hogy nemcsak a csapat, hanem a játéka is egyre inkább formálódik. A gó­lok egyike-másika korszerű támadásból született. Kutas István, az MLSZ elnö­ke: — Különösebb erőfeszítés nél­kül született meg a nagyarányú győzelem, amely mindenképpen örvendetes, hiszen újabb bizta­tást adhat a jövőre. A következő feladat, a csapategység további megerősítése, a játékstílus for­málása. Krizsán József, az MLSZ fő­titkára: — Az egyre gyorsuló és kor­szerűsödő játék a nagyarányú győzelem magyarázata.­­ Baróti Lajos szövetségi kapi­tány: — Érthető az örömünk, hiszen jó játékkal és jó eredménnyel zártuk az évet. A fiúk hamar megtalálták a luxemburgi játék­modor ellenszerét, a szélen ve­zetett támadásokkal felőrölték erejüket. Meg kell őszintén mondanom, nagyobb ellenállást vártam tőlük. Csak gratuláli tudok a csapatnak, egyben kö­szönetet mondok a szombat­­helyi közönség lelkesítéséért, buzdításáért is. Ami még ide kívánkozik, mérkőzésről mér­kőzésre javult a csapatmunka, így a bizakodás jegyében kezd­hetjük majd a jövő évi munkát. Roger Thiessen, a Luxemburgi Labdarúgó Szövetség elnök­­helyettese, a küldöttség vezető­je: — Gratulálok a magyar vá­logatottnak, csapatunk nem volt többre képes. Számunkra pár nap alatt két válogatott mér­kőzés még sok. Nyugodtan ki­jelenthetem, ez a mai, magyar válogatott sokkal jobb az oszt­rák együttesnél. Legrand, a luxemburgi válo­gatott edzője: — Mit lehet mondani? Kissé sok ez a bekapott nyolc gól... Az EB-selejtezők n. csoportjának állása: 1. Wales 5 1 — 1 13- 4 8 2. Magyarország 6 3 1 2 15- 8 7 3. Ausztria 5 3 11 11- 6 7 4. Luxemburg 6 ---- 6 7-28 — Hátralévő mérkőzés: Wales — Ausztria (november 19). A mérkőzéseket tudósította: Németh Gyula és Varga Béla Középpályásaink vezérletével jó csapatjátékkal könnyű győzelem Tovább folytatódott a gólszüret, a magyar csapat ott folytatta,­­ ahol az első 45 perc után abba­hagyta, szinte szóhoz sem en­gedte jutni a vendégeket. A 47. percben Fazekas fordulásból emelt kapu fölé, majd Pintér labdáját hárította Zender. Az 57. percben Váradi beadá­sát Fazekas elvétette, Nyilasi viszont nem, s 14 m-ről jobbal a jobb alsó sarokba bombázott. 5:0 s A 65. percben Nagy III hozta fel a labdát, kapura lőtt, Zen­der csak üggyel-bajjal tudott tisztázni. A jók közül is Nyilasi volt a legjobb Rothermnel az első percekben egy labdalehúzással és két jó vetődéses védéssel bizonyította jó formáját. Később már semmi dolga nem akadt. A gólról nem tehet. Nagy III az első negyedórában kemény harcot vívott az akkor még veszélyes Braunnal, de ké­sőbb könnyűszerrel tartotta a szélsőt, mert az kevés támoga­tást kapott. Hátvédünk hasznosí­totta magát, a támadójáték ki­bontakozásában, főleg szünet után ment gyakran előre, be­adásából gól is született. Bálintnak ezen a mérkőzésen hálás és könnyű dolga akadt, mert miközben Rab lefogta a középcsatárt, Bálint szinte sza­­bad emberként törhetett előre. Élt is ezzel a lehetőséggel, nem­csak a középpályán szervezte a játékot, hanem gyakran odaért a kapu elé és lövésekkel is próbálkozott. Rab most is bebizonyította, hogy jó csapatjátékos. Nem akart csillogni, odaállt Dussier mellé, nemigen hagyta őt léleg­zethez jutni. Lukács szinte kifogástalanul játszott. Ő inkább az első fél­időben nyom­tult fel sokszor, mintegy középpályásszerűen szervezte a játékot, jó labdákat adott, s megbízhatóan játszott szünet után is. Nyilasi ezen a válogatott mérkőzésen 10-es osztályzatot érdemel, öt gólt rúgott és szá­mos alkalommal odakerült még NÉPSPORT 3 Utánpótlás válogatottak EB-mérkőzése Magyarország— Luxemburg 4:0 (3:0) Körmend, 3000 néző. Vezette: Ziviny (Horbas és Klacernsky, mindhárom csehszlovák).­­ Magyarország: Gujdár — Godán, Salamon, Kereki, Tóth J. Kovács B„ Farkas, Komjáti — Kelemen G„ Kovács I„ Magyar. Luxemburg: Wampach — Gloder, Martine, Romer, Turci —­­Dresch, Koster, Mond — Delhalt, Thillens, Graff. Csere: Magyar helyett Izsó a szünetben, Farkas helyett Varga M. a 63. percben, Koster helyett Bauer a 67. percben, Delhalt helyett Baus a 73. percben. Góllövő: Kereki a 10. percben, Farkas a 26. percben, Kelemen G. a 30. percben, Izsó a 86. percben. Sárga lap: Mond a 12. percben, Gloder az 51. percben. Szögletarány: 8:5 (6:5) Magyarország javára. Az 5. percben Godán labdá­ját Kovács I. elvétette, a kapu torkában. Mindjárt utána Farkas elől mentett Wampach. A 10. percben Godán jó lab­dát adott Kovács Istvánnak, a középcsatár visszafejelte a be­robbanó Kereki elé, s a beállás 8 m-ről a kapu jobb oldalába lőtt. 1:0 . (A nézőtéren nagy volt az öröm, hiszen az utánpótlás beál­lása, mielőtt a Haladásba került, Körmenden ismerkedett meg a labdarúgással.) A 16. percben Komjáti szabad­rúgását hárította a kapus. A má­sik oldalon a Delhal­ labdáját a léc elől ütötte ki Gujdár. A 26. percben Komjáti ügyes­­en visszagurította a labdát Far­kasnak, a középpályás 8 m-ről a kapu jobb oldalába továbbj­u­tott. 1-1 2:0 Nem sokkal utána jött az újabb gól. A 30. percben Go­dán indította Kelement, a jobb­szélső ballal 17 m-ről kapura lőtt. A labda a meglepett Wam­pach mellett laposan a jobb sar­­rokba vágódott. 3:0 A 35. percben Magyar átadá­sát Kelemen küldte kapura, a kapus szögletre hárított. A 40. percben szögletrúgás után a Fe­rencváros jobbszélsője közvetlen közelről emelt kapu fölé. SZÜNET UTÁN az 50. percben Tóth J., Kele­men, Kovács I. adogatás­a után a középcsatár közeli lövésébe a vendégek kapusa belevetődött. Állandóan a magyar csapat kez­deményezett, a vendégek telje­sen beszorultak. Az 57. perc­ben Tóth J. szabadrúgása a sor­falról a felső lécre, majd onnan szögletre vágódott. A 86. percben Komjáti kitűnő labdát adott Izsónak, a balszélső valósággal kirobbant két védő között, megvárta, míg a kapus kijön elé, aztán nagy nyugalom­mal, 10 m-nől a bal sarokba he­­­lyezett. 4:0 Győzelemmel búcsúzott az EB-csoportmérkőzésektől a magyar utánpótlás-váloga­tott. Féltettük együttesünket ettől a mérkőzéstől. Nem azért, mintha tartottunk vol­na attól, hogy a gyenge ké­pességű ellenféltől kikap, vagy talán egy pontot veszít. Sok mindent fenntartással kellett mostanában fogadni, mert a szolnoki, a hajdúszo­­boszlói és a leninvárosi mérkőzéseken nagyon gyen­gén játszott a csapat. Inkább a felfogással volt a baj! A csapat vezetői azt mondták, hogy rendet csináltak, s az új játékosok behívása is biz­tosítékot nyújt arra, hogy lelkes, jó játékra számítha­tunk. Valóban a szerény tu­dású ellenfél ellen 3:0-ig ügyesen, jól szőtték az ak­ciókat. Fordulás után szél­lel szemben játszva akado­zott a magyar csapat gépe­zete, főleg a középpályán. A hajrában aztán ismét jól ját­szott az együttes, s ekkor újabb gólt szerzett. Megle­pődve tapasztalhattuk, hogy a luxemburgi szövetségi ka­pitány miként tudta erre az utánpótláscsapatra mondani, hogy játékereje egyenlő a nagy válogatottéval. A magyar utánpótlás kapujában Gujdárnak szinte nem is akadt védeniva­­lója. A hátvédek közül Salamon erőteljes játéka tűnt ki, gyak­ran szerelt jól, Kereki góllal kezdett, ügyesen játszott, jól ka­matoztatta gyorsaságát, gyakran előre is tört. Tóth J. végig igen aktív volt, számos alkalommal futott el a bal oldalon. A kö­zéppályán Komjáti sokat volt játékban, Farkas góllal mutatko­zott be az utánpótlás csapatban, Kovács B. is akart, de sokszor hibázott. Elöl Kelemen az első félidőben játszott hasznosabban. Kovács I.-n­ek csak az igyekeze­te dicsérhető, Magyar keveset futott. A helyére beállt Izsó jóval mozgékonyabb volt és gólt is lőtt. A luxemburgi utánpótlás megerősített védelme főleg az első félidőben gyakran került nehéz helyzetbe. Ebből a sorból a hórihorgas termetű Ro­mer teljesítményét emelhetjük ki. A két szélsőhátvédet többször lefutották. A középpályások hosszú időn át csak a védeke­zésből vették ki a részüket Mond azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy egy­szer-két­szer lövéssel is megpróbálkozott. A három csatár nagyon kevés ve­szélyt jelentett a magyar ka­pura. Ziviny csehszlovák játékvezető jól bíráskodott Az Utánpótlás EB selejtező csoportjának végeredménye! 1. Magyarország 4 3 1-11-2­7 2. Ausztria 4 12 16-64 3. Luxemburg 4­ 13 2-11 1 Izsó, az utánpótlás-válogatott szünet után beállt balszélsője, át­játssza ellenfelét, majd kapura tör (Rédei Ferenc felvétele)